مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی است. زیرا دانشجویان این سرزمین، به‌واسطه امکانات گوناگون و خدمات متنوعی که دانشگاه‌های ایتالیا برای آنان فراهم می‌کنند، می‌توانند دوره تحصیلی بی‌دغدغه‌ای را پشت‌سر بگذارند و بسیاری از اهداف علمی خود را محقق کنند.

به همین خاطر، ما نیز می‌خواهیم در خصوص همین مزایای تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم و ببینیم کدام ویژگی‌ها باعث شده است که امروزه، این کشور به مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. بنابراین در ادامه بحث را با تحصیل در ایتالیا و شرایط تحصیل در این سرزمین آغاز می‌کنیم و پس از آن، راجع‌به هر یک از مزایای زندگی در ایتالیا و مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا به‌شکل کامل حرف می‌زنیم.

همچنین قصد داریم برای بررسی همه ابعاد این موضوع، مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا را نیز بررسی کنیم و پس از آن، به روی دیگر سکه بپردازیم! یعنی معایب تحصیل در ایتالیا را زیر ذره‌بین قرار دهیم و بگوییم که تک‌به‌تک مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا شامل چه مواردی می‌شود. همراهمان باشید.

حامی مهاجر، موسسه مهاجرتی معتبری است که در زمینه مهاجرت تحصیلی و دیگر انواع مهاجرت، به مراجعین خود خدماتی تخصصی ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد: اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، ارائه مشاوره و تنظیم مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و... شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

تحصیل در ایتالیا

گفتیم که تحصیل در ایتالیا علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد و روزبه‌روز نیز به محبوبیت آن اضافه می‌شود. تا آنجا که در طی چند سال اخیر، تعداد دانشجویان غیراروپایی مشغول در دانشگاه‌های این سرزمین به بیش از 125هزار نفر رسیده است.

ضمنا هدف‌گذاری دولت‌مردان ایتالیایی نیز همین بوده است که با آسان‌ترکردن شرایط تحصیل در ایتالیا، بتوانند به جذب هرچه بیشتر دانشجویان بین‌المللی بپردازند. زیرا این دانشجویان می‌توانند با تحصیل در ایتالیا و کسب موفقیت‌های تحصیلی، جایگاه علمی ایتالیا را نیز ارتقا دهند.

بنابراین روشن است که با وجود چنین شرایطی، همواره اخبار متعددی در خصوص تحصیل در این سرزمین و شرایط درس‌خواندن در ایتالیا به گوش برسد. در بخش بعدی، به ذکر برخی از این شرایط تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

به‌مانند تحصیل در هر کشور دیگری، تحصیل در ایتالیا نیز شرایط ویژه‌ای دارد. مانند آزمون های وروردی دانشگاه های ایتالیا یا مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در این سرزمین. البته لازم‌به‌ذکر است که ما در خصوص تحصیل در این سرزمین و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن، پیش‌تر مطلب مفصلی کار کرده‌ایم و ریزبه‌ریز این مباحث را شرح داده‌ایم. می‌توانید آن را در صفحه تخصصی تحصیل در ایتالیا مطالعه کنید.

به همین خاطر آنچه در ادامه آمده، خلاصه‌ای است از شرایط تحصیل در ایتالیا:

 • آزمون های وروردی دانشگاه های ایتالیا:

یکی از اقدامات مهم جهت تحصیل در ایتالیا، شرکت در آزمون‌هایی نظیر آزمون TOLC و آزمون IMAT و اخذ نتیجه مناسب در آن است.

 • زمان ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا:

متقاضیان باید با آگاهی از زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا، در موقع مناسب برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنند. چرا که برخی از این دانشگاه‌ها، تنها یک بار در سال دانشجو می‌پذیرند.

 • شرایط سنی تحصیل در ایتالیا:

تحصیل در ایتالیا شرط سنی به‌خصوصی ندارد. با این حال، بهتر است افراد هرچه سریع‌تر ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند تا مشمول محدودیت‌های مقاطع تحصیلی مختلف نشوند.

 • زبان تحصیل در ایتالیا:

تحصیل در ایتالیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی ممکن است. ضمنا چنانچه زبان مادری فرد انگلیسی باشد و بخواهد در رشته انگلیسی‌زبان درس بخواند، نیازی نیست که مدرک زبان ارائه کند.

 • گپ تحصیلی ایتالیا:

وجود گپ تحصیلی تا دوسه سال مشکل‌ساز نیست. منتهی برای وقفه بیشتر از این، باید دلیل موجه ارائه شود.

مزایای زندگی در ایتالیا

پیش از آنکه به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا بپردازیم، بد نیست که نیم‌نگاهی به ویژگی‌های کشور ایتالیا داشته باشیم و ابتدا در خصوص مزایای زندگی در ایتالیا صحبت کنیم.

بنابراین با این اطلاعات پایه‌ای شروع می‌کنیم که ایتالیا، سرزمینی است واقع‌شده در جنوب قاره اروپا و یکی از قدیمی‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. این سرزمین که زمانی تحت‌سلطه یونانیان و رومی‌ها بوده است، به‌عنوان مهد هنر و معماری جهان نیز شناخته می‌شود. به‌نحوی که برخی از سرشناس‌ترین چهره‌های هنری تاریخ مانند میکل آنژ، لئوناردو داوینچی و رافائل، همگی متولد ایتالیا بوده‌اند.

ضمنا امروزه نیز تاثیرات این هنرورزی بر جا مانده است و نشانه‌های آن در گوشه‌وکنار ایتالیا به‌چشم می‌خورد. به‌عنوان مثال، شما تنها با قدم‌زدن در محله‌های فلورانس می‌توانید شکوه هنر و معماری دوره رنسانس را درک کنید و خودتان را در دل قصه‌های تاریخی این شهر تصور کنید. بنابراین بهره‌مندی از فرهنگ و تاریخ غنی ایتالیا، یکی از مزایای زندگی در ایتالیا است.

از سوی دیگر، ایتالیا جاذبه‌های طبیعی بسیاری نیز دارد. زیرا نه‌تنها دشت‌های سرسبز آلپ این سرزمین را در بر گرفته‌اند، بلکه پنج دریای تیرنی، لیگوریا، آدریاتیک، یونان و مدیترانه هم ایتالیا را محاصره کرده‌اند. بنابراین امکان حضور در دل این طبیعت چشم‌نواز و لذت‌بردن از مناظر خیره‌کننده این سرزمین، از دیگر مزایای زندگی در ایتالیا محسوب می‌شود.

سایر مزایای زندگی در ایتالیا را می‌توان این‌چنین بیان کرد:

 • وجود آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای در بیشتر مدت سال
 • شانس حضور در زندگی شبانه پرشوروشوق ایتالیا
 • امکان لذت‌بردن از طعم واقعی غذاهای ایتالیایی
 • زندگی کم‌هزینه‌تر به‌نسبت سایر کشورهای اروپایی
 • آسان‌بودن روند افتتاح حساب بانکی در این سرزمین
 • شاخص بالای کیفیت زندگی در ایتالیا
 • راحت‌تربودن شرایط اخذ تابعیت ایتالیا به‌نسب سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی

مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا

مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا

زندگی دانشجویی در ایتالیا نیز با ویژگی‌هایی همراه است که از جمله آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک. امکان استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی قدرتمند و ارزان‌قیمت، از بزرگ‌ترین مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا است. زیرا دانشجویان می‌توانند به‌جای به‌کارگیری روش‌های پرهزینه‌ای مانند گرفتن تاکسی، درخواست اوبر و... از سیستم حمل‌ونقل عمومی ایتالیا استفاده کنند و هزینه‌های خود را تا حد بسیاری کاهش دهند. همچنین این فرصت برای آنان وجود دارد که با دریافت کارت حمل‌ونقل دانشجویی، از تخفیفات ویژه‌ای بهره‌مند شوند.

دو. سیستم درمانی به‌روز و کم‌هزینه ایتالیا، از جمله امکاناتی است که برای شهروندان این کشور فراهم شده تا آنان بتوانند بدون نگرانی‌های ناشی از هزینه‌های درمان، وضعیت سلامتی خود را تحت‌کنترل داشته باشند. دانشجویان نیز می‌توانند با تحصیل در ایتالیا از این مزیت برخوردار شوند و در تمام مدت تحصیل خود، از این سیستم بهداشتی کارآمد و باکیفیت استفاده کنند.

سه. یکی دیگر از مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا این است که افراد می‌توانند به‌راحتی در این کشور سفر کنند. زیرا ایتالیا با دارابودن 77 فرودگاه داخلی و بین‌المللی، خطوط ریلی سراسری و سیستم جاده‌ای قدرتمند، شرایطی را فراهم کرده است تا شهروندانش بتوانند در داخل و خارج از کشور، به‌آسانی سفر کنند. به این ترتیب، دانشجویان نیز می‌توانند در اوقات‌فراغت خود به مناطق دیدنی ایتالیا و کشورهای اطراف سفر کرده و لحظات خوشایندی را پشت‌سر بگذارند.

چهار. حفظ تعادل بین کار، درس و زندگی، یکی از کلیدی‌ترین نکات زندگی دانشجویی در ایتالیا است. زیرا دانشجویان ایتالیایی به همان اندازه که برای درس خود ارزش قائلند، به اوقات‌فراغتشان نیز اهمیت می‌دهند و تعطیلاتشان را به بهترین شکل ممکن سپری می‌کنند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

اکنون نوبت آن است به مزایای تحصیل در ایتالیا بپردازیم و بگوییم کدام ویژگی‌ها سبب شده این کشور، به گزینه‌ای ایدئال برای تحصیل تبدیل شود. در ادامه، این ویژگی‌ها آورده شده‌اند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

پایین‌تربودن هزینه تحصیل در ایتالیا

از عالی‌ترین ویژگی‌های تحصیل در ایتالیا، پایین‌تربودن هزینه تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی است. به این صورت که شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 2000 تا 4000 یورو در سال و شهریه خوابگاه، بین 300 تا 700 یورو در ماه متغیر است. در حالی که این هزینه‌ها در دیگر کشورها، می‌تواند بسیار بیشتر از این باشد.

ضمنا خود ایتالیا نیز از معدود کشورهای اروپایی است که به‌عنوان گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای زندگی شناخته می‌شود و هزینه‌های زندگی در آن، از کشورهای اطرافش کمتر است. بنابراین امکان سپری‌کردن دوران تحصیل خود در کشوری مدرن و کم‌هزینه، مسلما از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی است که می‌توان در مبحث مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا مطرح کرد.

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

از سایر مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که علاوه بر پایین بودن هزینه‌های زندگی در این کشور، مسئولین ایتالیا بورسیه‌های متعددی را نیز برای کاهش دغدغه‌های دانشجویان در نظر گرفته‌اند. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند با برخورداری از بورسیه های تحصیلی ایتالیا، هزینه‌های خود را به‌شدت کاهش دهند و تا حد زیادی، به تحصیل رایگان در ایتالیا نزدیک شوند!

گفتنی است یکی از مهم‌ترین انواع این بورسیه که بورسیه استانی نام دارد، برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وضع شده است و مبلغ آن معادل 5000 تا 7000 یورو در سال است. ضمنا معیار پرداخت این بورسیه، میزان درآمد خانواده افراد در کشور مبدا است که نهایتا، در طی سه قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود.

شما می‌توانید برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا یا کسب اطلاعات در خصوص چگونگی دریافت آن، همین الان با شماره 02148000957 تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان ما استفاده کنید.

تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا و جهان

ایتالیا، از جمله کشورهایی است که در سال 1999 به عضویت پیمان بولونیا درآمد و مطابق با آن، متعهد شد که سیستم آموزشی باکیفیتی را برای دانشجویان خود طرح‌ریزی کند. بنابراین جای تعجب نیست که امروزه، تعدادی از برترین دانشگاه های دنیا در این سرزمین قرار گرفته‌اند و هرساله افراد برجسته‌ای را در زمینه‌های مختلف علمی‌هنری پرورش می‌دهند.

به همین خاطر، شاید بتوان گفت یکی از هیجان‌انگیزترین مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که افراد می‌توانند با اخذ پذیرش برخی دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه میلان یا دانشگاه ساپینزا، امکان تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا و جهان را به‌دست بیاورند.

امکان انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ایتالیا

یکی از دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی، موضوع کار دانشجویی است. زیرا در برخی کشورها، دانشجویان تنها موظف به تحصیل‌اند و به‌هیچ‌عنوان اجازه کار ندارند. اما ایتالیا این‌گونه نیست! دانشجویان می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت، تا 20 ساعت در هفته کار کنند و از این طریق درآمد کسب کنند.

امتحانات دانشگاه های ایتالیا

یکی از نکات جالب‌توجه در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا، تاریخ برگزاری امتحانات در دانشگاه‌های این سرزمین است. به این معنی که برخلاف روند معمول، امتحانات دانشگاه های ایتالیا بلافاصله بعد از پایان ترم آغاز نمی‌شود، بلکه ممکن است بین آخرین کلاس ترم و اولین امتحان، بیش از یک ماه فاصله باشد!

بنابراین در چنین شرایطی، دانشجویان فرصت بسیار خوبی دارند که تمام دروس تدریس‌شده را مرور کنند و دوره امتحاناتشان را با آمادگی کامل آغاز کنند. ضمنا تحصیل در ایتالیا به افراد اجازه می‌دهد که زمان امتحان خود را نیز به تعویق بیندازند و در صورت قبول‌نشدن، چند مرتبه دیگر در آن آزمون شرکت کنند!

وجود شباهت‌های فرهنگی و امکان برقراری ارتباط آسان

از جمله مزایای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی، وجود شباهت‌های فرهنگی بین مردم ایران و ایتالیا است. زیرا ایتالیایی‌ها نیز مردمی خونگرم و صمیمی هستند و برای خانواده خود اهمیت بسیار زیادی قائلند. بنابراین به‌واسطه همین شباهت‌هاست که دانشجویان ایرانی می‌توانند به‌سرعت خودشان را با زندگی در ایتالیا وفق دهند و با مردم این سرزمین ارتباط برقرار کنند.

طیف گسترده رشته های تحصیلی ایتالیا

با توجه به اینکه در طی سالیان اخیر، رویکرد دولت‌مردان ایتالیایی به مسئله تحصیل در این کشور نگرشی بین‌المللی بوده است، تعجبی ندارد که تعداد رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در این کشور بسیار زیاد و مطابق با سلایق گوناگون باشد. به‌نحوی که در حال حاضر، دانشگاه‌های ایتالیا قادرند مفاد درسی بیش از 150 رشته تحصیلی متفاوت را ارائه بدهند.

بنابراین افراد با تحصیل در ایتالیا نه‌تنها می‌توانند در رشته موردنظر خود درس بخوانند، بلکه قادر به تحصیل در رشته‌ای هستند که تنها در کشورهای انگشت‌شماری ارائه می‌شود! البته گفتنی است که انتخاب رشته برای ادامه تحصیل در خارج، نیازمند آشنایی با شرایط آن رشته و دانستن خصوصیات تحصیلی کشور مقصد است. زیرا بی‌اطلاعی از این موارد، ممکن است به تصمیم‌گیری نادرست ختم شود و آینده تحصیلی افراد را به‌خطر بیندازد.

به همین خاطر است که توصیه می‌شود در این زمینه، متقاضیان حتما با افراد متخصص مشورت کنند. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از شرایط تحصیل در ایتالیا یا آشنایی با رشته‌های تحصیلی این کشور، با شماره 02148000957 تماس بگیرید. زیرا کارشناسان ما همواره آماده‌اند به کمک شما بیایند و در تمام مسیر مهاجرت تحصیلی، از مرحله مشاوره تحصیلی ایتالیا گرفته تا اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، هم‌قدم شما باشند.

امکان سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن

شاید بتوان گفت یکی از باارزش‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن برای دانشجویان است. چرا که مطابق با پیمان شینگن، افراد می‌توانند تنها با دریافت ویزای یکی از کشورهای عضو این ناحیه، آزادانه به سایر کشورهای هم‌پیمان نیز سفر کنند.

به همین خاطر دانشجویان می‌توانند در ایام فراغت خود، به کشورهایی مانند آلمان، هلند، اسپانیا، فرانسه، اتریش، سوئیس، بلژیک و... سفر کنند و در این گشت‌وگذار رویایی، لحظات خاطره‌انگیزی را تجربه کنند.

مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا را دانستیم. اما مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا چه مواردی هستند؟

کار کردن پس از پایان تحصیل در ایتالیا

اول_ امکان ادامه‌تحصیل بی‌دردسر در سایر کشورهای اروپایی؛ یعنی به‌واسطه عضویت ایتالیا در عهدنامه بولونیا، دانشجویان می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی، ادامه‌تحصیل خود را در سایر کشورهای عضو این معاهده پی بگیرند. ضمنا به‌سبب یکسان‌بودن ارزش مدارک، احتیاجی نیست که افراد مدارک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنند.

دوم_ ایتالیا از جمله کشورهایی است که با دیگر دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی، دوره‌های علمی‌هنری مشترک برگزار می‌کند. بنابراین فارغ‌التحصیلان می‌توانند با شرکت در این دوره‌های اشتراکی و دریافت مدارک پایان‌دوره آنان، به اعتبار علمی خود بیفزایند و در تحقق اهداف علمی‌شان، مسیر خود را هموارتر کنند. 

سوم_ امکان کارکردن پس از پایان دوره تحصیلی، از جمله مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا است؛ به این صورت که دانشجویان می‌توانند پس از پایان دوره تحصیل خود نیز تا مدتی در ایتالیا بمانند و شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. گفتنی است که در صورت یافتن شغل مناسب، آن‌ها می‌توانند نوع ویزای خود را تغییر بدهند و درخواست ویزای کاری کنند.

چهارم_ از جمله ویژگی‌های لازم‌به‌ذکر در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا، توجه فراوان این کشور به هنر و هنرمندان است. به همین دلیل، فارغ‌التحصیلان هنر می‌توانند پس از به‌پایان‌رساندن دوره تحصیل خود، نمایشگاه‌هایی از آثار خود را در ایتالیا برگزار کنند و علاوه بر کسب درآمد، هنرشان را نیز به جامعه هنری معاصر معرفی کنند.

معایب تحصیل در ایتالیا

حال که تمام نکات مثبت زندگی در ایتالیا و درس‌خواندن در این کشور را دانستیم، بد نیست با ناملایمات زندگی در ایتالیا نیز آشنا شویم و بدانیم چه مواردی، از معایب تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شوند.

معایب تحصیل در ایتالیا

1. شاید بتوان گفت نخستین نکته منفی در خصوص ایتالیا، مسئله زبان در این کشور است. زیرا مردم ایتالیا تسلط زیادی به زبان انگلیسی ندارند و ممکن است افراد برای برقراری ارتباط با آنان دچار مشکل شوند. البته از سوی دیگر، این موضوع می‌تواند فرصتی باشد برای یادگیری زبان جدید و ارتقا مهارت‌های زبانی.

2. نکته دیگری که می‌توان در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا مطرح کرد، بحث ترافیک و شلوغی در برخی کلان‌شهرهای ایتالیا است. زیرا شهرهایی ماند رم و میلان که اهمیت توریستی زیادی دارند، در تمام طول سال پذیرای گردشگران بسیاری هستند و همین امر، دلیلی است برای ازدحام جمعیت و وجود ترافیک‌های طولانی‌مدت. بنابراین دانشجویان باید برای حضور به‌موقع در کلاس‌های خود، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند.

3. مورد بعدی که از جدی‌ترین معایب تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود، وجود کاغذبازی‌های خسته‌کننده در نظام اداری این سرزمین است. بنابراین چنانچه سروکار دانشجویان با سازمان‌های ایتالیا باشد، آن‌ها باید چند ساعتی از روز خود را به طی‌شدن روال بروکراسی‌های اداری اختصاص بدهند.

4. یکی دیگر از معایب قابل‌ذکر تحصیل در ایتالیا، وجود امتحانات شفاهی متعددی است که برای ارزیابی آموخته‌های دانشجویان برگزار می‌شود. البته هرچند این شیوه از امتحان‌گیری منجر به آمادگی بیش‌ازپیش افراد می‌شود، اما عادت‌نداشتن دانشجویان بین‌المللی به امتحانات شفاهی، یکی از موارد ناخوشایند تحصیل در ایتالیا است.

5. در نهایت، باید به بروز تغییرات ناگهانی در زمان‌بندی کلاس‌های ایتالیا نیز اشاره کنیم و بگوییم که امکان عوض‌شدن ساعت برگزاری کلاس‌ها حتی در لحظات آخر نیز وجود دارد. بنابراین دانشجویان باید برای این مورد که از جمله معایب تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود، آمادگی قبلی داشته باشند و برنامه تحصیلی خود را به‌شکلی منعطف تدوین کنند.

مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا

گفتیم یکی از مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا، امکان کارکردن پس از پایان تحصیلات است. با این حال، از جمله مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا آن است است که وضعیت کار در این کشور، چندان تعریفی ندارد. بنابراین ممکن است آن‌ها نتوانند شغل دل‌خواه خود را پیدا کنند و به‌ناچار، به فعالیت در زمینه‌ای بپردازند که علاقه‌ای به آن ندارند.

یکی دیگر از مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا، مسئله زبان است. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بسیاری از مردم ایتالیا به زبان انگلیسی مسلط نیستند. بنابراین دانشجویان ایرانی برای اینکه لحظات راحت‌تری را در این سرزمین سپری کنند، باید تسلط خود را به زبان ایتالیایی افزایش دهند. در غیر این صورت، ممکن است زندگی آن‌ها در ایتالیا با مشکلاتی همراه شود.

در نهایت، باید به شهریه سنگین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا اشاره کنیم که نه‌تنها از مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا است، بلکه موردانتقاد دیگر دانشجویان خارجی نیز قرار دارد. چرا که در برخی موارد، شهریه این دانشگاه‌ها تا 30.000 یورو در سال نیز می‌رسد و فشار مالی سنگینی را به دانشجویان تحمیل می‌کند. در حالی که دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شهریه بسیار کمتری دارند و دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های متعدد آنان استفاده کنند.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم راجع‌به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا به‌طور مفصل صحبت کنیم و هر آنچه لازم بود را موردبررسی قرار دهیم. به همین خاطر ضمن پرداختن به تحصیل و شرایط تحصیل در ایتالیا، ویژگی‌های زندگی در ایتالیا و مزایای زندگی دانشجویی در ایتالیا را نیز بیان کردیم.

سپس، به مزایای تحصیل در ایتالیا پرداختیم و تک‌به‌تک این ویژگی‌ها را توضیح دادیم. یعنی درباره مواردی مانند پایین‌تربودن هزینه تحصیل در ایتالیا، امکان انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ایتالیا، امکان سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن و... حرف زدیم و پس از آن، برخی از مهم‌ترین مزایای فارغ التحصیلی در ایتالیا را نام بردیم.

در پایان نیز با پرداختن به سمت دیگر ماجرا و معطوف‌کردن توجه خود به معایب تحصیل در ایتالیا و نیز، مشکلات دانشجویان ایرانی در ایتالیا، مبحث مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را از تمامی جهات موردبررسی قرار دادیم و برای تمام سوالات احتمالی آن، پاسخی یافتیم.

با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، سوال خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1
جواد ولی پور
با سلام درصورت اخذبورسیه استانی ازدانشگاهای دولتی ایتالیا سالانه چقدرکمک هزینه میدن ؟کل هزینه یک سال متوسط چقدرمیشه؟
کارشناس حامی مهاجر

درود جواد عزیز
به طور کلی شهریه های دانشگاه سالانه بین 2هزار یورو تا 4 هزار یورو هست و هزینه های زندگی به صورت ماهانه بین 700 تا 900 یورو هست
بورسیه استانی هم بین 5 هزار یورو تا 7 یورو امکان دریافت هست 
در صورت دریافت بورسیه استانی علاوه بر هزینه های دانشگاه میتونید کمک هزینه برای زندگی هم دریافت کنید