تحصیل در ترکیه: مزایا، شرایط، هزینه و نحوه اخذ پذیرش

اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پرتقاضایی همچون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و... هستید، احتمالا درباره تحصیل در ترکیه، اخذ پذیرش آسان از دانشگاه های ترکیه و اعتبار مدارک دانشگاه های این کشور مطالبی را شنیده‌اید و دوست دارید اطلاعات کامل تر و بیشتری درباره آن کسب کنید.

تحصیل در ترکیه گزینه‌ای بسیار عالی است که می‌تواند تمام خواسته‌های شما درباره تحصیل در خارج از کشور را محقق کند. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی درباره تحصیل در ترکیه در اختیار شما قرار دهیم که شامل مزایای تحصیل در ترکیه ، شرایط تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه ها ،هرینه تحصیل در ترکیه و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می‌شود.

در انتهای مقاله نیز توضیح خواهیم داد که آیا تحصیل در ترکیه بدون آزمون امکان‌پذیر است یا خیر. بنابراین توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات کامل درباره تحصیل در ترکیه، حتما تا انتهای این مقاله همراه حامی مهاجر باشید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه دارای خدمات تخصصی در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته ها، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، برگزاری کلاس ها و دوره های آمادگی آزمون یوس و برگزاری تورهای آزمون YOS است. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر، می‌توانید از طریق شماره 02149078 با ما تماس بگیرید.

تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه نسبت به تحصیل در سایر کشورهای خارجی دیگر به حدی زیادی است که در سال‌های اخیر، تحصیل در ترکیه محبوبیت بسیار زیادی میان ایرانیان پیدا کرده است. به طوری که طبق آمار رسمی، کشور ترکیه با پذیرش 5 هزار و 661 نفر دانشجوی ایرانی، رتبه دوم را در میان مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی دارد و رتبه اول برای تحصیل در آمریکا است.

آمار ایرانیان مشغول تحصیل در ترکیه هر سال افزایش می‌یابد و با توجه به روند موجود، پیش‌بینی می‌شود آمار دانشجوهای ایرانی دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های بعد افزایش بیشتری پیدا کند. اما دلیل این محبوبیت چیست؟ مزایای تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای خارجی چیست که سالانه تعداد زیادی دانشجوی ایران آن را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند؟ در بخش بعدی پاسخ تمام این سوالات را خواهیم داد.

 مزایای تحصیل در ترکیه

چرا در ترکیه تحصیل کنیم

عوامل متعددی وجود دارد که باعث محبوبیت تحصیل در ترکیه می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پذیرش آسان در دانشگاه های ترکیه از تمام رشته ها

یکی از عوامل اصلی محبوبیت تحصیل در ترکیه، امکان اخذ پذیرش بسیار آسان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته های پرتقاضاست. برای تحصیل این رشته ها اصلا نیازی به پشت سر گذاشتن آزمون‌های سخت وجود ندارد و حتی تحصیل پزشکی در ترکیه با آزمون‌های آسان یا حتی بدون آزمون امکان پذیر است.

تحصیل در ترکیه با هزینه پایین

ارزش پایین پول ترکیه نسبت به پول اروپا و آمریکا باعث شده است که هزینه تحصیل در ترکیه بسیار ارزان باشد. دانشگاه های ترکیه ارزان ترین شهریه را نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی دارند و همین یکی از عامل‌های مهم برای تحصیل در ترکیه است. در ادامه مقاله بیشتر در مورد هزینه تحصیل در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

اعتبار مدارک دانشگاه های ترکیه

تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه های ترکیه را قبول دارند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز مدرک برخی از دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند (مشاهده لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران). بنابراین می‌توان گفت که مدارک دانشگاه‌های ترکیه بسیار معتبر است و می‌توان از این مدارک برای کار در ترکیه و سایر کشورها استفاده کرد.

عدم وجود شرط سنی برای تحصیل در ترکیه

هیچ شرایط سنی برای تحصیل در ترکیه وجود ندارد. وجود گپ تحصیلی مشکل بسیار بزرگی برای تحصیل در اکثر کشورهای خارجی است، اما وجود گپ تحصیلی هیچ مانعی برای تحصیل در ترکیه ایجاد نمی‌کند. هر سنی که داشته باشید و هر قدر که در رزومه شما گپ وجود داشته باشد، باز هم راهی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد.

امکان کار حین تحصیل در ترکیه

در هنگام تحصیل در ترکیه اجازه دارید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. کار حین تحصیل در ترکیه باعث می‌شود که قسمتی از هزینه تحصیل در ترکیه جبران شود. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه هم امکان کار در ترکیه وجود دارد. به طور مثال کسانی که از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند به عنوان پزشک در ترکیه مشغول کار شوند و کار مناسب برای آن‌ها وجود دارد.

امکان سفر راحت و سریع به ترکیه

امکان سفر ارزان به ترکیه، نزدیک بودن این کشور به ایران و از همه مهم‌تر عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به ترکیه، باعث شده است که دانشجویان مشغول به تحصیل در ترکیه، بیشتر از سایر دانشجویان خارجی به ایران آمده و خانواده خود را ببینند. همین موضوع باعث می‌شود که سختی کمتری برای تحصیل در خارج از کشور داشته باشند و کمتر دلتنگ خانواده خود شوند.

امکان دریافت بورس تحصیلی در ترکیه

برای تحصیل ارزان تر در ترکیه می‌توانید از بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه هم استفاده کنید. اگر دانشجوی موفقی باشید و معدل تحصیلی شما بالا باشد با دریافت بورس تحصیلی حتی امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را نیز خواهید داشت. در ادامه مقاله بیشتر درباره بورس های تحصیلی ترکیه صحبت خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتری نیاز داری؟ این مقاله را بخوانید : بررسی کامل مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

خبر خوب این است که شرایط تحصیل در ترکیه اصلا سخت و پیچیده نیست. تقریبا همه متقاضیان می‌توانند امکان تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه داشته باشند. در این بخش قصد داریم تا نقش شرایط مختلف برای تحصیل در ترکیه را بررسی کنیم.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه (آیا ترکیه کنکور دارد؟)

یکی از راه های رایج برای تحصیل در ترکیه، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه است. ترکیه برای دانشجویان خارجی، کنکور سراسری ندارد، بلکه فقط کافی است که در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید و با توجه به نمره‌ای که در این آزمون به دست آورده‌اید، امکان انتخاب رشته را خواهید داشت.

آزمون یوس (YoS) ، اصلی‌ترین امتحان ورودی دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان خارجی به حساب می‌آید. در سال‌های گذشته هر کدام از دانشگاه های ترکیه یوس اختصاصی خود را برگزار می‌کردند، اما از امسال (سال 2023) علاوه بر یوس اختصاصی دانشگاه ها، یک آزمون یوس سراسری نیز برگزار می‌شود که TR-YoS نام دارد. تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه اعلام کرده اند که علاوه بر نمره یوس خود، نمره آزمون TR-YoS را نیز قبول خواهند داشت.

این آزمون ها نسبت به کنکور ایران بسیار ساده هستند و شانس قبولی در آزمون یوس بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون‌ها، توصیه می‌کنیم که مقاله آزمون یوس چیست؟ و مقاله آزمون یوس متمرکز یا TR-YoS چیست؟ را مطالعه کنید.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی

با اینکه راه رایج برای ورود به دانشگاه های ترکیه، شرکت در آزمون یوس است، اما تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی هم امکان‌پذیر است. البته اگر می‌خواهید با این روش در ترکیه تحصیل کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید و توصیه می‌کنیم که برای تحصیل ارزان در ترکیه در آزمون های یوس شرکت کنید.

کارشناسان موسسه حامی مهاجر خدمات کاملی برای آزمون یوس ارائه می‌دهند و حتی می‌توانند بدون آزمون ورودی از دانشگاه‌های ترکیه برای شما پذیرش دریافت کنند. در صورت تمایل به مشاوره با کارشناسان ما، می‌توانید با شماره 02149078 تماس بگیرید.

مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

باز هم خبر خوب این است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا تحصیل پزشکی در ترکیه، نیازی به داشتن مدرک زبان ترکی یا انگلیسی ندارید. حتی اگر با زبان ترکی استانبولی آشنایی ندارید، باز هم مشکلی نیست. دانشجویان خارجی بدون مدرک زبان، قبل از شروع تحصیل، در دوره زبان دانشگاه شرکت می‌کنند. این دوره حاضیرلیک یا دوره آمادگی نام دارد و مدت آن یکسال است. دانشجویان خارجی پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

زبان تحصیل در ترکیه چیست؟

تحصیل در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است، با اینکه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی انجام می‌شود، اما باز هم دانشگاه‌هایی وجود دارد که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

شرایط سنی برای تحصیل در ترکیه

بر خلاف سایر کشورهای خارجی، شرط سنی خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود ندارد. اگر شرط سنی خاصی نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان به روش‌هایی آن را برطرف کرد. یکی از مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه نیز این است که وجود گپ تحصیلی هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین چنانچه مدتی تحصیل نکرده‌اید و بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است، هیچ نگرانی بابت تحصیل در ترکیه نخواهید داشت.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

چنانچه معدل و ریزنمرات خوبی داشته باشید، می‌توانید از مزایای تحصیل ارزان‌تر در ترکیه بهره‌مند شوید. ولی اگر معدل خوبی ندارید، جای نگرانی نیست. معدل شما برای بیشتر دانشگاه‌های ترکیه آنچنان مهم نیست و تقریبا بدون شرط معدل می‌توانید در ترکیه تحصیل کنید، فقط امکان استفاده از برخی تخفیفات تحصیلی برای شما وجود نخواهد نداشت.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به عوامل زیادی همچون رشته تحصیلی مورد نظر، نوع دانشگاه و نوع اسکان دانشجویی بستگی دارد. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند و از طرف دیگر برای تحصیل در رشته‌های پزشکی باید هزینه بیشتری نسبت به رشته‌های مهندسی پرداخت کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه را جداگانه و در مقاله توضیح کامل هزینه زندگی در ترکیه، مورد بررسی قرار داده‌ایم. در این بخش فقط قصد داریم میانگین شهریه دانشگاه‌های ‌خصوصی و دولتی ترکیه در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی را بیان کنیم. جهت بررسی جزیی و جداگانه شهریه دانشگاه‌های گوناگون ترکیه، می‌توانید مقاله هزینه تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه

در جدول زیر محدوده شهریه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را مشاهده می‌کنید. شهریه‌هایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است، شهریه یکسال تحصیل پزشکی (دو ترم) در دانشگاه‌های ترکیه هستند.

نوع دانشگاه

محدوده قیمتی برای شهریه سالیانه دانشگاه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

از 10 هزار لیر تا 60 هزار لیر

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

از 5000 دلار تا 25000 دلار

هزینه تحصیل رشته‌های غیرپزشکی در ترکیه

در جدول زیر محدوده شهریه تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را مشاهده می‌کنید. شهریه‌هایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است، شهریه یکسال تحصیل رشته‌های مهندسی (دو ترم) در دانشگاه‌های ترکیه هستند.

نوع دانشگاه

محدوده قیمتی برای شهریه سالیانه دانشگاه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

از 2 هزار لیر تا 10 هزار لیر

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

از 1500 دلار تا 8000 دلار

دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های ترکیه

اگر دانشجوی موفقی هستید، امکان تحصیل ارزان و حتی رایگان در ترکیه در ترکیه را خواهید داشت. تعجب نکنید! بورس های زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد که امکان پوشش 25 تا صد درصد هزینه تحصیل شما را دارا هستند. فقط باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید و برای بورسیه شدن در دانشگاه های ترکیه تلاش کنید.

برای اطلاع بیشتر می‌توانید مقاله بورس های تحصیلی ترکیه و نحوه بورسیه شدن را مطالعه کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مهم نیست دیپلم ریاضی یا انسانی دارید یا اینکه قبلا در رشته های دیگری تحصیل کرده‌اید. امکان تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و سایر رشته های پیراپزشکی در ترکیه برای شما وجود دارد. فقط کافی است که دانشگاه مناسبی را انتخاب کنید و برای کسب نمره بالا در آزمون یوس تلاش کنید. بعد از فارغ التحصیلی نیز امکان کار در ترکیه را خواهید داشت.

رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه پرتقاضا هستند، بنابراین نیازمند این هستید که توانایی‌های خود را بیشتر ارتقا دهید و به طور مناسبی در آزمون های یوس مهم شرکت کنید. شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آمادگی یوس حامی مهاجر، شانس خود را برای تحصیل پزشکی در ترکیه افزایش دهید، به منظور اطلاع از برنامه کلاس‌ها، فقط کافی است با شماره 02149078 تماس بگیرید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را بخوانید.

این صفحه برای شما کاربردی است : آرشیو کامل نمونه سوالات یوس دانشگاه های ترکیه 

نحوه اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه

در مقاله بررسی کامل روش های اخذ اقامت ترکیه توضیح دادیم که با توجه به قوانین جدید اقامتی ترکیه، اخذ اقامت به وسیله اجاره خانه در ترکیه بسیار سخت شده است. بنابراین روش رایجی که بیشتر ایرانی‌ها از آن برای دریافت کارت اقامت استفاده می‌کردند، اکنون کاربردی نیست و در حال حاضر اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، راحت‌ترین راه برای دریافت کارت اقامت ترکیه (کیملیک کارت) است.

همه ایرانی‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزا یا مجوز، به مدت سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند، اما چنانچه بخواهند بیش از سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند، نیازمند اخذ مجوز اقامت در ترکیه یا کیملیک کارت هستند. نکته جالب و خوب این است که برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، حتما نباید به دانشگاه بروید. راه هایی وجود دارد که بدون شرکت در کلاس های درس می‌توانید اقامت تحصیلی ترکیه را دریافت کنید.

جهت مشاوره درباره اخذ اقامت تحصیلی ترکیه (تضمینی + شرایط آسان) می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله اقامت تحصیلی ترکیه را بخوانید.

کار پس از تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه، هدف بسیاری از ایرانی‌ها برای ورود به ترکیه است؛ اما باید توجه کنید که بدون اخذ مجوز کار در ترکیه (چالیشما ایزین) امکان کار قانونی در ترکیه وجود ندارد. دریافت چالیشما ایزین نیز چالش‌های مخصوص به خود را دارد.

اما دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، علاوه بر کار حین تحصیل در ترکیه، آینده خوبی نیز برای کار در ترکیه یا کشورهای اروپایی دارند. ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است. کشورهای عضو این معاهده متعهد شده‌اند تا امتیازات ویژه‌ای را برای ادامه تحصیل در کشورهای یکدیگر فراهم کنند. بنابراین با توجه به پیمان بولونیا، تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ترکیه

 • ارائه مشاوره تخصصی برای انتخاب دانشگاه در ترکیه
 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته ها (حتی پزشکی و دندانپزشکی)
 • اخذ اقامت تحصیلی ترکیه (تضمینی + با آسان ترین شرایط)
 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه + اخذ بیمه درمانی
 • برگزاری دوره ها و کلاس های آمادگی آزمون یوس با بهترین اساتید (حضوری و آنلاین)
 • خدمات کامل آزمون یوس (مشاوره انتخاب آزمون + ثبت نام + تور گروهی آزمون YOS)
 • اخذ بورس های تحصیلی ترکیه (تا پرداخت 100 درصد هزینه تحصیل)
 • خدمات کامل مشاوره و ثبت نام در بورسیه دولتی ترکیه (ترکیه بورسلاری)
 • ارائه خدمات اسکان دانشجو در ترکیه
 • انتخاب رشته و ترجمه تمام مدارک به ترکی استانبولی
 • معادل سازی مدرک پس از اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

پاسخ به سوالات متداول تحصیل در ترکیه

با دیپلم ریاضی، انسانی و ... می‌توانیم در ترکیه پزشکی بخوانیم؟

تحصیل در ترکیه وابسته به نوع دیپلم شما نیست. شما با دیپلم ریاضی می‌توانید پزشکی بخوانید یا اینکه با دیپلم تجربی وارد رشته های انسانی شود. مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

بهترین دانشگاه های ترکیه کدام هستند؟

انتخاب بهترین دانشگاه ترکیه بستگی به رشته مورد نظر شما و ظرفیت دانشگاه دارد. توصیه می‌کنیم به منظور کسب اطلاعات بیشتر لیست دانشگاه های ترکیه را مشاهده کنید. اطلاعات کافی در آن لیست وجود دارد.

بهترین شهر برای تحصیل در ترکیه کدام است؟

پاسخ به این سوال نیاز به بررسی ویژگی های مختلف هر شهر (همچون بزرگی شهر، آب و هوا، فاصله از استانبول و آنکارا و...) دارد. برای دریافت جواب کامل سوال خود، توصیه می‌کنیم مقاله بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و تحصیل  را مطالعه کنید.

تحصیل رایگان در ترکیه امکان پذیر است؟

بله. در ترکیه یک بورسیه تحصیلی به نام ترکیه بورسلاری وجود دارد، که علاوه بر تحصیل رایگان در ترکیه، به دانشجو حقوق نیز پرداخت می‌شود و امکانات اسکان و رفت و آمد نیز برای او فراهم شده است.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون امکان‌پذیر است؟

بله. امکان پذیر است. ولی به این منظور باید هزینه بیشتری برای تحصیل پرداخت کنید.

تقویم آموزشی ترکیه چگونه است؟

شروع ترم‌های تحصیلی در ترکیه دقیقا همانند ایران است. منتها تفاوت جزیی میان روزهای تعطیل در ایران و ترکیه وجود دارد. در ایران معمولا دانشگاه‌ها روز پنج‌شنبه و جمعه تعطیل هستند، اما در ترکیه تعطیلات آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه است.

قبولی در رشته‌های پزشکی ترکیه از ایران آسان‌تر است؟

بله. دانشگاه‌های ترکیه 20 درصد از ظرفیت خود را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند، تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار ساده‌تر از قبول شدن در کنکور ایران است. بنابراین دانش‌آموزانی که موفق به تحصیل پزشکی در ایران نمی‌شوند، می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند.

مدارک دانشگاه های ترکیه معتبر هستند؟

بله. کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه های ترکیه را قبول دارند. وزارت علوم و بهداشت ایران نیز مدارک دانشگاه های متعددی از ترکیه را قبول دارد. (لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران)

زبان تحصیل در ترکیه چیست؟

تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است.

وضعیت خوابگاه و اسکان دانشجویی در ترکیه چگونه است؟

امکان اسکان دانشجو در خوابگاه های دولتی و خصوصی ترکیه وجود دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر مقاله بررسی اسکان دانشجویی در ترکیه را بخوانید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0