50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در کانادا 2024 + شرایط و مدارک مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا میزبان نزدیک به نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی است که به ارائه آموزش با کیفیت بالا و شهریه مقرون‌به‌صرفه با مدارک معتبر جهانی مشهور است. همچنین این کشور از لحاظ کیفیت زندگی، کار پس از تحصیل و فرصت‌های پس از مهاجرت بسیار محبوب است. 
شرایط کار در زمان تحصیل در کانادا، هزینه تحصیل در کانادا و امکان دریافت بورسیه تحصیلی، فرهنگ مناسب مردم کانادا، امکان اخذ اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا و کمبود نیروی کار باعث شده تا دانشجویان آینده خوبی بتواننددر این کشور داشته باشند. تنها کافی‌ست در یکی از رشته‌های پردرآمد که در مقاله توضیح داده می‌شود،در یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید. 
شما می‌توانید روند مهاجرت تحصیلی به کانادا را به حامی مهاجر بسپارید، موسسه حامی مهاجر دارای مجوز رسمی وزارت علوم کشور است و همه‌ساله تعداد زیادی از دانشجویان را به کانادا و آمریکا اعزام می‌کند. شما می‌توانید مقایسه کامل تحصیل در کانادا و آمریکا را نیز بخوانید. در ادامه به توضیح شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌پردازیم.

درباره کشور کانادا

کانادا یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل در جهان است و فرصت‌های عالی برای پیگیری اهداف تحصیلی، کشف فرهنگ‌های جدید و لذت بردن از کیفیت بالای زندگی را ارائه می‌دهد که این موارد باعث افزایش مهاجرت تحصیلی کانادا می‌شوند. 
به عنوان یک دانشجو در کانادا، هم بر تحقیق و نوآوری و هم بر تجربه عملی تمرکز خواهید کرد و جامعه‌ای چندفرهنگی خواهید دید که در آن صدها هزار دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل می‌‌آیند.

رتبه بندی دانشگاه های کانادا

برخی از مهم‌ترین دلایلی که نشان می‌دهد مهاجرت تحصیلی به کانادا گزینه خوبی است، عبارت‌اند از:

 • دانشگاه‌های کانادا در رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی فهرست شده‌اند؛ 11 دانشگاه بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه‌های برتر کانادا به دلیل کیفیت بالای تدریس، تحقیق و آکادمیک شناخته شده‌اند.
 • بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؛ زیرا سیستم آموزش عالی این کشور، برنامه‌های علمی عالی با تمرکز قوی بر یادگیری و تجربه عملی و فرصت‌های تحقیقاتی ارائه می‌دهد.
 • این کشور دارای کمترین هزینه تحصیل بین کشورهای انگلیسی زبان است. مطمئنا، تحصیل در یکی از مراکز بزرگ دانشجویی برای شما هزینه بیشتری خواهد داشت، اما در برخی مناطق دیگر برنامه‌های بسیار مقرون به صرفه‌ای خواهید یافت که شرایط اقامت تحصیلی در کانادا را راحت‌تر می‌کند. 
 • دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مختلف دانشگاهی که مدنظر همه دانشجویان و تمامی سلیقه و علاقه‌ها باشد، ارائه می‌دهد. در ادامه به برخی رشته‌های پراستقبال کانادا می‌پردازیم. 
 • کانادا سنت قابل توجهی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و مراقبت‌های بهداشتی دارد؛ اما آنچه دانشگاه‌های آن را از دانشگاه‌های دیگر کشورها متمایز می‌کند، تمرکز آنها بر مطالعات بین‌رشته‌ای و برنامه‌های منحصربه‌فرد مانند مطالعات بومی، علوم محیطی و غیره است. دانشگاه‌های کانادا به دلیل برتری تحقیقاتی خود در این زمینه‌ها و همچنین در زمینه‌هایی مانند علوم زیست محیطی، پایداری و انرژی‌های تجدیدپذیر مشهور هستند.
 • کانادا کشوری متنوع و خوش‌آمد با جامعه‌ای چند فرهنگی است که فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان‌های گوناگون را جشن می‌گیرد. این یعنی محیطی برای یادگیری پویا و فراگیر به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.
 • همچنین اگر می‌خواهید از زندگی شهری و شب‌زنده‌داری لذت ببرید، تورنتو، ونکوور و مونترال باید در صدر فهرست شما باشند. این شهرها مراکز دانشجویی کشور هستند و صحنه فرهنگی پرجنب‌وجوشی دارند که با تعداد زیادی موزه، گالری، تئاتر، رستوران، کافه‌ها و مکان‌های موسیقی برای گذراندن وقت و استراحت بین درس عالی در نظر گرفته می‌شوند.

دلایلی که در بالا آمده است شما را در انتخاب مقصد تحصیلی کمک می‌کند و به پاسخ این سوالات کمک می‌کند که اروپا را انتخاب کنیم یا کانادا؟ کدامیک از کشورهای آمریکا، استرالیا یا کانادا برای تحصیل مناسب‌تر هستند؟ مسلما هر کدام مزایایی دارند که دیگری ندارد و باید بین همه این مزایا اولویت‌ها را مشخص کنیم. 

زبان های رسمی در کانادا 

باید بدانید که کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی دارد، به این معنی که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید یکی را برای تحصیل انتخاب کنید. در یکی از شهرهای کانادا که "کبک" نام دارد، زبان رابج مردم فرانسوی است و دانشگاه‌های این منطقه موظف به آموزش این زبان به دانشجویان هستند. 

مزایای تحصیل در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، یکی از بهترین‌ و ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا است و مزایای زیادی برای ایرانیان می‌تواند داشته باشد. به عنوان مثال: 

 • امکان همراهی خانواده (شامل همسر و فرزند زیر زیر 21 سال)
 • اجازه کار هم برای دانشجو و هم همراه (طبق قانون 2024 تحصیل در کانادا، فقط همسران متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، امکان دریافت مجوز کاری را دارند)
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی کانادا 
 • داشتن بهترین سیستم آموزشی دنیا
 • دارا بودن رنکینگ‌های بالا دانشگاه‌های کانادا 
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از اتمام تحصیل و مشغول شدن به کار تمام وقت 
 • شهریه مناسب نسبت به کشورهای انگلیس و استرالیا 
 • امکان همراهی پدر یا مادر برای متقاضیان دانش‌آموز
 • ارائه مدارک معتبر جهانی پس از فارغ‌التحصیلی 
 • رفتار خوب مردمان کشور کانادا با دانشجویان بین‌المللی 

تحصیل در مدارس کانادا 

باید بدانید کانادا پذیرای دانش‌آموزان بین‌المللی نیز هست و به‌راحتی می‌توانید آینده فرزندتان را در این کشور، به خوبی رقم بزنید. دانش‌آموزان از 10 سالگی تا 18 سالگی می‌توانند برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام کنند و نکته قابل توجه اینجاست که یکی از والدین (پدر یا مادر)، می‌توانند همراه فرزند خود به کانادا بروند تا با خیال راحت کنار او باشند. 

ویزای دانش آموزی در کانادا

مدارس ابتدایی و متوسطه تا پایه 12 به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند و امکان ثبت‌نام دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی کانادا نیز هست. دوره تحصیلی پس از مدارس متوسطه در کانادا عبارت‌اند از:

دانشگاه‌ها، کالج‌های شغلی خصوصی و آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای. 

شرایط تحصیل در کانادا

یکی از شرایط موردنیاز برای تحصیل کانادا، همانطور که گفته شد سن است و از مقطع ابتدایی اقدام انجام می‌شود. 

دوره های تحصیلی در کانادا

برای تحصیل در مقطع کالج، کافی‌ست دیپلم خود را با معدلی قابل قبول ارائه دهید (شرط معدل خاصی ندارد)؛ اما برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بهتر است معدل مدرک قبلی شما کمتر از 14 نباشد که این از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است. 
برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کانادا، ارائه توصیه‌نامه یا Recommendation Letter، از یک یا چند استاد دانشگاه دوره کارشناسی‌تان ممکن موردنیاز باشد. همچنین برای تحصیل مقطع دکترا در کانادا، داشتن مقالع علمی چاپ شده الزامی است. 
همچنین باید بدانید جهت تحصیل در کانادا باید یه زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشته باشید. آزمون زبان آیلتس یا تافل برای دانشگاه‌های کانادا موردقبول است و برخی از دانشگاه‌ها (بیشتر در کبک)، مدرک TCF فرانسوی نیز پذیرش می‌شود. 

شرایط سنی تحصیل در کانادا

محدودیت سنی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا 18 تا 45 سال و برای دانش‌آموزان بین 10 تا 18 سال است. اگرچه محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد، اما در شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا، محدودیت سنی وجود دارد و بالای 50 سال می‌تواند ریسک ویزا داشته باشد. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا 

برای شروع اقدام مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانید مدارک ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش تحصیلی چیست تا بتوانید با جمع‌آوری آنها در یکی از موسسات یا دانشگاه‌‌های آن، پذیرش بگیرید. شما برای ورود به مدرسه باید از حداقل از 6 ماه قبل و برای دانشگاه یا کالج حداقل از 1 سال قبل، اقدامات لازم را انجام دهید.

مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا 

 • سوابق و ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی 
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی از طریق آزمون‌های آیلتس یا تافل یا زبان فرانسوی 
 • شرکت در آزمون‌های استاندارد موردنیاز رشته مدنظر، مانند GRE یا GMAT (آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی)، LSAT (آزمون پذیرش دانشکده حقوق)، SAT (آزمون ارزیابی اسکولاستیک، MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی)
 • بیانات یا مقالات شخصی
 • توصیه نامه 
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از آن دانشگاه 
 • اثبات مالی
 • تجربه کاری (ممکن است برخی رشته‌های مانند بازرگانی یا مهندسی، در تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع ارشد و دکترا، نیاز داشته باشند)

قوانین جدید تحصیل در کانادا 2024

لازم به ذکر است این روند برای تمامی مقاطع مدرسه و دانشگاه ثابت است؛ اما ممکن است بسته به استان و دانشگاه انتخابی شما و همچنین رشته مدنظرتان، مدارکی اضافه‌تر نیز از شما خواسته شود. این مورد را می‌توانید در سایت مدرسه یا دانشگاه موردنظر، در بخش مدارک چک کنید. پس از دریافت پذیرش، نوبت به ویزا می‌رسد که باید مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا را جمع‌آوری کنید. 

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی کانادا 

 • نامه پذیرش که در صورت قبولی شما، توسط مدرسه یا دانشگاه برایتان ارسال می‌شود. 
 • اثبات پشتیبانی مالی که به نام "نامه تمکن مالی" شناخته می‌شود؛ یعنی مدرکی که بتوانید نشان دهید توانایی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در حین یک سال اول زندگی دانشجویی خود دارید. تمکن مالی سال 2024 کانادا، تقریبا دو برابر سال قبل شده و 20635 دلار کانادا موردنیاز است.
 • مدارک هویتی که شامل ترجمه شناسنامه، پاسپورت، گواهی ازدواج (درصورت متاهل بودن) هستند.
 • ارائه گواهی ترخیص از طرف پلیس که نشان دهد هیچ سابقه جرم و جنایی نداشته‌اید.
 • ارائه نامه معاینه پزشکی که نشان‌دهنده وضعیت سلامت مناسب شما باشد. 
 • ارائه مدارکی دال بر اینکه بعد از اتمام تحصیل، به کشور خود بازمی‌گردید (درواقع لزومی به انجام این کار پس از ورود نیست اما در مرحله دریافت ویزا، افسر باید قانع شود که شما قصد اقامت دائم در کانادا را ندارید و صرفا برای تحصیل قصد رفتن دارید).

پس از ورود به کانادا، شما نیاز به استادی پرمیت یا مجوز تحصیل در کانادا دارید که طبق قانون تحصیل در کانادا در سال 2024، متقاضیان مقطع دبیرستان و کارشناسی برای درخواست مجوز تحصیل خود به گواهینامه تحصیلی استانی یا attestation نیاز دارند؛ این بدان معناست که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از این قانون معاف هستند. 

ما در یک مقاله اختصاصی به چگونگی دریافت ویزای تحصیلی کانادا بصورت کاملا جامع پرداختیم پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه کنید.

مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی از کانادا

روند کلی درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کانادا تقریبا مشابه آمریکا است و تنها تفاوت آنها در این دو شرط است: تکمیل موفقیت‌آمیز دبیرستان و داشتن مدرک دیپلم، داشتن مهارت در یکی از دو زبان رسمی کانادا که در بالاتر ذکر شد. باقی مراحل به صورت زیر است: 

 • تحقیق درمورد رشته‌ موردعلاقه‌تان و دانشگاه دارای آن رشته
 • دقت به شروع تاریخ پذیرش و ددلاین آن
 • جمع‌آوری مدارک موردنیاز آن دانشگاه (در وب سایت دانشگاه‌ها ذکر شده است، ممکن است دانشگاهی به مدرک اضافه‌تری نیاز داشته باشد)
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش به صورت آنلاین
 • پرداخت هزینه درخواست یا اپلیکیشن فی (برای کانادا حدودا 100 دلار است)
 • صبوری برای دریافت پاسخ از سمت دانشگاه
 • ثبت‌نام در دانشگاه و شروع روند اخذ ویزای دانشجویی در صورت قبولی از سمت دانشگاه
 • شروع اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی 

مراحل گرفتن ویزای تحصیل در کانادا

پس از دریافت پذیرش و با در دست داشتن نامه پذیرشتان، باید برای اجازه ورود به کانادا، ویزای تحصیلی دریافت کنید. روند اخذ ویزای دانشجویی و ویزای دانش آموزی کانادا تقریبا مشابه هم هستند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

تنها تفاوت آنها در این است که متقاضیان زیر سن قانونی در صورتی که تنها قصد رفتن به کانادا را دارند، باید نامه اجازه سفر از طرف هردو والدین یا قیم قانونی را داشته باشند، آدرس و شماره تلفن والدین یا سرپرست قانونی را داشته باشند. 
به صورت کلی مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا به صورت زیر است:

 • نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کنید
 • درخواست ویزای تحصیلی را آنلاین ثبت کنید
 • کد چک لیست شخصی خود را دریافت کنید
 • مدارک خود را آماده کنید (طبق توضیحاتی که در بالاتر ذکر شد)
 • مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز را دریافت کنید
 • حساب MyCIC را ایجاد کنید و برای ویزا اقدام کنید
 • برای دریافت ویزا به CBSA (آژانس خدمات مرزی کانادا) مراجعه کنید، در سفارت انگشت نگاری و احراز هویت شما انجام می‌شود
 • هزینه بایومتریک (85 دلار) برای یک نفر یا 170 دلار برای یک خانواده، پرداخت شود
 • حدود 150 دلار هزینه ویزا پرداخت شود

شما می‌توانید تجربه اخذ پذیرش و ویزای دانش‌آموزی کانادا، در حامی مهاجر برای یکی از مشتری‌های عزیز را ببینید. 

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه‌ تحصیل در کانادا،  به نوع مدرک و موسسه‌ای دارد که انتخاب می‌کنید؛ اما به صورت میانگین تقریبا بین 10000 تا 35000 دلار کانادا در سال نیاز دارید. همچنین شما باید هزینه‌های شخصی مانند غذا، مسکن (ممکن است بتوانید خوابگاه دانشجویی نیز دریافت کنید)، حمل‌ونقل، بیمه، کتاب و لوازم درسی را داشته باشید. 
معمولاً دوره‌های علوم انسانی، آموزش و هنر کمی ارزان‌تر هستند، در حالی که موضوعاتی مانند پزشکی و مهندسی گران‌تر هستند. همچنین اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، شهریه معمولاً بالاتر است و هزینه‌ها بسته به برنامه متفاوت است.
در نظر داشته باشید در کانادا همانند بسیاری از کشورها، برخی رشته‌های خاص مثل برنامه‌های MBA اغلب گران‌ترین هستند. هزینه متوسط این برنامه‌‌ها بین 30000 تا 68000 دلار کانادا است.

برنامه تحصیلی

میانگین هزینه سالانه

کارشناسی

10000 تا 20000 دلار

کارشناسی ارشد

17000 تا 25000 دلار

دکترا

7000 تا 15000

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)

30000 تا 68000 دلار

همچنین ممکن است بتوانید برای کاهش هزینه‌های تحصیل، بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی نیز از دانشگاه دریافت کنید که در ادامه به توضیح کامل آن می‌پردازیم. 

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا 

 • مسکن: شما می‌توانید در خوابگاه‌های دانشجویی که در ادامه توضیح داده می‌شود، اسکان داشته باشید تا کمی از هزینه‌های مسکن برایتان کم شود. 

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

 • هزینه‌های ارتباط: اگر به دنبال طرح‌های تماس کم هزینه و همچنین تخفیف‌های دانشجویی باشید، میانگین هزینه ماهانه برای تماس‌های شما حدود 20 دلار کانادا خواهد بود.
 • کتاب‌های درسی و لوازم: خرید کتاب‌های درسی ممکن است پرهزینه باشد. برای مثال، کتاب‌های دوره‌های مهندسی ممکن است بین 250 تا 350 دلار کانادا هزینه داشته باشند. ارزش دوره‌هایی مانند حقوق، پزشکی و داروسازی می‌تواند حتی بالاتر باشد. می‌توانید با خرید کتاب‌های استفاده شده، خرید نسخه‌های دیجیتال یا حتی ثبت‌نام در عضویت در کتابخانه، هزینه این مورد را کمی کاهش دهید.
 • هزینه‌های شخصی و موارد جانبی: لباس‌شویی، لوازم آرایش، لباس، غذاخوری و غیره بخشی از هزینه‌های روزانه شما خواهد بود. این تا حد زیادی به نوع سبک زندگی شما بستگی دارد.

بورسیه دانشگاه های کانادا 

دولت کانادا، برای تحصیلات دانشجویان، بورسیه‌های متنوعی را در نظر گرفته ‌است که درصورت دریافت آن، به میزان قابل توجهی، از هزینه‌های زندگی دانشجو، کاسته خواهد شد. دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، در مقاطع  پایین‌تر از دکتری، کمی سخت است و تنها به افراد محدودی بورسیه تعلق می‌گیرد؛ اما در حامی مهاجر، کارشناسان مجرب ما، می‌توانند با نوشتن CV (رزومه تحصیلی) و SOP (انگیزه‌نامه) تخصصی برای شما، به راحتی مبالغ قابل توجهی اسکالرشیپ دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی در کانادا

همچنین امکان دریافت بورسیه یا فاند برای دانشجویان دکتری بسیار راحت‌ است و بسیاری از دانشجویان دکتری از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه، از انواع بورسیه‌های تحصیلی برخوردار خواهند بود؛ همچنین رشته‌های فنی و مهندسی، احتمال بیشتری برای دریافت بورس تحصیلی دارند.
به‌طور کلی، سه نوع کمک هزینه تحصیلی در کانادا وجود دارد که می‌تواند بنا به شرایط متفاوت به دانشجو تعلق بگیرد:

 • اسکالرشیپ  (Scholarship)
 • فاند یا بورسیه
 • گرنت  (Grant) 
 • بورساری (Bursary)

گرنت (Grant) و بورساری (Bursary)، در مواقعی به دانشجو تعلق می‌گیرد که او نیاز به کمک مالی داشته باشد و در این موارد، صلاحیت‌ علمی مطرح نیست. اما این دودسته از کمک‌های مالی، چندان به دانشجویان بین‌المللی اختصاص پیدا نمی‌‌کنند.
در حامی مهاجر امکان دریافت اسکالرشیپ Scholarship یا فلوشیپ (fellowship)، بین 3000 دلار تا 15000 دلار در سال وجود دارد. این مبلغ برای 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی، حدودا 60000 دلار کانادا می‌شود. 
کمک هزینه تحصیلی، فاند تحقیقاتی، بورسیه‌های مقاطع تحصیلی، بورسیه‌های خارج از دانشگاه مانند ونیه، ترودو، پست داک، بنتینگ، کوئین الیزابت دوم و بورس وزارت خارجه کانادا، انواع حمایت‌های مالی است که به دانشجویان اختصاص پیدا می‌کند و میزان آن‌ها نسبت به نوعشان، بودجه شرکت اختصاص‌دهنده و هزینه‌های آموزشی، متفاوت است.

همچنین دانشجویان می‌توانند از طریق مصاحبه با ادمیشن‌های دانشگاه و مکاتبه با اساتید دانشگاه، بورسیه یا فاند دریافت کنند. در صورتی که استادی در دانشگاه، دانشجو را برای دریافت فاند قبول کند، مصاحبه آنلاینی در اسکایپ برگزار می‌کند که ما در حامی مهاجر می‌توانیم راهنمایی‌های لازم را در این مورد انجام دهیم. 
سازمان‌های دولتی، خصوصی، مؤسسه‌های آموزشی و استانداری‌های کانادا با اختصاص دادن بورسیه تحصیلی کانادا، دانشجویان مستعد را از نقاط مختلف جهان جذب می‌کنند و دریافت این بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها بخش زیادی از هزینه‌ها را تأمین خواهد کرد.
به‌طور کلی، داشتن شرایط زیر شانس موافقت با درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را بیشتر می‌کند:

 • سابقه کارهای تحقیقاتی
 • معدل بالا
 • سابقه گذراندن دوره‌های کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی
 • داشتن مدرک آیلتس یا تافل با نمره خوب
 • سابقه انتشار ژورنال یا مقاله

سیستم آموزشی کانادا

کانادا برای آموزش باکیفیت در همه سطوح، شناخته شده است. سیستم آموزشی این کشور بر پایه ایالت یا استانی است و هر منطقه‌ در کانادا، مسئول آموزش موسسات بخش خود هستند. آنها از دستورات کلی دولتی پیروی می‌کنند تا از آموزش عمومی با کیفیت بالا در سراسر کشور اطمینان حاصل کنند. 
مدرسه برای کودکان بین 6 تا 8 سال اجباری است و محیط مطالعه امن و دلپذیر برای آنها فراهم می‌کند تا در کنار بازی در دوران کودکی خود، علم و دانش نیز را دوست داشته باشند. در دانشگاه نیز دنیایی از امکانات و تجارت جدید را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. 

گپ تحصیلی و شرایط توجیح آن برای تحصیل در کانادا

گپ تحصیلی (Study Gap) که به وقفه تحصیلی نیز شناخته می‌شود، به فاصله زمانی بین آخرین مدرک تحصیلی و فارغ‌التحصیلی شما از آن تا شروع تحصیل در مقطع بعدی گفته می‌شود. برای مثال شما در 22 سالگی، کارشناسی خود را به اتمام رسانده و مدرک را گرفتید و در 28 سالگی، قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید. 4 سال بین این دو مدرک شما، گپ تحصیلی نام دارد. 

توجیح گپ تحصیلی برای تحصیل در کانادا

زمانی که این بازه بیش از حد معمول باشد (برای مثال 10 سال)، احتمال رد شدن ویزای شما توسط افسر در سفارت بالا می‌رود و علتش می‌تواند این باشد که شما احتمالا مطالب درسی را فراموش کرده‌اید. پس باید برای توجیح گپ تحصیلی خود راهی داشته باشید تا افسر قانع شود به این دلیل شما از درس فاصله گرفته‌اید. 
شما می‌توانید با روش‌های زیر به توجیح گپ تحصیلی خود اقدام کنید: 

 • ارائه قرارداد اشتغال به کار 
 • ارائه شرکت در دوره‌های ارتقای سطح کاری 
 • ارائه مدرک پزشکی برای یک دوره 
 • کسب نمرات بسیار خوب در آزمون‌های GMAT و GRE 
 • ارائه سوابق بیمه 

تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا

در کانادا دبیرستان از کلاس‌های 8، 9 یا 10 تا کلاس 12 در اکثر استان‌ها و مناطق کانادا شروع می‌شود، به جز کبک که از کلاس 7 شروع می‌شود و در کلاس 11 به پایان می‌رسد! پس از اتمام موفقیت‌آمیز دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی، دانش‌آموزان می‌توانند به کالج یا دانشگاه بروند.

تحصیل در مقطع ارشد در کانادا

در کانادا، مدرک کارشناسی معمولا 3 الی 4 سال طول می‌کشد اما تحصیل در دوره کارشناسی ارشد که گاهی تحصیلات تکمیلی نیز نامیده می‌شود، می‌تواند بین 1 تا 3 سال باشد. 

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مدارک دکتری شامل 3 تا 5 سال تحصیل، از جمله پایان نامه است که معمولاً پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد دنبال می‌شود.

تحصیل مقطع دکتری در کانادا

مسیر دکتری در کانادا شامل پایان نامه‌ای خواهد بود که بر اساس تحقیقات گسترده و اصلی در رشته خود تهیه می‌کنید. همچنین شما می‌توانید برای مقطع پست دکترا در کانادا نیز اپلای کنید. 

بهترین دانشگاه های کانادا

هنگام تصمیم‌گیری برای تحصیل در کدام دانشگاه کانادا، بسیار مهم است که به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهانی توجه کنید. یکی از برترین رتبه‌بندی‌ها که Quacquarelli Symonds یا به اختصار QS نام دارد و نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های سطح جهان است، برخی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های کانادا را به شرح زیر رتبه داده است:

شماره دانشگاه

نام دانشگاه

رنگینک در رتبه‌بندی QS جهانی

1

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

26

2

دانشگاه مک گیل (McGill University)

 

27

3

دانشگاه بریتیش کلمبیا (The University of British Columbia)

46

4

دانشگاه مونترال (University of Montreal)

111

5

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

126

6

دانشگاه مک مستر (McMaster University )

140

7

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

149

8

دانشگاه وسترن (Western University)

170

9

دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

230

10

دانشگاه کلگری (University of Calgary)

235

رشته های برتر برای تحصیل در کانادا 

 • علوم کامپیوتر
 • مدیریت کسب‌وکار یا MBA
 • انواع رشته‌های مهندسی
 • علوم بهداشتی و رشته‌های پزشکی
 • پرستاری
 • دندان پزشکی 
 • فیزیوتراپی
 • فناوری اطلاعات
 • رشته‌های گرافیک، انیمیشن و بازی 

شرایط کار دانشجویی در زمان تحصیل در کانادا 

گرفتن شغل دانشجویی روشی هوشمندانه جهت کسب درآمد اضافی و توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت تحصیلی کانادا است. بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها فرصت‌های کاری در محوطه دانشگاه مانند برنامه‌های تحصیلی کار، موقعیت‌های دستیار پژوهشی و مشاغل پاره وقت را ارائه می‌دهند.

کار دانشجویی در کانادا

از طرف دیگر، می‌توانید به برنامه‌های تعاونی و کارآموزی بروید که به شما امکان می‌دهد در حین تحصیل تجربه عملی کسب کنید و پس از فارغ‌التحصیلی، شروع به کار تمام وقت کنید.
توجه به این نکته ضروری است که شما تنها پس از شروع تحصیل می‌توانید مشاغل دانشجویی را شروع کنید و زمانی که ویزای تحصیل شما به اتمام می‌رسد، حق شما برای کار در محوطه دانشگاه پایان می‌یابد.
کار در دانشگاه به این معنی است که می‌توانید در مکان‌های متعلق به موسسه، شغلی پیدا کنید. کارفرمایان در محوطه دانشگاه می‌توانند، یکی از اعضای هیئت علمی، سازمان‌های دانشجویی یا حتی مشاغل خصوصی یا پیمانکاران باشند. برای اینکه بتوانید در دانشگاه کار کنید به شماره بیمه اجتماعی   (SIN)  نیاز دارید. 
کار خارج از دانشگاه به این معنی است که شما می‌توانید شغلی خارج از دانشگاه خود پیدا کنید. برای شروع کار دانشجویی، چندین شرط وجود دارد که باید رعایت کنید:

 • به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) شروع به تحصیل کرده‌ باشید. 
 • برنامه تحصیلی شما حداقل 6 ماه طول می‌کشد و منجر به دریافت مدرک یا دیپلم بشود.
 • شماره بیمه اجتماعی داشته باشید.
 • باتوجه به خبر گزارش شده در سایت رسمی کانادا، در سال 2024 شما می‌توانید به صورت پاره وقت (تا 40 ساعت در هفته) خارج از محوطه دانشگاه کار کنید؛ اما در طول تعطیلات، می‌توانید اضافه کار کنید یا یک شغل نیمه وقت دوم پیدا کنید. این درحالی‌ست که تا سال 2023 دانشجویان در حین تحصیل، اجازه کار به مدت 20 در هفته را داشتند. 

برای پیدا کردن کار، نمایشگاه‌های شغلی و رویدادهای شغلی زیادی توسط دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کانادا برگزار می‌شود. این رویدادها مشاغل مناسب برای دانشجویان را نشان می‌دهد و فرصت‌هایی را برای ملاقات با کارفرمایان بالقوه و یادگیری در مورد فرصت‌های شغلی فراهم می کند.
شبکه سازی نیز ابزار ارزشمندی برای یافتن کار است. تمام تلاش خود را برای ارتباط با دیگران و گسترش شبکه خود برای دسترسی به فرصت‌های جدید انجام دهید.

شرایط اقامت در کانادا حین تحصیل

شما در طول تحصیل خود، با ویزای دانشجویی در کانادا به راحتی می‌توانید اقامت داشته باشید. برای زندگی می‌توانید گزینه خوابگاه دانشجویی در محوطه دانشگاه یا بیرون از محوطه دانشگاه که On-campus boarding و Off-campus boarding  نام دارد را انتخاب کنید یا برای خود خانه دانشجویی اجازه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خوابگاه دانشجویی در کانادا، روی کلمه کلیک کنید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا 

طبق رتبه‌بندی فوربس و یو اس نیوز، کانادا به عنوان بهترین کشور در بین کشورهای گروه 20 برای ایجاد عملیات تجاری در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، توسط The Economist Intelligence Unit نیز پیش‌بینی شده است که این کشور به عنوان سومین کشور برتر برای انجام کسب‌وکار طی 5 سال، یعنی از 2018 تا 2022، رتبه‌بندی می‌شود؛ یعنی فرصت‌های شغلی فراوانی در انتظار یک دانشجوی بین‌المللی در طول و پس از اتمام تحصیلات خود در زمان آینده است.

طبق قانون جدید دولت کانادا، پس از فارغ‌التحصیلی، افرادی که در کالج‌های خصوصی تحصیل کرده‌اند یا در دوره‌های دیپلم حرفه‌ای شرکت کرده‌اند و مدرکشان با مشارکت کالج‌های دولتی است، امکان دریافت مجوز کار PGWP را نخواهند داشت. البته دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کالج‌های خصوصی از این قانون معاف هستند. 

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

همین امر باعث شده تا دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود، اقدام به دریافت شهروندی کانادا (PR) یا اقامت دائم آن کنند. البته در نظر داشته باشید شما باید معیارهای خاصی مانند مهارت زبان، سابقه کار و مدارک تحصیلی را داشته باشید.
برنامه‌های مهاجرتی که می‌تواند به شما کمک کند تا واجد شرایط اقامت دائم باشید، به شرح زیر است: 

 • برنامه فدرال اکسپرس اینتری: قرعه‌کشی که در آن به شما با توجه به شرایطتان، امتیازی داده می‌شود و پس از 6 ماه، با توجه به شرایطتان ممکن است واجد شرایط برای کلاس تجربه کانادا (CEC)، برنامه کارگر ماهر فدرال (FSW)، برنامه نامزدهای استانی (PNP) و برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) باشید. 
 • برنامه مهاجرت آتلانتیک: برنامه‌ای مبتنی بر کارفرما است که فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در آن می‌توانند برای کار در یکی از 4 استان اقیانوس اطلس کانادا و برنامه AIP درخواست دهند. این 4 استان شامل نیوفانلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک است. 

برنامه کلاس تجربه کانادا (CEC) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری اجرا می‌شود، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا است.
درحالی‌که طیف وسیعی از فاکتورهای واجد شرایط بودن برای این برنامه وجود دارد، از جمله سن، مهارت زبان و سطح تحصیلات، یک شرط متمایز این است که متقاضیان ثابت کنند حداقل 12 ماه تجربه کاری مستمر، تمام وقت و ماهر یا معادل آن در تجربه پاره وقت یعنی 3 سال در کانادا دارند. هنگامی که یک دانشجوی بین‌المللی این سطح از تجربه کاری را به دست آورد، CEC ممکن است به یک گزینه عالی مهاجرت تبدیل شود!

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در کانادا 

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، گزینه های متعددی برای اقامت دائم دارید که می‌تواند مسیری مستقیم یا از طریق ویزاهای موقت باشد. این فرآیند ممکن است پیچیده و چالش برانگیز باشد، بنابراین به یاد داشته باشید که گزینه‌های خود را ارزیابی کنید و از زمان به طور موثر استفاده کنید.
یکی از بهترین روش‌ها، دریافت ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی است. دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی تا سه سال با ویزای کار آزاد، واجد شرایط ماندن در کانادا هستند.
این دانشجویان مشروط بر اینکه شرایط برنامه مهاجرتی کانادا را داشته باشند، می‌توانند در حین تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

سخن پایانی 

همانطور که در مقاله گفته شد، بسیاری از دانشجویان برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل اقدام می‌کنند و معمولا از طریق برنامه اکسپرس ایتنری که در مقاله توضیح داده شد، به دریافت اقامت اقدام می‌کنند. 
شما نیز می‌توانید رشته موردنظر خود را انتخاب کرده و در یکی از دانشگاه‌های برتری که در مقاله عنوان شد، پذیرش تحصیلی گرفته و با دریافت ویزای تحصیلی کانادا، قدم به دنیای علم و دانش گذاشته و آینده خود را بسازید. برای دریافت مشاوره تخصصی می‌توانید با شماره 02148000957 تماس گرفته تا با کارشناسان مجرب حامی مهاجر در ارتباط باشید. حامی مهاجر، رتبه 1 اعزام دانشجو به کانادا است!

سوالات متداول درباره تحصیل در کانادا 

در ادامه برخی از سوال‌های پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده می‌شود. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگر، می‌توانید با شماره موسسه تماس گرفته و با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

آیا برای ورود به رشته های پزشکی در کانادا نیاز به شرکت در  آزمون است؟

خیر. هیچگونه آزمونی برای تحصیل در کانادا نیاز نیست. شما برای ورود به مقطع کارشناسی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، تنها کافی‌ست 4 سال علوم پایه را در این کشور بگذرانید و سپس وارد رشته‌های پزشکی شوید. 

شرایط تحصیل در کانادا چیست؟

برای مهاجرت به کانادا تحصیلی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، باید در برنامه یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شوید و پس از دریافت نامه پذیرشتان، ویزای تحصیلی دریافت کنید، ثابت کنید که بودجه کافی (تمکن مالی) برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی در کانادا را دارید. همچنین شما باید الزامات مهارت زبان را در نظر بگیرید و توانایی خود را در این مورد نیز نشان دهید.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ 

دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط سالانه 35000 دلار کانادا بابت شهریه پرداخت می‌کنند. با این حال، همانطور که در مقاله گفته شد، این هزینه بسته به مکان دانشگاه و رشته‌ای که مطالعه می کنید، متفاوت است.
مدارک پزشکی و MBA گران‌ترین هستند و در مناطقی مانند مناطق نیوفاندلند و لابرادور هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. هزینه های زندگی مانند اقامت، غذا و حمل‌ونقل نیز می‌تواند به هزینه کلی اضافه کند که در مقاله مبلغ حدودی آنها ذکر شد. 

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟

کانادا، "دانشگاه" و "کالج" برای تحصیل پس از دوره متوسطه مدرسه دارد. دانشگاه موسسه‌ای برای اعطای مدرک است که هم برنامه‌های کارشناسی و هم دوره‌های کارشناسی ارشد و بالاتر از آن را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌ها معمولاً بر برنامه‌های آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می‌کنند و طیف وسیعی از رشته‌ها، از جمله هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، و برنامه‌های حرفه‌ای مانند حقوق و پزشکی را دارند.
از سوی دیگر، کالج معمولاً بر برنامه‌های کاربردی و فنی مانند تجارت، فناوری و علوم بهداشتی تمرکز می‌کند. کالج‌ها به طور کلی گواهی‌ها، دیپلم‌ها و مدارک کاربردی ارائه می‌دهند که برنامه‌های کوتاه‌تر و تخصصی‌تر از مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌ها هستند. شرایط پذیرش برای برنامه‌های کالج معمولاً بسته به نوع برنامه‌ای که برای آن درخواست می‌کنید، خاص‌تر است.
انتخاب دانشگاه یا کالج به اهداف و علایق شغلی فرد بستگی دارد. اگر به دنبال آموزش گسترده‌ای در رشته‌ها هستید، دانشگاه انتخاب بهتری است. اما اگر به دنبال آموزش متمرکزتر و عملی‌تر با مدت زمان کمتر، در زمینه خاصی هستید، ممکن است کالج برای شما مناسب‌تر باشد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 7 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
ننگیالی نظامی
بسیار عالی است چون میتوانم در هنگام تحصیل کار هم کنم
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود همراه عزیز</p> <p>سپاس از همراهی شما&nbsp;</p> <p>بله شما هنگام تحصیل اجازه کار دارید&nbsp;</p>