مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل و تبدیل آن به اقامت دائم

کشور آمریکا همواره یکی از جذاب‌ترین نقاط دنیا برای مهاجرت به شمار می‌رود، چرا که شرایط اخذ ویزای آمریکا بسیار مناسب است و مهاجرت تحصیلی به آمریکا بدون محدودیت سنی، بدون مدرک زبان و تقریبا با هر شرایطی امکان‌پذیر است. برای مهاجرت به آمریکا روش‌های متنوعی وجود دارد که یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آمریکا ، دریافت ویزای تحصیلی است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که راحت ترین راه مهاجرت به امریکا مهاجرت از طریق تحصیل است.

 مطمئنا برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا سوالات و چالش‌های متعددی بر سر راه شما قرار دارد اما هیچ جای نگرانی نیست و با مطالعه این مقاله پاسخ تمامی آن‌ها را دریافت خواهید کرد. دولت آمریکا با دارا بودن بستر مناسب تحصیلی و تعداد بالای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی رتبه، هر ساله پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا به وسیله ویزای تحصیلی است. برخلاف تصور عموم شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نسبت به کانادا و کشور‌های اروپایی ساده‌تر و امکان دریافت آن برای دانشجویان بیشتر خواهد بود.

دریافت ویزای تحصیلی آمریکا می‌تواند آینده فرد را تضمین کند، چرا که بعد از گذراندن تحصیلات خود در کشور آمریکا، بازار کار متنوعی برای فرد فراهم بوده و شرایط برای دریافت اقامت دائم آمریکا بعد از تحصیل نیز بسیار مناسب خواهد بود. در ضمن امکان تغییر نوع ویزا هم وجود دارد و می‌توانید پس از ورود به امریکا، ویزای تحصیلی خود را به نوع دیگری از ویزا تغییر دهید.

امکان مهاجرت تحصیلی به آمریکا برخلاف باور عموم حتی بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد، همچنین با حداقل مدرک دیپلم و بدون شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ممکن خواهد بود. متقاضیان مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی با هر مقدار گپ تحصیلی و با معدل پایین نیز می‌توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند و ما در این مقاله شما را به صورت کامل و جامع در این خصوص راهنمایی خواهیم کرد و هر اطلاعاتی در مورد دریافت ویزای تحصیلی لازم دارید به شما ارائه خواهیم داد.

امروز در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در خصوص مهاجرت تحصیلی به آمریکا همچون چگونگی تحصیل در آمریکا، چگونه از دانشگاه های امریکا پذیرش بگیریم؟، چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟، روش‌های مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، شرایط مهاجرت به امریکا از طریق تحصیل، مراحل مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی، وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی در امریکا و... پاسخ دهیم، پس با ما همراه باشید.

شرکت حامی مهاجر  دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو به آمریکا یا کانادا است و ارائه دهنده خدماتی همچون اخذ انواع ویزای آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، تور سفارت آمریکا در پاکستان، پیکاپ ویزای آمریکا، تور سفارت آمریکا در ترکیه و ارمنستان و تور سفارت آمریکا در ابوظبی است. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

تحصیل در آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی بعد از روش مهاجرتی لاتاری ، یکی از مناسب‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به آمریکا است. بر خلاف باور عموم که عقیده دارند اخذ ویزای تحصیلی برای کانادا نسبت به آمریکا بسیار ساده و شانس دریافت آن بالاتر است اما لازم است به شما بگوییم شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا همواره بدون داشتن محدودیت امکان‌پذیر بوده است.

حتی در زمان دولت ترامپ که اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان با محدودیت‌های زیادی مواجه شده بود، ویزای تحصیلی آمریکا همچنان بدون محدودیت برای ایرانیان صادر می‌شد و ایرانیان زیادی توانستند از این طریق خود را به آمریکا برسانند. به طور خلاصه باید بگوییم که شانس تحصیل در آمریکا برای متقاضیان، به مراتب بالاتر از متقاضیان تحصیل در کانادا است. بنابرین مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی را می‌توان یکی از منطقی‌ترین و کم‌ریسک‌ترین روش‌های مهاجرتی برای ایرانیان در نظر گرفت.

چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟  ابتدا باید تصمیم بگیریم که قصد ادامه تحصیل در چه نوع دانشگاه یا موسسه آموزشی داریم. به طور کلی ویزا‌‌های قابل ارائه برای تحصیل در آمریکا  بر اساس موسسه آموزشی مورد نظر به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند. برای اینکه پاسخ این سوال را دریافت کنیم حتما می‌بایست انواع ویزای آمریکا و خصوصا ویزاهای تحصیلی آن را تمام و کمال بشناسیم .

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا دریافت یکی از سه نوع ویزای تحصیلیF، M و J  الزامی است. در جدول زیر توضیح مختصری در مورد تفاوت انواع ویزاهای تحصیلی برای مهاجرت به آمریکا آمده است که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم.

بستر آموزشی مجاز برای تحصیل

ویزای تحصیلی

دانشگاه ها و کالج ها - مدارس علوم مذهبی و دینی - دبیرستان ها، هنرستان ها و دبستان های خصوصی – تمامی موسسات آموزش آکادمیک همچون موسسات آموزش زبان

F

تمامی موسسات غیر آکادمیک به استثنای موسسات آموزش زبان

M

دوره های اینترنتی و آموزش کار، استفاده از بستر های مطالعاتی و سفر های کاری-درسی در طول تابستان

J

 

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده کردید امکان دریافت ویزا برای مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی در سه نوع F، M و J وجود دارد. هر کدام از این سه نوع ویزای تحصیلی نیز به دو نوع یک و دو تقسیم می‌شود که در ادامه به شما در این خصوص توضیح خواهیم داد. در واقع این عدد مقابل هر نوع ویزای تحصیلی نمایان‌گر نسبت فامیلی فرد درخواست دهنده ویزا است، برای مثال متقاضی اصلی ویزای تحصیلی F با علامت F1 و در صورتی که ویزا برای افراد خانواده (مانند همسر یا فرزند) متقاضی باشد با نماد F2، F3 و... نشان داده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آمریکا

حال سوال اصلی این است که چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟ برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا نیاز به ارائه مدارک متفاوتی است اما شرایط کلی دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها برای  تحصیل در آمریکا  تقریبا یکسان است. نکته اول در خصوص پذیرش در دانشگا‌های آمریکا این است که در صورت دریافت پذیرش در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی، متقاضی فقط امکان تحصیل در آن موسسه را دارد و در آینده امکان تغییر دادن موسسه آموزش وجود نخواهد داشت.

 همچنین در نظر داشته باشید که دریافت پذیرش دانشگاه اگر‌چه برای اخذ ویزا برای مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی لازم است اما کافی نیست! به طور خلاصه دریافت پذیرش دانشگاه‌های آمریکا به معنای قطعی بودن اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نخواهد بود و قبل از اقدام برای دریافت پذیرش دانشگاه حتما می‌بایست به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از هرچیز به این نکته توجه کنید که دانشگاه مورد نظر شما حتما دانشجوی بین المللی می‌پذیرد، همچنین در صورتی که این موضوع را تایید کردید، امکان پذیرش دانشجویان ایرانی را نیز بررسی نمایید.
 • توجه بفرمایید که برای پذیرش دراغلب دانشگاه‌های آمریکا نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان نیست اما در برخی دانشگاه ها ارائه مدرک زبان (مانند IELTS و TOEFL) الزامی است.
 • شرایط پذیرش در برخی دانشگاه‌های آمریکا بسیار آسان و هزینه‌های آن به مراتب پایین تر است. حتما دقت کنید که دانشگاه مورد نظر شما از اعتبار بالایی برخوردار باشد چرا که افسرهای مربوط به کنترل و بررسی مدارک ویزای تحصیلی آمریکا بر روی این موضوع حساسیت بالایی دارند و پذیرش دانشگاه‌های نامعتبر را مناسب برای ارائه ویزای تحصیلی نمی‌دانند در نتیجه پذیرش در دانشگاه‌هایی با اعتبار کم می‌تواند تاثیر منفی مستقیم در پروسه دریافت ویزای تحصیلی شما بگذارد. این موضوع می‌تواند باعث رد شدن درخواست ویزای تحصیلی شما شود اما هیچ جای نگرانی نیست و شما می‌توانید برای انتخاب دانشگاه مناسب بر اساس شرایط فردی خود، از مشاورین ما کمک بگیرید. برای مشاوره و پاسخ به سوالات مربوط به امور مهاجرتی لطفا با شماره02148406  (خط ویژه) تماس حاصل نمایید.
 • داشتن SOP و CV تحصیلی منظم، ترجمه شده و جامع برای متقاعد کردن دانشگاه‌های آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه در مورد آن توضیحات کاملی به شما خواهیم داد.
 • داشتن مهارت مصاحبه شفاهی خوب می‌تواند شانس شما را در اخذ ویزا بسیار بالا ببرد، تجربه ماگ سفارتی (جلسه شبیه سازی مصاحبه حضوری سفارت آمریکا) در این خصوص شما را یاری خواهد کرد که در ادامه در این مورد توضیح خواهیم داد.

اهمیت SOP و CV در دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

در واقع SOP یک انگیزه‌نامه است که متقاضیان ویزای تحصیلی آمریکا برای متقاعد کردن مسئولین و اساتید دانشگاه‌ها ضمیمه مدارک خود می‌کنند و این کار احتمال پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر را بالا خواهد برد. همچنین داشتن یک CV یا همان رزومه تحصیلی مناسب در بین مدارک متقاضی به پذیرش دانشجو در دانشگاه مورد نظر خود کمک زیادی خواهد کرد. نگارش حرفه ای CV برای درخواست پذیرش دانشگاه می‌تواند احتمال اخذ پذیرش را چند برابر کند، برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص نگارش حرفه ای CV لطفا با خط ویژه موسسه حامی مهاجر به شماره 02148406 تماس حاصل نمایید.

تحصیل در آمریکا بدون مدرک زبان

برای دریافت پذیرش در برخی دانشگاه‌های آمریکا ارائه مدرک بین المللی آیلتس یا تافل الزامی است اما در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا نیازی به ارائه این مدارک نیست، در نتیجه برای افرادی که تمایلی به ارائه مدرک زبان ندارند نیز امکان تحصیل در آمریکا  وجود دارد. بهترین روش برای این افراد پذیرش آموزش زبان در دانشگاه است که دانشجویان بعد از فراگیری زبان انگلیسی در دانشگاه مورد نظر و اتمام دوره، می‌توانند در همان دانشگاه و در رشته تحصیلی انتخابی خود به راحتی ادامه تحصیل دهند. مزایای اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک معتبر زبان به شرح زیر است:

 • امکان پذیرش در دانشگاه با حداقل مدرک دیپلم
 • انجام مصاحبه در سفارت به زبان فارسی برای اخذ ویزا
 • نداشتن شرط سنی برای متقاضی
 • ادامه تحصیل دانشجو بلافاصله بعد از اتمام دوره زبان

مدارک مربوط به تمکن مالی برای پذیرش دانشگاه های آمریکا

یکی از مهم‌ترین موارد در خصوص پاسخ به سوال مهم چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟  ارائه مدارک مورد نیاز تمکن مالی و اثبات وابستگی به کشور مبدا متقاضی است. در پروسه اقدام برای  تحصیل در آمریکا، متقاضی می‌بایست برای اخذ ویزای تحصیلی ثابت کند که حداقل برای یک سال اول تحصیل خود در آمریکا امکان تامین تمامی مخارج خود (هزینه شهریه دانشگاه، بیمه، اسکان و خوراک) را دارد. این مبلغ برای هر دانشگاه مبلغ متفاوتی است و هر دانشگاه در آمریکا با توجه به مخارج شهریه و مبالغ مورد نیاز برای زندگی در آن ناحیه از کشور آمریکا مبلغی را برای ارائه مدرک تمکن مالی در نظر گرفته است که در جدول زیر به طور کامل مشخص شده است:

مبلغ تمکن مالی درخواستی
( منبع : فرم I-20 دانشگاه )

دانشگاه

16,935 تا 88,410 دلار

American University

23,389 تا 50,021 دلار

دانشگاه یوتا

20,000 تا 87,052 دلار

دانشگاه SMU

22,568 تا  38,794دلار

دانشگاه UNT

42,428 تا 79,532 دلار

دانشگاه واشنگتن

38,100 تا 42,000 دلار

دانشگاه تگزاس

64,481 تا 88,979 دلار

دانشگاه نیویورک (NYU)

46,129 تا 51,873 دلار

دانشگاه UML

48,420 دلار

دانشگاه بوفالو

52,778 تا 62,534 دلار

دانشگاه ایلینوی

38,088 تا 50,637 دلار

دانشگاه استونی بروک

23,586 تا 64,672 دلار

دانشگاه آلاباما

 22,328تا 64,524 دلار

دانشگاه کانکتیکات

27,851 تا 31,145 دلار

دانشگاه ایالتی وبر

27,954 تا 43,267 دلار

دانشگاه میزوری

84,516 دلار

دانشگاه چپمن

35,990 تا 52,406 دلار

دانشگاه کارولینای جنوبی

34,670 تا 55,468 دلار

دانشگاه ایالتی جورجیا

 بدون شک متقاضیانی که به صورت بورسیه در دانشگاه‌های آمریکا پذیرش می‌شوند از آنجا که بخش قابل توجه ای از مخارجشان از طریق ارگان‌های دولتی یا خصوصی تامین می‌شود، بنابرین نیاز به ارائه مدارک تمکن مالی با مبالغی بسیار پایین تر از جدول بالا خواهند داشت.

چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

در پاسخ به سوال چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟ جالب است بدانید در سال بیش از 800 هزار دانشجو از سرتاسر دنیا برای ادامه تحصیل در آمریکا به این کشور بزرگ سفر می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در آمریکا  وجود تعداد بی‌شماری دانشگاه، کالج و موسسات عالی آموزشی در این کشور است که انتخاب را برای افراد مختلف با هر سطحی از توان‌مندی، دانش و استعداد میسر می‌کند. اکثر دانشگاه‌های کشور آمریکا در رده‌بندی جهانی در سطوح بالا و بین رتبه‌های 1 تا 99 قرار دارند و همچنین مدارک این دانشگاه‌های بزرگ در سراسر دنیا معتبر و مورد تایید است و به طور کلی می‌توان گفت در هر ایالت آمریکا حداقل یک دانشگاه با کلاس آموزشی برتر و جهانی وجود دارد.

تا به اینجای کار دلایل محکمی برای پاسخ به سوال چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟ ارائه دادیم. اما اگر متقاعد نشدید با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری در خصوص دلایل اقدام به مهاجرت برای تحصیل در آمریکا برای شما مطرح کنیم. از دیگر دلایل انتخاب آمریکا برای ادامه تحصیل زندگی در کشور آمریکاست که کشوری پیشرفته است و از لحاظ رفاهی دارای تمامی امکانات مورد نیاز با بالاترین کیفیت است و می‌توان در این کشور زندگی راحت و باکیفیتی را تجربه کرد. یکی دیگر از دلایل برای پاسخ به سوال چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟  بازار کار متنوع کشور آمریکا است. متقاضیان بعد از اتمام دوره تحصیل خود در هر رشته ای می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل نیاز به گذراندن مراحل متعددی است که به شما توضیح خواهیم داد. توجه نمایید که در این مقاله مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به صورت کامل و جامع ارائه می‌شود اما هر فردی با توجه به شرایط خود ممکن است در برخی از مراحل دریافت ویزا برای تحصیل در آمریکا  شرایط متفاوتی را تجربه کند. این شرایط می‌تواند از زمان درخواست تا نحوه تهیه مدارک و ترتیب چیدن آن ها برای هر شخص متفاوت باشد. همچنین در نظر داشته باشید که تکمیل نبودن مدارک و یا وجود کوچک‌ترین اشتباه در پروسه دریافت ویزای آمریکا می‌تواند به رد شدن درخواست شما منجر شود.

متخصصین مشاوره موسسه حامی مهاجر همواره برای پاسخ به سوالات و کمک به شما حاضر هستند و می‌توانید با گرفتن شماره خط ویژه 02148406 با آنها ارتباط برقرار کنید، همچنین موسسه حامی مهاجر امکان ارائه تمامی خدمات در خصوص اقدام و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و مراحل مهاجرت تحصیلی به آمریکا را در سریع‌ترین زمان ممکن دارد. با ما همراه باشید تا با مراحل دریافت ویزا تحصیلی آمریکا آشنا شوید.

اخذ پذیرش از موسسه های آموزشی مورد تایید SEVP

اولین مرحله در خصوص دریافت ویزا برای تحصیل در آمریکا  اخذ پذیرش در یکی از موسسه‌های مورد تایید SEVP است . SEVP وظیفه سازماندهی دانشجویان و گردشگران را بر عهده دارد که این نام مخفف Student and Exchange Visitor Program است. به طور خلاصه کار اصلی SEVP نظم دادن به ورود دانشجویان از سراسر دنیا به کشور آمریکا است. متقاضیان باید دقت کنند که موسسه مورد نظرشان برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل  حتما در لیست موسسات مورد تایید SEVP قرار داشته باشد.

وارد کردن اطلاعات در SEVIS و پرداخت هزینه کارمزد

متقاضیان بعد از دریافت پذیرش اولیه از موسسه مورد نظر خود، باید یک پرونده آنلاین در سامانه SEVIS ثبت کنند. سامانه SEVIS نیز وظیفه نظم دادن به دانشجویان و مراجعین از سراسر دنیا به کشور آمریکا را دارند و متقاضیان ویزا برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل  می‌بایست اطلاعات مورد نیاز در خصوص موسسه مورد پذیرش را در این سامانه ثبت و هزینه تکمیل فرم SEVIS I-901 یا همان "سویس فی" را بپردازند. توجه نمایید که مبلغ هزینه تکمیل این فرم قابل بازگشت نبوده و تا یک سال بعد از تاریخ پرداخت معتبر است.

در ادامه تکمیل پرونده و پرداخت کارمزد مربوط به سامانه SEVIS، دانشگاه یا موسسه ای که متقاضی در آن پذیرش شده است فرم I-20 را آماده می‌کند. برای صادر کردن فرم I-20 از طرف دانشگاه لازم است که متقاضی مدارک مورد نیاز تمکن مالی را ارئه دهد. همانطور که پیش‌تر‌ به شما توضیح دادیم فرم I-20 که مربوط به تمکن مالی دانشجو است  شامل هزینه تحصیل، زندگی و... می‌شود که دقیق محاسبه شده است. برای مثال برای دریافت فرم I-20 از دانشکاه UML متقاضی باید ثابت کند که از پس هزینه 46129 دلاری محاسبه شده توسط مسئولین این دانشگاه بربیاید.

برای متقاضیانی که به صورت بورسیه برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل اقدام نموده و پذیرش شده‌اند و از دانشگاه مخارج خود را دریافت می‌کنند نیاز به دریافت فرم I-20 نیست. اما در مورد باقی افراد باید نسبت به واریز این مبلغ در حساب بانکی خود، سپس مراجعه به بانک بعد از گذشت چند روز، دریافت تاییدیه بانکی به زبان انگلیسی و ارسال آن به دانشگاه مورد نظر اقدام نمایند. ارائه این فرم در زمان مصاحبه ویزای تحصیل در آمریکا  به مسئولین مصاحبه الزامی است، همچنین اگر متقاضی قصد مهاجرت به همراه همسر و فرزندان خود را داشته باشد می‌بایست برای هرکدام آنها به صورت مجزا فرم I-20 تهیه نماید.

ثبت درخواست ویزا و تکمیل مراحل تشکیل پرونده به صورت آنلاین

بعد از دریافت فرم I-20 باید به صورت اینترنتی نسبت به تکمیل فرم DS-160 برای ثبت درخواست ویزا اقدام نمود. این بخش نیز دارای هزینه‌های مجزایی است که در ادامه توضیح خواهیم داد. پس از تکمیل فرم و طی کردن مراحل آنلاین مورد نیاز، برای متقاضیان زمان مصاحبه حضوری برای دریافت ویزای تحصیل در آمریکا  مشخص خواهد شد. اینکه معمولا چه زمانی برای مصاحبه حضوری در نظر گرفته می‌شود بسته به موقعیت مکانی و نوع ویزای درخواستی متقاضی می‌تواند متفاوت باشد.

مصاحبه حضوری

متقاضیان می‌بایست در روز و زمان تعیین شده برای مصاحبه حضوری در سفارت آمریکا حضور داشته باشند و حتما مدارک مورد نیاز را به همراه ببرند. ابتدا در سفارت در خصوص احراز هویت مدارک متقاضیان را بررسی و سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود. امکان دارد در مرحله احراز هویت اطلاعات بایومتریک متقاضی ثبت شده و از او انگشت نگاری شود. پس از طی شدن این مراحل، متقاضی برای نتیجه درخواست ویزا تحصیل در آمریکا  منتظر می‌ماند.

اهمیت بالای تجربه ماک سفارتی پیش از مصاحبه

اینکه متقاضی ویزای تحصیلی آمریکا از مهارت شفاهی بالایی برخوردار باشد اهمیت بسیار بالایی دارد، چرا که عدم توانایی در متقاعد کردن افسر سفارت آمریکا می‌تواند منجر به صادر نشدن ویزا شود اما این مورد کاملا قابل رفع است. موسسه حامی مهاجر امکان اجرای ماک سفارتی را پیش از مصاحبه حضوری اصلی برای مراجعین خود فراهم می‌کنند. ماک سفارتی در واقع جلسه شبیه سازی مصاحبه سفارت آمریکاست که در آن با متقاضی کاملا مشابه با جلسه مصاحبه واقعی سفارت آمریکا گفتگو انجام می‌شود و مهارت متقاضی در پاسخ به سوالات مورد بررسی قرار می‌گیرد و همچنین هر نقضی در پاسخ‌ها با کمک مشاوره مرتفع خواهد شد.

لطفا توجه بفرمایید که کیفیت جلسه ماک سفارتی از اهمیت بالایی برخوردار است و شرکت در جلسه ماک سفارتی نامطلوب می‌تواند به ضرر متقاضی تمام شود. برای دریافت وقت جلسه ماک سفارتی و رفع تمامی نواقص پاسخ شفاهی متقاضی به کمک مجرب‌ترین مشاورین حاضر در موسسه معتبر حامی مهاجر می‌توانید با گرفتن شماره خط ویژه 02148406 در ارتباط باشید.

شرایط مهاجرت به امریکا از طریق تحصیل

شرایط مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل مستلزم ارائه مدارک خاصی است که در ادامه به شما توضیح داده خواهد شد. تا به اینجای کار مراحل دریافت ویزا برای تحصیل در آمریکا تا زمان مراجعه به سفارت برای مصاحبه حضوری را به شما توضیح دادیم. اما در ادامه نظر شما را به مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت جلب می‌کنیم:

 • تمامی مدارک تحصیلی اعم از کارنامه‌ها، گواهینامه‌ها و ریز نمرات آزمون‌ها
 • یک قطعه عکس رنگی و همچنین یک نسخه فایل عکس رنگی برای آپلود
 • مدارک مربوط به وضعیت مالی در دوران تحصیل
 • تمامی پاسپورت‌های قبلی متقاضی
 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه بعد از مدت زمان اقامت در آمریکا
 • فرم پرینت شده I-20
 • رسید پرداخت هزینه SEVIS
 • رسید تکمیل پرونده DS-160

در زمینه شرایط مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، یکی از موارد مهم، هزینه درخواست ویزای تحصیلی آمریکا است. هزینه دریافت ویزا برای تحصیل در آمریکا  به دو دسته ثابت و متغییر تقسیم می‌شوند. منظور از هزینه‌های متغییر هزینه سفر و اقامت کوتاه مدت در کشورهای همسایه برای مراجعه به سفارت آمریکا است، چرا که به دلیل نبود رابطه دیپلماتیک بین ایران و آمریکا، این کشور سفارتی برای اخذ ویزا در ایران ندارد. در خصوص هزینه‌های ثابت نیز می‌توان به دو مورد سویس فی یا همان هزینه کارمزد SEVIS که 350 دلار است و همچنین هزینه‌های صدور ویزا و فرم DS-160 که مجموعا 160 دلار هزینه دارند اشاره کرد.

از دیگر شرایط مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل محاسبه زمان درست برای دریافت ویزا است. یکی از موارد مهم در خصوص دریافت ویزا برای تحصیل در آمریکا  دقت و برنامه‌ریزی است. از آنجا که بین 3 تا 8 ماه یا حتی بیشتر برای صادر شدن ویزا زمان لازم است، در نتیجه در بعضی موارد دیده شده است که زمان‌بر شدن صدور ویزا باعث از دست دادن موقعیت تحصیلی متقاضی شده است.

برای اطمینان از زمانبندی درست و برنامه‌ریزی مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانید از مشاورین مجرب موسسه حامی مهاجر کمک بگیرید تا شما را در تمام مراحل دریافت ویزای تحصیلی یاری کنند، برای ارتباط با مشاورین حامی مهاجر لطفا با شماره خط ویژه 02148406 تماس حاصل کنید.

تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا

بعد از دریافت ویزا، وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا بسیار مناسب است. دانشجویانی که ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت می‌کردند می‌توانند به صورت تمام‌وقت در دانشگاه پذیرش شده دوره تحصیل خود را آغاز کنند. حتی دانشجویان می‌توانند تا 20 ساعت در هفته اما تنها در داخل فضای دانشگاه به کار و کسب درآمد بپردازند، این کارها علاوه بر یادگیری و کارآموزی می‌تواند به آنها برای مخارج روزانه نیز کمک کند. دانشجویان قبل از شروع کار در دانشگاه می‌بایست حتما از وزارت امنیت داخلی و اداره بین المللی تاییدیه‌های لازم را دریافت کنند، در غیر این صورت مشغول به کار شدن دانشجو از لحاظ قوانین آمریکا تخلف محسوب می‌شود.

این تاییدیه کار برای تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا به مدت 12 ماه اعتبار دارد و دانشجویان می‌توانند یک سال به کار نیمه‌وقت در زمان تحصیل و در فضای دانشگاه بپردازند. به این تاییدیه کار در آمریکا اصطلاحا OPT گفته می‌شود. جالب است بدانید که تاییدیه OPT حتی برای یک سال بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی امکان دریافت دارد. دانشجویان می‌توانند در کار مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول شوند و این برای تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا فوق العاده است. همچنین دانشجویان بین المللی در طول تحصیل خود می‌توانند در زمان مرخصی نیز تاییدیه OPT دریافت کرده و به کار تمام وقت مشغول شوند.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله دریافتیم که به طور کلی تحصیل در آمریکا  دارای مزایا و امکانات بسیار زیادی برای دانشجویان بین المللی است. همچنین به طور کامل به سوال چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم؟ پاسخ دادیم. همانطور که پیش تر مفصل در مورد این موضوع توضیح دادیم برخلاف تصور عموم امکان دریافت پذیرش دانشگا‌های آمریکا بدون ارائه مدرک زبان، با حداقل مدرک دیپلم و با معدل پایین وجود دارد. همچنین در این مقاله به طور جامع توضیح داده شد برای اخذ پذیرش دانشگاه های آمریکا با داشتن هر سنی و هر میزان گپ تحصیلی می‌توان اقدام نمود. در این مقاله در مورد انواع ویزای تحصیلی آمریکا توضیح دادیم و گفتیم که دانشجویان بین المللی می‌توانند در زمان تحصیل، خانواده (همسر و فرزندان) خود را نیز کنار خود داشته باشند. اطلاعات جامعی در مورد پروسه اقدام، درخواست و دریافت انواع ویزا برای تحصیل در آمریکا و همچنین تمامی مدارک مورد نیاز با جزئیات کامل به شما ارائه داده شد.

برخلاف ویزاهای مختلف آمریکا که در طول زمان دستخوش محدودیت های مختلف شدند اما همواره نوع تحصیلی ویزای آمریکا بدون محدودیت خاصی صادر شده و هیچ یک از قوانین آمریکا و حتی دولت آقای ترامپ در خصوص ویزا بر روی ویزای تحصیلی تاثیر قابل توجه ای نگذاشته است. اما در نظر داشته باشید که تمامی جزئیات قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی می‌بایست به صورت تمام و کمال فراهم شود و وجود هر گونه نقص در ارائه مدارک و انجام نادرست پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا می‌تواند منجر به رد شدن درخواست و تحت تاثیر قرار دادن آینده متقاضی شود. برای اطمینان از انجام درست پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید با مشاورین مجرب موسسه حامی مهاجر با شماره خط ویژه 02148406 تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول در مورد ویزای تحصیلی آمریکا

 • امکان انجام تمامی پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در داخل ایران وجود دارد؟

خیر، از آنجا که روابط دیپلماتیک میان ایران و آمریکا وجود ندارد برای مصاحبه حضوری باید به کشورهای همسایه که دارای سفارت آمریکا هستند مراجعه کرد، اما مابقی پروسه دریافت ویزا در داخل ایران انجام می‌شود.

 • مدارک تحصیلی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا چیست؟

در مورد مقطع کارشناسی (لیسانس) حداقل معدل کتپی دیپلم 12 است و برای برخی دانشگاه های آمریکا معدل بالای 13 قابل قبول است، همچنین نمره بالای 6 برای آزمون تافل برای پذیرش الزامی است. در مورد مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) معدل بالای 14 لیسانس و مدرک معتبر زبان مورد نیاز است. برای اطلاعات دقیق در مورد مدارک مورد نیاز هر کدام از دانشگاه ها بهتر است به صورت مجزا در مورد آنها مطالعه کنید.

 • برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا داشتن مدرک زبان الزامی است؟

برای پذیرش در اکثر دانشگاه های آمریکا نیاز به مدرک معتبر زبان است اما برای برخی از دانشگاه ها امکان پذیرش بدون مدرک زبان نیز وجود دارد. برای این مورد هر متقاضی با توجه به شرایط خود می‌بایست دانشگاه مناسب را برگزیند که این کار نیاز به مشاوره تخصصی دارد.

 • تحصیل در آمریکا به صورت رایگان واقعیت دارد؟

در صورتی متقاضی به صورت بورسیه در دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرد و اصطلاحا فول فاند تحصیلی دریافت کند، تمامی هزینه های تحصیلی و مخارج روزانه زندگی دانشجو بر عهده دانشگاه یا نهاد ها دولتی خواهد بود. برای دریافت بورسیه تحصیلی میتوانید با مشاورین موسسه حامی مهاجر به صورت رایگان ارتباط بگیرید.

 • امکان اشتغال به کار با دریافت ویزای تحصیلی است؟

همانطور که قبل تر به آن اشاره شد امکان کار نیمه وقت (هفته ای 20 ساعت) در فضای دانشگاه و در زمان تحصیل و همچنین یک سال کار تمام وقت در رشته تحصیلی دانشجو بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد.

 • صدور ویزای تحصیلی آمریکا بعد از مصاحبه چقدر زمان می‌برد؟

پروسه صدور ویزا امکان دارد بین 3 تا 8 ماه زمان ببرد اما متخصصین موسسه حامی مهاجر می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکای شما را پیگیری کرده و به انجام برسانند. برای ارتباط با مشاورین موسسه حامی مهاجر با شماره خط ویژه 02148406 تماس حاصل نمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5
milad jalali
درود خدمتتون اگر بتونم ویزای تحصیلی یک دانشگاه در آمریکا رو بگیرم. میتونم با ورود ب آمریکا و حتی نگزراندن یک ترم در اون دانشگاه، ویزای تحصیلیم رو ب کاری تبدیل کنم!؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. بله امکان تغییر ویزا تحصیلی به کاری وجود دارد.

ناشناس
سلام ميتونم ويزاي يكساله دوره زبان از استراليا را در همان كشور تبديل به ويزاي كار كنم؟ سپاسگزارم