20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در مالزی

تعداد زیادی از ایرانیان و بیش از 50 هزار دانشجوی بین‌المللی از تمام دنیا مشغول به تحصیل در مالزی هستند که این نمایانگر سطح علمی و آموزش تحصیل در مالزی می‌باشد. مالزی یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی از نظر اقتصادی است که در عین حال از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است. پایتخت آن کوالالامپور است، اما وزارتخانه‌ها و مراکز اداری آن در شهر تازه تاسیس پوتراجایا مستقر هستند. هزینه تحصیل در مالزی در مقاله‌ای جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تحصیل در مالزی (قبل از دانشگاه)

در کشور مالزی‌ آموزش‌ کودکان‌ از 5 سالگی‌ با دوران‌ آمادگی‌ آغاز می‌شود. تحصیلات‌ ابتدایی‌ از7 سالگی‌ به‌ مدت‌ 6 سال‌ است‌ که‌ در این‌ دوره‌ خواندن، نوشتن، ریاضیات‌ پایه‌ و علوم‌ اهمیت‌ ویژه‌ای‌ دارند. دانش‌آموزان‌ در دو امتحان‌ در سال‌های‌ سوم‌ و ششم‌ شرکت‌ می‌کنند.
تحصیلات‌ دبیرستان‌ نیز به‌ دو دوره‌ 3 ساله‌ تقسیم‌ می‌شود. دانش‌آموزان‌ در سه‌ سال‌ اول‌ دبیرستان (از سن 13 سالگی)‌ دروس‌ علوم‌ پایه، علوم‌ انسانی، هنر و آموزش‌های‌ صنعتی‌ را می‌گذراند و در پایان‌ آن‌ در امتحانات ‌(PMR)  شرکت‌ می‌کنند. دوره دوم‌ نیز دو سال‌ است (از سن 16 سالگی)‌ که‌ برای‌ 2 سال‌ دانش‌آموزان‌ دروس‌ مشخصی‌ را انتخاب‌ می‌کنند و در امتحانات‌ (SPM) شرکت‌ می‌نمایند. برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ مالزی‌ دانش‌آموزان (از 18 سالگی)‌ باید دوره‌ یکساله‌ دیگری‌ را بگذرانند و با موفقیت‌ در امتحانات‌ آخر سال‌ مدرک (STPM) را بگیرند که‌ همان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در مالزی‌ است. این‌ مدرک مشابه‌ مدارک A Level  در نظام‌ آموزشی‌ انگلستان‌ است. دارندگان‌ مدرک SPM می‌توانند در کالج‌ها و پلی‌ تکنیکها، و دارندگان‌ مدرک  STPM، می‌توانند در دانشگاه‌ها ادامه‌ تحصیل‌ دهند.
 
 

تحصیل در مالزی (لیسانس)

متقاضیان این مقطع بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی  باشند. زمان اصلی ورود به دانشگاه در سپتامبر (شهریور ماه) و زمان دوم در ژانویه (دی ماه) می‌باشد. آموزش در این مقطع به زبان انگلیسی است و برای تحصیل باید یک مدرک معتبر زبان هم داشته باشید؛ در غیر این صورت می‌توانید از دوره‌های زبان خود دانشگاه استفاده کنید. تحصیل در مالزی در دوره کارشناسی این کشور شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ است. این‌ مدرک‌ به طور معمول با گذراندن‌ ۱۵۰ تا ۱۸۰ واحد درسی اخذ می‌شود. لازم‌ به‌ ذکر‌ است‌ که‌ تعداد واحدها در دانشگاه‌های‌ گوناگون‌ مالزی یکسان‌ نیست.

تحصیل در مالزی (فوق لیسانس)

دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل در مالزی مقطع فوق لیسانس دانشگاه های دولتی این کشور هستند معدل آنها در مقطع لیسانس باید بالاتر از 15 باشد، اما برای دانشگاه‌های خصوصی معدل بین 13 تا 15 نیز قابل قبول است. لازم به ذکر است دانشجویان در مقطع فوق لیسانس تنها در رشته‌ای می‌توانند ادامه تحصیل بدهند که در مقطع لیسانس هم در همان رشته فارغ التحصیل شده باشند. یکی دیگر از شرایط پذیرش در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های مالزی داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل است. دورۀ فوق لیسانس در دانشگاه‌های مالزی حدود یک سال و نیم تا 3 سال زمان می‌برد اما اغلب دانشجویان این مقطَع تحصیلی را طی 2 سال به پایان می‌رسانند.

انواع دوره کارشناسی ارشد در مالزی

دوره فوق لیسانس در دانشگاه‌های مالزی به 3 شکل ارائه می‌شود که عبارتند از:

کلاس درس

این دوره شامل گذراندن ۳۰ تا ۳۳ واحد درسی می‌باشد و دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی موظف به ارائه یک پژوهش علمی در قالب ۳ تا ۶ واحد بدون دفاع بوده و پس از انجام آن، موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در مالزی می‌شود.

کلاس درس+ پژوهش

 دانشجو پس از گذراندن ۳۶ واحد درسی که ۱۸ تا ۲۴ واحد آن پژوهش است موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در مالزی می‌شود.

پژوهش

دانشجویانی که ادامه تحصیل به روش ارائه تحقیق را انتخاب می‌کنند، می‌بایست هنگام ثبت نام یک طرح تحقیقاتی به دانشگاه ارائه دهند و نظر یک استاد راهنما را جهت نظارت روی تحقیق خود جلب کنند. در این روش برای دانشجویان کلاس درس برگزار نمی شود اما دانشگاه‌ها آزمایشگاه و کلیه امکانات را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد و دانشجو باید هر هفته یا هر 2هفته نتیجه تحقیقات خود را به استاد راهنما نشان دهد تا اگر در روند تحقیق مشکلی بود آن ها را برطرف کند. سپس بعد از 2سال که تحقیقات به پایان رسید استاد راهنما تائیدیه نهایی را به دانشگاه ارائه می‌دهد و دانشجو موفق به اخذ مدرک فارغ التحصیلی می‌شود.
 
 

تحصیل در مالزی (دکترا)

تحصیل در مقطع دکترا حدود سه سال به طول می‌انجامد. شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در مالزی در دوره دکترا و در دانشگاه های مالزی به 3روش ارائه می‌شود:
 • فقط كلاس  By Course
 • كلاس و پايان نامه Course and Dissertation
 • فقط پايان نامه Thesis Only     

تحصیل در مالزی (رشته‌های پزشکی)

رشته علوم پزشکی برنامه‌های متنوع بسیار زیادی دارد که هدف از ایجاد برنامه‌های متنوع تربیت افرادی خلاق، نوآور و مهارت‌مند در زمینه‌های مختلف علوم پزشکی می‌باشد که بتوانند نیازهای جامعه ملی و جهانی را برطرف کنند. دانشگاه پزشکی پردانا اولین دانشگاه پزشکی در مالزی می‌باشد که تحصیلات تکمیلی و تخصصی را ارائه می‌دهد و در سطح جهانی معتبر و با دانشگاه های پزشکی معتبر در استرالیا و انگلیس همکاری مستقیم دارد. در طی پنج سال برنامه درسی رشته پزشکی در دانشگاه های مختلف مالزی شامل سه فاز مختلف می‌باشد.

فاز اول

فاز اول شامل دوسال ابتدایی ورود به دانشگاه است که افراد تمامی علوم پایه مربوط به پزشکی را فرا می گیرند به طور کلی دو سال اول یادگیری تئوری می باشد.

فاز دوم

فاز دوم که سال سوم و چهارم تحصیل می‌باشد شامل فراگیری مهارت های بالینی است. آموزش بالینی هم در محیط دانشگاه و هم در محیط بیمارستان به دانشجویان داده می‌شود.

فاز سوم

تمامی ارائه‌های لازم از جمله پایان نامه و مهارت‌های عملی در فاز سوم که سال آخر می‌باشد، ارائه داده میشود.
 
 

تحصیل در مالزی (دندانپزشکی)

تحصیل دندانپزشکی در مالزی حدود 5 سال زمان می‌برد و منجر به اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی می‌شود. تحصیل دندانپزشکی در مالزی در دو سال اول شامل یادگیری علم دندانپزشکی و علوم پزشکی عمومی می‌باشد و در سه سال تحصیلی بعد دانشجویان فرصت تمرین مهارتهای خود در خصوص دندانپزشکی را دارند.

بهترین دانشگاه‌ های مالزی

 • دانشگاه مالایا در شهر کوالالامپور (UM)
این دانشگاه برای تحصیل در کلیه رشته‌ها به ویژه رشته‌های پزشکی‌، مهندسی‌، مدیریت، علوم اجتماعی و زبان شناسی‌ توصیه می‌شود.
 • دانشگاه تکنولوژی مالزی در شهر جوهور باهور (UTM)
UTM  به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی مهندسی و تکنولوژی در کشور در بخش تحصیلات فنی تخصصی شده است و بخش مهندسی کامل و جامعی را ارائه میدهد (صرفاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد تایید وزارت علوم ایران است).
 • دانشگاه علوم مالزی در شهر جرج تاون (USM)
دانشگاه علوم مالزی برای تحصیل در کلیه رشته‌های تحصیلی‌ به ویژه رِشته‌های شاخه پزشکی و علوم پایه مناسب می‌باشد.
 • دانشگاه تکنولوژی مارا در شهر سلانگور (UITM)
این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد تایید وزارت علوم ایران است. دانشگاه مارا برای تحصیل در رشته های مهندسی، معماری، هنر و مدیریت توصیه میشود.
 • دانشگاه پوترا مالزی (UPM)
در کلیه رشته‌های تحصیلی‌ به ویژه رشته‌های شاخه کشاورزی، علوم اجتماعی، زبان شناسی‌ و MBA توصیه می‌شود (تایید در دورۀ کارشناسی ارشد و دکترا).
 • دانشگاه کبنگسان در کوالالامپور  (UKM) 
دانشگاه ملی مالزی که یکی‌ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مالزی است، برای  تحصیل در کلیه رشته های تحصیلی‌ به ویژه رِشته‌های شاخه  پزشکی، مهندسی، علوم اجتماعی و مدیریت مناسب است.
 • دانشگاه اوتارا در شهر کوالالامپور (UUM)
تخصص این دانشگاه در تربیت مدیران است و در اصل به دانشگاه مدیریت در مالزی شهره است. دانشگاه اوتارا دارای دانشکده‌های حقوق و مطالعات بین‌الملل، دانشکده تجارت، دانشکده هنر و علوم است. این دانشگاه هم در دوره‌هایِ کارشناسی ارشد و دکترا مورد تایید وزارت عُلوم می‌باشد.
 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش

 • مدت زمان اخذ پذیرش برای دورۀ کارشناسی 1 تا 2 هفته، کارشناسی ارشد (فقط کلاس) 2 تا 3 هفته، کارشناسی ارشد و دکترای پژوهش محور حدود 2 ماه می‌باشد. مدارک لازم جهت اقدام به تشکیل پرونده و پذیرش در مالزی به شرح زیراست:
 • ترجمه انگلیسی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی (برای پذیرش در مقطَع لیسانس)
 • 6 قطعه عکس تمام رخ پاسپورتی
 • رونوشت گذرنامه (از تمام صفحات)
 • توصیه نامه از دو استاد (برای پذیرش در مقطعِ ارشد و دکترا)
 • ضمانت‌نامه بانکی (مَقطع ارشد و دکترا)
 • پروپزال تخصصی با فرمت و موضوع دانشگاه (برای پذیرش در دورۀ ارشد و دکترا با پژوهش)
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0