همه چیز درباره تحصیل در ایتالیا (آخرین قوانین)

در حال حاضر، ایتالیا مقصد بسیار مناسبی برای تحصیل است. به‌خصوص که مواردی مانند هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا، بورسیه تحصیلی ایتالیا، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل و دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا، باعث شده‌اند درس‌خواندن در این کشور، یکی از به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد.

به همین خاطر در این مقاله قصد داریم به شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا بپردازیم و بگوییم که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید چه مراحلی طی شود. همچنین می‌خواهیم در خصوص مسائلی مانند آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا و زبان تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم و ببینیم که آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است یا خیر.

در پایان نیز راجع‌به هزینه تحصیل در ایتالیا، تحصیل پزشکی در ایتالیا و بهترین دانشگاه های ایتالیا صحبت می‌کنیم و برخی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های این کشور را در چند زمینه تحصیلی معرفی می‌کنیم. همراهمان باشید.

حامی مهاجر، موسسه مهاجرتی معتبری است که در زمینه مهاجرت تحصیلی و دیگر روش های مهاجرت، به مراجعین خود خدماتی تخصصی ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، ارائه مشاوره و تنظیم مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و... اشاره کرد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

مشخصات کلی تحصیل در ایتالیا

اطلاعات تحصیل در ایتالیا

توضیحات

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

امکان کار در حین تحصیل

امکان دریافت بورسیه برای تمام دانشجویان

امکان ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی

امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

بله اما در شرایطی خاص. برای کسب اطلاعات تکمیلی، به بخش «شرایط تحصیل در ایتالیا» در همین مقاله مراجعه کنید.

آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

آزمون IMAT / آزمون TOLC I E F

شرط سنی تحصیل در ایتالیا

محدودیت به‌خصوصی وجود ندارد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

بسته به نوع رشته و دانشگاه، از 2000 یورو تا 30.000 یورو در سال متغیر است. برای اطلاع دقیق از این هزینه‌ها، بخش «هزینه های تحصیل در ایتالیا» در همین مقاله را مطالعه کنید.

تحصیل در ایتالیا

گفتیم که تحصیل در ایتالیا گزینه بسیار مطلوبی است. طوری که دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان، برای حضور در دانشگاه‌های این سرزمین برنامه‌ریزی می‌کنند. اما دلیل این‌میزان از محبوبیت تحصیل در ایتالیا چیست؟

تحصیل در ایتالیا

شاید بتوان گفت بخشی از این مقبولیت، به شرایط خود کشور ایتالیا و ویژگی‌های توریستی آن برمی‌گردد. طوری که طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری، سالانه بیش از 50میلیون گردشگر به ایتالیا سفر می‌کنند تا از بناهای تاریخی فلورانس، طبیعت چشم‌نوار ونیز، مراکز خرید مدرن میلان و... بازدید کنند.

اما دلیل مهم‌تر این محبوبیت، امکاناتی است که با تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان این سرزمین قرار می‌گیرد. از جمله اینکه ایتالیا عضو معاهده بولونیا است و مطابق این عهدنامه، تمام کشورهای هم‌پیمان موظف هستند سیستم آموزشی یکدستی را شکل بدهند. بنابراین افراد با تحصیل در ایتالیا، از همان کیفیت آموزشی سطح‌بالایی برخوردار می‌شوند که دانشجویان در دیگر کشورهای اروپایی از آن بهره می‌برند.

در ادامه، بیشتر راجع‌به مزایای تحصیل در ایتالیا صحبت می‌کنیم.

مزایای تحصیل در ایتالیا

به‌طور کلی، برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های تحصیل در ایتالیا را می‌توان این‌چنین معرفی کرد:

1. امکان ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی

گفتیم که ایتالیا عضو معاهده بولونیا است. به همین خاطر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور می‌توانند پس از پایان دوره تحصیلی خود، راهی دیگر کشورها بشوند و بدون دردسرهای ناشی از تطبیق مدرک، تحصیل خود را در آن سرزمین‌ها ادامه بدهند.

2. هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا

یکی از برجسته‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، کمتربودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این سرزمین، نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است. ضمن اینکه دولت ایتالیا نیز، کمک‌هزینه‌هایی را برای کاهش هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته است.

3. امکان تحصیل در رشته‌های متنوع

از جمله مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که افراد می‌توانند رشته دل‌خواه خود را، از میان طیف گسترده رشته‌های تحصیلی این کشور انتخاب کنند. ضمن اینکه ایتالیا در زمینه‌هایی مانند هنر، طراحی، مد و... پیشتاز است و امکان تحصیل در این رشته‌ها برای دانشجویان فراهم است.

4. در ایتالیا کار کنید!

زیرا ایتالیا نه‌تنها کار نیمه‌وقت را برای دانشجویان خود مجاز می‌داند، بلکه به آنان اجازه می‌دهد پس از پایان دوره تحصیلشان، به‌دنبال شغلی مناسب برای خود باشند و در این کشور ماندگار شوند!

5. به زبان انگلیسی درس بخوانید

یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا این است که محتوای درسی تعدادی از دانشگاه‌های آن، به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود. پس آن‌دسته از دانشجویانی که به زبان ایتالیایی مسلط نیستند، نباید در این باره چندان نگران باشند.

6. حضور در سرزمینی چندفرهنگه

ایتالیا همواره پذیرای دانشجویانی بوده است که از سرزمین‌های گوناگون راهی این کشور شده‌اند. به همین خاطر در صورت تحصیل در ایتالیا، شما می‌توانید با فرهنگ‌های مختلفی آشنا شوید و تجربیات منحصربه‌فردی در این زمینه کسب کنید.

7. امکان دریافت ویزای همراهی ایتالیا

آیا ایتالیا ویزای همراهی دارد؟ بله و خیر! یعنی چه؟ یعنی ایتالیا به خودی خود ویزای همراهی صادر نمی‌کند؛ اما این امکان برای دارنده ویزای تحصیلی فراهم است که دعوت‌نامه‌ای برای خانواده خود بفرستد و آن‌ها را به‌صورت توریستی به ایتالیا ببرد. در چنین شرایطی است که اعضای خانواده می‌توانند طی اقامت سه‌ماهه‌شان، در زمینه‌ای مشغول‌به‌کار شوند و با تغییر ویزایشان به ویزای کاری، در این سرزمین بمانند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

پس از ذکر موارد بالا، باید این نکته را یادآوری کنیم که مطالب گفته‌شده، تنها تعدادی از ویژگی‌های تحصیل در ایتالیا هستند. زیرا زندگی در این کشور و درس‌خواندن در دانشگاه‌های آن، با نکات مثبت دیگری همراه است که آن‌ها را در مقاله مزایای تحصیل در ایتالیا توضیح داده‌ایم. می‌توانید آن را مطالعه کنید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

پس از صحبت در خصوص تحصیل در ایتالیا و ویژگی‌های آن، اکنون نوبت آن است تا به شرایط تحصیل در ایتالیا بپردازیم. منتهی پیش از بررسی این شروط، باید بدانیم که تحصیل در هر رشته و هر دانشگاهی ممکن است شرایط جداگانه‌ای داشته باشد. به همین خاطر، دریافت مشاوره در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد.

در ادامه، برخی از شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا آمده است:

شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

یکی از گام‌های ابتدایی برای تحصیل در ایتالیا، شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن است. گفتنی است دانشگاه‌های ایتالیا، دارای دو دسته آزمون TOLC و IMAT هستند که هرکدام از آن‌ها برای رشته خاصی طراحی شده‌اند.

به‌عنوان مثال آزمون IMAT برای رشته‌های پزشکی و آزمون TOLC I برای رشته‌های مهندسی ایجاد شده است. ضمنا لازم‌به‌ذکر است که سطح این آزمون‌ها به‌مراتب از کنکور ایران پایین‌تر است و متقاضیان ایرانی با دارابودن دانش متوسط زبانی، می‌توانند نمره قابل‌قبولی در این آزمون کسب کنند.

همچنین یکی دیگر از نکات جالب‌توجه در این رابطه، آنلاین‌بودن آزمون تولک و تعداد دفعات مجاز برای حضور در آن است. به این صورت که افراد تا سه بار در سال می‌توانند در این آزمون آنلاین شرکت کنند؛ اما ملاک قبولی آن‌ها، آخرین نتیجه‌ایست که کسب کرده‌اند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید به مقاله آزمون تولک چیست مراجعه کنید.

در جدول زیر، اطلاعات لازم درباره هر یک از این آزمون‌ها آورده شده است:

نام آزمون

نوع آزمون

رشته

تعداد سوالات

زمان پاسخ‌دهی

آزمون IMAT

حضوری

رشته‌های پزشکی

60 سوال

100 دقیقه

آزمون TOLC I

آنلاین

رشته‌های مهندسی

50 سوال

110 دقیقه

آزمون TOLC E

آنلاین

رشته‌های علوم انسانی

36 سوال

90 دقیقه

آزمون TOLC F

آنلاین

رشته داروسازی

50 سوال

72 دقیقه

زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا

زمان ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ایتالیا، دانستن زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا است. زیرا این مراکز آموزشی معمولا یک بار در سال اقدام به پذیرش دانشجویان می‌کنند. بنابراین چنانچه افراد از زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا آگاهی نداشته باشند، ممکن است شانس آن‌ها برای دریافت پذیرش از بین برود.

به همین خاطر باید به این بازه‌های زمانی اشاره کنیم و بگوییم که بازه زمانی ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی از ژانویه تا ژوئن است؛ اما این بازه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، از اکتبر تا ژوئن تعریف شده است. همچنین محدوده زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری، از ماه فوریه تا نوامبر در نظر گرفته شده است.

ضمنا باید بدانیم که فرایند اخذ پذیرش تحصیلی، با حساسیت زیادی همراه است. چرا که در صورت رخ‌دادن هرگونه اشتباهی در طول این پروسه، ممکن است فرصت چندانی برای جبران آن وجود نداشته باشد.

به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم افراد برای پیگیری این امور، حتما از تجربیات و راهنمایی‌های مشاوران مهاجرتی استفاده کنند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه، یا با شماره 02148000957 تماس حاصل کنید یا از طریق صفحه دریافت وقت مشاوره حامی مهاجر، به رزرو یک جلسه مشاوره برای خود بپردازید.

شرط سنی تحصیل در ایتالیا

به‌طور کلی، یکی از نکات مثبت در خصوص تحصیل در ایتالیا این است که شرایط سنی خاصی برای آن تعریف نشده است. با این حال ممکن است هر دانشگاه متناسب با مقاطع تحصیلی مختلف، محدودیت‌هایی را برای دانشجویان وضع کند. به همین خاطر عموما عنوان می‌شود که چنانچه افراد خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا هستند، بهتر است ویزای تحصیلی خود را تا پیش از 29سالگی دریافت کنند.

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

زبان اصلی تحصیل در ایتالیا، همان زبان ایتالیایی است. با این وجود، تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور محتوای درسی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. بنابراین تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در این سرزمین امکان‌پذیر است. اما چگونه؟ در بخش بعد به آن پرداخته‌ایم.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

چنانچه افراد به‌دنبال تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی باشند، باید مدارکی را جهت تایید سطح زبان خود ارائه کنند. البته ممکن است در شرایط گوناگون، نوع این مدرک درخواستی و نمره آن متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی، داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 و 6به‌بالا، می‌تواند روند تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را تسهیل کند.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

آن‌دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز که خواهان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی هستند، باید بتوانند در یکی از آزمون‌های تعیین‌سطح زبان ایتالیایی، حداقل سطح B2 را کسب کنند. در این صورت است که امکان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی برای آن‌ها میسر می‌شود.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟ بله! اما در شرایطی خاص. به این معنی که دانشجویان بین‌المللی تنها در صورتی می‌توانند به تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان بپردازند که یا در مقطع قبلی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل کرده باشند، یا آنکه زبان مادریشان انگلیسی باشد و بخواهند به همین زبان درس بخوانند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به این معنی که ممکن است هر دانشگاهی، درخواست‌های جداگانه‌ای از دانشجویان خود داشته باشد. با این حال، تعدادی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا در ادامه آورده شده‌اند.

 • پاسپورت دارای اعتبار

مهم‌ترین مدرکی که باید در هرگونه سفر خارجی همراه فرد باشد، پاسپورت معتبر است. گفتنی است که پاسپورت ایرانیان به‌شکل 5ساله صادر می‌شود.

 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی

روشن است که به‌هنگام اخذ ویزای دانشجویی، ارائه ترجمه مدارک مقاطع قبلی الزامی است. چرا که این مدارک نشان‌دهنده سوابق تحصیلی و آکادمیک شخص هستند.

 • اصل و ترجمه ریزنمرات

به‌مانند مدارک تحصیلی، ترجمه ریزنمرات فرد در مقاطع قبلی نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا است.

 • تاییدیه ارزشیابی مدارک تحصیلی

این گواهی را سفارت ایتالیا صادر می‌کند و هدف از آن، تایید سطح تحصیلات دانشجو و مطابقتش با سطح مشابه تحصیلی در کشور ایتالیا است.

 • نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر

از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا، همان نامه پذیرشی است که شخص از دانشگاه ایدئالش دریافت کرده است و به‌واسطه آن، قصد دارد ویزای تحصیلی را دریافت کند.

 • ارائه مدارک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

بسته به زبان انتخابی دانشجو، وی باید مدارک تاییدسطح زبانی خود را ارائه دهد تا مجوز تحصیل در رشته موردنظر را به‌دست بیاورد.

 • انگیزه‌نامه (SOP)

انگیزه‌نامه یا SOP بیانگر سوابق فرد، علاقه‌مندی‌های او، چشم‌اندازش از آینده و دلایل وی برای انتخاب دانشگاه موردنظر است. به همین خاطر اغراق نیست اگر بگوییم نگارش یک انگیزه نامه درست و باقاعده، می‌تواند نیمی از موفقیت افراد را تضمین کند. شما می‌توانید برای نگارش چنین نامه‌ای یا تنظیم و آماده‌سازی سایر مدارک، از کارشناسان مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر کمک بگیرید.

 • رزومه (CV)

رزومه یا CV از جمله مدارکی است که هدف آن، معرفی کامل سوابق و توانایی‌های افراد است. بنابراین تنظیم یک رزومه تحصیلی تاثیرگذار، عاملی تعیین‌کننده در اخذ پذیرش تحصیلی و جلب‌نظر اساتید است. زیرا نخستین تاثیر دانشجو بر مسئول پذیرش یا استاد دانشگاه مقصد، از طریق CV صورت می‌گیرد. شما می‌توانید برای برخورداری از چنین رزومه‌ای، همین الان با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما، در اسرع وقت نسبت به نگارش CV شما اقدام کنند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

تمامی متقاضیان تحصیل در ایتالیا، پس از آنکه موفق شدند از دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. زیرا به‌واسطه این ویزاست که آن‌ها اجازه پیدا می‌کنند به ایتالیا سفر کنند و در دانشگاه خود درس بخوانند.

گفتنی است ویزای تحصیلی ایتالیا از نوع ویزای D است و برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به کار، تحصیل یا اقامت در یکی از کشور‌های حوزه شینگن بپردازند. البته شرط صدور ویزای نوع D این است که دارنده آن متعهد شود پس از پایان مهلت قانونی ویزا، به کشور خود بازگردد.

با این حالی یکی از مزایای داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا این است که دانشجویان می‌توانند به‌واسطه آن، تا زمانی که در ایتالیا درس می‌خوانند، به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنند و از چنین تجربه‌ای لذت ببرند.

همچنین یکی دیگر از فواید ویزای تحصیلی ایتالیا آن است که به فرد اجازه می‌دهد پس از پایان دوره تحصیل خود، تا مدتی در خاک ایتالیا بماند و برای خود شغل مناسبی پیدا کند. گفتنی است چنانچه این اتفاق بیفتد، فرد می‌تواند ویزای خود را تغییر بدهد و درخواست ویزای کاری کند.

اما چگونه می‌توان ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد؟ در بخش بعد، این عمل را قدم‌به‌قدم توضیح داده‌ایم.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

 • اول؛ دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد
 • دوم؛ ثبت درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا به‌صورت آنلاین
 • سوم؛ آماده‌سازی مدارک مرتبط با تمکن مالی
 • چهارم؛ آماده‌سازی مدارک مرتبط یا سطح زبان فرد
 • پنجم؛ آماده‌سازی مدارک تحصیلی و هویتی
 • ششم؛ پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا
 • هفتم؛ اقدام برای اخذ وقت سفارت ایتالیا
 • هشتم؛ حضور در سفارت ایتالیا و انجام مصاحبه
 • نهم؛ صدور ویزای تحصیلی در صورت قبولی در مصاحبه

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا، به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله اینکه فرد در کدام رشته درس می‌خواند، دانشگاه موردنظرش دولتی است یا خصوصی، به چه زبانی تحصیل می‌کند، وضعیت هزینه‌ها در محل زندگی وی به چه صورت است و...

منتهی به‌صورت کلی باید بگوییم که شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا، چه برای دانشجویان بومی و چه برای دانشجویان بین‌المللی یکسان است. به این صورت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، مبلغی بین 2000 تا 4000 یورو در سال است. اما این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی، به 20.000 یورو در سال نیز می‌رسد.

البته این مبلغ برای تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا می‌تواند متفاوت باشد. یعنی حداکثر شهریه تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا در یک دانشگاه دولتی، حدود 5000 یورو در سال است اما این رقم برای تحصیل در یک دانشگاه خصوصی، ممکن است تا 30.000 یورو در سال نیز افزایش پیدا کند. همچنین هزینه خوابگاه در ایتالیا نیز بین 300 تا 700 یورو در ماه متغیر است.

در جدول زیر، خلاصه آنچه گفتیم آمده است:

نوع هزینه

رشته پزشکی

سایر رشته‌ها

شهریه دانشگاه دولتی

3000 تا 5000 یورو در سال

2000 تا 4000 یورو در سال

شهریه دانشگاه خصوصی

20.000 تا 30.000 یورو در سال

10.000 تا 20.000 یورو در سال

شهریه خوابگاه

350 تا 600 یورو در ماه

350 تا 600 یورو در ماه

جدا از این، پیش‌تر به بورسه‌هایی اشاره کردیم که دولت ایتالیا برای دانشجویان خود تدارک دیده است. در بخش بعد، راجع‌به این مورد بیشتر حرف می‌زنیم.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

به‌طور کلی، بورسیه تحصیلی ایتالیا به دو دسته بورسیه استانی و بورسیه دانشگاهی تقسیم می‌شود. گفتنی است که بورسیه دانشگاهی، به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود و معیار آن، رزومه علمی فرد است.

البته دانشجویان کارشناسی نیز می‌توانند در پایان سال تحصیلی دوم خود، تحت‌شرایطی مانند پاس‌کردن تعداد واحدهای درسی معین، از این بورسیه بهره‌مند بشوند. منتهی این بورسیه بیشتر برای متولدین اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

نوع دوم بورسیه که بورسیه استانی ایتالیا نامیده می‌شود، توسط وزارت امور خارجه این سرزمین و برای متولدین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وضع شده است تا هزینه‌های زندگی آنان را کاهش دهد. بنابراین شرایط اقتصادی فرد، مهم‌ترین معیاری است که برای اعطای این بورسیه در نظر گرفته شده است.

بورسیه استانی ایتالیا

ویژگی‌های بورسیه استانی ایتالیا

 • به دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا اختصاص دارد.
 • ملاک اصلی آن، شرایط مالی فرد و درآمد خانواده وی در کشور مبدا است.
 • دریافت بورسیه محدودیت سنی ندارد. با این حال ممکن است بسته با مقطع تحصیلی، شرایط خاصی برای اعطای آن وضع شود.
 • دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا هیچ‌گونه تعهدی را به‌دنبال ندارد؛ یعنی نیازی نیست که افراد در ازای آن به پژوهش، کارهای تحقیقاتی و... بپردازند.
 • مبلغ آن بین 5000 تا 7000 یورو در سال متغیر است و در طی سه قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود.

شما می‌توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، از کارشناسان مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر کمک بگیرید. گفتنی است ما این افتخار را داریم که در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، خدماتی همچون پیش‌ثبت‌نام بورسیه افراد، تنظیم مدارک آنان، انجام فرایند اداری اخذ بورسیه و... را به مراجعین خود ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا، یکی از پرتقاضاترین زمینه‌های مهاجرت تحصیلی در طی چند سال اخیر بوده است. به‌خصوص که دشواری آزمون ورودی رشته‌های پزشکی در ایتالیا (آزمون IMAT)، بسیار کمتر از کنکور ایران است و همین امر سبب شده که تحقق رویای تحصیل پزشکی در ایتالیا آسان‌تر از ایران باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

همچنین یکی دیگر از مواردی که باعث محبوبیت تحصیل پزشکی در ایتالیا شده است، وجود دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه رم یا دانشگاه میلان است که از جمله مطرح‌ترین مراکز علمی جهان هستند و بهترین امکانات آموزشی را در اختیار دارند. ضمنا علاوه بر دانشگاه‌های نام‌برده‌شده، بیش از 40 دانشگاه مطرح دیگر نیز به ارائه رشته پزشکی در ایتالیا پرداخته‌اند.

بنابراین بدیهی است که با وجود چنین شرایطی، دانشجویان بسیاری بخواهند با شرکت در آزمون آیمت، شانسشان را برای تحصیل پزشکی در ایتالیا امتحان کنند. به‌ویژه که برای متولدین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، سهمیه مشخصی در این آزمون تعریف شده است و افراد می‌توانند آسان‌تر به نتیجه دل‌خواهشان برسند.

گفتنی است که ما در خصوص آزمون وردی پزشکی ایتالیا، پیش‌تر مطلب مفصلی کار کرده‌ایم و این موضوع را به‌صورت کامل شرح داده‌ایم. برای مطالعۀ آن، می‌توانید به مقالۀ راهنمای آزمون IMAT سر بزنید.

آنچه در ادامه آمده، ذکر تعدادی از شرایط آزمون آیمت است.

شرایط آزمون IMAT

 • زمان ثبت‌نام آزمون آیمت نیمه‌های تیرماه و موعد برگزاری آن، اواسط شهریورماه هرسال است.
 • آزمون IMAT نمره قبولی مشخص ندارد. بلکه نمره قبولی برای هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.
 • افراد برای شرکت در آزمون IMAT، باید دیپلم 12ساله داشته باشند.
 • شرکت در آزمون آیمت، هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد.
 • دارابودن دانش زبانی متوسط، برای درک سوالات آزمون آیمت حیاتی است.
 • نمرات آزمون آیمت، حدود دو هفته پس از برگزاری آن اعلام می‌شود.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

پس از ارائه توضیحات در خصوص تحصیل در ایتالیا، اکنون قصد داریم به معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا در برخی زمینه‌ها بپردازیم. منتهی چنان‌که مشخص است، تعداد رشته‌های تحصیلی ایتالیا بسیار زیاد است و نمی‌توان تک‌به‌تک آن‌ها را بررسی کرد.

به همین خاطر آنچه در ادامه آمده است، معرفی چند نمونه از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی، بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری، بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر و بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی است. برای بررسی دقیق‌تر دانشگاه‌های این سرزمین، به مقاله تخصصی بهترین دانشگاه های ایتالیا کدام‌اند مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی

سه مورد از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی، از این قرارند:

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

شهر

زبان تحصیلی

رتبه علمی (بر اساس رنکینگ بین‌المللی شانگهای)

دانشگاه ساپینزا

(Sapienza University)

دولتی

رم

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 100 تا 150 در جهان
 • رتبه 1 در ایتالیا

دانشگاه میلان

(University of Milan)

دولتی

میلان

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 150 تا 200 در جهان
 • بین 2 تا 4 در ایتالیا

دانشگاه تورین

(University of Turin)

دولتی

تورین

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 200 تا 300 در جهان
 • بین 5 تا 8 در ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری

برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای معماری، به شرح زیر آمده‌اند:

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

شهر

زبان تحصیلی

رتبه جهانی (بر اساس رنکینگ بین‌المللی شانگهای)

دانشگاه بولونیا

(Bologna University)

دولتی

بولونیا

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 200 تا 300 در جهان
 • بین 5 تا 8 در ایتالیا

دانشگاه فلورانس

(University of Florence)

دولتی

فلورانس

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 300 تا 400 در جهان
 • بین 9 تا 11 در ایتالیا

دانشگاه روما تری

(Roma Tre University)

دولتی

رم

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 300 تا 400 در جهان
 • بین 9 تا 11 در ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر

در ادامه، چند نمونه از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای مهندسی کامپیوتر بیان شده‌اند:

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

شهر

زبان تحصیلی

رتبه جهانی (بر اساس رنکینگ بین‌المللی شانگهای)

دانشگاه پیزا

(University of Pisa)

دولتی

پیزا

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 150 تا 200 در جهان
 • بین 2 تا 4 در ایتالیا

دانشگاه فدریکو دوم

(University of Naples Federico II)

دولتی

ناپل

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 200 تا 300 در جهان
 • بین 5 تا 8 در ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان

(Polytechnic University of Milan)

دولتی

میلان

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 200 تا 300 در جهان
 • بین 5 تا 8 در ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی

سه دانشگاه از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای روانشناسی، در ادامه معرفی شده‌اند:

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

شهر

زبان تحصیلی

رتبه جهانی (بر اساس رنکینگ بین‌المللی شانگهای)

دانشگاه ساپینزا

(Sapienza University)

دولتی

رم

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 100 تا 150 در جهان
 • رتبه 1 در ایتالیا

دانشگاه میلان بیکوکا

(University of Milano-Bicocca)

دولتی

میلان

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 300 تا 400 در جهان
 • بین 9 تا 11 در ایتالیا

دانشگاه پاویا

(University of Pavia)

دولتی

پاویا

انگلیسی و ایتالیایی

 • بین 400 تا 500 در جهان
 • بین 12 تا 17 در ایتالیا

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا

در خلال مطلب گفتیم که ما در مجموعه حامی مهاجر، خدمات متنوعی را برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا تدارک دیده‌ایم. برخی از این خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا، به شرح زیر هستند:

 • ارائه مشاوره کامل برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ارائه مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته
 • ارائه مشاوره در خصوص انتخاب دانشگاه
 • ارائه مشاوره درباره اخذ بورسیه تحصیلی
 • انجام پیش‌ثبت‌نام بورسیه دانشجویان و تنظیم مدارک آنان
 • اخذ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا
 • اخذ پذیرش دانشگاه های ایتالیا
 • ارائه منابع دست‌اول آزمون IMAT و آزمون‌های TOLC I E F
 • برگزاری انواع آزمون‌های آزمایشی برای تعیین سطح
 • طراحی و تدوین برنامه درسی برای متقاضیان شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا
 • ارائه پشتیبانی تحصیلی از متقاضیان تحصیل در ایتالیا
 • پیش‌بردن صفر تا صد پرونده تحصیلی متقاضیان؛ از مرحله ارائه مشاوره راجع‌به تحصیل در ایتالیا، تا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی برای متقاضیان.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم درباره تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم و تمام مسائل پیرامون آن را، ریزبه‌ریز موردبحث قرار دهیم. به همین خاطر بحث را با مزایای تحصیل در ایتالیا و شرایط تحصیل در این کشور آغاز کردیم و گفتیم که کدام مدارک، مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا هستند.

همچنین در رابطه با آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا حرف زدیم و اطلاعات مهمی را در خصوص آزمون آیمت و تولک ارائه دادیم. ضمنا زبان تحصیل در ایتالیا و شرایط سنی درس‌خواندن در این کشور را نیز بررسی کردیم.

پس از آن به ویزای تحصیلی ایتالیا و مراحل اخذ آن پرداختیم و گفتیم که در صورت اخذ ویزا، هزینه تحصیل در ایتالیا و شهریه دانشگاه‌های آن به چه صورت است. به همین خاطر نیز بحث بورسیه تحصیلی را پیش کشیدیم تا بگوییم که یکی از راه‌های کاهش این هزینه، دریافت بورسیه استانی ایتالیا است.

در پایان نیز راجع‌به تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون ورودی آن نکاتی را مطرح کردیم و تعدادی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را در زمینه‌های پزشکی، معماری، روانشناسی و مهندسی کامپیوتر برشمردیم. بنابراین مبحث تحصیل در ایتالیا را از تمامی جهات بررسی کردیم و به سوالات احتمالی آن پاسخ دادیم.

با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، پرسش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در ایتالیا

چنان‌که گفتیم، دریافت بورسیه محدودیت سنی ندارد. با این حال ممکن است متناسب با هر مقطع تحصیلی، شرایط خاصی برای اعطای بورسیه در نظر گرفته شود.

بله. دانشجویان می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت، تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

راه ورود به دانشگاه‌های ایتالیا، اخذ پذیرش دانشگاه‌های این کشور و به‌دست‌آوردن نتیجه قابل‌قبول در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیاست.

تحصیل رایگان در ایتالیا به‌صورت کامل امکان‌پذیر نیست. با این حال دانشجویان می‌توانند با اخذ کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعدد، هزینه‌های تحصیلی خود را تا حد بسیار زیادی کم کنند. به‌عنوان نمونه مبلغ بورسیه استانی ایتالیا که بین 5000 تا 7000 یورو در سال است، می‌تواند بخش گسترده‌ای از هزینه‌های افراد را پوشش بدهد.

بله. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد.

بله. اما تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا شرایط خاصی دارد که آن را در مقاله توضیح داده‌ایم. می‌توانید مطالعه‌اش کنید.

بر اساس آخرین اطلاعیه تعدادی از دانشگاه‌های برجسته ایتالیا، وجود مدرک زبان به‌هنگام اخذ پذیرش مورد نیاز است. با این حال، همچنان می‌شود این موضوع را به‌شیوه‌ای مدیریت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

به‌طور کلی، بازه زمانی اصلی برای اپلای کردن در دانشگاه های ایتالیا، از آذرماه تا اردیبهشت‌ماه است. هرچند که زودتر اقدام‌کردن، شرایط بهتری را برای پیگیری پرونده تحصیلی به‌وجود می‌آورد.

وجود گپ تحصیلی تا دوسه سال چندان مشکل‌ساز نیست اما در صورتی که مدت گپ بیشتر از این باشد، افراد باید برای گپ خود دلیلی موجه ارائه کنند.

هرچند کسب نتیجه خوب در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا اهمیت دارد، اما افراد باید برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا معدل نسبتا مناسبی نیز داشته باشد.

خیر. متاسفانه در حال حاضر امکان شرکت در آزمون IMAT از داخل ایران وجود ندارد.

ویزای دانشجویی ایتالیا از نوع ویزای D است و تا پایان دوران تحصیل فرد اعتبار دارد.

تمکن مالی موردنیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا، مبلغی در حدود 6000 یورو است که باید در مرحله مراجعه به سفارت ارائه شود.

بر اساس رنکینگ‌های معتبر بین‌المللی، دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان، ساپینزا، بولونیا، پادوا، تورین و... از اعتبار علمی خوبی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله 10 دانشگاه برتر ایتالیا را مطالعه کنید.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2
امین
ببخشید اگه یکی از اعضای خانواده در ایتالیا تحصیل کنه بقیه اعضای خانواده میتوانند به ایتالیا بروند و برای همیشه انجا بمانند ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام امین عزیز.

همان‌طور که در ضمن مقاله توضیح دادیم، در حال حاضر ایتالیا ویزای همراهی صادر نمی‌کند؛ بنابراین امکان همراهی خانواده از طریق این ویزا، میسر نیست؛

منتها دارندۀ ویزای تحصیلی می‌تواند از طریق دعوت‌نامه‌ای خانواده‌اش را به‌شکل توریستی به ایتالیا بیاورد تا آن‌ها در طی اقامت سه‌ماهه‌شان، در این سرزمین کار کنند و ماندگار شوند. 

مقدم
سلام وقتتون بخیر من دیپلم تجربی خودم رو سال 97 گرفتم (معدل دیپلم 19,35 و معدل پیش دانشگاهی 17) برای مقطع کارشناسی میخوام مهاجرت کنم... در حال حاضر برای توجیح گپ تحصیلی کدوم تصمیم مفید تر هست 1 دیپلم مجدد، 2 اخذ مدرک کاردانی؟! آیا مدرک کاردانی علمی کاربردی برای مهاجرت تحصیلی معتبر هست ؟! و آیا مدرک کاردانی ترمی‌ یا پودمانی در روند اخذ پذیرش فرق دارند؟!
کارشناس حامی مهاجر

سلام همراه عزیز.

راهکارهای موجود در زمینۀ گپ تحصیلی، به شرایط شخصی پروندۀ شما بستگی دارد؛ بنابراین برای پاسخ‌دادن به این سوالات، به جزئیات و بررسی بیشتری نیاز است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت پاسخ خود، با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما، در رابطه با تحصیل در ایتالیا به‌صورت تخصصی راهنمایی‌تان کنند.