50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

سفارش نوشتن انگیزه نامه (SOP) در کم ترین زمان

اگر برایتان سوال است که انگیزه نامه چیست، بگذارید همین اول‌کار به‌شکل خلاصه‌وار بگوییم انگیزه نامه یا همان Statement of Purpose، نامه مهمی است که در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج کشور نقشی اساسی بازی می‌کند؛

زیرا در این سند که به‌اسم انگیزه نامه تحصیلی یا انگیزه نامه برای اپلای هم شناخته می‌شود، شما باید خودتان را معرفی کنید، دربارۀ علایقتان حرف بزنید، بگویید سوابق علمی‌تان چیست، چه انگیزه‌ای برای تحصیل دارید، اصلا هدفتان چیست و...

سپس، مسئولین مربوطه SOP شما را مطالعه می‌کنند و بر اساس کیفیتش، دربارۀ صدور ویزا و اعطای مجوزتان تصمیم‌گیری می‌کنند؛ بنابراین اگر قرار است همه‌چیز به‌خوبی پیش برود، مسلما وجود یک انگیزه نامه تحصیلی اصولی ضرورت دارد.

همراهمان باشید تا ضمن بررسی‌کردن ماهیت SOP، برخی نکات مهم را در خصوص نحوه نوشتن انگیزه نامه، چگونگی سفارش‌دادن آن، مدت‌زمان آماده‌سازی‌اش و رقم پرداختی آن را ذکر کنیم.

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه چیست

واقعیت را بخواهید، انگیزه نامه انواع‌واقسام مختلفی دارد؛ مثلا گاهی انگیزه نامه را برای به‌دست‌آوردن یک فرصت شغلی تنظیم می‌کنند که به آن انگیزه نامه کاری هم می‌گویند؛ اما بیشتر اوقات، نوشتن انگیزه نامه و اصلا نحوه نگارش انگیزه نامه برای دست‌یابی به برخی اهداف تحصیلی است؛ مثل نگارش انگیزه نامه برای بورسیه یا اخذ پذیرش.

بد نیست بدانید موضوع بحث ما، همین مورد دوم است. به همین خاطر هم می‌خواهیم جداگانه درباره‌اش حرف بزنیم؛ اما تا اینجا، همین‌قدر بدانید که حتی اگر کاربرد انگیزه‌نامه‌ها متفاوت باشد، آن‌ها در نهایت قرار است دربارۀ فرد و ویژگی‌هایش صحبت کنند.

انگیزه نامه تحصیلی چیست؟

انگیزه نامه تحصیلی، از جمله مدارک تحصیلی برای مهاجرت است که دربارۀ متقاضی، سوابق تحصیلی او، علایق وی، انگیزه، اهداف و دیدگاهش دربارۀ آینده خبر می‌دهد. در حقیقت انگیزه نامه به دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید کمک می‌کند تا قبل از صدور پذیرش، تا حدی با ویژگی‌ها و شخصیت شما آشنا شوند.

بنابراین اگر قصد نوشتن sop برای دانشگاه را دارید، باید ضمن رعایت برخی چهارچوب‌های معین، از خلاقیتتان هم استفاده کنید و به دقیق‌ترین شکل ممکن خودتان را توصیف کنید. ضمنا فراموش نکنید در تمامی نمونه های انگیزه نامه تحصیلی، آن سندی تاثیرگذارتر است که منحصربه‌فرد باشد و بیشترین تطابق را با شخصیت حقیقی فرد داشته باشد.

گفتنی است نوشتن SOP استانداردهای مشخصی است. به این صورت که هر دانشگاه فرمت و ساختار خود را تعیین می‌کند؛ اما درکل از استانداردهای مشترکی برخوردار هستند.

به‌طور کلی، انگیزه نامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • معرفی فرد متقاضی
 • سوابق تحصیلی و تجربیات در دوران تحصیل
 • سوابق کاری در زمینه رشته تحصیلی مورد نظر
 • دستاوردها و مهارت‌های فردی کسب شده تا اکنون
 • دیدگاه و هدف فرد متقاضی نسبت به آینده تحصیل و کار خود

دلیل اهمیت انگیزه نامه یا Sop

ببینید! همان اول کار گفتیم انگیزه‌نامه نوشته‌ای است که درباره دانشجو، سوابق تحصیلی وی، پس‌زمینۀ فعالیت‌هایش، اهداف و انگیزه و چشم‌انداز وی از آینده توضیح می‌دهد. پس اصلی‌ترین دلیل حساسیتش همین است که مانند معرفی‌نامۀ کوتاهی است و ما را به مسئولین دانشگاه مقصد می‌شناساند؛

اهمیت sop چیست

اما حالا چرا باید شخصی‌سازی‌شده باشد؟ چون مسئولین دانشگاه‌های اروپایی هرساله با هزاران SOP روبه‌رو می‌شوند که تعداد بسیاری‌شان مشابه یکدیگر هستند. خوب فکر می‌کنید در چنین شرایطی نتیجه چیست؟ معلوم است! دست‌اندکاران دانشگاه، این انگیزه‌نامه‌های مشابه را کنار می‌گذارند و فرصت را به کسانی می‌دهند که سندی متفاوت ارائه کرده‌اند.

البته منظورمان این نیست که با تهیه انگیزه نامه آماده نمی‌توان پذیرش گرفت. نه! اتفاقا ممکن است با همین مدرک بتوان برای برخی دانشگاه‌ها اپلای کرد؛ اما بحث این است که گرفتن اسکالرشیپ یا تحصیل در دانشگاه‌های اسم‌ورسم‌دار، فقط با وجود SOP اختصاصی ممکن است و لاغیر!

تفاوت کاور لتر و انگیزه نامه

بله! به‌دلیل وجود برخی شباهت‌های ساختاری، گاهی کاور لتر و انگیزه نامه را اشتباه می‌گیرند؛ منتها در ادامه می‌خواهیم به‌شکل مختصرومفید، 2 تفاوت عمدۀ این سند را بیان کنیم تا دیگر چنین مشکلی پیش نیایید.

بسیار خوب! تفاوت اول این دو سند در محتوای آن‌هاست. به این صورت که در انگیزه نامه تحصیلی، ما از اهداف و انگیزه‌هایی حرف می‌زنیم که ذهنی هستند؛ یعنی هنوز محقق نشده‌اند؛ اما در کاور لتر، ما مواردی را توصیف می‌کنیم که تجربه‌شان کرده‌ایم؛ یعنی تحقق یافته‌اند.

مورد دوم، کاربرد متفاوت این دو سند است. این‌گونه که ما در مجموعۀ حامی مهاجر، در قبال درخواست نوشتن انگیزه نامه یک رویه داریم و در برابر درخواست تنظیم کاور لتر، رویۀ دیگری؛ زیرا کاور لتر برای ویزای کانادا و شنیگن نوشته می‌شود اما SOP برای اخذ پذیرش از سراسر دنیا.

تازه نحوه نگارش این دو نیز تفاوت‌های کوچکی دارد؛ مثلا قالب نگارش کاورلتر تقریبا مشخص است؛ اما چهارچوب SOP می‌تواند خلاقانه‌تر و متفاوت‌تر باشد. البته این مورد هم شخص‌به‌شخص فرق می‌کند.

نحوه نوشتن انگیزه نامه

یکی از نکات مهم در خصوص طریقه نوشتن انگیزه نامه، تلاش برای جذابیت نوشته است؛ زیرا متن انگیزه نامه فارسی باید طوری باشد که خواننده به خواندن انگیزه نامه و شناخت شما ترغیب شود. از طرف دیگر، مواردی مثل به‌کارگرفتن لحن خودمانی یا تاکید زیاد بر توانایی‌های فردی هم غیرحرفه‌ای است و باعث رد درخواست می‌شود.

بنابراین بهترین کار جهت نوشتن انگیزه نامه برای دانشگاه، کمک گرفتن از کارشناسان متخصص است.

طریقه نوشتن انگیزه نامه

در کل، نکات زیر باید در نگارش انگیزه نامه رعایت شود:

 • همان‌طور که گفتیم، در نوشتن انگیزه نامه تحصیلی هیچ‌گاه نباید از SOP دیگران استفاده کنید.
 • روی نحوه نگارش و روند نوشته انگیزه نامه فکر کنید و وقت بگذارید تا انگیزه نامه شما انسجام داشته باشد، جریان مشخصی را دنبال کند و مبهم نباشد.
 • لحن نوشتن انگیزه نامه یا SOP نه خیلی رسمی است و نه غیر رسمی. حفظ حد تعادل از نکات مهم در نوشتن این نامه است.
 • هرگونه اشکالات نگارشی و دستور زبانی در انگیزه نامه پذیرفته شده نیست و باید از پیش آمدن این اشتباه جلوگیری کنید. بهتر است بعد از اتمام انگیزه نامه حتما به دنبال بازبینی و ویرایش آن باشید.
 • سعی کنید فونت، فرمت و ساختار متن انگیزه نامه با توجه به خواسته دانشگاه موردنظرتان باشد، فاصله میان خطوط و فضاهای سفید انگیزه نامه مناسب باشد.
 • نوشتن درباره برخی مهارت‌ها، سرگرمی‌ها و علایق خارج از زمینه تحصیلی شما می‌تواند به جذابیت انگیزه نامه اضافه کند.
 • معمولا انگیزه نامه باید بین 800 تا 1000 کلمه باشد. در مواردی ممکن است تا 1200 کلمه نیز پذیرفته شده باشد، اما هیچگاه نباید تعداد کلمات از 1200 عدد فراتر رود.
 • در انتهای متن انگیزه نامه در یک پاراگرف به صورت جمع‌بندی و پایان مطلبی را بنویسید تا در ذهن خواننده و افسر پذیرش ماندگار شود.
 • نوشتن اطلاعات غلط به صورت عمد درباره خود در انگیزه نامه باعث می‌شود تا علاوه بر رد شدن پذیرش تحصیلی شما، نام شما در فهرست سیاه قرار بگیرید و دیگر نتوانید برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید.

با توجه به شرایط شما ممکن است رعایت موارد دیگری نیز به این نکات اضافه شود.

نمونه انگیزه نامه برای اپلای

اگر خودتان می‌خواهید انگیزه نامه را بنویسید، جست‌وجو و مشاهده نمونه انگیزه نامه برای اپلای کمک زیادی خواهد کرد؛ منتها باید حواستان باشد که تمام نمونه های انگیزه نامه، گزینه مناسبی برای الگوبرداری نیستند؛ زیرا اولا که انگیزه‌نامه باید شخصی باشد و ثانیا، ممکن است در این میان یک نمونه انگیزه نامه تحصیلی غیراصولی وجود داشته باشد.

در ادامه، نمونه انگیزه نامه انگلیسی از مشتریان محترم اخیر موسسه حامی مهاجر در زیر آورده شده است.

نمونه انگیزه نامه sop

درخواست نوشتن انگیزه نامه

برای تهیه آن انگیزه نامه باکیفیتی که به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی منجر بشود، معمولا توصیه می‌کنند از کسانی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارند و می‌توانند به دقیق‌ترین شکل ممکن، SOP شمار را تنظیم کنند؛ زیرا در این صورت است که می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتری برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید و پذیرشتان را دریافت کنید؛

اما در این بین، یک نکتۀ مهم وجود دارد! آن هم اینکه باید حواستان باشد آن فرد یا مجموعه، هرگز از یک قالب آماده برای نگارش انگیزه نامه شما استفاده نکند. حالا چرا؟ چون انگیزه‌نامه همان‌قدر شخصی است که شناسنامه و پاسپورت!

نکات نگارش انگیزه نامه

منظور این است که مثلا انگیزه نامه کسی که در دهۀ چهارم زندگی خود برای تحصیلات تکمیلی اقدام کرده است باید با SOP دانشجوی بیست‌سالۀ کارشناسی متفاوت باشد؛ زیرا اصلا موقعیت کار و زندگی و دلایل ادامه‌تحصیلشان فرق دارد؛ پس این تفاوت‌ها باید به‌خوبی در SOP نمایان شود. در حالی که به‌وسیلۀ قالب‌های آماده، این موارد اصلا به چشم نمی‌آیند و در آخر، شانس اخذ پذیرش از بین می‌رود.

پس باید چه کرد؟ بگذارید برایتان بگوییم!

سفارش نوشتن انگیزه نامه در حامی مهاجر

بله! ما به‌عنوان مجموعه‌ای که برای اعزام دانشجو به خارج از کشور مجوز رسمی وزارت علوم را دریافت کرده‌ایم، در زمینۀ مهاجرت تحصیلی تمام خدمات لازم را به دانشجویان خود ارائه می‌کنیم. تازه! این فقط دانشجویان طرف‌قراردادمان نیستند که می‌توانند از خدمات نگارشی حامی مهاجر استفاده کنند.

نگارش sop با حامی مهاجر

بلکه هرکس در این زمینه به کمک احتیاج داشته باشد، می‌تواند این موضوع را از طریق شمارۀ 02148000957 به همکاران ما اطلاع بدهد تا متخصصان نگارشی‌مان، کار نوشتن SOP او را آغاز کنند.

اما خوب وجه تمایز ما برای نگارش SOP چیست؟ اینکه به‌هیچ‌عنوان، (تکرار و تاکید می‌کنیم: به‌هیچ‌عنوان!) از قالب‌های آمادۀ پر از غلط استفاده نمی‌کنیم! بلکه متخصصان نگارشی‌مان پروندۀ تمام دانشجویان را تک‌به‌تک بررسی می‌کنند و انگیزه‌نامه‌شان را به‌صورت کاملا اختصاصی و شخصی‌سازی‌شده آماده می‌کنند!

پس اگر در فکر سفارش نوشتن انگیره نامه هستید، خیالیتان راحت! ما هم به‌عنوان یک موسسه اعزام دانشجو و هم در قامت یک موسسه نوشتن انگیزه نامه، SOP شخصی خودتان را تحویلتان خواهیم داد.

هزینه نوشتن انگیزه نامه

ببینید! موضوع بحثمان چه هزینه انگیزه نامه باشد و چه هزینه آماده سازی مدارک نگارشی برای اپلای، این مورد به شرایط فرد ، رشته و دانشگاه موردنظرش بستگی دارد؛ به‌ویژه که نگارش انگیزه نامه مناسب تخصصی است و دقیت زیادی می‌خواهد؛

پس اول از همه، فرد باید با کارشناس مربوطه در ارتباط باشد تا شرایطش بررسی شود، سپس خود کارشناس بر اساس وضعیت موجود، هزینه نوشتن انگیزه نامه را اعلام می‌کند. شما می‌توانید برای اطلاع از روند نگارش و هزینه آن با حامی مهاجر در ارتباط باشید.

مدت زمان تنظیم انگیزه نامه

ببینید! مدت زمان تنظیم انگیزه نامه تنها متاثر از یک عامل نیست؛ یعنی این‌طور نیست که بگوییم برای نگارش انگیزه نامه فقط باید از فعالیت‌های تحصیلی یا کاری فرد اطلاع داشته باشیم. بلکه اگر فرد طرف قرارداد ویزا باشد، باید تمام مدارکش به دست واحد نگارش برسد تا روند نوشتن SOP وی آغاز شود.

با این حال، از زمانی که واحد نگارش حامی مهاجر فعالیت خود را آغاز کند، حدودا 7 الی 10 روز کاری زمان می‌برد که انگیزه نامه افراد آماده شود.

 • حرف آخر!

در این مقاله درباره انگیزه نامه توضیح دادیم و نکات مهمی را که برای نوشتن آن باید رعایت شود، بیان کردیم. همچنین نمونه انگیزه نامه برای اپلای را هم ضمیمۀ متن کردیم تا راحت‌تر بتوانید از ساختار SOP مطلع شوید. ضمنا راجع‌به سفارش نوشتن انگیزه نامه، زمان و هزینه‌اش هم حرف زدیم.

بنابراین تا جایی که می‌شد، موضوع انگیزه نامه را توضیح دادیم. از اینجا به‌بعد، نوبت شماست! اگر نظری دارید آن را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید، اگر سوالی هست آن را با همکاران ما در میان بگذارید و اگر قصد دارید نگارش SOP خود را به حامی مهاجر بسپارید، با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید. در هر صورت، پاسخگویتان خواهیم بود.

پاسخ به سوالات متداول درباره نگارش انگیزه نامه

بسیار خوب! برویم سراغ برخی سوالات پرتکراری که مردم دربارۀ SOP می‌پرسند.

آیا نوشتن انگیزه نامه برای دریافت پذیرش تحصیلی لازم است؟

بله، جهت دریافت پذیرش تحصیلی باید برای نگارش انگیزه نامه اقدام کنید.

متن انگیزه نامه چقدر باید باشد؟

متن نامه هدف باید بین 800 تا 1000 کلمه باشد. گاهی ممکن است بیش از 1000 کلمه باشد اما نباید از 1200 کلمه عبور کند.

آیا نگارش انگیزه نامه اهمیت دارد؟

نوشتن انگیزه نامه از جمله مدارک مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی است. انگیزه نامه شما باید خوب و منحصر به فرد خودتان باشد.

سفارش نگارش SOP انگیزه نامه چگونه است؟

چنان‌که در طول مقاله گفتیم، برای سفارش نگارش SOP انگیزه نامه تنها نیاز است این موضوع را از طریق شمارۀ 02148000957 به همکاران ما در واحد نگارش حامی مهاجر اطلاع دهید تا آنان، در اسرع وقت کار نگارش SOP شما را آغاز کنند.

نگارش sop چقدر زمان میبره؟

چنان‌که در طول مقاله گفتیم، مدت زمان آماده سازی SOP به موارد گوناگونی بستگی دارد. با این حال از زمانی که واحد نگارش حامی مهاجر فعالیت خود را آغاز کند، انگیزه نامه افراد بین 7 الی 10 روز کاری آماده شده و تحویل داده می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0