20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای جامع شرایط تحصیل در ترکیه

چند قدم به اروپا نزدیک می‌شوید! بدون اینکه ویزا بگیرید و هزینه گزافی برای بلیط رفت و برگشت بپردازید. همچنین دیگر با مسئله‌ای به‌نام گرفتن وقت سفارت درگیر نیستید. تنها چیزی که قرار است وقت و انرژی شما را صرف خود کند انتخاب رشته و دانشگاه و گرفتن پذیرش است. بعد از فارغ‌التحصیلی هم راه برای ادامه تحصیل یا کار در بهترین کشورهای اروپایی برای شما وجود دارد.

حالا متوجه شدید که چرا این روزها در ترکیه احساس غربت نمی‌کنید؟ چون به‌غیر از سرمایه‌گذاران، تاجران و متخصصان ایرانی دانشجویان نیز راه مهاجرت تحصیلی به ترکیه را یاد گرفته‌‍‌اند. این یک آلارم یا زنگ هشدار است. هشدار برای شما که از این قافله عقب نمانید. چون ترکیه سکوی پرتابی است که فقط شکارچیان فرصت آن را در می‌یابند.

شرایط تحصیل در ترکیه

از سال 2016 تا کنون ترکیه در صدر لیست بهترین کشور منطقه برای مهاجرت تحصیلی قرار گرفت. درحال‌حاضر دانشگاه‌های این کشور مملو از دانشجویانی‌ست که از کشورهای مختلف عربی و غیر عربی آمده‌اند و از این نقطه آینده تحصیلی خود را می‌سازند. جدول زیر نگاهی گذرا داشته است به ویژگی‌های تحصیل در ترکیه که با هم می‌خوانیم:

شرایط تحصیل در ترکیه در یک نگاه

تعداد دانشگاه‌های دولتی

11

تعداد دانشگاه‌های خصوصی

70

زبان تحصیل

ترکی انگلیسی

محدودیت سنی

ندارد

تعداد دانشجویان بین‌المللی

650000 نفر

بهترین رشته‌ها برای تحصیل

پزشکی داروسازی هنر طراحی لباس بازاریابی مدیریت مهندسی کامپیوتر

متوسط هزینه تحصیل (کارشناسی)

400 تا 1500 دلار

متوسط هزینه تحصیل (کارشناسی ارشد)

600 تا 900 دلار

مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

تا پیش از سال 2016 بسیاری از برنامه‌های درسی دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکیه ارائه می‌شد. اما به مرور تعداد کرسی‌های زبان انگلیسی افزایش یافت و شرایط را برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرد.

اگر می‌خواهید در دانشگاه دولتی و کم هزینه تحصیل کنید، بهتر است برای تقویت زبان ترکی خود وقت بگذارید. به‌خصوص در مقطع کارشناسی بسیاری از رشته‌ها به این زبان تدریس می‌شوند. همچنین حتما بایستی مدرک زبان تومر داشته باشید که نشان دهنده میزان تسلط شما به زبان ترکی – استانبولی است. درباره تحصیل در کشور ترکیه به زبان انگلیسی در قسمت بعد توضیح دادیم.

آزمون‌ های ورودی دانشگاه های ترکیه

برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنید. این آزمون‌ها برای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت هستند. همچنین با توجه به زبان تحصیل فرق می‌کنند.

آزمون یوس (YoS) ، اصلی‌ترین امتحان ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان خارجی به حساب می‌آید. در سال‌های گذشته هر کدام از دانشگاه‌های ترکیه یوس اختصاصی خود را برگزار می‌کردند، اما از سال 2023 علاوه بر یوس اختصاصی دانشگاه‌ها، یک آزمون یوس سراسری نیز برگزار می‌شود که TR-YoS نام دارد. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که علاوه بر نمره یوس خود، نمره آزمون TR-YoS را نیز قبول خواهند داشت.

این آزمون ها نسبت به کنکور ایران بسیار ساده هستند و شانس قبولی در آنها بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون‌ها، توصیه می‌کنیم که مقاله آزمون یوس چیست را مطالعه کنید.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

شرایط سنی برای تحصیل در ترکیه

نگران شرایط سنی‌تان نباشد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور توجهی به سن شما نمی‌کنند. حتی اگر حساسیت‌های درباره آن وجود داشته باشد، می‌توان به روش‌هایی آن را برطرف کرد.

البته اگر می‌خواهید با بورسیه تحصیل کنید شاید کمی دچار مشکل شوید. چون برای برخی از برنامه‌های بورسیه حداکثر سنی در نظر گرفته شده است. مثلا برای افراد 30 سال به بالا بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد تعلق نمی‌گیرد. همچنین اگر بیشتر از 35 سال سن دارید برای دریافت بورسیه دکتری ممکن است دچار مشکل شوید.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

این معیاری‌ست که استاندارد خاصی ندارد. یعنی هر دانشگاهی نمره خاصی را به‌عنوان حداقل معدل در نظر می‌گیرد. همچنین وابستگی زیادی به رشته موردنظر شما دارد. به‌عنوان مثال برای تحصیل رشته پزشکی قطعا به معدل بالا در دوره دبیرستان نیاز دارید. به‌خصوص اگر بخواهید در بهترین دانشگاه‌های ترکیه آن‌هم با بورسیه درس بخوانید.

آمار دانشجویان ایرانی در ترکیه

در سالهای اخیر ترکیه ترند دانشجویان ایرانی شده است. بسیاری از مزایای تحصیل در آن می‌گویند و نرخ پذیرش بالای دانشگاه‌های آن نیز مزید بر علت شده است. البته که فاصله نزدیک آن با ایران و نداشتن دغدغه ویزا نیز تاثیرگذار بوده است. اما نباید کیفیت سیستم آموزشی ترکیه را نادیده گرفت.

آمارهای رسمی می‌گویند که 5 هزار و 661 دانشجوی ایرانی در کشور ترکیه درس می‌خوانند. بنابراین پس از آمریکا این کشور در رتبه دوم مقاصد تحصیلی محبوب ایرانیان قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که این آمار سال به سال افزایش یابد و ایرانیان زیادی از امکانات تحصیلی این کشور بهره‌مند شوند.

دانشجویان ایرانی در ترکیه

تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی

با اینکه راه رایج برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه، شرکت در آزمون یوس است، اما تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی هم امکان‌پذیر است. البته اگر می‌خواهید با این روش در ترکیه تحصیل کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید. بنابراین کمی به میزان هزینه تحصیل‌تان اضافه می‌شود و نسبت به دانشجویانی که با آزمون وارد دانشگاه می‌شوند، گرانتر تحصیل می‌کنید.

دانشگاه‌های بدون کنکور ترکیه اکثرا خصوصی هستند. البته دانشگاه‌های دولتی هم این امکان را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند به شرطی که صاحب رتبه علمی و موفقیت‌های تحصیلی قابل قبول باشید.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

خبر خوب این است که حتی اگر به زبان ترکی تسلط ندارید نیز می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. این امکان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. دانشجویانی که مدرک زبان معتبر دارند به‌راحتی می‌توانند از دانشگاه پذیرش بگیرند. اما اگر فاقد مدرک زبان هستید نیز باکی نیست. 

شما می‌توانید در آزمون‌های تعیین سطح زبان شرکت کرده و در کلاس‌های مقدماتی زبان انگلیسی حضور یابید. این کلاس‌ها توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و برای افراد فاقد مدرک زبان الزامی است. این دوره حاضرلیک (Hazirlik) یا دوره آمادگی نام دارد و دانشجویان خارجی پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

نحوه دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه

قدم به قدم با شما برای دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه هستیم. مراحل زیر را باید طی کنید:

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب رشته است. در این مرحله لیست دانشگاه‌ها را بررسی کرده و تحقیق می‌کنید که آیا این کشور شرایط لازم برای رشته موردنظر شما را دارد یا نه؟

فراموش نکنید که بهترین منبع اطلاعاتی‌تان باید سایت دانشگاه باشد. مدارک و شرایط لازم را از این طریق فهرست‌بندی می‌کنید و به لینک اپلای وارد می‌شوید. پس از پرداخت هزینه اپلای نوبت به پرکردن فرم پذیرش می‌رسد و در نهایت باید برای آپلود مدارک اقدام کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه

سایت رسمی هر دانشگاه ترکیه مدارک لازم را به‌صورت دقیق مشخص کرده است. اما آنچه که در ادامه می‌آید، مدارکی است که معمولا در همه دانشگاه‌ها مشترک هستند:

  • کپی مدارک تحصیلی قبلی
  • رزومه تحصیلی
  • فرم تکمیل شده پذیرش
  • دو قطعه عکس
  • کپی کارت ملی یا گذرنامه

توجه داشته باشید که تمامی مدارک تحصیلی و هویتی باید ترجمه شده باشند. همچنین عکس‌ها به‌صورت پرسنلی و کاملا رسمی با پس زمینه سفید ارائه شوند. علاوه‌بر این، افرادی‌که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند باید مدارک زبان TOFELو IELTS خود را حتما بارگذاری کنند و دو معرفی‌نامه از اساتید خود ارائه دهند.

نحوه اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه

در مقاله بررسی کامل روش های اخذ اقامت ترکیه توضیح دادیم که با توجه به قوانین جدید اقامتی ترکیه، اخذ اقامت به وسیله اجاره خانه بسیار سخت شده است. بنابراین درحال‌حاضر اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، راحت‌ترین راه برای دریافت کارت اقامت ترکیه (کیملیک کارت) است.

می‌دانید که همه ایرانی‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزا یا مجوز، به مدت سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. اما برای اقامت بیش از سه ماه نیاز به اخذ مجوز اقامت در ترکیه یا کیملیک کارت هستند.

اقامت تحصیلی در ترکیه

کار پس از تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه، هدف بسیاری از ایرانی‌ها برای ورود به ترکیه است؛ اما باید توجه کنید که بدون اخذ مجوز کار در ترکیه (چالیشما ایزین) امکان کار قانونی در ترکیه وجود ندارد. دریافت چالیشما ایزین نیز چالش‌های مخصوص به خود را دارد.

دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، علاوه بر کار حین تحصیل در ترکیه، آینده خوبی نیز برای کار در ترکیه یا کشورهای اروپایی دارند. ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است. کشورهای عضو این معاهده متعهد شده‌اند تا امتیازات ویژه‌ای را برای ادامه تحصیل در کشورهای یکدیگر فراهم کنند. بنابراین با توجه به پیمان بولونیا، تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ترکیه

حالا که درباره شرایط تحصیل در این کشور بیشتر دانستیم، بهتر است به خدمات موسسه حامی مهاجر بپردازیم. اما قبل از آن باید بگوئیم که حامی مهاجر در کشور ترکیه شعبه رسمی دارد و در این زمینه به دانشجویان ایرانی خدمات حرفه‌ای و تخصصی ارائه می‌دهد.

موسسه حامی مهاجر بهترین کارگزار رسمی مهاجرت تحصیلی در کشور ایران است و تا به امروز پرونده‌های موفقی را پشت سر گذاشته است. یکی از سوابق درخشان این شرکت کمک به دانشجویان ایرانی برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه است و در این زمینه خدمات مشاوره‌ای بی‌نظیری ارائه می‌دهد. اگر می‌خواهید از جزئیات خدمات ما بیشتر بدانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات متداول تحصیل در ترکیه

در این قسمت به سوالات پرتکرار پرداخته‌ایم. این سوالات بیشتر از جانب کاربران فضای مجازی مطرح شده است و فراوانی زیادی در بین کسانی دارد که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند. شاید سوال شما هم بین پرسش‌های زیر باشد. اما اگر هم نبود می‌توانید در قسمت نظرات همین مقاله آن را مطرح کنید. کارشناسان ما پاسخ شما را می‌دهند.

بهترین شهر برای تحصیل در ترکیه کدام است؟

پاسخ به این سوال نیاز به بررسی ویژگی های مختلف هر شهر (همچون بزرگی شهر، آب و هوا، فاصله از استانبول و آنکارا و...) دارد. برای دریافت جواب کامل سوال خود، توصیه می‌کنیم مقاله بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و تحصیل  را مطالعه کنید.

تحصیل رایگان در ترکیه امکان پذیر است؟

بله. بورسیه تحصیلی ترکیه به نام ترکیه بورسلاری وجود دارد، که علاوه بر تحصیل رایگان در ترکیه، به دانشجو حقوق نیز پرداخت می‌شود و امکانات اسکان و رفت و آمد نیز برای او فراهم شده است.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون امکان‌پذیر است؟

بله. امکان پذیر است. ولی به این منظور باید هزینه بیشتری برای تحصیل پرداخت کنید.

تقویم آموزشی ترکیه چگونه است؟

شروع ترم‌های تحصیلی در ترکیه دقیقا همانند ایران است. منتها تفاوت جزیی میان روزهای تعطیل در ایران و ترکیه وجود دارد. در ایران معمولا دانشگاه‌ها روز پنج‌شنبه و جمعه تعطیل هستند، اما در ترکیه تعطیلات آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه است.

مدارک دانشگاه های ترکیه معتبر هستند؟

بله. کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه های ترکیه را قبول دارند. وزارت علوم و بهداشت ایران نیز مدارک دانشگاه های متعددی از ترکیه را قبول دارد.

زبان تحصیل در ترکیه چیست؟

تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است.

وضعیت خوابگاه و اسکان دانشجویی در ترکیه چگونه است؟

امکان اسکان دانشجو در خوابگاه های دولتی و خصوصی ترکیه وجود دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر مقاله بررسی اسکان دانشجویی در ترکیه را بخوانید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 9 | کل دیدگاه های تایید شده: 3
سپیده
من به زبان ترکی مسلط نیستم. آیا می تونم برای تحصیل در دانشگاه دولتی اقدام کنم؟ آیا بورسیه به من تعلق می گیره؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان تحصیل کم هزینه را برای شما فراهم می‌کنند. اما شرط آن این است که حتما زبان ترکی خود را تقویت کنید. به‌خصوص اگر بخواهید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید حتما بایستی مدرک زبان تومر داشته باشید.

امید
با داشتن مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های ترکیه میتوانم برای تحصیل در آمریکا اقدام کنم؟ چقدر شانس دارم؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

بله. نه تنها برای دانشگاه های آمریکا بلکه برای همه دانشگاه ها در هر جای دنیا می توانید اقدام کنید. چون دانشگاه های مطرح ترکیه جایگاه علمی قابل قبولی در منطقه و در جهان دارند. 

کیهان سلطانی
درخواست وقت مشاوره برای ویزای تحصیلی ترکیه
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز

لطفا با شماره 02148000957 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از طریق سایت حامی مهاجر برای رزرو وقت مشاوره اقدام کنید.