لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای ادامه تحصیل به کشورهای مختلف سفر می‌کنند.  یکی از این کشورها که طرفداران و متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد، کشور آمریکا است.  تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر و معروف که دارای رتبه‌های بالای جهانی هستند، در این کشور قرار گرفته‌اند. وجود تعداد دانشگاه‌های معتبر و عالی از نظر سطح کیفی آموزش،  باعث شده است تا در انتخاب بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای ایرانیان نسبت به رشته‌ای که می‌خواهند در آن تحصیل کنند، تنوع بالایی وجود داشته باشد.

 هر چند پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آمریکا آسان و راحت نیست اما در این مطلب می‌خواهیم به معرفی 20 دانشگاه برتر آمریکا برای ایرانیان بپردازیم و هر کدام از دانشگاه‌ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم تا دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه‌ها را دارند، با مقایسه آنها و با توجه به رشته تحصیل مورد نظر خود،  بهترین انتخاب را داشته باشند.

حامی‌مهاجر یک موسسه معتبر و با تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا،  اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، اخذ اقامت دائم آمریکا و همچنین خدماتی نظیر ثبت‌نام گرین کارت لاتاری آمریکا است. متقاضیان می‌توانند برای دریافت مشاوره و خدمات با کارشناسان و مشاوران حامی‌مهاجر با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایند و همچنین برای اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی پیج حامی‌مهاجر در اینستاگرام را دنبال نمایید.

20 دانشگاه، از بهترین دانشگاه های آمریکا از جمله بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان را معرفی خواهیم کرد که از ارزانترین دانشگاه های آمریکا تا گرانترین دانشگاه های آمریکا را در این لیست مشاهده خواهید کرد. گرفتن بورسیه دانشگاه های آمریکا آسان تر از دانشگاه های کانادا است همچنین سطح دانشگاه های آمریکایی به مراتب از باقی دانشگاه های جهان بالاتر است به همین دلیل است که اغلب ما تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا را به ترجیح می دهیم. ما به کسانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به خارج از ایران بروند کشور آمریکا را معرفی می کنیم.

دانشگاه Northeastern،بوستون ماساچوست

دانشگاه نورث ایسترن یا همان دانشگاه بوستون (BU) یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است که در بوستون و ایالت ماساچوست واقع شده است.  دروسی که این دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌دهد،  در مقاطع کارشناسی،  کارشناسی ارشد و دکتری است و دارای 17 دانشکده و کالج در 2 پردیس شهری است.

کالج فکتوال در رتبه‌بندی که هر سال انجام می‌دهد،  بیش از 2000 کالج و دانشگاه را در آمریکا مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد تا رتبه دانشگاه‌ها را بر اساس ارزش کلی،  کیفیت،  تنوع،  بهترین دانشگاه‌ها در هر رشته و بسیاری موارد دیگر مشخص کند.  دانشگاه بوستون در سال 2017 بالاترین رتبه را در رشته‌های توانبخشی و درمانی کسب کرد.

در حال حاضر این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه‌های کالج فکتوال 2022،  در رتبه 58 از بین 2576 دانشگاه در کشور آمریکا و از لحاظ آماری جزو 5 درصد دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد.  این در حالی است که رتبه دانشگاه بوستون در سال قبل در رتبه 81 قرار داشت.  همچنین از بین 72 دانشگاهی که در ایالت ماساچوست قرار دارد،  دانشگاه بوستون در رتبه 10 قرار گرفته است.

نرخ پذیرش این دانشگاه حدود 20 درصد است که این آمار بسیار پایین است و همین باعث می‌شود که رقابت برای دریافت پذیرش در این دانشگاه بسیار سخت باشد.  حدود 54 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه افرادی هستند که در آزمون SAT شرکت کرده‌اند و نمرات خود را برای دانشگاه ارسال کرده‌اند.  53 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه را نیز زنان تشکیل داده‌اند.

اساتید و دانشجویان دانشگاه بوستون

نسبت دانشجو به استاد در این دانشگاه 14 به 1 است که این نسبت تقریبا مطلوب است.  نکته‌ای که بسیاری از دانشجویان هنگام پذیرش از دانشگاه به آن توجه می‌کنند،  میزان دسترسی دانشجویان به اساتید است که چند درصد از اعضای هیئت علمی‌و اساتید به صورت تمام وقت هستند؛ چرا که اساتید پاره‌وقت ممکن است به اندازه اساتید تمام وقت برای دانشجویان در محوطه دانشگاه وقت نداشته باشند.

درصد اساتید تمام وقت در دانشگاه بوستون 75 درصد که این آمار بالاتر از میانگین کشوری یعنی 47 درصد است.  در جدول زیر آمار اعضای هیئت علمی،  کارکنان و دانشجویان این دانشگاه را مشاهده می‌کنید.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

3920

کارکنان اداری

9962

تعداد کل دانشجویان

33016

دانشجویان کارشناسی

16478

دانشجویان کارشناسی ارشد

14150

سایر دانشجویان

2478

درصد دانشجویان بین‌المللی

32. 5

 

دانشکده‌ها و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه بوستون

دانشگاه بوستون دارای دانشکده و پردیس‌های متعدد است که 93 رشته مختلف در آنها به دانشجویان ارائه می‌شود.  طبق آخرین آمار منتشر شده از دانشگاه بوستون،  5056 نفر در مقطع کارشناسی و 3378 نفر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند.  در جدول زیر محبوب‌ترین رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی بیان شده است.

حرفه‌های بهداشت

تجارت عمومی‌و بازرگانی

سیستم‌های اطلاعات کامپیوتری

مهندسی مکانیک

مطالعات ارتباطات و رسانه

اقتصاد

تجارت بین‌المللی

علوم سیاسی و حکومت

خدمات اداری بهداشتی و پزشکی

مهندسی شیمی

 

برخی از مهمترین دانشکده‌های این دانشگاه نیز شامل موارد زیر می‌شود که در جدول بیان شده است.

پزشکی

حقوق

علوم و هنر

تحصیلات تکمیلی علوم و هنر

علوم بهداشت و توانبخشی

کسب و کار

آموزش و پرورش

مددکاری اجتماعی

ارتباطات

مطالعات عمومی

هنرهای زیبا

دندانپزشکی

مهندسی

بهداشت عمومی

مطالعات جهانی

بیشتر بدانید CV یا سی وی چیست؟ نوشتن CV انگلیسی برای کار و اپلای

دانشگاه کالیفرنیای جنوبی،  لس‌آنجلس کالیفرنیا

  دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (University of Southern California) که به اختصار به آن USC می‌گویند،  یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است که در سال 1880 در مرکز شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا تاسیس شد.  این دانشگاه یکی از بزرگترین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی خصوصی در جهان به حساب می‌آید و در رشته‌های فیلم،  موسیقی،  مهندسی،  معماری،  بازرگانی و MBA پیشرو است.

  این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه‌های کالج فکتوال 2022،  در رتبه 33 کشور آمریکا و از لحاظ آماری جزو 5 درصد دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد.  این در حالی است که این دانشگاه در سال قبل در رتبه 40 قرار داشت.  همچنین از بین دانشگاه‌هایی که در ایالت کالیفرنیا قرار دارد،  دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در رتبه 9 قرار گرفته است.

  دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دارای نرخ پذیرش بسیار پایین 16 درصد است و همین باعث می‌شود که رقابت برای دریافت پذیرش در این دانشگاه بسیار سخت باشد.  66 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه افرادی هستند که در آزمون SAT شرکت کرده‌اند و نمرات خود را برای دانشگاه ارسال کرده‌اند.  52 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه را نیز زنان تشکیل داده‌اند.

اساتید و دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا

  نسبت دانشجو به استاد اغلب برای اندازه‌گیری تعداد منابع آموزشی یک کالج یا دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود.  میانگین استاندارد برای این معیار 15 به 1 است اما در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمار دانشجو به استاد 9 به 1 است که آمار بسیار خوبی است.  در این صورت دانشجویان زمان بیشتری می‌توانند با اساتید خود تعامل داشته باشند.

   معیار دیگری که اغلب برای تخمین میزان دسترسی دانشجویان به اساتید خود استفاده می‌شود،  تعداد اعضای هیئت علمی‌دانشگاه است که به صورت تمام وقت در دانشگاه فعالیت می‌کنند.  درصد اساتید تمام وقت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی 62 درصد است که این آمار بالاتر از میانگین کشوری که 47 درصد است،  می‌باشد.  تعداد اعضای هیئت علمی،  کارکنان و دانشجویان در جدول زیر بیان شده است.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

3945

کارکنان اداری

13216

تعداد کل دانشجویان

42469

دانشجویان کارشناسی

18740

دانشجویان کارشناسی ارشد

23729

درصد دانشجویان بین‌المللی

23. 9

 

دانشکده‌ها و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه کالیفرنیا

دانشگاه کالیفرنیا دارای دانشکده و پردیس‌های متعدد است که 139 رشته مختلف در آنها به دانشجویان ارائه می‌شود.  طبق آخرین آمار منتشر شده از دانشگاه کالیفرنیا،  5452 نفر در مقطع کارشناسی و 10997 نفر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند.  در جدول زیر محبوب‌ترین رشته‌های ارائه شده دانشگاه کالیفرنیا در مقطع کارشناسی بیان شده است.

مدیریت و مدیریت بازرگانی

مطالعات ارتباطات و رسانه

علوم کامپیوتر

فیلم،  هنر و عکاسی

روابط بین‌الملل و امنیت ملی

زیست‌شناسی انسانی

حسابداری

اقتصاد

علوم سیاسی و حکومت

روانشناسی عمومی

از مهمترین دانشکده‌های دانشگاه کالیفرنیا نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کسب و کار

رقص گلوریا

آموزش و پرورش

هنرهای زیبا

کهن‌شناسی

قانون

موسیقی

داروسازی

سیاست‌های عمومی

مددکاری اجتماعی

تئاتر

هنرهای سینمایی

معماری

ارتباطات

مهندسی

 

دانشگاه ایلینوی،  اوربانا شامپاین

   دانشگاه ایلینوی یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی‌و دولتی در ایالات ایلینوی است که با عنوان‌های دانشگاه ایلینوز یا UIUC نیز شناخته می‌شود.  این دانشگاه در سال 1867 به عنوان یک نهاد از زمین‌های اعطایی در شهرهای دوقلوی شامپاین و اوربانا که با هم به عنوان اوربانا شامپاین شناخته می‌شود،  تاسیس شد.  نام اصلی دانشگاه در ابتدا دانشگاه صنعتی ایلینوی بود اما در سال 1885 به دلیل اضافه شدن برخی از رشته‌ها مثل کشاورزی و هنرهای آزاد،  نام این دانشگاه رسما به دانشگاه ایلینوی تغییر پیدا کرد.

   در حال حاضر دانشگاه ایلینوی بیش از 44 هزار دانشجو دارد که از 150 ایالت آمریکا و بیش از 100 کشور مختلف به تحصیل در این دانشگاه می‌پردازند.  دانشگاه ایلینوی عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکا است و به عنوان یک دانشگاه تحقیقات دکتری،  در دسته‌بندی موسسات آموزش عالی قرا می‌گیرد که نشان‌دهنده بالاترین فعالیت‌های پژوهشی است.

  کتابخانه دانشگاه ایلینوی،  دومین کتابخانه دانشگاهی ایالات متحده آمریکا پس از دانشگاه هاروارد است.  این دانشگاه همچنین میزبان مرکز ملی کاربردهای ابر کامپیوتر (NCSA) و مرکز سریع‌ترین ابر رایانه در پردیس دانشگاه است.

رتبه و نرخ پذیرش دانشگاه ایلینوی

دانشگاه ایلینوی در لیست بهترین دانشگاه‌های کالج فکتوال 2022،  در رتبه 68 کشور آمریکا و از لحاظ آماری جزو 5 درصد دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد.  این در حالی است که این دانشگاه در سال قبل در رتبه 92 قرار داشت.  همچنین از بین دانشگاه‌هایی که در ایالت ایلینوی قرار دارد،  این دانشگاه از بین 102 مرکز،   در رتبه 3 قرار گرفته است.

متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه ایلینوی شانس بیشتری دارند.  میزان پذیرش این دانشگاه 63 درصد است.  بنابراین برای ارسال درخواست پذیرش،  نباید تا لحظه آخر منتظر ماند و ارسال هرچه زودتر درخواست پذیرش به نفع متقاضی است.

حدود 75 درصد از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه ایلینوی،  نمرات آزمون SAT خود را به این دانشگاه ارسال کرده بودند.  طبق آمار 48 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه را نیز خانم‌ها تشکیل داده‌اند.

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه ایلینوی

  نسبت دانشجو به استاد اغلب برای سنجش میزان دسترسی دانشجویان به اساتید خود استفاده می‌شود.  میانگین استاندارد نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه ایلینوی 20 به 1 است که در مقایسه با میانگین ملی که نسبت دانشجو به استاد 15 به 1 است،  مقداری بالاتر است.

  مورد دیگری که اغلب برای تخمین میزان دسترسی دانشجویان به اساتید خود استفاده می‌شود،  تعداد اعضای هیئت علمی‌دانشگاه است که به صورت تمام وقت در دانشگاه فعالیت می‌کنند.  درصد اساتید تمام وقت در دانشگاه ایلینوی 74 درصد است که این آمار بالاتر از میانگین کشوری یعنی 47 درصد است.  تعداد اعضای هیئت علمی،  کارکنان و دانشجویان در جدول زیر بیان شده است.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2548

کارکنان اداری

7801

تعداد کل دانشجویان

44087

دانشجویان کارشناسی

32878

دانشجویان کارشناسی ارشد

11209

درصد دانشجویان بین‌المللی

22. 3

 

دانشکده‌ها و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه ایلینوی

دانشگاه ایلینوی دارای دانشکده و پردیس‌های متعددی است که 121 رشته مختلف در آنها به دانشجویان ارائه می‌شود.  طبق آخرین آمار منتشر شده از دانشگاه ایلینوی،  8858 نفر در مقطع کارشناسی و 5347 نفر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند.  در جدول زیر محبوب‌ترین رشته‌های ارائه شده دانشگاه ایلینوی در مقطع کارشناسی بیان شده است.

رشد و روانشناسی کودک

اقتصاد

حسابداری

مهندسی کامپیوتر

زیست‌شناسی سلولی و علوم

آمار

مطالعات ارتباطات و رسانه

علوم کامپیوتر

علوم سیاسی و حکومت

امور مالی و مدیریت مالی

 

 

از مهمترین دانشکده‌های دانشگاه ایلینوی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کشاورزی و علوم محیط زیست

هنرهای زیبا و کاربردی

مهندسی

داروسازی

علوم هوایی و پرواز

دامپزشکی

کتابداری و اطلاع رسانی

علوم کاربردی بهداشت

قانون

آموزش

کار و روابط استخدام

پزشکی

علوم و هنر و رسانه

کسب و کار

کار و مددکاری اجتماعی

 

دانشگاه میشیگان،  ان آربور میشیگان

  دانشگاه میشیگان (University of Michigan) یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایالات متحده آمریکا است که در سال 1817 در شهر ان‌آربور در ایالت میشیگان تاسیس شده است.  این دانشگاه بزرگ بیش از 40 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته‌های گوناگون از قبیل رشته‌های فنی،  پزشکی،  علوم پایه،  هنر،  علوم انسانی،  زبان و ادبیات است.  دانشکده مهندسی انرژی هسته‌ای دانشگاه میشیگان و دانشکده مهندسی صنایع این دانشگاه در بین تمامی‌دانشکده‌های دانشگاه‌های آمریکا در رتبه‌های برتر قرار دارند.

  دانشگاه میشیگان از زمان تاسیس خود تاکنون 7 برنده جایزه نوبل،  116 قهرمان المپیک،  16 برنده جایزه موسسه مک آرتور و 18 برنده جایزه پولیتزر را به جهان معرفی کرده است.  از فارغ‌التحصیلان مشهور و معروف این دانشگاه می‌توان به جرالد فورد رئیس جمهور سابق آمریکا،  لری پیج بنیانگذار شرکت گوگل،  مایکل فلپس ورزشکار شنا و مدونا خواننده اسطوره‌ای موزیک در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

رتبه‌بندی و نرخ پذیرش دانشگاه میشیگان

  دانشگاه میشیگان در لیست بهترین دانشگاه‌های کالج فکتوال 2022،  در رتبه 40 کشور آمریکا و از لحاظ آماری جزو 5 درصد دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد.  همچنین از بین دانشگاه‌هایی که در ایالت ایلینوی قرار دارد،  این دانشگاه از بین 67 مرکز،   در رتبه اول قرار گرفته است.

  متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه میشیگان با رقابت سختی روبرو هستند؛ چرا که میزان پذیرش این دانشگاه تنها 26 درصد است.  حدود 64 درصد از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه میشیگان،  نمرات خود را از طریق SAT به این دانشگاه ارسال کرده‌اند.  طبق آمار 52 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه را نیز خانم‌ها تشکیل داده‌اند.

اساتید و دانشجویان دانشگاه میشیگان

  میانگین استاندارد نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه میشیگان 11 به 1 است که در مقایسه با میانگین ملی که نسبت دانشجو به استاد 15 به 1 است یک آمار بسیار خوب است و یک امتیاز مثبت برای دانشجویانی است که می‌خواهند در اوقات شخصی خود با اساتید تعامل بیشتری داشته باشند.

  مورد دیگری که اغلب برای تخمین میزان دسترسی دانشجویان به اساتید خود استفاده می‌شود،  تعداد اعضای هیئت علمی‌دانشگاه است که به صورت تمام وقت در دانشگاه فعالیت می‌کنند.  درصد اساتید تمام وقت در دانشگاه میشیگان 79 درصد است.  تعداد اعضای هیئت علمی،  کارکنان و دانشجویان در جدول زیر بیان شده است.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

6771

کارکنان اداری

18986

تعداد کل دانشجویان

46002

دانشجویان کارشناسی

29821

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

16181

درصد دانشجویان بین‌المللی

14. 9

 

دانشکده‌ها و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه میشیگان

  دانشگاه میشیگان دارای دانشکده و پردیس‌های متعدد است که 117 رشته مختلف در آنها به دانشجویان ارائه می‌شود.  طبق آخرین آمار منتشر شده از دانشگاه میشیگان،  8738 نفر در مقطع کارشناسی و 6353 نفر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند.  در جدول زیر محبوب‌ترین رشته‌های ارائه شده دانشگاه میشیگان در مقطع کارشناسی بیان شده است.

سیستم‌های اطلاعات کامپیوتری

رشد و روانشناسی کودک

مدیریت و مدیریت بازرگانی

اقتصاد

علوم سیاسی و حکومت

مهندسی مکانیک

بهداشت و تربیت بدنی

مطالعات ارتباطات و رسانه

ریاضیات

بیوشیمی، بیوفیزیک و زیست‌شناسی

از مهمترین دانشکده‌های دانشگاه میشیگان نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

معماری و برنامه‌ریزی شهری

اطلاعات

هنر و طراحی

بیزینس

موسیقی،  تئاتر و رقص

دندانپزشکی

پرستاری

ادبیات

آموزش

مهندسی

حرکت شناسی

سلامت عمومی

سیاست‌های عمومی

داروسازی

علوم و هنر

 دانشگاه استنفورد،  استنفورد کالیفرنیا

 دانشگاه استنفورد (Stanford University) یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان در شهر استنفورد و در ایالت کالیفرنیا،  بین شهرهای سانفرانسیسکو و سن‌خوزه واقع شده است.  دانشگاه استنفورد توسط لیلاند و همسرش جین با انگیزه یادبود پسرشان که در 16 سالگی درگذشت،  در سال 1891 تاسیس شد.  استنفورد یک دانشگاه خصوصی است که همواره یکی از دانشگاه‌های پیشرو در تحقیقات جهانی است و در زمینه آموزش،  تحقیق و نوآوری الگوی جامعه علمی‌جهان جزو برترین دانشگاه‌ها است که به عنوان رقابتی‌ترین دانشگاه جهان نیز شناخته می‌شود.

  دانشگاه استنفورد دارای 18 موسسه فرامرزی بین رشته‌ای و 20 کتابخانه است که بیش از 9 میلیون و پانصد هزار جلد و بودجه‌ای معادل 1. 6 میلیارد دلار سالانه برای تحقیقات در اختیار دارد.  فارغ‌التحصیلان استنفورد از 158 کشور در سراسر جهان هستند.  این دانشگاه از زمان تاسیس خود 32 برنده جایزه نوبل،  31 برنده جایزه مک آرتور،  4 برنده جایزه پولیتزر و بسیاری از جوایز آکادمی‌ملی برای علوم،  فناوری،  هنر،  مهندسی و پزشکی شده است.

  از برجسته‌ترین چهره‌های ایرانی تحصیل کرده در این دانشگاه می‌توان از حمید مقدم،  سیمین دانشور،  علی حاجی‌میری،  امید کردستانی،  وارتان گریگوریان و محمدرضا عارف نام برد.  بهرام بیضایی نیز از سال 1389 به عنوان استاد مدعو در این دانشگاه فعالیت می‌کند.  مریم میرزاخانی،  ریاضی‌دان ایرانی تبار و برنده جایزه فیلدز،  از استادان برجسته این دانشگاه بود.

رتبه‌بندی و نرخ پذیرش دانشگاه استنفورد

  دانشگاه استنفورد در لیست بهترین دانشگاه‌های کالج فکتوال 2022،  در رتبه 3 کشور آمریکا و از لحاظ آماری جزو 1 درصد دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد.  این در حالی است که این دانشگاه در سال گذشته در رتبه 6 قرار داشت.  همچنین از بین دانشگاه‌هایی که در ایالت کالیفرنیا قرار دارد،  این دانشگاه در رتبه دوم قرار گرفته است.

  متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه استنفورد با رقابت سختی روبرو هستند؛ چرا که میزان پذیرش این دانشگاه تنها 5 درصد است.  یعنی حتی اگر متقاضیان بهترین نمرات و نمرات آزمون بالایی داشته باشند،  ممکن است برای ورود و پذیرش در دانشگاه استنفورد کافی نباشد.  حدود 72 درصد از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه استنفورد،  نمرات SAT خود را به این دانشگاه ارسال کرده‌اند.  طبق آمار 52 درصد از پذیرفته‌شدگان این دانشگاه را نیز خانم‌ها تشکیل داده‌اند.

اساتید و دانشجویان دانشگاه استنفورد

  میانگین استاندارد نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه استنفورد 4 به 1 است که در مقایسه با میانگین ملی که نسبت دانشجو به استاد 15 به 1 است،  آماری فوق‌العاده به حساب می‌آید و یک امتیاز مثبت برای دانشجویانی است که می‌خواهند در اوقات شخصی خود با اساتید تعامل بیشتری داشته باشند.

  مورد دیگری که اغلب برای تخمین میزان دسترسی دانشجویان به اساتید خود استفاده می‌شود،  تعداد اعضای هیئت علمی‌دانشگاه است که به صورت تمام وقت در دانشگاه فعالیت می‌کنند.  درصد اساتید تمام وقت در دانشگاه استنفورد 99 درصد است که این هم یک ویژگی فوق‌العاده برای دانشجویان است.  تعداد اعضای هیئت علمی،  کارکنان و دانشجویان در جدول زیر بیان شده است.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2153

کارکنان اداری

12148

تعداد کل دانشجویان

16336

دانشجویان کارشناسی

7439

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

8897

درصد دانشجویان بین‌المللی

24. 6

 

هزینه تحصیل در دانشگاه استنفورد

  هزینه تحصیل در دانشگاه استنفورد معادل 11496 دلار می‌شود که مقرون به صرفه بودن این هزینه تا حد بسیار زیادی به شرایط مالی دانشجو بستگی دارد.  این هزینه با در نظر گرفتن هزینه‌های شهریه،  خوابگاه،  هزینه‌های دانشگاه،  کسر کمک‌های مالی و سایر هزینه‌ها محاسبه شده است.

دانشکده‌ها و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه استنفورد

  دانشگاه استنفورد دارای دانشکده و پردیس‌های متعدد است که 76 رشته مختلف در آنها به دانشجویان ارائه می‌شود.  طبق آخرین آمار منتشر شده از دانشگاه استنفورد،  1771 نفر در مقطع کارشناسی و 3278 نفر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند.  در جدول زیر محبوب‌ترین رشته‌های ارائه شده دانشگاه استفورد در مقطع کارشناسی بیان شده است.

علوم کامپیوتر

زیست‌شناسی انسانی

علوم شناختی

مهندسی

اقتصاد

رشته‌های مرتبط با مهندسی

زیست‌شناسی عمومی

علوم سیاسی و حکومت

مهندسی مکانیک

رشد و روانشناسی کودک

 

دانشگاه استفورد از 7 دانشکده اصلی تشکیل شده که در زیر بیان شده است.

  • دانشکده آموزش
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده علوم انسانی
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده بازرگانی یا کسب و کار
  • دانشکده علوم زمین‌شناسی،  انرژی و محیط‌زیست
  • دانشکده علوم پزشکی

دانشگاه تکنولوژی ماساچوست(MIT)، کمبریج

  دانشگاه MIT یکی از مهترین دانشگاه های دنیا است که برای 8 سال پیاپی در رنکینگ اول جهان بوده و به عنوان بهترین دانشگاه دنیا شناخته می‌شود و به همین دلیل از نظر پذیرش دانشجوها سخت ترین مراحل را دارد و رویای بسیاری از دانشجویان برای تحصیل است.  این دانشگاه در سال 1861 توسط ویلیام بارتون راجرز تاسیس شد و امروزه دارای امکانات بسیاری است و شامل مراکز تحقیقاتی مختلف و دانشکده های بسیاری می‌شود و فعالیت های زیادی به خصوص در زمینه علوم پایه دارد.  هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان درخواست اخذ پذیرش از این دانشگاه را دارند و به همین دلیل برای عضویت در این دانشگاه باید رزومه قوی ای داشته باشید.

  دانشگاه ام آی تی دارای برنامه پژوهشی معروفی به نام MIT’s Undergraduate Research Opportunity Program است که به اختصار UROP خوانده می‌شود و این برنامه فرصت های بسیاری از تحقیق و پژوهش را در قالب پروژه های تحقیقاتی و علاقه‌های فردی فراهم می‌کند.  حتی دانشجوهای سال اول نیز می‌توانند از این مزایا استفاده کنند تا با نحوه صحیح فعالیت‌های پژوهشی آشنا شوند.

 یکی از مهمترین ویژگی‌های این دانشگاه این است که درصد قبولی بالایی برای دانشجویان سال اولی دارد که این مورد باعث شده تا دانشجویان اعتماد به نفس بالاتری برای مراحل بعدی تحصیلی خود داشته باشند.  همچنین از مواردی که بسیار حائز اهمیت بوده می‌توان به هیئت علمی‌معتبر و عالی رتبه آن اشاره کرد که جز بهترین‌ها در آمریکا بوده و در طول هفته ساعت‌های بسیاری را به مشاوره دانشجویان خود اختصاص می‌دهند.

رتبه بندی و نرخ پذیرش دانشگاه MIT

 

دانشگاه MIT در بیشتر رشته‌های تحصیلی بالاترین رتبه‌ها را داشته و در سالهای متوالی در رتبه یک بسیاری از رشته‌ها قرار گرفته است.  اما نرخ پذیرش این دانشگاه در سال‌های گذشته کاهش یافته و عضویت در آن بسیار سخت‌تر شده است.  به گونه‌ای که در سال 2022  نرخ پذیرش این دانشگاه 6. 7 درصد اعلام شده که کمترین میزان در چند سال اخیر می‌باشد.  دانشجویان متقاضی در این سال 706,21 نفر بوده‌اند که از بین آنها تنها 1464 نفر پذیرفته شده اند که نشان دهنده رقابت شدید در این دانشگاه است.

 

 همانطور که گفته شد دانشگاه ام آی تی یکی از سخت ترین مراحل برای پذیرش تحصیلی را دارد و این سخت‌گیری در سالهای اخیر نیز بیشتر شده است که همین باعث شده تا فقط بهترین ها قادر به پذیرش در این دانشگاه شوند که این موضوع افزایش رتبه دانشگاه MIT را در پی داشته است.  از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در مورد رتبه این دانشگاه باید بدانید این است که از سال 2012 تا کنون دانشگاه ام آی تی رتبه اول در سایت معتبر QS را به دست آورده است.  رشته‌هایی که در این دانشگاه بالاترین رتبه ها را دارند شامل مواردی مثل رتبه یک در علوم کامپیوتر،  هوافضا،  مکانیک،  متریال و بسیاری از رشته های مهم دیگر می‌شود.  همچنین این دانشگاه تا اکتبر 2022 حدود 12 هزار نفر دانشجو بوده که 39 درصد آنها را دانشجویان مقطع کارشناسی و 61 درصد آنها را دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند و همچنین از بین این دانشجویان 3417 نفر دانشجویان بین المللی هستند.  

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه MIT

نسبت دانشجو به استاد واحد اندازه‌گیری متداولی است که برای سنجش تعداد منابع درسی که دانشگاه برای دانشجویان فراهم می‌کند استفاده می‌شود.  دانشگاه MIT با توجه به رتبه هایی که دارد نسبت استاد به دانشجوی بسیار عالی ای داشته که به صورت 3:1  می‌باشد.  به این معنی که برای هر عضو علمی‌دانشگاه سه دانشجو وجود دارد که به همین دلیل استادان می‌توانند زمان مفید بیشتری را به دانشجویان خود اختصاص دهند.

یکی از آمار فوق‌العاده دانشگاه MIT درصد بالای استادان تمام وقت است که شامل 81 درصد بوده که نشان می‌دهد این دانشگاه وقت زیادی را به دانشجویان خود اختصاص می‌دهد و این مورد برای دانشجویان که به دنبال تحصیلات تکمیلی یا رشته‌های تحقیقاتی هستند قابل توجه است.  از بین استادان تمام وقت 72 درصد آنها مرد و 27 درصد آنها زن هستند.  همچنین 70 درصد کلاس های این دانشگاه زیر 20 نفر دانشجو دارد.

 

 در جدول زیر تعداد اعضای علمی‌، کارکنان و دانشجویان دانشگاه MIT لیست شده است:

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

1069

کارکنان اداری

15,722

تعداد کل دانشجویان

11,934

تعداد دانشجویان کارشناسی

4,638

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

7,296

تعداد دانشجویان بین‌المللی

3,417

 

 

دانشکده ها و رشته های محبوب در دانشگاه MIT

دانشگاه تکنولوژی ماساچوست لیست کاملی از رشته ها را ارائه می‌دهد و در جدول زیر لیستی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ام آی تی را مشاهده می‌کنید:

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم کامپیوتر

 33%

مهندسی مکانیک

11%

ریاضی

9%

مهندسی هوافضا، فضانوردی و هوانوردی

4%

مهندسی زیست پزشکی

4%

مهندسی برق و الکترونیک

3%

 

دانشکده های دانشگاه MIT نیز به شرح زیر می‌باشند:

دانشکده علوم

دانشکده فنی مهندسی

دانشکده طراحی و معماری

دانشکده مدیریت

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی

 

دانشگاه هاروارد، کمبریج

  دانشگاه هاروارد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود که در سال 1638 تاسیس شد و امروزه یک دانشگاه تحقیقاتی و خصوصی بوده که برای دانشجویان مقطع کارشناسی تعداد گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را شامل می‌شود.  یکی از موارد مهم مرتبط با این دانشگاه این است که دانشگاه هاروارد دارای بزرگترین سیستم کتابخانه دانشگاهی در جهان بوده که حدود 20 میلیون عنوان را در خود جای داده است.

  یکی از جذاب ترین امکاناتی که تحصیل در دانشگاه هاروارد برای ایرانیان را بسیار جذاب کرده،  انجمن دانشجویان ایرانی هاروارد است که هدف اصلی این انجمن معرفی فرهنگ و دستاوردهای علمی‌ایرانیان بوده و فعالیت‌های زیادی در این زمینه دارد.

  در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها، دانشگاه هاروارد بیشترین تعداد برنده جایزه نوبل را دارد و دارای دانشکده‌های بسیاری بوده که در زمینه‌های مختلف افراد مشهور زیادی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. پس تحصیل در دانشگاه هاروارد برای ایرانیان آینده‌ای تضمین شده برای آنها را رقم می‌زند. این دانشگاه امروزه دارای 36,000 دانشجو بوده که از 80 کشور مختلف در دنیا تشکیل شده‌اند.

  همچنین دانشجویانی که درآمد خانواده آنها کمتر از 60 هزار دلار در سال باشد و یا توانایی مالی کمی‌داشته باشند از پرداخت شهریه معاف خواهند شد. در ادامه به رتبه بندی‌های این دانشگاه می‌پردازیم و نسبت‌های دانشجو و استاد در این دانشگاه را برای شما عنوان می‌کنیم.

رتبه بندی و نرخ پذیرش دانشگاه هاروارد

 

تحصیل در دانشگاه هاروارد رویای هر دانشجوی ایرانی است و به دلیل سخت بودن مراحل پذیرش رقابت در این دانشگاه بسیار بالا است. قبولی و ورود به دانشگاه هاروارد نیازمند شرکت در یکی از دو آزمون SAT و یا ACT بوده و بسته به توانمندی که دانشجویان در این زمینه دارند و با کسب نمرات بالا می‌توانند به عضویت در این دانشگاه درآیند. در سال 2022،  42,749 نفر تقاضای پذیرش در هاروارد را داشته‌اند که تنها 1,962 نفر موفق به اخذ پذیرش شده‌اند.

  رتبه‌بندی‌هایی که سایت QS منتشر می‌کند بر اساس معیارهای مختلفی مثل شهرت علمی، نسبت دانشجو به هیئت علمی، اعتبار کارفرما، نسبت دانشکده‌ها و دانشجویان بین المللی است که آن را تبدیل به یکی از قابل توجه‌ترین رنکینگ‌ها کرده است. دانشگاه هاروارد در حال حاضر طبق لیستی که سایت QS برای سال 2022 منتشر کرد، در رنکینگ 2 در لیست بهترین دانشگاه‌های ملی آمریکا و پس از دانشگاه MIT و استنفورد قرار گرفته است.

   همچنین از سال 2018 تاکنون در رتبه اول بهترین دانشگاه‌های جهان بر اساس رتبه بندی US قرار دارد. بر اساس رتبه‌بندی سایت تایمز، دانشگاه هاروارد رتبه یک بهترین دانشگاه آمریکا را به خود اختصاص داده و در زیر لیستی از رنکینگ‌های این دانشگاه را مشاهده می‌کنید:

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

5

3

3

3

3

US Global universities

1

1

1

1

1

Shanghai

1

1

1

1

1

Times

2

3

7

6

6

US national universities

2

2

2

2

2

 

  یکی از موارد دیگری که باید به آن بپردازیم نرخ پذیرش دانشگاه هاروارد است. در سالهای اخیر نرخ پذیرش از این دانشگاه به پایین‌ترین حد خود رسیده و در سال 2022 این نرخ پذیرش 3. 43 درصد گزارش شد که از آمارهای سال قبل نیز پایین‌تر آمده است. این موضوع نشان‌دهنده سخت‌تر شدن رقابت برای تحصیل در این دانشگاه نسبت به سال‌های گذشته بوده که پشتکار زیادی می‌طلبد.

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه هاروارد

 از آمارهای فوق العاده این دانشگاه باید به نسبت دانشجو به استاد اشاره کرد که 7:1  بوده و دانشجویان دسترسی زیادی به هیئت علمی‌هاروارد دارند. همچنین آمار فارغ التحصیلی دانشگاه هاروارد 98 درصد بوده که نشان دهنده موفقیت بالای دانشجویانی است که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. تعداد کل دانشجویان دانشگاه هاروارد در سال 2022 ، 30,391 نفر اعلام شده که 13% آنها از آسیا هستند. تعداد کل کارمندان این دانشگاه به 17,839 نفر می‌رسد که از بین آنها 2,400 نفر آنها پروفسورها و مدرسین و مشاورها هستند که دانشکده هنر و علوم بیشترین تعداد مدرس را دارند.

 

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2,058

کارکنان اداری

13,000

تعداد کل دانشجویان

30,391

تعداد دانشجویان کارشناسی

8,527

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

21,864

تعداد دانشجویان بین‌المللی

9,468

 

دانشکده ها و رشته های محبوب در دانشگاه Harvard

دانشگاه هاروارد لیست کاملی از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد و شامل 9 دانشکده اصلی است که در آنها بیش از 160 رشته تحصیلی آموزش داده می‌شود. این دانشگاه شامل 46 رشته در مقطع کارشناسی، 134 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 32 رشته در مقطع دکترا و پست دکترا را فراهم کرده است که محبوب ترین های این رشته ها را برای شما لیست کرده‌ایم:

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

27%

علوم زیست شناسی

 12%

ریاضیات

12%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

11%

تاریخ

9%

فیزیک

7%

روانشناسی

4%

 

لیست دانشکده های دانشگاه هاروارد به شرح زیر است:

مدرسه کسب و کار

دانشکده علوم و هنر

دانشکده پزشکی

دانشکده معماری

دانشکده حقوق

دانشکده الهیات

 

دانشگاه برکلی، کالیفرنیا

   یکی از مراکزی که در لیست محبوبترین دانشگاه ها برای دانشجویان ایرانی قرار دارد،  دانشگاه برکلی در کایفرنیا است که امکانات بسیاری داشته و شرایط تحصیلی فوق العاده ای را برای دانشجویان فراهم کرده است. این دانشگاه در سال 1868 بنیانگذاری شد. در اولین روز های تأسیس، این دانشگاه تنها 10 استاد و 40 دانشجو داشت اما امروزه پذیرای بیش از 42,327 نفر دانشجو بوده و آمار فارغ التحصیلی آن نیز در سال 2022،  92% درصد اعلام شده است که می‌تواند تضمین فوق العاده ای برای آینده دانشجویان ایرانی باشد.

  دانشگاه برکلی یکی از 14 عضو موسس انجمن دانشگاه های آمریکا است که از فارغ التحصیلان و اساتید این دانشگاه موفق به دریافت 99 جایزه نوبل، 23 جایزه تورینگ و 14 جایزه پولیتزر شده اند و در حال حاضر بعد از دانشگاه هاروارد رتبه دوم علوم و آموزش را به خود اختصاص داده است. از دانشجویان دانشگاه برکلی یک سوم دانشجویان مقطع کارشناسی هستند به همین دلیل جمعیت جوانی دارد و برنامه های فرهنگی و اجتماعی متنوعی دارد که برای دانشجویان ایرانی می‌تواند بسیار جذاب باشد.

  برای پذیرش در دانشگاه برکلی کالیفرنیا مدارک بسیاری مورد نیاز است که شما می‌توانید با کارشناسان ما در حامی‌مهاجر برای اطلاع یافتن از نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه برکلی تماس بگیرید. اما برای مدارک زبان بهتر است بدانید که برای قبولی نیاز به نمره حداقل 6. 5 در آزمون آیلتس دارید. همچنین متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل نمره ی 6. 5 در آزمون آیلتس و حداقل نمره 80 در آزمون تافل را داشته باشند.

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه برکلی، کالیفرنیا

  در طی سالهای گذشته دانشگاه برکلی بهترین رتبه‌ها را به دست آورده و در سال 2020 بر اساس رتبه بندی QS توانست رتبه دوم برترین دانشگاه دولتی و رتبه 22 دانشگاه برتر آمریکا را به دست آورد. حتی اگه بهترین نمره‌ها را داشته باشید ممکن است برای انتخاب شما کافی نباشد. نرخ پذیرش این دانشگاه 17 درصد اعلام شده که در مقایسه با دانشگاه های هاروارد و ام آی تی آمار بالاتری است و رقابت در آن به نسبت ساده تر بوده اما به این معنی نیست که مراحل پذیرش در آن راحت تر است و شما باید پشتکار زیادی برای اخذ پذیرش در دانشگاه برکلی داشته باشید.

   در دانشگاه برکلی نرخ فارغ التحصیلی 92 درصد اعلام شده که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی موفقیت های زیادی را در پی خواهند داشت. نرخ پذیرش در این دانشگاه نیز نسبت به سالهای قبلی کاهش پیدا کرده که نشان از سخت تر شدن رقابت در این دانشگاه دارد.

  بر اساس آمار اعلام شده توسط QS دانشگاه برکلی رتبه 27 در بهترین دانشگاه های ملی آمریکا قرار دارد در لیست US رتبه 2 بهترین برنامه های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد و رتبه 3 در برنامه های تجاری را به خود اختصاص داده است. همچنین در رشته علوم کامپیوتر پس از دانشگاه MIT در رتبه دوم قرار گرفته.

 در جدول زیر رنکینگ دانشگاه برکلی را مشاهده می‌کنید:

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

27

32

28

27

27

US Global universities

4

4

4

4

4

Shanghai

5

5

5

5

5

Times

8

7

13

15

18

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه برکلی کالیفرنیا

  اساتید و اعضای علمی‌دانشگاه برکلی ارتباط بسیار خوبی را دانشجویان خود دارند و این می‌تواند برای دانشجویان  مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان تحقیقاتی مورد قابل توجهی باشد چرا که نسبت استاد و دانشجو در این دانشگاه 19:1 بوده و زمان مفیدی توسط اساتید به دانشجویان اختصاص داده می‌شود و 68 درصد استادان در این دانشگاه به صورت تمام وقت می‌باشند. این مورد به این معنی بوده که اندازه کلاس های این دانشگاه نسبت به دانشگاه های هاروارد و ام آی تی بزرگتر بوده اما در مقاطع تحصیلی بالاتر کلاسها کوچکتر می‌شوند.

  در سال 2022 تعداد دانشجویان دانشگاه برکلی کالیفرنیا ،  43,980 نفر گزارش شده است و نرخ فارغ التحصیلی آن نیز 92 درصد اعلام شده.

 

در جدول زیر لیست کاملی از اعضای علمی ‌و دانشجویان را برای شما فراهم کردیم.  

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

1522

کارکنان اداری

13,000

تعداد کل دانشجویان

42,327

تعداد دانشجویان کارشناسی

30,799

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

11,528

تعداد دانشجویان بین‌المللی

1,552

 

دانشکده ها و رشته های محبوب در دانشگاه برکلی کالیفرنیا

دانشگاه برکلی دارای مقاطع تحصیلی مختلف بوده که در بسیاری از رشته ها جزو معتبر ترین مراکز آموزشی در دنیا به شمار می‌روند و در به همین دلیل تحصیل در این دانشگاه می‌تواند فرصتی عالی برای فعالیت های علمی ‌و تحقیقاتی برای دانشجویان باشد. دانشگاه برکلی دارای 14 دانشکده کالج و 130 دپارتمان است که در کالج ها مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و در دانشکده ها فقط مدارک تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

 در جدول زیر لیستی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه برکلی را مشاهده می‌کنید:

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

19%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

 12%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

10%

مهندسی

10%

ریاضیات و آمار

6%

مدیریت و بازاریابی

4%

فیزیک

4%

 

 

دانشکده های دانشگاه برکلی کالیفرنیا

 

دانشکده کسب و کار

دانشکده شیمی

دانشکده رایانش، علوم داده و جامعه

دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشکده مهندسی

دانشکده قانون

دانشکده طراحی محیط

دانشکده سیاست عمومی

دانشکده روزنامه نگاری

 

دانشگاه واشنگتن، سیاتل

دانشگاه واشنگتن از دانشگاه های دولتی و تحقیقاتی آمریکا بوده که در سال 1861 در سیاتل آمریکا تاسیس شد. این دانشگاه دارای شعبه های مختلفی در شهر های دیگر مثل تاکوما بوده اما مرکز دانشگاه در سیاتل قرا دارد و یکی از برترین دانشگاه های آمریکا بر اساس رتبه بندی US News  به شمار می‌رود.

   دانشگاه واشنگتن دارای دانشکده های مختلفی است که حدودا 18 دانشکده را شامل می‌شود و از نظر هزینه نسبت به سایر دانشگاه های آمریکا مقرون به صرفه تر است و از نظر امکانات دارای 500 ساختمان آموزشی و رفاهی بوده و برای رشد عملی بیشتر و افزایش رتبه بندی جهانی در سال 2018، 1. 5 میلیارد دلار در این راه هزینه کرده است.

  برای پذیرش در این دانشگاه یکی از آزمون های SAT  یا ACT را باید پشت سر گذاشته باشید و حداقل نمره ها برای SAT معادل 430 و برای ACT معادل 17 می‌باشد و برعکس بسیاری از دانشگاه های آمریکا مدارک تافل و آیلتس را نمی‌پذیرد، اما برای شرکت در آزمون های زبان دانشگاه واشنگتن لازم است حداقل نمره آیلتس 6 و حداقل نمره تافل 76 را به دست آورید. البته این نمرات گفته شده تنها مدارک مورد نیاز برای قبولی نیستند

  این دانشگاه در رشته های مهندسی و کامپیوتر رقابت سختی دارد و پس اگر قصد تحصیل در این رشته ها را دارید بهتر است خود را برای آن آماده کنید. البته در رشته های دیگر این دانشگاه رقابت کمتر بوده و به همین دلیل تعداد پذیرش بیشتری دارند و این مورد دانشگاه واشنگتن برای ایرانیان را بسیار محبوب کرده است.

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه واشنگتن آمریکا

  دانشگاه واشنگتن در رشته های مختلف رتبه های بسیار خوبی را کسب کرده و اغلب دانشکده های این دانشگاه مخصوصا دانشکده کامپیوتر و بیوپزشکی در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. بر اساس رتبه بندی QS که معتبر ترین سایت در رتبه بندی دانشگاه های جهان است در سال 2020 دانشگاه واشنگتن توانست رتبه 68 دنیا و رتبه 23 بهترین دانشگاه های آمریکا را به دست آورد. همچنین در رتبه بندی تایمز در سال 2020 رتبه 26 بهترین دانشگاه های جهان را به دست آورد.

 یکی از ویژگی های مورد توجه در تحصیل در دانشگاه واشنگتن برای ایرانیان نرخ پذیرش بالای آن بوده که نشان می‌دهد که پذیرش در این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه ها مثل هاروارد و ام آی تی بسیار آمار خوبی می‌باشد اما به این معنی نیست که رقابت در این دانشگاه ساده تر است. زیرا این دانشگاه معمولا در بین رقابتی ترین دانشگاه ها قرار دارد اما نیازی به نگرانی نبوده چرا که این رقابت به سختی دانشگاه های رتبه بالاتر آمریکا نیست. نرخ پذیرش در دانشگاه واشنگتن سیاتل در سال 2022،    56%گزارش شده و از 43. 778 دانشجویی که تقاضای پذیرش در این دانشگاه را داشتند، 24,467 نفر موفق به اخذ پذیرش شدند که این مورد رقابت را بسیار ساده تر کرده است.

در جدول زیر رتبه بندی های مختلف دانشگاه واشنگتن را مشاهده می‌کنید:

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

85

72

68

66

61

US Global universities

7

8

10

10

10

Shanghai

19

19

16

14

14

Times

29

29

26

28

25

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه واشنگتن، سیاتل

 

دانشگاه واشنگتن آمریکا یکی از بهترین آمار ها را در نسبت دانشجو به استاد دارد که معادل 20:1  بوده به این معنی که در ازای 20 دانشجو یک استاد در نظر گرفته شده و به همین دلیل کلاس های این دانشگاه کوچک بوده که نشان از اهمیت این دانشگاه به دانشجویان می‌دهد و دانشجویان می‌توانند تایم مفید تری را با استادان خود داشته باشند و دسترسی راحت تری به آنها خواهند داشت.  حدود 80% استاد های دانشگاه واشنگتن به صورت تمام وقت فعالیت داشته که از میانگین ملی دانشگاه های آمریکا که 47%  بوده بالاتر است.

از طرف دیگر نرخ فارغ التحصیلی در دانشگاه واشنگتن 82 % بوده که نشان می‌دهد تحصیل در این دانشگاه بسیار سخت بوده و پشتکار زیادی می‌خواهد و بهتر است به این موضوع توجه زیادی کنید.

در جدول زیر لیستی از تعداد اساتید و دانشجویان دانشگاه واشنگتن را برای شما فراهم کردیم:

 

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

5,803

کارکنان اداری

16,174

تعداد کل دانشجویان

48,149

تعداد دانشجویان کارشناسی

32,244

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

15,905

تعداد دانشجویان بین‌المللی

8,000

 

دانشکده های محبوب دانشگاه واشنگتن سیاتل

  همانطور که گفته شد هرساله در جز بهترین ها در رتبه بندی های مختلف بوده و دانشجویان رشته های مختلف در دانشگاه واشنگتن پس از فارغ التحصیلی به راحتی در مشاغل مربوط به رشته تحصیلی خود مشغول به فعالیت خواهند شد و از آنجایی که این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی محسوب می‌شود فرصتی عالی برای دانشجویان علاقه مند در این زمینه است. در این دانشگاه، دانشجویان مقطع کارشناسی 32,244  و دانشجویان تحصیلات تکمیلی 15,905 نفر تخمین زده شده و بیش از نیمی ‌از آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

  رتبه بندی دانشکده های دانشگاه واشنگتن جزو بهترین ها بوده و دانشکده کامپیوتر آن رنکینگ 10 و دانشکده زبان های برنامه نویسی آن در رنکینگ 7 جهانی هستند و در حال حاضر در رنکینگ 5 علوم و تحلیل داده ها و رتبه 2 رشته پرستاری قرار دارد.  

در جدول زیر لیست دانشکده های محبوب دانشگاه واشنگتن را مشاهده می‌کنید:

 

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

12%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

11%

مهندسی

10%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

10%

مدیریت کسب و کار و بازاریابی

8%

پرستاری و حرفه های بهداشت

6%

 

دانشگاه واشنگتن سیاتل شامل دانشکده های زیر می‌شود:

 

علوم و هنر

مهندسی

پزشکی

دندان پزشکی

سیاست و حکومت

علوم اجتماعی

محیط زیست

عاوم کامپیوتر

حقوق

مطالعات بین المللی

سلامت عمومی

علم اطلاعات

 

دانشگاه کرنل، ایتاکا

دانشگاه کرنل در ایتاکا Cornell University)) از مطرح ترین دانشگاه های آمریکا است که در ایالت نیویورک و در سال 1865 تأسیس شده و فعالیت تخصصی در تمامی‌زمینه های علمی‌دارد و در حال حاضر دارای 7 دانشکده کارشناسی و هفت دانشکده تحصیلات تکمیلی است که هر کدام به طور جداگانه استانداردهای پذیرش خود را دارند و سه دانشکده در سطح کارشناسی تحت سیستم دانشگاه های ایالتی نیویورک اداره می‌شوند و با داشتن مساحتی بیش از 17. 5 کیلومتر مربع وسیع ترین دانشگاه نیویورک محسوب می‌شود.

   یکی از مهمترین ویژگی های این دانشگاه این است که سیستم آموزشی آن عاری از هرگونه تبعیض نژادی و مذهبی بوده و این مورد باعث شده تا این دانشگاه به یکی از محبوب ترین دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان ایرانی تبدیل شود. دانشگاه کرنل ایتکا یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی بوده که تا سال 2020، 59 جایزه نوبل به دست آورده و امروزه بیش از 15 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و 9 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی از 119 کشور جهان در آن مشغول به تحصیل هستند.

   از جایی که دانشگاه کرنل ایتاکا جزو معتبر ترین دانشگاه های آمریکا بوده، اخذ پذیرش در آن ساده نیست و پذیرش در این دانشگاه تنها به داشتن نمره های خوب خلاصه نمی‌شود و اساتید این دانشگاه علاوه بر نمرات معدل شما در SAT و ACT به فوق برنامه ها و توصیه نامه های شما در کنار اظهارات شخصی شما توجه زیادی دارند و همچنین دارای بودن حداقل نمره 100 برای تافل و یا آیلتس با نمره 7 از الزامات پذیرش در این دانشگاه می‌باشد که آن را تبدیل به یکی از رقابتی ترین دانشگاه های آمریکا کرده است.

   دانشگاه Cornell بهترین رتبه بندی ها را در منابع مختلف مثل QS و US News دارد و امکانات رفاهی و آموزشی فراوانی دارد که تحصیل در این دانشگاه را رویایی کرده است و یکی از امکاناتی که این دانشگاه برای شما فراهم کرده این است که پس از فارغ التحصیلی ویزای OPT به شما تعلق می‌گیرد که به کمک آن می‌توانید تا 12 ماه به کاریابی در آمریکا بپردازید و پس از استخدام می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید که این مورد اهمیت زیادی برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در آمریکا دارد.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه کرنل ایتاکا

    دانشگاه کرنل یکی از رقابتی ترین دانشگاه های آمریکا بوده که نرخ پذیرش پایینی داشته و اخذ پذیرش در آن اصلا کار ساده ای نیست. اما موردی که وجود دارد این است که این دانشگاه نرخ فارغ التحصیلی بالایی دارد که نشان از موفق بودن دانشجویانی است که در دانشگاه کرنل تحصیل کرده اند. همچنین به دلیل رتبه بندی های باکیفیت که دارد آینده ای موفق را برای دانشجویان رقم می‌زند.

   دانشگاه کرنل نیویورک دارای رشته های متعددی بوده و که بیشتر آنها رتبه های بالایی در رنکینگ های جهانی دارند. این دانشگاه در سال 2023 توانست در رتبه 20 بهترین دانشگاه های جهان قرار بگیرد که نسبت به سال های گذشته رو به افول بوده اما از سال 2018 تا 2020 در رتبه 14 قرار داشت. همچنین در رتبه بندی US در جایگاه 17 بهترین دانشگاه های ملی آمریکا دارد و بسیاری از دانشکده های این دانشگاه جزو ده دانشکده برتر در دنیا هستند.

   دانشگاه کرنل یکی از گزینشی ترین دانشگاه های آمریکا بوده و نرخ پذیرش آن 11% گزارش شده و نرخ فارغ التحصیلی این دانشگاه 95% درصد است و در سال گذشته 51,500 نفر متقاضی داشت که از بین آنها 5,500 موفق به اخذ پذیرش در این دانشگاه شدند.

در جدول زیر رتبه بندی دانشگاه کرنل ایتاکا بر اساس منابع مختلف را برای شما لیست کرده ایم:

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

21

18

14

14

14

US Global Universities

22

22

23

23

23

Shanghai

12

12

12

13

12

Times

22

19

19

19

19

US National Universities

17

18

17

16

16

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه کرنل ایتاکا

   هیئت علمی‌دانشگاه کرنل از معتبر ترین اساتید تشکیل شده و رشته های بسیاری را شامل می‌شود که این رشته های رتبه های بسیار خوبی در سطح آمریکا دارند. در این دانشگاه 25,582 نفر مشغول به تحصیل هستند که تعداد 15,503 نفر در مقطع کارشناسی و 7,101 نفر در تحصیلات تکمیلی فعالیت دارند که بیشتر از  50% آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

   نسبت استاد و دانشجو در دانشگاه کرنل 9:1  بوده به این معنی که به ازای هر 9 دانشجو 1 استاد در نظر گرفته شده و به همین دلیل 62% کلاس های دانشگاه کرنل کمتر از 20 نفر دانشجو دارد که نشان از دسترسی راحت‌تر دانشجویان به استادان دارد و این مورد به خصوص برای دانشجویان ایرانی که برای رشته های تحقیقاتی اپلای می‌کنند بسیار مهم است.

اساتید و دانشجویان دانشگاه کرنل در جدول زیر برای شما لیست شده است:

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

1,129

کارکنان اداری

7,420

تعداد کل دانشجویان

25,582

تعداد دانشجویان کارشناسی

15,503

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

7,101

تعداد دانشجویان بین‌المللی

5,322

 

دانشکده های محبوب دانشگاه کرنل ایتاکا

دانشگاه کرنل نیویورک شامل رشته های متعددی بوده که شامل 323 رشته تحصیلی است و این رشته های در

16 دانشکده ارائه می‌شوند. در این بین رشته هایی مثل مهندسی، مدیریت کسب و کار و زیست پزشکی بیشتری درصد دانشجویان را دارد. همچنین در رتبه های US ،  رشته کامپیوتر، متریال، مکانیک و زبان های برنامه نویسی جزو معتبر ترین رشته ها در دنیا می‌باشند.

در زیر لیستی از محبوب ترین دانشکده های دانشگاه کرنل ایتاکا مشاهده می‌کنید:

 

نام رشته

درصد دانشجویان

مهندسی

15%

مدیریت کسب و کار

13%

کامپیوتر

13%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

13%

کشاورزی، دامپزشکی و رشته های مربوطه

12%

علوم اجتماعی

9%

 

دانشکده های دانشگاه کرنل به شرح زیر می‌باشند:

دانشکده کشاورزی

دانشکده معماری، هنر و طراحی

دانشکده علوم

دانشکده مهندسی

دانشکده اکولوژی انسانی

دانشکده روابط صنعتی و نیروی کار

دانشکده هتل داری

دانشکده حقوق

دانشکده مدیریت

دانشکده تجارت و بازرگانی

دانشکده علوم محاسبات

دانشکده بوم شناسی

 

لازم به ذکر است دانشکده های حقوق، مدیریت و پزشکی دانشگاه کرنل فقط در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه پردو، لافایت غربی

 دانشگاه پوردو یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان بوده که دارای امکانات و شرایطی است که می‌تواند برای دانشجویان ایرانی بسیار جذاب باشد. اما عضویت در این دانشگاه به همین سادگی نبوده و می‌تواند چالش های زیادی برای دانشجویان ایرانی به همراه داشته باشد. از طرف دیگر عضویت و اخد پذیرش در دانشگاه پردو می‌تواند آینده ای درخشان را برای دانشجویان رقم بزند. این دانشگاه در سال 1869 در ایالت ایندیا تأسیس شد و یکی از معتبر ترین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا بوده که در سالهای اخیر رتبه های بالایی را به خود اختصاص داده است و به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی و مهندسی فعالیت می‌کند.

 

  دانشگاه پردو لافایت غربی دارای بیش از 200 رشته برای مقاط کارشناسی و بیشتر از 69 برنامه کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر ارائه می‌دهد و یکی از بهترین ویژگی های این دانشگاه برای ایرانیان اخذ پذیرش بالای دانشجویان خارجی بوده و جزو چهارمین که شانس خوبی برای تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه پردو فراهم می‌کند. این دانشگاه دارای دانشکده های متنوعی است که بسیاری از رشته های این دانشگاه جزو رتبه بندی های برتر بوده و برای مثال در سال 2020 دانشکده مهندسی کشاورزی دانشگاه در رتبه اول بهترین دانشکده در آمریکا را به دست آورد.

  از دیگر ویژگی های این دانشگاه می‌توان به هیئت علمی‌معتبر آن اشاره کرد که باعث شده تا در مجموع 12 جایزه نوبل در 5 رشته مختلف به سابقه این آن اضافه شود. دانشگاه پردیو برای ایرانیان از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده چراکه شهریه آن از سال 2012 تاکنون تغییری نداشته اما متقاضیان برای تحصیل در رشته هایی مثل علوم کامپیوتر و علوم داده کمی‌هزینه بیشتری خواهند داشت. در ادامه مطلب به رتبه بندی های دانشگاه پردو و اعضای هیئت علمی‌آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه پردو لافایت غربی

از موارد مهمی‌که این دانشگاه را مورد توجه کرده می‌توان به رتبه بندی های آن اشاره کرد که هرساله در رشته های مختلف جزو برترین ها بوده و در سال 2020 در رتبه 49 بهترین دانشگاه های ملی آمریکا قرار گرفت و توانست رتبه یک بهترین دانشکده بیولوژیک و رتبه 11 رشته کامپیوتر را به دست آورد. در سال 2023 دانشگاه پردو در رتبه 129 بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفت و رتبه 2 بهترین کالج ایالت ایندیانا را به خود اختصاص داده است.

  از ویژگی هایی که دانشگاه پردو را به یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان تبدیل می‌کند نرخ پذیرش بالای آن است که که در کنار نسبت استاد و دانشجوی این دانشگاه باعث شده توجه به این دانشگاه بیشتر شود. دانشگاه پردو نرخ پذیرشی معادل 60 درصد داشته که بیش از نیمی‌از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند که موضوع مهمی‌بوده اما نباید شرایط اخد پذیرش در دانشگاه را دست کم بگیرید و بهتر است رزومه ای قوی با خود به همراه داشته باشید.

 

در جدول زیر رتبه بندی دانشگاه پردو لافایت غربی را مشاهده می‌کنید:

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

116

109

111

100

105

US Global Universities

127

114

114

114

114

Shanghai

86

86

79

72

70

Times

105

94

88

64

60

US National Universities

49

53

57

56

56

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه پردو لافایت غربی

  دانشگاه پردو یا پردیو معتبر ترین اعضای هیئت علمی‌ را داراست که تاکنون جوایز زیادی برای این دانشگاه به ارمغان آورده اند و  حدودا 96% اساتید دانشگاه پردو به صورت تمام وقت فعالیت دارند نسبت دانشجو به استاد 13:1 است که با توجه به رتبه بندی و نرخ پذیرش این دانشگاه آمار بسیار خوبی است و دانشجویان دسترسی زیادی به اساتید خود خواهند داشت. همچنین نرخ فارغ التحصیلی از این دانشگاه 55% درصد بوده که از میانگین نرخ فارغ التحصیلی دانشگاه های آمریکا که معادل 33% است بیشتر بوده و فرصت خوبی برای تحصیل دانشجویان ایرانی فراهم کرده است.

 

  این دانشگاه همانطور که گفته شد نسبت دانشجو استاد 13:1 دارد و 44% کلاس های آن کمتر از 20 نفر دانشجو داشته که نشان از اهمیت کسب علم در این دانشگاه می‌دهد. همچنین از محبوب ترین رشته های دانشگاه پردو می‌توان به پرستاری و مهندسی اشاره کرد که در قسمت بعدی به این مطلب خواهیم پرداخت. تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال 2020 ،  34,920 نفر اعلام شد که 57% درصد آنها آقایان  و 43% آنها بانوان و تعداد کل ثبت نامی‌دانشگاه پردو 45,868 بود.

در جدول زیر تعداد اعضای هیئت علمی‌دانشگاه پردو در کنار آمار دانشجویان این دانشگاه جمع آوری شده است:

 

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2000

کارکنان اداری

3000

تعداد کل دانشجویان

49,639

تعداد دانشجویان کارشناسی

37,101

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

11,613

تعداد دانشجویان بین‌المللی

8,956

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه پردو لافایت غربی

پیش تر گفته شد که دانشگاه پردو شامل معتبر ترین دانشکده های آمریکا بوده که بسیاری از رشته های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد و دارای 13 دانشکده است. این دانشکده‌ها بسیاری از رشته های تحصیلی را در مقاطع مختلف شامل می‌شوند که سطح عملی بالایی داشته و بسیار رقابتی هستند. از طرف دیگر این دانشگاه 80% نرخ فارغ التحصیلی دارد و دانشجویان پس از تحصیل در این دانشکده ها به راحتی قادر به ورود به بازار کار هستند.

در جدول زیر لیست دانشکده های دانشگاه پردو را مشاهده می‌کنید:

دانشکده کشاورزی

مطالعات اکتشافی

بهداشت و علوم انسانی

دانشکده مهندسی

مدیریت کرانرت

دانشکده داروسازی

موسسه پلی تکنیک ردو

دانشکده علوم

هنر های لیبرال

دانشکده افتخارات

مدرسه تحصیلات تکمیلی

دانشکده آموزش

 

همچنین محبوب ترین رشته های دانشگاه پردو به شرح زیر است:

 

نام رشته

درصد دانشجویان

مهندسی

27%

مدیریت کسب و کار، بازاریابی و رشته های مربوطه

12%

کامپیوتر، علوم اطلاعات

10%

مهندسی تکنولوژی

7%

حرفه های سلامت

7%

علوم کشاورزی، دامپزشکی و رشته های مربوطه

6%

 

دانشگاه ویسکانسین مدیسون ، مدیسون

 

دانشگاه ویسکانسین یکی از بزرگترین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا بوده که در سال 1848  تأسیس شد و و قدیمی‌ترین دانشگاه ایالت ویسکانسین است که پردیس اصلی آن 378 هکتار بوده و به دلیل پوشش گیاهی متنوعی که در خود دارد به عنوان یکی از زیباترین دانشگاه های آمریکا از آن یاد می‌شود. دانشگاه ویسکانسین دارای 20 دانشکده و کالج است  و در سال 2020 تعداد 33,585 دانشجو در آن تحصیل می‌کردند. از بین این دانشجوها 48% آقایان و 52% بانوان بوده‌اند.

دانشگاه ویسکانسین یکی از معتبر ترین اعضای هیئت علمی ‌را در خود دارد که حدود 2200 نفر می‌شود و هر ساله حدود 30000 دانشجو را در مقطع کارشناسی می‌پذیرد. این دانشگاه در سال 2020 در رتبه 51 جهان در رتبه بندی تایمز قرار گرفته و امروزه نزدیک به 43,300 دانشجو در رشته ها و گرایش مختلف دارد. لازم به ذکر است که دانشگاه ویسکانسین 24 دانشکده دارد که تقریبا لیست کاملی از رشته‌های تحصیلی را شامل شده و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه با معدل بالا و مدارک زبان با نمره بالا وجود دارد و دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند با دریافت بورسیه از تحصیل رایگان در دانشگاه ویسکانسین برخوردار شوند.

  این دانشگاه دارای افتخارات زیادی است و اعضای هیئت علمی و دانش آموختگان این دانشگاه تاکنون موفق به دریافت 38 جایزه پولیتزر و 25 جایزه نوبل در رشته‌های پزشکی، شیمی‌، اقتصاد، ادبیات و...  شده‌اند.

  از نکات جالب این دانشگاه می‌تواند به ایرانیانی اشاره کرد که در دانشگاه ویسکانسین تحصیل کرده اند و از آنها می‌توان دکتر علی شریعتی، بهمن مهری،  عباس سعیدی رضوانی و فرید مسرور را نام برد.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه ویسکانسین

دانشگاه ویسکانسین همواره جز برترین دانشگاه‌های امریکا برای ایرانیان بوده که دارای رتبه های برتر جهانی است و تحصیل در این دانشگاه می‌تواند موفقیت‌های زیادی برای شما در پی داشته باشد. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی US در رتبه 42 بهترین دانشگاه‌های آمریکا قرار گرفته و در رشته‌های شیمی‌رتبه 10، رشته صنایع رتبه 8، رشته سیستم‌های کامپیوتری رتبه 7 و زبان های برنامه نویسی رتبه 7 را به دست آورده است.  همچنین در سال 2023 در رتبه 83 بهترین دانشگاه های دنیا بر اساس رتبه بندی QS قرار گرفته است.

  رقابت در این دانشگاه به سختی دانشگاه هایی مثل هاروارد و استنفورد نیست، اما با این حال یکی از دانشگاه‌هایی است که ساختار گزینشی سختی برای انتخاب دانشجو دارد و رقابت در گرفتن پذیرش از آن، می‌تواند چالش برانگیز باشد. اما نیازی به نگرانی نیست زیرا دانشگاه ویسکانسین دارای نرخ پذیرش 57 درصدی بوده و که نصف دانشجویان پذیرفته شده در آن دارای نمره میانگین نمره SAT بین 1260 و 1460 بوده اند. همچنین این دانشگاه دارای نرخ فارغ التحصیلی بالایی است که 88% اعلام شده و که از میانگین دانشگاه های آمریکا بالاتر است.

در زیر رتبه بندی های دانشگاه ویسکانسین را مشاهده می‌کنید:

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

75

65

56

53

55

US Global Universities

52

41

37

37

35

Shanghai

31

31

32

27

28

Times

58

49

51

43

43

US National Universities

42

42

46

49

49

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه ویسکانسین

دانشگاه ویسکانسین تاکنون فارغ التحصیلان موفقی را به دنیا معرفی کرده و صاحب برجسته‌ترین اعضای هیئت علمی‌است که برای دانشجویان ایرانی می‌تواند فرصت فوق العاده‌ای باشد. این دانشگاه همانطور که گفته شد دارای 57 درصد نرخ پذیرش می‌باشد و امروزه 44,640 دانشجو دارد که 32,688 نفر در مقطع کارشناسی و 11,952 نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند که از بین آنها بیشتر از 4000 نفر دانشجویان بین المللی هستند.

  از آمارهای خوب و مهم دانشگاه ویسکانسین می‌توان به نسبت استاد و دانشجو آن اشاره کرد که 16:1  فرصت خوبی به دانشجویان برای ارتباط برقرار کردن با اساتید این دانشگاه می‌دهد. گفتنی است که 82 درصد اساتید دانشگاه ویسکانسین به صورت تمام وقت مشغول به فعالیت هستند که از میانگین ملی آمریکا که 47% بوده بسیار بیشتر است.

در جدول زیر آمار دقیق‌تری از اساتید و اعضای هیئت علمی‌دانشگاه ویسکانسین برای شما فراهم کرده‌ایم :

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2000

کارکنان اداری

24,232

تعداد کل دانشجویان

44,640

تعداد دانشجویان کارشناسی

32,688

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

11,952

تعداد دانشجویان بین‌المللی

4,000

 

دانشکده های و رشته های محبوب دانشگاه ویسکانسین مدیسون

در دانشگاه ویسکانسین رشته‌های متنوعی ارائه می‌شود و در بین رشته‌های جغرافیا، تاریخ و مهندسی شیمی در رده 20 دانشکده برتر جهان قرار دارد. در جدول زیر لیستی از رشته های محبوب در این دانشگاه را که بیشتری درصد دانشجویان را در خود دارد برای شما فراهم کرده‌ایم و پس از آن به دانشکده‌های دانشگاه ویسکانسین می‌پردازیم.

نام رشته

درصد دانشجویان

کامپیوتر و علوم اطلاعات

9%

اقتصاد

8%

روانشناسی

6%

بیولوژی و علوم زیست شناختی

5%

علوم سیاسی و دولت

5%

علوم اعصاب

4%

 

جدول زیر نشان دهنده ی دانشکده های دانشگاه ویسکانسین است:

دانشکده علوم کشاورزی

دانشگاه تحصیلات تکمیلی

دانشکده اطلاعات

دانشکده زبان

دانشکده حقوق

دانشکده پرستاری

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم

دانشکده مدیریت کسب و کار

دانشکده پزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده اکولوژی انسان

 

دانشگاه کلمبیا نیویورک ، نیویورک

دانشگاه کلمبیا از قدیمی‌ترین دانشگاه های آمریکا و دنیا می‌باشد که در سال 1754 تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه نیویورک می‌باشد که تحصیل در آن رویای بسیاری از دانشجویان می‌باشد. در این دانشگاه رقابت زیادی وجود دارد و نرخ پذیرش پایین باعث شده تا دانشگاه کلمبیا در لیست سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا از لحاظ گزینش دانشجو قرار گیرد، اما دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی می‌توانند زندگی بسیار موفقی برای خود داشته باشند.

 

  این دانشگاه امروزه بیش از 27 هزار دانشجو دارد و دارای رکورد بالاترین برنده جایزه نوبل است و تاکنون 82 برنده داشته و برخی از مهمترین اختراعات تاریخ در این دانشگاه به ثبت رسیده است. همچنین جایزه پولیترز که از جمله مهمترین جوایز روزنامه نگاری محسوب می‌شود هر ساله زیر نظر دانشگاه کلمبیا برگزار می‌شود. دانشگاه کلمبیا دارای بزرگترین منبع کتاب در بخش معماری بوده که شامل 400 هزار کتاب است.

  به دلیل قدمت بالای دانشگاه کلمبیا، بسیاری از ساختمان‌های آن به عنوان آثار تاریخی ثبت شده و ساختمان 1900 آن نیز جزو شاهکار های معماری در دنیا محسوب می‌شود. از جمله ویژگی های این دانشگاه که ممکن است برای دانشجویان ایرانی مهم باشد رشته ها و دانشکده‌های دانشگاه کلمبیا است که به شما امکان تحصیل در 1100 رشته تحصیلی متنوع را می‌دهد.

  اخذ پذیرش از دانشگاه کلمبیا نیویورک یکی از سخت‌ترین چالش‌های دانشجویان ایرانی است که با توجه به نرخ پذیرش پایین این دانشگاه در کنار رقابت بسیار بالا، می‌تواند بسیاری را از تلاش برای تحصیل در این دانشگاه منصرف کند؛ اما ویژگی‌های موجود در این دانشگاه باعث شده تا رقابتی برابر صورت گیرد که در آن تنها بهترین‌ها موفق خواهند شد. اخذ پذیرش در دانشگاه کلمبیا برای تابعیت‌ها و نژادهای مختلف یکسان بوده و هیچگونه تبعیضی وجود نخواهد داشت پس نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

  دانشگاه کلمبیا نیویورک دارای بهترین رتبه بندی‌ها در میان دانشگاه های آمریکایی بوده و شرایط زندگی فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان خود مهیا کرده است و جز بهترین دانشگاه‌ها در ارائه خدمات خوابگاهی به دانشجویان است. از جمله مهمترین این امکانات می‌توان به خوابگاه‌های آن اشاره کرد که بسیاری از اتاق‌های آن یک نفره و یا دو نفره هستند. در ادامه به ویژگی های مهمی‌ مثل نرخ پذیرش و رشته های محبوب دانشگاه کلمبیا خواهیم پرداخت.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه کلمبیا نیویورک

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، دانشگاه کلمبیا یکی از پایین‌ترین نرخ های پذیرش را دارد که در سال گذشته 7% اعلام شده و برای پذیرش نیاز به نمره SAT بین 1470 و 1570  و یا نمره ACT بین 33 تا 35  نیاز دارد.  هرچند یک چهارم متقاضیان پذیرفته شده نمره های بالاتر و یک چهارم نمره های پایین تر گرفته اند و به همین دلیل تنها عامل اخذ پذیرش از دانشگاه کلمبیا نمره های شما نبوده و شما باید به موارد دیگر مثل توصیه نامه ها نیز دقت زیادی داشته باشید که برای دریافت مشاوره و راهنمایی می‌توانید با همکاران ما در حامی‌مهاجر با شماره تلفن 021-48000969 تماس حاصل فرمائید تا اطلاعات کاملی در این مورد دریافت کنید.

   دانشگاه کلمبیا در سال 2021 با نرخ پذیرش 6. 6 درصد تعداد 40,462 نفر متقاضی داشت که از بین آنها 2,695 نفر موفق به اخذ پذیرش شدند و با توجه به این موضوع بهتر است رزومه ای قوی با خود به همراه داشته باشید. در مورد رتبه‌بندی‌های این دانشگاه باید گفت که دانشگاه کلمبیا همواره جزو برترین دانشگاه های دنیا بوده و هر ساله در لیست 10 دانشگاه برتر آمریکا و 20 دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرد. دانشکده‌های دانشگاه کلمبیا نیز در لیست رتبه های US بوده و برای مثال در رشته‌های امنیت سایبری در رتبه 12، در رشته تحلیل داده و علوم رتبه 8 و در رشته تئوری رتبه 9 بهترین رشته ها در میان دانشگاه های آمریکا را به دست آورده است. همچنین این دانشگاه رشته‌های محبوب زیادی دارد که در قسمت بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

 

در جدول زیر رتبه بندی دانشگاه کلمبیا نیویورک را مشاهده می‌کنید که بر اساس مهمترین منابع لیست شده‌اند:

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

19

19

18

16

18

US Global Universities

6

6

7

7

8

Shanghai

8

8

7

8

8

Times

11

17

16

16

14

US National Universities

2

3

3

3

3

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه کلمبیا نیویورک

دانشگاه کلمبیا نیویورک برجسته ترین اعضای هیئت علمی‌را در خود دارد و به همین فرصتی عالی برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود تا بتوانند با استادان عالی رتبه ارتباط نزدیکی داشته باشند. البته این نکته را نباید فراموش کنید که پذیرش در این دانشگاه به همین سادگی نبوده و نیازمند پشتکار فراوانی است تا بتوانید موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شوید و بتوانید از امکانات این دانشگاه استفاده کنید.

دانشگاه کلمبیا نیویورک امروزه شامل 30,135 دانشجو می‌باشد که از بین آنها 8,148 نفر در مقطع کارشناسی و 21,987 نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که بیشتر از 11,269 نفر دانشجوی بین‌المللی را شامل شده که از 145 کشور مختلف دنیا هستند به همین دلیل دارای تنوع نژادی بسیاری بوده که می‌تواند برای دانشجویان ایرانی بسیار جذاب باشد.

  از دیگر ویژگی هایی که باید به آن اشاره کرد نسبت استاد و دانشجو دانشگاه کلمبیا است که دارای نسبت فوق العاده 6:1  بوده که نشان از اهمیت بالای این دانشگاه به رشد دانشجویان دارد  و 82. 5% کلاس های این دانشگاه کمتر از 20 نفر دانشجو دارد.

جدول زیر آمار کاملی از استادان و دانشجویان دانشگاه کلمبیا را ارائه می‌دهد.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

3,806

کارکنان اداری

21,071

تعداد کل دانشجویان

30,135

تعداد دانشجویان کارشناسی

8,148

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

21,987

تعداد دانشجویان بین‌المللی

11,269

 

 

رشته ها و دانشکده های محبوب دانشگاه کلمبیا

دانشکده کلمبیا شامل رشته های تحصیلی متعددی در مقاطع تحصیلی مختلف است و لیست کاملی از رشته ها را شامل می‌شود که در این قسمت به آنها می‌پردازیم. دانشگاه کلمبیا آمریکا دارای 14 دانشکده است که قدیمی‌ترین انها دانشکده کلمبیا بوده که در سال 1767 تأسیس شده است. امروزه مهمترین دانشکده های این دانشگاه در رتبه های برتر جهانی بوده که از جمله آن می‌توان به دانشکده هنر و علوم انسانی در رتبه 12، دانشکده سلامت در رتبه 10 و دانشکده علوم فیزیک در رتبه 14 جهانی اشاره کرد. همچنین جدول زیر بر اساس بیشترین دانشجویان در رشته مربوطه تنظیم شده است:

  

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

21%

مهندسی

16%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

13%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

6%

زبان انگلیسی و ادبیات

5%

ریاضیات و آمار

5%

 

همچنین در جدول زیر لیست دانشکده های دانشگاه کلمبیا را مشاهده می‌کنید:

دانشکده دندان پزشکی

دانشکده پزشکی

دانشکده معماری و نقشه کشی

دانشکده هنر

دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشکده ارشد هنر و کسب و کار

دانشکده مدیریت

دانشکده مدیریت

دانشکده پزشکان و جراحان

دانشکده مهندسی و علوم کاربردی

دانشکده مطالعات عمومی

دانشکده امور بین المللی

دانشکده خبرنگاری

دانشکده حقوق

دانشکده پرستاری

دانشکده مطالعات حرفه ای

دانشکده سلامت عمومی

دانشکده مددکاری و مشاغل اجتماعی

دانشکده تربیت معلم

دانشکده علوم بهداشت

 

 

دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس، لس آنجلس

دانشگاه کالیفرنیا یکی از محبوب ترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان است که تاکنون پذیرای چهره‌های ایرانی بسیاری بوده و از مطرح ترین دانشگاه های جهان در آمریکا به شمار می‌رود. این دانشگاه موفق به کسب افتخارات زیادی شده و از مهم‌ترین آنها می‌توان به اعضای آن اشاره کرد که تاکنون 15 برنده جایزه نوبل یا عضو هیئت علمی‌این دانشگاه بوده اند و یا فعالیت هایی وابسته به دانشگاه داشته‌اند که از جمله آنها می‌توان به برتراند راسل، فیلسوف انگلیسی اشاره کرد.

  دانشگاه کالیفرنیا در سال 1919 تأسیس شد و امروزه 337 رشته تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد و بیشترین تعداد ثبت نام دانشجو در ایالت کالیفرنیا را دارد. این دانشگاه در گذشته با دانشگاه تهران تبادلات فرهنگی داشت و همچنین دانشگاه خوارزمی‌زیر نظر دانشگاه کالیفرنیا فعالیت می‌کرد. چهره های ایرانی در دانشگاه کالیفرنیا تحصیلات داشته اند که از آنها می‌توان به داریوش مهرجویی و تینا پاکروان از ستاره های سینمای ایران و افشین قطبی سرمربی سابق تیم ملی ایران اشاره کرد.

  این دانشگاه در سالهای گذشته در رتبه بندی‌های QS و US صاحب بهترین جایگاه ها بوده و همچنین دارای دانشکده های مختلفی است که لیست کاملی از رشته ها را شامل می‌شود به همین دلیل یکی از دانشگاه های آمریکا با ساختار گزینشی سخت است که رقابت برای پذیرش در آن چالش برانگیز خواهد بود. دانشگاه کالیفرنیا یک بار در سال دانشجو می‌پذیرد و مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، تافل 79 یا آیلتس 6. 5 است.

دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس که به اختصار UCLA خوانده می‌شود با توجه به رتبه بالا، نرخ پذیرش مناسبی داشته و تعداد 44,589 نفر دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه کالیفرنیا می‌توانید با کارشناسان ما در حامی‌مهاجر جهت مشاوره تماس بگیرید. در ادامه به رتبه بندی های دانشگاه کالیفرنیا و رشته های محبوب آن می‌پردازیم.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس

دانشگاه UCLA  در ده سال گذشته همواره جز دانشگاه های برتر دنیا طبق رتبه بندی QS بوده و در سال 2022 در رتبه 44 قرار گرفت. همچنین این دانشگاه در رنکینگ US در رتبه 20 بهترین دانشگاه های ملی آمریکا قرار گرفته و رتبه 10 علوم کامپیوتر را متعلق به خود کرده است. در جدول زیر لیست کامل رتبه بندی های دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس را مشاهده می‌کنید:

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

40

36

35

32

33

US Global Universities

14

13

14

14

13

Shanghai

14

14

13

11

11

Times

20

15

17

17

15

US National Universities

20

20

20

19

19

 

نرخ پذیرش در دانشگاه UCLA نسبت به رتبه هایی که کسب کرده بسیار بالا بوده و در سال 2022 این نرخ پذیرش 14% اعلام شد و بیشتر دانشجویان این دانشگاه بانوان بوده اند و دلیل رتبه بندی های بالایی که دارد اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه کالیفرنیا می‌تواند چالش برانگیز باشد. در قسمت بعدی به اساتید و اعضای هیئت علمی‌این دانشگاه می‌پردازیم و پس از آن به سراغ بیشترین متقاضیان در رشته های مختلف را بررسی می‌کنیم.

اساتید و دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس

دانشگاه کالیفرنیا یکی از معتبر ترین اعضای هیئت علمی را در اختیار دارد و همچنین نسبت استاد دانشجو این دانشگاه 18:1 بوده و 48% کلاس های این دانشگاه کمتر از 20 نفر دانشجو دارد که نشان دهنده اهمیت بالای دانشگاه به دقت بیشتر دانشجویان برای پیشرفت علمی‌آنهاست. تعداد دانشجویان این دانشگاه 44,589 نفر است که 24,924  نفر آنها را بانوان تشکیل می‌دهند. از این بین 31,636 نفر در مقطع کارشناسی و 12,953 نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. در جدول زیر تعداد دانشجویان و اساتید دانشجویان دانشگاه UCLA را مشاهده می‌کنید.

 

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

4,016

تعداد کل دانشجویان

44,589

تعداد دانشجویان کارشناسی

31,636

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

12,953

تعداد دانشجویان بین‌المللی

1,800

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه کالیفرنیا

همانطور که پیش‌تر گفتیم دانشکده های دانشگاه UCLA لیست کاملی از رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف را ارائه می‌دهند و محبوب ترین رشته‌های این دانشگاه بر اساس بیشترین تعداد دانشجو در جدول زیر گردآوری شده است:

 

 

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

27%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

16%

روانشناسی

10%

ریاضیات و آمار

7%

مهندسی

7%

هنر های نمایشی و تجسمی

4%

 

دانشکده های دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس به شرح زیر است:

دانشکده ادبیات و علوم

دانشکده هنر و معماری

دانشکده موسیقی

دانشکده تئاتر

دانشکده مهندسی و علوم پایه

دانشکده پرستاری

دانشکده فیلم و تلویزیون

 

 

دانشگاه تگزاس آستین، آستین

 

دانشگاه آستین تگزاس یک دانشگاه تحقیقاتی است که در سال 1883 تاسیس شد و هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان تحصیلی را می‌پذیرد به گونه‌ای که در سال 2020 در رتبه 5 بیشترین تعداد پذیرش دانشجو قرار گرفت و به همین دلیل می‌تواند فرصت مناسبی برای دانشجویان ایرانی فراهم کند. اما به دلیل رتبه بندی خوب و کیفیت بالای تحصیلات، اخذ پذیرش از دانشگاه تگزاس کار ساده ای نخواهد بود و بهتر است به فکر رزومه ای پربار و قوی باشید.

   این دانشگاه جزو پر افتخارترین دانشگاه های آمریکا در زمینه ورزش بوده و تاکنون برنده 117 مدال المپیک شده و اعتبار ورزشی بالایی در میان کالج های آمریکایی دارد.  و توسط نشریه Sport Illustrated به عنون به بهترین کالج ورزشی آمریکا  معرفی شد. همچنین کتابخانه های این دانشگاه شامل بیش از 9 میلیون نسخه کتاب است که به عنوان پنجمین کتابخانه بزرگ در آمریکا شهرت دارد. اخذ پذیرش دانشگاه تگزاس نیازمند نمرات بالا در آزمون های تافل و آیلتس است و برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به توصیه نامه های قوی ای دارید. در ادامه این مطلب به بررسی نرخ پذیرش و دانشکده و رشته های تحصیلی این دانشگاه می‌پردازیم.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش دانشگاه تگزاس آستین

دانشگاه تگزاس آستین در سال‌های پیش جز 80 دانشگاه برتر دنیا توسط رتبه بندی QS قرار گرفته و در سال 2023  رتبه 72 بهترین دانشگاه جهان را به دست آورد که نشان از اعتبار آن دارد. همچنین توسط رتبه بندی US در رتبه 38 بهترین دانشگاه های ملی آمریکا قرار گرفت و همچنین رتبه 10 بهترین مدارس عمومی‌آمریکا، رتبه 5 رشته عمران و رتبه 1 رشته حسابداری را به خود اختصاص داده است.

   دانشگاه تگزاس با توجه به رتبه بندی های بالایی که دارد از نرخ پذیرش بالایی برخوردار بوده و در سال 2022 نرخ پذیرش این دانشگاه 32% اعلام شده که درصد بالایی محسوب می‌شود. در جدول زیر رتبه بندی های دانشگاه تگزاس آستین را مشاهده می‌کنید.

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

67

71

65

63

67

US Global Universities

43

38

34

34

36

Shanghai

41

41

41

45

40

Times

47

44

38

39

49

US National Universities

38

42

48

49

49

 

اساتید و دانشجوهای دانشگاه تگزاس آستین

دانشگاه تگزاس آستین در حال حاضر دارای 50,476 نفر دانشجو بوده که در رشته های مختلف در حال تحصیل بوده اند و شامل اعضای هیئت علمی‌ است که تاکنون موفق به دریافت 12 جایزه نوبل و 4 جایزه پولیتزر شده و اساتید معتبری دارد که در رشته هایی مثل حسابداری، انسان شناسی ، ریاضیات کاربردی ، مهندسی شیمی‌ و...  تدریس می‌کنند.

   این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد که دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند و یکی از مهمترین این بورسیه ها ، بورسیه مختص جامعه زنان ایرانی-آمریکایی است که برای دانشجویان ایرانی که نیاز مالی برای تحصیل دارند در نظر گرفته شده است. این دانشگاه تگزاس در مقطع کارشناسی 40,048 دانشجو و در مقطع کارشناسی ارشد 10,428 دانشجو دارد که از این بین 27,482 بانوان هستند. در جدول زیر لیست کاملی از دانشجویان و اساتید دانشگاه تگزاس را برای شما فراهم کردیم.

 

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

11,645

تعداد کل دانشجویان

50,476

تعداد دانشجویان کارشناسی

40,048

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

10,428

تعداد دانشجویان بین‌المللی

5,252

 

  دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه تگزاس آستین

   دانشگاه آستین در رشته‌های بسیاری رتبه‌بندی‌های برتری دارد که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از دانشجویان ایرانی تمایل زیادی به تحصیل در این دانشگاه داشته باشند. از طرف دیگر دانشگاه تگزاس از بزرگترین دانشگاه های آمریکا می‌باشد که در تمام مقاطع تحصیلی و در رشته های مختلف در 15 دانشکده دانشجو می‌پذیرد و در جدول زیر لیست دانشکده های دانشگاه آستین را مشاهده می‌کنید.

 

دانشکده مهندسی

دانشکده پزشکی

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده هنر های لیبرال

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق

دانشکده مطالعات کارشناسی

دانشکده علوم طبیعی

دانشکده داروسازی

دانشکده علوم زمین

دانشکده تجارت

دانشکده ارتباطی

دانشکده فناوری اطلاعات

مدرسه مددکاری اجتماعی

 

 

 

همانطور که گفته شد این دانشگاه رشته های بسیاری را برای تحصیل ارائه می‌دهد که محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه تگزاس آستین بر اساس بیشترین تعداد دانشجو در جدول زیر فهرست شده است.

نام رشته

درصد دانشجویان

مهندسی

13%

ارتباطات و روزنامه نگاری و شاخه های مرتبط

12%

مدیریت کسب و کار، بازاریابی

12%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

11%

علوم اجتماعی

10%

حرفه های بهداشت و سلامت

5%

 

دانشگاه ایالتی پن، یونیورسیتی پارک

دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا از دانشگاه‌های دولتی آمریکا است که دارای 24 واحد آموزشی در سراسر ایالت بوده و دارای رتبه‌بندی‌های معتبری است که نرخ پذیرش بالای آن باعث شده تا دانشجویان ایرانی علاقه زیادی به تحصیل در دانشکده های این دانشگاه دارند. این دانشگاه در سال 1855 تأسیس شد و امروزه بیش از 275 رشته تحصیلی در مقاطع تحصیلی را شامل می‌شود و بیشترین تعداد دانشجوها در میان دانشگاه‌های آمریکایی دارد که بیش از 90 هزار نفر هستند.

   دانشگاه ایالتی پن نرخ پذیرش بالایی دارد که با توجه به رتبه‌بندی‌هایی که در ادامه خواهیم پرداخت، یکی از معتبر ترین و محبوب ترین دانشگاه های آمریکا است که متقاضیان زیادی از بین دانشجوهای ایرانی دارد. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی جهانی در سال 2022 در جایگاه 93 قرار گرفته و همچنین در رتبه بندی US نیز در جایگاه 63 بهترین دانشگاه های آمریکا قرار دارد که در قسمت بعدی به طور کامل به این مورد خواهیم پرداخت.

   از نکات قابل توجه این دانشگاه می‌توان به مراسم سالانه ماراتون رقص آن اشاره کرد که بزرگترین موسسه خیریه دانشجویی در کل دنیا است و هر ساله در کمپس یونیورسیتی پارک برگزار می‌شود. برای پذیرش در این دانشگاه نیاز به نمره‌های قابل توجهی دارید. میانگین نمرات مورد پذیرش در دانشگاه پنسیلوانیا تافل 60 است و علاوه بر این نیاز به توصیه نامه های قوی دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مدارک مورد نیاز برای اپلای دانشگاه پنسیلوانیا می‌توانید با همکاران ما در حامی‌مهاجر با شماره تماس 021-48000696 در ارتباط باشید.

رتبه بندی و نرخ پذیرش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

دانشگاه ایلاتی پنسیلوانیا همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم دارای رتبه های بالایی در زمینه دانشکده ها و رشته های محبوب بوده و با توجه به رتبه های QS و US و همچنین نرخ پذیرش بالایی که دارد می‌تواند گزینه ای مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا باشد. این دانشگاه در سال 2023 در رتبه 93 بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفت و بر اساس رتبه بندی US رتبه 63 بهترین دانشگاه های ملی آمریکا را به دست آورده است. همچنین این دانشگاه در رشته های بیولوژی در رتبه 6، مهندسی مواد در رتبه 10،   و رتبه 23 بهترین مدارس عمومی‌آمریکا قرار دارد. با این رتبه بندی ها نرخ پذیرش از دانشگاه پنسیلوانیا 78% بوده که آمار فوق العاده ای بوده و 95% نرخ فارغ التحصیلی دارد که می‌تواند آینده ی روشنی برای دانشجویان ایرانی رقم بزند.

در جدول زیر لیست رتبه بندی های دانشگاه پنسیلوانیا را بر اساس منابع مختلف مشاهده می‌کنید.

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

96

101

93

95

93

US Global Universities

80

75

72

72

71

Shanghai

101

101

101

98

74

Times

119

114

78

81

77

US National Universities

63

63

57

59

59

 

اساتید و دانشجو های دانشگاه پنسیلوانیا

 

یکی از ویژگی های دانشگاه پنسیلوانیا علاوه بر تعداد بالای دانشجویان و نرخ پذیرش بالا، اعضای هیئت علمی‌معتبر آن  است که شامل 8,846 نفر از برجسته ترین اساتید ها در رشته های مختلف می‌شوند و بهترین فرصت برای دانشجویانی است که می‌خواهند به کارهای تحقیقاتی بپردازند. در این دانشگاه 99,133 دانشجو در حال تحصیل هستند که 84,686 نفر آنها در مقطع کارشناسی و 14,477 نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

  دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دارای نسبت استاد دانشجو 14:1 بوده که برای دانشگاهی با این رتبه های جهانی و ملی در آمریکا آمار مناسبی بوده و دانشجویان دسترسی زیادی به اساتید و هیئت علمی‌خواهند داشت و 34% کلاس های این دانشگاه کمتر از 20 نفر هستند. محبوب ترین رشته های دانشگاه پنسیلوانیا  مهندسی، مدیریت کسب و کار و کامپیوتر هستند که در قسمت بعدی به رشته های پرطرفدار این دانشگاه می‌پردازیم.

در جدول زیر تعداد دانشجویان و اساتید دانشگاه پنسیلوانیا را مشاهده می‌کنید:

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

8,864

تعداد کل دانشجویان

99,133

تعداد دانشجویان کارشناسی

84,686

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

14,477

تعداد دانشجویان بین‌المللی

5,333

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه پنسیلوانیا

دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا 24 واحد آموزشی در سطح ایالت دارد و 16 دانشکده دارد که بیش از صد رشته در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد که در جدول زیر این دانشکده ها را مشاهده می‌کنید:

دانشکده علوم کشاورزی

دانشکده هنر و معماری

دانشکده کسب و کار

دانشکده ارتباطات علوم زمینی و معدنی

دانشکده آموزش

دانشکده بهداشت

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم و فناوری اطلاعات

دانشکده علوم

دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشکده پرستاری

دانشکده پرستاری

دانشکده هنر و معماری

دانشکده کسب و کار

دانشکده ارتباطات علوم زمینی و معدنی

دانشکده آموزش

دانشکده بهداشت

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم و فناوری اطلاعات

دانشکده علوم

دانشکده تحصیلات تکمیلی

 

 

رشته های تحصیلی زیر بیشترین تعداد دانشجو را در دانشگاه پنسیلوانیا دارند که نشان دهنده محبوبیت بالای این رشته ها هستند.

 

نام رشته

درصد دانشجویان

مدیریت کسب و کار و بازاریابی

21%

علوم اجتماعی

15%

علوم بیولوژیکی و زیست پزشکی

10%

مهندسی

9%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

7%

فلسفه و مطالعات دینی

5%

 

 

دانشگاه مینه سوتا،  مینیاپولیس

دانشگاه مینه سوتا در سال 1851 تأسیس شده و در شهر های دوقلو پردیس های مختلف دارد اما کمپس اصلی این دانشگاه در شهر مینیاپولیس واقع شده است. این دانشگاه از معتبر ترین دانشگاه های دولتی آمریکا است که که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی را می‌پذیرد و از این نظر ششمین دانشگاه بزرگ آمریکا است و در ربته بندی دانشگاه های دولتی آمریکا در رتبه 26 قرار دارد. دانشگاه مینه سوتا دارای هیئت علمی‌معتبری بوده و افتخارات بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده از جمله آن باید به جوایز نوبل آن اشاره کرد که توسط 24 نفر از اساتید و فارغ التحصیل های این دانشگاه به دست آمده است. این دانشگاه محل تحصیل بسیاری از چهره های تاثیر گذار در زمینه های مختلف بوده که از معروف ترین آنها می‌توان به هنری فوندا بازیگر آمریکایی، یانی آهنگ ساز و پیانیست یونانی و جمشید دلشاد شهردار بورلی هیلز و اولین شهردار ایرانی در آمریکا اشاره کرد.

  دانشگاه مینه سوتا شامل 19 دانشکده است که بسیاری از رشته های تحصیلی را در مقاطع مختلف تحصیلی شامل می‌شود که در حال حاضر بیش از 50 هزار دانشجو دارد که بیشتر آنها بانوان بوده اند و نرخ بالای فارغ التحصیلی این دانشگاه می‌تواند آینده ای موفق برای دانشجویان ایرانی در پی داشته باشد.

  این دانشگاه رتبه بندی های بسیار خوبی توسط QS  و US کسب کرده و در رشته های پرستاری در رتبه 10 و رشته شیمی‌در رتبه 7 قرار دارد که در قسمت های بعدی به این رتبه بندی ها خواهیم پرداخت. برای اخذ پذیرش در دانشگاه مینه سوتا مدارک مختلفی را نیاز دارید که از جمله آنها می‌تواند به مدارک زبان اشاره کرد که حداقل نمره آیلتس 6. 5 و GPA حداقل نمره 3 نیاز است.

رتبه بندی و نرخ پذیرش دانشگاه مینه سوتا

دانشگاه مینه سوتا همانطور که گفته شد یکی از مطرح‌ترین دانشگاه های جهان در آمریکا به شمار می‌رود و دارای بهترین رتبه‌بندی‌ها در زمینه‌های مختلف بوده که به همین دلیل یکی از دانشگاه‌های آمریکا با ساختار گزینشی سخت‌گیرانه است که رقابت سختی در اپلای و پذیرش در آن وجود دارد. پس اگر قصد تحصیل در دانشگاه مینه سوتا و تضمین آینده خود را دارید، بهتر است که رزومه ای قوی برای خود فراهم کرده و آماده چالش های مختلف شوید. در جدول زیر لیستی از رتبه بندی های دانشگاه مینه سوتا بر اساس منابع مختلف را مشاهده می‌کنید:

 

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

186

177

156

156

163

US Global Universities

55

47

47

47

41

Shanghai

40

40

40

41

37

Times

86

85

79

71

56

US National Universities

68

66

70

76

76

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه مینه سوتا

 

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم دانشگاه مینه سوتا یکی از معتبرترین هیئت علمی‌‌ها را دارد و از آنجایی که این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی است می‌تواند فرصتی عالی برای دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحقیق فراهم کند. این دانشگاه دارای رشته‌های تحصیلی بسیاری بوده که در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شود و با اینکه پذیرش در این دانشگاه کار ساده ای نیست اما نرخ پذیرش بالای آن می‌تواند فرصتی عالی برای اپلای در یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا را فراهم کند

   نرخ پذیرش دانشگاه مینه سوتا در سال 2022،  70% اعلام شده که از 38,000 نفری که برای اپلای اقدام کردند 26,628 دانشجو موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شدند که آمار فوق العاده ای است. نسبت استاد دانشجو یکی دیگر از معیار های اعتبار به شمار می‌رود که معادل 17:1  و 36% کلاس های این دانشگاه کمتر از 20 نفر دانشجو دارد که می‌توانند دسترسی زیادی به اساتید این دانشگاه داشته باشند. دانشجویان این دانشگاه در رشته های محبوبی مثل بیولوژی ، علوم اجتماعی و مهندسی مشغول به فعالیت هستند و در ادامه مطلب به این قسمت خواهیم پرداخت. در جدول زیر آمار دانشجویان و اساتید دانشگاه مینه سوتا را مشاهده می‌کنید.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

2,548

تعداد کل دانشجویان

52,679

تعداد دانشجویان کارشناسی

33,683

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

18,996

تعداد دانشجویان بین‌المللی

11,000

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه مینه سوتا

در دانشگاه مینه سوتا 19 دانشکده اصلی وجود دارد که به دلیل تعدد این رشته ها دانشجویان محدودیتی در انتخاب رشته نخواهند داشت و می‌توانند با توجه به رشته تحصیلی خود به تحصیل بپردازند. در این دانشگاه بیش از 150 رشته تحصیلی برای مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد که در زیر محبوب ترین رشته های دانشگاه مینه سوتا را گردآوری کرده ایم.

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم بیولوژیک و زیست پزشکی

12%

علوم اجتماعی

12%

مهندسی

11%

کسب و کار، مدیریت و بازاریابی

11%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

8%

روانشناسی

7%

هنر های تجسمی‌و نمایشی

4%

 

همچنین دانشکده های دانشگاه مینه سوتا شامل موارد زیر است:

دانشکده دامپزشکی

دانشکده علوم زیستی

دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشکده هنر های لیبرال

دانشکده امور دولیت

دانشکده طراحی

دانشکده آموزش

دانشکده علوم غذایی، کشاورزی

دانشکده امور اجتماعی

دانشکده پرستاری

دانشکده داروسازی

دانشکده بهداشت عمومی

دانشکده حقوق

دانشکده فنی مهندسی

دانشکده مدیریت

دانشکده دندانپزشکی

 

 

دانشگاه کارنگی ملون،  پیسبورگ

دانشگاه کارنگی ملون از دیگر دانشگاه‌های محبوب ایرانیان در آمریکا به شمار می‌رود که در شهر پیسبورگ واقع شده و یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در آمریکا بوده که در رتبه 52 سایت QS قرار گرفته است. دانشگاه کارنگی در سال 1900 تأسیس شد و امروزه رشته های بسیاری را ارائه می‌دهد و در گرایش‌هایی مثل اقتصاد، فلسفه، معماری، نمایش، سینما و موسیقی جزو 10 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود.

  این دانشگاه افتخارات زیادی داشته و برای مثال می‌توان به دانشکده تجارت آن اشاره کرد تاکنون 8 برنده جایزه نوبل اقتصاد داشته و رکورد این جایزه را در اختیار دارد. همچنین رشته مالی محاسباتی این دانشگاه که در دانشکده تجارت ارائه می‌شود یکی از مهمترین دوره مالی محاسباتی در جهان است. همچنین دانشکده علوم کامپیوتر این دانشگاه رتبه اول در ایالات متحده آمریکا را به خود اختصاص داده است.

   دانشگاه کارنگی ملون دارای 7 دانشکده است که در این دانشکده ها لیست کاملی از رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف ارائه می‌شود و دانشجویان محدودیتی در انتخاب رشته مورد علاقه خود ندارند که در قسمت دانشکده های دانشگاه کارنگی به آنها خواهیم پرداخت.

   این دانشگاه همانطور که گفته شد یکی از برترین دانشگاه های جهان در آمریکا بوده و به دلیل رتبه های برتری که دارد گرفتن اخذ پذیرش از این دانشگاه کار ساده ای نخواهد بود و در صورت تمایل راهی سخت را پیش رو خواهی داشت.  چرا که دانشگاه کارنگی نرخ پذیرش پایینی داشته اما موفقیت پس از تحصیل در این دانشگاه تضمین شده است. پس بهتر است با رزومه ای قوی به سمت اپلای در دانشگاه کارنگی بروید. در ادامه مطلب به رتبه بندی ها، دانشکده‌ها و رشته‌های محبوب این دانشگاه خواهیم پرداخت.

 

رتبه بندی و نرخ پذیرش دانشگاه کارنگی ملون، پیتسبورگ

دانشگاه کارنگی ملون که قبل‌تر اشاره کردیم، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا در آمریکا است که رتبه‌بندی‌های بالایی دارد و به همین دلیل نرخ پذیرش پایینی دارد و بسیاری از دانشجویانی که تقاضای تحصیل در این دانشگاه را دارند حذف می‌شوند. به گونه‌ای که در سال گذشته از 26,189 دانشجویی که اپلای کرده بودند تنها 4,524 نفر موفق به اخذ پذیرش شدند که این موضوع دانشگاه کارنگی را به یکی از انتخابی‌ترین دانشگاه آمریکا بدل کرده که با نرخ پذیرش 17%، امروزه بیش از 13 هزار نفر دانشجو دارد.

  این دانشگاه توسط سیستم رتبه‌بندی QS و US جزو برترین‌ها بوده و در سال 2022 توانسته در رتبه 52 از لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار بگیرد. همچنین این دانشگاه توسط رتبه‌بندی‌های US رتبه‌های تک رقمی ‌در بسیاری از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی را دارد. برای مثال رشته کامپیوتر دانشگاه کارنگی در رتبه 2، رشته هوش مصنوعی در رتبه 1، رشته سیستم‌های کامپیوتری در رتبه 1 و زبان‌های برنامه نویسی در رتبه 1 قرار بگیرد که نشان دهنده سطح علمی این دانشگاه می‌باشد. در جدول زیر رتبه بندی‌های دانشگاه کارنگی را مشاهده می‌کنید.

 رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

53

51

48

46

47

US Global Universities

102

94

82

82

81

Shanghai

97

97

95

95

91

Times

28

28

27

24

24

US National Universities

25

26

25

25

25

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه کارنگی ملون

بعد از رتبه‌بندی نوبت به بررسی دانشجویان و اساتید این دانشگاه می‌رسد. دانشگاه ملون دارای اساتید برجسته‌ای می‌باشد و امروزه هیئت علمی ‌معتبری را در اختیار دارد و از آنجایی که این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی است، می‌تواند فرصتی عالی برای دانشجویان ایرانی باشد که به کارهای تحقیقاتی علاقه دارند.

در این دانشگاه نسبت استاد به دانشجو 6:1 است، که آماری بسیار فوق العاده بوده و دانشجویان می‌توانند دسترسی راحتی به اساتید داشته باشند. از طرف دیگر 66% کلاس‌های این دانشگاه کمتر از 20 نفر دانشجو دارد که نشان از اهمیت بالای تمرکز و رشد علمی‌دانشجویان در این دانشگاه دارد.

  دانشگاه کارنگی دارای 13,519 دانشجو می‌باشد که تعداد 6,622 نفر آنها در مقطع تحصیلی کارشناسی و 6,897 نفر در مقطع کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند که بیش از نیمی‌از آنها را بانوان تشکیل می‌دهند. نیمی از پذیرفته شدگان این دانشگاه نمرهSAT بین 1460 و 1560 یا نمرهACT  بین 33 تا 35 داشته‌اند. در جدول زیر آمار هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه کارنگی را مشاهده می‌کنید.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

1,400

تعداد کل دانشجویان

13,519

تعداد دانشجویان کارشناسی

6,622

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

6,897

تعداد دانشجویان بین‌المللی

5,755

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه کارنگی ملون

 

در جدول زیر لیستی از محبوب ترین رشته های دانشگاه کارنگی را مشاهده می‌کنید که بر اساس بیشترین تقاضا و ثبت نام دانشجو جمع آوری شده است.

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم کامپیوتر

13%

مدیریت کسب و کار

9%

مهندسی برق و الکترونیک

9%

تئوری و علوم سیستم ها

9%

مهندسی مکانیک

8%

آمار

7%

بیولوژی و علوم پزشکی

3%

 

دانشگاه پرینستون، پرینستون

دانشگاه پرینستون یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است و جز پر افتخارترین دانشگاه‌های جهان بوده که بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا آرزوی تحصیل در آن را دارند. این دانشگاه در سال 1746 تأسیس شد که در سال 1756 به ایالت نیوجرسی منتقل شد که استادان بسیاری مانند جان فوربز بزرگترین ریاضی دان تاریخ بشر که در سال 1994 موفق به دریافت جایزه نوبل شد، در این دانشگاه فعالیت داشتند.

همچنین آلبرت انیشتین از استادان برجسته فیزیک نیز آخرین سال‌های زندگیش فعالیت‌های زیادی در این دانشگاه داشت. از چهره‌های ایرانی این دانشگاه می‌توان به مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و تنها زن برنده مدال فیلدز اشاره کرد که قبل از پیوستن به دانشگاه استنفورد، در دانشگاه پرینستون به عنوان استاد دانشگاه فعالیت داشت.

  دانشگاه پرینستون در سال‌های گذشته همواره جز برترین دانشگاه‌های جهان بوده و در سال 2020 رتبه 1 بهترین دانشگاه آمریکا را به دست آورد و رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده و به دلیل رتبه بندی و سطح علمی بالای این رشته‌ها، پذیرش از این دانشگاه کار ساده‌ای نبوده و نیازمند پشتکار فراوان و رزومه‌ای قوی است.

  این دانشگاه نرخ پذیرش بسیار پایینی دارد به گونه ای که از 32,835  نفری که تقاضای اپلای در دانشگاه پرینستون را داشتند تنها 1,848 نفر موفق به پذیرش شدند. دانشگاه پرینستون امکانات آموزشی بسیار سطح بالایی دارد و برای دانشجویان خارجی و بین المللی امکانات ویژه ای را در نظر گرفته که از آنها می‌توان به تامین هزینه تحصیل، خوابگاه، بلیط هواپیما و حمل و نقل های درون شهری اشاره کرد که می‌تواند برای دانشجویان ایرانی بسیار جذاب باشد.  از طرفی نرخ فارغ التحصیلی بالای این دانشگاه آینده ای تضمین شده را برای دانشجویان ایرانی رقم خواهد زد. در ادامه این مطلب به رتبه بندی ها و نرخ پذیرش و همچنین رشته های محبوب این دانشگاه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نرخ پذیرش و رتبه بندی دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون از نظر رتبه بندی جز برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود که از اعتبار بالایی برخورد بوده و اساتید صاحب نامی‌دارد و به همین دلیل بسیار گزینشی رفتار کرده و نرخ پذیرشی معادل 6% داشته است. از طرف دیگر این دانشگاه بیشترین نرخ فارغ التحصیلی را دارد که در سال گذشته معادل 98% بود و که نشان می‌دهد این دانشگاه جای دانشجویان برتر است که آینده ای درخشان را به دنبال دارند.

   از نظر رتبه بندی بیشتر رشته های مهم این دانشگاه جزو رتبه های تک رقمی‌US بوده و در رشته هایی مثل کامپیوتر و شیمی‌رتبه 12، در رشته بیو انفورماتیک و بیوتکنولوژی رتبه 9، تئوری رتبه 10 را دارد. همچنین برای بهترین تدریس مقطع کارشنانسی در رتبه 3 و از همه مهم‌تر در رتبه یک بهترین دانشگاه های آمریکا قرار دارد که به خوبی نشان دهنده سطح علمی‌این دانشگاه است.

در جدول زیر رتبه بندی های دانشگاه پرینستون را مشاهده می‌کند که بر اساس منابع مختلف جمع آوری شده است.

رتبه بندی بر اساس

2022

2021

2020

2019

2018

QS

16

20

13

13

13

Shanghai

6

6

6

6

6

Times

7

9

6

7

7

US National Universities

1

1

1

1

1

 

اساتید و دانشجویان دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون از گذشته تاکنون خانه بسیاری از اساتید برجسته در رشته های مختلف بوده و امروزه نیز برجسته ترین اعضای هیئت علمی ‌را در اختیار دارد که برای دانشجویان می‌تواند فرصتی مناسب برای رشد علمی‌آنها باشد. در این دانشگاه نسبت استاد به دانشجو معادل 4:1  بوده که پایین‌ترین نسبت دانشجو در جهان است و 77% کلاس های این دانشگاه کمتر از 20 نفر دانشجو دارد که دسترسی راحتی به اساتید در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

  دانشگاه پرینستون امروزه 13,519 نفر دانشجو داشته که 6,622 نفر در مقطع کارشناسی و 6,897 نفر در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل در رشته‌های مختلفی هستند. در جدول زیر تعداد دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در کنار اعضای هیئت علمی‌ را مشاهده می‌کنید.

سمت

تعداد

اعضای هیئت علمی

1,238

تعداد کل دانشجویان

7,853

تعداد دانشجویان کارشناسی

4,774

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی

3,079

تعداد دانشجویان بین‌المللی

1,959

 

دانشکده ها و رشته های محبوب دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون در تمامی ‌مقاطع دانشجو می‌پذیرد و لیست کاملی از رشته‌های دانشگاهی را شامل می‌شود که دانشجویان محدودیتی در این زمینه نخواهند داشت. البته رشته‌های پزشکی، حقوق، الهیات و بازرگانی در این دانشگاه وجود ندارد. در این دانشگاه 10 دانشکده وجود دارد که در مقاطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشجو می‌پذیرد و این دانشکده ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

دانشکده علوم و فناوری مواد

دانشکده نوآوری در آموزش

دانشکده سیاست فناوری اطلاعات

دانشکده انرژی و محیط زیست

دانشکده تحقیقات عملیاتی

دانشکده مهندسی مکانیک

دانشگده مهندسی برق

دانشکده علوم کامپیوتر

دانشکده مهندسی عمران

دانشکده مهندسی شیمی

 

دانشگاه پرینستون دارای 36 رشته تحصیلی بوده که در این دانشکده ها ارائه می‌شوند و محبوب‌ترین این رشته‌ها را در جدول زیر بر اساس بیشترین درصد دانشجویان مشاهده می‌کنید.

نام رشته

درصد دانشجویان

علوم اجتماعی

20%

مهندسی

15%

کامپیوتر و علوم اطلاعات

12%

علوم بیولوژی و زیست پزشکی

10%

خدمات اجتماعی و مدیریت عمومی

9%

علوم فیزیک

7%

تاریخ

6%

سخن پایانی

   تحصیل در آمریکا رویای هر دانشجوی ایرانی است، پس در این مقاله برای راهنمایی بیشتر سعی کردیم تا 20 دانشگاه برتر آمریکا برای ایرانیان را به شما معرفی کنیم که تحصیل در هر کدام از آنها می‌تواند موفقیت شما در آینده را تضمین کند. این دانشگاه ها به ترتیب خاصی نبوده و هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند که پس از مطالعه این مقاله می‌توانید یک دید کلی به آنها داشته باشید.

البته توجه کنید که تعداد دانشگاه‌ها در کشور آمریکا بسیار زیاد است و نمی‌توان تمام دانشگاه‌ها را درون این مقاله لیست کرد. اگر قصد تحصیل در آمریکا یا کانادا را دارید، برای انتخاب بهترین دانشگاه و دریافت پذیرش از آن‌ها می‌توانید از کارشناسان مجرب حامی مهاجر کمک بگیرید. کارشناسان ما با توجه به مدارک و شرایط شما، بهترین دانشگاه‌ها را به شما معرفی می‌کنند و در تمام مراحل تا دریافت ویزای تحصیلی با شما همراه خواهند بود.

حامی‌مهاجر یک موسسه معتبر و با تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا،  اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر،  اخذ اقامت دائم آمریکا و همچنین خدماتی نظیر ثبت‌نام گرین کارت لاتاری آمریکا است.  متقاضیان می‌توانند برای دریافت مشاوره و خدمات با کارشناسان و مشاوران حامی‌مهاجر با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایند و همچنین برای اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی پیج حامی‌مهاجر در اینستاگرام را دنبال نمایید.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
یکشنبه 09 مرداد 1401
بهترین و ارزان ترین دانشگاه ها برای ایرانیان در آمریکا کدامند؟

طلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم، همچنین توضیح خواهیم داد که چرا نباید بدون مشاوره از دانشگاه های ارزان قیمت امریکا پذیرش بگیرید و لزوم دریافت مشاوره برای تحصیل در آمریکا چیست. ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
تقویم تحصیلی آمریکا

در کشور امریکا 3 ترم تحصیلی وجود دارد که علاقه مندان به ادامه تحصیل می توانند با توجه به تقویم تحصیلی امریکا در یکی از ترم های این کشور اقد ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
معافیت های مالیاتی و مالی تحصیل در آمریکا

اگر درآمد شما در سال کمتر از ۱۵۰ هزار دلار (برای زوج هایی که به صورت مشترک مالیات خود را پرداخت می کنند) باشد، می توانید تا سقف ۲۵۰۰ دلار از ...

ادامه مطلب