20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 (تحصیل رایگان در ایتالیا)

بورسیه استانی ایتالیا (تحصیل رایگان در ایتالیا)

«در ایتالیا به‌صورت رایگان درس بخوانید!»

آیا شما هم این جمله را شنیده‌اید؟ می‌دانید منظور از تحصیل رایگان در ایتالیا چیست؟ اگر آگاهید که هیچ! اما اگر نمی‌دانید، این مطلب را برای شما می‌نویسیم! یعنی چه؟ یعنی می‌خواهیم برایتان بگوییم که برای تحصیل رایگان در ایتالیا چه مسیری دارد و چگونه می‌توان با کمترین هزینه در این سرزمین درس خواند.

تازه! قصد داریم همین مسیر را که در اصل تحصیل با بورسیه استانی ایتالیا (DSU) است، به‌صورت کامل بررسی کنیم و به‌قولی «مو را از ماست بیرون بکشیم»! چگونه؟ به این صورت که دربارۀ زمان ثبت نام و نحوه گرفتن بورسیه‌های ایتالیا حرف خواهیم زد و لیست کاملی از مدارک موردنیاز این کار را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

پس منتظر چه هستید؟! تنها یک قدم تا تحصیل رایگان در ایتالیا فاصله دارید! در این مقاله هم‌سفرمان باشید تا همین فاصله‌تان هم صفر شود!

تحصیل رایگان در ایتالیا

خوب! اصلا تحصیل رایگان در ایتالیا امکان‌پذیر است؟ هم بله، هم خیر!

می‌گوییم «خیر»، چون برخلاف کشوری مانند آلمان، دانشگاه‌های ایتالیا شهریه کلاس و هزینه خوابگاه را از دانشجویان خود دریافت می‌کنند. تازه، این جدا از هزینه خوردوخوراک، رفت‌وآمد و سایر مواردی‌ست که خرج شخصی خود دانشجو محسوب می‌شود. پس می‌بینید که تحصیل رایگان در ایتالیا، به خودیِ خود نشدنی‌ست.

اما صبر کنید! ما که نگفتیم این هزینه‌ها را شما «می‌پردازید»! گفتیم این مبالغ از شما «دریافت می‌شود». منظورمان چیست؟ بگذارید ساده‌تر صحبت کنیم! شما به‌عنوان یک دانشجوی ساکن در ایتالیا، باید برای آنچه گفتیم هزینه کنید (شهریه دانشگاه و خوابگاه و...)؛ اما لزوما، این مبالغ را از جیب خودتان نمی‌پردازید!

پس چه کسانی هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا را تقبل می‌کنند؟! نهادهایی مانند «اداره بورسیه ایتالیا» یا خود دانشگاهی که در آن درس می‌خوانید. حالا متوجه شدید؟ یعنی هرچند تحصیل در ایتالیا رایگان نیست، اما نهادهای آموزشی و دانشگاهی این کشور بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته‌اند که بسیار سودمند است؛

طوری که با وجود رایگان‌نبودن تحصیل در ایتالیا، هزینه زندگی دانشجویان تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و در مواردی، حتی به صفر می‌رسد. در این باره صحبت خواهیم کرد.

انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا

ببینید! اگر بخواهیم انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا را خیلی خلاصه و جمع‌وجور بیان کنیم، باید آن‌ها را در سه دسته کلی جا بدهیم. در ادامه راجع‌به هرکدام از این انواع بورسیه صحبت خواهیم کرد.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه وزارت خارجه ایتالیا

یکی از انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا، بورسیه وزارت خارجه یا MAECI این سرزمین است که به‌شدت رقابتی‌ست و صرفا، برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری طراحی شده. یعنی دانشجویان برای بهره‌مندی بورسیه maeci ایتالیا، عموما باید معدلشان بالای 19 باشد و مقالات معتبری هم ارائه داده باشند.

بنابراین می‌بینید دیگر! دریافت این بورسیه غیرممکن که نه، اما بسیار دشوار و پرزحمت است! طوری که از هر 10 نفر، ممکن است تنها یک نفر قادر به اخذ بورسیه وزارت خارجه ایتالیا بشود. حال آنکه در این کشور، بورسیه‌های دیگری هم وجود دارد که به‌مراتب بی‌دردسرتر و مشکل‌گشاتر است! راجع‌به آن خواهیم گفت.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

بورسیه دانشگاهی ایتالیا برای چه گروهی‌ست؟

مانند بورسیه وزارت خارجه ایتالیا، این نوع بورسیه هم بیشتر مخصوص دانشجویانی‌ست که در مقطع دکتری یا کارشناسی‌ارشد درس می‌خوانند. با این تفاوت که اولا، اولویت بورسیه دانشگاهی ایتالیا با دانشجویانی‌ست که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا متولد شده‌اند.

و ثانیا، دانشجویان مقطع کارشناسی هم تحت شرایطی خاص، می‌توانند از بورسیه دانشگاهی ایتالیا بهره‌مند شوند؛ به این صورت که باید یک سال از دوره تحصیلشان گذشته باشد و در این مدت توانسته باشند تعداد واحدهای مشخصی را اخذ کنند.

اگر بخواهیم به برخی از برنامه‌ها و بورسیه های دانشگاهی ایتالیا اشاره کنیم، می‌توانیم این موارد را نام ببریم:

 • بورسیه دانشگاه بولونیا
 • بورسیه دانشگاه بوکونی
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • بورسیه دانشگاه نرمال سوپریوره برای مقطع دکتری و...

یک نکته را هم در پرانتز بگوییم! اینکه مانند بورسیۀ قبلی، اخذ بورسیه دانشگاهی ایتالیا هم چندان ساده نیست و برای دریافت آن، رقابت سنگینی در جریان است. پس چه باید کرد؟ در بخش بعدی می‌گوییم!

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا

بالاخره رسیدیم به بهترین، بی‌دردسرترین و رایج‌ترین نوع بورسیه از انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا! از چه حرف می‌زنیم؟ از بورسیه استانی ایتالیا یا بورسیه تحصیلی DSU. اما واقعا، این بورسیه چه دارد که این‌همه تعریفش را می‌کنیم حقیقت این است که بورسیه استانی ایتالیا نه به رشته تحصیلی شما کاری دارد، نه به سوابق تحصیلی‌تان. برای آن مهم نیست شما در چه دانشگاهی درس می‌خوانید یا در کدام شهر سکونت خواهید داشت. حتی به واحدهایی که اخذ کرده‌اید هم کاری ندارد! بلکه تنها فاکتور موثر در دریافت این بورسیه، این مورد است: وضعیت اقتصادی خانوادۀ شما، در کشورتان.

بگذارید موضوع را بازتر کنیم. ببینید! بورسیه استانی ایتالیا، در واقع یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا و کمک‌هزینه‌ایست برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا؛ البته نه همۀ دانشجویان! بلکه آن‌دسته افرادی که درآمد خانواده‌شان در کشور مبدا، از مبلغ مشخصی پایین‌تر است.

اما چرا؟ این بورسیه چه فایده‌ای برای ایتالیا دارد؟ واقعیت این است که ایتالیا یکی از کشورهای صنعتی دنیای امروز محسوب می‌شود و روزبه‌روز، به نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده بیشتری نیاز پیدا می‌کند. به همین خاطر، دولت‌مردان ایتالیا تصمیم گرفته‌اند با پرداخت هزینه‌های تحصیل دانشجویان، بر روی توانایی‌های آنان سرمایه‌گذاری کرده و در این بازی برد-برد، آینده هر دو طرف را تضمین کنند!

تازه! تنها فایده بورسیه استانی ایتالیا، کم‌کردن هزیه‌های تحصیل دانشجویان نیست! بلکه این نوع بورسیه مزایای دیگری هم از این قبیل دارد: دو وعده غذای رایگان، کارت تخفیف وسایل نقلیه عمومی، پوشش حداکثری شهریه، ارائه خوابگاه رایگان به دانشجویان از سال دوم تحصیلشان و...

سه‌ونیم! بورسیه پزشکی ایتالیا و بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا

یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا این است که علاوه‌بر بورسیه‌های گفته‌شده، آیا بورسیۀ مجزایی به‌نام بورسیه پزشکی ایتالیا یا بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

پاسخ آن روشن است! تمام رشته‌های تحصیلی، می‌توانند بورسیه مخصوص به خود را داشته باشند؛ اما چه کسی این بورسیه را ارائه می‌دهد؟ وزارت امور خارجه یا اداره بورسیه؟ هیچ‌کدام! بلکه این دانشگاه مقصد است که برای برخی رشته‌ها، بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرد.

پس دانستید چه شد؟ ماجرا از این قرار است که بورسیه پزشکی ایتالیا، درست مانند بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا، زیرمجموعه همان بورسیۀ دانشگاهی‌ست که درباره‌اش حرف زدیم. به همین خاطر هم در شمارش انواع بورسیه ایتالیا، آن را به‌عنوان دسته‌ای جداگانه در نظر نمی‌گیرند.

این مطلب هم برایتان مفید است: آزمون پزشکی ایتالیا

اما برای اخذ بورسیه پزشکی ایتالیا باید چه کرد؟ باید با مراجعه به دانشگاه‌هایی که رشته پزشکی را ارائه می‌دهند، برخی مدارک مانند معدل مقطع قبلی (باید بالا باشد)، مقالات علمی و... را تحویل داد تا شرایط درخواست شما بررسی شود.

برای اخذ بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا چه؟ همان که گفتیم! به دانشگاه مراجعه کرده و درخواستتان را ثبت کنید. اما یک موضوع مهم را فراموش نکنید! اینکه برخلاف بورسیه استانی، دریافت بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا بسیار دشوار و پررقابت است؛ پس اگر یک‌وقت با درخواستتان موافقت نشد، نگران نباشید. ما کنارتان هستیم و با دریافت بورسیه استانی ایتالیا، این خاطره تلخ را جبران خواهیم کرد!

شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

بسیار خوب! اکنون که انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا را معرفی کردیم، بهتر است دربارۀ همان گزینه‌ای که از بقیه کارآمدتر است، یعنی بورسیه استانی ایتالیا 2024، بیشتر حرف بزنیم. برخی از شرایط عمومی دریافت بورسیه استانی ایتالیا عبارت‌اند از:

 • شرط دریافت بورسیه استانی ایتالیا، اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه‌های این سرزمین است.
 • بورسیه استانی ایتالیا، تنها مخصوص دانشجویانی‌ست که در خارج از اتحادیه اروپا متولد شده‌اند.
 • ملاک دریافت بورسیه استانی ایتالیا، وضعیت درآمد خانواده فرد در کشور مبدا است.
 • به‌جز شرایط اقتصادی فرد، هیچ شرط خاصی برای اعطای بورسیه وجود ندارد.
 • اخذ بورسیه استانی ایتالیا ارتباطی به رشته و مقطع تحصیلی شما ندارد.
 • چیزی تحت‌عنوان شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا نداریم! با این حال، ممکن است افراد موقع اخذ پذیرش خود یا دریافت ویزایشان، مجبور باشند توضیحاتی درباره گپ تحصیلی و دیگر موارد ارائه کنند.
 • دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا با هیچ‌گونه تعهدی همراه نیست؛ یعنی نیازی نیست که در ازای دریافت آن، به پژوهش و کارهای تحقیقاتی بپردازید.
 • مبلغ بورسیه بر اساس عدد ایزه (ISEE) تعیین می‌شود؛ اما در مجموع، رقمی بین 5000 تا 7000 یورو در سال است که در طی سه قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود.

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا

اگر کمی در اسم این بورسیه دقیق‌تر شویم، بخشی از جوابمان را می‌گیریم: بورسیه «استانی»! یعنی زمان ثبت‌نام این بورسیه، استان‌به‌استان فرق می‌کند؛ مثلا اگر بخواهیم در دانشگاه‌های ساپینزا یا تورورگاتا درس بخوانیم، چون هر دو در یک منطقه قرار دارند (شهر رم)، مهلت یکسانی برای ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا 2024 داریم؛ اما برای تحصیل در دانشگاه میلان، این بازه زمانی متفاوت است.

ضمنا نباید فراموش کنیم! ما تنها یک بار در سال می‌توانیم برای بورسیه استانی ایتالیا ثبت‌نام کنیم. پس کسب اطلاع دقیق از زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا، واجب که نه، حیاتی‌ست! خوب برای آگاهی از این موضوع چه پیشنهادی داریم؟ اینکه با شماره 02148000957 تماس بگیرید و تمام اطلاعات لازم را از همکاران ما دریافت کنید.

در مجموع، اگر بخواهیم چهارچوبی کلی برای زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا مشخص کنیم، باید بگوییم این بازه از حوالی مرداد و شهریور آغاز می‌شود و حدودا تا آذرماه ادامه دارد.

مراحل اخذ بورسیه استانی ایتالیا

سوال بعدی: «چگونه بورسیه استانی ایتالیا 2024 را دریافت کنیم؟»

برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا، این مراحل را دنبال کنید:

 • اول؛ مطالعه درباره شرایط و چگونگی تحصیل در ایتالیا
 • دوم؛ اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه‌های ایتالیا (نمی‌دانید از کدام دانشگاه پذیرش بگیرید؟ ایرادی ندارد! ما بهترین دانشگاه های ایتالیا را معرفی کرده‌ایم. آن را مطالعه کنید تا راحت‌تر تصمیم بگیرید)
 • سوم؛ آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا (در بخش بعدی، راجع‌به آن حرف می‌زنیم)
 • چهارم؛ ثبت نام در سایت بورسیه استانی ایتالیا و ارائه مدارک
 • پنجم؛ مشخص‌شدن مبلغ بورسیه بر اساس عدد ایزه
 • ششم؛ گرفتن بورسیه استانی ایتالیا!

آنچه گفتیم، خلاصه‌ایست از مراحل گرفتن بورسیه استانی ایتالیا؛ اما می‌دانیم دگر! با توجه به اینکه شرایط هر نفر با دیگری فرق دارد، ممکن است جزئیات این مراحل برای افراد یکسان نباشد. در چنین شرایطی، ما توصیه می‌کنیم حتما با کارشناسان مهاجرتی مشورت کرده و از راهنمایی‌های آنان استفاده کنید.

زیرا ثبت‌نام بورسیه استانی، تنها یک بار در سال صورت می‌گیرد و کوچک‌ترین اشتباهی در این خصوص، می‌تواند شانس شما را برای تحصیل رایگان در ایتالیا از بین ببرد!

حامی مهاجر، با تخصص ویژه و تجربه طولانی‌مدت خود در زمینه اخذ انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا و کانادا و...، این افتخار را دارد که چه در خصوص اخذ ویزای ایتالیا و چه در زمینه گرفتن بورسیه استانی این سرزمین، تمام‌قد در کنار شما باشد و کارهایتان را ساده‌تر کند! اگر مایل بودید بیشتر بدانید، با ما تماس بگیرید.

گرفتن بورسیه استانی ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

مانند بسیاری از کشورهای جهان، گرفتن بورسیه استانی ایتالیا هم کاغذبازی‌های خاص خود را دارد؛ از تکمیل فرم‌های درخواست بورسیه گرفته تا بازکردن حساب در بانک‌های این سرزمین. بنابراین هرچند که ما فرایند اخذ بورسیه را در داخل ایران آغاز می‌کنیم، اما حدودا سه‌چهار ماه طول می‌کد تا اولین قسط بورسیه استانی، به حساب دانشجویان واریز شود.

خوب در چنین شرایطی چه باید کرد؟ پیشنهاد ما این است که افراد، مبلغی حدود 4هزار یورو با خود داشته باشند تا مشکلی گریبان‌گیر آن‌ها نشود. البته لازم‌به‌ذکر است که خرج دانشجویی برای چهار ماه، کمتر از این‌ها خواهد بود! اما جهت اطمینان هم که شده، ما توصیه می‌کنیم این مبلغ را تا قبل از اولین واریزی بورسیه در جیبتان داشته باشید.

 

مدارک لازم برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا

ببینید! مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا می‌تواند شخص‌به‌شخص متفاوت باشد؛ اما در یک نگاه کلی، مهم‌ترین مدارک را می‌توان این‌گونه معرفی کرد:

 • نامۀ اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد
 • مدارک هویتی و شناسایی دانشجو
 • اجاره‌نامه (در صورت مستاجربودن)
 • سند خانه (در صورت صاحب‌خانه‌بودن)
 •  اقرارنامه (گواهی رسمی اداره ثبت اسناد که در ضمن آن، املاک و دارایی‌های شخص و اعضای خانواده‌اش ذکر می‌شود.)
 • فیش حقوقی سرپرست (برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024، مبلغ آن باید زیر 10هزار یورو باشد. ضمنا چنانچه فرد خودش سرپرست خانواده باشد، باید فیش حقوقی خود را ارائه بدهد) و...

تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا

«مبلغ تمکن مالی برای تحصیل در ایتالیا چقدر است؟»

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، گواهی تمکن مالی‌ست که حداقل باید 6000یورو باشد. ضمنا خبر خوب درباره تمکن مالی ایتالیا این است که پس از انجام کارهای اداری، مبلغ ذکرشده قابل‌برداشت است؛ زیرا ایتالیا آن را بلوکه نمی‌کند.

اما برای دریافت بورسیه چی؟ تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟ ببینید! مسیر بورسیه استانی ایتالیا از تمکن مالی جداست! چرا؟ چون بورسیه استانی بر اساس عدد ایزه (ISEE) تعیین می‌شود؛ یعنی بر اساس اطلاعات موجود در اقرارنامه و فیش حقوقی سرپرست، عددی تعیین می‌شود که مشخص‌کننده رقم بورسیه خواهد بود؛

بنابراین برای اخذ بورسیه استانی، تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا چندان مطرح نیست و همه‌چیز به عدد ایزه بستگی دارد.

سخن پایانی

تحصیل در کشور دوست‌داشتنی ایتالیا، به خودی خود رویای شیرینی‌ست. دیگر چه برسد به اینکه در این سرزمین، به‌صورت رایگان هم درس بخوانید!

پس به‌خاطر محقق‌کردن همین رویای دل‌چسب بود که این مطلب را کلا به تحصیل رایگان در ایتالیا و بورسیه استانی این سرزمین اختصاص دادیم. طوری که ابتدا درباره انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا توضیح دادیم و سپس، با مقایسه ویژگی این بورسیه‌ها، علل برتری بورسیه استانی ایتالیا را ذکر کردیم.

تازه! درباره زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا، مدارک لازم برای گرفتن آن، شرایط مخصوصش و تمکن مالی موردنیاز این بورسیه هم صحبت کردیم. بنابراین مبحث بورسیه استانی ایتالیا را از جهات مختلف موردبحث قرار دادیم و تا حد امکان، جزئیات آن را بررسی کردیم.

با این حال اگر سوال بی‌جوابی در ذهن شما وجود دارد، هم می‌توانید آن را از طریق قسمت «دیدگاه‌ها» مطرح کنید و هم می‌توانید از طریق شماره 02148000957، پرسشتان را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول درباره بورسیه ایتالیا

در ادامه به تعدادی از سوالات پرتکرار حوزه بورسیه های تحصیلی و استانی ایتالیا پاسخ داده‌ایم. چنانچه پرسش یا نظری دارید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها آن را بیان کرده تا کارشناسان حامی مهاجر آن را بررسی و پاسخ دهند.

آیا بورسیه تحصیلی ایتالیا برای کشورهای جهان سوم حقیقت دارد؟

بله. یکی از انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا، کمک‌هزینه این کشور برای دانشجویان متولدشده در کشورهای جهان سوم است که به بورسیه استانی ایتالیا هم شهرت دارد. درباره زمان ثبت نام این بورسیه و مدارک لازم برای دریافت آن، در ضمن مقاله توضیح داده‌ایم. می‌توانید آن را مطالعه کنید.

شرایط اخذ فول فاند ایتالیا چیست؟

به‌مانند بسیاری از بورسیه های دانشگاهی ایتالیا، فول فاند هم معمولا به دانشجویان مقطع ارشد و به‌ویژه دکتری اعطا می‌شود. شیوه کار هم به این صورت است که بین دانشجویان ممتاز علمی گزینش‌هایی چندمرحله‌ای صورت می‌گیرد و در نهایت، به تعداد محدودی فول فاند ایتالیا داده می‌شود.

بورسیه dsu چیست؟ 

بورسیه تحصیلی dsu ایتالیا با نام بورس استانی ایتالیا یا بورسیه تحصیلی رایگان ایتالیا نیز شناخته می‌شود. این بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی است که از سوی دولت در هر یک از استان‌های این کشور به متقاضیان اعطا می‌شود که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را ندارند. 

آیا شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا برای تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؟ 

بله. گرفتن بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا هیچ محدودیت زبانی ندارد و دانشجویان با زبان انگلیسی هم می‌توانند موفق به اخذ بورس dsu ایتالیا شوند. 

آیا امکان دریافت بورسیه استانی ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟ 

امکان تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زمان، تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که مقطع تحصیلی قبلی شما به زبان ایتالیایی یا انگلیسی باشد. همچنین، متقاضیانی که زبان مادریشان انگلیسی‌ست، موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌شوند.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
مریم
سلام . اونا از کجا میفهمن درامد خانواده مون چقدره ؟
کارشناس حامی مهاجر

درود مریم عزیز!

یکی از مراحل دریافت بورسیۀ استانی ایتالیا، ارائۀ سندی مانند اقرارنامه است که گواهی رسمی اداره ثبت اسناد محسوب می‌شود؛

بنابراین مسئولین تحصیلی کشور مقصد، با استناد به این سند و نیز اسنادی چون فیش حقوقی، سند ملک و اجاره‌نامه، به درآمد خانوادۀ شما پی خواهند برد.