20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در ایتالیا (مدارک و شرایط پذیرش 2024)

تحصیل در ایتالیا، یکی از آن گزینه‌های جذاب برای مهاجرت است! به‌خصوص که مواردی مانند هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا، وجود بورسیه تحصیلی، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل و دیگر ویژگی‌های تحصیل در این سرزمین، باعث شده‌اند درس‌خواندن در این کشور یکی از به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان باشد.

اما تحصیل در ایتالیا چگونه است؟ برای آشنایی بیشتر با شرایط و مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ایتالیا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید؛ زیرا قرار است به موضوعاتی مثل آزمون های ورودی دانشگاه ها، زبان تحصیل و شرایط پذیرش تحصیلی در ایتالیا بپردازیم.

ضمنا در پایان هم راجع‌به هزینه‌های تحصیل، تحصیل رشته پزشکی، دانشگاه‌های برتر و شرایط اقامت تحصیلی در ایتالیا صحبت می‌کنیم و برخی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های این کشور را در چند زمینه تحصیلی معرفی می‌کنیم. برویم ببینیم ماجرا از چه قرار است!

صفر تا صد تحصیل در ایتالیا

پیش از شروع بحث، می‌توانید نیم‌نگاهی به شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا بیندازید و با کلیت ماجرا آشنا شوید.

اطلاعات تحصیل در ایتالیا

توضیحات

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

امکان کار در حین تحصیل

امکان دریافت بورسیه برای تمام دانشجویان

امکان ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی

امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

بله اما در شرایطی خاص. برای کسب اطلاعات تکمیلی، به بخش «شرایط تحصیل در ایتالیا» در همین مقاله مراجعه کنید.

آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

آزمون IMAT / آزمون TOLC I E F

شرط سنی تحصیل در ایتالیا

محدودیت به‌خصوصی وجود ندارد.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

بسته به نوع رشته و دانشگاه، از 2.000 یورو تا 30.000 یورو در سال متغیر است. 

تحصیل در ایتالیا

گفتیم که تحصیل در ایتالیا گزینه بسیار مطلوبی است. طوری که دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان، برای حضور در دانشگاه‌های این سرزمین برنامه‌ریزی می‌کنند. اما دلیل این‌میزان از محبوبیت تحصیل در ایتالیا چیست؟

شاید بتوان گفت بخشی از این مقبولیت، به شرایط خود کشور ایتالیا و ویژگی‌های توریستی آن برمی‌گردد. طوری که طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری، سالانه بیش از 50میلیون گردشگر به ایتالیا سفر می‌کنند تا از بناهای تاریخی فلورانس، طبیعت چشم‌نوار ونیز، مراکز خرید مدرن میلان و... بازدید کنند.

تحصیل در ایتالیا

اما دلیل مهم‌تر این محبوبیت، امکاناتی است که با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در اختیار دانشجویان این سرزمین قرار می‌گیرد. از جمله اینکه ایتالیا عضو معاهده بولونیا است و مطابق این عهدنامه، تمام کشورهای هم‌پیمان موظف هستند سیستم آموزشی یکدستی را شکل بدهند. بنابراین افراد با تحصیل در ایتالیا، از همان کیفیت آموزشی سطح‌بالایی برخوردار می‌شوند که دانشجویان در دیگر کشورهای اروپایی از آن بهره می‌برند.

در ادامه، بیشتر راجع‌به ویژگی‌های تحصیل در این سرزمین صحبت می‌کنیم.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

راستش را بخواهید، ما در مقالۀ مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا به‌طور کامل ویژگی‌های درس‌خواندن در این سرزمین را بیان کرده‌ایم؛ پس اگر می‌خواهید بدانید مزیت تحصیل در این سرزمین چیست، می‌تواند به همان نوشته مراجعه کنید. با این حال، بگذارید برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های درس خواندن در ایتالیا را سرفصل‌وار برایتان نام ببریم:

1. امکان ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی

2. هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا

3. امکان تحصیل در رشته‌های متنوع

4. در ایتالیا کار کنید!

5. به زبان انگلیسی درس بخوانید

6. حضور در سرزمینی چندفرهنگه

7. امکان دریافت ویزای همراهی ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

پس از صحبت در خصوص تحصیل در ایتالیا و ویژگی‌های آن، اکنون نوبت آن است تا به شرایط پذیرش تحصیلی در ایتالیا بپردازیم. منتهی پیش از بررسی این شروط، باید بدانیم که تحصیل در هر رشته و هر دانشگاهی ممکن است شرایط جداگانه‌ای داشته باشد. به همین خاطر، دریافت مشاوره در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد.

در ادامه، برخی از شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا آمده است:

شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

یکی از گام‌های ابتدایی برای ادامه تحصیل در ایتالیا، شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن است. گفتنی است دانشگاه‌های ایتالیا، دارای دو دسته آزمون TOLC و IMAT هستند که هرکدام از آن‌ها برای رشته خاصی طراحی شده‌اند.

به‌عنوان مثال آزمون IMAT برای رشته‌های پزشکی و آزمون TOLC I برای رشته‌های مهندسی ایجاد شده است. ضمنا لازم‌به‌ذکر است که سطح این آزمون‌ها به‌مراتب از کنکور ایران پایین‌تر است و متقاضیان ایرانی با دارابودن دانش متوسط زبانی، می‌توانند نمره قابل‌قبولی در این آزمون کسب کنند.

همچنین یکی دیگر از نکات جالب‌توجه در این رابطه، آنلاین‌بودن آزمون تولک و تعداد دفعات مجاز برای حضور در آن است. به این صورت که افراد تا سه بار در سال می‌توانند در این آزمون آنلاین شرکت کنند؛ اما ملاک قبولی آن‌ها، آخرین نتیجه‌ایست که کسب کرده‌اند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید به مقاله آزمون تولک مراجعه کنید.

در جدول زیر، اطلاعات لازم درباره هر یک از این آزمون‌ها آورده شده است:

نام آزمون

نوع آزمون

رشته

تعداد سوالات

زمان پاسخ‌دهی

آزمون IMAT

حضوری

رشته‌های پزشکی

60 سوال

100 دقیقه

آزمون TOLC I

آنلاین

رشته‌های مهندسی

50 سوال

110 دقیقه

آزمون TOLC E

آنلاین

رشته‌های علوم انسانی

36 سوال

90 دقیقه

آزمون TOLC F

آنلاین

رشته داروسازی

50 سوال

72 دقیقه

زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ایتالیا، دانستن زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا است. زیرا این مراکز آموزشی معمولا یک بار در سال اقدام به پذیرش دانشجویان می‌کنند. بنابراین چنانچه افراد از زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا آگاهی نداشته باشند، ممکن است شانس آن‌ها برای دریافت پذیرش از بین برود.

به همین خاطر باید به این بازه‌های زمانی اشاره کنیم و بگوییم بازه زمانی ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی از ژانویه تا ژوئن است؛ اما این بازه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، از اکتبر تا ژوئن تعریف شده است. همچنین محدوده زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری، از ماه فوریه تا نوامبر در نظر گرفته شده است.

زمان ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا

ضمنا باید بدانیم که فرایند اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا، با حساسیت زیادی همراه است. چرا که در صورت رخ‌دادن هرگونه اشتباهی در طول این پروسه، ممکن است فرصت چندانی برای جبران آن وجود نداشته باشد.

به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم افراد برای پیگیری این امور، حتما از تجربیات و راهنمایی‌های مشاوران مهاجرتی استفاده کنند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه، یا با شماره 02148000957 تماس حاصل کنید یا از طریق صفحه دریافت وقت مشاوره حامی مهاجر، یک جلسه مشاوره برای آشنایی با شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا رزرو کنید. 

شرط سنی تحصیل در ایتالیا

به‌طور کلی، یکی از نکات مثبت در خصوص ادامه تحصیل در ایتالیا این است که شرایط سنی خاصی برای آن تعریف نشده است. با این حال ممکن است هر دانشگاه متناسب با مقاطع تحصیلی مختلف، محدودیت‌هایی را برای دانشجویان وضع کند. به همین خاطر عموما عنوان می‌شود که چنانچه افراد خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا هستند، بهتر است ویزای تحصیلی خود را تا پیش از 29سالگی دریافت کنند.

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

زبان اصلی تحصیل در ایتالیا، همان زبان ایتالیایی است. با این وجود، تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور محتوای درسی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. بنابراین تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در این سرزمین امکان‌پذیر است. اما چگونه؟ در بخش بعد به آن پرداخته‌ایم.

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

چنانچه افراد به‌دنبال تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی باشند، باید مدارکی را جهت تایید سطح زبان خود ارائه کنند. البته ممکن است در شرایط گوناگون، نوع این مدرک درخواستی و نمره آن متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی، داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 و 6به‌بالا، می‌تواند روند تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور تسهیل کند.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

آن‌دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز که خواهان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی هستند، باید بتوانند در یکی از آزمون‌های تعیین‌سطح زبان ایتالیایی، حداقل سطح B2 را کسب کنند. در این صورت است که امکان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی برای آن‌ها میسر می‌شود.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟ بله! اما در شرایطی خاص. به این معنی که دانشجویان بین‌المللی تنها در صورتی می‌توانند به تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان بپردازند که یا در مقطع قبلی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل کرده باشند، یا آنکه زبان مادریشان انگلیسی باشد و بخواهند به همین زبان درس بخوانند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به این معنی که ممکن است هر دانشگاهی، درخواست‌های جداگانه‌ای از دانشجویان خود داشته باشد. با این حال، تعدادی از مهم‌ترین مدارک لازم جهت تحصیل در ایتالیا در ادامه آورده شده‌اند.

 • پاسپورت دارای اعتبار

مهم‌ترین مدرکی که باید در هرگونه سفر خارجی همراه فرد باشد، پاسپورت معتبر است. گفتنی است که پاسپورت ایرانیان به‌شکل 5ساله صادر می‌شود.

 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی

روشن است که به‌هنگام اخذ ویزای دانشجویی، ارائه ترجمه مدارک مقاطع قبلی الزامی است. چرا که این مدارک نشان‌دهنده سوابق تحصیلی و آکادمیک شخص هستند.

 • اصل و ترجمه ریزنمرات

به‌مانند مدارک تحصیلی، ترجمه ریزنمرات فرد در مقاطع قبلی نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا است.

 • تاییدیه ارزشیابی مدارک تحصیلی

این گواهی را سفارت ایتالیا صادر می‌کند و هدف از آن، تایید سطح تحصیلات دانشجو و مطابقتش با سطح مشابه تحصیلی در کشور ایتالیا است.

 • نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر

از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا، همان نامه پذیرشی است که شخص از دانشگاه ایدئالش دریافت کرده است و به‌واسطه آن، قصد دارد ویزای تحصیلی را دریافت کند.

 • ارائه مدارک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

بسته به زبان انتخابی دانشجو، وی باید مدارک تاییدسطح زبانی خود را ارائه دهد تا مجوز تحصیل در رشته موردنظر را به‌دست بیاورد.

 • انگیزه‌نامه (SOP)

انگیزه‌نامه یا SOP بیانگر سوابق فرد، علاقه‌مندی‌های او، چشم‌اندازش از آینده و دلایل وی برای انتخاب دانشگاه موردنظر است. به همین خاطر اغراق نیست اگر بگوییم نگارش یک انگیزه نامه درست و باقاعده، می‌تواند نیمی از موفقیت افراد را تضمین کند. شما می‌توانید برای نگارش چنین نامه‌ای یا تنظیم و آماده‌سازی سایر مدارک، از کارشناسان مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر کمک بگیرید.

 • رزومه (CV)

رزومه یا CV از جمله مدارکی است که هدف آن، معرفی کامل سوابق و توانایی‌های افراد است. بنابراین تنظیم یک رزومه تحصیلی تاثیرگذار، عاملی تعیین‌کننده در اخذ پذیرش تحصیلی و جلب‌نظر اساتید است. زیرا نخستین تاثیر دانشجو بر مسئول پذیرش یا استاد دانشگاه مقصد، از طریق CV صورت می‌گیرد. شما می‌توانید برای برخورداری از چنین رزومه‌ای، همین الان با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما، در اسرع وقت نسبت به نگارش CV شما اقدام کنند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن ویزای دانشجویی ایتالیا

تمامی متقاضیان تحصیل در ایتالیا، پس از آنکه موفق شدند از دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرند، باید برای دریافت مجوز تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. زیرا به‌واسطه این ویزاست که آن‌ها اجازه پیدا می‌کنند به ایتالیا سفر کنند و در دانشگاه خود درس بخوانند.

گفتنی است ویزای دانشجویی ایتالیا از نوع ویزای D است و برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به کار، تحصیل یا اقامت در یکی از کشور‌های حوزه شینگن بپردازند. البته شرط صدور ویزای نوع D این است که دارنده آن متعهد شود پس از پایان مهلت قانونی ویزا، به کشور خود بازگردد.

با این حالی یکی از مزایای داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا این است که دانشجویان می‌توانند به‌واسطه آن، تا زمانی که در ایتالیا درس می‌خوانند، به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنند و از چنین تجربه‌ای لذت ببرند؛ البته این ویزا مزایای دیگری هم دارد که تمام آن‌ها را در مقالۀ تخصصی ویزای تحصیلی ایتالیا 2024 بیان کرده‌ایم. اگر دوست داشتید، بخوانیدش و با مراحل دریافت ویزا آشنا شوید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه درس خواندن در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا، به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله اینکه فرد در کدام رشته درس می‌خواند، دانشگاه موردنظرش دولتی است یا خصوصی، به چه زبانی تحصیل می‌کند، وضعیت هزینه‌ها در محل زندگی وی به چه صورت است و...

منتهی به‌صورت کلی باید بگوییم که شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا، چه برای دانشجویان بومی و چه برای دانشجویان بین‌المللی یکسان است. به این صورت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، مبلغی بین 2000 تا 4000 یورو در سال است. اما این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی، به 20.000 یورو در سال نیز می‌رسد.

در جدول زیر، خلاصۀ این هزینه‌ها را می‌بینید:

نوع هزینه

رشته پزشکی

سایر رشته‌ها

شهریه دانشگاه دولتی

3000 تا 5000 یورو در سال

2000 تا 4000 یورو در سال

شهریه دانشگاه خصوصی

20.000 تا 30.000 یورو در سال

10.000 تا 20.000 یورو در سال

شهریه خوابگاه

350 تا 600 یورو در ماه

350 تا 600 یورو در ماه

جدا از این، پیش‌تر به بورسه‌هایی اشاره کردیم که دولت ایتالیا برای دانشجویان خود تدارک دیده است. در بخش بعد، راجع‌به این مورد بیشتر حرف می‌زنیم.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

به‌طور کلی، بورسیه تحصیلی ایتالیا به دو دسته بورسیه استانی و بورسیه دانشگاهی تقسیم می‌شود. گفتنی است که بورسیه دانشگاهی، به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود و معیار آن، رزومه علمی فرد است.

البته دانشجویان کارشناسی هم می‌توانند در پایان سال تحصیلی دوم خود، تحت‌شرایطی مانند پاس‌کردن تعداد واحدهای درسی معین، از این بورسیه بهره‌مند بشوند. منتهی این بورسیه بیشتر برای متولدین اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

نوع دوم که بورسیه استانی ایتالیا نامیده می‌شود، توسط وزارت امور خارجه این سرزمین و برای متولدین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وضع شده است تا هزینه‌های زندگی آنان را کاهش دهد. بنابراین شرایط اقتصادی فرد، مهم‌ترین معیاری است که برای اعطای این بورسیه در نظر گرفته شده است.

بورسیه استانی ایتالیا

شما می‌توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، از کارشناسان مجرب ما در مجموعه حامی مهاجر کمک بگیرید. گفتنی است ما این افتخار را داریم که در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، خدماتی همچون پیش‌ثبت‌نام بورسیه افراد، تنظیم مدارک آنان، انجام فرایند اداری اخذ بورسیه و... را به مراجعین خود ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا، یکی از پرتقاضاترین زمینه‌های مهاجرت تحصیلی در طی چند سال اخیر بوده است. به‌خصوص که دشواری آزمون ورودی رشته‌های پزشکی در ایتالیا (آزمون IMAT)، بسیار کمتر از کنکور ایران است و همین امر سبب شده که تحقق رویای تحصیل پزشکی در ایتالیا آسان‌تر از ایران باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

همچنین یکی دیگر از مواردی که باعث محبوبیت تحصیل پزشکی در ایتالیا شده است، وجود دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه رم یا دانشگاه میلان است که از جمله مطرح‌ترین مراکز علمی جهان هستند و بهترین امکانات آموزشی را در اختیار دارند. ضمنا علاوه بر دانشگاه‌های نام‌برده‌شده، بیش از 40 دانشگاه مطرح دیگر نیز به ارائه رشته پزشکی در ایتالیا پرداخته‌اند.

بنابراین بدیهی است که با وجود چنین شرایطی، دانشجویان بسیاری بخواهند با شرکت در آزمون آیمت، شانسشان را برای تحصیل پزشکی در ایتالیا امتحان کنند. به‌ویژه که برای متولدین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، سهمیه مشخصی در این آزمون تعریف شده است و افراد می‌توانند آسان‌تر به نتیجه دل‌خواهشان برسند.

گفتنی است که ما در خصوص آزمون وردی پزشکی ایتالیا، پیش‌تر مطلب مفصلی کار کرده‌ایم و این موضوع را به‌صورت کامل شرح داده‌ایم. برای مطالعۀ آن، می‌توانید به مقالۀ راهنمای آزمون IMAT سر بزنید.

برترین دانشگاه های کشور ایتالیا

پس از ارائه توضیحات در خصوص تحصیل در ایتالیا، اکنون قصد داریم به معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا در برخی زمینه‌ها بپردازیم. منتهی چنان‌که مشخص است، تعداد رشته‌های تحصیلی ایتالیا بسیار زیاد است و نمی‌توان تک‌به‌تک آن‌ها را بررسی کرد.

به همین خاطر، در ادامه تنها دانشگاه‌های رتبه‌برتر ایتالیا را نام می‌بریم. اگر دوست داشتید جزئیات دقیقش را بدانید، مقالۀ بهترین دانشگاه های ایتالیا  را به شما پیشنهاد می‌کنیم. آنجا همه‌چیز را گفته‌ایم.

 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه ترورگاتا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا

 • خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا

در خلال مطلب گفتیم که ما در مجموعه حامی مهاجر، خدمات متنوعی را برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل تدارک دیده‌ایم. برخی از این خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ایتالیا، به شرح زیر هستند:

 • ارائه مشاوره کامل برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ارائه مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته
 • ارائه مشاوره در خصوص انتخاب دانشگاه
 • ارائه مشاوره درباره اخذ بورسیه تحصیلی
 • انجام پیش‌ثبت‌نام بورسیه دانشجویان و تنظیم مدارک آنان
 • اخذ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا
 • اخذ پذیرش دانشگاه های ایتالیا
 • ارائه منابع دست‌اول آزمون IMAT و آزمون‌های TOLC I E F
 • برگزاری انواع آزمون‌های آزمایشی برای تعیین سطح
 • طراحی و تدوین برنامه درسی برای متقاضیان شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا
 • ارائه پشتیبانی تحصیلی از متقاضیان تحصیل در ایتالیا
 • پیش‌بردن صفر تا صد پرونده تحصیلی متقاضیان؛ از مرحله ارائه مشاوره راجع‌به تحصیل در ایتالیا، تا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی برای متقاضیان.
چه گفتیم؟!

در این مقاله سعی کردیم راجع‌به تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم و تمام مسائل پیرامون آن را، ریزبه‌ریز موردبحث قرار دهیم. به همین خاطر بحث را با ویژگی‌های تحصیل در ایتالیا و شرایط تحصیل در این کشور آغاز کردیم و گفتیم که کدام مدارک، مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا هستند.

ضمنا در رابطه با آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا حرف زدیم و راجع‌به نحوۀ دریافت ویزای تحصیلی و میزان شهریه دانشگاه‌ها نیز مباحثی را مطرح کردیم. در پایان نیز راجع‌به تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون ورودی آن نکاتی را مطرح کردیم و تعدادی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را نام بردیم؛

بنابراین مبحث تحصیل در ایتالیا را از تمامی جهات بررسی کردیم و به سوالات احتمالی آن پاسخ دادیم. با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، پرسش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در ایتالیا

در ادامه می‌توانید پاسخ پر تکرارترین سوالات حوزه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را مشاهده کنید. چنانچه نظر یا پرسش دیگری داشتید، آن را در انتهای صفحه، بخش دیدگاه‌ها مطرح کرده تا کارشناسان باتجربه حامی مهاجر شما را یاری کنند. 

آیا دریافت بورسیه از دانشگاه‌های ایتالیا محدودیت سنی دارد؟

چنان‌که گفتیم، دریافت بورسیه محدودیت سنی ندارد. با این حال ممکن است متناسب با هر مقطع تحصیلی، شرایط خاصی برای اعطای بورسیه در نظر گرفته شود.

آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟

بله. دانشجویان می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت، تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

راه ورود به دانشگاه‌های ایتالیا چیست؟

راه ورود به دانشگاه‌های ایتالیا، اخذ پذیرش دانشگاه‌های این کشور و به‌دست‌آوردن نتیجه قابل‌قبول در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیاست.

آیا تحصیل رایگان در ایتالیا امکان‌پذیر است؟

تحصیل رایگان در ایتالیا به‌صورت کامل امکان‌پذیر نیست. با این حال دانشجویان می‌توانند با اخذ کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعدد، هزینه‌های تحصیلی خود را تا حد بسیار زیادی کم کنند. به‌عنوان نمونه مبلغ بورسیه استانی ایتالیا که بین 5000 تا 7000 یورو در سال است، می‌تواند بخش گسترده‌ای از هزینه‌های افراد را پوشش بدهد.

آیا می‌توان به زبان انگلیسی در ایتالیا تحصیل کرد؟

بله. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد.

آیا می‌توان مدرک زبان را بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا ارائه داد؟

بر اساس آخرین اطلاعیه تعدادی از دانشگاه‌های برجسته ایتالیا، وجود مدرک زبان به‌هنگام اخذ پذیرش مورد نیاز است. با این حال، همچنان می‌شود این موضوع را به‌شیوه‌ای مدیریت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

زمان دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، چه زمانی است؟

به‌طور کلی، بازه زمانی اصلی برای اپلای کردن در دانشگاه های ایتالیا، از آذرماه تا اردیبهشت‌ماه است. هرچند که زودتر اقدام‌کردن، شرایط بهتری را برای پیگیری پرونده تحصیلی به‌وجود می‌آورد.

آیا گپ تحصیلی برای ایتالیا تاثیرگذار است؟

وجود گپ تحصیلی تا دوسه سال چندان مشکل‌ساز نیست اما در صورتی که مدت گپ بیشتر از این باشد، افراد باید برای گپ خود دلیلی موجه ارائه کنند.

آیا شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا ضروری است؟

هرچند کسب نتیجه خوب در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا اهمیت دارد، اما افراد باید برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا معدل نسبتا مناسبی نیز داشته باشد.

آیا می‌توان از داخل ایران در آزمون IMAT شرکت کرد؟

خیر. متاسفانه در حال حاضر امکان شرکت در آزمون IMAT از داخل ایران وجود ندارد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است و چه زمانی باید ارائه شود؟

تمکن مالی موردنیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا، مبلغی در حدود 6000 یورو است که باید در مرحله مراجعه به سفارت ارائه شود.

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا کدام دانشگاه‌ها هستند؟

بر اساس رنکینگ‌های معتبر بین‌المللی، دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان، دانشگاه ساپینزا، بولونیا، پادوا، تورین و... از اعتبار علمی خوبی برخوردارند. در طول مطلب نیز این اسامی را آورده‌ایم.

تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

تحصیل در ایتالیا، یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است؛ زیرا نه‌تنها سطح علمی دانشگاه‌های این سرزمین زبانزد خاص‌وعام است، بلکه بورسیه خاصی مشمول دانشجویان می‌شود و هزینه‌های زندگی آنان را تا سطح بسیاری کاهش می‌دهد.

چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، اول از همه باید ددلاین هر دانشگاه را بدانید و سپس مکاتبات اداری خود را آغاز کنید. ضمنا در این خصوص، شما می‌توانید صفرتاصد پرونده تحصیلی خود را را به کارشناسان ما بپسارید. شماره تماس: 02148000957

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 5
sajjad R
سلام الان بهترین دانشگاه ایتالیا واسه مهندسی کدومه؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام سجاد عزیز!

در حال حاضر، دو دانشگاه پلی‌تکنیک میلان و پلی‌تکنیک تورین، برترین دانشگاه‌های فنی‌مهندسی ایتالیا هستند.

عسل ریاحی
سلام برای ثبت نام باید چگونه انجام بدم
کارشناس حامی مهاجر

سلام عسل عزیز.

لطفا با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید تا همکاران ما به‌شکل کامل راهنمایی‌تان کنند.

سامان
سلام 31 ساله هستم، دارای مقطه ارشد کامپیوتر، معدل 19.5 دانشگاه روزانه و 13 مقاله چاپ شده، یرای مقطع تحصیلی دکتری امکان دریافت بورسیه وجود دارد؟ هزینه های تقریبیش چقدر هست؟
کارشناس حامی مهاجر

درود سامان عزیز!

با توجه به شرایطی که ذکر کردید، شما شانس خوبی برای دریافت بورسیۀ دانشگاهی دارید؛

منتها برای بررسی دقیق‌تر این مورد، بهتر است با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید تا همکاران ما راهنمایی‌تان کنند.

امین
ببخشید اگه یکی از اعضای خانواده در ایتالیا تحصیل کنه بقیه اعضای خانواده میتوانند به ایتالیا بروند و برای همیشه انجا بمانند ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام امین عزیز.

همان‌طور که در ضمن مقاله توضیح دادیم، در حال حاضر ایتالیا ویزای همراهی صادر نمی‌کند؛ بنابراین امکان همراهی خانواده از طریق این ویزا، میسر نیست؛

منتها دارندۀ ویزای تحصیلی می‌تواند از طریق دعوت‌نامه‌ای خانواده‌اش را به‌شکل توریستی به ایتالیا بیاورد تا آن‌ها در طی اقامت سه‌ماهه‌شان، در این سرزمین کار کنند و ماندگار شوند. 

مقدم
سلام وقتتون بخیر من دیپلم تجربی خودم رو سال 97 گرفتم (معدل دیپلم 19,35 و معدل پیش دانشگاهی 17) برای مقطع کارشناسی میخوام مهاجرت کنم... در حال حاضر برای توجیح گپ تحصیلی کدوم تصمیم مفید تر هست 1 دیپلم مجدد، 2 اخذ مدرک کاردانی؟! آیا مدرک کاردانی علمی کاربردی برای مهاجرت تحصیلی معتبر هست ؟! و آیا مدرک کاردانی ترمی‌ یا پودمانی در روند اخذ پذیرش فرق دارند؟!
کارشناس حامی مهاجر

سلام همراه عزیز.

راهکارهای موجود در زمینۀ گپ تحصیلی، به شرایط شخصی پروندۀ شما بستگی دارد؛ بنابراین برای پاسخ‌دادن به این سوالات، به جزئیات و بررسی بیشتری نیاز است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت پاسخ خود، با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید تا کارشناسان ما، در رابطه با تحصیل در ایتالیا به‌صورت تخصصی راهنمایی‌تان کنند.