لاتاری گرین کارت آمریکا چیست و چگونه ثبت نام کنیم؟

معرفی لاتاری گرین کارت

لاتاری گرین کارت آمریکا که به اختصار لاتاری شناخته می‌شود برنامه ایست برای حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا. در برنامه قرعه کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله 55000 ویزا به صورت تصادفی از طریق قرعه کشی بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا توزیع می‌شود. این قرعه کشی در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و پس از آن هرساله سهمیه 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد. البته 5000 ویزا از این 55000 ویزای مهاجرتی لاتاری جهت مصارف دیگر رزرو می‌شود و 50000 هزار ویزای باقی مانده به نسبتی که در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد بین کشورها تقسیم می‌شود.

نحوه تقسیم بندی ویزای لاتاری بین کشورها

اگر بپرسید که به چه نسبت ویزای لاتاری بین متقاضیان و کشور ها تقسیم می‌شود باید بگوییم هر کشور حداکثر 7% از کل سهمیه را میتواند دریافت کند و البته عموما هیچ کشوری به این حد نصاب نمی‌رسد. ایران یکی از کشورهایی است که تقریبا بیش از 6% از این ویزا را دریافت می‌کند یعنی بیش از 3000 ویزای لاتاری در سال برای ایرانیان صادر میشود. البته بعد از ریاست جمهوری ترامپ این عدد کاهش داشته اما هنوز برترین روش مهاجرتی به حساب می آید.

مقایسه لاتاری با سایر روش های مهاجرتی

لاتاری گرین کارت آمریکا برترین و ارزان ترین و سریع ترین روش مهاجرتی در تمام دنیا است. مدت زمان کلی پروسه از شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت کمتر از دو سال است. هزینه‌های اداری  لاتاری تا رسیدن به گرین کارت کمتر از 600 دلار برای هر نفر است. جزو معدود روش‌های دریافت اقامت است که از ابتدا به دریافت کارت اقامت دائم ختم می‌شود. فرد برنده میتواند فرزندان زیر 21 سال و همسرش را نیز با ویزای مهاجرتی و دریافت گرین کارت به خاک آمریکا برساند. شما در هیچ روش مهاجرتی برای هیچ کشوری شرایطی چنین آسان نمی‌توانید بیابید. مثلا در کانادا برای دریافت PR یا اقامت دائم می‌توانید یک کسب و کار 400 هزار دلاری را بخرید و ویزای کار بگیرید، پس از آن اگر بعد از دو سال این کسب و کار موفق بود تبدیل به PR یا مقیم دائم خواهید شد. اما در لاتاری گرین کارت، برنده لاتاری از ابتدای ورودش یک مقیم قانونی ایالات متحده می‌باشد.

شرط شرکت در لاتاری ( الزامات ثبت نام لاتاری )

برای شرکت در لاتاری گرین کارت کافیست حداقل شرایط زیر را احراز کنید.

 • متولد یکی از کشور های مجاز برای ثبت نام باشید. برخی کشور ها به دلیل مهاجرت بالایی که قبلا به ایالات متحده داشته اند مانند چین و بریتانیا، مجاز برای شرکت در این برنامه نیستند. البته همیشه استثناهایی هست مثلا اگر متولد چین هستید اما پدر یا مادرتان متولد یکی از کشور های مجاز باشند می‌توانید از سهمیه ایشان استفاده کنید.

 • حداقل تحصیلات دیپلم آکادمیک دبیرستان داشته باشید. دیپلم دبیرستان در آمریکا 12 ساله است و با دیپلم‌های نظام جدید 11 ساله ایران منافات دارد. در واقع در ایران پیش دانشگاهی معادل دیپلم دبیرستان در آمریکا است. لازم به ذکر است که تحصیلات فنی حرفه ای، مورد قبول نیست مگر اینکه به واسطه حضور در دانشگاه و تحصیلات آکادمیک بتوانید حداقل شرایط را احراز کنید.

 • شرط جایگزین تحصیل: در صورتی که مدرک زیر دیپلم دارید، می‌توانید در این برنامه شرکت کنید. اما باید دو سال سابقه کار در پنج سال گذشته را نشان دهید از مشاغل خاصی که در سایت اداره کار ایالات متحده امتیاز خاصی را احراز می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری

 در هنگام ثبت نام لاتاری شما به پاسپورت متقاضی نیاز دارید، ارائه مدارک مربوط به بعد از برنده شدن در لاتاری است که باید در حضور افسر کنسولی سفارت قبل از سوگند یاد کردن مدارکتان را ارائه کنید.

افزایش شانس در لاتاری

هر شخصی حق یک ثبت نام در این قرعه کشی را برای هر سال دارد. تنها راه افزایش شانس ثبت نام مجدد است اما در صورت ثبت نام مجدد یک شخص، شانس کاملا از بین می‌رود. پس توصیه میکنیم به هیچ وجه بیش از یک ثبت نام در هر سال انجام ندهید. یعنی هیچ راهی برای افزایش شانس وجود ندارد. البته متاهلین به دلیل اینکه هر شخص یک ثبت نام لاتاری می‌کنند و با ثبت نام لاتاری، یک شانس برای کل خانواده ساخته می‌شود، شانس دوبرابر دارند.

شرایط فعلی لاتاری و حکم ممنوعیت سفر ترامپ

پس از روی کار آمدن ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان را صادر کرد، از زمان اعلام اولین حکم ممنوعیت تا سومین حکم ممنوعیت بسیاری از ایرانیان موفق به اخذ ویزا شده اند. قطعا پس از صدور این حکم، مسیر برای دریافت ویزا سخت تر شده اما هنوز امکان دریافت این ویزا وجود دارد. در صورتی که تمایل به شرکت در این برنامه قرعه کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا داشتید، موسسه حامی مهاجر میتواند حامی و راهنمای شما در این مسیر باشد.

اگر تمایل دارید درباره مهاجرت به آمریکا اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد میکنیم مقاله روش های مهاجرت به آمریکا را مطالعه فرمایید.

اشتراک مطلب
امتیاز شما

نظرات شما

 1. حميد
  سلام وقت بخير
  اسم من براي لاتاري دراومده ميخواستم بدونم وضعيت ويزا به چه صورت هست؟ آيا امسال ويزا به ايرانيها ميدهند؟ واينكه چقدر تا مرحله ويزا زمان ميبره؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ حميد گفته است :
  سلام امکان ویزا گرفتن وجود داره و شرایطتتون باید بررسی شه.
 1. علی رضا
  سلام وقت بخیر ، ببخشید من الان ۲۲ سالمه و دانشجو حقوق هستم و کلا یک ترم دیگه لیسانسمو میگیرم ، اما هنوز سربازی نرفتم و اقدام ب گرفتن پاس نکردم از اونجا ک اوایل مهر ماه شروع ثبت نام هست میخام از اواخر مرداد بیفتم دنبال کار های پاسم خاستم بدونم شما ثبت نام انجام میدید یا خودمون باید اقدام کنیم ؟ و اینکه هزینه ثبت نامم بگید با سپاس
 2. حامی مهاجر در پاسخ علی رضا گفته است :
  سلام ثبت نام لاتاری 2022 در مهر ماه هستش تاریخ دقیق ثیت نام هنوز اعلام نشده لطفا برای اطلاع از تاریخ دقیق داخل کانال تلگرامی https://t.me/hamilottery عضو شوید. بله ثبت نام لاتاری هم انجام میدیم.
 3. حامی مهاجر در پاسخ علی رضا گفته است :
  سلام ثبت نام لاتاری 2022 در مهر ماه هستش تاریخ دقیق ثیت نام هنوز اعلام نشده لطفا برای اطلاع از تاریخ دقیق داخل کانال تلگرامی https://t.me/hamilottery عضو شوید. بله ثبت نام لاتاری هم انجام میدیم.
 1. علی
  سلام با توجه به شرط گذرنامه به نظرتون چند درصد شانس قبولی امسال بالاتر بره؟
  آیا بین مجرد ها و متاهل ها قرعه کشی جداگانه صورت می گیره؟ آیا جزییات نحوه قرعه کشی مشخص هست؟
  و اینکه امکان داره نتایج چند روز زودتر از هفده خرداد اعلام بشه؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ علی گفته است :
  سلام، شانس برنده شدن باتوجه به شرط گذرنامه بله بیشتر شده. خیر جداگونه قرعه کشی نمیشه. خیر نتایج همون 17 خرداد اعلام خواهد شد.
 1. صادق
  سلام،وقتتون بخیر
  من سنم ۳۰ساله و درحال گرفتن دیپلم هستم اما شاید نتونم تا زمان ثبت نام امسال دیپلمم رو کامل کنم،تو قسمت تحصیلات میتونم مدرک دیپلم رو بزنم و اگر برنده شدم تا زمان وقت سفارت دیپلمم رو کامل کنم و ارائه بدم؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ صادق گفته است :
  سلام وقت بخیر، بله میشه
 1. sina
  با سلام
  اگه یه نفر یه سال قبول نشه میتونه سال بعد شرکت کنه؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ sina گفته است :
  سلام وقت بخیر، بله
نمایش بیشتر
ثبت دیدگاه