20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

آشنایی با ویزای دانشجویی آمریکا

درباره ویزای دانشجویی آمریکا

به طور کلی، یک شهروند خارجی که تمایل دارد وارد ایالات متحده شود، ابتدا باید ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم، دریافت کند. برای تحصیل در ایالات متحده باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیل شما و نوع مدرسه­ای که قصد شرکت در آن را دارید، مشخص می­کند که آیا به ویزای F یا ویزای M نیاز دارید یا خیر.

نوع ویزا مربوطه

ورود به ایالات متحده به منظوره...

F

دانشگاه یا کالج

دبیرستان

مدارس خصوصی

مدارس دینی

هنرستان

دیگر موسسات دانشگاهی ، از جمله برنامه آموزش زبان

M

فنی حرفه ای یا دیگر موسسه غیر آکادمیک شناخته شده، به غیر از یک برنامه آموزش زبان

دانشجویان نمی­توانند با برنامه معافیت ویزا یا با ویزاهای بازدید کننده سفر کنند

ویزای دانشجویی (F یا M) برای تحصیل در ایالات متحده الزامی است. امکان تحصیل اتباع خارجی بعد از ورود با ویزای بازدید کننده (B) یا از طریق برنامه معافیت ویزا (VWP) وجود ندارد، به جز انجام مطالعه تفریحی (غیر اعطای گواهینامه) که به عنوان بخشی از یک بازدید توریستی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد VWP، به برنامه معافیت ویزا مراجعه کنید.

برای دوره­های کوتاه مطالعه تفریحی، ویزای Visitor (B) ممکن است مناسب باشد

با ثبت نام در یک دوره آموزشی تفریحی کوتاه که مدرک یا گواهی دانشگاهی اعطا نمی­شود امکان گرفتن ویزای بازدید کننده (B) وجود دارد.

تحصیلی که دارای مدرک یا گواهینامه اعطا شده در ایالات متحده است، هرگز مجاز به دریافت ویزای بازدید کننده (B) نیست، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال، یک دانش آموز در یک برنامه آموزش از راه دور که نیاز است در یک دوره زمانی در پردیس ایالات متحده موسسه حضور داشته باشد، باید قبل از ورود به ایالات متحده ویزای دانشجویی (F یا M) را دریافت کند.

پذیرش دانش آموزان در یک مدرسه تأیید شده SEVP

اولین قدم، درخواست برای یک مدرسه تأیید شده SEVP در ایالات متحده است. بعد از اینکه مدرسه تأیید شده SEVP ثبت نام شما را پذیرفت، در سیستم اطلاعات بازدید کنندگان دانشجویی و تبادل (SEVIS) ثبت نام می­کنید و باید هزینه SEVIS I-901 را بپردازید. مدرسه تأیید شده توسط SEVP فرم I-20 را برای شما صادر می­کند. بعد از دریافت فرم I-20 و ثبت نام در SEVIS، می­توانید در سفارت ایالات متحده یا کنسولگری برای ویزای دانشجویی (F یا M) اقدام کنید. شما هنگام شرکت در مصاحبه ویزا باید فرم I-20 را به مسئول کنسولگری ارائه دهید. اگر همسر یا فرزندانتان هنگام تحصیل قصد زندگی با شما در ایالات متحده را دارند، آنها نیز باید در SEVIS ثبت نام کنند، فرم I-20 را از مدرسه مورد تأیید SEVP اخذ کنند و درخواست ویزا دهند. (اما آنها لازم نیست هزینه SEVIS را پرداخت کنند).

نحوه درخواست ویزای دانشجویی آمریکا

چندین مرحله برای درخواست ویزا وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه انجام آنها ممکن است در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت باشد.

درخواست ویزا آنلاین را تکمیل کنید

 درخواست آنلاین ویزا غیر مهاجر و تکمیل فرم DS-160 : شما باید درخواست ویزای آنلاین را تکمیل کنید و صفحه تأیید فرم درخواست را چاپ کنید و روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.

عکس: شما هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 عکس خود را بارگذاری می­کنید. عکس شما باید مطابق معیارهای خواسته شده برای عکس باشد.

زمانبندی برای مصاحبه

مصاحبه­ها معمولاً برای متقاضیان ویزا دارای استثنائات به صورت زیر است. افسران کنسولگری ممکن است نیاز به مصاحبه با هر متقاضی ویزا داشته باشند.

بازه سنی

مصاحبه

13 و زیر 13 سال

به صورت کلی نیازی به مصاحبه نیست.

14 - 79

مورد نیاز (برخی از استثنائات برای تمدید) است.

80 و بالای 80 سال

به صورت کلی نیازی به مصاحبه نیست.

 

شما باید برای مصاحبه ویزا خود در سفارت ایالات متحده یا کنسولگری در کشوری که در آن زندگی می­کنید وقت مصاحبه تعیین کنید. ممکن است مصاحبه خود را در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور دیگری انجام دهید، اما توجه داشته باشید که واجد شرایط گرفتن ویزا در خارج از کشور محل زندگی شما ممکن است دشوارتر باشد. زمان انتظار برای وقت مصاحبه بسته به موقعیت مکانی، فصلی و نوع ویزا متفاوت است، بنابراین باید سریعا برای ویزای خود را اقدام کنید. زمان انتظار مصاحبه می­تواند به صورت زیر باشد:

دانشجویان جدید: ویزاهای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان جدید می­تواند حداکثر 120 روز قبل از تاریخ شروع برای یک دوره تحصیلی صادر شود. با این حال، شما اجازه ورود به ایالات متحده بیش از 30 روز قبل از تاریخ شروع تحصیل با ویزای دانشجویی خود را نخواهید داشت.

دانشجویان در حال تحصیل: ویزاهای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان در حال تحصیل می­تواند در هر زمان صادر شود، مادامی که دانش آموز در حال حاضر در یک مدرسه یا مؤسسه تأیید شده توسط SEVP تحصیل کرده و در SEVIS ثبت نام کرده باشد. دانشجویان در حال ادامه تحصیل ممکن است هر زمان قبل از شروع کلاس­ها وارد ایالات متحده شوند.

آمادگی برای مصاحبه

هزینه­‌ها: قبل از مصاحبه موظف به پرداخت هزینه­ی ویزای غیرقابل استرداد هستید. اگر ویزای شما تأیید شود، در صورت امکان برای ملیت خود نیز می­توانید هزینه صدور ویزا را پرداخت کنید. اطلاعات هزینه در زیر ارائه می­شود:

اپلیکیشن فی

هزینه صدور

160 دلار

تابعیت خود را برای دیدن هزینه صدور باید انتخاب کنید

 

دستورالعمل­های موجود در وب سایت سفارت ایالات متحده یا کنسولگری را که در آن درخواست خواهید کرد بررسی کنید تا درباره پرداخت هزینه‌­ها اطلاعات بیشتری داشته باشید.

تهیه مدارک مورد نیاز

قبل از مصاحبه ویزا، مدارک لازم را جمع آوری و آماده کنید:

  • گذرنامه معتبر برای سفر به ایالات متحده: گذرنامه شما باید حداقل شش ماه بیشتر از زمان اقامت خود در ایالات متحده آمریکا اعتبار داشته باشد (مگر اینکه معافیت­هایی یا توافق نامه­های مربوط به کشور صادر شود). هر فردی که به ویزا احتیاج دارد از جمله اعضای خانواده مندرج در گذرنامه شما باید یک درخواست جداگانه ارائه دهد.
  • برنامه ویزا غیر مهاجر، صفحه تأیید فرم DS-160.
  • رسید هزینه پرداختی برای درخواست: در صورتی که قبل از مصاحبه انجام پرداختی لازم بوده است، رسید هزینه پرداختی برای درخواست ارائه شود.
  • عکس: شما هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 عکس خود را بارگذاری می­کنید. در صورت عدم موفقیت بارگذاری عکس، باید یک عکس چاپ شده را با فرمت توضیح داده شده در مورد عکس بیاورید.
  • گواهی واجد شرایط بودن و وضعیت دانشجویی برای دانشجویان غیر مهاجر (F-1)- برای دانشجویان دانشگاهی و دانشجویان زبان، فرم I-20 یا گواهی واجد شرایط بودن وضعیت دانشجویان غیر مهاجر (M-1) برای دانشجویان حرفه­ای،  فرم I-20 - پس از وارد کردن اطلاعاتتان در پایگاه داده SEVIS ، مدرسه شما فرم I-20 را برای شما ارسال می­کند. شما و مسئول مدرسه باید فرم I-20 را امضا کنید. کلیه دانشجویان باید در سیستم بازدید کنندگان دانشجویی و تبادل دانشجویی (SEVIS) ثبت نام کنند. همسر یا فرزندان خردسال خود، اگر قصد دارند با شما در ایالات متحده زندگی کنند، هر یک از آنها فرم I-20 را دریافت می­کنند.

مدارک اضافی ممکن است مورد نیاز باشد

یک افسر کنسولگری برای تعیین صلاحیت ویزای دانشجویی با شما مصاحبه می­کند و ممکن است مدارک دیگری از قبیل موارد زیر لازم باشد:

  • مستندات دانشگاهی شما، مانند:
  • رونوشت­ها، دیپلم­ها، مدرک­ها یا گواهینامه­هایی از مدارسی که در آن شرکت کرده­اید.
  • نمرات آزمون استاندارد شده مورد نیاز دانشکده ایالات متحده.
  • بیان قصد شما پس از اتمام دوره تحصیلی ایالات متحده برای عزیمت به ایالات متحده.
  • چگونه هزینه­های تحصیلی، زندگی و مسافرت را پرداخت خواهید کرد.

دستورالعمل نحوه درخواست ویزا را در وب سایت سفارت ایالات متحده یا کنسولگری که در آن درخواست خواهید کرد بررسی کنید.

شرکت در مصاحبه ویزا

یک افسر کنسولگری با شما مصاحبه می­کند تا تشخیص دهد که آیا واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی هستید یا خیر. شما باید نشان دهید که برای دریافت ویزا الزامات مطابق قانون ایالات متحده را رعایت می­کنید. اسکنر اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر به عنوان بخشی از فرآیند درخواست گرفته می­شود. این فرآیند معمولاً در طول مصاحبه از شما گرفته می­شوند، اما این بستگی به مکان انجام مصاحبه دارد. پس از مصاحبه ویزا، افسر کنسولگری ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری دارد. در صورت لزوم، افسر کنسولگری به شما اطلاع می­دهد. پس از تأیید ویزا، ممکن است شما نیاز به پرداخت هزینه صدور ویزا (در صورت وجود برای ملیت خود) داشته باشید و کارهای مربوط به بازگشت گذرنامه و ویزا شما را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر ، زمان پردازش ویزا را بررسی کنید.

ورود به ایالات متحده

گرفتن ویزا ورود به ایالات متحده را تضمین نمی­کند. ویزا فقط به یک شهروند خارجی اجازه می­دهد تا به یکی از ورودی­های ایالات متحده (به طور کلی یک فرودگاه) سفر کند و اجازه ورود به ایالات متحده را درخواست کند. مقامات وزارت امنیت داخلی (DHS)، گمرک و حفاظت از مرزهای ایالات متحده (CBP) در درگاه ورودی مجاز به اجازه یا رد پذیرش ورود به ایالات متحده هستند.

پس از ارائه گذرنامه، ویزا و فرم I-20 در درگاه ورودی، یک مقام مسئول CBP در این زمینه تصمیم گیری می­کند. پس از اجازه ورود به ایالات متحده، مقام رسمی CBP یک تمبر یا کاغذ پذیرش فرم I-94، ثبت ورود یا عزیمت را ارائه می­دهد.

در مورد روش­هایی که دانشجویان (با ویزاهای F یا M) برای ورود به ایالات متحده در وب سایت TCBP تحت رویه­های ورود توسط دانشجویان یا تبادل بازدید کنندگان، اطلاعاتی کسب کنید. با بررسی وب سایت CBP در مورد پذیرش و شرایط ورود، محدودیت­ها در مورد آوردن مواد غذایی ، محصولات کشاورزی و سایر کالاهای محدود و ممنوع و موارد دیگر اطلاعات به دست آورید.

تمدید مدت اقامت خود

دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای F باید ظرف 60 روز پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در فرم I-20 ، از جمله هرگونه آموزش عملی مجاز، ایالات متحده را ترک کنند.

دانشجویان خارجی ممکن است از طریق وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تمدید کنند. اطلاعات اضافی برای حفظ وضعیت دانشجویی در وب سایت SEVP مهاجرت و اجرای گمرک ایالات متحده، تحت عنوان حفظ وضعیت مهاجرت دانشجو، در حالی که یک بازدید کننده دانشجویی یا تبادل هستند در اختیار شما قرار گرفته است.

عدم ترک به موقع ایالات متحده منجر به عدم وضعیت خواهد شد

طبق قانون ایالات متحده، ویزا افرادی که خارج از وضعیت هستند به طور خودکار از بین می­رود (بند 222 (بند) قانون مهاجرت و تابعیت). هرگونه ویزای ورود چندگانه که به دلیل خارج شدن از وضعیت از بین رفته است، برای ورودهای آینده به ایالات متحده معتبر نخواهد بود. عدم ترک به موقع ایالات متحده نیز ممکن است باعث شود در آینده واجد شرایط ویزا نباشید. موارد عدم پذیرش ویزا و عدم صلاحیت­ها و لغو آنها را بررسی کنید.

در حالی که در ایالات متحده هستید، دریافت تغییر وضعیت از USCIS نیازی به درخواست ویزای جدید ندارد. با این حال، پس از عزیمت ایالات متحده، باید برای ویزای جدید در سفارت ایالات متحده یا کنسولگری در گروه مناسب برای سفر خود اقدام کنید.

اطلاعات اضافی در مورد ویزای دانشجویی آمریکا

هیچ تضمینی وجود ندارد که ویزا به شما داده شود. تا زمانی که ویزا نداشته باشید برنامه سفر نهایی را تهیه نکنید یا بلیط خریداری نکنید.

برای اطلاعات در مورد کار در ایالات متحده در دوران تحصیل، صفحه­ی دانش آموزان و اشتغال و فرم­های I-765 دستورالعمل اجازه کار را در وب سایت USCIS بررسی کنید.

اگر در مدت تحصیل خود یک وقفه موقت دارید، اطلاعات زیر را در وب سایت SEVP تحت عنوان آیا دانشجویان دارای غیبت موقت برای بازگشت نیاز به ویزاهای جدید دارند را مشاهده کنید. اگر ویزای دانشجویی شما هنوز معتبر است، اما شما در خارج از ایالات متحده هستید، باید با مقامات مدرسه مربوطه خود مشورت کنید.

ورود همسر و فرزندان به آمریکا

همسر و فرزندان خردسال شما که ازدواج نکرده­اند و قصد دارند در طول تحصیل با شما اقامت کنند، می­توانند از ویزای F-2 یا M-2 استفاده کنند. اگرچه پرداخت هزینه SEVIS الزامی نیست، اما مدرسه شما باید فرم I-20 را برای آنها صادر کند که برای اقدام برای ویزای آنها لازم است. شما باید یک نسخه از ویزای F-1 یا M-1 خود را تهیه کرده و مدارک اثبات رابطه خود را ارائه دهید. فرزندان خردسال شما مجاز هستند ضمن همراهی با شما، در مدرسه در ایالات متحده شرکت کنند.

سفارتخانه­ها و کنسولگری­های ایالات متحده درخواست­های ویزا را که مبتنی بر ازدواج همجنس است به همان روشی که برای همسران جنس مخالف قضاوت می­کنند، بررسی می­کنند.

ویزای معتبر ایالات متحده در گذرنامه منقضی هنوز معتبر است. در صورت لغو یا ابطال، ویزا تا تاریخ انقضا معتبر است. اگر ویزای معتبری در گذرنامه منقضی شده خود دارید، آن را از گذرنامه منقضی شده خود حذف نکنید. شما می­توانید از ویزای معتبر خود در گذرنامه منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش در ایالات متحده استفاده کنید.

تغییر وضعیت

اگر برنامه های شما در حالی که در ایالات متحده تغییر می­کنند (به عنوان مثال، با یک شهروند آمریکایی ازدواج می­کنید و یا پیشنهاد اشتغال دریافت می­کنید)، ممکن است از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجرت خود را به دسته دیگری دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به تغییر وضعیت غیر مهاجرین به وب سایت USCIS مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره انواع ویزای آمریکا، پیشنهاد می کنیم مقاله اخذ ویزای آمریکا را مطالعه فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0