تحصیل رایگان در آلمان شرایط و هزینه (آخرین قوانین)

شاید شما هم جزء آن دسته افرادی باشید که به تحصیل در آلمان فکر کرده اید یا قصد مهاجرت تحصیلی به آن کشور را دارید. به‌طور کلی، سطح بالای سیستم آموزشی و دانشگاه‌های این کشور، شهریه پایین دانشگاه‌ها نسبت به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس و از همه مهمتر امکان تحصیل به صورت رایگان از جمله دلایل محبوبیت تحصیل در آلمان هستند. 
اما سوال اینجاست که برای ادامه تحصیل در آلمان چه باید کرد؟ اگر قصد دریافت پذیرش تحصیلی از آلمان در مقاطع را مختلف دارید، توصیه می‌کنیم از آخرین شرایط، قوانین و مهلت درخواست آگاه شوید. ما در این مقاله درباره سن تحصیل، هزینه و شرایط تحصیل در آلمان به همراه مدارک مورد نیاز آن صحبت می‌کنیم.

سن تحصیل در آلمان

شرایط سنی تحصیل در آلمان برای ورود به کالج، بین 18 تا 22 سال و برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا 26 سال است. توجه داشته باشید که شرایط سنی برای تحصیل در آلمان برای افراد مختلف، متفاوت است و پذیرش به عوامل متعددی بستگی دارد. 
لازم به‌ذکر است که گپ تحصیلی آلمان در افراد مختلف، متفاوت است. گپ تحصیلی بالا به‌منزله عدم دریافت پذیرش نیست. آنچه حائز اهمیت است توجیه منطقی برای مدت زمان طولانی گپ تحصیلی است. به‌عنوان مثال اگر فاصله دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما بیشتر از 6 سال باشد می‌توانید با ارائه سابقه‌کاری یا سرتیفیکیت های مرتبط، توجیه مناسب و منطقی داشته باشید.

مزیت های تحصیل در آلمان 

انواع مزایای تحصیل در آلمان

 

بدون شک وجود دانشگاه‌های معتبر و سطح اول جهان، امکان تحصیل رایگان، اجازه کار برای دانشجویان و امکان پیوستن خانواده به دانشجو با ویزای همراه از مهمترین مزایا تحصیل در آلمان محسوب می شود. از طرفی، فرصت پیدا کردن کار تا 18 ماه پس از تحصیل، بازار کار و فرصت‌های شغلی زیاد برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان شرایط را برای مهاجرت تحصیلی در آلمان فراهم کرده است.

شرایط تحصیل در آلمان

در ادامه با مهمترین قوانین تحصیلی در آلمان آشنا شوید: 

 • شرایط اولیه تحصیل در آلمان: از اصلی ترین شرایط تحصیل در این کشور، داشتن مدرک تحصیلی پایه یا مقطع قبل است. همچنین، متقاضیانی که مدرک دیپلم ایران را دارند، برای ورود به مقطع لیسانس نیاز به گذراندن دوره‌ای یک ساله تحت عنوان "Studienkolleg" یا "کالج مقدماتی" هستند. 
 • تابعیت فرد متقاضی: کسانی که برای تحصیل کشور آلمان را انتخاب کرده‌اند، اگر از اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید ویزای تحصیلی آلمان دریافت کنند. اشخاص اتباع یا مقیم قانونی کشورهای اتحادیه اروپا نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آلمان ندارند.
 • پذیرش از دانشگاه‌های آلمان: توجه داشته باشید که اپلای کردن نشانه تایید برای تحصیل نیست و تصمیم نهایی برای صدور پذیرش از سمت دانشگاهی خواهد بود که برای اپلای آن اقدام کردید. بنابراین حتما در مورد شرایط پذیرش دانشجو از سمت دانشگاه آگاهی کسب کنید.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

از آنجا که مدرک تحصیلی دیپلم در کشور آلمان 13 ساله است و در ایران 12 ساله، معمولا ایرانیان نیاز به گذراندن دوره یک ساله کالج خواهند داشت. به‌طور معمول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان 3 یا 4 سال است.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از شرایط بدیهی برای تحصیل در مقطع ارشد، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی است. مدرک کارشناسی شما باید از نظر سیستم آموزشی کشور آلمان معتبر باشد. ارائه مدرک دوره تحصیلی دبیرستان نیز الزامی است و چنانچه مدرک تحصیلی از اعتبار کافی برخوردار نباشد، باید از طریق سایت‌های سفارت آلمان تاییدیه دریافت شود. 
دانشگاه‌های آلمان ممکن است در مراحل صدور پذیرش تحصیلی، جهت بررسی شرایط و صلاحیت شما مصاحبه‌ ای داشته باشند. همچنین، در برخی دانشگاه‌های پر متقاضی، علاوه بر شرایط گفته شده آزمون ورودی نیز برگزار می‌شود. سایر شرایط به دانشگاه مورد نظر شما برای پذیرش بستگی دارد. برای دریافت مشاوره تخصصی درباره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان، حتما با کارشناسان موسسه حامی مهاجر در تماس باشید.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

دوره تحصیلی مقطع دکترا در کشور آلمان معمولا 3ساله است، اما تا 5 سال نیز ممکن است طول بکشد. برنامه‌های تحصیلی این مقطع منعطف خواهد بود، اما نیاز به مسئولیت‌پذیری و ابتکار عمل دارد.
برای پذیرش مقطع تحصیلی دکتری در آلمان احتیاج به سطح زبان بالاتری نسبت به دو مقطع کارشناسی و ارشد است. برای دریافت پذیرش در این مقطع باید رزومه، پروپوزال، نامه هدف یا انگیزه نامه نیز ارائه دهید. همچنین، داشتن مقاله برای این مقطع تحصیلی الزامی است. 

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان (شهریه رایگان) در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای همه افراد با هر تابعیتی امکان پذیر است! این یک فرصت عالی برای تحصیل مقرون به‌صرفه و با کیفیت بالا در کشور خارجی است.

برای تحصیل در دانشگاه‌های غیردولتی آلمان باید شهریه پرداخت کنید. شهریه سالانه دانشگاه‌های غیردولتی حدودا بین 3000 تا 10,000 یورو برای مقطع کارشناسی و تا 20,000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد است. در هر حال، میزان هزینه تحصیل در آلمان به شما بستگی دارد که برای چه نوع دانشگاهی اقدام می کنید. 

زمانبندی و مهلت درخواست برای تحصیل در آلمان

زمانبندی و مهلت درخواست برای تحصیل در آلمان

زمان‌بندی پذیرش تحصیلی در آلمان برای دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر متفاوت است. اما در کل اپلای دانشگاه‌های آلمان برای سال 2023 در دو زمان‌بندی انجام می‌شود:

1- ثبت نام برای ترم تابستان (شروع ترم حدودا اوایل مارس - آوریل یعنی حدودا از اواسط اسفند ماه یا اوایل فروردین)
برای ثبت نام ترم تابستان شما باید تا قبل از 15 ژانویه سال 2023 (یعنی 25 دی ماه سال 1401) برای دریافت پذیرش اقدام کرده باشید.

2- ثبت نام برای ترم زمستان (زمان تقریبی شروع ترم اواخر شهریور یا اوایل مهر)
مهلت ثبت نام ترم زمستان نیز از اوایل ماه می (نیمه دوم اردیبهشت ماه 1402) شروع شده و 15 ماه جولای (اواخر تیر ماه 1402) تمام خواهد شد.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان 

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان به برنامه و رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد. اما با داشتن یکی از مدرک زبان‌های آلمانی یا انگلیسی می‌‎توانید برای دریافت پذیرش اقدام کنید.
معمولا برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، حداقل باید مدرک زبان سطح B2 یا C1 داشته باشید. همچنین، رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به داشتن مدرک زبان آیلتس 6.0 به بالا یا تافل با حداقل نمره 80 و حداکثر نمره 95 احتیاج دارند.

مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان

مدرک TestDaf

اگر دارای مدرک زبان آلمانی سطح B2 هستید، باید پذیرش تحصیلی مشروط بگیرید، یادگیری زبان آلمانی را در این کشور تکمیل نمایید و سطح زبان خود را حداقل به C1 برسانید.
برخی مدارک زبان آلمانی که برای ارائه به سفارت و دانشگاه‌های آلمان معتبر هستند:

 • مدرک TestDaf
 • مدرک DSH
 • مدرک زبان موسسه گوته
 • مدرک TELC

در کل مدرک زبان TestDaf برای اخذ ویزای تحصیلی بیشتر توصیه می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان

باتوجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظرتان ممکن است مدارک دیگری هم از شما خواسته شود. حداقل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از: 

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان (تکمیل و امضاء شود)
 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • 2 برگ کپی از پاسپورت
 • کارت شناسایی (شناسنامه، کارت ملی)
 • سند ازدواج
 • کارت شناسایی فرزندان
 • به‌روزترین عکس مناسب پاسپورت تا 3 عدد
 • کپی از مدارک یا ویزای قبلی کشور آلمان (در صورت وجود)
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدارک پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلمانی
 • مدرک تحصیلی دیپلم + پیش دانشگاهی
 • مدارک تحصیلی مقطع دانشگاهی (برای مقاطع ارشد و دکترا)
 • مدارک نامه کار و گپ تحصیلی
 • بیمه درمانی برای دانشجو (دریافت بیمه نامه درنانی در کشور مبدا یا به‌محض ورود به کشور آلمان الزامی است.)
 • مدارک نشان‌دهنده صلاحیت برای پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با نمره قابل قبول تعیین شده

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مهمترین مدارک برای اثبات تمکن مالی عبارتند از: 

 1. تاییدیه از حساب بانکی مسدود شده در بانک کشور آلمان با مبلغ 12 هزار یورو
 2. مدارک اثبات تمکن مالی از طریق والدین مثل درآمد و سرمایه (در صورت امکان)
 3. مدارک اثبات تمکن مالی برای اسپانسری (حمایت مالی) دانشجو از طرف یک شهروند یا مقیم قانونی آلمان

در ایران، شما می‌توانید معادل این مبلغ را به ریال در حساب بانکی خود داشته باشید و مدرک آن را برای سفارت ارسال کنید. سپس بعد از ورود به آلمان آن مبلغ را به یورو تبدیل کنید و در یک بانک آلمانی در حساب بانکی قرار دهید. حساب بانکی شما مسدود شده و ماهانه 800 یورو از آن برای استفاده آزاد خواهد شد.
با وجود موارد اعلام شده به عنوان تمکن مالی، بهتر است کارشناس، شرایط شما را بررسی کند تا بتوانید راهنمایی تخصصی در این باره دریافت کنید.
نکته دیگر، ترجمه مدارک است. برای ارائه مدارک به سفارت آلمان، مدارک شما باید به آلمانی ترجمه شود. البته در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی، رزومه تحصیلی و انگیزه نامه شما به انگلیسی قابل قبول است. اما سایر مدارک به هر حال باید به زبان آلمانی باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اولین قدم برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر است. شما می توانید برای تحصیل در این کشور برای موارد زیر اقدام کنید و ویزای تحصیلی آلمان برای مدت مشخص، اخذ کنید.

 • تحصیل در دانشگاه در مقاطع مختلف
 • گذراندن دوره Studienkolleg یا کالج برای کسب صلاحیت ورود به دانشگاه
 • مشارکت در تحقیق و پژوهش در کشور آلمان

اگر مدت تحصیل شما بیش از 3 ماه باشد، باید برای دریافت اقامت بلند مدت دانشجویی نیز اقدام کنید. توجه داشته باشید که دریافت وقت سفارت اخیرا به صورت آنلاین بوده و فرایند آن تغییر کرده است. این مورد باعث کاهش میزان زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت شده و به 2 تا 3 هفته رسیده است!

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان از رشته‌های پرطرفدار و سطح بالا است که مدرک آن‌ها فوق‌العاده معتبر است.

رشته پزشکی در آلمان مانند کشور ایران از جمله رشته‌های پیوسته است که حدودا 6 ساله طول می کشد. به دلیل رقابت زیاد در این رشته، برای اقدام به تحصیل پزشکی در آلمان نیاز به داشتن مدرک تحصیلی با معدل خوب هستید. 
همچنین، اکثر دانشگاه‌ها رشته پزشکی را به زبان آلمانی تدریس می‌کنند، مدرک زبان آلمانی با سطح C1 مورد نیاز است. رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان دارای آزمون ورودی است و این امتحان به زبان آلمانی گرفته ‌می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

رشته دندانپزشکی نیز مانند رشته پزشکی از جمله بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان محسوب می‌شود. برای تحصیل در این رشته داشتن مدل بالا و شرکت در آزمون ورودی (مثل کنکور) به زبان آلمانی الزامی است.
برای رشته دندانپزشکی، باید مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح نمره C1 داشته باشید. البته رشته دندانپزشکی در کشور آلمان به صورت پیوسته نبوده و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود.

هزینه تحصیل در آلمان

اصلی ترین هزینه‌های تحصیل در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
هزینه بررسی درخواست ویزا: هزینه ارزیابی درخواست ویزا بین 60 تا 75 یورو است و تاییدیه پرداخت این هزینه را باید هنگام مراجعه به سفارت آلمان، همراه خود داشته باشید. 

 • هزینه تمکن مالی: مبلغ 12.000 یورو را باید به‌عنوان تمکن مالی به سفارت ارائه دهید.
 • شهریه دانشگاه: اگر از دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان پذیرش بگیرید، شهریه دانشگاه رایگان بوده و تنها هزینه پرداختی، هزینه (100 تا 350 یورو) برای تهیه کارت دانشجویی و semester ticket (حمل و نقل رایگان) دریافت می‌شود.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در آلمان

 

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در آلمان

 • ارائه مشاوره تخصصی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان
 • مشاوره و اطلاعات تخصصی درباره انتخاب رشته و دانشگاه
 • اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان
 • ارائه خدمات آمادگی برای مصاحبه‌ی سفارت
 • ارائه خدمات نگارش و تنظیم مدارک CV و SOP
 • مشاوره دقیق برای تهیه منابع آزمون ورودی
 • پشتیبانی از مشتریان محترم و متقاضیان دریافت پذیرش تحصیلی از آلمان

برای اطلاع بیشتر در زمینه خدمات نگارش رزومه (CV) و انگیزه نامه (SOP) روی این مقالات کلیک کنید.

سخن پایانی

سطح بالای دانشگاه‌ها و مدرک تحصیلی و امکان تحصیل بدون پرداخت شهریه، آلمان را به یک کشور محبوب در جهان برای تحصیل تبدیل کرده است. ما در این مقاله به شرایط تحصیل در آلمان از جمله سن، هزینه و زمان اپلای در دانشگاه های آلمان پرداختیم. همچنین، مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان و خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در آلمان را بیان کردیم.
در صورت داشتن هرگونه سوال درباره شرایط تحصیل در آلمان و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی و توریستی آلمان، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان با تجربه موسسه حامی مهاجر در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره تحصیل در آلمان

آیا می‌توان در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

بله. امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد.

شرط نمره زبان برای تحصیل در آلمان چیست؟

نمره مدرک زبان آلمانی شما باید حداقل در سطح B2 یا C1 باشد. در صورت تحصیل به زبان انگلیسی نیز باید آیلتس با حداقل نمره 6.5 و تافل با حداقل نمره 80 داشته باشید.

آیا می‌توانم در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم؟

بله، شما در صورت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانید به صورت رایگان یا با هزینه جزئی تحصیل کنید و نیازی به پرداخت شهریه ندارید.

دریافت وقت سفارت آلمان در تهران برای ویزای تحصیلی چقدر طول می‌کشد؟

اخیرا درخواست وقت برای سفارت آلمان به صورت آنلاین بوده و مدت زمان لازم برای دریافت وقت به 2 تا 3 هفته کاهش پیدا کرده است.

آیا می‌توان در حین تحصیل در آلمان کار کرد؟

شما می‌توانید تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنید.

امکان کار پس از فارغ ‌التحصیلی در آلمان هست؟

بله، پس از فارغ التحصیلی می‌توانید تا 18 ماه پس از آن موقعیت شغلی خود را در آلمان پیدا کنید. اما در صورت پیدا نکردن کار در این مدت، باید خاک آلمان را ترک کنید.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان چه میزان است؟ 

به‌طور کلی، داشتن مدل بالا تا متوسط، امکان دریافت ویزای تحصیلی در آلمان را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد. با این حال، ممکن است شرایط تحصیل در آلمان با مدل پایین نیز وجود داشته باشد. 

تحصیل در المان بهتر است یا ایتالیا؟

هر دو کشور شرایط مناسبی برای ادامه تحصیل را دارند، با این حال انتخاب هر یک از این کشورها به اهداف مهاجرت دانشجو، تمکن مالی و شرایط پذیرش دانشگاه ها بستگی دارد. 

مهاجرت تحصیلی به آلمان بهتر است یا کانادا؟

در مجموع شرایط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به مراتب دشوارتر از کانادا است. با این حال، نرخ اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در آلمان بیشتر است. 

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی آلمان وجود دارد؟ 

خیر. امکان تبدیل ویزای توریستی کشور آلمان به ویزای تحصیلی وجود ندارد. 

 

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0