ایالات متحده یکی از مقاصد مهم برای دانشجویانی است که به دنبال بهره‌ مندی از آموزش عالی و بین المللی شناخته ‌شده هستند. بر کسی پوشیده نیست که ایالات متحده یکی از گران‌ترین کشورها برای ادامه‌ی تحصیلات عالی است، اما اجازه ندهید که این موضوع مانع شما شود، چراکه در این کشور صدها فرصت برای دریافت بودجه تحصیلی وجود دارد.

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی، واجد شرایط دریافت بودجه‌های درنظر گرفته شده مخصوص اتباع ایالات متحده نیستید. با این حال، از آنجایی که دانشگاه ‌های ایالات متحده مسئله‌ بین المللی سازی را در اولویت امور خود قرار داده‌ اند، شمار بورسیه‌ های تحصیلی در این کشور رو به افزایش است. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌ های ایالات متحده بدون توجه به وضعیت مالی دانشجویان (need-blind admission) پذیرش انجام میدهند.

برای کمک به شما، سایت Scient4dev.com هم لیستی از بورسیه‌های تحصیلی در ایالات متحده را ارائه داده است که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده و همچنین بورسیه ‌های اعطا شده توسط دولت و موسسات ایالات متحده ارائه شده‌اند.

در ادامه لیستی از برگزیده بورس‌های تحصیلی ایالات متحده برای دانشجویان بین المللی آورده شده‌است. برخی از آنها توسط دولت ایالات متحده، برخی توسط سازمان‌های خصوصی و برخی دیگر توسط موسسات خاص تأمین می‌شوند.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی به آن دسته از کمک‌های مالی گفته می‌شود که از سوی دانشگاه‌ ها، دولت و یا خیریه ‌ها به افراد واجد شرایط از جمله استعدادهای درخشان تعلق می‌گیرد و این افراد نیازی به بازپرداخت این هزینه‌ها ندارند. انواع مختلفی از بورسیه‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را به دو گروه، فاند کامل (full fund) و فاند جزئی (partial fund) تقسیم‌ کرد. مورد اول بدون فعالیت‌های جانبی بوده و بورسیه داده شده کل هزینه‌های دانشجو را تأمین می‌کند، اما مورد دوم تنها بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت (Foreign Fulbright Student Program)

برنامه فولبرایت، بورس‌های تحصیلی کامل ایالات متحده هستند که به آن دسته از دانشجویان بین المللی که می‌خواهند مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری بگیرند تعلق می‌گیرد. همچنین این بورسیه‌ ها می‌توانند به مقاطع پایین ‌تر از کارشناسی ارشد هم اختصاص یابند و هزینه‌ شهریه، کتاب ‌های درسی، بلیط هواپیما، کمک هزینه زندگی و بیمه درمانی را پوشش ‌دهند.

برنامه کمک هزینه تحصیلی همفری (Hubert Humphrey Fellowship Program)

این برنامه‌ی کمک هزینه تحصیلی، یک سالِ پربار و حرفه ‌ای را برای متخصصان باتجربه‌ از سراسر جهان فراهم می‌آورد. این افراد براساس قدرت رهبری و تعهدشان به خدمات اجتماعی، چه در بخش‌های دولتی و چه در بخش‌های خصوصی، انتخاب می ‌شوند. بورسیه داده شده به این دانشجویان، کلیه هزینه‌ های آنها را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌ های دانشگاه آمریکا

دانشگاه آمریکا (AU)، تعداد محدودی بورس‌های تحصیلی سخاوتمندانه را به دانشجویان ممتاز بین المللی ورودی سال اول مقطع کارشناسی ارشد اعطا می‌کند. این بورسیه تحصیلی از 6000 دلار تا 25000 دلار آمریکا برای هر سال تحصیلی (قابل تمدید با توجه به شرایط) می‌باشد.

بورسیه‌ های دانشکده امهرست (َAmherst College Scholarships)

در حال حاضر دانشکده امهرست یک برنامه کمک مالی مبتنی بر نیاز دانشجویان اجرا می‌کند که به دانشجویان بین المللی نیازمند مالی کمک می‌رساند. پس از پذیرش، نیاز مالی دانشجو مقرر می‌شود. سپس یک جایزه کمک مالی که برابر نیاز دانشجو است، به او داده میشود. این جایزه گاهی "بسته کمکی" خطاب می‌شود، چراکه ممکن است هم شامل کمک‌های شخصی (اشتغال) و هم کمک هدیه (بورس و کمک هزینه) باشد.

بورسیه‌ های تحصیلی دانشکده Berea

دانشکدهBerea  تنها مدرسه در ایالات متحده است که 100% بودجه 100% دانشجویان بین المللی ثبت نام شده را برای سال اول تحصیلی تأمین می‌کند. ترکیب کمک‌ های مالی و بورس‌های تحصیلی؛ هزینه ‌های مربوط به شهریه، اتاق، کمیسیون و سایر هزینه‌ ها را پرداخت می‌کند. در سال‌های بعدی، از دانشجویان بین المللی انتظار می‌رود که سالانه 1000 دلار بابت هزینه ‌های خود پس‌انداز کنند. این دانشکده برای دانشجویان بین المللی کار تابستانه تدارک می‌بیند تا بتوانند به این هدف برسند.

بورسیه ‌های تحصیلی دانشگاه کلارک (Clark University Scholarships)

دانشگاه کلارک، ارائه دهنده برنامه محققان جهانی است که درِ آن به‌ روی متقاضیان سال اول (نه دانشجویان انتقالی) که حداقل چهار سال در خارج از کشور تحصیل کرده‌ و شهروندان بین المللی بوده و در مدارس ایالات متحده تحصیل کرده‌اند، باز است. این بورس تحصیلی از 15000 دلار تا 25000 دلار در سال (مشروط بر رعایت استانداردهای دانشگاهی تا چهار سال قابل تمدید است) بوده و تضمین 2500 دلار مشمول پرداخت مالیات برای یک کارآموزی پرداخت شده یا کمک هزینه تحقیقاتی که به‌ منظور گرفتن اعتبار تحصیلی در طول تابستان است.

بورسیه‌ های دانشگاه Colby-Sawyer

کالج Colby به دانشجویان بین المللی واجد شرایط، کمک‌ های مالی ارائه می‌دهد. ارزش بورسیه تحصیلی براساس توانایی تحصیلی (تعیین شده در GPA) تعیین شده و سالانه از 20000 دلار تا 26000 رده بندی می‌شود. این دانشگاه نیازهای مالی را به ‌طور کامل برآورده نمی‌کند.

بورسیه‌ های دانشکده کلمبیا

دانشکده کلمبیا، بورسیه‌ ها و جوایزی را به دانشجویان بین المللی برجسته اعطا می‌کند. این جوایز به صورت کمک هزینه نقدی به یکباره اعطا شده و یا 15 %_100% شهریه را تقبل می‌کنند.

بورسیه ‌های دانشکده داتموث (Dartmouth College Scholarships)

این دانشکده نیاز کلیه دانشجویان فارغ ‌التحصیل پذیرفته شده، از جمله دانشجویان سایر کشورها را برآورده می‌کند. دانشکده داتمورت بورسیه و وام‌ هایی را در دسترس دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد که کمک هزینه سفر به ایالات متحده را نیز شامل می‌ شود.

ترجمه از خانم سیندخت سرلک

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0