20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای m1 آمریکا

ویزای M1 آمریکا برای کسانی طراحی شده که می‌خواهند در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی تحصیل کنند. ویزای M1 یک ویزای تحصیلی فنی در آمریکا است و برای دانشجویانی صادر می‌شود که می‌خواهند در مطالعات فنی ثبت نام کنند. مطالعاتی از قبیل کلاس‌های آشپزی، دوره‌های فنی، مدرسه پرواز و آرایش زنانه به عنوان شغل حرفه ای یا فنی در نظر گرفته می‌شوند. 

با ویزای M1 چکاری می‌توانیم در آمریکا انجام دهیم؟

افراد با ویزای M1 اجازه دارند که به صورت تمام وقت تحصیلات فنی خود را تکمیل کنند و مدرک کاردانی یا مدارک دیگر بگیرند. آنها می‌توانند گواهینامۀ رانندگی بگیرند، حساب بانکی برای خود باز کنند، مدارس‌شان را بین شش ماه اول برنامۀ‌شان تغییر دهند و در شرایط خاصی کار کنند. با این‌حال دانشجویان M1 اجازه ندارند موارد زیر را انجام دهند:
 • کار تمام وقت خارج از دانشگاه
 • برنامه‌های خود را به عنوان یک دانشجوی نیمه وقت انجام دهند.
 • تغییر برنامه یا جابجایی موسسه بعد از آغاز شش ماه از شروع برنامه
 • آموزش عالی را در آمریکا در مقطع لیسانس یا مقاطع دیگر ادامه دهند.

تفاوت ویزای M1 و ویزای F1

تفاوت‌های قابل توجهی بین ویزای M1 آمریکا و ویزای F1 وجود دارد. ویزاهای F1 آمریکا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در تحصیلات آکادمیک و تحصیلات تکمیلی از قبیل لیسانس یا فوق لیسانس ثبت نام کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند به هر مدرسه در هر موقعیت زمانی انتقال یابند و همچنین در زمینۀ آموزش عملی و کاربردی در خارج از محوطۀ دانشگاه کار کنند. دانشجویان با ویزای F1 می‌توانند در دوره‌های زبان ثبت نام کنند، در حالیکه دانشجویان M1 نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

شرایط لازم ویزای M1 آمریکا

هرکسی قادر به درخواست ویزای M1 برای دریافت مدرک فنی نیستند. برای اینکه مجوز درخواست ویزای M1 آمریکا را داشته باشید این شرایط باید رعایت شود.

پذیرفته شدن در یک موسسه SEVP

برنامه بازدیدکنندۀ تبادل دانشجو (SEVP) لیستی از ظرفیت موسسات فنی و بدون مدرک دارد که دانشجویان M1 در آنها می‌توانند پذیرفته شوند. برای واجد شرایط بودن درخواست ویزای M1، نیاز به درخواست و پذیرش در یکی از موسسات را دارید. شاید مایل باشید به مدرسه ای بروید ولی قبل از اینکه درخواست دهید، مطمئن باشید که آنها برای دریافت ویزای M1 آمریکا واجد شرایط هستند. بعد از پذیرفته شدن، مدرسه شما را در سیستم اطلاعات بازدید کننده تبادلی و دانشجو (SEVIS) ثبت نام می‌کند و به شما فرم I-20 ، گواهی واجد شرایط برای وضعیت دانشجوی غیرمهاجرتی می‌دهد.

داشتن مهارت انگلیسی بالا

دانشجویان بین‌المللی باید درک درستی از زبان انگلیسی داشته باشند. سطح زبان آنها باید به اندازه کافی بالا باشد تا بتوانند با موسسه آموزشی صحبت کنند. آنها باید درس‌ها را بفهمند و بتوانند در مورد مفاهیم کلاس بحث کنند. مهارت زبان انگلیسی را می‌توان از طریق یک آزمون استاندارد زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس اثبات کرد.

اثبات بازگشت به کشور

با ویزای M1 باید بعد از اتمام تحصیلات به کشور خود بازگردید. روابط و علاقۀ قوی با کشور خود را از طریق سند املاک، اجارۀ آپارتمان و روابط خانوادگی ثابت کنید. اگر مدارک کافی ارائه نکنید، سفارت آمریکا به دلیل اینکه ممکن است برای همیشه در آمریکا بمانید، شما را رد کند.

تمکن مالی

برای گرفتن ویزای M1 باید ثابت کنید که می‌توانید هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا را بپردازید. فرم I-20 تخمینی از هزینه های یکساله را نشان می‌دهد، بنابراین شما باید اسناد مالی ارائه کنید که این مقدار پول را دارید. اگر افراد وابسته‌تان در آمریکا به شما ملحق می‌شوند، وضعیت مالی شما باید بهتر باشد و ثابت کنید که می‌توانید هزینه های مالی آنها را در مدت زمان اقامت‌شان تامین کنید.
 
 

فرآیند درخواست M1

فرآیند درخواست ویزای M1 کاملا شبیه پروسۀ درخواست ویزای F1 می‌باشد. مراحل لازم برای تحصیل در مدرسه فنی آمریکا را باید پشت سر بگذارید.

دریافت فرم I-20

بعد از اینکه در مدرسه فنی که انتخاب کرده‌اید پذیرفته شدید، آنها فرم I-20 را به شما می‌دهند. با این فرم می‌توانید روند درخواست را آغاز کنید.

ارسال فرم DS-160 به صورت آنلاین

فرم DS-160 اولین فرمی است که باید بصورت آنلاین ارائه دهید. باید اطلاعات لازم را در زمینه سابقه، اهداف در آمریکا و برنامۀ تحصیلی پر کنید. در پایان زمانی که فرم را تایید می‌کنید، یک کد و صفحۀ کانفرمیشن دریافت می‌کنید که بعداً برای مصاحبه به آن نیاز دارید.

پرداخت هزینه درخواست ویزا

این هزینه غیرقابل استرداد است به این معنی که اگر ویزا را دریافت نکنید، پول به شما بازگردانده نمی‌شود. علاوه بر این ممکن است هزینه های اضافی با توجه به سفارتی که انتخاب می‌کنید باید بپردازید. اگر از کشورهای خاص هستید، ممکن است مجبور باشید برای صدور ویزا یا هزینه مبادله که توسط سفارت آمریکا تعیین می‌شود، پولی پرداخت کنید.  همۀ این سندهای پرداختی را نگهداری کنید.

پرداخت هزینه سویس I-901

از آنجایی که تمام دانشجویان بین المللی در آمریکا در SEVIS ثبت نام می‌شوند، هزینه ای نیز وجود دارد که باید پرداخت شود. سند پرداخت را حفظ کنید چون بعداً به آن احتیاج خواهید داشت.

دریافت زمان مصاحبه

سعی کنید این کار را در اسرع وقت انجام دهید، زیرا حجم کاری سفارت آمریکا بالاست و ممکن است فقط یک زمان ملاقات پیدا کنید. بعد از آن باید نامۀ مصاحبه را به پرونده تان ضمیمه کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای M1 آمریکا

 • گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار پس از پایان ویزا
 • صفحه تایید DS-160
 • نامه وقت مصاحبه
 • یک عکس ویزای آمریکا
 • رسیدهای پرداختی
 • اصل و کپی فرم I-20
 • مدارک تحصیلی (مدارک و دیپلم؛ ارزیابی مدارک؛ نمرات درسی و غیره)
 • مدارک تمکن مالی

اثبات تمکن مالی

 • اظهارات بانک برای 3 سال گذشته
 • اطلاعات مالیاتی برای 3 سال گذشته
 • وام های مالی برای اقامت خود در آمریکا (اگر قابل اجرا باشد)
 • بورسیه تحصیلی برای تحصیلات‌تان، تمام اطلاعات مربوطه را تهیه کنید (در صورت وجود)
 • اگر فردی در آمریکا شما را ساپورت می‌کند، فرم I-134، گواهی نامه حمایت، اطلاعات بانکی و مالیاتی فرد برای 3 سال گذشته را ارائه دهید.

شرکت در مصاحبه

در مصاحبه شرکت کنید. تمام مدارک خود را آماده کرده و آماده باشید تا به سوالات مصاحبه پاسخ دهید. سوالات مصاحبه ویزای M1 آمریکا حول محور هدف شما از رفتن به آمریکا، وضعت مالی‌تان، ارتباط‌ با کشور خودتان می‌چرخد. اگر وابستگان (همسر یا فرزندان) خود را می‌برید، از شما خواسته می‌شود تا رابطۀ آنها را ثابت کنید.

زمان فرآیند ویزای M1

مدت زمان پروسۀ ویزای M1 بسیار کم است. مواردی وجود دارد که بلافاصله پس از پایان مصاحبه ویزا را دریافت می کنید و مصاحبه کننده به شما تبریک می‌گوید یا دلایل رد شدن شما را بیان می‌کند. با این‌حال، اغلب اوقات شما باید حداقل 4 هفته منتظر باشید. اگر بیشتر از این زمان طول کشید، نگران نباشید. به احتمال زیاد حجم کاری سفارت زیاد بوده و نمی‌توانسته سریع پاسخ دهد.

مدت زمان ویزا

اعتبار ویزای شما بستگی به مدت زمان تحصیلات فنی‌تان دارد. ممکن است برای کل مدت تحصیلات یا مدت مان کوتاه‌تر ویزا داده شود. به هرحال فرم I-20 شما فقط برای یکسال معتبر است و به این معنی است که هر سال باید فرم جدید را دریافت کنید. ویزای M1 و فرم I-20 را می‌توان برای حداکثر 3 سال تمدید کرد. اگر ویزای شما برای کل مدت تحصیل معتبر نباشد، برای تمدید آن باید درخواست دهید. این کار را می‌توانید با پر کردن فرم I-539، درخواست تغییر یا وضعیت غیرمهاجرتی USCIS به فرم I-20 انجام دهید.

تغییر وضعیت ویزای M1

علاوه بر این، شما مجاز به تغییر وضعیت خود به دیگر ویزاهای غیرمهاجرتی می‌باشید. با این‌حال نمی‌توانید به ویزای F تغییر دهید. همچنین اگر بخواهید با مهارتی که در طول تحصیلات به عنوان دانشجوی M  بدست آورده اید، کار کنید بسیار مشکل خواهد بود که این ویزا را به ویزای H-1B تغییر دهید. بسیاری از افراد از طریق ویزای M1 آمریکا می‌خواهند گرین کارت آمریکا را بدست آورند. این می‌تواند خیلی دشوار باشد چون برای دریافت گرین کارت مبتنی بر اشتغال شما نیاز به توانایی‌های ویژه دارید، در آمریکا ازدواج کنید یا حداقل 500 هزار دلار در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کنید. این بدین معنی است که بسیاری از افراد از طریق M1 دنبال گرین کارت آمریکا نمی‌روند. برای اطلاعات بیشتر درباره ویزای آمریکا، پیشنهاد میکنیم مقاله اخذ ویزای آمریکا را مطالعه فرمایید.

کار با ویزای M1

ویزای M1 اجازه می‌دهد برخی کارها را با محدودیت انجام دهید. شما فقط اجازه دارید در محوطۀ دانشگاه کار کنید آن هم زمانی که مدرسه باز است و تمام وقت در طول استراحت. حداکثر زمان مجاز به کار شما شش ماه است. برای مجوز کار احتیاج به برگۀ مجوز کار (EAD) یا مجوز کار ویزای M1 دارید. شما این کار را می‌توانید با پر کردن فرم I-538، گواهی نامه از سوی مدرسۀ تعیین شده به USCIS انجام دهید. این فرم باید توسط نماینده رسمی مدرسه (DSO) امضا شود. علاوه بر این، شما باید فرم   I-756 را پر کنید و برای مجوز کار درخواست دهید. همۀ کارهایی که انجام می‌دهید باید به حوزۀ تحیل‌تان مرتبط باشد (البته اگر EAD شما تایید شده باشد).

ویزای M2 وابستگان

اگر متقاضی اصلی ویزای M1 آمریکا ،  همسر یا فرزند مجرد زیر 21 سال داشته باشد، آنها اجازۀ ورود به آمریکا با ویزای M2 دارند. این ویزا به وابستگان اجازه می‌دهد که متقاضی را در طول دورۀ تحصیل در آمریکا همراهی کنند. وابستگان فرم های شخصی I-20 خود را دریافت می‌کنند، اما به محض انقضاء ویزای M1 آنها باید به کشور خود برگردند. وابستگان مجاز به کار یا تحصیل مدارک دانشگاهی نیستند. آنها می‌توانند در دوره های تفریحی ثبت نام کنند و فرزندان می‌توانند دبستان یا متوسطۀ خود را کامل کنند (تا کلاس 12).
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0