20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بیانیه شخصی (Personal Statement) حرفه ای خود را داشته باشید!

راهنمایی کامل نگارش بیانیه شخصی (Personal Statement)

اگر بخواهید چند هزار غریبه را دعوت کنید تا بیش از 4 سال در خانه شما زندگی کنند یا برای همیشه در آنجا کار کنند و شما به آنها کمک هزینه هم بدهید، احتمالاً می‌خواهید بدانید آنها چه کسانی هستند و رزومه‌شان چگونه است.

جالب است بدانید، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها دقیقا همین فکر را می‌کنند! آنها لازم دارند تا بدانند متقاضیانی که برای اخذ پذیرش در دانشگاهشان درخواست می‌دهد یا افرادی که تقاضای استخدام در سازمان آنها را دارند، چه رزومه‌ای دارند.
البته باید اشاره کرد که تنها رزومه تحصیلی یا رزومه کاری برای معرفیتان به مسئولین پذیرش دانشگاه و سازمان‌های استخدامی کافی نیست، بلکه نوشته دیگری به نام بیانیه شخصی (personal statement) موردنیاز است. 

ممکن است فکر کنید که بیانیه شخصی یا PS همان انگیزه نامه (SOP) است، اما باید گفت این دو نامه از هم جدا بوده و با وجود شباهت دارای تفاوت‌های اساسی با یکدیگر هستند. در نهایت توجه داشته باشید که هردو از اهمیت بالایی برخوردارند.

در این مقاله قرار است در مورد بیانیه شخصی و نحوه نگارش آن توضیح دهیم، نکات کلیدی و هزینه این نامه را عنوان کنیم و همچنین نمونه personal statement های متفاوت را نمایش دهیم. 

personal statement چیست؟ 

بیانیه شخصی مقاله‌ای است که به‌عنوان یکی از اجزای اصلی فرآیند درخواست توسط بسیاری از کالج ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها، استفاده می‌شود. در این نامه باید درباره ویژگی‌ها و علایق شخصی و آکادمیک خودتان بنویسید. در واقع شما در این نامه باید بگویید چه کسی هستید، برای چه چیزهایی اهمیت قائلید و چه مفهوم و هدفی را در زندگی حرفه‌ای دنبال می‌کنید.

personal statement چیست؟ 

طول این مقاله باتوجه به هدفتان که تحصیلی یا کاری است، ممکن است متفاوت باشد، اما بیشتر اظهارات شخصی نزدیک به 650 کلمه است و به خواننده کمک می‌کند، درک کند که شما چه کسی هستید و برای چه چیزی ارزش قائلید.

هدف از بیانیه شخصی این است که مهارت‌ها، تجربه و صلاحیت‌های شما را به نمایش بگذارد و نشان دهد که چرا شما کاندیدای ایده‌آل برای استخدام در یک شغل یا دریافت پذیرش تحصیلی هستید. یعنی این بیانیه شما را قادر می‌سازد تا تأثیر اولیه قوی بر کارفرمایان بالقوه داشته باشید و شایستگی شما را برای این نقش برجسته می‌کند.

نوشتن بیانیه شخصی

بیانیه شخصی یا Personal Statement به منظور معرفی شخص شما به افسر پذیرش و مسئول مربوطه در دانشگاه یا سازمان نوشته می‌شود. این نامه هم برای دریافت پذیرش تحصیلی کاربرد دارد، هم برخی سازمان‌ها برای اعطای موقعیت شغلی، این نامه را درخواست می‌کنند. در بیانیه شخصی (Persoanl Statement) برای اپلای معمولا موارد زیر بیان می‌شود:

 • توصیف از خودتان به عنوان یک شخص یا دانشجو و در آینده به عنوان فارغ التحصیل
 • ترغیب مسئول پرونده برای شناخت شخصیت شما در بین تمام متقاضیان
 • بیان اولویت‌های شما در زندگی حرفه‌ای و تحصیل
 • داستان زندگی حرفه‌ای شما: سعی کنید در نوشتن زندگی حرفه‌ای خود با بیان مناسب، خلاقیت داشته باشید.
 • نشان دادن استعداد، اشتیاق و تعهد خود در تحصیل به مسئول پذیرش

بیانیه شخصی برای کار

یک بیانیه شخصی برای شغل باید مختصر و دقیق باشد، به‌طور ایده‌آل حدود 150 کلمه یا 2-3 جمله باشد. یعنی شما باید ضمن برجسته کردن مهارت‌ها و تجربیات کلیدی‌تان که مرتبط با نقش شغلی که متقاضی آن هستید، آن را مختصر نگه دارید. کارفرمایان از اظهارات شخصی مختصر که به‌طور موثر شایستگی شما را برای کار نشان می‌دهد، استقبال می‌کنند. نمونه نوشتن بیانیه شخصی برای کار به‌صورت زیر است. 

بیانیه شخصی برای کار

به نظرتان امکان دارد که از بیانیه شخصی دانشگاه، برای کار هم استفاده شود؟ پاسخ منفی است! اگرچه ممکن است استفاده مجدد از همان بیانیه شخصی وسوسه‌انگیز باشد، توصیه می‌شود بیانیه خود را با هر درخواست شغلی به‌صورت اختصاصی تنظیم کنید.
همچنین پیشنهاد می‌شود در مورد شرکت موردنظرتان و نقشی که خواستار آن هستید، تحقیق کنید و بیانیه شخصی خود را برای برجسته کردن چگونگی هماهنگی مهارت‌ها و تجربه شما با الزامات، تطبیق دهید. این نشان‌دهنده علاقه واقعی شماست و نشان می‌دهد که برای درک نقش وقت گذاشته‌اید.
گفتنی‌ست که می‌توانید مهارت‌ها و تجربیات کلیدی که سازمان به دنبال آن هست را شناسایی کنید و اطمینان حاصل کنید که بیانیه شخصی شما نشان می‌دهد چگونه آن معیارها را برآورده می‌کنید. از زبان خاص صنعت استفاده کنید و مثال‌هایی ارائه دهید که درک شما از چالش‌ها و فرصت‌های صنعت را نشان دهد.

بیانیه شخصی برای دانشگاه

این جمله را شنیده‌اید که آماده‌سازی کلید انجام هر کاری است؟ پس باید هنگام برنامه‌ریزی برای نوشتن بیانیه شخصی، به دو مورد فکر کنید تا آمادگی کامل خود را برای تحصیل در آن دانشگاه اعلام کنید. درواقع مورد اول اطلاعات عملی و واقعی‌ست که برای دستیابی به رشته موردنظرتان به آن نیاز دارید و مورد دوم بخش‌های احساسی‌تر و انسانی که شما را از دیگران متمایز کند. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از چگونه cv بنویسیم (رزومه تحصیلی)، روی کلمه مرتبط کلیک کرده و مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 

در بسیاری از موارد، نوشته بیانیه شخصی برای پذیرش تحصیلی به 350 تا 500 کلمه نیاز دارد. برخی دانشگاه‌ها ممکن است تا 4000 کلمه را نیز بپذیرند. بستگی به دانشگاهی دارد که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید.  البته متن خود را آنقدر طولانی ننویسید که حوصله خواننده سر برود. 

بیانیه شخصی برای دانشگاه

قبل از شروع نوشتن، کمی وقت بگذارید و در مورد چیزهای کلیدی که می‌خواهید یک معلم یا استاد درباره شما بداند فکر کنید و آنها را روی کاغذ بنویسید. همچنین می‌توانید توضیحات دانشگاه و رشته مدنظرتان را بخوانید، زیرا به شما کمک می‌کند که چه چیزی را در بیانیه شخصی خود بگنجانید و به شما ایده خوبی از آنچه هر دانشگاه به دنبال آن است، می‌دهد.
در مرحله بعد، باید در مورد مهارت‌ها و دستاوردهای شخصی خود بنویسید. مسئولین دانشگاه‌ها دوست دارند توانایی‌های شما را بدانند که به شما در دوره آموزشی یا به‌طور کلی در زندگی در دانشگاه کمک می‌کند.
توجه به نکات زیر نیز در نوشتن بیانیه شخصی برای دانشگاه مخصوصا بیانیه شخصی برای دکترا ، می‌تواند به شما کمک کند:

 • شواهدی را برای اثبات اینکه چرا در مورد رشته(های) انتخابی خود هیجان‌زده هستید اضافه کنید.
 • جسور باشید و در مورد دستاوردهایی که به آنها افتخار می‌کنید، صحبت کنید.
 • پست‌های مسئولیتی را که در داخل و خارج از آخرین مقطع تحصیلیتان داشتید، در نظر بگیرید.
 • درباره اینکه چه چیزهایی شما را جالب، خاص یا منحصر‌به‌فرد می‌کند، بنویسید. 
 • تجربه کاری و برنامه‌های آینده شما مهم است. شما باید جزئیات شغل، محل کار، تجربه کاری یا کار داوطلبانه را به اشتراک بگذارید، به‌خصوص اگر مربوط به دوره شما باشد.
 • سعی کنید هر تجربه‌ای را به مهارت‌ها یا ویژگی‌هایی مرتبط کنید که باعث موفقیت شما می‌شوند.
 • اگر می‌دانید می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان شغل چه کاری انجام دهید، توضیح دهید که چگونه می‌خواهید از دانش و تجربه‌ای که به دست می‌آورید برای راه‌اندازی حرفه خود استفاده کنید.

بیانیه شخصی برای بورسیه

متداول‌ترین نیاز در همه درخواست‌های بورسیه بدون شک مقاله بورسیه است که یکی از زیربخش‌‌های آن بیانیه شخصی بورسیه است. بیانیه شخصی برای این برنامه‌ها شانس شماست تا به کمیته بورسیه نشان دهید که چرا بهترین نامزد دریافت بورسیه هستید و به آنها نگاهی کوتاه به دستاوردها و پیشینه خود بدهید.
تمایز بین بیانیه شخصی بورسیه و بیانیه شخصی تحصیلی همیشه واضح نیست و بهتر است انجام این کار را به کارشناسی حرفه‌ای و باتجربه بسپارید تا شانس دریافت بورسیه را برای شما افزایش دهد. برای این منظور می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید تا در حامی مهاجر راهنمایی شوید. 

بیانیه شخصی برای بورسیه

به‌طور‌کلی، بورسیه تحصیلی تقریباً همیشه به متقاضیان درخواست نوع خاصی از مقاله می‌دهد. به‌عنوان مثال، بورسیه خدمات اجتماعی ممکن است از شما بخواهد که در مورد نحوه استفاده از سوابق تحصیلی خود برای بهبود جامعه خود بنویسید، در حالی که یک بورس تحصیلی مهندسی ممکن است از شما بپرسد که چرا شغلی را در STEM دنبال کردید.
همچنین می‌توانید مواردی مانند سابقه خانوادگی، نمرات آزمون، سایر بورسیه‌ها یا جوایزی که دریافت کرده‌اید و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید ممکن است مرتبط باشد را بنویسید. 

چگونه یک بیانیه شخصی بنویسیم

همانطور که در نمونه های Personal Statement نشان داده شد، بیانیه شخصی از سه قسمت کلی معرفی (مقدمه)، بدنه متن و نتیجه‌گیری تشکیل می‌شود. روش نوشتن sop با بیانیه شخصی کمی متفاوت است. در این نامه باید درباره موارد زیر صحبت کنید:

1- در ابتدای متن معمولا به عنوان مقدمه، با بیان قوی درباره علایق و شخصیت خود صحبت کنید، طوری که به خواننده در فهم دلیل انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر کمک کند. قسمت آغازین متن بیانیه فرصتی است تا توجه خواننده را به متن جلب کنید. می توانید به برخی جزئیات شخصی خودتان که به زمینه تحصیلی شما مربوط می‌شود، اشاره کنید.

2- در قسمت بدنه متن، توضیحات بیشتری در مورد علایق، استعدادها، مهارت‌ها و تجربیات کسب شده ارائه دهید و این‌ که چه موفقیت‌هایی را توانسته‌اید کسب کنید. در کنار آن درباره اهداف حرفه‌ای یا آکادمیک صحبت کنید و بگویید که چه ارزش‌هایی را قرار است به دانشگاه اضافه کنید.

3- در قسمت آخر متن بیانیه، برای جمع‌بندی و به عنوان نتیجه‌گیری مطلب قوی را بنویسید تا در ذهن خواننده تاثیر زیاد و ماندگار بگذارد.

دانستن درباره چگونگی نگارش متن این نامه و ساختار مناسب و استاندارد از مهمترین اقدامات برای تهیه آن است. بهترین کار، بهره‌مندی از کمک تخصصی و تجربه کارشناسان مربوطه است، تا برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی با اطمینان خاطر پیش بروید.

نکات کلیدی بیانیه شخصی برای اپلای

رعایت برخی نکات به شما برای نگارش بیانیه شخصی برای اپلای کمک زیادی می‌کند. در ادامه برخی از این نکات مهم ذکر شده است. 

نکات کلیدی بیانیه شخصی برای اپلای

 •  نوشته را چه وقتی خودتان می‌نویسید و چه از کارشناس کمک دریافت می‌کنید، از زبان خود بنویسید تا بتوانید به بهترین شکل شخصیتتان را توصیف کنید.
 • سعی کنید از نوشته سنگین، مبهم و ناخوانا پرهیز کنید. به زبان ساده صحبت کنید تا مطمئن شوید بیان شما واضح و موثر است.
 •  لحن نوشتار شما مثبت باشد و اشتیاق شما را به افسر پذیرش و دانشگاه بابت پذیرش تحصیلی نشان دهد.
 •  متن بیانیه منحصر به فرد باشد. این نامه، درباره خودتان و زندگی حرفه‌ای شماست، بنابراین باید یکتا و مختص شما باشد.
 • بعد از نوشتن بیانیه شخصی، حتما به دنبال بازبینی و ویرایش آن باشید. مواردی از جمله دستور زبان و گرامر، نکات نگارشی، انسجام و روان بودن متن و همچنین تکراری نبودن متن را بررسی کنید.

هزینه نوشتن بیانیه شخصی

توصیه می‌شود برای نوشتن بیانیه شخصی، موسسه معتبر و متخصص را انتخاب کنید. این نامه از جمله مدارک مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی است و دانشگاه مورد نظر آن را بررسی می‌کند. هزینه نگارش بیانیه شخصی از مواردی است که باید در نظر داشت. در کنار آن کیفیت نگارش این نامه، برای شما سرنوشت‌ساز است.

هزینه نوشتن بیانیه شخصی

در صورتی که درباره روند نگارش، تنظیم مدارک و هزینه نگارش بیانیه شخصی به منظور دریافت پذیرش تحصیلی نیاز به کسب اطلاعات دارید، از طریق شماره 02148000957 با ما در تماس باشید.

سخن پایانی

در این مقاله بیانیه شخصی یا Personal Statement را بررسی کردیم و گفتیم این نامه چه کاربردی دارد و چه مواردی را باید در این نامه بنویسیم. همچنین درباره ساختار متن این نامه و نحوه نوشتار آن توضیح دادیم، سپس نکات کلیدی آن برای اپلای و هزینه نوشتن این نامه را بیان کردیم. در انتها نیز به سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم.

پیشنهاد می‌شود شرکت با تجربه‌ای که در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا با دقت و کیفیت بالا، خدمات دارد را برای نگارش بیانیه شخصیتان انتخاب کنید. موسسه اعزام دانشجو حامی مهاجر مفتخر است که شما را در این زمینه همراهی کند. در صورت تمایل به دریافت انواع خدمات ویزا می‌توانید از طریق شماره تماس 02148000957 با موسسه ما در ارتباط باشید. 

سوالات متداول درباره بیانیه شخصی (PS)

سوالات پرتکرار در ادامه پاسخ داده می‌شوند. ما هم می‌توانید با شماره بالا تماس بگیرید یا سوالتان را در قسمت دیدگاه‌ها برایمان بنویسید تا کارشناسان حامی مهاجر راهنمایی لازم را برای شما انجام دهند. 

آیا بیانیه شخصی همان انگیزه نامه است؟

خیر، بیانیه شخصی (Personal Statement) و انگیزه نامه (Statement of Purpose) از یکدیگر جدا هستند. این دو نامه شباهت داشته اما تفاوت‌های اساسی نیز دارند. 

بیانیه شخصی چند کلمه باید باشد؟

معمولا بین 350 تا 650 کلمه برای نوشتن این نامه در نظر گرفته می‌شود. بستگی به درخواست دانشگاه دارد. اما در نهایت بهتر است از متن طولانی پرهیز کنید، مگر در موارد خاص.

بیانیه شخصی به چه زبانی باید نوشته شود؟

یک بیانیه شخصی باید به زبان ساده و قابل فهم نوشته شد؛ یعنی در عین حال که تمام نکات نگارشی در آن باید رعایت شود، ساده بودن مقاله نکته‌ مهمی است که باید به آن توجه کرد. معمولا این مقاله به زبان انگلیسی است.

چگونه یک بیانیه شخصی برای دکترا بنویسم؟

با یک مقدمه سریع شروع کنید و توضیح دهید که چه کسی هستید و پیشینه شما چیست. سعی کنید این پیشرفت را به طور طبیعی در علایق تحقیقاتی و انتخاب رشته دکترا و دانشگاه داشته باشید. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0