20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

معایب و مزایا تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی

بررسی معایب و مزایای تحصیل در آلمان

اینکه بتوان در دانشگاه‌های شناخته شده و سطح بالا در یک کشور خارجی با شهریه رایگان یا هزینه پایین تحصیل کرد، قطعا از جذابترین دلایل مهاجرت تحصیلی است. آلمان از معدود کشورهای مطلوب برای تحصیل با این شرایط است! در حال حاضر، آلمان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل است، اما دانشجویان بین‌المللی با چالش‌هایی نیز مواجه هستند. با توجه به این موارد، ما در ادامه مقاله به بررسی مزایا و معایب تحصیل در آلمان می‌پردازیم، لذا تا انتهای همراهمان باشید.

مزایای تحصیل در آلمان

در یک دهه گذشته مهاجرت تحصیلی به آلمان به دلیل مزیت‌های متعدد این کشور سیر صعودی داشته است. در ابتدای مقاله برخی از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان را ذکر کردیم، دلایلی که به تنهایی می‌تواند انگیزه انتخاب کشور آلمان برای تحصیل باشد. در ادامه مزایا را همراه با جزئیات توضیح می‌دهیم.

 • امکان تحصیل رایگان در آلمان
 • شهریه پایین دانشگاه‌های خصوصی نسبت به کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس
 • قرار داشتن نام بسیاری دانشگاه‌های آلمانی در لیست بهترین دانشگاه‌ها در جهان
 • هزینه زندگی مقرون به صرفه در آلمان
 • امکان کار پاره وقت در زمان تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان
 • امکان همراهی خانواده دانشجو به آلمان
 • دریافت اقامت کاری در آلمان پس از تحصیل (تبدیل ویزای تحصیلی به کاری)

امکان تحصیل رایگان در آلمان

1- امکان تحصیل رایگان در آلمان

دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور فرصت خوبی برای مهاجرت است. از طرفی هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور خارجی موردی است که روی تصمیم‌گیری در این باره تاثیر مهمی دارد.

از این بابت می‌توانید روی کشور آلمان حساب کنید. برای هر دانشجو از هر اتباعی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان یا رایگان است یا شهریه بسیار پایین دارد. تنها هزینه‌ای که شما ممکن است پرداخت کنید، هزینه ثبت نام ترم دانشگاه است که ممکن است بین 100 تا 450 یورو باشد.

تا کنون نزدیک به 40 درصد از دانشجویان در سراسر جهان آلمان را به خاطر شهریه رایگان دانشگاه‌های دولتی این کشور انتخاب کرده‌اند!

2- شهریه پایین دانشگاه‌های آلمان نسبت به کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا

در کنار رایگان بودن دانشگاه‌های دولتی آلمان، شهریه دانشگاه‌های خصوصی در این کشور نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های با کیفیت کشورهای دیگر مثل آمریکا، کانادا و انگلیس پایین بوده و این امکان برای دانشجو فراهم می‌شود تا با آسودگی بیشتری به تحصیل در دانشگاه بپردازد.

در کل میانگین شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی در آلمان بین 3.000 تا 26.000 یورو برای مقطع کارشناسی و تا 40.000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد است. البته بستگی به این دارد که شما برای چه دانشگاه و چه رشته تحصیلی اپلای می‌کنید.

برترین دانشگاه های آلمان

3- دانشگاه‌های آلمانی از جمله برترین دانشگاه‌ها در جهان

توجه کنید! پایین بودن یا رایگان بودن شهریه دانشگاه‌های آلمان به معنی کیفیت پایین سیستم آموزشی این کشور نیست. دانشگاه‌های کشور آلمان جزء دانشگاه‌های معتبر بوده و بسیاری از آن‌ها رتبه زیر 200 را در بین دانشگاه‌های جهان دارند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله بهترین دانشگاه آلمان را مطالعه کنید. 

کشور آلمان برای آموزش و تحصیل ارزش بالایی قائل بوده و این موضوع را می‌توان از کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور فهمید.

سیستم آموزشی، برنامه‌های درسی رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی در کشور آلمان به طور مداوم بروز رسانی می‌شود تا بتواند با بازار کار و دنیای متغیر کسب‌و‌کار همگام باشد.

4- هزینه زندگی مقرون به صرفه در آلمان

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل و زندگی در آلمان ؛ ارزان‌تر بودن هزینه‌ها نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپا است. البته طبیعتا هزینه زندگی داخل شهر نسبت به حومه شهر بیشتر خواهد بود. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان از 700 تا 950 یورو برآورد شده است. با داشتن سبک زندگی سازگار و مدیریت هزینه توسط دانشجو، زندگی در آلمان مقرون به صرفه و مطلوب خواهد بود.

5- امکان کار پاره وقت در آلمان در حین تحصیل

بر اساس قوانین کشور آلمان، دانشجویان بین‌المللی اجازه دارند همزمان با تحصیل به کار پاره وقت بپردازند. شما می‌توانید تا 20 ساعت در هفته یا به مدت 120 روز کامل در سال مشغول به کار شوید.

اشتغال به صورت پاره وقت به شما این امکان را می‌دهد تا در کنار تامین مخارج زندگی دانشجویی خودتان، با محیط کار در کشور آلمان آشنا شوید و احتمال موفقیت در کاریابی را پس از اتمام تحصیل بالا ببرید.

همچنین در صورتی که واجد شرایط باشید، می‌توانید به کار دانشجویی مربوط به رشته تحصیلی خود بپردازید که به شما در ساخت یک رزومه مطلوب کمک خواهد کرد.

امکان کار پاره وقت در آلمان در حین تحصیل

6- امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

بسیاری از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور آلمان به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. اگر یادگیری زبان آلمانی برای شما چالش برانگیز است، نگران نباشید! می‌توانید برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان اقدام کنید.

البته برای مکالمه روزانه و زندگی در این کشور در هر حال یادگیری زبان آلمانی لازم است، اما با این امکان می‌توان زبان آلمانی را به تدریج و در طول اقامت در این کشور یاد گرفت.

7- امکان همراهی خانواده دانشجو به آلمان 

برای والدین یا همسر و فرزند دانشجوی بین‌المللی که دارای ویزا و اقامت تحصیلی آلمان (دارای اجازه اقامت) است، در صورت تمایل ویزای همراه صادر می‌شود. به این ویزا، ویزای پیوستن دوباره خانواده یا "German Family Reunion Visa" می‌گویند.

مزیت مهم داشتن ویزای همراه برای خانواده دانشجو این است که در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانند در کشور آلمان به کار تمام وقت مشغول شوند. بنابراین اگر شما در آلمان تحصیل کنید و اقامت دانشجویی داشته باشید، می‌توانید والدین، همسر و فرزند خود را به آلمان بیاورید. البته این موضوع بستگی به سن، وضعیت تاهل شما و سن فرزندتان دارد و شرایط شما بررسی می‌شود.

اقامت در آلمان پس از تحصیل

8- اقامت در آلمان پس از تحصیل (تبدیل ویزای تحصیلی به کاری)

پس از این که از دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شدید، می‌تواندی برای پیدا کردن موقعیت شغلی در این کشور اقدام کنید.

قانون کشور آلمان این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید تا 18 ماه (یک سال و 6 ماه) پس از اتمام تحصیل اقامت داشته باشید و کار پیدا کنید. بنابراین می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت کاری دریافت نمایید.

 البته توجه کنید که اگر در این مدت نتوانید مشغول به کار شوید، باید از کشور آلمان خارج شوید.

9- مدرک تحصیلی معتبر آلمان و آینده کاری مطلوب

وجود کیفیت و استانداردهای بالای آموزشی و حرفه‌ای، باعث شده تا فارغ التحصیلان با سطح آموزشی و توانایی بالایی وارد بازار کار شوند. دانشگاه‌های کشور آلمان از احترام و اعتبار بالایی برخوردار بوده و مدرک تحصیلی آن‌ها به تبع آن معتبر است.

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته جهان در صنعت و تجارت است. این کشور بر سرمایه‌گذاری روی تحقیق و توسعه تاکید دارد و در علم و فناوری از جمله کشورهای پیشرو محسوب می‌شود.

در صورتی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل خود را به اتمام برسانید، نه تنها در آلمان، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر فرصت‌های شغلی فراوانی پیش روی شما خواهد بود. بنابراین می‌توانید روی پیشرفت زندگی حرفه‌ای خود حساب کنید.

10- تنوع دوره و رشته‌های تحصیلی در آلمان

دانشگاه‌های کشور آلمان دوره آموزشی، مقطع و رشته تحصیلی متنوعی دارند. برای هر کس با هر علاقه‌ای، امکان تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد. البته ناگفته نماند که دانشگاه‌های آلمان در رشته‌های مهندسی، پزشکی و داروسازی جزء کشورهای پیشرو و برتر در جهان است.

همچنین دوره‌های زبان، دوره‌های مختلف آموزشی آنلاین و فرصت‌های مطالعاتی و پژوهش نیز برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است.

11- امکان سفر به کشورهای منطقه شنگن با اقامت دانشجویی

اگر از اتباع یا مقیمان قانونی کشورهای اتحادیه اروپا نباشید، باید بعد از دریافت پذیرش تحصیلی اقامت دانشجویی اخذ کنید.

مزیت اقامت دانشجویی آلمان این است که شما می‌توانید بدون نیاز به گرفتن ویزای شینگن به آن کشورها سفر کنید و برای گردشگری از فرصت اقامت دانشجویی خود بهره‌مند شوید!

مزایای زندگی دانشجویی در آلمان

مزایای زندگی دانشجویی در آلمان

علاوه بر مزایای تحصیل در آلمان، باید مزیت‌های زندگی به عنوان یک دانشجو در آلمان را از جنبه‌های دیگر بررسی کنیم.

 • زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند جالب باشد. مردم کشور آلمان در حین داشتن رفتار دوستانه، حریم خصوصی شما را رعایت می‌کنند. کشور آلمان نیز مانند کشورهایی مثل آمریکا و کانادا چند فرهنگی بوده و در آنجا احساس غریبی نخواهید کرد.
 • وجود انواع تفریحات ورزشی در فضای آزاد و بسته، سینما و تئاتر، مد و لباس، امکان شرکت در فعالیت‌های مختلف هنری و فرهنگی، به دانشجویان این اجازه را می‌دهد که با هر سلیقه‌ای بتوانند اوقات فراغت خود را گذرانده و به دنبال مهارت و فعالیت مورد علاقه خود در کنار تحصیل باشند.
 • قطعا یکی از مواردی که برای دانشجویان اهمیت دارد، شرایط رفت و آمدشان در شهر است. کشور آلمان سیستم حمل و نقل بزرگی از جمله اتوبوس، مترو، تراموا و کشتی (در شهرهایی مثل هامبورگ) است. این سیستم حمل و نقل امن بوده و با خیال آسوده می‌توان از آن استفاده کرد.

برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه و شرایط زندگی در این کشور ، توصیه‌کنم مقاله هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان را مطالعه کنید. 

مزایای زندگی در آلمان

 • کشور آلمان، کشوری زیبا بوده و مکان‌های تاریخی زیادی برای کشف دارد. کسانی که علاقه به طبیعت و مکان‌های تاریخی دارند، قطعا از زندگی در این کشور لذت خواهند برد.
 • کشور آلمان به عنوان یک کشور اروپایی طبیعت سبز فراوانی دارد. همچنین از جمله کشورهای پیشرو در زمینه صنایع سبز بوده و همواره در تلاش است تا سیاست‌های موثری را برای محیط زیست و گرمایش زمین در پیش بگیرد.
 • در کشور آلمان شما معمولا دارای امنیت شغلی هستید و کارفرما باید دلیل قانع کننده و واقعی برای اخراج شما داشته باشد. این موضوع از اخراج غیرمنصفانه در سازمان‌های آلمانی جلوگیری می‌کند. در کنار آن اکثر محیط‌های کاری در این کشور پویا و دارای اخلاق کاری مطلوب هستند.
 • آلمان کشور امنی است. میزان ارتکاب به جرم و جنایت در این کشور پایین بوده و این موضوع آسایش خاطر شهروندان و مقیمان را تامین می‌کند. همچنین کشور آلمان در سال 2022 جزء ده کشور اول با بالاترین امنیت برای زنان است.
 • سیستم رفاهی کشور آلمان قوی و گسترده بوده، مردم و اتباع تحت حمایت دولت هستند. سیستم بهداشت و درمان آلمان جزء لیست 25 کشور برتر در جهان است.

سیستم بهداشت در کشور آلمان

مرخصی زایمان و مرخصی والدین نیز از جمله خدمات رفاهی در کشور آلمان است. معمولا زنان باردار شاغل می‌توانند تا 14 هفته از مرخصی زایمان استفاده کنند. (6 هفته قبل و 8 هفته بعد از زایمان)

همچنین والدین شاغل حق استفاده از مرخصی تا 3 سال به منظور مراقبت از فرزندشان دارند. همچنین دولت به کسانی که دارای فرزند هستند ماهانه بین 300 تا 1,800 یورو کمک هزینه پرداخت می‌کند. این مبلغ بستگی به حقوق والدین قبل از تولد فرزند دارد.

اگر شما پس از یکسال کار خود را به دلایلی از دست بدهید، دولت آلمان تا یکسال به صورت ماهانه مبلغی را به عنوان حمایت مالی به شما می‌دهد.

شرایط ادامه تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در آلمان با توجه به سیستم آموزشی این کشور شرایطی دارد. برای ورود به دانشگاه یا اینکه امکان ورود به چه دوره و مقطع تحصیلی را دارید، باید طبق معیارهای سیستم آموزشی کشور آلمان صلاحیت خود را بررسی کنید. برای مثال مدرک دیپلم در این کشور 13 ساله است. از آنجا در ایران دیپلم 12 ساله داریم، معمولا دانشجویان ایرانی قبل از ورود به دانشگاه مخصوصا برای مقطع کارشناسی، نیاز به گذراندن یک سال دوره کالج مقدماتی (Studienkolleg) دارند.

همانطور که گفتیم در کنار زبان آلمانی، بسیاری از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. حداقل سطح مدرک زبان آلمانی شما باید B2 یا C1 باشد. در صورتی که قصد تحصیل در آلمان را به زبان انگلیسی دارید، باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا و یا تافل با حداقل نمره 90 یا 95 داشته باشید.

معایب تحصیل در آلمان

معایب تحصیل در آلمان

با وجود سیستم تحصیلی بسیار پیشرفته و کیفیت بالای آموزش در آلمان، اما مشکلاتی نیز وجود دارد که می‌تواند بر تحصیلات دانشجویان تأثیر بگذارد. اصلی‌ترین معایب تحصیل و زندگی در آلمان عبارت‌اند از: 

 • عدم تسلط به زبان آلمانی یکی از مشکلات اصلی دانشجویان بین‌المللی است. مخصوصا اگر زبان مادری دانشجو غیر انگلیسی باشد و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کرده باشد. درست است که امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد، اما ممکن است یادگیری زبان آلمانی برای مکالمه روزانه برای برخی افراد چالش برانگیز باشد.
 • برای برخی از افراد کنار آمدن با آب و هوای سرد سخت‌تر است. زمستان‌های کشور آلمان معمولا بسیار سرد و طولانی است. در روزهای زمستانی معمولا ساعت 4 بعد از ظهر خورشید غروب می‌کند. ممکن است روزهای برفی یا بارانی زیادی را نیز تجربه کنید.
 • ساختار قانونی بروکراسی می‌تواند از جمله سختی‌های تحصیل در آلمان باشد. ممکن است لازم باشد وقت زیادی را برای ثبت نام در دانشگاه، دریافت کارت امتحان یا موارد دیگر صرف کنید.
 • سیستم آموزشی کشور آلمان معمولا روی گپ تحصیلی حساس است. بهتر است برای مقطع کارشناسی تا سن 24 سالگی و برای کارشناسی ارشد تا 30 یا 32 سالگی برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام نمایید. البته توجه کنید که در هر صورت شرایط شما باید بررسی شود. با داشتن مشاوره تخصصی با کارشناسان مربوطه می‌توان راه گرفتن پذیرش و مهاجرت تحصیلی را آسان‌تر کرد.

سخن پایانی

سنجش مزایا و معایب انتخاب کشور به منظور مهاجرت تحصیلی، به تصمیم‌گیری بهتر کمک زیادی می‌کند. به علاوه بررسی این موارد در کنار شناخت شرایط و ویژگی‌های دانشجو باعث می‌شود تا فرد بتواند مقصد درستی را برای خود برگزیند.

در این مقاله سعی کردیم مزایای مهم تحصیل در آلمان و زندگی دانشجویی در این کشور را بیان کنیم. همچنین خلاصه‌ای از شرایط تحصیل در آلمان را عنوان کرده و در انتها معایب تحصیل در این کشور را توضیح دادیم.

گرفتن مشاوره تخصصی و بررسی شرایط شما به یافتن مسیر درست برای مهاجرت تحصیلی کمک خواهد کرد.

موسسه حامی مهاجر، با داشتن تجربه و سابقه درخشان در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا می‌تواند شما را در این مسیر یاری کند. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات درباره مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی آلمان، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان با تجربه حامی مهاجر تماس بگیرید.

 

پاسخ به سوالات متداول درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان

در ادامه به پرسش‌های متداول درباره مزیت و مشکلات تحصیل در آلمان پاسخ داده شده است. چنانچه سوال دیگری ذهن شما را درگیر کرده است، آن را در انتهای مقاله، در بخش دیدگاه‌ها بیان کنید تا کارشناسان ما پاسخ‌گوی شما باشند. 

مهترین مزیت تحصیل در آلمان چیست؟

مهمترین مزیت تحصیل در آلمان امکان تحصیل با کیفیت در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان است.

آیا هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بالا است؟

هزینه زندگی در آلمان به خصوص برای دانشجویان نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپا مقرون به صرفه‌تر است. البته بستگی به سبک زندگی و مدیریت هزینه دانشجو نیز دارد.

آیا دروس در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود؟

بسیاری از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور آلمان به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. شما می‌توانید انتخاب کنید که به زبان آلمانی تحصیل کنید یا زبان انگلیسی.

آیا تحصیل در آلمان سخت است؟

در کل می‌توان به یادگیری زبان آلمانی، وجود برخی قوانین بروکراسی در سیستم آموزشی و زمستان‌های بسیار سرد به عنوان مشکلات زندگی دانشجویی اشاره کرد.

می‌توانم بعد از اتمام تحصیل در آلمان زندگی کنم؟

با پیدا کردن موقعیت شغلی در آلمان تا 18 ماه پس از تحصیل، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر داده و به اقامت خود در آلمان به مدت بیشتری ادامه دهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0