نگارش تخصصی انگیزه نامه (SOP) برای اپلای و مهاجرت

انگیزه نامه (Statement of Purpose) نامه بسیار مهم و حساس برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های خارج کشور است. انگیزه نامه یا SOP از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله دلایل اهمیت این نامه، معرفی خودتان، توضیح درباره علایق، انگیزه شما، سوابق تحصیلی، دیدگاه و تصمیمات شما نسبت به آینده است تا بتوانید در بین متقاضیان دیگر پذیرش تحصیلی را دریافت کنید.

شما احتیاج به نگارش انگیزه نامه خوب، سازمان‌دهی شده و منحصر به فرد خودتان دارید.

نگارش انگیزه نامه (SOP) کاری تخصصی است و لازم است که حتما شرایط و نکات را رعایت کنید تا شانس دریافت پذیرش تحصیلی را از دست ندهید. در صورتی که انگیزه نامه شما ضعیف باشد، با وجود کامل و مطلوب بودن تمام مدارک دیگر، می‌تواند به تنهایی باعث رد شدن درخواست پذیرش تحصیلی از سمت دانشگاه شود.

بنابراین بهتر است برای نوشتن انگیزه نامه مطلوب و دقیق، از کمک کارشناسان متخصص در این زمینه بهره‌مند شوید.

در این مقاله به بررسی انگیزه نامه (SOP) و نگارش آن، نکات مهم در نحوه نوشتن انگیزه نامه، هزینه نگارش انگیزه نامه می‌پردازیم و در نهایت به سوالات متداول درباره نگارش انگیزه نامه پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت متخصص در زمینه اخذ انواع ویزا بوده و خدماتی از جمله ویزای تحصیلی آمریکا، کانادا و ترکیه، نگارش و تنظیم مدارک به منظور دریافت پذیرش تحصیلی از جمله نگارش نامه هدف (LOI)، پورتفولیو (Portfolio) و انگیزه نامه (SOP) را ارائه می‌دهد. در صورتی که در مورد مهاجرت، اخذ ویزا و نگارش انگیزه نامه نیاز به مشاوره تخصصی دارید، از طریق شماره 02148000957 با حامی مهاجر تماس بگیرید.

انگیزه نامه یا SOP چیست؟

انگیزه نامه، نوشته و نامه‌ای است درباره فرد متقاضی، سوابق تحصیلی و علایق او، همچنین انگیزه، هدفمندی و دیدگاه او نسبت به آینده خود. انگیزه نامه به دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید کمک می‌کند تا قبل از صدور پذیرش، با ویژگی‌ها، توانایی و علاقه شما به رشته تحصیلی آشنا شود.

شما در این نامه باید از خلاقیت در معرفی خودتان و در عین حال حفظ ساختار مناسب بهره ببرید. انگیزه نامه خوب، انگیزه نامه منحصر به فرد و با توجه به تجارب، اهداف و انگیزه شما است.

معمولا انگیزه نامه یا SOP دارای استاندارد مشخصی است. هر دانشگاهی فرمت و ساختار خود را تعیین می‌کند. اما درکل از استانداردهای مشترکی برخوردار هستند.

به طور کلی و خلاصه، انگیزه نامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • معرفی فرد متقاضی
 • سوابق تحصیلی و تجربیات در دوران تحصیل
 • سوابق کاری در زمینه رشته تحصیلی مورد نظر
 • دستاوردها و مهارت‌های فردی کسب شده تا اکنون
 • دیدگاه و هدف فرد متقاضی نسبت به آینده تحصیل و کار خود

نحوه نوشتن انگیزه نامه

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که انگیزه نامه نباید خشک، به صورت مقاله و بدون جذابیت نوشته شود. متن انگیزه نامه باید طوری باشد که خواننده ترغیب به خواندن انگیزه نامه و شناخت شما شود. از طرف دیگر استفاده از لحن خودمانی، تاکید زیاد بر توانایی‌ها و برخی عناصر دیگر، کاری غیر حرفه‌ای است و ممکن است باعث رد پذیرش تحصیلی شما شود.

بنابراین کمک گرفتن از کارشناسان متخصص بهترین کار برای تهیه انگیزه نامه مطلوب است.

در کل نکات زیر باید در نگارش انگیزه نامه رعایت شوند:

 • همانطور که گفتیم انگیزه نامه شما باید منحصر به فرد باشد و هیچگاه نباید از نوشته دیگران و کپی استفاده کنید.
 • روی نحوه نگارش و روند نوشته انگیزه نامه فکر کنید و وقت بگذارید تا انگیزه نامه شما انسجام داشته باشد، جریان مشخصی را دنبال کند و مبهم نباشد.
 • لحن نوشتن انگیزه نامه یا SOP نه خیلی رسمی است و نه غیر رسمی. حفظ حد تعادل از نکات مهم در نوشتن این نامه است.
 • هرگونه اشکالات نگارشی و دستور زبانی در انگیزه نامه پذیرفته شده نیست و باید از پیش آمدن این اشتباه جلوگیری کنید. بهتر است بعد از اتمام انگیزه نامه حتما به دنبال بازبینی و ویرایش آن باشید.
 • سعی کنید فونت، فرمت و ساختار متن انگیزه نامه با توجه به خواسته دانشگاه موردنظرتان باشد، فاصله میان خطوط و فضاهای سفید انگیزه نامه مناسب باشد.
 • نوشتن درباره برخی مهارت‌ها، سرگرمی‌ها و علایق خارج از زمینه تحصیلی شما می‌تواند به جذابیت انگیزه نامه اضافه کند.
 • معمولا انگیزه نامه باید بین 800 تا 1000 کلمه باشد. در مواردی ممکن است تا 1200 کلمه نیز پذیرفته شده باشد، اما هیچگاه نباید تعداد کلمات از 1200 عدد فراتر رود.
 • در انتهای متن انگیزه نامه در یک پاراگرف به صورت جمع‌بندی و پایان مطلبی را بنویسید تا در ذهن خواننده و افسر پذیرش ماندگار شود.
 • نوشتن اطلاعات غلط به صورت عمد درباره خود در انگیزه نامه باعث می‌شود تا علاوه بر رد شدن پذیرش تحصیلی شما، نام شما در فهرست سیاه قرار بگیرید و دیگر نتوانید برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید.

با توجه به شرایط شما ممکن است رعایت موارد دیگری نیز به این نکات اضافه شود.

درخواست نوشتن انگیزه نامه

برای تهیه انگیزه نامه عالی و مطلوب برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، بسیار توصیه می‌شود که کمک تخصصی دریافت کنید و به مراجع و موسسات با تجربه و معتبر در این زمینه مراجعه کنید. در این صورت با اطمینان خاطر بیشتری برای مهاجرت تحصیلی اقدام خواهید کرد و شانس پذیرفته شدن شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

هزینه نوشتن انگیزه نامه

هزینه انجام نگارش انگیزه نامه و تصحیح آن بسته به شرایط شما، رشته و دانشگاه مورد نظر و موارد دیگر تعیین می‌شود. نگارش انگیزه نامه مطلوب تخصصی و زمان بر است. بنابراین باید با کارشناس مربوطه در ارتباط باشید تا شرایط شما بررسی شود، پس از آن هزینه نوشتن انگیزه نامه برای شما اعلام می‌شود.

برای اطلاع از روند نگارش و تنظیم مدارک و انگیزه نامه و هزینه آن می‌توانید با حامی مهاجر در ارتباط باشید.

نمونه انگیزه نامه برای اپلای

جست‌وجو و مشاهده نمونه انگیزه نامه برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی به دید شما جهت داده و به شما در پیدا کردن روند نگارش انگیزه نامه (بدون کپی کردن) کمک می‌کند.

بخشی از انگیزه نامه یکی از مشتریان محترم اخیر موسسه حامی مهاجر در زیر آورده شده است:

نمونه انگیزه نامه sop

سخن پایانی

در این مقاله درباره انگیزه نامه توضیح دادیم، موارد مهم و نکات را برای نوشتن متن این نامه عنوان کردیم. سپس یک نمونه انگیزه نامه برای اپلای را عنوان کردیم. در نهایت نیز به سوالات متداول درباره انگیزه نامه پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت معتبر در زمینه اخذ انواع ویزا بوده و در زمینه خدمات نگارش انگیزه نامه سابقه درخشان دارد. برای دریافت اطلاعات و مشاوره در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا با شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر در تماس باشید.

 

سوالات متداول درباره نگارش انگیزه نامه

آیا نوشتن انگیزه نامه برای دریافت پذیرش تحصیلی لازم است؟

بله، جهت دریافت پذیرش تحصیلی باید برای نگارش انگیزه نامه اقدام کنید.

متن انگیزه نامه چقدر باید باشد؟

متن نامه هدف باید بین 800 تا 1000 کلمه باشد. گاهی ممکن است بیش از 1000 کلمه باشد اما نباید از 1200 کلمه عبور کند.

آیا نگارش انگیزه نامه اهمیت دارد؟

نوشتن انگیزه نامه از جمله مدارک مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی است. انگیزه نامه شما باید خوب و منحصر به فرد خودتان باشد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0