ثبت شرکت در ترکیه: اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت 2020

درباره کشور ترکیه

کشور ترکیه تنها جنبه گردشگری ندارد. اقتصاد رو به رشد ترکیه، در جذب سرمایه گذاران تاثیر بسیار زیادی داشته است. یکی از زمینه های مهم برای سرمایه گذاری، خرید ملک در ترکیه می باشد؛ اما تاجران ایرانی با ثبت شرکت درترکیه به بازار این کشور راه یافته اند و از این راه کسب درآمد می کنند.

با ثبت شرکت در ترکیه، قادرخواهید بود تا تجارت خود را با کشورهای مختلف از طریق شرکتتان انجام دهید. لازم به ذکر است که اتباع خارجی برای انجام هرگونه فعالیت تجاری در ترکیه ( حتی باز کردن یک سوپر مارکت یا رستوران ) لازم است؛ مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهند از آنجا که دانستن قوانین مربوط به ثبت شرکت در ترکیه در 2020 برای کسانی که قصد تاسیس شرکت در این کشور را دارند؛ بسیار مهم است در این مقاله سعی داشته ایم تا شما را با مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه وهزینه ی ثبت شرکت درترکیه  2020 آشنا کنیم. در ادامه این مقاله، با موسسه حامی مهاجر همراه باشید. 

ثبت شرکت در ترکیه به چه صورت انجام میپذیرد ؟

افرادی که  قصد تاسیس یا ثبت شرکت در ترکیه را دارند؛ باید با مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه آشنا باشند. اگر شما نیز در فکر ثبت شرکت در ترکیه یا تاسیس آن در این کشور هستید این مقاله برای شما تهیه شده است.

لازم به ذکر است که این مقاله بر اساس جدیدترین قوانین ثبت شرکت در ترکیه در سال 2020  تدوین و تنطیم شده است:

انواع شرکت هایی که در ترکیه وجود دارند؛ در لیست زیر به اختصار آورده شده است:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکتهای سهامی
 • شراکت محدود
 • شرکتهای جمعی
 • شرکتهای تعاونی

محبوب ترین نوع تاسیس شرکت، برای خارجیانی که قصد تاسیس و ثبت شرکت در ترکیه را دارند؛ شرکت های خصوصی با مسئولیت محدود میباشد. وقتی که شما نوع شرکتی که قصد تاسیس آن را دارید؛ انتخاب کردید؛ ثبت شرکت خیلی طول نخواهد کشید.

اما قبل از آن، لازم است اثبات کنید که مبلغ کافی، برای ثبت و تاسیس شرکت در ترکیه را در حساب بانکی خود دارید. که حداقل این مبلغ برای شرکتهای سهامی پنجاه هزار لیر میباشد. 

مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه به چه صورت است؟

قبل از آنکه برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید لازم است لازم است با تعدادی از قوانین و گامهای اصلی آشنا شوید در این بخش، سعی داریم شما را با تعدادی ازاین گامهای اساسی آشنا کنیم:

ابتدا، باید نوع شرکت مورد نظرتان را انتخاب کنید. چرا که هر شرکت قوانین مخصوص خود را دارد. وجود قوانین مختلف برای انوع شرکتها، شما را مستلزم دانستن تمامی قوانین مربوطه میکند.

در مرحله ی بعدی، لازم است حساب بانکی خود را در ترکیه ایجاد کنید. مبلغی که برای اعتبارمالی شرکت،و طبق قوانین ترکیه، از شما خواسته شده است را به این حساب منتقل کنید.

افرادی که قرار است در بخش اجرایی شرکت، مشغول به کار شوند را انتخاب نمایید.

مدارک مربوط به ثبت شرکت، اطلاعات مربوط به سهامداران و مدیران را در اختیار دفتر ثبت شرکت در ترکیه دهید.

در مرحله آخر لازم است مراحل مالیاتی ثبت شرکت خود را از طریق دفتر ثبت مالیات در ترکیه پیگیری نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه با ثبت شرکت 2020

برای طی مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه برای  برای اقامت این کشور، با ثبت شرکت تضمینی 2019 مدارک زیر الزامی می باشد. جهت اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت میتوانید از مشاوره کارشناسان ماهر موسسه حامی مهاجر بهره مند شوید.

 • اصل پاسپورت هر یک از شرکا ( با اعتبار بیش از 6 ماه )
 • شماره مالیاتی از اداره ورگی ترکیه
 • ترجمه نوتر شده پاسپورت
 • کارت اقامت ترکیه ( الزامی نیست )
 • دو قطعه عکس 3*4
 • چند اسم انتخابی برای شرکت ترکیه
 • زمینه فعالیت شرکت در ترکیه ( اساسنامه )
 • تعیین درصد سهام هریک از شرکا شرکت در ترکیه
 • تعیین مدیر شرکت ( یا هر دو شریک )
 • تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه 

هزینه ی ثبت شرکت در ترکیه 2020 چقدر است؟

همانطور که پیش تر اشاره کرده ایم؛ قبل ازآنکه برای ثبت شرکت اقدام کنید؛ لازم است نوع شرکتی که قصد تاسیس آن را دارید؛ انتخاب کنید. برای خارجیانی که قصد تاسیس شرکت در ترکیه رادارند، به طور کلی دو نوع شرکت مناسب وجود دارد: شرکت با مسئولیت محدود، که به عنوان محبوب ترین نوع شرکت، برای خارجیان آن را مطرح کردیم.

نوع دیگر شرکت تعاونی است هزینه ی ثبت شرکت در ترکیه 2020 به طور تقریبی، مبلغی یکسان است که ممکن است با توجه به نوع شرکت و هزینه های مربوطه اندکی متغیر باشد.

برای ثبت شرکت شخصی در ترکیه  به حداقل یک نفر سهامدار نیاز دارید. که این امر، میتواند ثبت شرکت در ترکیه را آسانتر کند هزینه ی قانونی ثبت شرکت در ترکیه 2020 مبلغی بین هفتصد تا هشتصد دلار میباشد. 

هزینه ی ثبت برند در ترکیه 2020

باتوجه به روند رو به رشد کشور ترکیه به لحاظ اقتصادی و همچنین شرایط جغرافیایی شرکت ترکیه ، این کشور به مکان خوبی برای جذب سرمایه گذاری تبدیل شده است بسیاری از خارجیانی که قصد گسترش ایده یا تجارت خود را دارند را طی مراحل کامل کردن ثبت شرکت مایلند، از هزینه ی ثبت برند درترکیه 2020 نیز اطلاع داشته باشند.

روند ثبت برند در ترکیه در سال 2020 به این صورت است که شما میتوانید فرم ثبت برند را از داخل یا خارج از ترکیه طبق قوانین و مقررات مربوطه پر کنید.

هزینه ی ثبت برند در ترکیه در سال 2020 کاملا بستگی به نوع خدمات یا محصولی دارد که شرکت قصد ارائه ی آن را دارد ترکیه یازده طبقه ی خدماتی و سی و چهار طبقه کالای را تعریف کرده است اما اگر بخواهیم بازه ایی از هزینه های لازم برای ثبت برند در ترکیه را به شما ارائه دهیم؛ این بازه معمولا در حدود صد و چهل و سه دلار میگنجد.

البته این مبلغ قطعی نیست و میتواند شامل هزینه هایی مانند ترجمه ی فرم ثبت برند از زبانهای دیگر به ترکی یا هزینه های دیگر شود در خصوص مدت اعتبار نشان تجاری نیز باید گفت؛ در حال حاضر، اعتبار نشان تجاری شرکت یا برند در ترکیه ده سال است و بعد از باید نسبت  تمدید آن اقدام کنید. 

ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه

یکی دیگر از امکاناتی که ترکیه برای خارجیان علاقمند به کار در ترکیه ایجاد کرده است؛ امکان  ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه است. ترکیه، کارآفرینان و سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترکیه تشویق میکند. و برایشان بازه ایی از امکانات وسیع را برای ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه ایجاد میکند. اگر بخواهیم درباره ی مناطق آزاد ترکیه به اختصار توضیحی دهیم؛ باید بگوییم که این مناطق در خارج از منطقه ی شهری ترکیه قرار دارند.

یکی از مناطق آزاد پیشنهادی ، منطقه ی فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه است. که یکی از نوزده منطقه ی آزاد در ترکیه میباشد این منطقه برای تاسیس کارخانه و دفاترمختلف وهم برای استارتاپ های کوچک، مناسب می باشد و یکی از مناطقی است؛ که پتانسیل موفقیت بعد از ثبت شرکت در مناطق ازاد ترکیه را دارد. یکی از مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه، منافع مالیاتی است؛ که عاید صاحب کسب و کار خواهد شد. 

مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت 2020

 • تعیین آدرس دفتر شرکت و تنتظیم اجاره نامه : ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی می باشد پس یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر کاری اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر اقدام کنند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره یا خرید محل شرکت اقدام کند.
 • تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه به اداره ی دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 • تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 • مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت
 • چاپ روزنامه رسمی
 • تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفتر خانه
 • تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مبوط به اداره ذکر شده برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره
 • بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید وتایید آدرس
 • اخذ کارت بازرگانی
 • تصدیق دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت
 • معرفی حسابدار

زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت بسته به شعب اداره دارایی و روزی که کار شروع می شود ( اول یا وسط هفته ) بین 4 الی 8 روز به طول می انجامد. 

هزینه های جاری اقامت ترکیه با ثبت شرکت 2020

 1. هزینه حسابدار که داشتن آن برای هر شرکت الزامی می باشد ( اجرت حسابدار رسمی با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت ، ماهانه 100 تا 600 لیر می باشد)
 2. هزینه اجاره دفتر که برحسب محل دفتر از 1000 لیر به بالا متغیر است.
 3. هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت.
 4. هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی که سالانه چیزی در حدود 450 دلار می باشد.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

یکی از مزایای ثبت شرکت در ترکیه، این است که خارجیان، بدون نیاز به مشارکت شهروندان آن کشور، می توانند؛ شرکت تاسیس کنند. بنابراین، برخلاف کشورهایی مانند امارات متحده عربی، نیازی به پرداخت بی مورد وجه به شهروندان آن کشور نمی باشد. فقط حسابدار شرکت حتما باید ترک باشد. که آن هم با پرداخت هزینه جزیی ،امکان پذیر است.

ازدیگر مزیت هایی که با ثبت شرکت در ترکیه برای شما ایجاد میشود این است که پس از تاسیس شرکت، به شما اجازه اقامت یکساله داده می شود و در صورت فعال نگه داشتن شرکت و رد کردن بیمه به مدت 5سال (در ازای هر خارجی 5 ترک باید بیمه شوند)  می توانید از ترکیه اقامت دائم بگیرید و از امتیازات آن بهره مند شوید.

 معایب ثبت شرکت در ترکیه

یکی از معایب ثبت شرکت در ترکیه که در واقع جز معایب اساسی آن نیز است؛ نرخ بالای فساد در این کشور است. که ترکیه را در رتبه ی شصت وشش دنیا د رسال 2015 جا داده است. از دیگر معایب ثبت شرکت در ترکیه، این است که در شرکت، باید افراد مسلط به زبان ترکی ، استخدام شوند و اگر اینطور نباشد حتما باید از مترجمان حرفه ایی در مجموعه کمک گرفته شود. مورد بعدی، درباره ی روند اخذ جواز و هزینه های مربوط به آن است.

افرادی که قصد تاسیس شرکت در این کشور را دارند؛ باید خود را برای روند اخذ جواز های گوناگون و هزینه های آن آماده کنند و در آخر باید گفت که این کشور، در لیست FATF جایگاه خوبی ندارد و جز کشور هایی با ریسک بالا محسوب میشود. 

تجارت در ترکیه از طریق ثبت شرکت

با ثبت شرکت می توانید به نام شرکت ملک مسکونی و مستغلات خرید و فروش کنید لازم به ذکر است هزینه های زندگی در ترکیه ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی است.

همچنین هزینه های تاسیس و نگهداری شرکت در ترکیه به مراتب پایین تر از بسیاری از کشورهای دیگر است. بهتر است بدانید که مالیاتی که به دولت پرداخت می شود مبلغی جزیی است و در قبال درآمد های حاصله می باشد و شخص مجبور به پرداخت وجه ثابت و بی مورد به عنوان مالیات بر درآمد نخواهد بود.

 

در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله اخذ پاسپورت ترکیه و مزایای اقامت ترکیه را نیز مطالعه کنید.

 

اشتراک مطلب
امتیاز شما

نظرات شما

نمایش بیشتر
ثبت دیدگاه