دانشگاه استنفورد آمریکا در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا واقع شده است و در آخرین رده بندی جهانی که در سال 2019 منتشر شده است، یکی از برترین دانشگاه های آمریکا بوده است و فارغ التحصیلان این دانشگاه شرکت ها و موسسات معتبر جهانی را از جمله گوگل ، یاهو ، اینستاگرام و نایک را تاسیس کردند. دانشجویان و اساتید این دانشگاه در مجموع شصت جایزه نوبل و هفت مدال فیلدز را به خود اختصاص دادند که بسیار ارزشمند است. لازم به ذکر است که 37 درصد دانشجویان این دانشگاه از ایالت کالیفرنیا، 34 درصد دانشجویان خارجی و 29 درصد از دانشجویان از سایر نقاط آمریکا در این دانشگاه حضور دارند.

تاریخچه دانشگاه استنفورد آمریکا

این دانشگاه در سال 1885 توسط لیلند استنفورد و همسرش ساخته شد و در سال 1891 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. دلیل ساخت این دانشگاه از سوی این زوج، زنده نگه داشتن یاد پسرشان بود که در سن 16 سالگی به دلیل بیماری فوت کرده بود. نکته جالب توجه درباره ساخت این دانشگاه این است که آقای استنفورد برای تاسیس دانشگاه، زمین های کشاورزی خود را به این کار اختصاص دادند.

دانشکده مهندسی 

دانشکده مهندسی دانشگاه استنفورد نزدیک به یک قرن است که در موضوع نوآوری و و خلق ایده های جدید حرف اول را می زند و ازپیشگامان این امرنیز بوده است ، نوآوری هایی که دنیای پزشکی ، ارتباطات ، انرژی و کسب و کار را به یکدیگر بیش از پیش وابسته کرده است. 

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق  دانشگاه استنفورد ترکیبی از آموزش های کلاسیک و نوآورانه، منابع پیشرفته و جامعه علمی محور است که آن را به محیطی ایده آل برای کاوش و تسلط بر قانون تبدیل کرده است.

دانشکده پزشکی 

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد تنوع فکری را در دانشجویان علاقه مند به توسعه یک رویکرد پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه مشکلات پزشکی و علمی و استفاده از اکتشافات برای مراقبت بهتر از بیماران تشویق می کند.

دانشکده زمین شناسی 

دانشجوهای دانشکده زمین شناسی دانشگاه استنفورد سعی در شاخت هرچه بهتر سیاره زمین دارند، اطلاعاتی درباره تاریخچه این سیاره و حتی اتفاقات و تغییراتی که ممکن است در آینده رخ بدهد، محلی که اکنون در آن زندگی می کنند. شناسایی و کشف انرژی های جدید و منابع تجزیه ناپذیری که بتوانند در آینده به کمک میلیاردها انسان بیایند از دیگر وظایف این دانشجوها است.

دانشکده تجارت

افرادی که از دانشکده تجارت دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل می شوند همواره با ایده های خود تحولی عظیم در دنیای تجارت ایجاد می کنند و هر کدام صاحبان یک مجموعه شغلی بزرگ هستند و زندگی افراد زیادی را متحول ساخته اند.

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده علوم انسانی و تجربی استنفورد  که بزرگ ترین دانشکده این دانشگاه است با دارا بودن 75 درصد مدرک کارشناسی و تقریبا 40 درصد از دکترای کل دانشگاه استنفورد، هر ساله درصد عمده ای از شمار فارغ التحصیلان را به خود اختصاص داده است.

دانشکده آموزش

دانشکده آموزش یا تحصیلات تکمیلی استنفورد، مجموعه ای کاملا حرفه ای در تحقیقات متقابل انضباطی است که شیوه های آموزشی، مبانی مفهومی و حرفه های خود را که به آموزش و پرورش کشور کمک می کند، شکل می دهد.

اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه استنفورد 

دانشگاه استنفورد هرسال تعداد 100 نفر دانشجو را از سرتاسر دنیا بورسیه می کند و این بورسیه بدین شکل است که تمامی هزینه های جاری برای این دانشجویان از طرف دانشگاه پرداخت خواهد شد. این بورسیه به دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد داده می شود و لازم به ذکر است که بورسیه دانشگاه استنفورد بزرگ ترین بورسیه تحصیلی اعطا شده در سرتاسر جهان است.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه استنفورد

کار بدین شکل است که یک کمیته علمی تشکیل شده و امور لازم برای اخذ بورسیه و همچنین تمامی مکاتبات لازم میان دانشجو و دانشگاه توسط این کمیته انجام خواهد شد، این امور در تابستان هر سال انجام می شود و پذیرش ها در پاییز صورت خواهد گرفت.
این بورسیه شامل دانشجویان رشته های پزشکی ، حقوق ، مدیریت ، تجارت ، زمین شناسی ، آموزش و علوم اجتماعی و تجربی می باشد.

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه استنفورد آمریکا

  • هزینه درخواست پذیرش
  • توصیه نامه دو تن از اساتید دوره آموزشی قبلی
  • نسخه‌های اصلی مدارک تحصیلی

ایرانیان و دانشگاه استنفورد

لازم به ذکر است که همواره دانشجویان با استعداد ایرانی حضوری ثابت در این دانشگاه داشتند و همچنین خانم مریم میرزاخانی از اساتید ایرانی مشهور دانشگاه استنفورد است و همچنین خانم سیمین دانشور نیز از فارغ التحصیلان این مرکز آموزشی بوده است.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0