20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جاهای دیدنی ترکیه

ترکیه یکی از زیباترین کشورهای جهان است. جاهای دیدنی ترکیه زیاد هستند، اما در این مقاله ده جای دیدنی ترکیه را که حتماً باید آنها را ببینید معرفی کرده‌ایم.

ایا صوفیه Aya Sofya

اولین کلیسا در این مکان توسط Constantine  (کنستانتین) در سال 326 میلادی ایجاد شد ولی بعداً سوخته شد. کلیسای بعدی ساخته شده در این مکان در قیام نیکا نابود شد. در دورۀ امپراطوری شرقی در زمان سلطنت ژوستین (Justinian)  کلیسا در مقیاس بزرگتر در بین سالهای 532 و 537 بازسازی شد. تعداد زیادی ستون و پایه از آسیای صغیر، یونان و ایتالیا به قسطنطنیه آورده شد و از بهترین و ظریف‌ترین سنگ مرمر و فلزات اصیل استفاده شد. گفته شده است که ده هزار کارگر برای ساخت آن مشغول به کار شدند. اما در سال 1453 توسط سلطان محمت فاتح امپراطور عثمانی به مسجد تغییر پیدا کرد و سرانجام به دستور آتاتورک در سال 1935 به موزه تبدیل شد. ایا صوفیه تاریخچۀ پیچیده‌ای به خود گرفته است و گنبد آن یکی از نمادهای سنتی شهر است.
 

پاموکاله Pamukkale

پاموکاله در جنوب مرکز ناحیۀ دریای اژه واقع شده است. در حدود 19 کیلومتری شهر دنیزلی و در فاصلۀ 2.5 ساعته از شهر کوشی آداسی قرار دارد. این منطقۀ دوست داشتنی و در حال توسعۀ پاموکاله در درۀ رودخانۀ مندرس Menderes  است و در بیشتر سال آب و هوای معتدل دارد. پاموکاله شامل چشمه‌های آب گرم تراوتن و تراس مواد معدنی کربنات است که توسط آب جاری می‌باشند. پاموکاله به معنای قلعۀ پنبه‌ای می‌باشد. 17 آب گرم و استخر گل که سرشار از مواد معدنی‌اند در پاموکاله وجود دارد.

افسانۀ پاموکاله

یک دختر جوان که مجرد و زشت بود و هیچ‌کس با او ازدواج نمی‌کرد تصمیم به خودکشی گرفت و خود را از تراورتن (سنگ آهک سفید رنگ) به پایین انداخت و درون یک استخر طبیعی سقوط کرد ولی نمرد. به دلیل آب معدنی در یک استخر طبیعی او به یک دختر جذاب و زیبا تبدیل شد. در همین لحظه شاهزادۀ دنیزلی در حال عبور از آنجا بود و در همان زمان عاشق این دختر جوان و زیبا شد و با وی ازدواج کرد. بنابراین علاوه بر اثرات درمان آب، مردم نیز به قدرت زیبایی آب اعتقاد دارند. آب معدنی پاموکاله به بهبود فشار خون بالا، سکتۀ مغزی، روماتیسم، خستگی عصبی و فیزیکی، بیماریهای چشم و پوست کمک می‌کند.

هیراپولیس

در زمانهای قدیم تمام ساختمانهای مذهبی در نزدیکی منابع گرم و یا سرد آب ساخته شده‌اند. در کنار ساختمانهای مذهبی، بعضی از ساختمان‌های دیگر مانند چشمه‌ها و حمام‌ها نیز برای درمان ساخته شده‌اند. تعداد حمام‌ها، چشمه‌ها و همچنین کلیساها از اهمیت آب در هیراپولیس و مسیحیت آشکار است. زلزله‌ای که در سال 133 قبل از میلاد مسیح و همچنین سال 60 بعد از میلاد مسیح رخ داد، باعث ویرانی این شهر شد اما توسط رومی‌ها بازسازی شد. در قرن هفتم باز زلزله‌ای رخ داد و این شهر بیشتر از قبل ویران شد. معبد آپولو، آمفی تئاتر با گنجایش 9500 نفر، ساختمان نیمفیوم ( ساختمانی مختص به نیمف‌ها،الهه‌های طبیعت)، نکروپولیس یا گورستان از جالب‌ترین بخش‌های هیروپولیس می‌باشد.
 

کاخ توپکاپی Topkapi Palace

کاخ توپکاپی یکی دیگر از جاهای دیدنی ترکیه است که در شمال شرقی کاخ تنگۀ بسفر، در سمت شمال آن دماغۀ طلایی و در جنوب آن دریای مرمر قرار دارد. کاخ موزه توپکاپی در همسایگی مسجد سلطان احمد (مسجد کبود) قرار دارد که یکی دیگر از ساختمان های با شکوه و دیدنی در استانبول ترکیه است. کاخ توپکاپی نه تنها محل اقامت سلطنتی عثمانی، بلکه مرکز اداری و آموزشی ایالت بود. در ابتدا بین سالهای 1460 و 1478 توسط سلطان محمد دوم فاتح قسطنطنیه، ساخته شد و در طول تاریخ طولانی خود بارها و بارها تغییر یافت. کاخ تا اواسط قرن نوزدهم به عنوان خانه سلطنتی عثمانی استفاده میشد. پس از لغو سلطنت عثمانی در سال 1922، کاخ توپکاپی در تاریخ 3 آوریل 1924 توسط آتاتورک به یک موزه تبدیل شد که اولین موزۀ جمهوری ترکیه محسوب می‌شود.
مساحت داخلی کاخ در طول دوران ساختش 700 هزار مترمربع و دیوارهای اطراف کاخ حدود 5 کیلومتر طول داشتند، اما به خاطر ساخت و ساز در حیاط، در حال حاضر مساحت اصلی کاخ 80 هزار مترمربع است. از اشیاء جذاب درون کاخ می‌توان به الماس قیراطی قاشق‌چی، یک زمرد بزرگ، جاشمعی‌های بزرگ ساخته شده از طلا، چندین تخت پادشاهی، خنجر توپ قاپی و نماد جان مقدس تعمید دهنده اشاره کرد. کاخ توپکاپی در محله سطلان محمد در نزدیکی امینونو (Eminonu) در منطقه قدیمی شهر واقع شده است. کاخ توپکاپی به جز سه‌شنبه هر روز باز است و در روزهای تعطیلات مذهبی تا ظهر بسته می‌باشد.
 

شهر باستانی آسپندوس Aspendos

برای گردشگرانی که به ساحل دریایی Turqoise سفر می‌کنند شهر باستانی آسپندوس، حدود 50 کیلومتری شرق آنتالیا، جذابیت تاریخی بزرگ است.در دوران باستان، آسپندوس احتمالاً مهمترین شهر پامفیلیا Pamphylia بوده است و اوج باشکوهی این شهر در دوران روم باستان و در زمانی که داد و ستد رونق گرفت، می‌باشد.

آمفی تئاتر

امفی تئاتر آسپندوس، در زمان رومیان در آسیای صغیر ساخته شده است و یکی از بزرگترین آمفی تئاترها و بهترین نمونه‌های معماری تئاتر رومی می‌باشد. این آمفی تئاتر در قرن دوم میلادی در زمان سلطنت مارکوس اوریل در پایین‌تر از سطح شهر ساخته شده است. طرح صندلی ماموت (ماموت گونه‌ای فیل فسیل شده است) برای 15 هزار تا 20 هزار تماشاچی مناسب است و تاکنون دست نخورده باقی مانده است و اکنون برای فستیوال‌های تئاتر و موسیقی از جمله جشنوارۀ اپرای معروف آسپندوس استفاده شده است. تالار شنوندگان (منظور جایگاه تماشاچیان است) با یک محل عبور عریض به دو بخش تقسیم شده، که بخش پایینی شامل 20 ردیف با ده پله و بخش بالایی 19 ردیف با 21 پله می‌باشد.

آکروپلیس

گرچه بیشتر گردشگران بخاطر دیدن آمفی تئاتر به این شهر می‌آیند، اما جاهای دیدنی دیگری نظیر آکروپلیس در این شهر وجود دارد. تپۀ 40 متری آکروپلیس در بالای قسمتهای پایینی شهر آسپندوس قرار گرفته است که در آن یک معبد کوچک قرار دارد که طول پایه‌های آن 32 متر است و 10 طاقچه دارد.

آکیوداکت (قنات)

دقیقاً در شمال تپۀ آکروپلیس قنات و کانال آب قدیمی و باشکوه و دو برج آبی بلند مربوط به آن وجود دارد.
 

کوه نمرود Mount Nemrut

کوه نمرود یکی از هشت عجایب جهان و یکی از جاهای دیدنی ترکیه  با مجسمه‌های غول پیکر 2000 ساله‌اش از خدایان، به عنوان یکی از قویترین نقش‌ها و طرح‌هایی که در ناحیه تاریخی پیدا شده است، شناخته می‌شود. کوه نمرود به عنوان محل مقدس پادشاه کوماژن (Commagene)  در 162 سال پیش از میلاد شکل گرفت. کوماژن ادعا کرد که رابطۀ ویژه‌ای با خدایان داشته و یک فرقۀ سلطنتی را در قالب یونانی از مذهب زرتشت با قصد اینکه بعد از مرگش به عنوان خدا پرستیده شود، تاسیس کرد.
این دورانی بود که  طی آن امپراطوری سلوکیان شروع به فروپاشی کرد و به مناطق خاصی از امپراطوری خود اجازه داد تا از کنترل متمرکز سلوکی‌ها آزاد شود. این بنای تاریخی در قسمت شرقی رشته کوه توروس، نزدیک استان آدیامان قرار دارد. براساس کتیبه‌های موجود درپایۀ مجسمه‌ها، آنها نمادی از شخصیت‌هایی مانند آپولو، هرالکس، آنتیخوس، زئوس و فورتونا هستند. می‌توان تلاش برای گردهم آوردن شرق و غرب توسط آنتیخوس اول را در دو ردیف از لوح ماسه سنگی نصب شده بر روی پایۀ ستون مشاهده کرد. در یک طرف ستون سنگی یادبود، مجسمه‌های امدادی اجداد پدران ایرانی آنتیخوس دیده می‌شود در حالیکه در طرف دیگر نمایندۀ مادران مقدونیۀ خود را نشان میدهد. بنابراین آنتیخوس اول قادر به استفاده از شجرۀ ممتاز خود برای توجیه ادعای خود به تاج و تخت کوماژیان بود.
 

کاپادوکیا Cappadocia

کاپادوکیا ترکیه در مرکز منطقه آناتولی ترکیه با دره، تنگه، تپه‌ها و سنگ‌هایی با شکل غیرمعمولی به خاطر بارانهای فرسایشی و وزش بادهای هزار ساله از سطح و خروج گدازه‌های آتشفشانی کوه‌های این منطقه بوجود آمده است. از جاهای دیدنی کاپادوکیا می‌توان به مکانهای دیدنی زیر اشاره کرد:
- دودکش‌های جن و پری
- غارها
- بالن‌های هوای گرم
- شهر زیرزمینی کایماکلی
- صومعه‌سرای سلیمه
- روستای گورمه
- دره سرخ
 

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)

در بین سال‌های 1609 و 1616 مسجد تحسین برانگیزی با شش مناره در استامبول به دستور سلطان احمد اول ساخته شد. به دو علت آن را مسجد آبی نامگذاری کرده‌اند: علت اصلی این است که داخل مسجد با کاشی‌های آبی ایزنیک  (در قرن دهم هجری، ایزنیک مرکز تولید ظروف سفالی و کاشی در ترکیه محسوب می‌شود)  پوشیده شده است. دومین علت: سالها پیش، ملوانان قدیمی که از کنار مسجد در روی دریای مرمر حرکت می‌کردند، رنگ‌های آبی دریا را منعکس شده بر مسجد دیدند.
مسجد سلطان احمد به عنوان یک جاذبۀ توریستی محبوب در ترکیه تبدیل شده است. علاوه بر جذابیت توریستی، یک مسجد فعال است و در زمان اقامت نمازدر  هر پنج بار به مدت 90 دقیقه بسته می‌شود. بنابراین بازدید کنندگان غیرمسلمان باید از سمت غربی مسجد یعنی میدان اسب‌دوانی وارد مسجد آبی شوند. سلطان احمد معمار سلطنتی خود یعنی محمد صدفکار و شاگردش معمار سنان را مسئول ساخت و ساز مسجد کرد. سازماندهی کار در هشت جلد با جزئیات دقیق توصیف شده است که در حال حاضر در کتابخانۀ کاخ توپکاپی نگهداری می‌شود. هنگامی که تعدادی از مناره‌ها مشخص شد، سلطان احمد بخاطر اعتقادات مورد انتقاد قرار گرفت چون تعداد مناره‌ها در مکه هم 6 تا بود. بنابراین مجبور شد معمارش را به مکه فرستاده و یک مناره به مناره‌های آنجا اضافه کند تا مشکل حل شود.
 

افسوس Ephesus

بر اساس افسانه‌ها، افسوس توسط جنگجویان بزرگ زن قبیلۀ آمازون برپا نهاده شد. به نظر می‌رسد نام شهر از آپاساس Apasas نام یک شهر در قلمرو آرزاوا Arzawa یعنی شهر الهۀ مادر گرفته شده است. افسئس بعد از دورۀ عصر برنز قابل سکونت شد، اما به دلیل سیل و هوس‌های حاکمان مختلف تغییر کرد. در حالیکه کاریانیان (Carians) و لیدیایی‌ها (Lydians) اولین ساکنان شهر بودند، اما لونیایی‌ها (وابسته به مستعمره یونانی) مهاجرت را حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح آغاز کردند و افسوس به عنوان یک شهر لونیان یونان شناخته می‌شد. این شهر برای بار دوم توسط آندرکلوس  لونیایی، پسر پادشاه آتن، برپا نهاده شد اما این منطقه در جریان حملۀ سیمریان Cimmerian در آغاز قرن هفتم قبل از میلاد مسیح ویران شد، اما تحت حکومت پادشاهان لیدیایی، یکی از ثروتمندترین شهرهای مدیترانه شد. از جاذبه‌های گردشگری افسوس می‌توان مکان‌های زیر را نام برد:
- معبد آرتیمیس
- کتابخانه سیلسوس
- خیابان آرکادیان
- کلیسای مری مقدس
- ورزشگاه ودیوس و استادیوم
- میدان ورولانوس و حمام‌های بزرگ
افسوس در 20 کیلومتری شهر کوش آداسی و 70 کیلومتری ازمیر قرار دارد.
 

اولودنیز Oludeniz 

اولودنیز یک ساحل جذاب در سواحل جنوب غربی ترکیه (در پیوستگی دریای اژه و دریای مدیترانه) است. این دهکده در زیر طیف وسیعی از کوه‌های شیب‌دار قرار دارد که از باران و بادهای سرد جلوگیری می‌کند و این باعث می‌شود اولودنیز در بیشتر طول سال آب و هوای خشک با آسمان آبی روشن داشته باشد. اگر شما عاشق خورشید هستید، بهترین زمان برای رفتن به اولودنیز در تابستان است. در ماه جولای و آگوست دمای متوسط 24 تا 33 درجه سانتیگراد می‌باشد. اگر شما گرما را دوست دارید ولی نمی‌خواهید اذیت شوید بهترین زمان اوایل بهار و در فصل پاییز است. اولودنیز با مناظر تماشایی و شرایط آب و هوائی پایدار، بهشت پاراگلایدر است همچنین بخاطر آب شفاف و غارهای زیر آب غنی و جانوران فرصت خوبی برای غواصی می‌باشد.
 

صومعه سوملا Sumela Monastery

دهمین مکان از جاهای دیدنی ترکیه صومعه سوملا است، طبق گفتۀ یک مورخ صومعه توسط دو کشیش بارنابا (Barnabas) و سوفرونیوس (Sophronius) از آتن در زمان امپراطور تئودوسیوس اول پایه گذاری شده است. در طول قرن هجدهم، صومعه تحت حمایت Voivodas گسترش یافت، قسمت‌های زیادی بازسازی و تعمیر شد و دیوارهای گچی آن با آبرنگ نقاشی شد. با این حال قرن نوزدهم، با اضافه کردن ساختمانهای بزرگ، دکوراسیون مجلل، سال‌های چشمگیر طلایی صومعه بود. معماری صومعه شبیه کلیساهای کاپادوکیا است. صومعه شامل کلیسای سنگی، کلیسای کوچک، آشپزخانه، کتابخانه، اتاق مهمان، اتاق دانشجویی و همچنین یک قنات که در زمان ویرانی کشف شد، می باشد.
آب انبار باسیلکا، اسکودار، قونیه، مارماریس، بازار ادویه استامبول و ... دیگر جاهای دیدنی ترکیه می‌باشند.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0