20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ پذیرش و تحصیل در مدارس آمریکا

1.آماده سازی

اولین گام برای تحصیل در آمریکا شناخت و درک درست از سیستم آموزشی این کشور در کنار پیدا کردن مناسب ترین مدرسه با توجه به نیازهای شماست. به همین دلیل در این مقاله تمام آنچه که  شما باید برای تحصیل در مدارس آمریکا بدانید، به همراه مفاهیم اساسی تحصیل در این کشور جمع آوری شده است.

مقاطع تحصیلی در آمریکا

تحصیل در  مدارس آمریکا به طور کلی در دو مقطع ابتدایی و متوسطه در جریان است. مقطع ابتدایی شامل دبستان و راهنمایی و مقطع متوسطه شامل دوره دبیرستان می شود. شش سال اول تحصیل در مدارس ابتدایی را Elementary یا  Primaryبه معنای تحصیلات ابتدایی میخوانیم. شش سال دوم دبیرستان را Secondary Education  یا تحصیلات ثانویه مینامیم.

تفاوت بین مدارس خصوصی و دولتی آمریکا

بودجه مدارس دولتی آمریکا به وسیله مالیات ایالتی، فدرالی و محلی تامین می شود و بودجه مدارس خصوصی مستقیما از طریق شهریه بدست می آید. همچنین مراحل درخواست برای تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی شامل تفاوت های اساسی می شود.

دانش آموزانی که با ویزای F-1 اقدام به تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا می کنند  قادر هستند بدون هیچگونه محدودیت زمانی در هر پایه ای که تمایل دارند تحصیل کنند. اما دانش آموزانی که با ویزای F-1 خواهان تحصیل در مدارس دولتی هستند، اجازه تحصیل از مهد کودک تا پایه هشتم تحصیلی را نخواهند داشت و تنها می توانند از پایه نهم تا دوازدهم مشغول به تحصیل شوند که مدت زمان آن نهایتا 12 ماه است و هزینه مربوطه باید قبل ورود به آمریکا پرداخته شود.

تحصیل در مدارس آمریکا با مجوز SEVP

توجه داشته باشید که دانش آموزان بین المللی تنها در مدارسی که مجوز SEVP (برنامه تبادل فرهنگی) را دارند قادر به تحصیل خواهند بود. تحصیل در مدارس SEVP در دو بخش امکان پذیر خواهد بود.

 1. مدارس خصوصی K-12 برای تمامی مقاطع تحصیلی
 2. مدارس دولتی برای تحصیل در مقطع دبیرستان (از پایه نهم تا دوازدهم)

مورد دوم به این معنا است که دارندگان ویزای تحصیلی F-1 قادر به تحصیل در مقطع ابتدایی ( از مهد کودک تا پایه هشتم) در مدارس دولتی آمریکا نخواهند بود. شما می توانید با رجوع به این لینک از وضعیت مدارس SEVP در هر ایالت آمریکا مطلع شوید.

دریافت فرم تحصیلی I-20

پس از پیدا کردن مدرسه SEVP مورد نظر گام بعدی تکمیل نمودن فرم I-20 (گواهی صلاحیت برای وضعیت تحصیلی) است که از جانب DSO )مسئول تحصیلی مورد تایید مدارس برای اتباع خارجی( به شما ارسال می شود. DSO جهت اطلاع رسانی از قوانین تحصیلی در آمریکا شما را راهنمایی خواهند کرد.

ترتیب قرار ملاقات در آمریکا

لازم است بدانید که والدین دانش آموزان K-12 نمی توانند از طریق ویزای M-2 یا K-2 به طور مستقل وارد آمریکا شوند. بنابراین والدین دانش آموزان باید از طریق اقدامات قبلی خود را پیش از ورود فرزندانشان به آمریکا برسانند و از قوانین و شرایط مدرسه اطلاعات لازم را کسب کنند. همچنین والدین باید با به طور مرتب با DSO در ارتباط باشند و تمامی ابهامات و سوالات خود را بر طرف کنند.

پیشنهاد می شود والدین قبل از تحصیل فرزندانشان به آمریکا از نکات زیر آگاه باشند:

 1. به وسیله مدارک رسمی و قانونی از قیم فرزندتان اگاهی کسب کنید. در موقعیت های خاص مانند مراقبت های پزشکی با DSO مربوطه در تماس باشید و اطمینان حاصل کنید که مناسب ترین اقدامات برای فرزندتان در نظر گرفته خواهد شد.
 2. از وضعیت سکونت فرزندانتان اطمینان حاصل کنید و با میزبان فرزندانتان از طریق تماس ویدیویی در ارتباط باشید.
 3. اطمینان حاصل کنید که مدرسه نظارت کاملی بر فرزندتان داشته باشد. همچنین DSO در تمامی ساعات تحصیلی باید پاسخگو والدین باشد و در موارد اضطراری در هر ساعتی از شبانه روز با شما تماس برقرار کند.
 4. از تمکن مالی فرزندتان اطمینان حاصل کنید. چرا که تامین مالی فرزندان در آمریکا از شروط اصلی اخذ اقامت تحصیلی می باشد.

2.سفر به آمریکا

سفر به آمریکا نیازمند اقدامات قبلی و مشخص شده ای می باشد که پیش از حضور در آمریکا باید انجام شود که در ادامه این مطلب به ترتیب عنوان شده است.

پرداخت هزینه I-901 SEVIS

پس از دریافت فرم I-20 نوبت به پرداخت هزینه SEVIS I-901 خواهد رسید. هزینه SEVIS باید قبل از ورود محصل به آمریکا پرداخت شود چرا که پیشنیاز صدور ویزای تحصیلی است. همچنین اطمینان حاصل کنید که SEVIP ID شما در فیش پرداختی و فرمI-20   همخوانی دارد.

درخواست ویزای آمریکا

پس از پذیرش در یک مدرسه SEVP و دریافت رسید I-901 SEVIS ، می توانید با رجوع به یکی از سفارت خانه ها یا کنسولگری های آمریکا برای اخذ ویزای F-1  اقدام نمایید. از جهتی که سفارت آمریکا در ایران فعالیتی ندارد برای دریافت ویزای F-1 باید به یکی از سفارت های آمریکا واقع در کشورهای همسایه رجوع فرمایید.

اگر تمایل به تحصیل در مدرسه ای دولتی را داشته باشید، باید تمامی هزینه های آن را قبل از ورود به آمریکا پرداخت نمایید. جهت اطلاع از هزینه های مربوطه با DSO تماس برقرار کنید. فیش پرداختی شما باید در وقت سفارت به همراه سایر مدارک ارائه شود.

ورود به آمریکا

شما می توانید 30 روز قبل تر از آغاز برنامه تحصیلی خود (درج شده در فرم I-20) وارد آمریکا شوید. پس از ورود به آمریکا شما باید با یکی از افسران گمرک و گشت مرزی آمریکا CBP)) دیداری داشته باشید. صلاحیت پذیرش یا تکذیب ورود شما به آمریکا بر عهده CBP خواهد بود.

توجه کنید که هنگام ملاقات با CBP مدارک لازم را به همراه داشته باشید. چرا که نقص در ارائه مدارک سبب دیپورت شما از آمریکا خواهد شد. مدارک لازم برای ارائه به مامور گمرک عبارتند ز:

 • فرم I-20
 • ویزا و پاسپورت معتبر
 • نامه تائیدیه از مدرسه
 • اثبات تمکن مالی
 • نام و شماره تماس DSO مربوطه

نقص در ارائه مدارک

در صورتی که نتوانید مدارک درخواست شده را ارائه دهید یا نقصی در مدارک وجود داشته باشد CBP در تاریخ مشخصی یک بار دیگر از شما بازرسی خواهد کرد و اگر نتواند صحت مدارک شما را اثبات کند، فرم  I-515A را صادر کرده و یا شما را از کشور دیپورت می کند. در صورت صدور فرم  I-515A، شما 30 روز وقت خواهید داشت تا با کمک DSO به در خواست مامور گمرک پاسخ دهید.

دریافت فرم I-94

اگر مامور گمرک آمریکا مجوز ورود و تحصیل شما را به کشور بدهد، مهری در پاسپورت شما خواهد زد وفرم I-94 را صادر می کند. در این فرم تاریخ ورود شما، نوع ویزای دریافتی (که در این زمینه F-1 است) و مدت زمان مجاز برای اقامت در آمریکا را ثبت می کند. CBP شما را برای دریافت فرم الکترونیکی I-94 و سایر مراحل ذی ربط راهنمایی خواهد کرد.

3.تحصیل در آمریکا

هنگامی که شما با ویزای F-1 به آمریکا سفر کرده اید حائز اهمیت است که وضعیت ویزای خود را حفظ کنید. به این معنا که هدف از ویزای F-1 تحصیل و به پایان رساندن واحد های درسی می باشد و انجام هرگونه اعمال خارج از چارچوب های تعیین شده در ویزای تحصیلی به منجر پیامدهایی خواهد شد.

ثبت نام در یک دوره تحصیلی کامل

جهت فارق التحصیلی و تکمیل دوره های آموزشی، مدرسه واحد های مشخصی را برای دانش آموزان تعیین می کند. دانش آموزان نیز موظف هستند تا حداقل ساعت تعیین شده را تحت نظارت مدارس SEVP بگذرانند. برای آگاهی از حداقل ساعت تحصیلی در هفته می توانید اطلاعات لازم را از DSO پرسش نمایید.

شرکت و حضور در کلاس ها

پس از برگزاری مدارس در تمامی کلاس های مشخص شده شرکت نمایید و واحد های آن را پاس کنید. به هیچ عنوان بدون اطلاع DSO خود در کلاس ها غیبت نکنید. اگر سطح کلاس های درسی برای شما بیش از حد دشوار است با مسئول DSO خود صحبت کنید تا وی راه حلی پیدا کند. یا اگر بنظرتان قادر به اتمام واحد های درسی خود تا مدت زمان مشخص (ثبت شده در فرم I-20) نمی باشید با مشورت از DSO زمان آن را تمدید کنید.

دریافت تعطیلات سالانه

شما قادر خواهید بود  پس از تکمیل نمودن یک سال تحصیلی از تعطیلات سالانه خود استفاده کنید. شما می توانید از طریق مسئول DSO زمان مشخص تعطیلات سالانه را جویا شوید.

انتقال دادن مدرسه در آمریکا

اگر شما یک دانش آموزش K-12  هستید و در یک مدرسه خصوصی تحصیل می کنید، می توانید در صورت تمایل مدرسه خود را تغییر دهید. اما  دانش آموان K-12 که مشغول به تحصیل در یک مدرسه دولتی هستند نهایتا تا مدت زمان 12 ماه می توانند در آمریکا به تحصیل مشغول باشند. این محدودیت زمانی سبب می شود که این دسته از دانش آموزان نتوانند مدرسه خود را تغییر دهدند.

تبصره: دانش آموزان بین المللی که در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند تنها در صورتی می توانند انتقالی پیدا کنند که از یک مدرسه دولتی به یک مدرسه خصوصی منتقل شده و در طی مراحل  دریافت مدرک دیپلم خود بوده باشند.

مزایای تحصیل در آمریکا

دانش آموزانی که در آمریکا محصل هستند می توانند از مزایای مشخصی بهره مند شوند. توجه داشته باشید که این مزایا توسط SEVP اعطا نمی شود و دانش آموزان برای بهرمندی از آن ها باید به سایر نهاد های آمریکایی درخواست دهند.

درخواست گواهی نامه رانندگی در آمریکا

دانش آموزان ویزای F-1 می توانند با رجوع به DMV پروسه دریافت گواهی نامه رانندگی خود را دنبال کنند. برای راهنمایی های بیشتر دانش آموزان می توانند به مسئول DSO خود رجوع کنند.

کار کردن در آمریکا

دانش آموزان K-1 به ندرت پیشنهاد استخدامی از سوی یک کارفرما دریافت می کنند و همچنین بسیاری از ایالت های آمریکا قوانین سخت گیرانه ای برای کار کردن افراد زیر 18 سال دارند. اما بهتر است بدانید دانش آموزانی که در آمریکا مشغول به کار می شوند باید دارای کد تامین اجتماعی SSN باشند.

اگر مدرسه پیشنهاد شغلی برای کار کردن در محیط مدرسه را به شما داده است با مسئول DSO خود دراین باره مشورت کنید.  اگر درآمد شما به صورت حقوق ماهیانه نباشد (مانند دریافت بورسیه تحصیلی و کمک هزینه دولتی) واجد شرایط برای دریافت کد تامین اجتماعی SSN نخواهید بود. در این صورت باید برای  کد شناسایی ITIN اقدام کنید.

تغییر وضعیت ویزا

اگر تمایل دارید که هدف اقامت خود در آمریکا را تغییر دهید (مانند استخدام شدن در شغلی به صورت تمام وقت)، باید درخواست تغییر وضعیت ویزای خود را قبل از به اتمام رسیدن اعتبار آن به سازمان USCIS اعلام کنید. USCIS پیشنهاد می دهد اگر خواهان دریافت ویزای غیر مهاجرتی دیگری هستید در اسرع وقت برای درخواست آن اقدام نمایید.

چنانچه درخواست شما با موافقت همراه نشد باید خود را آماده کنید که پیش از منقضی شدن اعتبار ویزای F-1 آمریکا را ترک کنید.

خروج ازآمریکا

اگر دوره تحصیلی شما به پایان رسیده باشد و قصد انتقال به مدرسه دیگری را نداشته باشید به مدت 60 روز فرصت خواهید داشت که آمریکا را ترک کنید. در صورت عدم ترک آمریکا در دوره زمانی ذکر شده، برای ورود مجدد به آمریکا تحت هر گونه ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی به مشکل خواهید خورد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0