20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ترکیه بورسلاری 2024 (تحصیل رایگان + حقوق)

بورس دولتی ترکیه یا ترکیه بورسلاری (Turkiye Burslari) بهترین بورسیه ترکیه برای دانشجویان خارجی است. با قبولی در این بورس تحصیلی ترکیه، علاوه‌بر تحصیل رایگان، حقوق هم دریافت می‌کنید و از امتیازهای ویژه‌ای همچون اسکان دانشجویی رایگان، بیمه درمانی، آموزش زبان ترکی و بلیط رایگان هواپیما نیز بهره‌مند خواهید شد.

همانطور که احتمالا خودتان هم به ذهنتان رسیده است، این یک شرایط ایده آل برای تحصیل رشته مورد علاقه خود در ترکیه است. اما نکته جذاب‌تر این است که در صورت اخذ بورس دولتی ترکیه، با همین شرایط ویژه می‌توانید در هر رشته و دانشگاهی از ترکیه تحصیل کنید.

ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه هر سال برگزار می‌شود. اما زمان ثبت نام بورسیه ترکیه بورسلاری 2024، شرایط و مدارک مورد نیاز برای آن و نحوه ثبت نام در این مقاله بیان شده است.
در انتهای مقاله نیز یک بخش ویژه برای علاقه‌مندان داریم و راه‌های افزایش شانس قبولی در آن را نیز معرفی کرده‌ایم. بنابراین اگر علاقه‌مند به تحصیل رایگان در ترکیه هستید، حتما تا انتهای مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم است. در صورت نیاز به هرگونه خدمات برای تحصیل در ترکیه، همچون ثبت نام و مشاوره بورس تحصیلی در ترکیه، اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته‌ها، ثبت نام و مشاوره آزمون‌های یوس، شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون یوس و TR-YOS یا استفاده از خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

همه چیز درباره بورسیه دولتی ترکیه (بورسلاری)

در این بخش به زمان ثبت‌نام، شرایط ثبت‌نام و هزینه‌ها و رشته‌ها اشاره کردیم و آنها را در قالب یک جدول قرار داده‌ایم. تقریبا تمام رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شوند در این برنامه بورسیه وجود دارند. پس اگر امکان تحصیل رشته موردنظر شما وجود دارد، می‌توانید از این بورسیه دولتی استفاده کنید.

این برنامه بورسیه در سال 2021 به مرحله اجرا رسید و از آن تاریخ تا به امروز هزاران نفر از آن استفاده کرده‌اند. امروز این بورسیه بسیار در بین دانشجویان بین‌المللی محبوب است. همچنین به دانشجویان همه مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد. 

زمان ثبت نام 

هر سال از دی ماه تا اسفند (زمان‌بندی‌های دقیق در مقاله وجود دارد)

شرط ثبت نام

شرط معدل و شرط سنی (در مقاله به صورت کامل بیان شده است.)

آزمون ورودی

ندارد. برای شروع پروسه فقط نیاز به ثبت نام در ترکیه بورسلاری دارید.

هزینه تحصیل با ترکیه بورسلاری

رایگان

هزینه خوابگاه و اسکان با ترکیه بورسلاری

رایگان

هزینه بیمه و آموزش زبان ترکی

رایگان

پرداخت حقوق ماهیانه

دارد (مبلغ دقیق درون مقاله وجود دارد)

پرداخت هزینه بلیط هواپیما

بلیط ورود به ترکیه و خروج از آن پس از تحصیل

لیست رشته ها و دانشگاه های مجاز در ترکیه بورسلاری

همه رشته ها و دانشگاه های ترکیه

بورسلاری ترکیه

ترکیه بورسلاری چیست؟

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در ترکیه را دارند، می‌توانند هر سال در برنامه بورسیه دولتی ترکیه ثبت نام کنند. این طرح نیازی به آزمون ورودی ندارد و فقط کافی است در آن ثبت نام کنید. اگر در بورسلاری قبول شوید، تمام هزینه‌های تحصیل شما توسط دولت پرداخت می‌شود و علاوه‌بر این حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید. بنابراین این برنامه یک بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه است و مقدمات تحصیل رایگان را برای شما فراهم می‌کند.

تاریخ های مهم بورسیه ترکیه بورسلاری 2024 (زمان ثبت نام، اعلام نتیجه و ...)

برای استفاده از این بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه باید تاریخ‌های مهم آن را بدانید. این اطلاعات در سایت بورسیه ترکیه به نشانی turkiyeburslari.gov.tr در دسترس است. اگر هم می‌خواهید قبل از مراجعه به این وبسایت اطلاعات اولیه آن را بدانید، جدول زیر را مشاهده کنید:

زمان شروع ثبت نام ترکیه بورسلاری 2024

30 دی 1402 (10 ژانویه 2024)

مهلت ثبت نام در ترکیه بورسلاری 2024

1 اسفند 1402(20 فوریه 2024)

زمان پردازش و بررسی پرونده‌های ترکیه بورسلاری 2024

اواسط اسفند 1402، فروردین و اردیبهشت 1403

دوره مصاحبه ترکیه بورسلاری 2024

خرداد و تیر 1403

زمان اعلام نتایج ترکیه بورسلاری 2024

اوایل ماه آگوست (هفته دوم مرداد 1403)

زمان شروع تحصیل

شهریور 1403

شرایط ثبت نام در بورس دولتی ترکیه

به غیر از شرایط عمومی ثبت‌نام که تقریبا تمام دانشجویان آن را دارا هستند. دو شرط سنی و معدل برای ثبت نام این بورسیه وجود دارد که در ادامه تمام شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه (بورسلاری) را بیان خواهیم کرد.

شرایط عمومی ثبت نام بورسلاری

این شرایط عمومی شامل وضعیت تابعیت، وضعیت تحصیلات قبلی و نوع مدارک تحصیلی است. این شرایط عمومی به موارد زیر خلاصه می‌شود:

شرایط عمومی بورس دولتی ترکیه

شرط معدل برای ثبت نام بورسلاری

شرط معدل برای مقطع کارشناسی با توجه به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، مشخص می‌شود. معمولا رشته‌های پزشکی و زیرمجموعه‌های آن شرط معدل بالاتری دارند تا سایر رشته‌ها که در جدول زیر شرایط آن را مشاهده می‌کنید.

رشته مورد تقاضا

معدل کل دیپلم دبیرستان

رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی

بالای 18

سایر رشته‌ها

بالای 14

شرط معدل برای مقطع ارشد و دکتری (تمام رشته‌ها)

برای رشته‌های کارشناسی ارشد ودکتری هیچ تفاوتی وجود ندارد که در جدول زیر شرط معدل آن تعیین شده است:

رشته مورد تقاضا

معدل

تمام رشته‌ها

بالای 15

شرط سنی ثبت نام ترکیه بورسلاری

شرایط سنی یکی از فاکتورهای واجدشرایط این بورسیه دولتی ترکیه است. برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم نیاز است که سن زیر 21 سال داشته باشید. اگر هم مدرک کارشناسی دارید و متقاضی تحصیل در کارشناسی ارشد هستید نیز شرایط سنی مشخصی وجود دارد.

مقطع تحصیلی

شرط سنی

تحصیل در کارشناسی

زیر 21 سال

تحصیل در کارشناسی ارشد

زیر 30 سال

تحصیل در دکترا

زیر 35 سال

بورسیه دکتری ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ترکیه بورسلاری

برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه باید مدارک خود را آماده کرده و آنها را دسته‌بندی کنید. این مدارک چه هستند؟ موارد زیر پشت سر هم ردیف شده‌اند و شما می‌توانید مطابق با این فهرست مدارک خود را تکمیل کنید:

 • مدرک شناسایی معتبر(کارت ملی، شناسنامه) و یا پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس پرسنلی داوطلب جهت آپلود در سایت بورسیه ترکیه
 • مدرک فارغ‌التحصیلی و یا گواهی موقت آن (از دوره دبیرستان تا آخرین دوره تحصیلی)
 • ریز نمرات از دوره دبیرستان تا آخرین دوره تحصیلی

مدارک اختیاری در ثبت نام بورس دولتی ترکیه

برای گرفتن بورسیه بورسلاری ترکیه علاوه‌بر مدارک عمومی که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم، یک سری مدارک اختیاری هم وجود دارد که بهتر است ارائه دهیم. این مدارک بهتر است در میان مدارک عمومی گنجانده شود و چند پله شانس شما را افزایش می‌دهد:

 • مدرک فارغ التحصیلی و ریزنمرات دوره راهنمایی و متوسطه دوره اول
 • کارنامه شرکت در آزمون‌های داخلی همانند کنکور
 • نمره آزمون‌های بین‌المللی مانند (GRE, GMAT, YOS, …)
 • نمره آزمون‌های زبان خارجی
 • ارائه پروپوزال برای مقاطع ارشد و دکترا
 • انگیزه نامه (SoP)، توصیه نامه ، CV
 • ارائه مقاله، کتاب، ثبت اختراع و سایر افتخارات علمی، ورزشی، هنری و…
 • مدارک و احکام ورزشی، المپیادی، سمینارها، نشست‌ها و…

مدارک اختیاری بورسیه ترکیه

امتیازات و مزایای بورس دولتی ترکیه

مزایای این نوع بورسیه بسیار زیاد است. بنابراین معایب انگشت شماری دارد. لیست رشته های بورسیه ترکیه بسیار متنوع است و چون از نظر مسافت فاصله نزدیکی با کشور ایران دارد، هزینه رفت‌وآمد آن مقرون‌به‌صرفه است. در کنار این نکات موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • اخذ پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر داوطلب
 • پرداخت تمام هزینه‌های تحصیل در ترکیه
 • تامین رایگان مسکن و خوابگاه برای دارنده بورس
 • آمورش رایگان زبان ترکی به مدت یکسال
 • پرداخت کمک هزینه ماهانه (مقدار آن بستگی به مقطع تحصیلی دارد.)
 • بهره‌مندی از خدمات بیمه درمانی
 • پرداخت هزینه بلیط هواپیما

میزان کمک هزینه ماهانه ترکیه بورسلاری

در جدول زیر به میزان کمک هزینه ماهانه این نوع بورسیه پرداختیم. این مبلغ برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است. همچنین از 1000 لیر شروع می‌شود و تا 1800 ادامه دارد.

مقطع تحصیلی

میزان کمک هزینه ماهانه

تحصیل در کارشناسی

3500 لیر

تحصیل در کارشناسی ارشد

5000 لیر

تحصیل در دکترا

6500 لیر

لیست رشته های بورسیه ترکیه

بورسیه در ترکیه رشته‌های زیادی را دربرمی‌گیرد که تعدادی از آن‌ها را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:
لیست رشته های بورسیه ترکیه

افزایش شانس قبولی در ترکیه بورسلاری

اولین نکته‌ای که باید در ثبت نام این نوع بورسیه تحصیل در ترکیه به آن توجه داشته باشید، این است که این برنامه یک رویداد جهانی است. زیرا دانشجویانی از سراسر جهان برای استفاده از آن ثبت نام می‌کنند. بنابراین شما در یک رقابت بزرگ شرکت کرده‌اید و باید برای قبولی در آن خود را به خوبی معرفی کنید.

متاسفانه برخی افراد که هیچ تخصصی در اعزام دانشجو به خارج از کشور ندارند. برای همین مدام به دانشجویان می‌گویند که شانس بورسیه شدن در ترکیه بسیار پایین است و فقط برای امتحان شانس خود در این بورس ثبت نام کنند. البته اینگونه توصیه‌ها بسیار سطح پایین و ناشی از عدم تجربه است.

واقعیت این است که قبولی در این بورسیه جدید ترکیه شانسی نیست. بلکه تمام مدارک ارسالی شما هنگام ثبت نام بررسی می‌شود و با توجه به رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، در مورد صلاحیت شما تصمیم‌گیری خواهد شد. بنابراین باید اول باید بدانید که چگونه توانایی‌های خود را به صورت کامل معرفی کنید و دوم اینکه رشته و دانشگاه مناسبی را با توجه به رزومه خود انتخاب کنید.

شما خودتان نیز می‌توانید ثبت نام کنید، ولی با این کار شانس قبولی‌تان را بسیار کاهش می‌دهید. توصیه ما این است که اگر شرایط لازم را دارید، حتما از مشاوره کارشناسان مجرب برای ثبت نام این بورس تحصیلی کشور ترکیه استفاده کنید. در ادامه چند راه تخصصی برای افزایش شانس قبولی در این بورس معرفی خواهیم کرد.

افزایش شانس قبولی بورسیه ترکیه

راه‌های افزایش شانس قبولی در بورس دولتی ترکیه

انتخاب صحیح رشته و دانشگاه : در فرم ثبت‌نام بورسلاری باید رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. این کار را نباید بدون داشتن تجربه و صرفا با استفاده از لیست‌های موجود در اینترنت انجام دهید. انتخاب صحیح رشته و دانشگاه، شانس شما را برای قبولی در این بورس افزایش خواهد داد. برای این کار حتما با کارشناسان مهاجرتی مشورت کنید.

نگارش حرفه‌ای CV و انگیزه نامه (SoP) : اصلی‌ترین عاملی که باعث موفقیت و قبولی شما در رقابت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می‌شود، این است که بتوانید توانایی‌های خود را به خوبی معرفی کنید. در هنگام ثبت‌نام فقط می‌توانید مدرک ارسال کنید. بنابراین باید با نگارش حرفه‌ای و تخصصی انگیزه نامه (SoP) و CV توانایی‌های خود را به خوبی معرفی کنید.

ترجمه مدارک و چیدمان صحیح : ترجمه مدارک و چیدمان صحیح آن تاثیر مهمی در ارزیابی مدارک شما دارند. افرادی که مدارک را بررسی می‌کنند شاید وقت و حوصله کافی برای دیدن تمام مدارک شما نداشته باشند، با چیدمان صحیح و ترجمه مدارک به آن‌ها کمک می‌کنید که سریع و آسان تمام مدارک را ببینند و این موضوع نقش مثبتی در تصمیم‌گیری آن‌ها دارد.

سخن پایانی

بورسیه دولت ترکیه بهترین بورسیه تحصیلی در ترکیه و ایده آل‌ترین راه برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند. با قبولی در این بورس، نه تنها تمام هزینه‌های تحصیل شما پرداخت خواهد شد، بلکه حقوق ماهانه نیز دارید.

در این مقاله به صورت کامل درباره ثبت نام آن و شرایط و مدارک مورد نیاز آن صحبت کردیم و در بخشی ویژه به بررسی راه‌های افزایش شانس قبولی در آن پرداختیم. درصورتی‌که سوابق تحصیلی خوبی دارید، با معرفی صحیح خود از طریق نگارش CV یا SoP حرفه‌ای، موقعیت بسیار مناسبی برای قبولی در این بورس دارید. بنابراین این فرصت را از دست ندهید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم است. در صورت نیاز به هرگونه خدمات برای تحصیل در ترکیه، همچون ثبت نام و مشاوره ترکیه بورسلاری، اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته ها، ثبت نام و مشاوره آزمون های یوس، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس و TR-YOS یا استفاده از خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

پاسخ به سوالات متداول درباره ترکیه بورسلاری

در این بخش سعی کردیم سوالات پرتکرار این موضوع را که کاربران در پلتفرم‌های مختلف فضای مجازی مطرح کرده‌اند، بیاوریم و به آنان پاسخی درخور و مخصر دهیم.

لیست رشته ها و دانشگاه های بورسلاری چیست؟

شما در هنگام ثبت نام ترکیه بورسلاری می‌توانید دانشگاه و رشته مورد نظر خود برای تحصیل در ترکیه را انتخاب کنید. بنابراین با قبول شدن در این بورس، می‌توانید در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید و محدودیتی وجود ندارد.

برای ثبت نام در ترکیه بورسلاری حتما باید مدرک زبان ترکی یا انگلیسی داشته باشم؟

خیر. برای ثبت نام بورسلاری نیازی به داشتن مدرک زبان ترکی یا انگلیسی ندارید، ولی داشتن مدرک زبان یک امتیاز خوب برای قبولی در این بورس محسوب می‌شود.

بهترین اسکالرشیپ ترکیه چیست؟

با توجه به امتیازات زیادی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. ترکیه بورسلاری را می‌توان بهترین بورسیه تحصیلی ترکیه دانست.

امتحان بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد؟

آزمون بورسیه ترکیه وجود ندارد و فقط به نمرات آزمون ورودی دانشگاه احتیاج است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 13 | کل دیدگاه های تایید شده: 2
ساحل
یه سوال شما میتونین کارای بورسلاریو انجام بدین ؟؟؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام ساحل عزیز!

بله. همکاران ما در حامی مهاجر، تمامی مراحل اخذ بورسیه شما را پیش خواهند برد.

تنها کافی است با شمارۀ 02148000957 تماس حاصل فرمایید تا در این خصوص راهنمایی‌تان کنند.

Romina
سلام وقتتون بخیر ببخشید اگر ثبت نام کنیم و مصاحبه دعوت بشیم مصاحبه چجوری انجام میشه آنلاین هست و اینکه اگر قبول شدیم و رفتیم ترکیه میتونیم اونجا همزمان تو جاهای دگ کار کنیم؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. وقت بخیر. اگر در مقطع کارشناسی بورسیه شوید، در سال دوم تحصیلتان اجازه کار حین تحصیل در ترکیه را خواهید داشت. معمولا مصاحبه به صورت حضوری انجام می&zwnj;شود.</p>