لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

برای تحصیل یا اپلای در دانشگاه‌های خارج از کشور نیاز به معرفی‌نامه‌ای است که نشان دهنده خصوصیت های تحصیلی و توانایی های حرفه ای شما باشد که توسط آن، دانشگاه یا سازمان مورد نظر می‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آوردند. این معرفی‌نامه معمولا برای عموم به عنوان رزومه شناخته می شود. نوشتن CV برای اپلای از اولین اقداماتی است که برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا به آن نیاز دارید که از الزامات پذیرش به شمار می رود و مهمترین معرفی‌نامه‌ای است که براساس آن در مورد شما تصمیم‌گیری می‌شود .CV تاریخچه ای از فعالیت های تحصیلی و یا شغلی شما را شامل می شود که در تهیه و تنظیم آن باید دقت زیادی کرد.

   CV مخفف کلمه  Curriculum Vitae به معنی دوره زندگی است که از آن با عنوان برنامه تحصیلی نیز یاد می کنند. CV و رزومه تفاوت های زیادی دارند و پیش از نوشتن CV شما باید اطلاعات کاملی از کارایی آن و طریقه نوشتن CV برای اپلای دانشگاه داشته باشید.CV عمدتا شامل اطلاعاتی از قبیل سوابق تحصیلی و بورسیه ها، پروژه های تحقیقاتی و دستاوردها می‌شود و در واقع نوشته‌ای کامل و جامع برای نشان دادن جزئیات سابقه تحصیلی شما به مراکز آکادمیک است. در نحوه نوشتن CV ممکن است سوالات بسیاری برای شما به وجود بیاید که در ادامه این مقاله سعی داریم تا موارد زیر را برای شما شرح دهیم تا بتوانید با اطلاعات کاملی به تهیه CV برای اپلای در دانشگاه بپردازید. محتوای این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است :

 1. تفاوت CV و رزومه
 2. چه کسانی از CV استفاده می‌کنند
 3. طریقه نوشتن CV انگلیسی
 4. اشتباهاتی که نباید درCV  مرتکب شد
 5. فرمتی که برای نوشتن CV مناسب است
 6. CV شامل چه قسمت‌هایی می‌شود
 7. تفاوتCV  در آمریکا و اروپا

شرکت حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو به آمریکا یا کانادا است و ارائه دهنده خدماتی همچون اخذ انواع ویزای آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، تور سفارت آمریکا در پاکستان، پیکاپ ویزای آمریکا، تور سفارت آمریکا در ترکیه و ارمنستان و تور سفارت آمریکا در ابوظبی است. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر و نگارش حرفه‌ای CV یا SOP می‌توانید به وسیله شماره 02148406  با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

تفاوت CV و رزومه

  برای پرداختن به CV لازم است که با تفاوت آن با رزومه را بدانیم و از مفهوم آنها اطلاع داشته باشیم. CV مسیر شغلی و تحصیلی شماست و تمام فعالیت هایی که انجام داده اید را شامل می‌شود. هم CV و هم رزومه برای معرفی شما به کار می رود و هر دو این اسناد شامل اطلاعاتی از قبیل اطلاعات شخصی و راه های ارتباطی و شماره تماس شما می شود. به دلیل شباهتی که این نوشته ها با هم دارند، اولین سوالی که پس از معرفی CV به وجود میاید این است که تفاوت CVبا رزومه در چیست؟

 هر دو این معرفی‌نامه‌ها لیستی از سوابق تحصیلی و شغلی، مهارت‌ها و دستاوردهای شما را سندسازی می‌کند و هر دو مواردی هستند که شما برای پذیرش تحصیلی و یا جایگاه شغلی مورد نظر به تهیه آنها نیاز دارید؛ اما تفاوت آن‌ها برای مقاصدی است که قصد معرفی خود را در آن‌ها دارید. پیش از اینکه به بررسی تفاوت‌ها و کاربردهای CV و رزومه بپردازیم، باید به موضوعی با عنوان موقعیت جغرافیایی و کشور مقصد اشاره کنیم.

تفاوت CV در آمریکا و اروپا

  مفهوم CV در کشورهای آمریکایی و بریتانیا با بسیاری از دیگر کشورها متفاوت بوده و کارایی متفاوتی با رزومه دارد. از طرف دیگر کشورهایی مثل ایران CV و رزومه را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما در بیشتر کشورهای آمریکای شمالی ممکن است از شما CV  یا رزومه و یا حتی هر دو را دریافت کنند. به همین دلیل شما باید اطلاعات کاملی از دانشگاهی که برای آن اپلای می‌کنید یا پوزیشن شغلی که مد نظرتان هست داشته باشید. پس دو نکته‌ای که پیش از ارسال CV باید به آن دقت کنید شامل موارد زیر است:

 1. کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید.
 2. دانشگاه و سازمانی که قصد تحصیل و کار در آن را دارید.

 پس از بررسی این مطلب به تفاوت CV و رزومه می‌رسیم. اولین و ابتدایی‌ترین موردی که باید به آن اشاره کنیم طول و اندازه این دو معرفی نامه است. رزومه کلمه‌ای فرانسوی است که به معنی خلاصه بوده و همانطور که از نام آن پیداست مروری کلی روی سابقه‌های شغلی، مهارت‌ها و سوابق تحصیلی شما دارد و شامل 1 تا حداکثر 2 صفحه است.

  CV در طرف دیگر معرفی‌نامه‌ای طولانی‌تر از رزومه است که جزییات بسیاری را شامل می‌شود و بدیهی است که مطالب بیشتری را شامل شده و می‌تواند از 2 تا 12 صفحه باشد. البته محدودیتی در صفحه بندی CV وجود نداشته و ممکن است تا 40 صفحه برسد اما این مورد شامل اشخاصی است که معمولا مدرک دکترا داشته و سابقه زیادی در تدریس و تحقیق دارند و طبیعی است که هر قدر سوابق و تجارب بیشتری داشته باشید CV شما طولانی تر می‌شود.

کاربردهای CV و رزومه

  از دیگر نکات مربوط به تفاوت CV و رزومه باید به کاربردهای آنها اشاره کرد. همانطور که پیش‌تر گفته شد با توجه به کشور مقصد، CV بیشتر برای پذیرش سازمان‌هایی مثل مراکز دانشگاهی، آکادمی‌ها و مراکز علوم و تحقیقات کارایی دارد و نمایش‌دهنده اطلاعات کاملی از فعالیت‌های شما در فیلدهای مختلف مثل تحقیقات علمی یا فیلدهای پزشکی است که لیستی از تحصیلات، گواهی‌ها و عضویت‌های شما در جوامع معتبر را ارائه می‌دهد.

   رزومه نیز تمرکز بیشتری روی فعالیت‌ها و مهارت‌های شما دارد و به صورت خلاصه به سوابق شغلی شما می‌پردازد و همانطور که پیداست بیشتر برای پوزیشن و مقاصد شغلی در صنایع مختلف کاربرد دارد. اما این موضوع به این معنی نیست که همه ی مشاغل از شما درخواست رزومه کنند و ممکن است شغلی در ابتدا درخواست رزومه داشته باشند و پس از طی مراحل اولیه اپلای برای کار، برگه CV را نیز از شما درخواست کنند. نکته بسیار مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که رزومه نمی‌تواند مطلب کپی شده از CV باشد. ممکن است بپرسید چرا؟ نوشتن جزئیات CV در رزومه ممکن است نامربوط به عنوان شغلی مورد تقاضا باشد واطلاعات بسیار بیشتری را نمایش دهد که باعث طولانی شدن رزومه می شود و ممکن است به همین راحتی از موقعیت شغلی کنار گذاشته شوید.

  مورد دیگر ترتیب بخش ها در CV و رزومه است. همانطور که گفته شد CV بیشتر برای تحصیل و مراکز آکادمیک کارایی دارد و به همین دلیل قسمت Education باید در بالاترین قسمت CV پس از بخش معرفی قرار بگیرد. همین نکته در رزومه وجود دارد و به دلیل تمرکز رزومه روی مهارت‌ها و حرفه‌ها، نحوه نوشتن CV برای کار به این صورت است که قسمت سابقه شغلی در بالاترین قسمت و پس از اطلاعات شخصی قرار می گیرد.

  رزومه معمولا نگاه کلی به مشاغل و سوابق شما می‌اندازد و به همین دلیل به صورت جزئی بررسی نمی‌شود و شما می‌توانید از حاشیه‌ها و فونت‌های مختلف برای آن استفاده کنید تا کارفرما به مطالعه کامل رزومه شما ترغیب شود. اما افرادی که CV شما را بررسی می‌کنند انتظار مطلبی کامل و طولانی دارند و معمولا با دقت زیادی به بررسی آن می‌پردازند. اما موضوع گفته شده به این معنی نیست که نباید به جذابیتCV  اهمیت بدهید چرا که در صورت رعایت نکردن اصول نوشتن CV برای اپلای ممکن است منجر به کنار گذاشتن شما از دانشگاه یا موقعیت شغلی مورد نظر شما شود.

  با توجه به مواردی که گفته شد در زیر خلاصه‌ای از تفاوت CV و رزومه را مشاهده می‌کنید:

 • CV  می‌تواند طولانی‌تر از رزومه باشد.
 • در نوشتنCV  برای کار، می‌توانید مهارت‌های غیرمرتبط به شغل و جزئیات آن‌ها را درج کنید اما در رزومه تنها مهارت‌های مرتبط نوشته می‌شود.
 • در نحوه نوشتنCV  برای دانشگاه، نیاز است که معدلGPA  خود را ذکر کنید اما در رزومه نیازی به این کار نیست.
 • در نوشتن CV بخش Education بالاترین قسمت رزومه پس از اطلاعات شخصی است اما در رزومه بخشWork Experience  بالاتر نوشته می‌شود.
 • برای رزومه می توانید خلاقیت به خرج دهید تا ظاهر جذاب و گیرایی داشته باشد اما در CV باید ساده‌ترین موارد در طریقه نوشتن CV را در نظر داشته باشید.
 • در رزومه شما ممکن است فقط نام یک عنوان شغلی را قید کنید اما در CV باید اطلاعات بیشتری از آن شغل و جزئیات مسئولیت ها را نوشته و از Bullet Point  ها در توضیح موقعیت شغلی ذکر شده استفاده کنید.

CV آمریکایی چیست ؟

  در ایالات متحده آمریکا CV معرفی‌نامه‌ای است که شامل اطلاعات کاملی از تمام دوره‌های زندگی شما است و مطلبی مفصل و جامع از تمام دوره تحصیلی و آکادمیک است و از آنجایی که مربوط به یک شغل خاص نمی‌شود تمام زمینه‌های کاری و درسی در کنار پروژه‌ها و تحقیقات، تمام دستاوردها و کنفرانس‌ها و انتشار مقاله‌ها و کتاب‌ها می‌شود.

CV در اروپا به چه معناست ؟

 در اغلب کشورهای اروپایی CV به عنوان رزومه‌ای برای درخواست شغل است که شامل مهارت‌های کلیدی برای موقعیت شغلی شود و شامل اطلاعات کامل‌تری در مورد سوابق شغلی می‌شود و در آن می‌توان حتی سابقه‌های کارآموزی و یا دوره‌های آموزشی را درج کرد.

طریقه نوشتن CV

 نوشتن CV برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا از اقدامات مهمی است که در صورت رعایت نکردن اصول نگارش می تواند باعث کنار گذاشتن شما از دانشگاهی شود که قصد تحصیل در آن را دارید. پس بهتر است قبل از نوشتن CV به مطالبی که در ادامه گفته شده دقت کنید تا بتوانید از بروز هرگونه اشتباه که ممکن است آینده شما را به خطر بیاندازد جلوگیری کنید. نوشتن CV به فارسی و یا انگلیسی ملزم به رعایت یکپارچگی متن است و بهتر است تا جای ممکن ساده نویسی کنید و از رنگارنگ کردن متن و استفاده از فونت‎های متنوع جلوگیری کنید چرا که نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. در این مورد بهتر است به نکات زیر دقت کنید:

انتخاب فونت مناسب برای نوشتن CV انگلیسی

نوشتن CV به فارسی و یا انگلیسی ملزم به رعایت یکپارچگی متن بوده و بهتر است تا جای ممکن ساده نویسی کنید و از رنگارنگ کردن متن و استفاده از فونت‌های متنوع جلوگیری کنید چرا که نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. برای نوشتن CV انگلیسی در ابتدا مهمترین کاری که به آن توجه کنید انتخاب فونت مناسب است. در انتخاب فونت بهتر است موردی را انتخاب کنید که:

 • تا حد ممکن ساده و خوانا باشد.
 • در تمام سیستم‌های کامپیوتری وجود داشته باشد.
 • بیشتر از دو رنگ در قسمت‌های مختلف استفاده نکنید.
 • از فونت‌های نمایشی استفاده نشود.
 • سایز فونت بین 10 تا 12 باشد.
 • حداکثر از دو نوع فونت برای جداکردن بخش‌های مختلف استفاده شود.

اشتباه رایج در نوشتن CV کار

در نحوه نوشتن CV برای کار، اشتباه رایجی وجود دارد که در آن شخص به جای دستاوردها به مسئولیت‌های خود اشاره می‌کند. برای مثال فردی شغل خود را عنوان کرده و در توضیحات آن به مسئولیت‌های خود در آن کار اشاره کرده باشد. این مسئولیت‌ها ممکن است مواردی باشند که سازمان و شرکت از شما انتظار دارند اما کارفرما یا شخصی که می خواهد به شما پذیرش دانشگاهی بدهد به این موضوع اهمیت نخواهد داد و موضوعی که برای آنها اهمیت دارد این است که شما چه دستاوردهایی در موقعیت شغلی خود داشتید و در این مورد بهتر است که دستاوردهای قابل اندازه‌گیری را بنویسید.

به مثال زیر توجه کنید:

 • "ایجاد همکاری های موثر با دیگر موسسه های رقیب"

همانطور که مشاهده می کنید مورد نوشته شده دستاوردی را برجسته نمی‌کند، اما اگر این مورد را به صورت زیر بنویسیم قطعا نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

 • "ایجاد همکاری های موثر با رقبا که باعث افزایش 30 درصدی فروش شرکت شده است."

این مورد نوشته شده یک دستاورد قابل اندازه‌گیری است و همان چیزی است که کارفرما به آن توجه می‌کند و بهتر است به دستاوردی که شخص شما انجام داده اشاره کنید نه کاری که تیم و یا شرکت انجام داده‌اند.

ساختار و فرمت CV

برای نوشتن CV برای دانشگاه یا کار ساختاری مشخص وجود ندارد که حتما از آن استفاده کنید اما مواردی وجود دارد که با توجه به فیلد کاری و تحصیلی شما متغیر بوده و در صورت رعایت استانداردهای نگارش CV می‌تواند نتیجه بهتری در تصمیم‌گیری در مورد شما داشته باشد. شرکت حامی مهاجر در این زمینه می تواند منبع مناسبی برای کمک و راهنمایی شما باشد و در صورت تمایل برای نگارش حرفه‌ای CV یا SOP ، می‌توانید با کارشناسان ما در حامی مهاجر با شماره تماس 48406-021 در ارتباط باشید.

بخش های مختلف CV

به صورت کلی نوشتن CV برای اپلای شامل قسمت‌های زیر می‌شود.

 • مشخصات فردی (Personal Information)
 • تحصیلات (Education) یا (Academic History)
 • سوابق کاری (Work Experience)
 • سوابق علمی، مقالات و کتاب ها (Publications and Articles)
 • افتخارات و دستاوردها (Honors And Awards)
 • عضویتها (Memberships and Grants)
 • توانایی ها و زبان (Language and Skills)
 • علایق (Interests)
 • معرف‌ها (References)

  در نوشتن CV برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نیازی به نوشتن محل تولد، جنسیت، ملیت، وضعیت تاهل و درج عکس نخواهد بود. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که  CVخود را باید به گونه‌ای بنویسید که خواندن آن راحت باشد و فضای خالی زیادی در صفحه ها وجود داشته باشد. پس بهتر است از شلوغ کردن صفحه‌های CV پرهیز کنید. در ساختار CV همچنین بخش مهمی با عنوان Summary وجود دارد که در ادامه مطلب پس از بررسی قسمت های دیگر CV به آن خواهیم پرداخت.

اطلاعات شخصی (Personal Information)

در این قسمت اطلاعات پایه و شخصی خود را باید وارد کنید که به صورت استاندارد شامل موارد زیر می‌شود.

 • نام کشور و استان
 • شماره تماس
 • آدرس ایمیل
 • لینک فیسبوک یا لینکدین

نکاتی که باید در نوشتن اطلاعات شخصی رعایت کنید.

 • اگر اسم شهر و استان شما طولانی و یا نگارش آن سخت است، می‌توانید فقط نام شهر خود را بنویسید.
 • شماره تلفنی که وارد می‌کنید باید فرمت مخصوصی داشته باشد که در آمریکا به صورت رایج از آن استفاده می‌شود.
 • در نوشتن ایمیل باید دقت کنید که نام و نام خانوادگی شما در آدرس ایمیل وجود دارد که نشان دهد این ایمیل مرتبط با شماست. مهم نیست که آدرس ایمیل با نام شما قبلا توسط شخص دیگری رزرو شده باشد. در ساخت ایمیل می‌توانید در انتهای نام خود از اعداد استفاده کنید تا ایمیلی با نام خود داشته باشید.
 • لینک یا آدرس لینکدین یا فیسبوکی که وارد می‌کنید بهتر است قابل کلیک کردن باشد. این مورد برای زمانی است که شما نتوانستید تمام مطلب را در CV قرار دهید و دانشگاه و کارفرما می توانند با مراجعه به این آدرس ها اطلاعات شخصی بیشتری از شما به دست آوردند.

نمونه ورود اطلاعات شخصی در CV

David Charles Bronson

 • Digital Marketing Manager
 • 044 412 2019
 • Copenhagen ,Denmark
 • Linkedin.com/in/David.charles.bronson
 • [email protected]

سوابق تحصیلی در CV (Education) یا (Academic History)

مهمترین بخشی که در نوشتنCV  برای اپلای در دانشگاه‌های آمریکا به آن توجه می‌شود قسمت سوابق تحصیلی است. اگر برای تحصیلات آکادمیک CV می‌نویسید این قسمت اهمیت زیادی داشته و برای نوشتن سابقه تحصیلی خود بهتر است مدارک تحصیلی خود را بر اساس آخرین مدرک تحصیلی دریافت شده، لیست کنید. برای مثال اگر لیسانس و فوق لیسانس دارید، باید ابتدا اطلاعات مربوط به مدرک فوق لیسانس و پس از آن لیسانس را درج کنید. نیازی به نوشتن مدارک پیش دانشگاهی و دبیرستان نیست.

پس از نوشتن مدرک تحصیلی به همراه نام دانشگاه، باید عنوان پایان‌نامه خود را نوشته و در انتها معدل GPA خود را بنویسید. بسیاری از سایت‌ها به صورت آنلاین می توانند معدل شما را با سیستم GPA معادل‌سازی کنند. در صورت تمایل می‌توانید معدل خود را بر اساس سیستم نمره‌دهی ایران نیز بنویسید. برای مثال معدل 18 را می توانید به صورت زیر بنویسید:

 • GPA:18(Out of 20)

که نشان دهنده این است که معدل شما از 20  نمره 18 است.

 • نکته مهم : اگر در درس‌های تخصصی نمره‌های بالایی گرفتید و نمره‌های پایین در دروس عمومی باعث شده که معدل شما کاهش پیدا کند؛ شما می‌توانید معدل دروس تخصصی و عمومی خود را به صورت جداگانه حساب کرده و آن ها را در دو قسمت بنویسید. برای مثال :
 • GPA (Medical Courses): 18 (Out of 20)
 • GPA :16 (Out of 20)

نمونه ‌ای از بخش Education در CV

Education:

PHD in Liverpool John Moores University (2018-2021)

NHS/LJMU funded research titled 'The role of parents and schools in the nutritional choices made by children aged 10-14' (Abstract in Appendix 1). Joint supervisors: Professor Alison LaMotte, Department of Nutrition and Food, LJMU and Dr Henling Strauss, Professor of Paediatrics, Chester University Hospital.

BSc Nutrition and Food Science in University of Nottingham (2014-2017)

Modules included nutrition and the health of populations, trends in food research and nutrition, metabolism and disease. Final-year project on 'Food flavourings - physical and psychological effects on children' based on research carried out through a Nutrition Society Summer Studentship.

نوشتن Research Interests در CV

پس از تکمیل بخش تحصیلات یا Education بهتر است علایق خود را در گرایش‌های مربوطه برای PHD بنویسید. در نوشتن علایق خود دقت کنید که از نوشتن بیشتر از 6 مورد خودداری کنید و علایقی که می نویسید مرتبط با موضوع تحصیلی شما باشد.

قسمت سوابق کاری (Work Experience)

در این قسمت تمامی سوابق کاری و شغلی شما درج می شود و بیشتر استخدام کننده‌های منابع انسانی یا اساتید دانشگاه توجه ویژه‌ای به آن دارند و شما باید تمام اطلاعات مربوط به شغل هایی که تجربه کردید با ذکر مدت زمان فعالیت در آن شغل را بنویسید. این بخش نیز شامل موارد زیر می‌شود:

 • عنوان شغل
 • مقام و سمت

   معمولا آخرین شغلی که در آن فعالیت داشتید در ابتدای لیست نوشته می شود. برای نوشتن CV کاری، پس از نوشتن عنوان شغلی باید مسئولیت هایی را که در آن عنوان شغلی داشتید، به صورت خلاصه توضیح دهید و بنویسید چه وظایفی بر عهده داشتید. بهتر است هر وظیفه در یک یا چند جمله خلاصه شود که این مورد به پربار کردن CV شما کمک زیادی خواهد کرد. اگر شغل شما به صورت تحقیقاتی بوده بهتر است لیستی از کارهایی را ارائه دهید که در تحقیقات خود انجام داده‌اید. پس از نوشتن عنوان شغلی پیشنهاد می‌شود دستاوردهایی را بنویسید که در آن شغل به دست آورده‌اید.

نمونه‌  CV برای کار

Employment

Project assistant, The Food Project, Liverpool (2019-present)

 • Devising workshops for parents and young people
 • Delivering workshops in schools, Children's Centres, NHS clinics, etc.
 • Research to support projects and funding bids
 • Supervising placement students

Nutrition adviser, Food Company Ltd, Merseyside (2017-2019)

 • Advising product developers on nutritional content of new products
 • Quality control of food labelling
 • Research to support product development
 • Supervising lab staff

Founder member, Dock Street Farmers Market (2014-2017)

 • Collaborating with others to create monthly market events
 • Coordinating market days
 • Negotiating with venues and traders
 • Bidding for funding

افتخارات و دستاوردها (Honors And Awards)

  در این قسمت می توانید تمامی دستاوردهای قابل توجه خود را لیست کنید؛ به خصوص آنهایی که با شغل و رشته تحصیلی شما مرتبط است. هر جایزه‌ای که دریافت کردید نام آن را به همراه سال دریافت جایزه و سازمانی که به شما جایزه را اهدا کرده، عنوان کنید. همچنین اگر تجربه کاری زیادی نداشته‌اید می‌توانید به دوره‌های آموزشی که شرکت کرده‌اید اشاره کنید. این دوره‌ها نشان‌دهنده تلاش و اشتیاق شما برای آن فیلد کاری یا تحصیلی است. دریافت بورسیه، کمک هزینه، موفقیت در مسابقات علمی و حتی رتبه‌های خوب کنکور مواردی از این دست بوده که می‌توانید به آنها اشاره کنید.

    برای نوشتن قسمت افتخارات و دستاوردها بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • لیست جوایز خود را در زیر بخش صحیح بنویسید:

در هنگام لیست کردن جوایز معمولا بهتر است که آنها را مرتبط با بخش تحصیلات و یا سابقه شغلی بنویسید. به عبارت دیگر  اگر جوایزی که گرفتید مربوط به رشته تحصیلی شماست، آنها را پس از نوشتن بخش مربوط به Education لیست کنید و اگر مربوط به سوابق شغلی شماست بعد از قسمت Work Experience بنویسید.

 • دستاوردهای خود را معنا بخش کنید:

برای مثال اگر از بین افراد زیادی برای دریافت بورسیه انتخاب شده‌اید، بهتر است این جزئیات را ذکر کنید تا اهمیت جایزه را نشان دهید.

نمونه ای از بخش افتخارات و دستاوردها در CV

Award

 • Received a 2017 Webby Award for Excellence in Navigation and Structure.
 • Jefferson Award, 2017–2021: Four-year full-tuition scholarship awarded for

academic excellence in high school.

 • 2021 Cavalier Speaker’s Award: Awarded by university faculty to the best speech given by a senior communications student (approximately 200 students) based on both content and delivery.

سوابق علمی، مقاله ها و انتشارات (Publications and Articles)

  این قسمت از ارزش بالایی برخوردار بوده و به آن اهمیت زیادی داده می‌شود. نوشتن کتاب‌های چاپ شده و مقاله‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی که انجام داده‌اید باید با قالب صحیح نوشتاری در این قسمت نگارش کنید. برای عنوان کردن مقاله و کتاب‌های خود، بهتر است در ابتدا نام نویسنده، نام مقاله و یا کتاب نوشته شود و سپس محل چاپ و سال انتشار نیز در ادامه آورده شود. در صورتی که کتاب چاپ شده دارید آن را بالاتر از مقالات قرار دهید. این قسمت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کتاب‌های چاپ شده
 • مقاله‌های منتشر شده در ژورنال‌ها
 • مقاله‌های کنفرانسی
 • سمینارها
 • ورکشاپ‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید

  قسمت مقالات و نشریات از نظر داوران بسیار مهم بوده و توانایی شما در تحصیل در مقطع دانشگاهی مورد نظر شما را نمایش می‌دهد. برای همین خصوصا اگر در مقطع PHD  قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است حداقل دو مقاله منتشر شده خود را در این بخش بنویسید. بسیاری از افراد پروژه های در حال آماده سازی را درج می‌کنند که این مورد تاثیر زیادی نداشته و اساتید دانشگاه به واقعیت‌ها بیشتر از احتمالات اهمیت می‌دهند. همچنین اگر قبلا سابقه تدریس داشته‌اید، می‌توانید به این بخش قسمت جدیدی با عنوان Teaching Experiece  اضافه کنید و تمام سوابق تدریسی مرتبط را در صورت قابل توجه بودن درج کنید که در این صورت موارد زیر را فراموش نکنید.

 • موضوع تدریس
 • زمان تدریس
 • مکان تدریس
 • نکته: بسیاری از متقاضیان، سوابق تدریسی و تحقیقی خود را بالاتر از مقاله‌های خود درج می‌کنند که منطق درستی ندارد. زیرا نوشتن مقاله و انتشار آن در ژورنال‌ها و یا چاپ کتاب بسیار سخت‌تر از تدریس و تحقیق است.

نمونه ای از بخش انتشارات و مقاله ها در CV

Publications & Articles

 • “One of a Kind Design,” Web Design Book, Poulin Publishing, 2018
 • “Website Design in 2019,” A List Apart, June 2019
 • “Usable Information Architecture,” SitePoint, Feb 2019
 • “Cutting the Bloat from JavaScript,” Tutorialzine Nov 2018
 • “How to Design Websites for Conversion,” Speckyboy Dec 2017
 • “Speaker: “Web Design with SEO in Mind,” Covalence Conference, 2019

زبان و مهارت ها (Languages and Skills) در CV

یکی از مواردی که می‌توانید درCV  خود قرار دهید نمرات امتحان‌های زبان انگلیسی و یا آزمون‌های GRE ، GMAT و ... است؛ که یک دید کلی از دانش زبان انگلیسی و یا مهارت‌های دیگر شما نشان می‌دهد و اگر تافل یا آیلتس دارید می توانید به آنها با ذکر نمره‌های خود اشاره کنید. همچنین در صورتی که مهارت‌های قابل توجهی دارید، می‌توانید در این قسمت آنها را وارد کنید. توجه داشته باشید که برای نوشتن مهارت‌های خود نیاز است که مواردی را ذکر کنید که به آن تسلط کامل دارید. نمونه‌ای از این بخش را در ادامه مشاهده می‌کنید.

نمونه ای از بخش زبان و مهارت ها در CV

English & GRE Tests

IELTS (Academic): 7.0 (overall score)

Listening: 7.0, Writing: 7.0

Speaking: 7.0, Reading: 7.0

Test date: May 4,2022

GRE General Test:

Q: 130; V: 140; AW: 3.0

Test date: June 14,2021

Skills

CAD & 3D Design:

 • Solidworks
 • AutoCAD
 • Inventor
 • Microstation

BIm Software:

 • Bim 360
 • Revit
 • Archicad
 • SketchUp

قسمت معرف ها (Refereces)

  معرف‌ها اشخاصی هستند که کارفرمایان و یا اساتید دانشگاه از طریق آنها، اطلاعاتی درباره شما به دست می‌آورند. معرف‌ها می‌توانند بخش مهمی از CV شما باشند و در روند بررسی معرفی‌نامه شما تاثیر زیادی دارند و زمانی به کار می‌روند که مراحل تصمیم‌گیری در مورد شما به خوبی پیش رفته و اساتید دانشگاه برای اطمینان پیدا کردن از مواردی که در CV خود اشاره کردید به آنها مراجعه می‌کنند.

  به یاد داشته باشید که ممکن است با تمام افراد ذکر شده در قسمت معرف ها تماس گرفته نشود، اما بهتر است شما تمام معرف‌های خود را ذکر کنید. چون ممکن است یکی از آنها در دسترس نباشد و در این صورت با شخص دیگری تماس خواهند گرفت. در انتخاب این اشخاص معمولا استاد راهنما، استاد مشاوره و یا استادانی انتخاب می‌شوند که با آنها در نوشتن مقاله همکاری کرده‌اید.

پس از نوشتن نام و نام‌خانوادگی بهتر است که ارتباط استاد با شما را بنویسید. نوشتن اطلاعات معرف شامل موارد زیر می شود:

 • نام استاد به همراه ارتباط با شما  (Name)
 • مقام استاد در کنار دپارتمان مربوطه(Professor,Faculty of Major)
 • نام دانشگاه به همراه شهر و کشور(University,City,Country)
 • ایمیل آکادمیک استاد(Academic Email)
 • شماره تلفن با فرمت آمریکایی (Phone)

نمونه ای از قسمت معرف ها در CV

Refereces :

Joelle Smith (My M.Sc.thesis advisor)

Head of Operations,Department of chemistery

Portland, ME, 04019

Email:  [email protected]

Phone: (678) 757 9413

نکات مهم در نوشتن بخش معرف CV

حتما قبل از نوشتن معرف او را در جریان قرار دهید.غیر از رعایت ادب،این موضوع باعث می شود تا معرف بتواند خود را برای تماس با اساتید دانشگاه آماده کند.

 • بهترین معرف ها کسانی هستند که شما فعالیت های مشترکی با آنها داشتید و از شما شناخت کافی دارند.
 • اشخاصی را معرفی کنید که می توانند ویژگی ها و دستاورد های شما را به خوبی توضیح دهند.
 • بهتر است از معرف بپرسید که کدام راه های ارتباطی را ترجیح می دهند.
 • اگر معرفی را که می خواهید قید کنید نظر مثبتی به شما ندارد بهتر از اشاره کردن به او خودداری کنید.

نوشتن Summary در CV

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که در نوشتن CV برای اپلای به آن دقت می‌شود، قسمت Summary است. بخش سامری در CV چکیده‌ای از  پیش‌زمینه‌های حرفه‌ای متقاضیان بوده که در بالاترین قسمت CV نوشته می‌شود و اساتید دانشگاه و کارفرماها قبل از وارد شدن به قسمت های دیگر CV این قسمت را با دقت مطالعه می‌کنند. اگر قصد شما از نوشتن CV، اپلای باشد یک محتوای درست و طبقه بندی شده کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد کرد و می تواند نظر خوانندهCV  را به خود جلب کند.

  در نوشتنSummary  شما باید مهمترین توانایی‌های خود را بنویسید. سوالی که شاید پیش بیاید است که تفاوت Summary با Skills در چیست؟ در قسمت Skills تمام توانایی‌های شما نوشته می‌شود اما در Summary شما باید خلاصه‌ای از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده را بنویسید تا استاد دانشگاهی کهCV  را بررسی می‌کند،به خواندن ادامه مطالب شما ترغیب شود. برای نوشتن این قسمت ابتدا مهارت مورد نظر خود را نوشته و در ادامه آن، درباره دلیل داشتن این مهارت، توضیح کوتاهی بنویسید. در انتها که مهم‌ترین قسمت این بخش است، نتیجه حاصل شده از آن مهارت را بنویسید و به گونه‌ای آن نتیجه را گزارش کنید که قابل اندازه‌گیری و سنجش باشد.

  برای مثال شما تحقیقاتی انجام داده‌اید که حاصل سه سال تجربه در آزمایشگاه مربوطه است که به چاپ 2 کتاب و انتشار 4 مقاله در ژورنال های معتبر منجر شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید این جمله شامل توضیحی در مورد تجربه شما شده و نتیجه ای که از تجربه به دست آوردید را شامل می‌شود.

قسمت Summary بخش بسیار مهمی بوده و باید به آن توجه زیادی کرد. گفتنی است که برای نگارش حرفه‌ای CV یا SOP می‌توانید از کارشناسان موسسه حامی مهاجر کمک بگیرید. نگارش یک CV حرفه‌ای یکی از کلیدی‌ترین عوامل برای دریافت فاند و پذیرش از دانشگاه‌هاست. برای دریافت مشاوره از کارشناسان حامی مهاجر با شماره 02148406 تماس بگیرید.

نمونه بخش  Summary در CV

Summary  

 • Professional market manager with 5+ years of experience in digital marketing. Social media marketing experience, including Facebook, Google, and LinkedIn advertising.
 • Experience in managing an account with a monthly budget of $30,000. B.A. in marketing management.

اشتباهات خطرناک در نوشتن CV

هدف اصلی از نوشتن CV دعوت به مصاحبه است اما نوشتن آن ممکن است چالش برانگیز بوده و به سادگی تعریف آن نباشد. مخصوصا در نحوه نوشتن CV برای دانشگاه مواردی وجود دارد با رعایت نکردن آن‌ها از بررسی CV و قرار مصاحبه کنار گذاشته می‌شوید، اما نیازی به نگرانی نیست. در ادامه مطلب، لیستی از اشتباهات رایج در CV را بیان کرده‌ایم تا مرتکب این اشتباهات نشوید.

 1. استفاده از فونت‌های رنگارنگ
 2. درج عکس : تا زمانی که درخواستی از طرف دانشگاه برای تصویر نداشته اید، از درج عکس در CV خودداری کنید. عکس برای پوزیشن‌هایی شغلی مثل مدلینگ و بازیگری استفاده می‌شود.
 3. استفاده از ضمیر های "من"،"او" به جای اشاره مستقیم به خود بهتر است از Bullet Points ها برای لیست کردن تجربیات و سوابق خود استفاده کنید.
 4. مشکلات نگارشی و گرامری: CV خود را چندین بار بخوانید و از درست بودن گرامر و نداشتن غلط املایی مطمئن شوید.
 5. دروغ گفتن : در مورد مشاغل قبلی و یا سابقه های تحصیلی خود و یا هرچیزی که ممکن است درCV تاثیر داشته باشد دروغ نگویید.
 6. استفاده از کلمات دشوار و اصطلاحات سخت: تا حد ممکن ساده و روان بنویسید چرا که استاد دانشگاهی که CV شما بررسی می کند، در صورتی که متوجه منظور شما نشود به راحتی آن را کنار خواهد گذاشت.
 7. دلایل ترک موقعیت شغلی قبلی : این مورد در زمان مصاحبه بررسی می‌شود و بهتر است از نوشتن آن خودداری کنید.
 8. جزئیات غیرضروری در CV : اطلاعاتی مانند جنسیت، شماره پاسپورت، وضعیت تاهل و ... برای مصاحبه کننده نامربوط بوده و ارزشی ندارد.

نکاتی برای نوشتن حرفه‌ای CV  

 • پس از اینکه  نوشتن CV انگلیسی خود را به پایان رساندید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که CV خود را در اختیار شخص دیگری بگذارید تا آن را بررسی کند. شخصی که انتخاب می‌کنید می‌تواند مرتبط به رشته شما باشد و می‌تواند در رشته دیگری فعالیت داشته باشد. هدف این است که هر کسی با دیدگاه و تجربیات خود این کار را انجام می‌دهد و می‌توانند ایرادها و مشکلات مختلفی را مشخص کنند.
 • پس از نوشتن CV پیشنهاد می‌شود که آن را پرینت بگیرید. زیرا هنگام خواندن CV روی مانیتور چشم ما ممکن است متوجه اشتباهات نشود و علت آن خیره شدن چشم به مانیتور است. کاغذ پرینت شده دقت چشم را بیشتر می‌کند و اشتباهات ما راحت‌تر به چشم می‌خورد.
 • یکی از مواردی که می تواند به راحتی باعث ریفیوز شدن ویزای شما شود، مغایرت CV ارسالی به سفارت و دانشگاه مقصد است. پس در این مورد دقت زیادی داشته باشید تا زحمات شما به راحتی هدر نرود.
 • تاریخ‌های وارد شده را دوباره چک کنید و به تاریخ‌های شروع و پایان دقت کنید. همچنین به یاد داشته باشید که تاریخ‌ها باید به میلادی نوشته شوند.
 • CV  خود را با صدای بلند بخوانید. این مورد کمی عجیب بوده اما کمک زیادی به پیدا کردن اشتباهات احتمالی می‌کند.
 • اگر در CV شما لینک وجود دارد، حتما اعتبار آنها را چک کنید. همچنین اگر لینک طولانی است حتما از کوتاه کننده لینک استفاده کنید.
 • اصولا CV در قالب PDF ارائه می‌شود. این کار از بهم خوردن ساختار آن جلوگیری می‌کند. حتما به این نکته توجه کنید که قالب CV در همان قالب درخواستی کارفرما یا دانشگاه تنظیم شده باشد.
 • ازCV  خود نسخه‌های پشتیبان تهیه کنید و در مکان‌های مختلف نگه دارید.

سخن پایانی

   نوشتن CV برای اپلای یا کار در خارج، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در آینده تحصیلی و زندگی شما تاثیر بسیاری داشته باشد و همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، نوشتن CV کار ساده‌ای نبوده و در صورت رعایت نکردن نکات گفته شده نتیجه خوبی را برای شما به همراه نخواهد داشت و ممکن است تاثیر منفی در روند تحصیلی،کاری و زندگی شما بگذارد.

   پیش از نوشتن CV حتما هدف خود را مشخص کنید که برای چه کاری قصد استفاده از CV را دارید و حتما در مورد دانشگاه و مقصد خود اطلاعات کاملی به دست آورید و CV خود را با توجه به نیاز دانشگاه تنظیم کنید همیشه این نکته را به یاد داشته باشید هر دانشگاه و سازمانی نیازمندی‌های مخصوص خود را دارد و اینگونه نیست که شما یک CV را برای همه آن‌ها استفاده کنید. نحوه نوشتن CV برای دانشگاه و نحوه نوشتن CV برای کار با هم متفاوت است. اما با خواندن مطالب بالا شما متوجه تمام این نکات خواهید شد.

اگر پس از خواندن این مطالب سوالی برای شما به وجود آمده و نیاز به راهنمایی دارید، جای نگرانی نیست. کارشناسان حامی مهاجر، شما را در نگارش یک CV یا SOP حرفه‌ای کمک خواهند کرد. شرکت حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو به آمریکا یا کانادا است و ارائه دهنده خدماتی همچون اخذ انواع ویزای آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، تور سفارت آمریکا در پاکستان، پیکاپ ویزای آمریکا، تور سفارت آمریکا در ترکیه و ارمنستان و تور سفارت آمریکا در ابوظبی است. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر، می‌توانید به وسیله شماره 02148406  با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
بهترین کشورها برای تحصیل

در این مقاله قصد داریم درباره بهترین کشورها برای تحصیل توضیح دهیم که شامل تحصیل در ایتالیا، تحصیل در آمریکا، تحصیل در کانادا، تحصیل در اس ...

ادامه مطلب
سه شنبه 04 مرداد 1401
CV یا سی وی چیست؟ نوشتن CV انگلیسی برای کار و اپلای

CV شما باید اطلاعات کاملی از کارایی آن برای اپلای دانشگاه داشته باشید.CV عمدتا شامل اطلاعاتی از قبیل سوابق تحصیلی و بورسیه ها، پروژه های تحقیقاتی و دستاوردها می‌شود و در واقع نوشته‌ای کامل و جامع برای نشان دادن جزئیات سابقه تحصیلی شما به مراکز آکادمیک است ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
ویزای کار اندونزی

از نوامبر 2018، ویزای کار اندونزی (IMTA) با ویزای TELEX ترکیب شده و به اصطلاح در قالب "اعلان" در آمده‌ و اعتبار آن هم برابر با قرارداد استخدام است. ...

ادامه مطلب