50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تقاضای اقامت دائم کانادا برای 41800 نامزد

نیمه نخست سال 2019 یکی از فعال‌ترین دوره های شش ماهه برنامه اکسپرس اینتری کانادا بود که در مجموع 41800 دعوت به درخواست اقامت دائم کانادا انجام شد. مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در طول شش ماه اول سال 2019، 13 بار تکرار شد و 41800 دعوت به درخواست نیز صادر شد. لازم به ذکر است که تنها سال 2017 شش ماهه نخست شلوغ تری نسبت به امسال داشته است و در کل بعد از سال 2015، این دومین بار است که تعداد دعوت ها بسیار بالا می‌رود. سیستم اکسپرس اینتری منبع اصلی کارگران ماهر خارجی کانادا است. اکسپرس اینتری، مجموعه ای از نامزدها را برای کلاس های مهارت های عالی فدرال، کلاس کارافرین ماهر فدرال، کلاس تجارت فدرال و کلاس تجربه کانادایی مدیریت می‌کند. نامزدهای واجد شرایط برای هر برنامه به اکسپرس اینتری وارد می شوند و در آن بر اساس نمره‌ای که تحت عنوان سیستم رتبه بندی جامع و یا همان CRS شناخته می شود، رتبه بندی می شوند.  نحوه امتیاز دهی CRS بر اساس عواملی همچون سن، تحصیلات، تجربه کار و مهارت در زبان انگلیسی و یا فرانسوی است.

راه های افزایش امتیاز

راه هایی نیز برای امتیازدهی بیشتر به نامزدها وجود دارد که از جمله می توان به نامزدهای استانی، افراد شاغل در کانادا و افراد محصل در کانادا اشاره کرد و نامزدانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند برای آنها درخواست اعطای اقامت دائم کانادا صادر خواهد شد و این موضوع هر دو هفته یکبار اتفاق می‌افتد. یک پیشنهاد شغلی برای ورود یا انتخاب از صندوق اکسپرس اینتری لازم نیست. در آماری کلی 92000 نامزد اکسپرس اینتری به همراه خانواده های خود در سال 2018، اقامت دائم کانادا را دریافت کردند که بعد از سال 2017 نشان دهنده رشد 41 درصدی است و این موضوع بیان کننده موفقیت اهداف دولت کانادا است که روش های مختلفی از جمله برنامه مدیریت اکسپرس اینتری و برنامه نامزدی استان ها را برای اعطای اقامت دائم کانادا ترتیب داده است. هدف از پذیرش این برنامه های مهاجرتی محبوب رسیدن به تعداد 160100 نفر ساکن جدید تا سال 2021 است که اقامت دائم کانادا را کسب کردند.

ثبات در میزان قرعه کشی ها

در نیمه سال 2019، IRCC یک رویکرد جدید را در اندازه گیری 3350 مورد از اواخر ژانویه مشاهده کرده است. این تفاوت ها از چند سال گذشته مشاهده شده است و موجب شده است که هر هفته تعداد قرعه کشی ها افزایش یابد، همانطور که در سال 2018 نیز اتفاق افتاد. درحالی که در سال های گذشته نوسانات خاصی اتفاق نیافتاد، IRC  توانست در نیمه نخست سال 2019 بیشتر از نیمه نخست سال 2018، ITA صادر کند. این دستاورد در سال گذشته در حالی با قدرت به نیمه دوم سال رسید که تعداد 50100ITA  صادر شد و اندازه قرعه کشی به 3900 افزایش یافت. طبق آمار از ابتدای سال 2019 تا کنون 41800 ITA صادر شده است و این نشان دهنده این است که IRCC تقریبا نیمی از راه را برای رسیدن به رکورد 89800 در سال 2018، پیموده است. با توجه به اهداف پذیرش هرچه بیشتر افراد در سال های 2019 و 2020 از طریق سه برنامه مدیریت اکسپرس اینتری و PNP، بیش بینی می شود نیمه دوم امسال منجر به ورود جمعیت بیستری به برنامه اکسپرس اینتری شود.

حداقل امتیاز برای قرعه کشی اکسپرس اینتری

هر قرعه کشی اکسپرس اینتری یک حداقل امتیازی دارد که کمترین امتیاز CRS میان کاندیداهایی است که باید برای آنها درخواست اعمال شود. تمامی کاندیداهایی که نمره های بالاتر از حد مجاز را کسب کردند برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوت شدند. در نیمه اول سال 2019 حداقل امتیاز از 438 به 470 ارتقا یافت و همچنین پیش از این حداقل امتیاز برای کاندیداهایی که کلاس تجارت فدرال را می گذراندند 332 بود. برای اولین 30 ژانویه بود که حداقل امتیاز در CRS به 433 رسید و بعد از این اتفاق IRCC اجازه داد تا نزدیک به 3 هفته از این موضوع بگذرد و دوباره در تاریخ 20 فوریه حداقل امتیاز به 457 رسید. IRCC قصد داشت هر دو هفته یکبار قرعه کشی را انجام دهد که در تاریخ 1 مه به تدریخ حداقل امتیاز به عدد 450 رسید. تقریبا 1 ماه پس از تاریخ 1 مه یعنی در روز 29 مه، حداقل امتیاز CRS به عدد 470 رسید که از سال 2016 به بعد بالاترین امتیاز بوده است. پس از ثبت این رکورد IRCC دو بار دیگر قرعه کشی را هر دو هفته یکبار انجام داد و حداقل امتیاز به 465 و 462 کاهش یافت.

تاثیر زمان در قرعه کشی اکسپرس اینتری

بعد از قرعه کشی های فراوان مشخص شد که فاصله زمانی میان دو قرعه کشی تایین کننده حداقل امتیاز در CRS است و هرچه فاصله میان دو مرحله از قرعه کشی بیشتر باشد کاندیداهای بیشتری با امتیازات بیشتر وارد صندوق اکسپرس اینتری می شوند. فاصله زمانی کمتر میان دو مرحله از قرعه کشی موجب این می شود که نامزدهای کمتری وارد برنامه اکسپرس اینتری بشوند و بدین ترتیب حداقل امتیاز افراد کاهش می یابد، این مورد در ماه ژانویه بود زیرا در آن دوره فاصله بین دو قرعه کشی کمتر از دو هفته شد و حداقل امتیاز به 438 رسید.

برنامه استانی در راستای کسب و کار

جریان های PNP مرتبط با اکسپرس اینتری در استان هایی مانند آلبرتا، ساسکاچوان، انتاریو و نوا اسکوشیا موجب ورود نامزدهایی با شرایط نامناسب به برنامه اکسپرس اینتری شدند. کاندیداهای اکسپرس اینتری با نامزدی استان ها، 600 امتیاز به نمره CRS خود اضافه می کنند که در واقع صدور ITA خود را از سوی دولت کانادا بدون در نظر گرفتن امتیاز اصلی CRS خود تضمین می کنند. هدف برنامه استانی کانادا پذیرش تعداد بالایی کاندیدا نسبت به سال 2019، در سال های 2020 و 2021 است. برخی از جریان های PNP مانند مقیاس طبقه کارکنان ماهر بین المللی ساسکاچوان و کارگر ماهر فرانسوی زبان انتاریو، نیازی به حداقل نمره CRS نامزدهای اکسپرس اینتری برای واجد شرایط بودن ندارد. قرعه کشی اکسپرس اینتری در ساسکاچوان در شش ماهه نخست سال 2019، 8 مرتبه انجام شد و 1166 دعوت برای درخواست نامزدی استان ها صادر شد. برای اینکه نامزد شدن در استانی از ساسکاچوان در نظر گرفته شود، کاندیداهای مجاز اکسپرس اینتری باید نمایه ابراز علاقه نمایشی خود را با برنامه نامزدی مهاجم ساسکاچوان ثبت کنند. جریان کارگر ماهر فرانسوی در انتاریو در نیمه نخست سال 2019، 549 نامزد دریافت کرد و 732 نفر هم از طریق جریان معاملات ماهر دعوت شدند.

جریان الویت های بازار کار نوا اسکوشیا

جریان الویت‌های بازار کار نوا اسکوشیا بدون نیاز به کمترین CRS دعوت‌نامه اکسپرس اینتری را دعوت کرده است. این موضوع در آخرین روز افتتاحیه جریان در تاریخ 3 ژوئن اتفاق افتاد که 312 نامزد اکسپرس اینتری با تجربه کار واجد شرایط و تحصیل در دوران کودکی برای درخواست نامزدی استانی دعوت شدند. دیگر جریان های PNP مرتبط با اکسپرس اینتری دارای الزامات حداقل امتیاز CRS است که بسیار پایین تر از نمرات ترسیم شده فدرال در طی شش ماه اول سال جاری است. جریان اکسپرس اینتری البرتا در 16 سال آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا بتواند به صندلی اکسپرس اینتری برای کاندیداهای مورد نظر برسد و هشت نفر در این جستجوها حداقل 300 تا 302 امتیاز داشتند. اولین گام در جهت دنبال کردن این جریان های نامزدی استانی که در اکسپرس اینتری حضور دارند، ارسال یک نمایه اکسپرس اینتری است. دیوید کوهن، همکار ارشد کمپبل در این باره گفت: با توجه به تعداد قابل توجه ای که ITA در نیمه نخست سال 2019 صادر شده بود، تاثیرات موثر آن را در نیمه دوم سال مشاهده می کنیم. ما نیز شاهد رشد اهداف PNP، رشد نیازهای بازار کار و رشد جریان های بازار کار در سطح استانی هستیم که نامزدهای متعدد اکسپرس اینتری می توانند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0
مقالات مرتبط