تخفیف یلدایی مشاوره مهاجرت
دریافت اقامت اروپا روش های گوناگونی دارد. یکی از کارهایی که می تواند اقامت در اروپا را راحت تر کند تحصیل در اروپاست، به همین خاطر هر ساله تعداد زیادی دانش‌آموز و دانشجو از کشورهای گوناگون بالاخص کشورهای آسیایی، جهت ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی می‌روند. در این مقاله مختصری در باب هر کشور و شرایط تحصیلی آن سخن میگوییم. با موسسه حامی مهاجر همراه باشید.

مزایای تحصیل در اروپا

  • اخذ روادید شینگن و امکان مسافرت به همه کشورهای حوزه شینگن
  • پذیرش داشتن در تمام سال
  • امکان گرفتن اقامت و مجوز کار
  • درس خواندن به زبان انگلیسی در همه مقاطع
  • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
  • هزینه مناسب دانشگاه‌ها در مقایسه با سایر کشورهای دنیا

تحصیل رایگان در اروپا

با توجه به رشد استقبال و درخواست مردم دنیا بالاخص آسیا در مورد تحصیل در اروپا ، از مدتی قبل سیاستی به این شکل در نظر گرفته شده که درس خواندن مجانی حذف شده و پرداخت شهریه جایگزین آن شود. اما تاکنون هنوز در برخی کشورها مانند نروژ ، فنلاند، فرانسه و آلمان تحصیل به صورت مجانی امکانپذیر بوده و در برخی کشورها همچون اتریش هزینه تحصیل خیلی کم می‌باشد.

شرایط تحصیل در اتریش

زبان رسمی کشور اتریش، آلمانی بوده و به جهت درس خواندن در کشور اتریش، فرد می‌بایست به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. البته امکان درس خواندن به زبان انگلیسی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در رشته‌های خاصی مهیا گردیده است. در کشور اتریش حدود هجده دانشگاه و یکصد و ده مرکز آموزشی موجود است. بهترین دانشگاه این کشور، دانشگاه وین است که دارای رتبه هشتاد و چهار در دنیا و پانزده در اروپا است.

تحصیل در یونان

تحصیلات عالی در این کشور به دو قسمت تقسیم می‌گردد که عبارتد از : تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات فنی. در شرایطی که افراد خارج از این کشور برای تحصیل در دانشگاه‌های یونان درخواست داده و اتباع غیر از اتحادیه اروپا باشند، می‌بایست ویزای تحصیلی دانشجویی جهت وارد شدن به این کشور و تحصیل در یونان بگیرند. زبان تدریس بیشتر دانشگاه‌های یونان در مقطع کارشناسی، زبان یونانی است و برای دانشجویان خارجی دوره‌های آموزشی زبان یونانی برگزار می‌گردد که هزینه‌های آن بوسیله خود دانشجویان پرداخت می‌شود، هزینه تحصیل جهت دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا رایگان بوده و این دانشجویان از پرداخت شهریه به دانشگاه‌های دولتی و کالج‌ها معاف می‌باشند، ولی دانشجویان خارجی سایر کشورها ملزم به پرداخت هزینه و شهریه تحصیل خود می‌باشند.

تحصیل در فرانسه

این کشور با داشتن بیشتر از یکصد و هفتاد هزار دانشجوی خارجی و سه هزار مؤسسه آموزشی رایگان، در کانون توجه متقاضیان تحصیلی بالاخص ایرانیان قرار دارد. این کشور در هر سال بیشتر از بیست و سه درصد از بودجه ملی خود را صرف آموزش می‌کند. تحصیل در فرانسه رایگان بوده و از آنجایی که قریب به دویست میلیون نفر در دنیا به زبان فرانسه سخن می‌گویند، آشنایی و تسلط به این زبان، سهولت دسترسی به بیش از 47 کشور در جهان را میسر می‌کند. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌ها باید بر این زبان مسلط بوده و امتحان  TCFیا DELF را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.  از اولین سال شروع تحصیلات دانشگاهی، امكان گرفتن مجوز موقت كار با اعتبار حداكثر نُه ماه قابل تمدید موجود است. برای تعطیلات دانشگاهی این مجوز با اعتبار سه ماهه صادر می‌گردد. اگر شخصی هفت سال پی در پی در فرانسه زندگی کند (چه از طریق روادید کار و چه تحصیلی) قادر است اقامت فرانسه را کسب کند. گذراندن دوره‌های زبان، امکان گرفتن روادید یک ساله دانشجویی را برای متقاضی مهیا کرده و سپس قادرند در رشته‌های دانشگاهی مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند.

تحصیل در آلمان

این کشور پس از آمریکا و انگلیس سومین کشوری است که متقاضیان تحصیل خارجی رشته‌های کارشناسی ارشد را به خود جذب می‌نماید. در مجموع سی و هفت درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور آلمان را دانش‌پژوهان آسیایی تشکیل داده‌اند. اشخاصی که در این کشور در رشته‌های فنی و مهندسی فارغ‌التحصیل می‌گردند، مجوز کار در این کشور را می‌گیرند. تحصیل در آلمان در بیشتر دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی، به صورت مجانی است ولی دانشجویان متقاضی می‌بایست مسلط به زبان آلمانی در سطح مدرک B1 و B2 باشند. در این کشور ارایه مدرک زبان آلمانی اجباری است. در مقطع فوق لیسانس تعداد کمی از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌گردند که در این صورت ارایه مدرک زبان انگلیسی ضروری بوده که به طور معمول IELTS 6.5 به بالا لازم می‌باشد.

تحصیل در سوئیس

با توجه به امکانات و آسایش زیاد این کشور، شرایط بسیار دشواری برای مهاجران در نظر گرفته شده که می‌توان بیان کرد که این شرایط به طور تقریبی جزء دشوارترین شروط مهاجرتی و اقامتی در حوزه کشورهای اروپا است. سوئیس از نظر امنیت مالی و نیز میزان کم جرم، جزو ایمن‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. این کشور دارای ده دانشگاه و دو دانشگاه پلی‌تکنیک دولتی است. بیشتر دانشجویان خارجی در این کشور در مقطع Ph.D مشغول به تحصیل هستند. دوره‌های تحصیلی به سه زبان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی برگزار شده که بطور معمول دوره‌های انگلیسی در مقاطع بالاتر ارایه می‌گردد. تحصیل در سوئیس مناسب افرادی است که به شکل همیشگی تصمیم به مهاجرت به اروپا را نداشته بلکه نیتشان صرفاً ادامه تحصیل و مهاجرت مقطعی می‌باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور می‌بایست درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارایه داده و در صورت قبولی درخواستشان از سوی دانشگاه مربوطه، قادرند در این کشور تحصیل کرده و در شرایطی که دانشگاه برای آنها مجوز صادر نکند قادر نیستند از روادید تحصیلی برخوردار شده و نیز متقاضیان می‌بایست توجه کنند که با روادید توریستی مجوز تحصیل در این کشور به آنها داده نمی‌شود.

تحصیل در اسپانیا

از مهمترین فواید تحصیل در اسپانیا را می‌توان کم‌هزینه بودن آن دانست و نیز دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا قادرند از بورس‌های تحصیلی نیز استفاده نمایند. بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی بوده اما برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا درس داده می‌شوند.

تحصیل در نروژ

این کشور از جمله کشورهای اروپایی است که امکان درس خواندن به صورت مجانی را برای متقاضیان مهیا کرده است، با این فرق که برعکس کشورهای آلمان ، اتریش ، فنلاند و فرانسه، زبان تدریس به طور معمول رشته‌های خود را انگلیسی در نظر گرفته است. معروف‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در نروژ عبارتند از : دانشگاه ترونهایمNTNU، دانشگاه برگن، دانشگاه استاونگر و دانشگاه اسلو.

تحصیل در مجارستان

دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور این کشور، معتبر و دارای رتبه جهانی هستند. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مشروط به قبولی در امتحان ورودی بوده و نیز دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این کشور پس از عبور از دوره‌های پری پارتیکوس و آموزش زبان انگلیسی، وارد دانشگاه های این کشور خواهند شد. زبان تدریس در دانشگاه‌های این کشور انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجاری است.
دانشگاه فنی مجارستان تنها دانشگاه شش زبانه اروپا است که رشته‌های فنی و مهندسی را به شش زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی، مجاری و روسی ارایه می‌دهد و دانشجویان مجاز به انتخاب زبان تحصیلی خود هستند. این دانشگاه دارای رآکتور تحقیقاتی بوده و دانشجویان فیزیک می‌توانند برای تحقیقات، از امکانات این دانشگاه استفاده کنند.

تحصیل در هلند

هلند کشوری است که به علت دارا بودن آسایش و تأمین اجتماعی خوب، امکان کار همزمان با تحصیل و نیز کار بعد از فارغ التحصیل شدن، بسیار مورد عنایت و استقبال متقاضیان واقع شده است. تحصیل در دانشگاه‌های هلند به صورت مجانی نبوده ولی به مقدار قابل ملاحظه‌ای کمتر از هزینه‌های تحصیلی در کشورهایی مانند استرالیا است و اگر متقاضی حتی یک سال در این کشور تحصیل کند قادر است مجوز کار بگیرد. زبان تحصیل در هلند ، هلندی یا انگلیسی بوده و تعداد دوره‌های زبان انگلیسی در مقاطع بالاتر از کارشناسی به تدریج رشد می‌یابد. برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک آیلتس 6 ضروری می‌باشد.

تحصیل در ایتالیا

این کشور سومین کشور جهان و اولین کشور در اروپا از نظر آسانی در پذیرش برای متقاضیان تحصیل است. تحصیل در ایتالیا التزام به صرف هزینه دارد. با توجه به اعتبار بالای دانشگاه‌های ایتالیا، بسیاری از رشته‌های تحصیلی در این کشور به شکل بین‌المللی و با همکاری دانشگاه‌های معروف اروپایی و آمریکایی انجام و درجه‌های علمی از کلیه دانشگاه‌های همکاری کننده صادر می‌گردد. تحصیل در این کشور هم به زبان ایتالیایی و هم انگلیسی امکانپذیر بوده و فرد می‌تواند بدون داشتن هیچگونه مدرک زبانی در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کند.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0