20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بررسی مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

ایتالیا، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی است؛ زیرا دانشجویان این سرزمین، به‌واسطه امکانات گوناگون و خدمات متنوعی که دانشگاه‌های این سرزمین برایشان فراهم می‌کنند، می‌توانند دوره تحصیلی بی‌دغدغه‌ای را پشت‌سر بگذارند و اهداف علمی خود را محقق کنند.

به خاطر همین، ما هم می‌خواهیم دربارۀ مزایای تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم و ببینیم کدام ویژگی‌ها باعث شده است که این کشور به مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود؛ بنابراین قصد داریم بحث را با مزایای زندگی در ایتالیا آغاز کنیم و راجع‌به مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا به‌شکل کامل حرف بزنیم.

همچنین می‌خواهیم مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا را هم بررسی کنیم و بعد، به روی دیگر سکه بپردازیم! یعنی معایب تحصیل در ایتالیا را هم ببریم زیر ذره‌بین و بگوییم مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا شامل چه مواردی است. همراهمان باشید.

مزایای زندگی در ایتالیا

قبل از آنکه به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا بپردازیم، بد نیست اول نیم‌نگاهی به ویژگی‌های این سرزمین بیندازیم و ببینیم اصلا مزایای زندگی در ایتالیا چیست که عالم‌وآدم دوستش دارند!

خوب! حقیقت این است که صحبت‌کردن دربارۀ مزایای ایتالیا، دشواری‌های خاص خودش را دارد؛ البته نه اینکه مزیتی نداشته باشد، نه! بلکه انقدر ویژگی‌های این سرزمین دل‌فریب است که حیفمان می‌آید از میانشان، برخی را بگوییم و برخی را نه!

به خاطر همین، سعی می‌کنیم تعدادی از مهم‌ترین مزایای زندگی در ایتالیا را فهرست‌وار بیان کنیم تا در تعریف‌وتمجید از «سرزمین چکمه» کم نگذاشته باشیم! به این ترتیب:           

 • شاخص بالای کیفیت زندگی در ایتالیا؛
 • وجود آثار متعدد تاریخی در سرتاسر ایتالیا؛
 • وجود گالری‌های هنری، مد و فشن شکوهمند؛
 • وجود آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای در طول سال؛
 • شانس لذت‌بردن از زندگی پرشور شبانۀ ایتالیایی؛
 • شانس تجربه‌کردن طعم حقیقی غذاهای ایتالیایی!
 • اقامت کم‌هزینه‌تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی؛
 • قرارگفتن در دامنۀ دشت آلپ و وجود طبیعت خیره‌کننده و...

مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا

مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و زندگی در این سرزمین هم مزایای دل‌چسبی دارد که 4 نمونه‌اش را برایتان بازگو می‌کنیم:

 • اول

می‌دانستید اگر دانشجوی ایتالیا باشیم، می‌توانیم به‌جای استفاده از تاکسی و اوبر و امثال آن، از سیستم حمل‌ونقل عمومی قدرتمند ایتالیا استفاده کنیم؟ تازه، آن هم تقریبا با نصف قیمت! بله! بنابراین همین مورد، خودش یکی از دل‌چسب‌ترین مزایا اقامت دانشجویی در ایتالیا است.

 • دوم

مگر در یک کشور، نهادی حساس‌تر از سیستم بهداشت‌ودرمان هم داریم؟!

حالا خبر خوب چیست؟ اینکه دولت ایتالیا، همواره یک سیستم درمانی کارآمد و کم‌هزینه را برای مردم سرزمینش تدارک می‌بیند تا هیچ‌کس، اعم از دانشجویان بین‌المللی، نگرانی خاصی در این خصوص نداشته باشد. پس این شد دومین مزیت از مزایای زندگی دانشجویی ایتالیا.

 • سوم

شما هم سفرکردن را دوست دارید؟

بسیار خوب! یکی دیگر از مزایا اقامت دانشجویی ایتالیا این است که می‌توانیم به‌راحتی سفرهای درون‌مرزی یا برون‌مرزی را تجربه کنیم. چطور؟ این‌طور که ایتالیا با داشتن 77 فرودگاه داخلی و بین‌المللی، خطوط ریلی سراسری و سیستم جاده‌ای قدرتمند، همه را به سفر ترغیب می‌کند؛ حتی شما دوست عزیز!

 • چهارم

حفظ تعادل بین کار و درس و زندگی، یکی از نکات کلیدی اقمات دانشجویی در ایتالیا است؛ چون دانشجویان به همان اندازه که برای درس خود ارزش قائلند، به اوقات‌فراغتشان نیز اهمیت می‌دهند و تعطیلاتشان را به شیرین‌ترین شکل ممکن سپری می‌کنند!

مزایای تحصیل در ایتالیا

دیگر وقتش رسیده که برویم سروقت مزایای تحصیل در ایتالیا و ببینیم کدام ویژگی‌ها باعث شده این کشور، به گزینۀ ایدئالی برای درس‌خواندن تبدیل شود. در ادامه، به این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

مزایای تحصیل در ایتالیا

پایین‌تربودن هزینه درس خواندن در ایتالیا

راستش را بخواهید، از ویژگی‌های برجستۀ تحصیل در ایتالیا همین است که خرج درس‌خواندن در این سرزمین بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی است! این‌طور که شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 2000 تا 4000 یورو در سال و شهریه خوابگاه، بین 300 تا 700 یورو در ماه متغیر است.

تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا و جهان

تا حالا نام معاهدۀ بولونیا به گوشتان خورده؟ خوب طبق این معاهده که به «پیمان ارسموس» هم شهرت دارد، تمام کشورهای طرف قرارداد موظف هستند سیستم آموزشی به‌روز و یک‌دستی را به دانشجویان خود عرضه کنند.

حالا خبر خوش اینکه ایتالیا هم عضو این پیمان است! به این صورت که جمعی از برترین دانشگاه های ایتالیا، با تدوین برنامه‌های آموزشی دقیق و یکدست، تلاش می‌کنند توانایی‌های دانشجویان را شکوفا کرده و آنان را به اهدافشان نزدیک کنند.

امتحانات دانشگاه های ایتالیا

یکی از نکات درخورتوجه راجع‌به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا، تاریخ برگزاری امتحانات در دانشگاه‌هاست؛ این‌طور که برخلاف روند معمول، امتحانات دانشگاه های ایتالیا بلافاصله بعد از پایان ترم آغاز نمی‌شود. بلکه ممکن است از آخرین کلاس ترم تا اولین امتحان، یک ماه فاصله باشد!

بنابراین در این شرایط، دانشجویان فرصت خوبی دارند که دروس تدریس‌شده را مرور و امتحاناتشان را با آمادگی کامل آغاز کنند. ضمنا ایتالیا نه‌تنها به دانشجویان اجازه می‌دهد زمان امتحان خود را به تعویق بیندازند، بلکه در صورت قبول‌نشدن، می‌گذارد آن‌ها چند مرتبۀ دیگر هم در آزمون شرکت کنند!

امکان انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ایتالیا

معمولا یکی از دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی، موضوع کار دانشجویی است؛ چون در برخی کشورها، دانشجویان تنها موظف به تحصیل‌اند و اجازۀ کار ندارند؛ اما خوب اینجا ایتالیاست! بنابراین دانشجویان اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و از این طریق درآمد داشته باشند.

ضمنا اگر دوست داشتید دربارۀ بازار کار دانشجویی این سرزمین بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم به مقالۀ وضعیت کار دانشجویی در ایتالیا سر بزنید. در آنجا، هرآنچه لازم است را گفته‌ایم.

وجود شباهت‌های فرهنگی و امکان برقراری ارتباط آسان

از جمله مزایای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی، وجود شباهت‌های فرهنگی بین اهالی ایران و این سرزمین است؛ چون مثل ما، ایتالیایی‌ها هم مردمی خونگرم هستند و برای خانواده‌شان اهمیت زیادی قائلند؛ بنابراین به‌خاطر همین شباهت‌هاست که دانشجویان ایرانی به‌راحتی خودشان را با زندگی در ایتالیا وفق می‌دهند.

طیف گسترده رشته های تحصیلی ایتالیا

از آنجا که رویکرد دولت‌مردان ایتالیایی به موضوعات تحصیلی، نگرشی بین‌المللی است، جای تعجبی ندارد که رشته‌های درسی ارائه‌شده در این سرزمین، مطابق با تمام سلایق باشد. طوری که در حال حاضر، دانشگاه‌های ایتالیا بیش از 150 رشته تحصیلی متفاوت را ارائه می‌دهند!

بنابراین ما نه‌تنها می‌توانیم به این سرزمین برویم و در بهترین رشته های دانشگاه های ایتالیا درس بخوانیم، بلکه می‌توانیم رشته‌هایی را انتخاب کنیم که تنها در برخی دانشگاه‌های جهان ارائه می‌شود!

امکان سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن

شاید بتوان گفت یکی از باارزش‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن برای دانشجویان است؛ چون مطابق با پیمان شینگن، هرکسی با دریافت ویزای یکی از کشورهای عضو این ناحیه، می‌تواند آزادانه به سایر کشورهای هم‌پیمان هم سفر کند.

به همین خاطر دانشجویان می‌توانند در تعطیلات، به کشورهایی مثل آلمان و هلند و اسپانیا و... سفر کنند و در این گشت‌وگذار رویایی، لحظات خاطره‌انگیزی را تجربه کنند.

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

علاوه بر هزینۀ معقول تحصیل، یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که مسئولین این سرزمین، بورسیه‌های متعددی را برای کاهش دغدغه‌های دانشجویان تدارک دیده‌اند. حالا یکی از مهم‌ترین انواع این بورسیه، بورسیه استانی ایتالیا است که تا حد زیادی، می‌تواند ما را به رویای تحصیل رایگان در ایتالیا نزدیک کند.

ضمنا معیار پرداخت این بورسیه، میزان درآمد خانواده افراد در کشور مبدا است که نهایتا، در طی سه قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود.

مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا را دانستیم. اما بیایید از مزیت زندگی در ایتالیا بعد از تحصیل حرف بزنیم.

کار کردن پس از پایان تحصیل در ایتالیا

 • اول | امکان ادامه‌تحصیل بی‌دردسر در سایر کشورهای اروپایی؛ یعنی بابت عضویت ایتالیا در عهدنامه بولونیا، دانشجویان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی، تحصیل خود را در سایر کشورهای عضو این معاهده پی بگیرند. ضمنا به‌سبب یکسان‌بودن ارزش مدارک، احتیاجی نیست دانشجویان مدارک تحصیلی‌شان را معادل‌سازی کنند.
 • دوم | ایتالیا از جمله کشورهایی است که با دیگر دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی، دوره‌های علمی‌هنری مشترک برگزار می‌کند؛ پس فارغ‌التحصیلان می‌توانند با شرکت در این دوره‌های اشتراکی، به اعتبار رزومۀ علمی خود بیفزایند و در تحقق اهدافشام، مسیر را هموارتر کنند.
 • سوم | اجازۀ کار پس از پایان دوره تحصیل، از جمله مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا است؛ به این صورت که دانشجویان می‌توانند پس از پایان دوره تحصیل خود تا مدتی در ایتالیا بمانند و شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. در آخر نیز آن‌ها می‌توانند نوع ویزای خود را تغییر بدهند و درخواست ویزای کاری کنند.
 • چهارم | از جمله نکات مهم در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا، توجه این کشور به هنر و هنرمندان است. به همین دلیل هم، فارغ‌التحصیلان هنر می‌توانند پس از پایان تحصیلشان، نمایشگاه‌هایی از آثار خود را برگزار کرده و علاوه بر کسب درآمد، هنرشان را نیز به جامعۀ هنری معاصر معرفی کنند.

معایب تحصیل در ایتالیا

حالا که تمام نکات مثبت زندگی در ایتالیا و درس‌خواندن در این کشور را دانستیم، بد نیست با ناملایمات زندگی در ایتالیا هم آشنا شویم. پس بیایید راجع‌به برخی معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا هم حرف بزنیم.

معایب تحصیل در ایتالیا

1. شاید بتوان گفت نخستین نکته منفی در خصوص ایتالیا، مسئله زبان در این کشور است. بله! هرچند برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید، اما حقیقت این است که مردم این سرزمین تسلط زیادی به زبان انگلیسی ندارند؛ البته همین مسئله، خودش می‌تواند فرصتی باشد برای یادگیری زبان جدید.

2. نکته دیگری که می‌توان در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا مطرح کرد، بحث ترافیک و شلوغی در برخی کلان‌شهرهای ایتالیا است؛ چون شهرهایی ماند رم و میلان که اهمیت توریستی زیادی دارند، در تمام طول سال پذیرای گردشگران هستند و همین موضوع، دلیلی است بر شلوغی همیشگی ایتالیا! پس دانشجویان باید برای حضور به‌موقع در کلاس‌هایشان، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند.

3. مورد بعدی که شاید از جدی‌ترین معایب تحصیل در ایتالیا به‌حساب می‌آید، وجود کاغذبازی‌های خسته‌کننده در نظام اداری این سرزمین است؛ طوری که اگر دانشجویی با سازمان‌های ایتالیا سروکار داشته باشد، باید چند ساعتی از روز خود را به طی‌شدن بروکراسی‌های اداری اختصاص بدهد!

4. نمی‌دانیم! شاید یکی از بدی های تحصیل در ایتالیا، وجود برخی امتحانات شفاهی باشد که برای ارزیابی آموخته‌های دانشجویان برگزار می‌شود؛ منتها هرچند دانشجویان بین‌المللی به این روند عادت ندارند، حقیقت این است که چنین آزمون‌هایی باعث آمادگی علمی بیش‌ازپیش افراد می‌شود. قضاوت با خودتان!

5. در پایان، باید به بروز تغییرات ناگهانی در زمان‌بندی کلاس‌های ایتالیا هم اشاره کنیم؛ پس دانشجویان باید برای این مورد که از جمله معایب تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود، آمادگی قبلی داشته باشند و برنامه تحصیلی خود را به‌شکلی منعطف تدوین کنند.

مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا

گفتیم یکی از مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا، اجازۀ کارکردن پس از پایان تحصیلات است. با این حال، از جمله مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا آن است است که وضعیت کار در این کشور تعریف چندانی ندارد؛ پس ممکن است آن‌ها نتوانند شغل دل‌خواهشان را پیدا کنند و به‌ناچار، جایی فعالیت کنند که دوستش ندارند!

یکی دیگر از مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا، مسئلۀ زبان است. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بسیاری از مردم ایتالیا به زبان انگلیسی مسلط نیستند؛ بنابراین دانشجویان ایرانی برای اینکه لحظات راحت‌تری را در این سرزمین سپری کنند، باید تسلطشان را بر زبان ایتالیایی افزایش دهند.

در نهایت، باید به شهریه سنگین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا اشاره کنیم که نه‌تنها از مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا است، بلکه موردانتقاد دیگر دانشجویان خارجی نیز قرار دارد؛ چون در برخی موارد، شهریه این دانشگاه‌ها تا 30.000 یورو در سال نیز می‌رسد و فشار مالی سنگینی را به دانشجویان تحمیل می‌کند!

در حالی که دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شهریه بسیار کمتری دارند و دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های متعدد آنان استفاده کنند؛ همین‌قدر آسان و بی‌اذیت‌وآزار!

حرف آخر!

در این مقاله تلاش کردیم راجع‌به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا به‌طور مفصل صحبت کنیم و هر آنچه لازم بود را موردبررسی قرار دهیم. به همین خاطر به ویژگی‌های زندگی در ایتالیا پرداختیم و مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا را هم بررسی کردیم.

سپس، به مزایای تحصیل در ایتالیا پرداختیم و تک‌به‌تک این ویژگی‌ها را توضیح دادیم؛ مثلا راجع‌به پایین‌تربودن هزینه تحصیل در ایتالیا یا قوانین کار دانشجویی در این سرزمین حرف زدیم و برخی از مهم‌ترین مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا را هم بیان کردیم.

در آخر هم با پرداختن به سمت دیگر ماجرا و معطوف‌کردن توجه‌مان به معایب تحصیل در ایتالیا و مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا، این مبحث را از تمامی جهات موردبررسی قرار دادیم و برای تمام سوالات احتمالی آن، پاسخی یافتیم.

با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، هم می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید و هم می‌توانید ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، سوال خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول دربارۀ مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

بسیار خوب! دیگر عرضی نیست! فقط مانده چندسوال پرتکرار در خصوص موضوع بحثمان که در ادامه، بررسی‌شان می‌کنیم.

زندگی در ایتالیا بهتر است یا اسپانیا؟

هرکدام شرایط خاص خودش را دارد؛ اما از آنجا که ایتالیا بورسیه بسیار مناسبی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرد، این کشور گزینه مناسب‌تری برای زندگی دانشجویی است.

تجربه دانشجویان ایرانی در ایتالیا چگونه است؟

بر اساس نظرات دانشجویان خودمان، ایرانیان می‌توانند به‌سادگی خودشان را با فرهنگ ایتالیایی وفق بدهند و زودتر از آنچه انتظار دارند، شوک پس‌ازمهاجرت را پشت‌سر بگذارند.

معایب زندگ دانشجویی در ایتالیا چه مواردی هستند؟

چنان‌که در طول مقاله هم دربارۀ آن صحبت کردیم، مواردی مثل مسئلۀ زبان یا شلوغی شهرها از جمله معایب زندگی دانشجویی در ایتالیا است.

هزینه زندگی دانشجویی در کدام شهر ایتالیا کمتر است؟

طبق مقالۀ ارزان ترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل که آمدیم و لیستی از این شهرها ارائه دادیم، شهر کاتانیا ارزان‌ترین شهر این سرزمین برای تحصیل است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
جواد ولی پور
با سلام درصورت اخذبورسیه استانی ازدانشگاهای دولتی ایتالیا سالانه چقدرکمک هزینه میدن ؟کل هزینه یک سال متوسط چقدرمیشه؟
کارشناس حامی مهاجر

درود جواد عزیز
به طور کلی شهریه های دانشگاه سالانه بین 2هزار یورو تا 4 هزار یورو هست و هزینه های زندگی به صورت ماهانه بین 700 تا 900 یورو هست
بورسیه استانی هم بین 5 هزار یورو تا 7 یورو امکان دریافت هست 
در صورت دریافت بورسیه استانی علاوه بر هزینه های دانشگاه میتونید کمک هزینه برای زندگی هم دریافت کنید