20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
گرین کارت آمریکا چیست؟ انواع و راه های دریافت

گرین کارت آمریکا، نوعی کارت شناسایی مختص مقیم دائم آمریکا است و دارندگان این کارت می‌توانند از بیشتر حقوق یک شهروند آمریکایی بهره‌مند شوند. ما دراین مقاله قصد داریم تا به بررسی جامع گرین کارت آمریکا بپردازیم و درباره راه‌های دریافت آن و اینکه چگونه می‌توانیم گرین کارت آمریکا را بگیریم، صحبت کنیم. همچنین توضیحاتی درباره انواع گرین کارت، مزایا گرین کارت آمریکا، قیمت گرین کارت آمریکا و مدت زمان اعتبار آن خدمت شما ارائه می‌دهیم. در آخر نیز به بررسی قوانین و وظایف دارندگان گرین کارت، تفاوت گرین کارت با پاسپورت و پاسخ به سوالات متداول درباره گرین کارت آمریکا می‌پردازیم.

موسسه حامی مهاجر، با داشتن تخصص و تجربه‌ای طولانی در زمینه اخذ انواع ویزای آمریکا، مشاوره تخصصی برندگان لاتاری، برگزاری تور سفارتی و ماک سفارتی می‌تواند دراین مسیر همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا چیست؟

اگر بخواهیم به سوال گرین کارت آمریکا چیست پاسخ بدهیم، باید بگوییم گرین کارت آمریکا یا کارت اقامت دائم آمریکا، سندی است که به دارنده آن امکان زندگی و کار دائمی در هر نقطه از ایالات متحده را می‌دهد. دارندگان گرین کارت تقریبا بسیاری از حقوق یک شهروند آمریکایی را دارند و همچنین پس از سه یا پنج سال واجد شرایط شهروندی ایالات متحده هستند.

گرین کارت ایالات متحده حاوی اطلاعات زیر است:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره USCIS
 • نوع گرین کارت
 • کشور محل تولد
 • تاریخ تولد
 • جنسیت
 • تاریخ انقضا
 • تاریخ صدور
 • اثر انگشت
 • عکس دارنده گرین کارت

پشت گرین کارت آمریکا در تصویر زیر:

پشت گرین کارت آمریکا

راه‌های دریافت گرین کارت آمریکا

روش‌های مختلفی برای دریافت ویزای مهاجرتی آمریکا وجود دارد که به واسطه آنها می‌توان مقیم دائم آمریکا شد و گرین کارت آمریکا را دریافت کرد. یکی از راه‌‌های گرفتن گرین کارت آمریکا، داشتن یک شغل در آمریکا یا دریافت جاب آفر(پیشنهاد شغلی) از یک کارفرمای آمریکایی است.

همچنین  سرمایه گذاری در آمریکا هم یکی دیگر از روش های گرفتن گرین کارت آمریکا محسوب می‌شود. علاوه براین درصورت داشتن خانواده یا اقوام نزدیک در آمریکا می‌توان به واسطه آنها گرین کارت آمریکا را دریافت کرد. اما راحت‌ترین روش برای دریافت گرین کارت ، شرکت در لاتاری است. افرادی که در لاتاری آمریکا برنده شوند اقامت دائم آمریکا را کسب می‌کنند.

انواع گرین کارت آمریکا

انواع گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا بسته به شرایط و نحوه دریافت آن انواع گوناگونی دارد. رایج ترین آن‌ها عبارتند از:

 • گرین کارت خانوادگی

اگر شما از بستگان نزدیک یک شهروند ایالات متحده یا  دارنده گرین کارت هستید، آنها می توانند با ارسال یک درخواست I-130 به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) به شما در دریافت گرین کارت کمک کنند. اگر USCIS درخواست را تأیید کند، سپس به لیست انتظار ویزا اضافه می شوید و پس از رسیدن نوبت شما و انجام مصاحبه، می‌توانید گرین کارت خود را دریافت کنید.

برای اطلاع از انواع گرین کارت خانوادگی، مقاله ویزاهای خانوادگی آمریکا را بخوانید.

 • گرین کارت کاری

نوع دیگر گرین کارت، گرین کارت مبتنی بر اشتغال است. برای دریافت این نوع گرین کارت، متقاضیان باید از تحصیلات یا تخصص و مهارت بالایی برخوردار باشند. آنها باید ثابت کنند که تخصص و مهارت های بالایی دارند که به نفع جامعه است. با این حال، کارفرمای آمریکایی باید مطمئن شود که هیچ کارگر آمریکایی واجد شرایطی برای پر کردن این موقعیت شغلی وجود ندارد تا بتواند شخصی را از خارج ایالات متحده استخدام کند. انواع ویزاهای مبتنی بر استخدام وجود دارد که عبارتند از:

EB1

افراد با توانایی‌های فوق العاده یا اساتید و محققان برجسته، مدیران و مدیران اجرایی

EB2

افراد دارای مدرک پیشرفته یا توانایی استثنایی

EB3

کارگران ماهر و حرفه ای

EB4

مهاجران ویژه و کارگران مذهبی

EB5

سرمایه گذاران

برای اطلاع از جزئیات و شرایط هریک از این ویزاها، مقاله انواع ویزای کار آمریکا را بخوانید.

 • گرین کارت سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری‌های زیاد در یک شرکت آمریکایی، امکان اخذ گرین کارت  آمریکا وجود دارد. حداقل مبلغ برای این امر در مناطق روستایی یا مناطق از نظر اقتصادی ضعیف 900.000 دلار است. در سایر مناطق، 1.8 میلیون دلار برای سرمایه گذاری مورد نیاز است.

برای اطلاع از شرایط سرمایه گذاری در آمریکا، مقاله ویزای EB5 و ویزای E2 را بخوانید.

 • گرین کارت بشردوستانه

افرادی که به دلیل فرار از آزار و شکنجه به دلیل ملیت، عقاید، نا آرامی های مدنی یا سایر عوامل اجتماعی وارد ایالات متحده شده اند، ممکن است واجد شرایط دریافت گرین کارت بشردوستانه باشند. با این حال، روند درخواست برای گرین کارت های بشردوستانه می تواند پیچیده باشد.

 • گرین کارت لاتاری

در سال 1990، دولت ایالات متحده یک برنامه تنوع نژادی را اجرا کرد که از طریق آن هزاران مهاجر می توانند ساکن دائم ایالات متحده شوند. لاتاری ساده ترین راه برای اکثر مردم برای دریافت گرین کارت است. لاتاری سالانه 50000 گرین کارت صادر می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لاتاری، مقاله لاتاری آمریکا را بخوانید.

مزایای گرین کارت آمریکا

داشتن گرین کارت ایالات متحده تقریباً بسیاری از حقوق یک شهروند ایالات متحده را به دارنده آن می دهد. این حقوق و مزایا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اقامت نامحدود در آمریکا
 • مجوز کار نامحدود در آمریکا
 • ورود و خروج نامحدود و آسان بدون ویزا
 • واجد شرایط بودن برای دریافت مزایای فدرال
 • حق تحصیل در دانشگاه های آمریکا تا 80 درصد ارزان تر
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی آمریکا
 • امکان وام فدرال برای دانشجویان
 • دارندگان گرین کارت معمولا تحت تأثیر تحریم های سفر قرار نمی گیرند
 • اعضای خانواده (همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال) به طور خودکار واجد شرایط دریافت گرین کارت هستند
 • درخواست شهروندی ایالات متحده پس از 3 یا 5 سال

هزینه گرین کارت آمریکا

هزینه گرین کارت آمریکا

بسته به نوع گرین کارت، هزینه‌های دریافت گرین کارت برای هرشخص متفاوت است.  هزینه‌هایی که دریافت هرنوع ویزای مهاجرتی ممکن است به همراه داشته باشد متغیر است و نمی‌توان یک هزینه دقیق تعیین کرد. اما به‌طور کلی هزینه‌های اصلی گرین کارت آمریکا به شرح زیر است:

هزینه‌های اصلی گرین کارت

هزینه پردازش

325 - 345  دلار

هزینه مهاجرت USCIS

220 دلار

هزینه خدمات بیومتریک

85 دلار

هزینه معاینات پزشکی

400 – 500 دلار

اعتبار گرین کارت آمریکا

اگر شما یک مقیم دائم قانونی هستید، پس مجوز اقامت و کار شما برای ایالات متحده مادام العمر معتبر است. با این وجود، ارزش گرین کارت آمریکا به عنوان یک مدرک هویتی فقط 10 سال اعتبار دارد و باید به موقع تمدید شود. شما باید فرآیند تمدید را حداکثر 6 ماه قبل از انقضای گرین کارت از طریق فرم I-90 USCIS آغاز کنید.

اما شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث شود گرین کارت شما منقضی شود. در ادامه راجع‌به آن‌ها حرف می‌زنیم.

قانون جدید گرین کارت آمریکا

احتمالا شما هم شنیده‌اید که هرازچندگاهی، از قانون جدید گرین کارت آمریکا حرف می‌زنند؛ اما حقیقت این است که قوانین گرین کارت آمریکا کاملا روشن هستند و کمتر دچار تغییر می‌شوند. در ادامه، به برخی از این قوانین گرین کارت آمریکا می‌پردازیم که با رعایت‌نکردنشان، گرین کارت افراد منقضی می‌شود.

 • افراد نباید بیش از 364 روز پیاپی خارج از آمریکا باشند؛
 • اگر فردی پاسپورت آمریکا را دریافت کند، دیگر گرین کارتش منقضی می‌شود؛
 • چنانچه فردی گرین کارت خود را به کنسولگری ایالات متحده یا مرکز خدمات USCIS تحویل دهد، گرین کارتش باطل می‌شود
 • پرهیز از ارتکاب اعمال مجرمانه
 • پرهیز از نقض قوانین مهاجرت

قوانین و وظایف داشتن گرین کارت

افراد دارای گرین کارت، مسئولیت‌های خاصی را به عنوان مقیم دائم آمریکا برعهده دارند. این افراد باید از قوانین و مسئولیت‌های خاصی پیروی کنند. این قوانین و مسئولیت‌ها عبارتند از:

 • دارندگان گرین کارت مانند شهروندان آمریکایی باید اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارسال کنند و درآمد خود را به IRS و همچنین مقامات مالیاتی ایالت خود گزارش دهند.
 • دارندگان گرین کارت موظف به اطاعت از قوانین آمریکا و قوانین ایالت محل سکونت خود هستند.
 • یک مقیم دائم آمریکا باید همیشه گرین کارت معتبر خود را همراه داشته باشد.
 • آقایان دارنده گرین کارت بین سنین 18 تا 25 سال، باید برای خدمات نظامی ثبت نام کنند.

تفاوت گرین کارت با پاسپورت

به‌طورکلی گرین کارت مختص مقیم دائم آمریکا است و پاسپورت آمریکا مختص شهروند آمریکایی است.

گرین کارت یک مجوز برای اقامت دائم در ایالات متحده است و همانطور که گفتیم افراد دارای گرین کارت از بسیاری از حقوق شهروندان ایالات متحده برخوردار هستند. در حالی که دارندگان گرین کارت می توانند در ایالات متحده زندگی و کار کنند و از اکثر مزایا و حقوق یک شهروند ایالات متحده برخوردار شوند، اما برخی محدودیت‌های کمی نیز وجود دارد. این محدودیت ها عبارتند از:

 • دارندگان گرین کارت حق رای ندارند.
 • دارندگان گرین کارت نمی‌توانند برای موقعیت‌های  سیاسی نامزد شوند.
 • دریافت گرین کارت برای اعضای خانواده شهروندان آمریکایی در اولویت بالاتری نسبت به دارندگان گرین کارت قرار دارد.

تفاوت گرین کارت با پاسپورت

 

سخن پایانی

ما دراین مقاله به بررسی گرین کارت و انواع آن پرداختیم و راه‌های دریافت گرین کارت آمریکا را شرح دادیم. گفتیم که گرین کارت آمریکا مختص مقیم دائم آمریکا است که به دارنده آن امکان زندگی و کار در ایالات متحده را می‌دهد. همچنین درباره مزایای گرین کارت آمریکا، هزینه و قوانینش نیز صحبت کردیم. و در آخر نیز به بررسی قوانین گرین کارت آمریکا و تفاوت آن با پاسپورت آمریکایی پرداختیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به آمریکا، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به سوالات متداول درباره گرین کارت آمریکا

در ادامه، برخی از سوالات رایج درباره گرین کارت آمریکا را به‌اتفاق بررسی می‌کنیم.

گرین کارت آمریکا چندسال اعتبار دارد؟

اعتبار گرین کارت آمریکا 10 سال است و هر 10 سال باید برای تمدید آن اقدام کرد.

با داشتن گرین کارت به کدام کشورها بدون ویزا می‌توانم سفر کنم؟

دارندگان گرین کارت آمریکا بدون داشتن ویزا می‌توانند به کشورهای کانادا، مکزیک، کاستاریکا، گرجستان، جزایر ویرجین بریتانیا، آروبا و کوراسائو، بالکان، سنگاپور و پرو سفر کنند.

چه زمانی بعد از گرفتن گرین کارت میتوانم برای شهروندی اقدام کنم؟

پس از گذشت پنج سال از دریافت گرین کارت (یا سه سال برای گرین کارت ازدواج) می توانید برای شهروندی( سیتیزن شیپ)  ایالات متحده درخواست دهید.

آیا بعد از گرفتن گرین کارت می‌توانم به خارج از آمریکا بروم؟

بله، با داشتن گرین کارت می‌توانید به خارج از آمریکا سفر کنید و برای بازگشت مجدد به آمریکا نیاز به ویزا ندارید. اما مدت اقامت شما در خارج از آمریکا باید کمتر از یک سال باشد.

من گرین کارت دارم ولی دو سال را در خارج از آمریکا بوده‌ام اکنون می‌توانم مجدد به آمریکا برگردم؟

دارندگان گرین کارت که بیش از یک سال در خارج از ایالات متحده اقامت داشته‌اند برای بازگشت مجدد نیاز به مجوز ورود یا ویزا دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین مورد می‌توانید مقاله ویزای بازگشت مقیم دائم(sb1) را بخوانید.

گرین کارت آمریکا چه مزایایی دارد؟

از جمله فواید گرین کارت آمریکا، می‌توانیم به اخذ اقامت دائم آمریکا، امکان زندگی در تمام ایالت‌های این سرزمین، تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی و... اشاره کرد. گفتنی است ما دربارۀ مزایای داشتن گرین کارت آمریکا یا همان امتیازات گرین کارت آمریکا در همین مطلب توضیح داده‌ایم. اگر دوست داشتید، بخوانیدش.

شرایط گرین کارت آمریکا چیست؟

به‌طور کلی، بسته به نوع ویزای درخواستی، شرایط گرین کارت آمریکا فرق می‌کند. با این حال برای حفظ این سند، پیروی از برخی قوانین گرین کارت آمریکا مثل پیروی از قوانین مهاجرتی ضروری است. لازم‌به‌ذکر است دربارۀ این قوانین، ما در طول مطلب صحبت کرده‌ایم.

معلومات درباره گرین کارت آمریکا چقدر است؟

امروزه دیگر همه می‌دانیم که گرین کارت ایالات متحده، سندی است که امکان اقامت دائم را در این سرزمین برای ما فراهم می‌کند. ضمنا دربارۀ شرایط، مدارک و هزینه‌های اخذ این سند هم اطلاعات کافی داریم؛ بنابراین معلومات در مورد گرین کارت آمریکا به‌حد کافی است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 4 | کل دیدگاه های تایید شده: 2
زهرا
چقدر بعد از گرفتن گرین کارت میشه برای سیتیزنی امریکا اقدام کرد؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

معمولا پس از 5 سال از دریافت گرین کارت می‌توانید برای سیتیزنی اقدام کنید.

محمدعلی «صلواتی»
میخوام ثبت نام گرین کارت کنم ولی نمیدونم چه کار باید کنم ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

هم‌اکنون مهلت ثبت نام لاتاری به‌پایان رسیده است؛

اما برای ثبت نام در لاتاری سال بعد، می‌توانید اواسط مهرماه سال بعد ثبت نام خود را به حامی مهاجر بسپارید.