20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نگارش حرفه ای cv برای اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت

نحوه نوشتن رزومه برای اپلای و مهاجرت؛ نمونه CV برای اپلای

اگر به دنبال دریافت ویزا، به خصوص ویزای تحصیلی هستید، باید بدانید که شما در رقابتی سخت قرار دارید و علاوه‌بر داشتن انگیزه نامه تحصیلی (SOP)، هیچ چیز به اندازه نگارش تخصصی و حرفه‌ای CV نمی‌تواند شما را در این رقابت به موفقیت برساند. در تجربه کاری خود متقاضیانی را دیده‌ایم که با وجود داشتن سوابق خوب و کافی، موفق به اخذ ویزا نشده‌اند، چرا که نتوانسته‌اند توانایی‌های خود را به خوبی معرفی کنند.
افسران مهاجرتی یا مسئولین پذیرش دانشگاه‌ها معمولا وقت زیادی را صرف خواندن مدارک شما نمی‌کنند و علاقه‌مند هستند که تمام سوابق و دستاوردهای شما را به صورت خلاصه در یک CV (رزومه) مطالعه کنند. بنابراین نگارش یک CV حرفه‌ای قدم بسیار مهمی برای دریافت ویزا یا اخذ پذیرش از دانشگاه است.
در این مقاله توضیح خواهیم داد که رزومه CV چیست و CV چگونه نوشته می‌شود. بدیهی است که این مطلب به صورت عمومی نوشته شده است و فقط جنبه افزایش آگاهی دارد و هیچ فایل دانلود cv فرم خام انگلیسی وجود ندارد.  نوشتن رزومه تحصیلی برای مهاجرت و اپلای، بیشتر از تسلط بر زبان انگلیسی، به تجربه و تخصص مهاجرتی نیاز دارد. چرا که باید بدانید چه اطلاعاتی را در اولویت قرار دهید و از ارائه اطلاعات اضافه و دردسرساز خودداری کنید.

CV چیست؟

قبل از اینکه به‌سراغ توضیح کامل "رزومه CV چیست" برویم، بهتر است ابتدا بدانید CV مخفف چیست؟ CV که مخفف کلمه لاتین Curriculum Vitae است، تاریخچه حرفه کاری و تحصیلی شما را برجسته می‌کند که معمولا شامل اطلاعاتی مانند تجربه کاری شما، همراه با دستاوردها، جوایز، بورسیه‌ها یا کمک هزینه‌های تحصیلی، دوره‌های آموزشی و پروژه‌های تحقیقاتی شما هستند. بنابراین پس از آماده‌سازی مدارک لازم برای ترجمه جهت اپلای، به سراغ نوشتن CV باید بروید. 
یک رزومه قوی برای اپلای معمولا 2 یا 3 صفحه است اما طولانی‌تر بودن آن برای متقاضیان شغلی متوسط یا ارشد غیرمعمول نیست؛ زیرا رزومه به‌عنوان یک طرح کلی از دستاوردهای شغلی فرد عمل می‌کند. پس نیازی نیست برای کاهش طول cv، از نوشتن اطلاعات مهم در آن صرف‌نظر کنید. 
برخی از مهم‌ترین مزایای داشتن رزومه تحصیلی برای مهاجرت در پرونده شما، به شرح زیر است:

جلب نظر افسر برای صدور ویزا

جلب نظر مسئولین دانشگاه برای اخذ پذیرش

امکان دریافت اسکالرشیپ و فول فاند

نامه‌ای کوتاه و جامع برای بیان توانایی‌های فرد

امکان گنجاندن تحقیقات و مقالات فرد در آن

دریافت کار دانشجویی با توجه به سوابق ‌کاری

ساخت رزومه تحصیلی در اخذ ویزای تحصیلی کانادا پراهمیت‌تر است. چرا که در روند اخذ ویزای کانادا، مصاحبه حضوری وجود ندارد و افسر پرونده فقط از روی مدارک مکتوب تصمیم‌گیری می‌کند.

تفاوت cv و رزومه 

رزومه اکثرا برای معرفی مختصر شخص به کار می‌رود، معمولا کوتاه بوده و در حد یک یا دو صفحه است؛ اما CV برای معرفی کامل‌تر و مفصل‌تر سوابق و توانایی‌های یک فرد تنظیم می‌گردد و طول آن از رزومه بیشتر بوده و در حدود سه تا چهار صفحه است. در ادامه راجع‌به نمونه رزومه برای پذیرش در دانشگاه صحبت خواهد شد. 

اساسی‌ترین فرق رزومه با cv در جدول زیر خلاصه شده است:

cv

رزومه

تاکید بر مدارک تحصیلی

تاکید بر تجربه و مهارت

برای درخواست پذیرش در دانشگاه (آموزش، علم و تحقیق)، بورسیه و درخواست شغل

برای درخواست اکثر مشاغل غیر آکادمیک

دارای یک فرمت اصلی

دارای 3 قالب زمانی معکوس، عملکردی و ترکیبی

دارای طول 2 تا 3 صفحه

دارای طول 1 الی 2 صفحه

دارای بخش آموزشی در ابتدای CV

دارای بخش آموزش در انتهای صفحه

چگونه سی وی بنویسیم؟

برای درک کامل منظور از CV چیست و نحوه نوشتن CV، راهنماهای عمومی زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که به صورت کلی ساختار و بخش‌های مختلف یک CV را شرح می‌دهند. اما مانند نوشتن انگیزه نامه، نگارش CV برای اپلای یا CV دریافت ویزا، فقط به دانش زبان یا رعایت ساختار مناسب رزومه نویسی تحصیلی بستگی ندارد و شما باید مراحلی را جهت تقویت رزومه برای مهاجرت، انجام دهید. 

چگونه سی وی خوب بنویسیم

در نحوه نوشتن CV برای اپلای، باید بدانید که چه اطلاعاتی مهم است و نوشتن چه مواردی شما را به دردسر می‌اندازد. آیا ارائه اطلاعاتی در مورد همکاری با یک استاد خاص خوب است؟ آیا باید همه چیز را در مورد خدمت سربازی بنویسم؟ نوشتن تمام مدارک کسب شده لازم است؟
این‌ها از جمله سوالات زیادی هستند که در هنگام نگارش CV برای اپلای با آن مواجه خواهید شد و برای پاسخ به آن‌ها نیاز به تجربه و تخصص دارید. چرا که نمی‌دانید افسر کنسولی در برابر اطلاعات ارائه شده در رزومه برای اپلای چه واکنشی نشان خواهد داد. بنابراین اطلاعات ارائه شده راجع به چگونگی نوشتن CV، فقط جنبه آگاهی عمومی دارد و برای نگارش تخصصی رزومه اپلای یا مهاجرت حتما از کارشناسان مجرب کمک بگیرید.

نحوه نوشتن cv برای اپلای 

حال که فرق رزومه و CV را دانستید، لازم است بدانید یک نمونه CV برای اپلای، باید به گونه‌ای تنظیم شود که اطلاعات مهم و حیاتی همچون صلاحیت‌ها، موفقیت‌های دانشگاهی شما، هدف آینده شغلی شما را برجسته‌تر کند (این مورد با نامه هدف یعنی LOI متفاوت است) و در عین حال از آوردن اطلاعات اضافه خودداری شود یا این اطلاعات در قسمت آخر رزومه تحصیلی قرار گیرند.

نوشتن رزومه تحصیلی

ساختار و اجزای یک CV تحصیلی خوب

جهت تقویت رزومه برای اپلای، بهتر است از یک ساختار استاندارد استفاده کنید و بخش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در نمونه CV انگلیسی شما وجود داشته باشد. این بخش‌ها عبارت‌اند از: 

  • اطلاعات هویتی و اطلاعات تماس 
  • اطلاعات مربوط به تحصیل 
  • افتخارات و جوایز در CV 
  • علایق تحقیقاتی 
  • لیست مقالات چاپ شده و کتا‌ب‌های نوشته شده 
  • مهارت‌ها 
  • لیست حضور در کنفرانس‌ها 
  • سوابق کاری و تحقیقاتی 
  • توصیه‌نامه‌ها 

اطلاعات هویتی و اطلاعات تماس 

چنانچه رزومه تحصیلی شما برای دریافت پذیرش در کشورهایی همچون آمریکا و کاناداست، نیازی به ارائه اطلاعات هویتی همچون سن، رنگ پوست و رنگ چشم، شماره پاسپورت، ملیت، نژاد، محل تولد و... نیست؛ ولی اگر می‌خواهید در فرمت اروپایی و برای دانشگاه‌های کشورهای اروپایی CV تنظیم کنید، اطلاعات هویتی خود را کامل ارائه کنید.
در قسمت اطلاعات تماس CV، بهتر است پارامترهایی همچون ایمیل و شماره تماس حتما درج شود. افزودن پارامترهایی همچون اکانت لینکدین، اکانت ریسرچ گیت، اکانت گوگل اسکولار و ارائه آدرس وبسایت در نمونه رزومه به انگلیسی، به حرفه‌ای‌تر شدن این بخش کمک بسیاری می‌کند.
داشتن وبسایت برای نشان دادن عکس و فیلم کارهای تحقیقاتی یا آزمایشگاهی و ارائه آدرس آن در قسمت اطلاعات تماس یک نکته حرفه‌ای است که به دیده شدن هر چه بیشتر شما کمک شایانی خواهد کرد. مهم نیست زبان این وبسایت فارسی یا انگلیسی باشد، وجود این وبسایت نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شماست و نمونه رزومه کاری انگلیسی شما را قوی می‌کند. 

اطلاعات مربوط به تحصیل 

در این قسمت باید معدل‌های مقاطع قبلی خود را وارد کنید. در صورتی که رزومه برای اپلای ارشد یا دکترا می‌خواهید، نیازی به ارائه معدل مقطع دبیرستان نیست. نمونه cv تحصیلی می‌تواند به صورت زیر باشد. 

نمونه اطلاعات تحصیلی در cv

برای ارائه معدل یا همان GPA، ابتدا معدل مقاطع اخیر را قرار دهید و سپس به ارائه معدل مقاطع قدیمی‌تر بپردازید، مثلا چنانچه قصد اپلای برای دکترا را دارید، ابتدا معدل مقطع ارشد و سپس معدل مقطع کارشناسی خود را بنویسید.

افتخارات و جوایز در CV

در رزومه تحصیلی نمونه تمام افتخارات و رتبه‌های شما می‌تواند قرار گیرد. یعنی شما می‌توانید در این قسمت اطلاعاتی مثل رتبه کنکور، رتبه در دانشگاه و رشته تحصیلی، جوایز دریافت شده در المپیادهای دانش آموزی یا دانشجویی، رتبه‌ها و جوایز دریافت شده در جشنواره‌های معتبر و ... را بیاورید.

علایق تحقیقاتی 

این قسمت برای نشان دادن حوزه تحقیقاتی و کاری بسیار مهم است. در نوشتن آن حداکثر تلاش خود را انجام دهید تا بتوانید توجه لازم را جلب کنید و رزومه خوب برای اپلای ارائه دهید. دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، می‌توانند مقاله "پورتفولیو چیست" را نیز بخوانند؛ زیرا برای برخی رشته‌ها موردنیاز است. 

لیست مقالات چاپ شده و کتاب ‌های نوشته شده 

برای نشان دادن فرق رزومه و سی وی می‌توانید در قسمتی لیستی از تمام مقالات منتشر شده در ژورنال‌های داخلی یا خارجی و یا کتاب‌هایی که منتشر کرده‌اید قرار دهید. شیوه رفرنس‌دهی مقالات یا کتاب‌ها هم باید مانند شیوه معمولی باشد که در مقالات خود از آن استفاده کرده‌اید. دقت کنید که مقالاتی که در ژورنال‌های معتبرتر چاپ شده است، در ابتدای این لیست قرار دهید.

مهارت ‌ها 

این بخش را به دو قسمت تقسیم کنید. یک قسمت در رزومه آموزشی را به مهارت‌های کامپیوتری خود اختصاص دهید و در آن لیست تمام نرم‌افزارهای تخصصی و زبان‌های برنامه‌نویسی که کار با آن را بلد هستید، به همراه میزان تسلط بر آن‌ها ذکر کنید. این نرم‌افرارها می‌توانند نرم افزارهای عمومی همچون آفیس و یا نرم افزارهای تخصصی همچون لتکس، متلب و ... باشند.
قسمت دیگر را به معرفی مهارت‌های زبانی و ارتباطی خود اختصاص دهید. در قسمت می‌توانید نمرات آزمون‌های بین المللی خود همچون تافل، آیلتس و GRE را با ذکر جزییات بیان کنید. این مورد به تقویت رزومه برای اپلای کمک می‌کند. 

لیست حضور در کنفراس ‌ها

در اینجا تمام کنفرانس‌های علمی که شرکت کرده‌اید، با نام و تاریخ برگزاری ذکر کنید، می‌توانید تصویر مدارکی که در انتهای کنفرانس‌ها به شما اعطا شده را در وبسایت خود قرار دهید، ولی از آوردن این تصاویر در CV خود خودداری کنید.

سوابق کاری و تحقیقاتی

چنانچه در حوزه تحقیقاتی و دانشگاهی خود، به کار مشغول بوده‌اید، در این قسمت به بیان تجارب کاری خود بپردازید. عموما در این بخش سوابق کارهایی مانند دستیار آموزشی یا دستیار پژوهشی و یا کارهایی از این قبیل آورده می‌شود.
چنانچه بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است و اصطلاحا گپ تحصیلی دارید، در این بخش می‌توانید به توجیه آن بپردازید. گپ تحصیلی از عواملی است که می‌تواند مانع از دریافت ویزا شود.

نوشتن سوابق کاری در cv

برای رفع گپ تحصیلی خود، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید و از کارشناسان مجرب حامی مهاجر مشورت بگیرید.

توصیه ‌نامه‌ ها 

این قسمت نیز مهم است، در این قسمت توصیه نامه های اساتید و افراد معتبر قرار می‌گیرد. افرادی که قبلا با شما کار کرده‌اند و صحت و قدرت کار شما را تایید می‌کنند. به همراه لیست اساتید باید اطلاعات تماس یا ایمیل آن‌ها نیز ذکر شود.       
معمولا روال کار این است که قبل از تماس یا مکاتبه با استاد مورد نظر با شما هماهنگی حاصل می‌شود، اما شما حالت‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید و قبل از فکر کردن به اینکه چگونه CV بنویسیم و بفرستیم، با اساتیدی که نامشان در توصیه نامه‌ تحصیلی برای مهاجرت آورده شده است، هماهنگی لازم به عمل آورید.

نوشتن CV برای برندگان لاتاری

در برخی موارد افسر کنسولی برای بررسی بیشتر پرونده از برندگان لاتاری cv درخواست می‌کند. نحوه نوشتن cv برندگان لاتاری با cv ویزای تحصیلی متفاوت است.
اینکه برنده لاتاری باید نگارش cv برای اپلای را انجام دهد یا خیر، کاملا به شرایط شخصی برنده لاتاری و نظر کارشناس بستگی دارد؛ زیرا رزومه یا cv جز مدارک لازم برای برندگان لاتاری نیست.

نوشتن cv برای برندگان لاتاری

از آنجایی که لاتاری گرین کارت آمریکا، برنامه برای اخذ اقامت دائم است، بنابراین اطلاعاتی که در cv برندگان لاتاری آورده می‌شود، به صورت کامل باید تحت نظر کارشناس مجرب نوشته شود تا مشکلی برای برنده لاتاری پیش نیاید. حامی مهاجر، برترین موسسه در انجام پرونده‌های لاتاری است که کارشناسان مسلط بر تجربه‌های مختلف هستند و نیاز شما به cv را می‌توانند تشخیص دهند. 

نکات ساخت رزومه تحصیلی 

نگارش CV، علاوه‌بر تسلط به زبان خارجی، به تجربه نیاز دارد تا بدانید چه اطلاعاتی باید نوشته شود و چه اطلاعاتی نوشته نشود.

 

در صورت داشتن گپ تحصیلی، آن را با دلایل و مدارک منطقی تکمیل کنید؛ زیرا رزومه تحصیلی باید بازه زمانی یکپارچه‌ای داشته باشد.

به کار بردن افعال مناسب، نحوه نگارش صحیح و آکادمیک، حرفه‌ای بودن cv را نشان می‌دهد. هر چه سی وی صحیح‌تر نوشته شده باشد، تاثیر‌گذاری بیشتری خواهد داشت.

 

صفحه آرایی CV شما نباید شلوغ و بیش از حد گرافیکی باشد و همچنین نباید خارج از چارچوب و بدون فرمت باشد. با توجه به دانشگاهتان، باید cv مناسب تهیه کنید.

هزینه نگارش رزومه cv برای اپلای

هزینه نگارش CV به عوامل مختلفی بستگی دارد که برای تعیین آن باید جواب سوال‌های زیر را بدانید:
آیا CV مهاجرتی شما حرفه‌ای و تخصصی است یا آنکه فقط قرار است توسط یک مترجم نوشته شود؟
نوع CV شما تحصیلی بوده است یا برای هدف دیگری قصد نگارش CV را دارید؟
آیا CV شما نیاز به راهنمایی‌های لازم برای رفع گپ تحصیلی داشته است یا خیر؟
CV شما فقط بر اساس یک نمونه CV نگارش شده است، یا اینکه به صورت اختصاصی و با توجه به شرایط شخصی شما نوشته شده است؟ 

سخن پایانی 

حالا که دانستید داشتن رزومه تحصیلی مخصوصا برای اپلای در کشور کانادا، اهمیت بالایی دارد و با شانس ویزای شما رابطه تقریبا مستقیمی دارد، باید بدانید هر نمونه رزومه تحصیلی مناسب نیست و شما باید در نگارش این رزومه دقت داشته باشید. پیشنهاد می‌شود ریسک نکنید و نوشتن رزومه تحصیلی خود را به کارشناسان موسسه حامی مهاجر بسپارید تا بهترین‌ها برایتان اتفاق بیفتد، زیرا هیچ نمونه رزومه تحصیلی فارسی نیست که بتوانید از آن ایده بگیرید و رزومه تحصیلی انگلیسی و شخصی‌سازی شده باید باشد. 

مزایای نوشتن سی وی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

آماده سازی رزومه تحصیلی و همچنین پروپوزال برای اپلای، در سریع ترین زمان و بهترین کیفیت از اهداف اصلی کارشناسان حامی مهاجر است. برای اطلاع از روند مهاجرت تحصیلی، همین حالا با شماره 02148000957 تماس بگیرید. 

سوالات متداول در زمینه نگارش CV

درصورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با موسسه تماس بگیرید یا در کامنت‌ها سوال خود را بپرسید. 

من دانش کافی زبان دارم، چرا باید نگارش CV را به کارشناس مهاجرتی بسپارم؟

شما می‌توانید نگارش CV برای اپلای را انجام دهید، ولی درباره تاثیرگذاری آن اطمینانی وجود ندارد. برای نوشتن یک CV خوب برای اپلای و مهاجرت، حتما باید تجربه لازم را در این زمینه داشته باشید و بدانید چه اطلاعاتی را چطور باید ارائه کنید.

نگارش cv از روی نمونه های آماده cv ، مشکلی ایجاد می‌کند؟

توصیه می‌کنیم که برای گرفتن نتیجه مطلوب، cv به صورت اختصاصی و با توجه به شرایط شخصی شما نگارش شود.

چرا باید برای نگارش تخصصی cv هزینه کنیم؟

برای نگارش تخصصی cv نیاز به استفاده از تجربه کارشناسان مهاجرتی است. برای موفقیت در امر مهاجرت نیاز به انجام هزینه‌هایی برای استفاده از تجربه کارشناسان داریم.   

یک رزومه قوی برای اپلای چه ویژگی هایی دارد؟

3 بخش اساسی را باید در نوشتن رزومه در نظر داشته باشید: ارتباط، یعنی همه بخش‌ها باید حاوی اطلاعات مربوط به نقش خاص باشد. تجربه، یعنی در مورد تجربه فرد به‌خصوص از نظر دستاوردها صحبت شود. مهارت‌ها، یعنی مهارت‌های مرتبط با نقش شغلی به صراحت توصیف شده باشد. 

مدرک cv چیست؟

CV یا Curriculum Vitae، فهرستی جزئی از کل تحصیلات، انتشارات، دستاوردها، پروژه‌های قابل توجه، جوایز، افتخارات، دستاوردها و تجربیات حرفه‌ای یک فرد است که در مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی، دریافت بورسیه و همچنین کار دانشجویی اهمیت دارد. 

تفاوت نوشتن cv برای کار با تحصیل در چیست؟

در حالی که رزومه تحصیلی همه چیزهایی را که در رابطه با رشته تحصیلی خود انجام داده‌اید مانند تحقیق، جوایز، کمک‌های مالی، تدریس، راهنمایی، مقالات، ارائه‌ها و مواری که در مقاله‌ ذکر شد، در برمی‌گیرد، رزومه کاری تنها به تمام اطلاعات مرتبط را برای یک نقش خاص نیاز دارد. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
رضا
من تازه می خوام برای پذیرش کارشناسی اقدام کنم. چون تجربه کاری و تحصیلی ندارم چی باید در رزومم بنویسم؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

در cv شما می‌توانید از مشخصات فردی و هویتی، علایق شخصی و اهداف تحقیقاتی، هدف از ادامه تحصیل بنویسید. حتی اگر این امکان را دارید از چند نفر که استاد آن رشته هستند توصیه نامه بگیرید. مهم این هست که متنی که نگارش کردید شما را درست و مناسب معرفی کند. می تونید از متخصصان این امر در حامی مهاجر کمک بگیرید. آنها شما را حتما راهنمایی خواهند کرد.

02148000957