لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

 پس از آن‌که رییس جمهور آمریکا، ترامپ، در طی فرمانی اعلام کرد که ورود اتباع پنج کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به آمریکا ممنوع است، دو نماینده‌ی کنگره‌ی آمریکا خواستار لغو این فرمان ممنوعیت ورود و توقف تبعیض علیه مردم این کشورها شده‌اند.

منع ورود شهروندان 5کشور به آمریکا

   دو عضو دموکرات کنگره آمریکا روز چهارشنبه 21 فروردین در یک اقدام مشترک برای متوقف کردن فرمان اجرایی رییس جمهور ترامپ برای ممنوعیت سفر و ورود شهروندان پنج کشور عمدتا مسلمان، از جمله ایران، به ایالات متحده‌ی آمریکا طرحی را در کنگره ارائه کردند. رییس جمهور ترامپ در سپتامبر 2017 ( شهریور ماه 1396) – پس از توقف اجرای دو فرمان قبلی او توسط دادگاه‌های فدرال آمریکا – سومین فرمان ریاست جمهوری خود برای منع ورود شهروندان این پنج کشور، به علاوه چاد، به ایالات متحده را صادر کرد.

   به گزارش نشریه هیل، کریستوفر کونز، عضو دموکرات ایالت دلاوِر در سنا، و جودی چو، نماینده ایالت کالیفرنیا از حزب دموکرات در مجلس نمایندگان، پیش‌نویس طرح «قانون ضد تبعیض مسافران غیرمهاجر بر اساس ملیت» را در مخالفت با طرح منع ورود ترامپ به کنگره ارائه دادند. بر اساس این طرح لغو هر سه نسخه‌ی فرمان مهاجرتی رییس جمهور ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان پنج کشور عمدتا مسلمان باید سریعا اجرا شود و همچنین اتخاذ تدابیری برای پیشگیری از تبعیض در قوانین مهاجرتی در راستای کار کنگره قرار گیرد.

شهروندان چه کشورهایی از ورود به آمریکا منع هستند؟

  • ایران
  • سوریه
  • یمن
  • سومالی
  • لیبی

دلیل منع ورود شهروندان 5کشور به آمریکا

   رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که در مسیر اخذ ویزا برای شهروندان این کشورها، دولت های این کشورها هیچ همکاری اطلاعاتی با ایالات متحده ندارند. رییس جمهور ترامپ که از زمان نامزدی در انتخابات بر امنیت شهروندان آمریکا تاکید دارد، می‌گوید عدم همکاری اطلاعاتی دولت‌های این کشورها، موجب شده تا آمریکا صدور ویزا برای شهروندان این کشورها را محدود کند. این فرمان که پیش از این هم یک بار توسط رای دادگاه فدرال لغو شده بود، این بار توسط اعضای کنگره مورد انتقاد قرار گرفته است.

   به نوشته نشریه هیل، سناتور کونز در مصاحبه با تلویزیون «ام اس ان بی سی» اذعان کرد که حتی در صورت تایید این طرح در هر دو مجلس کنگره، بعید است که پرزیدنت ترامپ آن را امضا کند و در دولت فعلی به قانون تبدیل شود.

   ممنوعیت ورود شهروندان کشور آفریقایی چاد دهم آوریل سال گذشته از شمول این فرمان خارج شد. اگرچه ونزوئلا و کره شمالی نیز مشمول این فرمان رییس جمهور ترامپ می‌شوند، اما چالش بر سر احتمال تبعیض علیه مسلمانان با اجرای این فرمان منع ورود است. همین امر سبب شده است تا در داخل آمریکا مخالفان با این فرمان خواستار لغو سریع آن باشند تا مردم این چند کشور در آمریکا مورد تبعیض قرار نگیرند.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
ایالت نیوهمپشایر

ایالت نیوهمپشایر جزو ایالتهای شمال­شرقی کشور آمریکا محسوب می­شود. این ایالت از سمت غرب با ایالت ورمانت، از سمت شرق با ایالت مین و اقیانوس ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
ازدواج اجباری

ازدواج اجباری، ازدواجی است که بدون رضایت یک یا هر دو نفر صورت گرفته است. رضایت به این معنی است که توافق کامل، رایگان و آگاهانه خود را برای ا ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
برنامه های انسان دوستانه آمریکا

USCIS از تعدادی از برنامه های بشر دوستانه محفاظت می کند تا به افراد نیازمند پناهگاه یا کمک در برابر حوادث، ظلم، مسائل اضطراری پزشکی و سایر شر ...

ادامه مطلب