20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به آلمان (شرط سنی، مدارک، معدل)

تحصیل در آلمان 2024 (شرایط، مدارک، شرط معدل)

اگر به دنبال یک تجربه تحصیلی بین‌المللی موفق در یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا هستید، آلمان بهترین گزینه برای شماست. شهریه پایین دانشگاه‌ها نسبت به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس و از همه مهم‌تر امکان تحصیل به صورت رایگان از جمله دلایل محبوبیت تحصیل در آلمان هستند.
اما سوال اینجاست که برای ادامه تحصیل در آلمان چه باید کرد؟ بدون شک پرسش‌های زیادی مانند شرایط سنی، مدارک، شرط معدل و حتی تحصیل در آلمان با معدل پایین ذهن شما را درگیر کرده است. اما نگران نباشید ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که با آخرین شرایط، قوانین و زمان اپلای تحصیلی دانشگاه‌های آلمان آشنا شوید. اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به آلمان هستید، این مقاله را از دست ندهید. 

نگاه سریع به چگونگی تحصیل در آلمان

پیش از توضیحات می‌توانید نگاهی اجمالی به شرایط کلی تحصیل در آلمان داشته باشید.

اطلاعات تحصیل در آلمان

توضیحات

زبان تحصیل در آلمان

زبان آلمانی و انگلیسی

شرایط سنی تحصیل در آلمان

برای ورود به دوره مقدماتی کالج: 18 تا 22 سال

برای سایر دوره‌ها به میزان گپ تحصیلی بستگی دارد.

مدرک زبان تحصیل در آلمان

 

زبان آلمانی: TestDaf، DSH، TELC، Guethe

زبان انگلیسی: IELTS، TOFEL، PTE، Duolingo

تحصیل رایگان در آلمان

با دریافت بورسیه، تحصیل بدون هزینه ممکن است.

ادامه تحصیل در سایر کشورها

اجازه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد.

امکان کار حین تحصیل

اجازه کار دانشجویی تا 20 ساعت در هفته امکان‌پذیر است.

اقامت پس از تحصیل در آلمان

در صورت یافتن کار، اقامت بعد از تحصیل میسر است.

هزینه تحصیل در آلمان

تمکن مالی برای ویزا: مبلغ 12.000 یورو

شهریه دانشگاه: دولتی (بدون هزینه تا 500 یورو هزینه دانشجویی)

 دانشگاه خصوصی 10 تا 20 هزار یورو


چرا تحصیل در آلمان؟

بدون شک وجود دانشگاه‌های معتبر و سطح اول جهان، امکان تحصیل رایگان، اجازه کار برای دانشجویان و امکان پیوستن خانواده به دانشجو با ویزای همراه از مهمترین مزایا تحصیل در آلمان محسوب می شود. از طرفی، فرصت پیدا کردن کار تا 18 ماه پس از تحصیل، بازار کار و فرصت‌های شغلی زیاد برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان شرایط را برای مهاجرت تحصیلی در آلمان فراهم کرده است.

انواع مزایای تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ممکن است بسته به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه متفاوت باشد. اما در کل، اصلی‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارت‌اند از: 

 • مدرک زبان: دانشجویان باید مدرک زبان معتبری برای اثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه کنند.
 • مدرک تحصیلی: دانشجویان باید مدرک تحصیلی معتبری مانند دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی را داشته باشند که شرایط خاص دانشگاه و دوره تحصیلی مورد نظر را برآورده کند.
 • ویزای تحصیلی: دانشجویان باید ویزای تحصیلی معتبری را جهت تحصیل در مراکز آموزش‌عالی این کشور اخذ کنند.
 • اثبات تمکن مالی: دانشجویان باید اثبات کنند که دارای منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان هستند.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های آلمان شرایط دیگری مانند آزمون ورودی یا مصاحبه برای بعضی از برنامه‌های تحصیلی دارند. لذا پیش از اپلای کردن، ضوابط و قوانین دانشگاه‌ها را به‌دقت مطالعه کرده یا با کارشناسان حامی مهاجر در ارتباط باشید. 

تحصیل در آلمان با نمدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

اگر قصد ادامه تحصیل با مدرک دیپلم را دارید، نگران نباشید. متقاضیان بین‌المللی از جمله ایرانیان باید مدرک معادل گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه (HZB) ارائه کنند. به‌همین منظور، فرد ملزم به شرکت در دوره‌ای یک ساله (دو ترم) به نام کالج Studienkolleg است تا در آزمون ارزیابی (FSP) شرکت کند. در صورت قبولی در این آزمون شما موفق به اخذ مدرک HZB خواهید شد و می‌توانید برای یکی از دانشگاه‌های آلمان درخواست ثبت‌نام ارسال کرده و پذیرش شوید. 

سن تحصیل در آلمان

حداقل سنی برای تحصیل دانشجویان در آلمان وجود ندارد، اما سن تحصیل در آلمان برای ورود به دوره‌های مقدماتی کالج بین 18 تا 22 سال و برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا 26 سال است. 
حداکثر سن برای مدرک کارشناسی ارشد بین 30 تا 34 سال درنظر گرفته می‌شود. البته افرادی بودند که در سنین بالاتر موفق به پذیرش شده‌اند، اما معمولا گرفتن ویزا بعد از این سن برای کارشناسی ارشد دشوار است. 

گپ تحصیلی آلمان

گپ تحصیلی آلمان

گپ تحصیلی آلمان در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا گپ تحصیلی از پایان دیپلم تا شروع مقطع کارشناسی یا ورود به دوره‌های مقدماتی آلمان بین 2 تا 3 سال در نظر گرفته می‌شود. برای ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد نیز حداکثر 5 سال گپ مورد قبول است. 
البته گپ تحصیلی بالا به‌منزله عدم دریافت پذیرش نیست. آنچه حائز اهمیت است توجیه منطقی برای مدت زمان طولانی گپ تحصیلی است. به‌عنوان مثال اگر فاصله دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما بیشتر از 6 سال باشد می‌توانید با ارائه سابقه‌کاری یا سرتیفیکیت های مرتبط، توجیه مناسب و منطقی داشته باشید.

شرط معدل تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان بر اساس رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. با‌این حال، حداقل معدل برای تحصیل در آلمان به‌شرح زیر است:

 • حداقل معدل برای یک دوره تخصصی (ارشد یا دکتری) بین 2.5 تا 1.5 (معدل 16 تا 18 یا بالاتر)
 • حداقل معدل برای یک دوره پایه یا متوسط (لیسانس) بین 2.5 تا 3.5 ( 14 تا 16)

توجه داشته باشید که شرط معدل در برخی از دانشگاه‌ها بر اساس دوره و مقطع دانشجو متفاوت خواهد بود، لذا قبل از اپلای کردن شرایط کامل دانشگاه‌ها را بررسی کرده یا با کارشناسان حامی مهاجر مشورت کنید. 

تحصیل در آلمان با معدل پایین

تحصیل در آلمان با معدل پایین

اگرچه اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان برای اکثر رشته‌های تحصیلی، شرط معدل در نظر می‌گیرد، اما نگران نباشید، چون امکان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل با معدل پایین هم وجود دارد. اگر معدل پایینی دارد، توصیه می‌شود نکات زیر را قبل از پذیرش تحصیلی آلمان در نظر بگیرید:

 • به نگارش انگیزه نامه (SOP) و نوشتن رزومه قوی اهمیت دهید. 
 • جهت تحصیل با معدل پایین برای پذیرش دانشگاه‌های خصوصی آلمان اقدام کنید.
 • بهتر است برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه‌هایی با معیار پایین‌تر در شهرهای کوچک را انتخاب کنید تا رقابت کمتری وجود داشته باشد. 
 • در بین دانشگاه‌های دولتی، ثبت‌نام در دانشگاه‌های علوم کاربردی الویت قرار دهید، زیرا شانس قبولی افراد با معدل کمتر از 14 (3.2) در این دانشگاه‌ها بیشتر است. 

زبان تحصیل در آلمان

به‌طورکلی، مراکز آموزش‌عالی آلمان شرایط تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. البته برای تحصیل در برخی از رشته‌های زبان نیاز به داشتن تسلط به زبان‌های دیگر است. 

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

بهتر است بدانید که اغلب رشته‌‎های تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. البته دانشگاه‌هایی هستند که برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌کنند. معمولا برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، حداقل باید مدرک زبان سطح B2 یا C1 داشته باشید.

مدرک TestDaf

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان به برنامه و رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد. اما با داشتن یکی از مدرک زبان‌های آلمانی یا انگلیسی می‌‎توانید برای دریافت پذیرش اقدام کنید. اگر دارای مدرک زبان آلمانی سطح B2 هستید، باید پذیرش تحصیلی مشروط بگیرید، یادگیری زبان آلمانی را در این کشور تکمیل نمایید و سطح زبان خود را حداقل به C1 برسانید.
برخی مدارک زبان آلمانی که برای ارائه به سفارت و دانشگاه‌های آلمان معتبر هستند:

 • مدرک TestDaf
 • مدرک DSH
 • مدرک زبان موسسه گوته
 • مدرک TELC

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در آلمان

برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان، به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری را نیز ارائه می‌شود. دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را دارند، باید مدارک زیر را با حداقل نمره تعیین شده ارائه کنند. 

 • مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا 6.5
 • مدرک زبان تافل با نمره 85 یا 90
 • آزمون انگلیسی Duolingo: با نمره 95 تا 100
 • مدرک PTE Academic: برای لیسانس حداقل نمره 51 تا 60 و برای مقطع فوق لیسانس نمره 57 تا 67

شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان برای مقاطع مختلف

پیش از بررسی شرایط اپلای دانشگاه‌های آلمان، بهتر است بدانید که مراکز آموزش عالی در آلمان به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از: 

 1. دانشگاه‌ها (Universität) با محوریت آموزش، پژوهش و تحقیق علمی
 2. دانشگاه علوم کاربردی (Fachhochschule) با محوریت آموزش‌های عملی و کاربردی
 3. دانشکده هنر و موسیقی و فیلم (Kunst und Musik und Film Hochschule) برای متقاضیان تحصیل هنر در آلمان 

در ادامه می‌توانید شرایط عمومی پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی آلمان را مشاهده کنید. 

تحصیل در آلمان لیسانس

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

به‌طور معمول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان 3 یا 4 سال (6 تا 8 ترم) طول می‌کشد. اگرچه شرایط پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان با یکدیگر متفاوت است، اما مهمترین آن‌ها عبارت‌اند: 

 • مدرک معادل گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه (HZB) 
 • مهارت زبان آلمانی یا زبان انگلیسی 
 • ارائه رزومه، انگیزه‌نامه و بیمه‌درمانی
 • آزمون ورودی یا مصاحبه (باتوجه به ضوابط دانشگاه)

باتوجه به نوع دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی، دانشجویان موفق به اخذ مدارک لیسانس هنر (BA)، لیسانس علوم (BSc) و لیسانس مهندسی (BEng) می‌شوند. پس از دریافت مدرک کارشناسی در آلمان امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود خواهد داشت. 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دروه کارشناسی ارشد در آلمان باتوجه به نوع رشته بین 1 تا 2 سال (2 تا 4 ترم) طول می‌کشد. رشته‌های متنوع‌تری، خصوصا به زبان انگلیسی، در مقطع ارشد به نسبت دوره لیسانس ارائه می‌شود. از طرفی شرایط تحصیل رایگان در آلمان برای برنامه‌های تحصیلی ارشد بیشتر از لیسانس است. مهمترین شرایط ادامه تحصیل ارشد در آلمان عبارت‌اند از:

 • سوابق تحصیلی شامل مدرک لیسانس و دیپلم
 • مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی 
 • رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و بیمه دانشجویی
 • ارائه مقاله، سوابق شغلی و امتحان وردری یا مصاحبه (در صورت نیاز دانشگاه)

دانشجویان رشته‌های علوم پایه، ریاضیات، پزشکی و رشته‌های مهندسی در آلمان، پس از پایان تحصیل موفق به دریافت مدرک MSc (کارشناسی ارشد علوم) می‌شوند. در‌حالی‌که مدرک M.A به به فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی و مدیریت اعطا خواهد شد. 

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل در آلمان مقطع دکتری

دو روش برای تحصیل دکتری در آلمان وجود دارد که عبارت‌اند: 

 • دکتری انفرادی (Individual doctorate): این نوع از دکتری بر تحقیقات مستقل تاکید دارد که به‌تنهایی و زیر نظر یک استاد راهنما انجام می‌شود. این مقطع معمولا بین 5 تا 6 سال طول می‌کشد و بسته به نوع تحقیق ممکن است در دانشگاه یا خارج از آن برگزار شود. 
 • دکتری ساختار‌یافته (Structured PhD programmes): این برنامه زیر نظر تیمی از استادان و دانشجویان و اغلب برای برنامه‌های دکتری به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. مدت تحصیل این دوره دکتری بین سه تا پنج سال است و معمولا یک برنامه درسی ثابت وجود دارد که در راستای آن پایان‌نامه خود را ارائه می‌دهند. بورسیه‌های تحصیلی و فول فاند دکترا آلمان اغلب شامل این دوره دکتری می‌شود. 

شرایط پذیرش دکتری در آلمان 

شرایط پذیرش در مقطع دکترا در آلمان به شرح زیر است:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه از دانشگاه معتبر
 • مهارت در زبان انگلیسی یا آلمانی
 • گذرنامه، رزومه، توصیه‌نامه، مقالات علمی و بیمه‌درمانی
 • سوابق شغلی
 • اثبات تمکن یا حمایت مالی
 • مجوز تحصیلی

مهلت درخواست برای تحصیل در آلمان

زمان اپلای دانشگاه های آلمان 

زمان‌بندی پذیرش تحصیلی در آلمان برای دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر متفاوت است. اما در کل اپلای دانشگاه‌های آلمان برای سال 2024 در دو زمان‌بندی انجام می‌شود:

1- ثبت نام برای ترم تابستان 

ثبت نام ترم تابستانی از مارس/آوریل (اواسط اسفند یا اوایل فروردین ماه) شروع می شود و شما باید تا قبل از 15 ژانویه سال 2024 (یعنی 25 دی ماه سال 1402) برای دریافت پذیرش اقدام کرده باشید.

2- ثبت نام برای ترم زمستان

مهلت ثبت نام ترم زمستان نیز از اوایل ماه می (نیمه دوم اردیبهشت ماه 1403) شروع شده و 15 ماه جولای (اواخر تیر ماه 1403) تمام خواهد شد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اخذ مجوز تحصیلی آلمان

اولین قدم برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر است. شما می توانید برای تحصیل در این کشور برای موارد زیر اقدام کنید و ویزای تحصیلی آلمان را برای مدت مشخص، اخذ کنید.

 • تحصیل در دانشگاه در مقاطع مختلف
 • گذراندن دوره Studienkolleg یا کالج برای کسب صلاحیت ورود به دانشگاه
 • مشارکت در تحقیق و پژوهش در کشور آلمان

اگر مدت تحصیل شما بیش از 3 ماه باشد، باید برای دریافت اقامت بلند مدت دانشجویی نیز اقدام کنید. توجه داشته باشید که دریافت وقت سفارت اخیرا به صورت آنلاین بوده و فرایند آن تغییر کرده است. این مورد باعث کاهش میزان زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت شده و به 2 تا 3 هفته رسیده است!  

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

باتوجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظرتان ممکن است مدارک دیگری هم از شما خواسته شود. حداقل مدارک مورد نیاز برای پذیرش و گرفتن ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از: 

 • مدارک اثبات تمکن مالی (مبلغ 12 هزار یورو)
 • 3 عدد عکس مناسب پاسپورت 
 • مدرک تحصیلی دیپلم + پیش دانشگاهی
 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر به همراه کپی
 • کارت شناسایی (شناسنامه، کارت ملی)
 • مدارک پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلمانی
 • مدارک نامه کار و گپ تحصیلی
 • مدارک نشان‌دهنده صلاحیت برای پذیرش دانشگاه
 • سند ازدواج و کارت شناسایی فرزندان (در صورت تاهل)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان (تکمیل و امضاء شود)
 • کپی از مدارک یا ویزای قبلی کشور آلمان (در صورت وجود)
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با نمره قابل قبول تعیین شده
 • مدارک تحصیلی مقطع دانشگاهی (برای مقاطع ارشد و دکترا)
 • اخذ بیمه دانشجویی آلمان (دریافت بیمه نامه درمانی در کشور مبدا یا به‌محض ورود به کشور آلمان الزامی است.) 

تحصیل رایگان در آلمان

خرج تحصیل در آلمان 

اصلی ترین هزینه‌های تحصیل در آلمان به‌شرح زیر است:

هزینه بررسی درخواست ویزا: هزینه ارزیابی درخواست ویزا بین 60 تا 75 یورو است و تاییدیه پرداخت این هزینه را باید هنگام مراجعه به سفارت آلمان، همراه خود داشته باشید.
هزینه تمکن مالی: مبلغ 12.000 یورو را باید به‌عنوان تمکن مالی به سفارت ارائه دهید.
شهریه دانشگاه: اگر از دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان پذیرش بگیرید، شهریه دانشگاه رایگان بوده و تنها هزینه پرداختی، هزینه (100 تا 350 یورو) برای تهیه کارت دانشجویی و semester ticket (حمل و نقل رایگان) دریافت می‌شود. شهریه دانشگاه‌های خصوصی بین 10 تا 20 هزار یورو تخمین زده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه تحصیل در آلمان را مطالعه کنید. 

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در آلمان

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در آلمان

اگر به فکر مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل هستید، می‌توانید برای مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید. اصلی‌ترین خدمات حامی مهاجر عبارت‌اند از:

 • ارائه مشاوره تخصصی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان
 • مشاوره و اطلاعات تخصصی درباره انتخاب رشته و دانشگاه
 • اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان
 • ارائه خدمات آمادگی برای مصاحبه‌ی سفارت
 • ارائه خدمات نگارش و تنظیم مدارک CV و SOP
 • مشاوره دقیق برای تهیه منابع آزمون ورودی
 • پشتیبانی از مشتریان محترم و متقاضیان دریافت پذیرش تحصیلی از آلمان

سخن پایانی

ما در این مقاله به شرایط تحصیل در آلمان از جمله سن، هزینه و زمان اپلای در دانشگاه های آلمان پرداختیم. همچنین، زبان تحصیل در آلمان و مدارک لازم برای درخواست ثبت نام را به‌طور مفصل توضیح دادیم. 
مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل این امکان را فراهم می‌کند تا در دانشگاه‌های معتبر اروپایی با هزینه پایین یا حتی بدون پرداخت هزینه درس بخوانید. حتی پس از پایان اقامت تحصیلی در آلمان می‌‌توانید شغل مناسب با درآمد عالی پیدا کرده و در آن کشور زندگی کنید. 
در صورت داشتن هرگونه سوال درباره شرایط تحصیل در آلمان و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی و توریستی آلمان، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان با تجربه موسسه حامی مهاجر در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره تحصیل در آلمان

در ادامه می‌توانید پاسخ سوالات پر تکرار درباره اخذ پذیرش تحصیلی آلمان را مشاهده کرده و در صورت داشتن پرسش‌های دیگر، آن را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید. 

آیا می‌توان در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

بله. امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد.

شرط نمره زبان برای تحصیل در آلمان چیست؟

نمره مدرک زبان آلمانی شما باید حداقل در سطح B2 یا C1 باشد. در صورت تحصیل به زبان انگلیسی نیز باید آیلتس با حداقل نمره 6.5 و تافل با حداقل نمره 85 داشته باشید.

آیا می‌توانم در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم؟

بله، شما در صورت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانید به صورت رایگان یا با هزینه جزئی تحصیل کنید و نیازی به پرداخت شهریه ندارید.

دریافت وقت سفارت آلمان در تهران برای ویزای تحصیلی چقدر طول می‌کشد؟

اخیرا درخواست وقت برای سفارت آلمان به صورت آنلاین بوده و مدت زمان لازم برای دریافت وقت به 2 تا 3 هفته کاهش پیدا کرده است.

آیا می‌توان در حین تحصیل در آلمان کار کرد؟

شما می‌توانید تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنید.

امکان کار پس از فارغ ‌التحصیلی در آلمان هست؟

بله، پس از فارغ التحصیلی می‌توانید تا 18 ماه پس از آن موقعیت شغلی خود را در آلمان پیدا کنید. اما در صورت پیدا نکردن کار در این مدت، باید خاک آلمان را ترک کنید.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان چه میزان است؟ 

به‌طور کلی، داشتن مدل بالا تا متوسط (معدل 14 به بالا)، امکان دریافت ویزای تحصیلی در آلمان را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد. با این حال، ممکن است شرایط تحصیل در آلمان با مدل پایین نیز وجود داشته باشد. 

تحصیل در المان بهتر است یا ایتالیا؟

هر دو کشور شرایط مناسبی برای ادامه تحصیل را دارند، با این حال انتخاب هر یک از این کشورها به اهداف مهاجرت دانشجو، تمکن مالی و شرایط پذیرش دانشگاه ها بستگی دارد. 

مهاجرت تحصیلی به آلمان بهتر است یا کانادا؟

در مجموع شرایط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به مراتب دشوارتر از کانادا است. با این حال، نرخ اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در آلمان بیشتر است. 

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی آلمان وجود دارد؟ 

خیر. امکان تبدیل ویزای توریستی کشور آلمان به ویزای تحصیلی وجود ندارد. 

تحصیل در آلمان یا انگلیس؟ کدام بهتر است؟ 

شانس پذیرش در دانشگاه‌های انگلیس بیشتر از آلمان است. با‌این‌حال، هزینه‌های تحصیل در آلمان به مراتب کمتر از کشور انگلیس است و دانشجویان در آلمان امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی را دارند. 

برای تحصیل در آلمان چه مدارکی لازم است؟

اصلی‌ترین مدارک شامل ویزای تحصیلی، فرم تکمیل شده درخواست پذیرش، پاسپورت، مدارک و سوابق تحصیلی همراه با ترجمه، انگیزه‌نامه، رزومه و مدارک زبان می‌شود. 

آیا تحصیل در آلمان بدون دیپلم امکان پذیر است؟ 

بله. اگر قصد ادامه تحصیل بدون دیپلم در آلمان را دارید، می توانید برای ورود به کالج مقدماتی اقدام کنید. همچنین، برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویانی که دیپلم رسمی ندارند، برای ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکترا سوابق مهارت‌های کاری درخواست کرده یا امتحان ورودی برگزار می‌کنند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 0