20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت و اپلای چیست؟

مدارک لازم برای اپلای و مهاجرت تحصیلی

"مهاجرت تحصیلی بسیار سخت است!" این جمله در ذهن فردی که به تازگی چراغ مهاجرت در ذهنش روشن شده است و پس از جستجو در گوگل، به جوابی برای شروع روند نرسیده، نقش می‌بندد! اما باید بگوییم در حامی مهاجر، هیچ چیز نشد ندارد! کارشناسان ما با تجربه چندین ساله خود، مدارک لازم برای اپلای دانشگاه و سپس دریافت ویزای تحصیلی را در پرونده شما چیده و به‌راحتی شما را به هدفتان می‌رسانند.
اولین قدم برای تحقق رویای مهاجرت تحصیلی، چه برای آمریکا و کانادا و چه برای کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و آلمان، جمع‌آوری مدارک لازم به‌صورت صحیح است. مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی اهمیت زیادی دارد و اگر به‌درستی به دانشگاه و افسر مهاجرتی ارائه داده نشود، خطر رد شدن درخواستتان وجود دارد. 
در این مقاله تمامی مدارک لازم برای تحصیل در خارج از کشور برایتان نوشته شده است. می‌توانید بخوانید، اطلاعات کسب کنید و  در نهایت روند اپلای و ویزای خود را به حامی مهاجر بسپارید تا با خیال راحت پرونده مهاجرتیتان شروع شود. 

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی 

تلاش برای به خاطر سپردن همه چیزهایی که برای درخواست اپلای در دانشگاه‌های خارج از کشور نیاز دارید، ممکن است چالش‌برانگیز باشد، به خصوص زمانی که چندین دانشگاه را در نظر می‌گیرید. ما در اینجا فرم‌ها و مدارک مهمی را که برای تحصیل در خارج از کشور باید تهیه کنید، فهرست کرده‌ایم.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی 

مدارک لازم برای اپلای تحصیلی اغلب کشورها، مشابه یکدیگر است و ممکن است برخی با توجه به شرایط متقاضی، مدارک اضافه‌تری نیز نیاز داشته باشند. به‌صورت کلی مدارک عمومی عبارت است از: 

 • نامه پذیرش یا فرم I-20 (از دانشگاه شما یا یک سیستم پذیرش متمرکز)
 • ریز نمرات دبیرستان (از جمله معدل و فعالیت های فوق برنامه شما)
 • نامه هدف از سفر (LOI)
 • نتایج نهایی امتحانات دبیرستان (حداقل 70 درصد نمره معادل ریاضیات پایه دوازدهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی و معادل لیسانس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • پاسپورت )اطمینان حاصل کنید که هنگام درخواست، زمان زیادی در گذرنامه خود باقی مانده است(
 • مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی و درصورت تاهل و داشتن فرزند شناسنامه همسر و فرزند)
 • ویزای دانشجویی و مجوز تحصیل 
 • نمونه کار پورتفولیو (Portfolio) برای برخی رشته‌ها (اگر سوال "پورتفولیو چیست" برایتان ایجاد شد، روی کلمه کلیک کرده تا مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید)
 • نامه تمکن مالی (اسنادی که ثابت می‌کند شما پس‌انداز کافی برای تأمین بودجه خود در دانشگاه دارید) 
 • نامه بورسیه دانشگاه (درصورت دریافت بورسیه)
 • کاور لتر (Cover Letter)
 • قرارداد اسکان در خوابگاه دانشگاه یا مسکن خصوصی دانشجویی 
 • نتایج آزمون زبان انگلیسی (این می‌تواند نتایج آیلتس، تافل، PTE یا Duolingo باشد، بسته به اینکه دانشگاه موردنظرتان چه مدرک زبانی نیاز دارد و در کانادا آزمون‌های TEF، TCF، DALF و DELF هم برای زبان فرانسوی قابل قبول هستند)
 • بیمه مسافرتی
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • فرم‌های بیمه درمانی یا ثبت‌نام برای سیستم مراقبت‌های بهداشتی همگانی کشور
 • رسید پرداخت هزینه SEVIS (در آمریکا)
 • نتایج آزمون‌های موردنیاز دانشگاه (معمولاً نتایج SAT یا ACT اما ممکن است آزمون دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت باشد)
 • نامه معاینه پزشکی
 • گواهی عدم سوءسابقه از طرف پلیس 
 • نامه رضایت والدین (درصورتی که زیر سن قانونی هستید)
 • نامه انجام بیومتریک و احراز هویت 
 • انگیزه نامه (SOP)

علاوه‌بر مدارک هویتی و مدارک عمومی لازم مانند پاسپورت و ویزا و تمکن مالی، برخی نامه‌ها مانند کاولتر، انگیزه‌نامه و مدارک دیگری که نیاز به نگارش تخصصی دارند و در بالا نام برده شد، باید توسط شخص متخصصی به‌صورت صحیح نوشته شوند تا شانس پذیرش و ویزای شما را افزایش دهند. 

نگارش انگیزه نامه (SOP)

انگیزه نامه یا SOP، یکی از مهم‌ترین مدارک در اخذ پذیرش تحصیلی است. 

نگارش انگیزه نامه (SOP)

تا آنجا که می‌توان گفت موفقیت یا عدم‌موفقیت افراد در دریافت پذیرش دانشگاه مقصد، تا حد زیادی به کیفیت انگیزه نامه آن‌ها بستگی دارد. همچنین انگیزه نامه برای بورسیه نیز تاثیرگذار است. 
زیرا سایر مدارک تحصیلی، به‌نحوی نشان‌دهنده سابقه علمی فرد هستند؛ اما SOP بیانگر سوابق فرد، علاقه‌مندی‌های او، چشم‌اندازش از آینده و دلایل وی برای انتخاب دانشگاه موردنظر است. حامی مهاجر در کمترین زمان ممکن، انگیزه‌نامه‌‌ای باکیفیت و با نگارش صحیح انگلیسی برایتان آماده می‌کند و می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی، باقی مراحل مهاجرت تحصیلی خود را انجام دهید. 

نگارش و تنظیم رزومه (CV)

رزومه تحصیلی یا CV، در حقیقت مشابه رزومه کاری است؛ با این تفاوت که CV طولانی‌تر است (در حدود سه‌چهار صفحه) و هدف از آن، معرفی کامل سوابق و توانایی‌های افراد است.
گفتنی است که اهمیت CV در تاثیرگذاری اولیه آن است؛ چرا که نخستین تاثیر دانشجو بر مسئول پذیرش یا استاد دانشگاه مقصد، از طریق CV صورت می‌گیرد. بنابراین تنظیم یک رزومه تحصیلی تاثیرگذار، عاملی تعیین‌کننده در اخذ پذیرش تحصیلی و جلب‌نظر اساتید است و حتی ممکن است به دریافت فول‌فاند (کمک هزینه کامل تحصیل و زندگی) منجر شود. 

تنظیم پورتفولیو (Portfolio)

به‌مانند CV و SOP، پورتفولیو (Portfolio) نیز نوعی رزومه است. 

تنظیم پورتفولیو (Portfolio)

با این تفاوت که برخلاف دو مورد قبلی، پورتفولیو رزومه‌ای تصویری است که به‌واسطه آن، افراد بهترین آثار، سبک کاری و سلیقه شخصی‌شان را به نمایش می‌گذارند.
اهمیت تنظیم پورتفولیو در آن است که بسیاری از موسسات آموزشی، تنها به نمرات دانشگاهی و رزومه کاری دانشجویان توجه نمی‌کنند، بلکه سبک کاری و سلیقه طراحی آن‌ها را نیز موردتوجه قرار می‌دهند و به این ترتیب اقدام به جذب دانشجو می‌کنند.

نگارش نامه هدف (LOI)

نامه هدف که در زبان انگلیسی Letter of Intent نامیده می‌شود، شباهت زیادی به انگیزه نامه دارد. منتهی تفاوت این دو مدرک در آن است که انگیزه نامه، شامل اطلاعاتی کلی است و بازه گسترده‌ای از اطلاعات را پوشش می‌دهد؛ مانند سوابق شخص یا دیدگاه وی در خصوص آینده.
در حالی که نامه هدف، بیشتر بر روی اهداف علمی تمرکز دارد و به دلایل فرد برای تحصیل در رشته دانشگاهی موردنظرش می‌پردازد. بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم نوشتن نامه هدف برجسته، می‌تواند بیشترین تاثیر را بر اساتید دانشگاهی بگذارد. شما می‌توانید برای تنظیم چنین نامه‌ای، از مشاوران مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر کمک بگیرید.

نگارش رایتینگ سمپل (WS)

یکی دیگر از مدارک موردنیاز در اخذ پذیرش دانشگاه‌ها، رایتینگ سمپل است که معمولا دارای چهارچوب مشخصی است. به این معنی که دانشگاه مقصد، موضوع و حجم مقاله را مشخص می‌کند و از متقاضی تحصیلی می‌خواهد که در آن قالب مطلبی بنویسد.
اما از آنجایی که ممکن است اساتید فرصت کافی برای مطالعه کل مطلب نداشته باشند، بهتر است این مقالات به‌شیوه‌ای جذاب و گیرا نوشته شوند؛ زیرا دارای حساسیت بسیاری است و به تجربه و تخصص نیاز دارد. بنابراین نیاز به گفتن ندارد که نگارش رایتینگ سمپل جذاب و اصولی، می‌تواند جلوه مثبتی از فرد ارائه بدهد و شانس وی را برای تحصیل در دانشگاه مدنظرش افزایش دهد.

نگارش بیانیه شخصی (PS)

بیانیه شخصی یا Personal Statement، به متقاضیان فرصت می‌دهد که مستقیما در خصوص خودشان صحبت کنند و بگویند که چرا بهترین فرد برای تحصیل در دانشگاه موردنظرشان هستند.

نگارش بیانیه شخصی (PS)

البته چنان‌که مشخص است، بیانیه شخصی تا حدودی مشابه انگیزه نامه است اما این دو، تفاوت‌هایی اساسی نیز دارند که نوشتن بیانیه شخصی را متمایز می‌کند. 
بنابراین هرگز نباید SOP و PS را با یکدیگر اشتباه گرفت. چرا که هرگونه جابه‌جایی در ارسال مدارک، ممکن است باعث از بین‌رفتن شانس پذیرش افراد بشود. 

نحوه نگارش کاور لتر (CL)

کاور لتر که به اختصار CL نامیده می‌شود، متن کوتاهی است که هدف اصلی آن، ترغیب افراد برای خواندن رزومه است. 
این نوشته کوتاه که همراه با رزومه ارسال می‌شود. نوشتن کاورلتر شرایطی را برای متقاضیان فراهم می‌آورد تا برجسته‌ترین ویژگی‌های خود را شرح دهند و شانس دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد را بالاتر ببرند.

مدارک لازم برای ترجمه جهت اپلای

نگارش مدارک برای اپلای که در بالا ذکر شد، تماما باید به‌ زبان انگلیسی با رعایت اصول و قواعد نگارشی نوشته شوند، پس بهتر است نگارش آنها را به کارشناسان حامی مهاجر بسپارید؛ زیرا با تجربه و تخصص بالا در این زمینه، می‌توانیم شانس دریافت پذیرش و درنهایت ویزای تحصیلی شما را بالا ببریم. 
علاوه‌بر موارد فوق، مدارک عمومی که در مرحله اول توضیح داده شد، باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند تا در سفارت توسط افسر مهاجرتی خوانده شود و همچنین برای دریافت پذیرش از سمت مسئول دانشگاه نیز مورد استفاده است. 
ترجمه‌ها باید به زبان مقصد موردنظرتان یا به زبان انگلیسی باشند. همچنین اصل مدارک باید با ترجمه کامل همراه باشد. دقت داشته باشید که ترجمه باید شامل موارد زیر باشد:

مدارک لازم برای ترجمه جهت اپلای

مدارکی که نیاز به ترجمه دارند، عبارت‌اند از: 

 • گواهی تولد(شناسنامه) و گواهی ازدواج
 • مدارک تحصیلی تجاری و حرفه‌ای
 • سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • گواهی پلیس
 • سوابق مالی و گردش حساب 
 • نامه تمکن مالی

سخن پایانی
اگر شما هم در حال انجام پروسه مهاجرت تحصیلی هستید و مدارک لازم برای اپلای تحصیلی را نمی‌دانستید، با خواندن این مقاله تا حدودی با آنها آشنا شدید؛ اما لازم است بدانید نگارش مدارک تخصصی و گنجاندن مدارک لازم با توجه به شرایط هر شخص باید صورت گیرد. پس بهتر است پرونده مهاجرت تحصیلیتان را به دست افرادی باتجربه و متخصص بسپارید تا از هدر رفتن وقت و هزینه‌تان جلوگیری شود. 
حامی مهاجر با افتخار، رتبه  اعزام دانشجو در ایران را دارد و دریافت ویزای تحصیلی را مانند ویزای توریستی به‌راحتی انجام می‌هد. موفقیت شما در سفارت، تا حد زیادی به مدارک شما مانند نمونه نامه هدف از سفر به کانادا بستگی دارد و مسئول دانشگاه و افسر مهاجرتی، با توجه به همین مدارک، تصمیم به پذیرش شما و صدور ویزایتان می‌کنند. پس این راه را با کمک متخصصان شروع کنید تا در آن پیروز باشید! 


سوالات متداول درباره مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی 

در ادامه برخی از سوالات پرتکرار پاسخ داده می‌شود. در صورتی که پس از خواندن مقاله، سوالی برایتان ماند، می‌توانید در کامنت‌ها برایمان بنویسید یا با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسان حامی مهاجر پاسخگوی شما باشند. 

مدارک لازم برای تحصیل در خارج از کشور چیست؟

مدارک هویتی، مدارک نشان‌دهنده سابقه تحصیلی و در صورت شاغل بودن سابقه کاری، تمکن مالی، انگیزه‌نامه، کاورلتر، مدرک زبان و تمامی مواردی که در متن مقاله گفته شد، برای مهاجرت تحصیلی الزامی هستند. 

آیا ارائه رزومه برای اپلای دانشگاه الزامی است؟

می‌توان گفت همه درخواست‌های اپلای نیاز به رزومه ندارند ، اما در صورت امکان، ارسال رزومه مناسب، شانس پذیرش شما را خیلی زیاد افزایش می‌دهد. رزومه‌ای ارسال کنید که بتواند عملکرد تحصیلی، علایق و سرگرمی‌های شما در اختیار دانشگاه‌ها قرار دهد و آنها را برای جذب شما، ترغیب کند. 

مدارک لازم برای اپلای دکترا چیست؟

علاوه‌بر مدارک فوق، در مقطع دکتری باید توصیه‌نامه از اساتید، چکیده پایان‌نامه کارشناسی ارشد، مقاله ISI، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و بیمه داشته باشید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
رویا
رزومه تحصیلی چند صفحه باشه خوبه؟ و اینکه چه مواردی باید بنویسیم؟
کارشناس حامی مهاجر

دوست عزیز سلام؛

رزومه تحصیلی که نام دیگرش CV هست شباهت‌هایی با رزومه کاری دارد؛ با این تفاوت که CV باید طولانی‌تر  باشد (چیزی در حدود سه‌ یا چهار صفحه کفایت می‌کند). در cv باید هدف از ادامه تحصیل به‌طور مشخص بیان بشه و تمامی سوابق و فعالیت‌های علمی و تحصیلی و همچنین توانایی‌های حرفه‌ای در آن آورده شود.