تخفیف یلدایی مشاوره مهاجرت

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزای کانادا می باشد. درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای اتباع خارجی که مایل به تحصیل در کانادا هستند طراحی شده است.

توجه: زمان پردازش درخواست ممکن است از یک دفتر ویزا نسبت به دفتر ویزای دیگر متفاوت باشد.

شما میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا از خدمات موسسه حامی مهاجر بهره ببرید.

مجوز تحصیلی چیست؟

اجازه تحصیل یک مجوز کتبی است که توسط یک افسر مجاز، به اتباع خارجی اجازه تحصیل در کانادا را می دهد. مجوز تحصیل تا 90 روز پس از اتمام برنامه تحصیلی اعتبار دارد. هنگامی که اعلان مربوط به اتمام درخواست را از آموزشگاه دریافت می کنید، درخواست شما کاملاً در نظر گرفته شده است.

آیا به مجوز تحصیل نیاز دارم؟

به طور کلی اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل دریافت کنند. اما، اتباع خارجی ممکن است در شرایط زیر از نیاز به اجازه تحصیل معاف شوند.

 • اعضای خانواده یا کارمندان خصوصی که با نماینده خارجی همراه هستند که توسط امور جهانی کانادا معتبر شناخته شده اند.
 • اعضای نیروهای مسلح یک کشور یا قلمرو تعیین شده برای اهداف قانونی.

آیا فعالیت هایی وجود دارد که مجوز تحصیل لازم نباشد؟

بله، فعالیت هایی وجود دارد که نیازی به مجوز تحصیل ندارند. به طور کلی، اجازه تحصیل برای موارد زیر لازم نیست.

 • حضور در دوره پیش دبستانی
 • تکمیل یک درخواست یادگیری از راه دور
 • دوره های حسابرسی (در صورتی که دانشجو مجاز به شرکت در یک دوره دانشگاهی بدون اخذ مجوز باشد)
 • گذراندن دوره هایی در تورهای مسافرتی به عنوان یک فعالیت ثانویه برای گردشگران.
 • گذراندن دوره ای که ماهیت علمی یا حرفه ای نداشته باشد و مورد علاقه ی عمومیت باشد و می تواند طی مدت مجاز به هنگام ورود به کانادا به پایان برسد.
 • گذراندن دوره یا برنامه تحصیلی شش ماه یا کمتر است که می تواند در مدت مجاز به هنگام ورود به کانادا تکمیل شود.

اگر برنامه تحصیل شما شش ماه یا کمتر است اما شما قصد دارید تحصیلات خود را در یک رشته ای دیگر ادامه دهید، باید قبل از آمدن به کانادا برای اجازه تحصیل اقدام نمایید. این امر به شما امکان می دهد تا برای اقامت خود به عنوان دانشجو در داخل کانادا درخواست دهید. در غیر این صورت، شما مجبور به درخواست اجازه تحصیل از خارج از کانادا هستید.

چگونه می توانم برای اجازه تحصیل اقدام کنم؟

قبل از درخواست اجازه تحصیل در دفتر ویزای کانادا، ابتدا باید نامه قبولی را از یک مؤسسه یادگیری تعیین شده (DLI) دریافت کنید.

نامه باید توسط موسسه کانادایی (به عنوان مثال منطقه مدرسه، دانشگاه و غیره) در نامه رسمی منتشر شود، مقدار دقیق شهریه مورد نیاز برای پرداخت، تاریخ شروع و پایان پیش بینی شده و تاریخ مورد نیاز خود را نشان دهید.

پس از نامه پذیرش خود، می توانید درخواست مجوز تحصیل را تکمیل و ارسال کنید.

آیا مدرسه ای که می خواهم در آن شرکت کنم یک موسسه یادگیری تعیین شده (DLI) است؟

برای سطح بعد از دوره متوسطه، باید با فهرست موسسات یادگیری تعیین شده مشورت کنید. اگر مدرسه شما در لیست DLI نیست، شما واجد شرایط درخواست اجازه تحصیل نیستید.

آیا قصد تحصیل در کبک را دارید؟

برای تحصیل در کبک ، دانشجویان باید گواهینامه d'acceptation du Québec (CAQ) را صادر کنند که توسط Ministère de l'Immigration، Diversité و Inclusive MIDI صادر شده است. موسسه آموزشی باید کلیه جزئیات مربوط به درخواست کبک را به دانش آموز ارائه دهد. برای ساکنان کشورها یا قلمروهایی مانند فرانسه، اتریش، مکزیک یا منطقه اداری هنگ کنگ، جایی که یک سرویس مهاجرت کبک (SIQ) وجود دارد، می توانند مستقیماً در آنجا برای CAQ درخواست دهند.

دانشجویان لازم نیست قبل از درخواست اجازه تحصیل خود منتظر CAQ واقعی باشند. به عنوان اثبات پذیرش آنها، آنها به سادگی می توانند نامه تأییدیه MIDI را ارائه دهند.

شرایط مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا

علاوه بر ارائه نامه پذیرش از DLI، شما باید به افسر نشان دهید که:

 • الزامات قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان (IRPA) و مقررات مربوط به حمایت از مهاجرت و پناهندگی، از جمله خروج از کانادا در پایان تحصیلات خود را رعایت می کنید.
 • اثبات رضایت بخش پشتیبانی مالی
  • اگر مدت زمان تحصیل در کانادا کمتر از یک سال باشد، اثبات حمایت مالی برای مدت زمان تحصیل در کانادا است.
  • اگر مدت زمان تحصیل در کانادا بیش از یک سال باشد ، اثبات حمایت مالی برای سال اول تحصیل در کانادا است.
 • مطیع قانون هستند و سابقه فعالیت مجرمانه ندارند (ممکن است از شما خواسته شود گواهی اجازه ی پلیس را اخذ کنید).
 • خطری برای امنیت کانادا نخواهید بود.
 • از نظر سلامتی در موقعیت خوبی هستید (ممکن است معاینه پزشکی درخواست شود).

آیا شرایطی برای اجازه تحصیل من وجود دارد؟

به عنوان دارنده مجوز تحصیل، شما باید در DLI ثبت نام کنید و پیشرفت منطقی و به موقع در جهت تکمیل درخواست خود داشته باشید. عدم انجام این کار ممکن است منجر به خروج شما از کانادا شود. DLI برای دارندگان مجوز تحصیلات بعد از متوسطه ، ادامه ثبت نام دانشگاهی و وضعیت شما را به ما گزارش می دهد.

همچنین یک افسر ممکن است شرایط را برای اجازه تحصیل شما تحمیل ، تغییر یا لغو کند. این موارد ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • نوع مطالعات و دوره های شما
 • موسسه آموزشی که ممکن است در آن شرکت کنید.
 • محل تحصیل تان
 • زمان و دوره تحصیل
 • زمان و مکانی که باید برای معاینه پزشکی یا مشاهده پزشکی گزارش دهید.
 • زمان و مکانی که باید گزارش دهید تا شواهدی از انطباق با شرایط قابل اجرا ارائه دهید.
 • شرایط کاری متصل به اجازه تحصیل تان.
 • منع اشتغال
 • مدت اقامت تان در کانادا

آیا به ویزا اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA) نیاز دارم؟

شهروندان برخی کشورها یا قلمروهای خاص ممکن است برای سفر به کانادا به TRV احتیاج داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است به یک تجارت الکترونیکی نیاز داشته باشند.

TRV یک سند رسمی است که توسط یک افسر مستقر در گذرنامه شما صادر می شود تا نشان دهد که شما به عنوان اقامت موقت شرایط ورود به کانادا را رعایت کرده اید. ETA یک سند بدون کاغذ است که بصورت الکترونیکی با گذرنامه شما در ارتباط است. همینطور، نشان می دهد که شما به عنوان اقامت موقت شرایط ورود به کانادا را رعایت کرده اید.

اگر به TRV یا ETA احتیاج دارید، لازم نیست که یک درخواست جداگانه را تکمیل کنید یا هزینه های اضافی بپردازید. این کار همزمان با مدارکی که برای ورود به کانادا به عنوان دانشجو لازم دارید توسط افسر صادر می شود.

تعاریف اعضای خانواده

اعضای خانواده شما شامل همسر یا شریک زندگی عادی، فرزندان وابسته تان و هر فرزندی که فرزندان وابسته آنها هستند.

همسر

مراجعه به هر یک از دو شخص (مخالف یا همان جنسیت) در یک ازدواج که به طور قانونی در کشوری که در آن واقع شده است و همچنین در کانادا شناخته شده است.

شریک عرفی

به شخصی که در روابط زناشویی با شخص دیگری زندگی می کند (مخالف یا همان جنسیت) و مرتباً به مدت حداقل یک سال این کار را انجام داده است. یک رابطه زناشویی وقتی وجود دارد که میزان قابل توجهی از تعهد بین دو نفر وجود داشته باشد.

این امر با شواهد نشان می دهد که زن و شوهر خانه مشترکی دارند، از نظر اقتصادی و عاطفی از یکدیگر حمایت می کنند، فرزندان خود را در کنار یکدیگر قرار می دهند یا خود را به صورت زوج در ملاء عام معرفی می کنند.

شرکای متداول عرفی که حداقل یک سال در یک رابطه زناشویی بوده اند، اما به دلیل محدودیت های قانونی در کشور خود یا اینکه به دلایلی خارج از کنترل خود از هم جدا شده اند، قادر به زندگی مشترک نیستند یا در جمع عمومی ظاهر می شوند. (جنگ یا درگیری مسلحانه) هنوز هم ممکن است واجد شرایط باشد و باید در درخواست تان درج شود.

آیا باید برای اعضای خانواده خود درخواست جداگانه ارسال کنم؟

اعضای خانواده باید فرم های درخواست خود را تکمیل کنند. با این وجود، شما می توانید درخواست های خود را بصورت آنلاین یا در یک مرکز درخواست ویزا (VAC) ارسال کنید و برای کل مبلغ از یک قبض پرداخت استفاده کنید.

همسر یا شریک زندگی و فرزندان شما باید کلیه شرایط لازم برای اقامت موقت در کانادا را رعایت کنند.

امکان دارد که فرزندانم در مدرسه ثبت نام کنند؟

فرزندان شما ممکن است در کانادا در مدرسه ثبت نام کنند. شما باید مجوز تحصیل آنها را همزمان با زمان خود درخواست دهید. اگر آنها قصد دارند بعداً به شما بپیوندند، قبل از آمدن به کانادا نیز باید درخواست مجوز تحصیل دهند.

متولیان

کودکان 17 سال یا کمتر که برای تحصیل بدون پدر و مادر همراه یا سرپرست قانونی به کانادا می آیند، باید هنوز در مراقبت از یک فرد بزرگسالی مسئول در کانادا باشند. این شخص متولی است. والدین یا سرپرستان قانونی در کشور یا قلمرو مبداء و سرپرست کانادا باید اعلامیه حضانت محضری (IMM ) را تکمیل کنند. صفحات 1 و 2 فرم هنگام ارسال درخواست تان لازم است.

کودکان خردسال بین 17 سال و سن اکثریت در استان یا قلمرو (18 یا 19 سال) که قصد تحصیل دارند، ممکن است به اختیار یک افسر مهاجرت به یک متولی احتیاج داشته باشند.

توجه: سرپرست باید در کانادا اقامت داشته باشد و شهروند کانادایی یا اقامت دائم 19 سال یا بالاتر باشد.

حضانت برای خردسالانی که با یکی از والدین یا یک سرپرست مجاز انجام می شوند اجباری نیست. اما، باید اسناد رضایت نامه امضا شده از طرف والدین غیر همراه ارائه شود.

در مورد فرزندانی که به تنهایی مسافرت می کنند، چطور؟

کودکان خردسال که به تنهایی مسافرت می کنند باید:

 • در صورت لزوم اطلاعات تماس (نام ، آدرس و شماره تلفن) سرپرست، که مسئول آنها در کانادا است را داشته باشند.
 • اطلاعات مربوط به مدرسه ای که در آن شرکت خواهند کرد.
 • نامه اجازه یک یا هر دو والدین و در صورت لزوم اعلامیه حضانت محضری.
 • اگر کودک مورد حضانت باشد، باید اثبات حضانت و رضایت والدین دیگر فراهم شود.

ممکن است در حالی که در کانادا تحصیل می کنم کار کنم؟

بله، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، در صورت برآورده شدن برخی از شرایط واجد شرایط بودن، ممکن است تحت برنامه های کاری مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا به عنوان دانشجو کار کنید.

آیا می توانم بدون مجوز کار در داخل محوطه دانشگاه کار کنم؟

مادامی که شما یک مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید و یک دانشجوی تمام وقت در یک DLI بعد از متوسطه باشید، ممکن است در دانشگاه کار کنید. کارفرما ممکن است مدرسه یا یک پیمانکار خصوصی باشد که در پردیس فعالیت می کند.

آیا می توانم بدون مجوز کار در خارج محوطه دانشگاه کار کنم؟

شما مجاز به کار کردن در دانشگاه و بدون اجازه کار حداکثر 20 ساعت در هفته در طول یک جلسه معمولی آکادمیک و تمام وقت در طول استراحت های برنامه ریزی شده منظم هستید، به شرط آنکه:

 • شما یک مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
 • شما یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده ثبت نام کرده اید.
 • برنامه تحصیلی، حداقل شش ماه یا بیشتر از مدت زمان است و در نهایت به مدرک تحصیلی، دیپلم یا گواهی منجر می شود.
 • شما همچنان برای رعایت ضوابط و شرایط اجازه تحصیل خود و همچنین شرایط شرکت در کار در دانشگاه (مثلاً کار بیش از 20 ساعت در هفته در طول یک جلسه علمی معمولی) ادامه می دهید.

آیا می توانم به عنوان بخشی از تعاون یا به عنوان کارآموز کار کنم؟

دانشجویان بین المللی فقط می توانند به عنوان بخشی از یک برنامه تعاون مشغول به کار شوند در صورتی که کار بخشی اساسی از یک برنامه آموزشی آکادمیک، حرفه ای یا فوق حرفه ای باشد که توسط DLI ارائه می شود. برای اینکه بتوانید کار کنید ، به یک مجوز کار مشترک نیاز دارید.

توجه: اگر شما به عنوان زبان دوم انگلیسی یا فرانسوی مشغول تحصیل هستید یا در دوره های آمادگی عمومی یا شرکت در دوره های مقدماتی شرکت می کنید، مجاز به اجازه کار تعاونی نیستید.

آیا نیاز به معاینه های پزشکی دارید؟

 • اگر قصد دارید به مدت شش ماه یا کمتر به بازدید یا تحصیل بپردازید: شما معمولاً نیازی به معاینه پزشکی ندارید.
 • اگر قصد دارید بیش از شش ماه به بازدید یا به تحصیل بپدازید: در صورت نیاز به معاینه پزشکی:
  • در هر یک از این کشورها یا قلمروها شش ماه یا بیشتر به طور موقت زندگی کنید.
  • در یک سال بلافاصله قبل از تاریخی که می خواهید وارد کانادا شوید. (حتی اگر شهروند یک کشور باشید که برای ورود به کانادا به ویزا احتیاج ندارد صدق می کند.)

شما و اعضای خانواده ممکن است برای آمدن به کانادا به یک معاینه پزشکی نیاز داشته باشید. با بررسی شرایط معاینه پزشکی برای ساکنان موقت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

وقتی نتایج پزشکی را ارائه دهید، پروسه پزشکی سریع تر انجام می شود، زیرا دیگر نیازی نیست که بعدا به آن ها پاسخ دهید. این کار به هزینه خود شما انجام می شود و بر تصمیم نهایی در مورد درخواست شما تأثیر نمی گذارد. اگر شما یک امتحان پزشکی مقدماتی دارید، باید این را اثبات کنید که امتحان پزشکی را با درخواست خود انجام داده اید. عدم انجام این کار ممکن است منجر به تاخیر در پروسه شود.

نیازهای بیومتریک (اثر انگشت و عکس)

برای گرفتن اثر انگشت و عکس (اطلاعات بیومتریک) شما در یک نقطه خدمات مجموعه بیومتریک ممکن است لازم باشد که به صورت حضوری حضور پیدا کنید. اگر اعضای خانواده شما نیز متقاضی هستند، ممکن است لازم باشد که شخصاً اطلاعات بیومتریک خود را نیز ثبت کنند.

نکته: اگر به عنوان بازدید کننده در کانادا هستید و متقاضی دریافت مجوز تحصیل یا اجازه کار هستید، باید بیومتریک خود را ارائه دهید. از تاریخ 3 دسامبر 2019 ، هنگام درخواست از داخل کانادا، باید بیومتریک خود را ارائه دهید. می توانید به یک مکان تعیین شده خدماتی در کانادا بروید.

توجه: اگر لازم به ارائه اثر انگشت و عکس بیومتریک دارید، نیازی نیست عکس هایتان را با درخواست خود درج کنید.

چند بار باید بیومتریک خود را ارائه دهید

شما فقط باید هر 10 سال یک بار بیومتریک خود را انجام دهید. تا زمانی که دوره 10 ساله منقضی نشود، دیگر نیازی به ارائه بیومتریک خود ندارید.

اگر در گذشته به عنوان بخشی از درخواست ویزای بازدید کننده، کار یا مجوز تحصیل، بیومتریک داده اید و هنوز معتبر هستند، نیازی نیست که مجدداً آنها را برای این درخواست ارائه دهید.

با استفاده از ابزار بررسی وضعیت بیومتریک چک ، ببینید که بیومتریک های تان هنوز معتبر هستند یا خیر و زمان انقضا آنها را بررسی کنید.

چه زمانی باید بیومتریک خود را ارائه دهید؟

 • می توانید درخواست خود را بصورت آنلاین یا از طریق پست ارسال کنید.
 • می توانید درخواست خود را بصورت حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) ارسال کنید.

ممکن است شما بتوانید یک قرار ملاقات را از قبل رزرو کنید تا بیومتریک خود را همزمان با ارسال درخواست خود در VAC ، به ملاقاتهای خود اختصاص دهید. اگر نتوانید وقتی درخواست خود را ارائه دهید، بیومتریک خود را ارائه دهید، مجبورید در VAC قرار ملاقات بگذارید تا بعداً آنها را اعلام کنید.

بیومتریک خود را از کجا تهیه کنید

برای ارائه بیومتریک در یکی از نقاط خدمات رسمی مجموعه بیومتریک، باید یک قرار ملاقات رزرو کنید.

پس از دریافت بیومتریک، درخواست شما پردازش خواهد شد.

در ادامه این مقاله مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

مرحله 1. جمع آوری اسناد

چه مدارکی لازم است؟

برای کمک به شما در جمع آوری اسناد پشتیبان برای ارسال درخواست خود، از لیست چک اسناد استفاده کنید.

اطلاعات مهم: در صورت عدم ارائه كامل درخواست، ممكن است درخواست تان رد شود و اين امر باعث مي شود تا پردازش برنامه شما به تأخير بيفتد.

ترجمه اسناد

شما باید موارد زیر را برای هر سندی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی است، ارائه دهید.

 • ترجمه انگلیسی یا فرانسوی
 • توضیح از شخصی که ترجمه را تکمیل کرده است
 • یک نسخه معتبر از سند اصلی.

ترجمه نباید توسط خود متقاضیان انجام شود و یا توسط والدین، ​​سرپرست، خواهر و برادر، همسر، شریک زندگی متعهد، شریک زندگی زناشویی، پدربزرگ و مادربزرگ، فرزند، عمه، دایی، خواهرزاده، خواهرزاده یا پسر عموی اول شما انجام نشود.

مترجمانی که در کانادا مجوز دارند نیازی به تأییدیه ندارند. یک مترجم معتبر هم ترجمه معتبر و هم نسخه های معتبر از اسناد اصلی را ارائه می دهد.

affidavit سندی است که مترجم با حضور شخصی مجاز به ادای سوگند در کشوری که مترجم در آن زندگی می کند قسم خورده است که محتویات ترجمه آنها ترجمه واقعی و بازنمایی مطالب سند اصلی است.

اگر در کانادا حضور دارید باید صلاحیت آن در موارد گفته شده زیر ارائه شود:

 • یک دفتر اسناد رسمی
 • کمیسر سوگند
 • کمیسر وثیقه

صلاحیت صدور گواهینامه براساس استان و قلمرو متفاوت است. حتما اول با مقامات محلی یا استانی خود مشورت کنید.

اگر در کانادا حضور ندارید:

 • یک دفتر اسناد رسمی

اختیار اجرای سوگند بر حسب کشور متفاوت است. با مقامات محلی خود مشورت کنید.

نسخه های معتبر گواهی نامه

برای داشتن فتوکپی از یک گواهینامه ، یک شخص مجاز باید سند اصلی را با فتوکپی مقایسه کند و باید موارد زیر را در فتوکپی چاپ کند:

 • "من تأیید می کنم که این یک نسخه واقعی از سند اصلی است"
 • نام سند اصلی
 • تاریخ صدور گواهینامه
 • نام آن ها
 • مقام یا عنوان رسمی آنها
 • امضای آنها

نکته: فقط افراد مجاز میتوانند کپی های گواهینامه ها را تایید کنند.

افراد مجاز در کانادا به تأیید نسخه برداری شامل موارد زیر هستند:

 • یک دفتر اسناد رسمی
 • کمیسر سوگند
 • کمیسر وثیقه

صلاحیت صدور گواهینامه براساس استان و قلمرو متفاوت است. با مقامات محلی یا محلی خود تماس بگیرید تا بدانید چه کسی صلاحیت صدور گواهینامه را دارد.

افراد مجاز در خارج از کانادا به تأیید نسخه برداری شامل موارد زیر هستند:

 • یک دفتر اسناد رسمی

اختیار صدور گواهینامه بین المللی در کشور متفاوت است. با مقامات محلی خود تماس بگیرید تا بدانید چه کسی صلاحیت صدور گواهینامه را در کشور شما دارد.

مرحله 2. درخواست تان را تکمیل کنید.

فرم های زیر باید پر و ارائه شوند.

توجه: می توانید از مأمور ویزا درخواست کنید مدارک حمایتی اضافی را تکمیل کند.

اطلاعات مهم: دادن اطلاعات غلط یا گمراه کننده در مورد این فرم ها یک جرم جدی است. اطلاعاتی که درباره درخواست خود ارائه می دهید در معرض تأیید است.

کامل و دقیق باشید

تمام بخش ها را تکمیل کنید. اگر یک سوال یا بخشی برای شما صدق نمی کند، به غیر از نام خود (نام خانوادگی و نام های داده شده) ، "غیر قابل اجرا" یا "NA" بنویسید. برای راهنمایی های بیشتر به سؤالات 1 و 2 در قسمت مشخصات شخصی مراجعه کنید. درخواست تان باید امضا و تاریخ گذاری شود.

اگر درخواست شما ناقص باشد، ممکن است رد شود و این روند پردازش درخواست شما را به تاخیر می اندازد.

اگر به هر بخش به فضای بیشتری احتیاج دارید، صفحه دیگری را که حاوی بخش مناسب است، چاپ کنید، آن را تکمیل کنید و آن را با درخواست خود ارسال کنید.

درخواست فرم اجازه تحصیل در خارج از کانادا (IMM 1294)

هر شخصی که برای ورود به کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارد، باید این فرم را تکمیل کند. شما باید به تمام سؤالات موجود در این فرم پاسخ دهید مگر اینکه دستور دیگری داده شود. فرم را روی رایانه بارگیری و پر کنید. شما همچنین می توانید فرم خود را ذخیره کرده و بعداً آن را پر کنید.

توجه: پر کردن فرم روی رایانه آسان تر است و باعث کاهش اشتباهاتی می شود که می توانند روند درخواست را کند کنند.

برای کمک به تکمیل فرم، راهنمای زیر را مطالعه نمائید.

سوال 1:

در صورت شناخته شدن شماره شناسایی جهانی (UCI) خود را تایپ کنید. در غیر این صورت، آن را خالی بگذارید. اگر این اولین بار است که با ما سر و کار دارید، UCI نخواهید داشت.

سوال 2:

از لیست، زبان (انگلیسی یا فرانسوی) را انتخاب کنید که در آن مایل به دریافت خدمات هستید.

مشخصات شخصی

نام و نام خانوادگی

نام خانوادگی (شهرت) خود را دقیقاً همانطور که در گذرنامه یا سند مسافرت نشان داده شده است تایپ کنید (حتی اگر نام آن اشتباه باشد).

توجه: اگر در گذرنامه یا سند سفر خود نام خانوادگی ندارید، تمام نامهای داده شده خود را وارد کنید و قسمت نامگذاری شده را خالی بگذارید.

تمام نامهای داده شده خود را (اول ، دوم یا بیشتر) دقیقاً همانطور که در گذرنامه یا سند مسافرت نشان داده شده است تایپ کنید (حتی اگر نام آن اشتباه است).

توجه: اگر در گذرنامه یا سند سفر خود نام مشخصی ندارید، این قسمت را خالی بگذارید. "*" ، "قابل استفاده" یا "NA" را وارد نکنید.

نامهای نیک یا نام مستعارها

کادر را علامت بزنید تا بگویید که آیا تاکنون از نام دیگری استفاده کرده اید یا خیر. این می تواند شامل نام تولد، نام دختر، نام ازدواجی، نام نیک و غیره باشد.

 • اگر "بله" را بررسی کرده اید، نام خانوادگی دیگری را که قبلاً استفاده کرده اید تایپ کنید.
 • اگر "بله" را علامت گذاری کرده اید، نام دیگری (اول ، دوم یا بیشتر) را که تاکنون استفاده کرده اید تایپ کنید.

جنسیت خود را انتخاب کنید (جنس مونثF، مذکرM یا موارد دیگرX).

اگر شناسه جنسیتی که انتخاب شده F یا M است، باید با جنس موجود در گذرنامه یا سند مسافرتی که با درخواست خود ارائه می دهید مطابقت داشته باشد. اگر شناسه جنسیتی انتخاب شده X باشد ، باید با گزینه غیر باینری معادل آن مطابقت داشته باشد.

تاریخ تولد خود را وارد کنید

تاریخ تولد خود را وارد کنید. اگر کل تاریخ تولد شما ناشناخته است ، لطفاً از * (علامت ستاره) برای پر کردن فضاهای سال، ماه یا روز استفاده کنید.

نام کشور خود را وارد کنید

توجه داشته باشید، اگر شهر یا کشور یا قلمرو تولد شما در گذرنامه یا سند مسافرت شما ذکر شده است، لطفاً آن را همانطور که در سند به نظر می رسد ذخیره کنید.

کشوری که تابعیت آن را دارید انتخاب کنید

کشور یا قلمرو شهروندی خود را انتخاب کنید. شهروند بودن یک کشور یا قلمرو بدان معنی است که شما یا در آن کشور یا قلمرو متولد شده اید (در بیشتر موارد) یا به وسیله آن کشور یا قلمرو تابعیت دریافت کرده اید. اگر شهروند بیش از یک کشور یا قلمرو هستید ، کشور یا قلمرویی را که گذرنامه ای را که برای این سفر استفاده کرده اید، انتخاب کنید.

وضعیت مهاجرت شما در آن کشور یا قلمرو

یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • شهروند
 • اقامت دائم
 • بازدید کننده
 • کارگر
 • دانشجو
 • دیگر
 • شخص محافظت شده
 • شاکی پناهنده
 • موارد دیگر: اگر "دیگری" را به عنوان وضعیت انتخاب کردید، باید این بخش را پر کنید.
  • تاریخ (از - به) که شما در کشور یا قلمرو سکونت خود زندگی کرده اید.

آیا در کشور دیگری زندگی کرده اید؟

بگویید که آیا در طول 5 سال گذشته، شما در هیچ کشور یا قلمرو دیگری به غیر از کشور شهروندی خود یا کشور یا سرزمین فعلی خود (محل ذکر شده در بالا) بیش از شش ماه زندگی نکرده اید؟

اگر "بله" را بررسی کرده اید ، اطلاعات صحیح را انتخاب کنید:

 • نام کشور یا سرزمینی که در آن زندگی کرده اید
 • وضعیت مهاجرت شما برای زمانی که در آن کشور یا قلمرو بوده اید:
  • شهروند
  • اقامت دائم
  • بازدید کننده
  • کارگر
  • دانشجو
  • دیگر
  • شخص محافظت شده
  • شاکی پناهنده
 • اگر "دیگری" را به عنوان وضعیت انتخاب کردید ، باید این بخش را پر کنید.
 • تاریخی (از - به) که شما در آن کشور یا قلمرو زندگی می کردید.

در مورد کشوری که در آن زندگی کرده اید بنویسید

باکس را بررسی کنید تا از کشور یا قلمرویی که در آن زندگی می کنید به ما بگویید.

اگر "نه" را بررسی کرده اید، اطلاعات صحیح را انتخاب کنید:

 • نام کشور یا سرزمینی که از آن درخواست می کنید
 • وضعیت مهاجرت شما برای زمانی که در آن کشور یا قلمرو بوده اید:
  • شهروند
  • اقامت دائم
  • بازدید کننده
  • کارگر
  • دانشجو
  • دیگر
  • شخص محافظت شده
  • شاکی پناهنده
 • اگر "دیگری" را به عنوان وضعیت انتخاب کردید ، باید این بخش را پر کنید.
 • تاریخی (از - به) که شما در آن کشور یا قلمرو زندگی می کردید.

اگر شهروند کشور یا قلمرو کشور خود نیستید، باید هنگام ارائه درخواست خود، اثبات وضعیت حقوقی خود را در کشور یا قلمرو زندگی کنید.

وضعیت زناشویی فعلی خود را انتخاب کنید

سالگرد ازدواج

این ازدواج است که از نظر قانونی بی اعتبار اعلام می شود. ابطال همچنین می تواند اعلامیه ای از طرف كلیسای كاتولیك باشد كه اتحادیه زناشویی نیروی لازم را نداشته است.

قانون-مشترک

این بدان معنی است که شما حداقل در مدت یک سال در یک رابطه زناشویی به طور مداوم با همسر خود زندگی کرده اید.

مطلقه

این بدان معنی است که شما به طور رسمی از هم جدا شده اید و به طور قانونی ازدواج خود را پایان داده اید.

جدا شده از نظر شرعی

این بدان معنی است که شما متاهل هستید، اما دیگر با همسرتان زندگی نمی کنید.

متاهل

این بدان معنی است که شما و همسرتان مراسمی برگزار کرده اید که به طور قانونی شما را به یکدیگر پیوند می دهد. ازدواج شما باید به طور قانونی در کشوری که انجام شده و در کانادا به رسمیت شناخته شود.

تنها

این بدان معنی است که شما هرگز ازدواج نکرده اید و در یک رابطه عرفی نیستید.

بیوه

این بدان معناست که همسرتان فوت کرده است و شما مجدداً ازدواج نکرده اید یا در یک رابطه عادی متولد نشده اید.

در ادامه شما باید:

 • تاریخ ازدواج قانونی خود را وارد کنید.
 • نام و نام خانوادگی همسر فعلی یا شریک زندگی مشترک خود را تایپ کنید.

اگر در اتحادیه حقوق مشترک قرار دارید، باید فرم اعلامیه اتحادیه حقوق عمومی (IMM 5409) را نیز پر کنید و آن را در درخواست خود قرار دهید. اگر متاهل هستید، باید با درخواست خود یک کپی از مجوز ازدواج یا گواهی نامه خود ارسال کنید.

زبان مادری خود را انتخاب کنید

اگر زبان مادری شما انگلیسی یا فرانسوی نیست، زبانی را که به احتمال زیاد از آن استفاده می کنید، انتخاب کنید.

 • هر دو
 • انگلیسی
 • فرانسوی
 • موارد دیگر

بله یا خیر را انتخاب کنید تا بگویید که آیا از یک آژانس تعیین شده استفاده کرده اید تا توانایی های خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی تست کنید.

ارائه گذرنامه

گذرنامه معتبر یا شماره سند مسافرتی خود را دقیقاً ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که بین هر شماره یا حرف فاصله ای وجود ندارد.

کشور صادر کننده گذرنامه؟

از این لیست، نام کشور یا قلمرو را که گذرنامه یا سند مسافرت خود را صادر کرده اید، انتخاب کنید.

تاریخ صدور گذرنامه؟

تاریخ صدور گذرنامه یا سند مسافرت خود را وارد کنید.

تاریخ انقضا گذرنامه

تاریخ انقضا گذرنامه یا سند سفر خود را وارد کنید.

توجه: اگر به ویزای اقامت موقت (TRV) احتیاج دارید و درخواست اجازه تحصیل تأیید شده است، لازم است گذرنامه اصلی خود را برای صدور روادید تهیه کنید. به دفتر ویزای مسئول منطقه خود مراجعه کنید.

آیا شناسنامه دارید؟

بله یا خیر را برای یک سند هویت ملی انتخاب کنید.

شماره شناسنامه خود را وارد کنید

شماره شناسنامه ملی خود را دقیقاً وارد نمایید.

نام کشو صادر کننده شناسنامه را انتخاب کنید

از این لیست، نام کشور یا قلمرو را که سند هویت ملی خود را صادر کرده اید، انتخاب کنید.

تاریخ صدور شناسنامه؟

 

تاریخ صدور شناسنامه ملی خود را وارد کنید.

تاریخ انقضای شناسنامه؟

تاریخ انقضاء شناسنامه ملی خود را وارد کنید.

آیا شما شهروند آمریکا هستید؟

بله یا خیر را انتخاب کنید تا اگر شما مقیم دائم قانونی ایالات متحده با کارت ثبت نام معتبر بیگانه (کارت سبز) هستید به ما اطلاع دهید.

شماره کارت گرین کارت خود را وارد کنید

شماره کارت معتبر ثبت نام بیگانه (کارت سبز) خود را دقیقاً مطابق با سند وارد کنید.

تاریخ انقضای گرین کارت خود را وارد کنید

تاریخ انقضا کارت ثبت نام بیگانه (کارت سبز) را وارد کنید.

آدرس خود را وارد کنید

آدرس پستی فعلی خود را وارد کنید (جایی که اطلاعات باید از طریق آن ارسال شود). حتماً اطلاعات زیر را درج کنید:

 • شماره جعبه پست (جعبه P.O.) در صورت داشتن شماره. اگر شماره صندوق پستی ندارید ، باید شماره خیابان را تایپ کنید.
 • آپارتمان (متوسط) یا واحد
 • شماره خیابان (شماره) اگر در P.O تایپ نکردید. شماره جعبه ، باید شماره خیابان را تایپ کنید
 • نام خیابان. کلمات را بطور خلاصه کوتاه نکنید (خیابان ، خیابان ، بلوار ، درایو و غیره) به جز جهت (شرق ، غرب ، شمال و غیره)
 • شهرستان و یا شهر

کشور محل سکونت خود را انتخاب نمائید

از میان لیست، کشور یا قلمرو آدرس پستی فعلی خود را انتخاب کنید.

 • استان یا ایالت
 • کد پستی
 • منطقه ، اگر برای شما صدق کند

تمام مکاتبات به آدرس درج شده خواهند رفت مگر اینکه آدرس پست الکترونیکی خود را درج کرده باشید.

اگر می خواهید نماینده ای داشته باشید که بتواند از طرف شما مشاغل تجاری داشته باشد، باید آدرس ایمیل و پست الکترونیکی آنها را در این بخش بدهید و فرم استفاده از نماینده (IMM 5476) را پر کنید.

آیا آدرسی که در آن زندگی می کنید همان آدرس پستی شما است

کادر را علامت بزنید تا ما آگاه شویم که آیا آدرسی که در آن زندگی می کنید همان آدرس پستی شما است یا خیر. اگر "نه" ، اطلاعات زیر را تایپ کنید:

 • آپارتمان (متوسط) یا واحد
 • شماره خیابان
 •  نام خیابان. کلمات را بطور خلاصه کوتاه نکنید (خیابان، بلوار، درایو و غیره) به جز جهت (شر ، غرب، شمال غربی و غیره)
 • شهرستان و یا شهر
 • کشور یا قلمرو
 • استان یا ایالت
 • کد پستی
 • منطقه ، اگر برای شما صدق کند

شماره تلفن خود را وارد کنید

کادر صحیح را انتخاب کنید تا شماره تلفن از کانادا ، ایالات متحده  یا سایر کشورها (هر کشور دیگری) را اطلاع دهید.

نوع تلفن را انتخاب کنید:

 • محل اقامت (خانه)
 • سلولی
 • تجارت (کار)

شماره تلفن خود را از جمله کد کشور، منطقه یا کد منطقه ای و غیره تایپ کنید.

اگر شماره افزودنی دارید، آن را بعد از شماره تلفن خود در قسمت "Ext" بنویسید.

شماره فکس خود را وارد کنید

کادر صحیح را انتخاب کنید تا بگویید که آیا شماره فکس (فاکس) از کانادا، ایالات متحده یا سایر کشورها (هر کشور دیگری) است.

در صورت داشتن شماره از جمله کد کشور، منطقه یا کد منطقه ای و غیره را وارد کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

آدرس ایمیل خود را با استفاده از یک قالب مشابه با شکل زیر وارد کنید: name@provider.net

توجه: حتماً ایمیل خود را مرتباً بررسی کنید. ایمیلهایی که توسط IRCC برای شما ارسال می شود به این شرح است:

 • "@ cic.gc.ca"
 • "@ canada.ca" یا
 • "@ international.gc.ca".

لطفاً این موارد را در درخواست ایمیل خود به لیست "فرستندگان ایمن" خود اضافه کنید و در صورت فیلتر شدن ایمیل های مهم، پوشه نامه های ناخواسته را بررسی کنید. اگر اطلاع پیدا کنند که آدرس ایمیل شما کار نمی کند یا دیگر وجود ندارد، از طریق پست با شما ارتباط برقرار خواهند کرد. با ارسال آدرس ایمیل خود این اجازه را می دهید مکاتبات خود را از جمله پرونده و اطلاعات شخصی به صورت الکترونیکی به این آدرس ارسال کنند.

نام کامل مدرسه یا موسسه را بنویسید.

 • از لیست، سطح تحصیلات خود را انتخاب کنید.
 • از لیست، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید.
 • آدرس کامل مدرسه را بنویسید:
  • استان
  • شهرستان و یا شهر
  • نشانی

شماره موسسه آموزشی تعیین شده خود را (DLI) بنویسید

شماره شناسه دانشجویی خود را بنویسید (در صورت داشتن)

مدت زمان مورد انتظار درخواست تحصیلی

مدت زمان مورد انتظار درخواست تحصیلی خود را با استفاده از زمینه های From - To بنویسید.

هزینه تحصیل

جزئیات مربوط به هزینه تحصیل خود را در بخش های زیر ارائه دهید:

 • شهریه
 • اتاق و تخت
 • موارد دیگر (به عنوان مثال ، کتاب ، حمل و نقل ، پول جیب ، و غیره)

مقدار سرمایه خود را وارد کنید

مقدار بودجه (پول) را به دلار کانادایی که برای اقامت خود در کانادا در دسترس دارید بنویسید.

چه کسی مسئول هزینه های تحصیلی شما است؟

از لیست انتخاب کنید که چه کسی مسئول هزینه های شما در کانادا است:

 • خودم
 • والدین
 • دیگر

اگر "دیگری" را انتخاب کردید، مشخص کنید که چه کسی هزینه های شما را تأمین می کند (به عنوان مثال، یک بستگان، بورس تحصیلی، یک تجارت و غیره).

تحصیلات

باکس را بررسی کنید تا درمورد تحصیلات بعد از دوره متوسطه (از جمله دانشگاه، کالج یا آموزش کارآموزی) بگویید.

نمونه هایی از آموزش پس از دوره متوسطه:

 • تجارت یا کارآموزی: آموزش در یک تجارت خاص مانند نجاری یا مکانیک خودکار به پایان رسیده.
 • گواهینامه یا مدرک دانشگاهی: آموزش در حرفه ای که نیاز به آموزش رسمی دارد اما در سطح دانشگاه نیست (مثلاً تکنسین دندانپزشکی یا تکنسین مهندسی).
 • مدرک کارشناسی: مدرک تحصیلی دانشگاهی به کسانی که برنامه درسی دانشگاهی را به پایان رسانده باشند اعطا می شود. نمونه ها شامل لیسانس هنر، علوم یا آموزش است.
 • مدرک کارشناسی ارشد: مدرک دانشگاهی توسط یک دانش آموخته دانشکده یا دانشگاه اعطا می شود. قبل از اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس را گذرانده باشید.
 • دکتری: بالاترین مدرک دانشگاهی معمولاً مبتنی بر حداقل سه سال تحصیلات تکمیلی و پایان نامه است. به طور معمول، قبل از کسب مدرک دکترا باید مدرک دانشگاهی را تمام کرده باشید.

اگر "بله" را انتخاب کرده اید، جزئیات کاملی از بالاترین سطح تحصیلات بعد از متوسطه را اطلاع دهید:

 • تاریخ ها (سال و ماه) را که در موسسه شرکت کرده اید وارد کنید
 • رشته (های) تحصیلی (مکانیک ، علوم اجتماعی ، پزشکی و غیره)
 • نام مدرسه یا تسهیلات
 • شهرستان و یا شهر
 • کشور یا قلمرو (از لیست انتخاب کنید)
 • استان یا ایالت.

اشتغال خود برای 10 سال گذشته را وارد کنید

اطلاعات زیر را در مورد اشتغال خود برای 10 سال گذشته را وارد کنید. اگر بازنشسته هستید، در مورد 10 سال قبل از بازنشستگی اطلاعات خود را ارائه دهید.

فعالیت یا شغل فعلی

جزئیات مربوط به فعالیت یا شغل فعلی خود را بیان کنید:

 • تاریخ (سال و ماه) که در شغل فعلی خود کار کرده اید ،
 • فعالیت یا شغل یا شرح مختصری از موقعیت شما. اگر کار نمی کنید، آنچه را که اکنون انجام می دهید (بازنشسته ، کار نکردن ، رفتن به مدرسه و غیره) توصیف کنید.
 • نام شرکت ، کارفرما یا تأسیساتی که در آن کار می کنید.
 • شهرستان و یا شهر.
 • کشور یا قلمرو
 • استان یا ایالت اگر در مورد شما صدق کند

فعالیت یا شغل قبلی

جزئیات فعالیت یا شغل قبلی خود را برای 10 سال گذشته بیان کنید. اگر بازنشسته هستید، جزئیات مربوط به 10 سال قبل از بازنشستگی خود را درج کنید.

اگر به فضای بیشتری احتیاج دارید، صفحه دیگری از فرم را چاپ کنید، این بخش را پر کنید و آن را با درخواست خود ارسال کنید.

اطلاعات پس زمینه

باید به کلیه سوالات این بخش پاسخ داده شود یا درخواست ناقص در نظر گرفته شود و بازگردانده شود.

آیا سابقه بیماری دارید؟

کادر را علامت بزنید تا نشان دهد:

 • شما یا هر یک از اعضای خانواده تان در طی دو سال گذشته تا به حال مبتلا به سل ریه ها بوده اید یا در تماس نزدیک با شخصی با سل بوده اید.
 • شما هرگونه اختلال جسمی یا روانی را دارید که در طول اقامت در کانادا به خدمات اجتماعی یا بهداشتی غیر از دارو نیاز داشته باشد.

اگر "بله" را به هر یک از سؤالات فوق علامت زدید، در صورت کاربرد جزئیات و نام اعضای خانواده را ذکر کنید.

توجه: در این راهنما به تعریف اعضای خانواده بپردازید.

آیا سایقه کار در کانادا دارید؟

کادر را علامت بزنید تا نشان داده شود که آیا تا به حال:

 • بدون مجوز در مدرسه شرکت کرده اید یا بدون اجازه در کانادا کار کرده اید.
 • از هرگونه ویزا یا مجوز به شما خودداری شده، از ورود خودداری شد یا دستور داده شد كه كانادا یا هر كشور یا قلمرو دیگری را ترك كنید.
 • قبلاً برای ورود یا ماندن در كانادا اعمال شده بود.

"بله" را به یکی از سؤالات فوق علامت بزنید و جزئیات را بیان کنید.

آیا سابقه کیفری داشته اید؟

کادر را علامت بزنید تا نشان داده شود که آیا تا به حال:

 • دستگیر شده ، یا
 • متهم به ارتکاب جرم و جنایات در هر کشور یا قلمرو بوده اید.

سابقه خدمت در ارگان نظامی داشته اید؟

کادر را علامت بزنید تا مشخص شود که آیا تاکنون در هر نظام، یگان دفاع مدنی، در یک سازمان امنیتی یا نیروی پلیس (از جمله خدمات ملی غیر واجب ، ذخیره یا داوطلبانه) خدمت کرده اید.

اگر "بله" را انتخاب کرده اید، تاریخ خدمات خود و کشورها یا مناطقی را که در آن خدمت کرده اید را ارائه دهید.

تاکنون عضو حزب سیاسی بوده اید؟

"بله" یا "خیر" را انتخاب کنید تا مشخص شود که آیا تاکنون عضو حزب سیاسی بوده اید، یا گروه یا سازمان دیگری که درگیر خشونت شده است یا از آن حمایت کرده اید که این به معنای دستیابی به یک هدف سیاسی یا مذهبی است.

شاهد ظلم به غیر نظامیان بوده اید؟

"بله" یا "نه" را علامت بزنید تا نشان دهد که آیا تا به حال شاهد بدرفتاری با زندانیان یا غیرنظامیان، غارت یا تخریب بناهای مذهبی بوده اید یا خیر.

تکمیل فرم خود

 • پس از اتمام درخواست، بر روی دکمه "اعتبار سنجی" واقع در بالا یا پایین فرم کلیک کنید. این یک صفحه بارکد (صفحه 5 از 5) ایجاد می کند.

توجه: اگر درخواست خود را با دست پر کنید، بارکد ظاهر نمی شود.

 • اگر سن شما 18 سال و بالاتر است، باید در بسته های ارائه شده در پایین صفحه، آن را امضا و تاریخ را بنویسید.
 • اگر کمتر از 18 سال سن داشته باشید، فرم شما باید توسط یکی از والدین یا یک سرپرست قانونی امضا شود.

توجه: با امضای شما تأیید می کنید که سؤالات پرسیده را کاملاً درک می کنید و اطلاعاتی که ارائه داده اید کامل، دقیق و واقعی است. اگر فرم درخواست را امضا نکرده و تاریخ آن را ثبت نکردید، به شما بازگردانده می شود.

اطلاعات خانواده (IMM 5645 یا IMM 5707)-چه کسی باید این فرم را تکمیل کند؟

این فرم باید توسط هر شخص 18 سال یا بالاتر تکمیل شود و متقاضی دریافت ویزا اقامت موقت، تحصیل یا مجوز کار در خارج از کانادا باشد.

کدام فرم باید تکمیل شود؟

شما باید فرم اطلاعات خانواده (IMM 5645 یا IMM 5707) را که در بسته درخواستی است را  تکمیل کنید.

بخش A

جزئیات شخصی را در مورد خود بنویسید:

 • اگر متاهل هستید و از نظر فیزیکی در ازدواج حضور داشتید، در کادر وضعیت زناشویی "متاهل - از نظر فیزیکی" را انتخاب کنید.
 • اگر متاهل هستید و از لحاظ فیزیکی در ازدواج حضور نداشتید، در کادر وضعیت زناشویی "متاهل - که از نظر فیزیکی حضور ندارید" را انتخاب کنید.
 • اگر متاهل هستید و همسرتان از نظر فیزیکی در ازدواج حضور داشته است، در کادر وضعیت زناشویی "متاهل - از نظر فیزیکی حضور داشته است" را انتخاب کنید.
 • اگر متاهل هستید و همسرتان از نظر فیزیکی در ازدواج حضور نداشته است ، در کادر وضعیت زناشویی "متاهل - که از نظر فیزیکی حضور ندارند" را انتخاب کنید.
 • مادر و پدر تان.

شامل: نام و نام خانوادگی ، رابطه ، تاریخ تولد ، وضعیت تاهل (متاهل، مجرد، بیوه، قانون مشترک، طلاق، جدا شده، ازدواج فسخ) ، آدرس و شغل فعلی (شغل) و اگر آنها با شما به کانادا بیایند "بله" یا "نه" را انتخاب کنید.

اگر شخصی متوفی است، "مرحوم" را در زیر "آدرس فعلی" بنویسید و شهر و تاریخ فوت آنها را بنویسید.

اگر در حال حاضر شاغل نیستید، لطفاً این فرد را بازنشسته، تحصیل و غیره عنوان کنید.

شما باید به تمام سوالات پاسخ دهید اگر بخشی برای شما صدق نمی کن ، "" قابل اجرا "یا" N / A" را بنویسید.

توجه: اگر همسر یا شریک عرفی ندارید، "‘ یادداشت 1 "را بخوانید ، سپس اظهارات را در انتهای بخش A امضا کنید و تاریخ آن را بگذارید.

بخش B

جزئیات در مورد فرزندان خود را بنویسید. بسیار مهم است که شما تمام فرزندان خود را ذکر کنید حتی اگر آنها در حال حاضر ساکن دائم یا شهروند کانادا باشند. این شامل:

 • فرزندان متاهل؛
 • فرزندان فرزندخوانده؛
 • فرزندان همسرتان (فرزندان ناپدری) یا شریک زندگی متداول؛
 • هرکدام از فرزندانتان که توسط دیگران فرزندخوانده شده اند
 • هرکدام از فرزندان شما که در حضانت همسر سابق، شریک سابق متعهد سابق یا سرپرست دیگری هستند.

نام و نام خانوادگی، رابطه، تاریخ تولد، وضعیت تأهل (متاهل، مجرد، بیوه، قانون متداول، طلاق، جدا شده، ازدواج فسخ) را بنویسید، آدرس و شغل فعلی را بنویسید و در صورت مراجعه با شما به کانادا با '' بله '' یا نه'' آن را علامت بزنید.

اگر شخصی متوفی شد، این را در زیر "آدرس فعلی" ذکر کنید و شهر و تاریخ درگذشت آن را بنویسید.

اگر در حال حاضر شاغل نیستید، لطفاً این فرد را بازنشسته، تحصیل و غیره عنوان کنید.

شما باید به تمام سوالات پاسخ دهید اگر بخشی برای شما صدق نمی کند، "" قابل اجرا "یا"N / A" را بنویسید.

توجه: اگر فرزندی ندارید، "‘ یادداشت 2 "را بخوانید، سپس اعلامیه را در انتهای بخش B امضا کنید و تاریخ گذاری کنید.

بخش C (فقط IMM 5645)

جزئیات شخصی را در مورد خود بنویسید:

 • برادران
 • خواهران

نام و نام خانوادگی، رابطه، تاریخ تولد، وضعیت تأهل (متاهل، مجرد، بیوه، قانون متداول، طلاق، جدا شده، ازدواج فسخ) را بنویسید، آدرس و شغل فعلی را بنویسید و در صورت مراجعه با شما به کانادا بله یا نه را انتخاب کنید.

اگر شخصی متوفی شد، این را در زیر "آدرس فعلی" ذکر کنید و شهر و تاریخ درگذشت آن را بنویسید.

اگر در حال حاضر شاغل نیستید، لطفاً این فرد را بازنشسته، تحصیل و غیره عنوان کنید.

شما باید به تمام سوالات پاسخ دهید اگر بخشی برای شما صدق نمی کند، "" قابل اجرا "یا" N / A" را بنویسید.

بخش C  (IMM 5707)یا D IMM 5645))

کادرهای پایین صفحه را امضا و تاریخ گذاری کنید.

توجه: با امضا، شما تأیید می کنید که سؤالات پرسیده را کاملاً درک می کنید و اطلاعاتی که شما داده اید کامل، دقیق و واقعی است. اگر فرم را امضا نکرده یا تاریخ آن را ثبت نکردید، درخواست شما برای شما ارسال می شود.

استفاده از نماینده (IMM 5476)-چه کسی ممکن است از این فرم استفاده کند؟

این فرم را فقط در صورتی پر کنید که:

 • در حال نمایندگی هستند.
 • نیاز به بروز کردن اطلاعات تماس برای نماینده قبلی منصوب شده خودداری کنید.
 • قرار ملاقات نماینده را لغو می کنید.

اگر فرزندان وابسته به 18 سال یا بالاتر دارید، اگر نماینده ای نیز به نمایندگی از آنها اقدام به انجام کار کند، باید نسخه خود را از این فرم پر کنید.

نماینده کیست؟

نماینده کسی است که:

 • به تکمیل فرم IMM 5476 منصوب شده است.
 • در هر مرحله از مراحل درخواست، مشاوره یا راهنمایی به شما می دهد.
 • رضایت شما برای انجام امور تجاری از طرف شما با IRCC و آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) را دارد.

شما موظف به استخدام نماینده نیستید. ما با همه به یک اندازه رفتار می کنیم، خواه آنها از خدمات نماینده استفاده کنند یا نه.

مرحله 3. هزینه ها را بپردازید

هزینه ها شامل موارد زیر می باشند.

 • هزینه پردازش درخواست.
 • هزینه بیومتریک.

هزینه پردازش باید همراه با درخواست شما باشد. اگر شما یا اعضای خانواده خود ملزم به ارائه اطلاعات بیومتریک هستید، هزینه بیومتریک باید همزمان با پرداخت هزینه پردازش با استفاده از همان روش پرداختی، پرداخت شود تا از تأخیر در پردازش درخواست خود جلوگیری کنید.

توجه: ممکن است از شما خواسته شود هزینه ها را به ارز محلی پرداخت کنید.

هزینه درخواست (برای هر نفر)

 • اجازه تحصیل 150 دلار
 • هزینه های بیومتریک :
  • بیومتریک - برای هر نفر 85 دلار
  • بیومتریک - در هر خانواده (2 یا بیشتر) 170 دلار (حداکثر هزینه برای یک خانواده از 2 یا بیشتر افراد متقاضی در همان زمان و مکان)

هزینه‌ها در هر زمان ممکن است تغییر کنند.

توجه: قبل از پرداخت هزینه، حتماً واجد شرایط درخواست شوید و قبل از ارسال درخواست خود، تمام مدارک لازم را جمع آوری کنید.

هزینه ها بازپرداخت نمی شوند

بدون در نظر گرفتن تصمیم نهایی، هزینه ها بازپرداخت نمی شود. به عنوان مثال، یافتن مجوز برای تحصیل بخشی از پردازش است. هزینه ها بازپرداخت نمی شود در صورت درخواست مجدد، باید هزینه پردازش درخواست دیگری را بپردازید و در صورت درخواست، هزینه بیومتریک را نیز بپردازید.

نحوه پرداخت هزینه درخواست

برای پرداخت هزینه های خود برای درخواست خود، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک آدرس ایمیل معتبر
 • دسترسی به یک چاپگر (شما نیاز به چاپ رسید)
 • کارت اعتباری کانادا.

برای پرداخت هزینه این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • به پرداخت آنلاین بروید.
 • دستورالعمل های آنلاین را دنبال کنید
  • در انتها بر روی دکمه کلیک کنید تا رسید رسمی IRCC با بارکد چاپ شود. چاپ دو نسخه.
 • یک نسخه از این رسید را به درخواست تکمیل شده خود وصل کنید.
  • نسخه دوم رسید را برای سوابق خود را نگه دارید.

نکته: بعد از ورود به سیستم بدون چاپ رسید خارج نشوید! رسید چاپ شده اثبات پرداخت شماست!

پرداخت هزینه نادرست

 • پرداخت نادرست هزینه ممکن است پردازش را به تاخیر بیاندازد.

توجه: پس از بازگشت درخواست خود با هزینه، پردازش برنامه شما شروع خواهد شد.

 • مسئله پرداخت - هزینه ها کافی نیست: درخواست شما برمی گردد و به شما می گویند مبلغ پرداختی چقدر است

توجه: هنگامی که درخواست خود را با پرداخت هزینه های صحیح برگردانید، درخواست شما پردازش خواهد شد.

 • مسئله پرداخت - اضافه پرداخت: شروع به پردازش درخواست خود کنید و بازپرداخت برای شما ارسال می شود.

توجه: لازم نیست درخواست بازپرداخت کنید، این کار به صورت خودکار انجام می شود.

 • مسئله پرداخت - هزینه بیومتریک موردنیاز شامل نمی شود: مبلغ هزینه و نحوه پرداخت آن به شما گفته می شود.

توجه: پس از ارسال هزینه های گمشده، پردازش درخواست شما ادامه خواهد یافت.

مرحله 4. برنامه را ارسال کنید

از کجا درخواست کنم؟

در 2 نوامبر 2019 خدمات و هزینه های مراکز درخواست ویزا (VAC) در اروپا، آفریقا و خاورمیانه تغییر یافت. اگر از خارج از کانادا متقاضی هستید، درخواست خود را به یک مرکز درخواست ویزا (VAC) ارسال کنید که به منطقه شما خدمت کند یا بصورت آنلاین اعمال شود.

اگر از داخل کانادا درخواست می کنید، می توانید بصورت آنلاین اقدام کنید. اگر نمی توانید بصورت آنلاین اقدام کنید، می توانید یک درخواست به صورت برگه ای را بصورت حضوری یا از طریق پست به مرکز درخواست ویزا در نیویورک ارسال کنید.

توجه: اگر از طریق جریان مستقیم دانشجویی درخواست می کنید، باید بصورت آنلاین اقدام کنید.

لیست چک اسناد را ارسال کنید

اطمینان حاصل کنید که گزینه  Check Document IMM 5483را تکمیل کرده و آن را با فرم های درخواست و اسناد پشتیبان خود درج کرده اید.

بعد از ارسال درخواست ویزای تحصیلی چه اتفاقی می افتد

پس از ارائه درخواست خود، بررسی خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که:

 • همه فرم های درخواستی لازم را بدرستی تکمیل کرده و ارسال کرده اید.
 • هزینه پردازش درخواست را پرداخت کرده اید. و
 • همه مستندات پشتیبانی را درخواست کرده اید.

اگر بسته درخواست شما ناقص باشد؟

 • آن را به شما باز می گردانند.
 • پرونده ای برای شما ایجاد نمی کنند؛ و
 • تا زمانی که شما درخواست کاملی ارائه ندهید، کاری نخواهند کرد.

توجه: برای جلوگیری از تاخیر در پردازش، هزینه های بیومتریک خود را همزمان با هزینه پردازش درخواست خود، با استفاده از همان روش پرداخت، پرداخت کنید.

بررسی برای تصمیم گیری درباره ویزای تحصیلی کانادا

درخواست شما توسط افسرانی که اطلاعات و اسناد و مدارکی را که ارائه داده اید، ارزیابی خواهد شد و بررسی خواهند کرد که آیا انجام مصاحبه ضروری است یا خیر، تحت بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. در صورت نیاز به مصاحبه، نامه ای دریافت می کنید که تاریخ، زمان و مکان مصاحبه را مشخص می کند.

در صورت امتناع از درخواست ویزای تحصیلی کانادا

در صورت امتناع از درخواست شما، هرگونه اسناد اصلی، از جمله گذرنامه شما (در صورت ارسال درخواست شما)، با توضیحی درباره عدم پذیرش درخواست شما به شما بازگردانده می شود.

توجه: اگر یک افسر گمان کند که شما اسناد جعلی را ارائه داده اید، به شما بازگردانده نمی شوند.

در صورت تایید درخواست ویزای تحصیلی کانادا

در صورت تأیید درخواست شما، هرگونه اسناد هویتی از جمله گذرنامه شما (در صورت ارسال درخواست شما) با نامه معرفی تأییدیه به شما بازگردانده می شود. نامه معرفی مجوز تحصیل نیست اما باید پس از ورود به کانادا در بندر ورودی ارائه شود.

ورود به کانادا

هنگام ورود به کانادا، باید نامه معرفی و ویزای اقامت موقت را در صورت لزوم به یک افسر در بندر ورودی نشان دهید. افسر تصمیم خواهد گرفت که آیا شما هنوز شرایط ورود به کانادا را رعایت می کنید یا خیر.

اگر بین تاریخ درخواست شما برای اجازه تحصیل و ورود شما به کانادا تغییری ایجاد شده باشد، یا اگر اطلاعات بعدی داده شده باشد که در اصل در دسترس دفتر ویزا نبود، ممکن است از ورود خودداری کنند.

مأمور درگاه ورودی مشخص خواهد كرد كه آیا شما می توانید وارد كانادا شوید و چه مدت می توانید بمانید. در این زمان اجازه تحصیل به شما داده می شود.

شما باید کانادا را در تاریخ یا قبل از موعد تعیین شده توسط افسر ترک کنید یا وضعیت خود را توسط یک افسر در کانادا تمدید کنید.

توجه: برای متقاضیانی که اطلاعات بیومتریک خود را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه داده اند، وقتی وارد بندر ورودی می شوید ، افسر:

 • مدارک سفر تان را بررسی کرده و شما را با عکسی که در زمان درخواست شما گرفته شده است مقایسه می کند.
 • ممکن است از شما بخواهد که به یک خط بازرسی ثانویه بروید که اثر انگشت شما با اثر انگشت هایی که در زمان درخواست شما گرفته شده است مقایسه شود.

کاری که می توانید برای کمک به پردازش انجام دهید

موارد مشخصی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از پردازش سریعترین برنامه خود استفاده کنید:

 • کلیه اسناد و اطلاعات مورد نظر را با درخواست خود ارسال کنید
 • هزینه درخواست و بیومتریک خود را پرداخت کنید (در صورت لزوم)
 • بیومتریک خود را در اسرع وقت ارائه دهید (در صورت لزوم)
 • اگر اطلاعات تماس شما تغییر می کند آنها را اصلاح نمائید، از جمله:
  • آدرس پستی
  • شماره تلفن
  • شماره فاکس (فاکس)
  • آدرس ایمیل

مواردی که پردازش را به تأخیر می اندازند

موارد زیر ممکن است پردازش را به تعویق اندازد:

 • کپی های نامشخص از اسناد
 • تأیید اطلاعات و اسناد شما
 • یک وضعیت پزشکی که ممکن است نیاز به آزمایش یا مشاوره بیشتری داشته باشد
 • یک مشکل جنایی یا امنیتی

محافظت از اطلاعات شما

در صورت ارائه اطلاعات شخصی شما، از جمله اثر انگشت بیومتریک و عکس:

 • ممکن است طبق مقررات قانون حفظ حریم خصوصی با سایر مؤسسات دولتی کانادا و همچنین دولتهای خارجی به اشتراک گذاشته شود.
 • در دسترس کارکنان IRCC و CBSA است که برای ارائه خدمات به شما، باید آن را ببینند.
 • برای شخص دیگری افشا نمی شود مگر اینکه طبق مقررات قانون حفظ حریم خصوصی مجاز باشد.

با مراجعه به مرکز راهنمایی می توانید اطلاعات بیشتری در مورد حفاظت از داده های خود پیدا کنید.

برنامه تضمین کیفیت

برنامه تضمین کیفیت بطور تصادفی درخواست هایی را برای بررسی ویژه انتخاب می کند. در صورت انتخاب، از شما می خواهند که در مصاحبه ای با یک مقام IRCC شرکت کنید تا:

 • مستندات و سایر اطلاعاتی که شما ارسال کردید را تایید کنید،
 • که درخواست شما به درستی تکمیل شده است را نیز تایید کنید.

توجه: در صورت انتخاب درخواست شما، به صورت کتبی به شما اطلاع خواهند داد.

مشخصات عکس درخواست ویزای اقامت موقت

دو عكس ارائه كنيد كه مشخصات مورد نياز ويزا را در درخواست ويزا دارند. در پشت دو عکس، نام و تاریخ تولد خود را بنویسید.

توجه: اگر شما نیاز به تهیه اثر انگشت و عکس بیومتریک دارید، نیازی نیست که عکس های تان را به درخواست خود ضمیمه کنید.

شما میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا از خدمات موسسه حامی مهاجر بهره ببرید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1