ترکیه بورسلاری (تحصیل رایگان در ترکیه + حقوق ماهانه و مزایای دیگر)

بورس دولتی ترکیه یا ترکیه بورسلاری ( Turkiye Burslari ) بهترین بورسیه ترکیه برای دانشجویان خارجی است. با قبولی در این بورس تحصیلی ترکیه، علاوه بر تحصیل رایگان، حقوق هم دریافت می‌کنید و از امتیازهای ویژه‌ای همچون اسکان دانشجویی رایگان، بیمه درمانی، آموزش زبان ترکی و بلیط رایگان هواپیما نیز بهره‌مند خواهید شد.

همانطور که احتمالا خودتان هم به ذهنتان رسیده است، این یک شرایط ایده آل برای تحصیل رشته مورد علاقه خود در ترکیه است، اما نکته جذاب‌تر این است که در صورت اخذ بورس دولتی ترکیه، با همین شرایط ویژه می‌توانید در هر رشته و دانشگاهی از ترکیه تحصیل کنید.  

ثبت نام ترکیه بورسلاری هر سال برگزار می‌شود. زمان ثبت نام ترکیه بورسلاری 2023، شرایط و مدارک مورد نیاز برای ترکیه بورسلاری و نحوه ثبت نام در بورس دولتی ترکیه در این مقاله بیان شده است.
در انتهای مقاله نیز یک بخش ویژه برای علاقه‌مندان داریم و راه‌های افزایش شانس قبولی در ترکیه بورسلاری را نیز معرفی کرده‌ایم. بنابراین اگر علاقه‌مند به تحصیل رایگان در ترکیه هستید، حتما تا انتهای مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم است. در صورت نیاز به هرگونه خدمات برای تحصیل در ترکیه، همچون ثبت نام و مشاوره ترکیه بورسلاری، اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته ها، ثبت نام و مشاوره آزمون های یوس، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس و TR-YOS  یا استفاده از خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

همه چیز درباره بورس دولتی ترکیه (ترکیه بورسلاری)

زمان ثبت نام ترکیه بورسلاری

هر سال از دی ماه تا اسفند (زمان‌بندی‌های دقیق در مقاله وجود دارد)

شرط ثبت نام

شرط معدل و شرط سنی (در مقاله به صورت کامل بیان شده است.)

آزمون ورودی

ندارد. برای شروع پروسه فقط نیاز به ثبت نام در ترکیه بورسلاری دارید.

هزینه تحصیل با ترکیه بورسلاری

رایگان

هزینه خوابگاه و اسکان با ترکیه بورسلاری

رایگان

هزینه بیمه و آموزش زبان ترکی

رایگان

پرداخت حقوق ماهیانه

دارد (مبلغ دقیق درون مقاله وجود دارد)

پرداخت هزینه بلیط هواپیما

بلیط ورود به ترکیه و خروج از آن پس از تحصیل

لیست رشته ها و دانشگاه های مجاز در ترکیه بورسلاری

همه رشته ها و دانشگاه های ترکیه

ترکیه بورسلاری چیست؟

ترکیه بورسلاری چیست؟

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در ترکیه را دارند، می‌توانند هر سال می‌توانند در برنامه بورسیه دولتی ترکیه یا ترکیه بورسلاری ثبت نام کنند. این طرح نیازی به آزمون ورودی ندارد و فقط کافی است در آن ثبت نام کنید. اگر در ترکیه بورسلاری قبول شوید، تمام هزینه‌های تحصیل شما توسط دولت پرداخت می‌شود و علاوه بر این حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید.

تاریخ های مهم ترکیه بورسلاری 2023 (زمان ثبت نام، اعلام نتیجه و ...)

زمان شروع ثبت نام ترکیه بورسلاری 2023

20 دی 1401 (10 ژانویه 2023)

مهلت ثبت نام در ترکیه بورسلاری 2023

1 اسفند 1401 (20 فوریه 2023)

زمان پردازش و بررسی پرونده‌های ترکیه بورسلاری 2023

اواسط اسفند 1401، فروردین و اردیبهشت 1402

دوره مصاحبه ترکیه بورسلاری 2023

خرداد و تیر 1402

زمان اعلام نتایج ترکیه بورسلاری 2023

اوایل ماه آگوست (هفته دوم مرداد 1402)

زمان شروع تحصیل

شهریور 1402

شرایط ثبت نام در بورس دولتی ترکیه

به غیر از شرایط عمومی ثبت نام که تقریبا تمام دانشجویان آن را دارا هستند. دو شرط سنی و معدل برای ثبت نام ترکیه بورسلاری وجود دارد که در ادامه تمام شرایط را بیان خواهیم کرد.

شرایط عمومی ثبت نام بورسلاری

 • متقاضیان نباید دارای تابعیت جمهوری ترکیه باشند.
 • متقاضیان نباید مشغول به تحصیل در مقطع مورد درخواست در یکی از دانشگاه‌های ترکیه باشند.
 • متقاضیان باید تا انتهای سال تحصیلی جاری، از مقطع پایین‌تری که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند فارغ التحصیل شده و اصل مدرک فارغ التحصیلی را دریافت کرده باشند. مثلا اگر قصد تحصیل در مقطع ارشد را دارید، باید اصل مدرک کارشناسی خود را داشته باشید.

شرط معدل برای ثبت نام بورسلاری

شرط معدل برای مقطع کارشناسی

رشته مورد تقاضا

معدل کل دیپلم دبیرستان

رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی

بالای 18

سایر رشته‌ها

بالای 14

شرط معدل برای مقطع ارشد و دکتری (تمام رشته‌ها)

رشته مورد تقاضا

معدل

تمام رشته‌ها

بالای 15

شرط سنی ثبت نام ترکیه بورسلاری

مقطع تحصیلی

شرط سنی

تحصیل در کارشناسی

زیر 21 سال

تحصیل در کارشناسی ارشد

زیر 30 سال

تحصیل در دکترا

زیر 35 سال

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ترکیه بورسلاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ترکیه بورسلاری

 • مدرک شناسایی معتبر(کارت ملی، شناسنامه) و یا پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس پرسنلی داوطلب جهت آپلود در وبسایت
 • مدرک فارغ التحصیلی و یا گواهی موقت آن (از دوره دبیرستان تا آخرین دوره تحصیلی)
 • ریز نمرات از دوره دبیرستان تا آخرین دوره تحصیلی

مدارک اختیاری در ثبت نام بورس دولتی ترکیه

 • مدرک فارغ التحصیلی و ریزنمرات دوره راهنمایی و متوسطه دوره اول
 • کارنامه شرکت در آزمون‌های داخلی همانند کنکور
 • نمره آزمون‌های بین‌المللی مانند (GRE, GMAT, YOS, …)
 • نمره آزمون‌های زبان خارجی
 • ارائه پروپوزال برای مقاطع ارشد و دکترا
 • انگیزه نامه (SoP)، توصیه نامه ، CV
 • ارائه مقاله، کتاب، ثبت اختراع و سایر افتخارات علمی، ورزشی، هنری و…
 • مدارک و احکام ورزشی، المپیادی، سمینارها، نشست‌ها و…

امتیازات و مزایای بورس دولتی ترکیه

امتیازات و مزایای بورس دولتی ترکیه

 • اخذ پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر داوطلب
 • پرداخت تمام هزینه های تحصیل در ترکیه
 • تامین رایگان مسکن و خوابگاه برای دارنده بورس
 • آمورش رایگان زبان ترکی به مدت یکسال
 • پرداخت کمک هزینه ماهانه (مقدار آن بستگی به مقطع تحصیلی دارد.)
 • بهره‌مندی از خدمات بیمه درمانی
 • پرداخت هزینه بلیط هواپیما

میزان کمک هزینه ماهانه ترکیه بورسلاری

مقطع تحصیلی

میزان کمک هزینه ماهانه

تحصیل در کارشناسی

1000 لیر

تحصیل در کارشناسی ارشد

1400 لیر

تحصیل در دکترا

1800 لیر

افزایش شانس قبولی در ترکیه بورسلاری

اولین نکته‌ای که باید در ثبت نام ترکیه بورسلاری به آن توجه داشته باشید، این است که بورس دولتی ترکیه، یک رویداد جهانی است و دانشجویانی از سراسر جهان برای استفاده از آن ثبت نام می‌کنند. بنابراین شما در یک رقابت بزرگ شرکت کرده‌اید و باید برای قبولی در آن خود را به خوبی معرفی کنید.

متاسفانه برخی افراد که هیچ تخصصی در اعزام دانشجو به خارج از کشور ندارند، مدام به دانشجویان می‌گویند که شانس قبولی در ترکیه بورسلاری بسیار پایین است و فقط برای امتحان شانس خود در این بورس ثبت نام کنند. البته اینگونه توصیه‌ها بسیار سطح پایین و ناشی از عدم تجربه است.

واقعیت این است که قبولی در ترکیه بورسلاری شانسی نیست. بلکه تمام مدارک ارسالی شما هنگام ثبت نام بررسی می‌شود و با توجه به رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، در مورد صلاحیت شما تصمیم‌گیری خواهد شد. بنابراین باید اول باید بدانید که چگونه توانایی‌های خود را به صورت کامل معرفی کنید و دوم اینکه رشته و دانشگاه مناسبی را با توجه به رزومه خود انتخاب کنید.

شما خودتان نیز می‌توانید در بورس دولتی ترکیه ثبت نام کنید، ولی با این کار شانس قبولی خود را بسیار کاهش می‌دهید. توصیه ما این است که اگر شرایط لازم را دارید، حتما از مشاوره کارشناسان مجرب برای ثبت نام ترکیه بورسلاری استفاده کنید. در ادامه چند راه تخصصی برای افزایش شانس قبولی در این بورس معرفی خواهیم کرد.

راه‌های افزایش شانس قبولی در بورس دولتی ترکیه

انتخاب صحیح رشته و دانشگاه : در فرم ثبت نام ترکیه بورسلاری باید رشته ها و دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب کنید. این کار را نباید بدون داشتن تجربه و صرفا با استفاده از لیست‌های موجود در اینترنت انجام دهید. انتخاب صحیح رشته و دانشگاه، شانس شما را برای قبولی در این بورس افزایش خواهد داد. برای این کار حتما با کارشناسان مهاجرتی مشورت کنید.

نگارش حرفه‌ای CV و انگیزه نامه (SoP) : اصلی‌ترین عاملی که باعث موفقیت و قبولی شما در رقابت ترکیه بورسلاری می‌شود، این است که بتوانید توانایی‌های خود را به خوبی معرفی کنید. در هنگام ثبت نام فقط می‌توانید مدرک ارسال کنید. بنابراین باید با نگارش حرفه‌ای و تخصصی انگیزه نامه (SoP) و CV توانایی‌های خود را به خوبی معرفی کنید.

ترجمه مدارک و چیدمان صحیح : ترجمه مدارک و چیدمان صحیح آن تاثیر مهمی در ارزیابی مدارک شما دارند. افرادی که مدارک را بررسی می‌کنند شاید وقت و حوصله کافی برای دیدن تمام مدارک شما نداشته باشند، با چیدمان صحیح و ترجمه مدارک به آن‌ها کمک می‌کنید که سریع و آسان تمام مدارک را ببینند و این موضوع نقش مثبتی در تصمیم‌گیری آن‌ها دارد.

سخن پایانی

ترکیه بورسلاری بهترین بورسیه تحصیلی ترکیه و ایده آل‌ترین راه برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند. با قبولی در این بورس، نه تنها تمام هزینه های تحصیل شما پرداخت خواهد شد، بلکه حقوق ماهانه نیز به شما پرداخت می‌شود.

در این مقاله به صورت کامل درباره ثبت نام ترکیه بورسلاری و شرایط و مدارک مورد نیاز آن صحبت کردیم و در بخشی ویژه به بررسی راه های افزایش شانس قبولی در ترکیه بورسلاری پرداختیم. در صورتی که سوابق تحصیلی خوبی دارید، با معرفی صحیح خود از طریق نگارش CV یا SoP حرفه‌ای، موقعیت بسیار مناسبی برای قبولی در این بورس دارید. بنابراین این فرصت را از دست ندهید.

موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر دارای مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم است. در صورت نیاز به هرگونه خدمات برای تحصیل در ترکیه، همچون ثبت نام و مشاوره ترکیه بورسلاری، اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در تمام رشته ها، ثبت نام و مشاوره آزمون های یوس، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس و TR-YOS یا استفاده از خدمات تور یوس می‌توانید از طریق شماره 02149078 با کارشناسان موسسه مهاجرتی حامی مهاجر در ارتباط باشید.

پاسخ به سوالات متداول درباره ترکیه بورسلاری

لیست رشته ها و دانشگاه های بورسلاری چیست؟

شما در هنگام ثبت نام ترکیه بورسلاری می‌توانید دانشگاه و رشته مورد نظر خود برای تحصیل در ترکیه را انتخاب کنید. بنابراین با قبول شدن در این بورس، می‌توانید در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید و محدودیتی وجود ندارد.

برای ثبت نام در ترکیه بورسلاری حتما باید مدرک زبان ترکی یا انگلیسی داشته باشم؟

خیر. برای ثبت نام بورسلاری نیازی به داشتن مدرک زبان ترکی یا انگلیسی ندارید، ولی داشتن مدرک زبان یک امتیاز خوب برای قبولی در این بورس محسوب می‌شود.

بهترین بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟

با توجه به امتیازات زیادی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. ترکیه بورسلاری را می‌توان بهترین بورسیه تحصیلی ترکیه دانست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1
Romina
سلام وقتتون بخیر ببخشید اگر ثبت نام کنیم و مصاحبه دعوت بشیم مصاحبه چجوری انجام میشه آنلاین هست و اینکه اگر قبول شدیم و رفتیم ترکیه میتونیم اونجا همزمان تو جاهای دگ کار کنیم؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. وقت بخیر. اگر در مقطع کارشناسی بورسیه شوید، در سال دوم تحصیلتان اجازه کار حین تحصیل در ترکیه را خواهید داشت. معمولا مصاحبه به صورت حضوری انجام می&zwnj;شود.</p>