50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای تحصیلی کانادا 2024؛ شرایط و تمکن مالی مورد نیاز

ویزای تحصیلی کانادا: شرایط، مدارک، هزینه‌ ها

کانادا که معرف حضورتان است! کشوری که وطن دوم درصد زیادی از دانشجویان ایرانی شده و خبر ویزا شدن آشنایان دور و نزدیک‌مان از این کشور دارد به روال عادی تبدیل می‌شود.

شاید شما هم خیال مهاجرت دارید که برای اطلاع از جدیدترین شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا به این صفحه آمدید. پس اگر اینطور است، آماده باشید که بانک اطلاعاتی خود را قوی کنید. سپس برای انجام مراحل اداری اخذ اقامت تحصیلی کانادا اقدام نمایید. اینجا قرار است، به شما کمک کنیم تا برنامه‌ریزی دقیقی برای جمع‌آوری مدارک و ارسال درخواست ویزا به سفارت کانادا داشته باشید.

ویزای تحصیلی کانادا

پذیرش در دانشگاه‌‌ کانادا برای هر دانشجوی خارجی، یک دستاورد بزرگ به حساب می‌آید. نکته اینجاست! شما باید قبل از بستن چمدان‌هایتان و مهاجرت به کانادا، ویزای دانشجویی کانادا را اخذ کنید. این ویزا، مجوزی‌ست تا به شما اجازه دهد تا پایان برنامه تحصیلی خود در کانادا بمانید. اکثر دانشجویان نیز، برای تحصیل در کانادا به همین ویزای دانشجویی نیازمند هستند. حال این‌که چطور برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید اقدام کنید را در ادامه مباحث به شما خواهیم گفت.

فقط تا همین‌جا به شما بگوییم، مجوزی که برای تحصیل شما صادر می‌شود بر اساس مدت دوره تحصیل‌تان است. مثلا، اگر در مقطع کارشناسی بخواهید تحصیل کنید، چون مدت دوره تحصیل 4 سال است، مجوزی که افسر مرزی برای شما صادر می‌کند، برای 4 سال است. همچنین توجه داشته باشید که ویزای دانشجویی، سال به سال با ثبت نام در ترم جدید دانشگاه تمدید می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا

 شرایط ویزای تحصیلی کانادا

شاید الان با خود فکر کنید، شرایط پذیرش ویزای تحصیلی کانادا باید سخت و غیرممکن باشد؛ ولی دوست من، این‌طور نیست. شرایطی که الان برایتان می‌گوییم، یک‌سری شرایط عمومی هست که هر شخصی می‌تواند از پس آن بربیاد.

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا

اخذ پذیرش و مجوز تحصیلی کانادا محدودیت سنی ندارد. ولی باید شرایط سنی و گپ تحصیلی‌تان معقولانه باشد تا بتوانید آفیسر را قانع کنید وگرنه احتمال ریجکت شدن افزایش می‌یابد.

بهترین بازه سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی بین 18 تا 28 سال است. همچنین اگر بین سن 28 تا 35 سال برای کارشناسی ارشد اقدام کنید، مشکلی بابت دریافت ویزا نخواهید داشت. البته چنانچه بالای 35 سال باشید، می‌توانید از ویزای توریستی استفاده کنید و بعد برای ویزای تحصیلی درخواست دهید.

***توجه داشته باشید که سن مناسب به شرایط شخص بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه بهتر است با کارشناسان حامی مهاجر صحبت کنید.****

گپ تحصیلی کانادا

برای مثال شما 46 سال سن دارید و در 23 سالگی مدرک کارشناسی خود را گرفته‌اید. در این سن قصد اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل دارید. چون گپ تحصیلی‌تان حدودا 23 سال است باید آفیسر را با دلایل معقولانه قانع کنید که چرا پس از این بازه چندساله قصد ادامه تحصیل دارید. ضمنا شرایط سنی و هدف از تحصیل نیز باید با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشند.

***توجه داشته باشید که این فاصله زمانی یا گپ تحصیلی در بسیاری از موارد می‌تواند پوشش داده شود و بستگی به میزان معقولانه بودن دلایل شما دارد.***

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

این تمکن مالی به چه علت است؟ دولت کانادا، با اثبات تمکن مالی می‌خواهد این موضوع را متوجه شود که شما در ابتدای دوره تحصیل و زندگی‌تان در این کشور، دچار مشکل مالی نخواهید شد. حال، به طرق زیر می‌توانید این تمکن مالی را اثبات کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

مدرک زبان برای ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، باید مدرکی ارائه دهید که دال بر مهارت زبان انگلیسی‌ یا فرانسوی‌ست. رایج‌ترین و محبوب‌ترین مدرک، آیلتس است. حداقل نمره قابل قبول برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نمره 5.5 است.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا زیر 18 سال

افراد زیر 18 سال می‌توانند برای دریافت ویزای دانش‌آموزی اقدام کنند. برای این کار حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • همراهی والدین یا سرپرست قانونی کودکان زیر 10 سال برای تحصیل در کانادا: ویزای دانش‌آموزی کانادا در صورتی صادر می‌شود که یکی از والدین یا سرپرست قانونی (گاردین)، کودک را همراهی کند. به‌همین دلیل است که به ویزای این افراد ویزای گاردین کانادا می‌گویند.
 • معرفی فردی به‌عنوان کاستودین در صورت عدم همراهی والدین: طبق قوانین دولت، فردی که برای کاستودین معرفی می‌شود باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد. 
 • والدین فرد زیر 18 سال می‌توانند با ویزای توریستی فرزند خود را همراهی کنند: با این ویزای توریستی والدین اجازه کار یا تحصیل ندارند. اما امکان تبدیل این ویزا وجود دارد.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای متاهلین

برخی از دانشجویانی که در دانشگاه کانادا تحصیل می‌کنند، متاهل هستند و نمی‌خواهند که از خانواده‌هایشان جدا شوند. دولت کانادا، به همسران این دانشجویان نه تنها اجازه ورود به همراه دانشجو را می‌دهد، بلکه مجوز کار نیز برای آن‌ها صادر می‌کند. منتهی از ازدواج زوج‌ها، حداقل یک‌سال باید گذشته باشد تا اجازه کا در کانادا را داشته باشند. شما هم می‌توانید هنگامی که برای ویزای تحصیلی خود درخواست می‌دهید، درخواست ویزای همسرتان را نیز ثبت کنید یا همسرتان با ویزای تحصیلی شما به کانادا بیاید و بدون پیشنهاد شغلی، کار آزاد داشته باشد. همسر شما با مجوز کار آزاد، می‌تواند به‌صورت تمام وقت کار کند.

ضمنا! افراد متاهل که مایل به همراهی اعضای خانواده خود هستند، باید آماده نشان دادن بودجه بیشتری برای حمایت از خانواده خود باشند.

شانس ویزای تحصیلی کانادا

کانادا از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کند، زیرا آن‌ها نیروی کار آینده کشور را تقویت می‌کنند. حال این‌که چطور از بین تمام رقبایی که برای پذیرش در کانادا و ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند شانس بیشتری برای اخذ ویزا داشته باشید، لازم است به چند نکات توجه کنید.

 • دو نامه پذیرش مستقیم و پذیرش شرطی دانشجویی وجود دارد، قبل از درخواست، از شرایط آن‌ها به‌طور کامل اطلاع داشته باشید.
 • نوشتن طرح مطالعاتی خوب و دقیق شانس قبولی ویزای تحصیلی کانادا را بالا می‌برد.
 •  شهریه یا ودیعه ترم اول را به‌صورت کامل یا حداقل 50 درصد آن را واریز کنید.
 •  برای نشان دادن و افزایش وابستگی به کشور خود، سند ملک و زمین، ماشین ارائه دهید. به موارد زیر نیز توجه داشته باشید.

برای آگاهی از موارد بیش‌تر می‌توانید به تصویر زیر نگاهی بیندازید.

شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

قبل از شروع درخواست آنلاین، باید تمام مدارک ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید. این موارد را حتما در چک لیست خود قرار دهید:

 • مدرک شناسایی معتبر به جهت درخواست ویزای کانادا ( شناسنامه، پاسپورت، مدرک زبان معتبر)
 • مدرک شغلی معتبر برای اخذ ویزای کانادا
 • معادل‌سازی تمامی مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزا توسط شرکت‌های معتبری همچون WES
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی (فقط پول نقد)
 • تمکیل و بررسی فرم اطلاعات شخصی جهت درخواست ویزای کانادا
 • ارائه پرینت  از مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 • استادی پلن (Study Plan) که توسط موسسه حامی مهاجر نوشته می‌شود.
 • چند قطعه عکس با ابعاد پاسپورتی
 • اصل یا کپی نامه پذیرش دانشگاهی
 • مدارک تحصیلی
 • نامه تصدیق attestation استانی
 • اظهارنامه کاستودین یا قیم (اگر زیر 17 سال دارید)
 • رسید پرداخت هزینه مجوز تحصیلی
 • مدارک زبان IELTS، TOFEL

برای پذیرش در مقطع لیسانس و ارشد، نیاز به رزومه (CV) و انگیزه نامه (SOP) است، موسسه حامی مهاجر این دو مورد را برای همه افراد تنظیم می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که برای پذیرش در مقطع ارشد، علاوه بر ریز نمرات مدارک قبلی، رزومه، انگیزه نامه و مدارک شناسایی، نیاز به توصیه نامه دارید. اگر مقاله ای هم دارید حتما ارائه دهید.

اگر با استادی پلن نیز آشناییت ندارید، نگاهی به مقاله نمونه استادی پلن کانادا بیندازید. در آن مقاله به‌طور کامل به شما در مورد این موضوع توضیح داده‌ایم.

به یاد داشته باشید! پیش از هرچیزی نام تصدیق استانی خود را از محل تحصیل خود اخذ کنید. برای آشنایی با این نامه تحصیلی کافی‌ست همراه‌مان باشید.

نامه تصدیق استانی چیست و چه تفاوتی با CAQ دارد؟

این نامه جدیدا به فهرست مدارک ویزای تحصیلی کانادا اضافه شده است. زیرا از 22 ژانویه 2024 تمامی متقاضیان تحصیل در کانادا (به‌جز دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و دانش‌آموزان) ملزم هستند از استان محل تحصیل خود مجوز تحصیلی دریافت کنند. البته هنوز جزئیات بیشتری درباره نحوه دریافت این گواهی منتشر نشده است.

تفاوت نامه تصدیق attestation با CAQ در استان محل تحصیل است. CAQ یا نامه پذیرش کبک از مدت‌ها پیش برای متقاضیان تحصیل در این استان الزامی بود. این الزام همچنان وجود دارد منتها سایر دانشجویان کانادا نیز پیش از دریافت ویزای تحصیلی باید گواهینامه استانی دریافت کنند.

قوانین جدید ویزای تحصیلی کانادا

مراحل ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش، به‌صورت مرحله‌به‌مرحله مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا را توضیح داده‌ایم. از مراحل اخذ پذیرش گرفته تا فرآیند دریافت ویزا.
مراحل ویزای تحصیلی کانادا

مرحله 1: برای ثبت درخواست، ایتدا باید در سایت اداره مهاجرت کانادا به نشانی www.canada.ca، حساب کاربری ایجاد کنید. تمامی فرایند آپلود مدارک، فرم درخواست و پرداخت هزینه ویزا از طریق این حساب کاربری انجام می‌شود. بنابراین در ورود اطلاعات خود دقت لازم را داشته باشید.
مرحله 2: فرم درخواست ویزا را دانلود کرده و آن را تکمیل، مهر و امضاء کنید. سپس همراه با سایر مدارک در قسمت مربوطه حساب کاربری خود آپلود نمائید.
مرحله 3: هزینه را پرداخت کرده و روی گزینه submit کلیک کنید. با این کار درخواست شما به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شود. پس از این مرحله، باید منتظر  نامه‌ای به نام Biometric Instruction Letter باشید که با استفاده از آن می‌توانید برای انجام پروسه انگشت نگاری کانادا وقت بگیرید.
مرحله 4: به طور مرتب وضعیت درخواست را از طریق حساب کاربری بررسی کنید. چون نامه پاس ریکوئست از طریق همین حساب کاربری ارسال خواهد شد و به‌معنای آن است که پرونده شما توسط اداره مهاجرت مورد قبول واقع شده است و باید اصل پاسپورت‌تان را به سفارت کانادا ارسال کنید. 

به فرایند ارسال پاسپورت به سفارت کشور مقصد برای درج برچسب ویزا، پیکاپ پاسپورت کانادا یا پیکاپ ویزا می‌گویند. این کار را می‌توانید از طریق یکی از شرکت‌های معتبر انجام دهید.

پیکاپ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای دانشجویی کانادا 150 دلار کانادا است. البته این مبلغ هر سال تغییر می‌کند و ثابت نیست. همچنین جهت تمدید این ویزا نیاز است 350 دلار کانادا پرداخت کنید که 200 دلار آن مربوط به حفظ وضعیت تحصیلی و 150 دلار نیز جهت صدور ویزای جدید است.

 • مبلغ لازم برای تمکن مالی: 40000 تا 50000 دلار کانادا
 • مبلغ لازم جهت پرداخت شهریه دانشگاه: هزینه یک‌سال تحصیل در مقطع لیسانس در حدود 15 تا 30هزار دلار کاناداست و هزینه یک‌سال تحصیل در مقطع ارشد، رقمی بین 20 تا 35 هزار دلار کانادا.
 • هزینه انگشت‌نگاری جهت تکمیل پرونده ثبت‌نام: 85 دلار کانادا

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

بررسی ویزای دانشجویی کانادا مدت زمان ثابتی ندارد. باتوجه به شرایط مختلف، ممکن است از 1 روز تا چند ماه طول بکشد. می‌توانید به سایت  www.canada.ca مراجعه کنید.

توصیه ما به شما این است که 4 یا 5 ماه زودتر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. موسسه حامی مهاجر با دریافت وقت فوری سفارت و انگشت نگاری کانادا این امکان را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن ویزای کانادای خود را دریافت نمایند.

نمونه ویزای تحصیلی کانادا

بعد از انجام تمام مراحل اخذ ویزا، ویزای دانشجویی کانادا برای شما صادر می‌‌گردد و این یعنی آغاز فصلی جدید از زندگی شما. هم‌چنین بعد از گرفتن ویزای دانشجویی، می‌توانید برای اخذ اقامت تحصیلی کانادا اقدام نمایید. ویزای تحصیلی که دریافت می‌کنید، مشابه تصویر زیر خواهد بود.

نمونه ویزای تحصیلی کانادا اقامت تحصیلی کانادا

اقامت کانادا از طریق تحصیل! آیا این‌کار شدنی‌ست؟

کانادا برای دانشجویان خود شرایطی در نظر گرفته، تا در صورت تمایل بعد از اتمام فارغ‌التحصیلی در این کشور اقامت کنند. دانشجویان با مجوز کاری (Post-Graduate Work Permit) می‌توانند تا سه سال پس از فارغ التحصیلی در کانادا مانده و کار کنند. پس از یک‌سال در کانادا، این دانشجویان می‌توانند نسبت به اقامت دائم خود در کانادا اقدام نمایند. 

Post-Graduate Work Permit) PGWP) بین هشت ماه تا سه سال اعتبار دارد. یکی از شرایط اقامت تحصیلی در کانادا این است که شما باید ثابت کنید حداقل 12 ماه تجربه‌کاری مستمر و تمام‌وقت در کانادا را داشته‌اید. هم‌چنین، بعد از گذشت 5 سال از اخذ اقامت تحصیلی کانادا، می‌توانید پاسپورت کانادا را بگیرید.

هم‌چنین شما از طریق یکی از روش‌های زیر نیز می‌توانید اقامت تحصیلی کانادا را اخذ کنید.

 • Federal Skilled Worker Class

 • Canadian Experience Class

 • Provincial Nominee Programs

حامی مهاجر و ویزای تحصیلی کانادا!

از جمله خدمات و ویژگی‌هایی که حامی مهاجر برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان در نظر گرفته، شامل موارد زیر است:

 • انجام مراحل پذیرش دانشگاه از جمله جایابی دانشگاه، تنظیم نامه هدف (SOP) و آماده‌سازی رزومه (CV)
 • اپلای نامه هدف و رزومه شما بعد از دریافت تاییدیه پذیرش از دانشگاه
 • تکمیل فرم‌های سفارت، گرفتن وقت سفارت و پرداخت هزینه‌های آن
 • چیدمان مدارک و تنظیم استادی پلن و کاورلتر

مخلص کلام!

به پایان داستان امروزمان هم رسیدیم. تحصیل در کانادا ممکن است به شیوه‌ای مسیر زندگی شما را تغییر دهد که حتی خودتان هم باورتان نشود. دیدید که برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا شرایط سختی وجود ندارد. تنها کاری که باید هنگام گرفتن ویزای تحصیلی کانادا انجام دهید، راهنمایی گرفتن از فردی متخصص و حرفه‌ای‌ست تا دانش و علم کافی در این زمینه را داشته باشد. اگر هم دوست داشتید با کارشناسان ما در ارتباط باشید، بر روی  شماره 02148000957 کلیک نمایید. آن‌وقت، کارشناسان حامی مهاجر به‌طور کامل شما را راهنمایی می‌کنند. 

سوالات پر تکرار راجع‌به ویزای دانشجویی کانادا

پرتکرارترین سوالات حوزه ویزای تحصیل کانادا چه هستند؟ شامل چه مواردی می‌شوند و چه چیزی ذهن متقاضیان را برای اخد این نوع ویزا بیشتر درگیر می‌کند؟ این‌ها، سوالاتی هستند که ما در قسمت پایین به آن‌ها پاسخ داده‌ایم. شاید پرسش شما هم جزو این سوالات باشد، پس همراهمان باشید. 

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا، تا پایان برنامه تحصیلی شما معتبر است. به‌علاوه 90 روز دیگر که برای تمدید اقامت یا خروج از کانادا تصمیم بگیرید. نکته مهم این است، به طور کلی افسر مرزی مهاجرت کانادا با دیدن ویزا و نامه پذیرش تحصیلی، مجوز استادی پرمیت را کاملا متناسب با اندازه دوره تحصیلی به فرد می‌دهد که قطعا قابلیت تمدید هم دارد.

آیا دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟

بله! شما می‌توانید بدون مدرک زبان برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا اقدام فرمایید. اشخاصی که آیلتس ندارند، با شرکت در آزمون‌هایی مانند CAEL ،IBT و ... می‌توانند نسبت به اخذ ویزای تحصیل کانادا اقدام نمایند.

چگونه برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنیم؟

اول باید نامه پذیرش از دانشگاه بگیرید. اگر متقاضی مقطع کارشناسی هستید یا هر مقطعی به‌جز کارشناسی ارشد و دکتری باید برای دریافت نامه پذیرش استانی اقدام کنید. مرحله بعد افتتاح حساب کاربری در سایت اداره مهاجرت کانادا است و همزمان با این کار مدارک خود را نیز جمع‌آوری کنید.

ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشه؟

زمان دقیقی برای دریافت این نوع ویزا وجود ندارد. بستگی به نوع پرونده و شرایط شما دارد. برخی ظرف دو هفته ویزای خود را دریافت می‌کنند. اما مواردی هم وجود دارد که تا 20 هفته به طول می‌انجامد.

آیا ویزای تحصیلی کانادا مصاحبه دارد؟

به‌طور معمول دریافت ویزای دانشجویی کانادا مصاحبه ندارد. اما بسته به ملیت و صلاحدید کارشناس پرونده ممکن است وقت مصاحبه برای شما تعیین شود.

درصد قبولی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

در سال‌های اخیر نرخ پذیرش دانشجویان خارجی کانادا افزایش داشته است. به‌طوری‌که تعداد این قشر از دانشجویان در این کشور به 900 هزار نفر رسید. اما از سال میلادی جدید قرار است درصد پذیرش ویزای تحصیلی کانادا از تمامی ملیت‌ها 35 درصد کاهش یابد که البته متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را شامل نمی‌شود.

با ویزای تحصیلی کانادا کجا میشه رفت؟

بعد از یک ترم تحصیل در کشور کانادا امکان سفر بدون محدودیت به جزایر کارائیب، آنگولا، کاستاریکا، پاناما، کوبا، جمهوری دومینیکن، ارمنستان، گرجستان و قطر را دارید. 

آیا امکان زایمان در کانادا با ویزای تحصیلی وجود دارد؟

بله نه‌تنها هیچ منع قانونی برای بارداری حین تحصیل در کانادا وجود ندارد بلکه بیمه تحصیلی بخشی از هزینه‌های غربالگری و زایمان را پوشش می‌دهد. همچنین شما اجازه خواهید داشت از دانشگاه، مرخصی زایمان یک‌ساله دریافت کنید. اما توجه داشته باشید که به‌هیچ عنوان نمی‌توانید ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل کنید. چون با تولد فرزند در کانادا، فقط به خود او تابعیت کانادا اعطا می‌شود و پدر و مادر فرزند تنها تا پایان مهلت ویزای خود اجازه حضور در این کشور را دارند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
Mohammad Jawad Sarwari
سلام وقت شما بخیر من از کابل افعانستان هستم به تازه گی امتحان تافل پاس کردم ۹۶ نمره گرفته ام و حالا دنبال درس و تحصیل در کانادا می باشم در این زمینه خواهش همکاری دارم .
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیزم. لطفا با شماره تلفن موسسه تماس بگیرید تا شرایطتون برای تحصیل در کانادا بررسی شود. 02148000957