20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان 2024

آیا آرزو دارید تحصیلات خود را در یکی از بهترین مراکز آموزش‌عالی کانادا دنبال کنید؟ آیا برای حضور در این کشور دغدغه نمره زبان را دارید؟ بسیاری از متقاضیان ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان دنیا از جمله کانادا، نگران نمره خود هستند، اما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و با شرایط پذیرش تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان آشنا شوید. 
بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بخصوص دانشجویان ایرانی به دنبال راه‌هایی برای تحصیل در کانادا بدون آیلتس هستند. چون ممکن است هزینه آزمون برای آنها زیاد باشد، یا زمان کافی برای آماده شدن برای آزمون را نداشته باشند. دلایل این افراد هرچه باشد، راه‌حلی برای این مسئله وجود دارد. 
از آنجایی که تعداد متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی این کشور روز به روز بیشتر می‌شود و تمامی این افراد امکان ارائه مدرک زبان را ندارند، برخی از مراکز آموزشی کانادا شرایطی را فراهم کردند تا افرادی که مدرک زبان ندارند نیز بتوانند برای این نوع ویزا اقدام کنند.

در ادامه این مقاله می‌توانید با شرایط پذیرش بدون مدرک زبان در موسسات آموزشی کانادا آشنا شوید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر دارید، با کارشناسان موسسه حامی مهاجر با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

شاید فکر کنید که گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بدون IELTS غیرممکن است. اما به حامی مهاجر اعتماد کنید. با حامی مهاجر یادگیری در دانشگاه‌های کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است. اما اگر بخواهید در دانشگاه‌هایی با رتبه خیلی بالا تحصیل کنید، بدون مدرک زبان ممکن است شانس شما کاهش پیدا کند.

پس از رعایت معیارهای خاص، با حامی مهاجر برای ویزای تحصیلی بدون آیلتس در کانادا اقدام کنید.

چه افرادی بدون مدرک زبان در کانادا می توانند تحصیل کنند؟

بطور کلی پذیرش در دانشگاه کانادایی بدون مدرک زبان شامل سه گروه زیر می‌شود:

1- کسانی که در دانشگاه‌هایی پذیرش می‌گیرند که نیاز به مدرک زبان ندارد.

برخی از دانشگاه‌های این کشور، به‌ویژه دانشگاه‌های خصوصی، بدون نیاز مدرک زبان یا با حداقل نمره دانشجو می پذیرند.

2- کسانی که قبلا تحصیلات دانشگاهی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان داشته باشند.

دومین گروهی که بدون نیاز به ارائه مدارک تسلط به زبان انگلیسی امکان تحصیل را دارند، افرادی هستند که تحصیلات قبلی به زبان انگلیسی داشته باشند. این افراد می‌توانند نامه‌ای از کالج یا دانشگاهی ارائه دهند که قبلا در آن تحصیل کرده‌اند. این دوره تحصیلی نیز می‌تواند گویای تسلط افراد به زبان انگلیسی باشد و بهتر است که در نامه‌ای که از کالج می‌گیرند به مدارکی اشاره کنند که مربوط به تسلط به زبان انگلیسی است و به منزله مجوز برای تحصیل در آن دانشگاه حساب می‌شود.

3- کسانی که پذیرش می‌گیرند ولی قبل از شروع کلاس‌های دانشگاه در دوره‌های فشرده زبان در کانادا شرکت می‌کنند.

سومین گروه کسانی هستند که می‌خواهند در دوره کامل زبان انگلیسی در کانادا شرکت کنند و تسلط کافی برای حضور در دانشگاه‌های کانادا را ندارند. این افراد می‌توانند برای ادامه پیشبرد تحصیلی اقدام کنند، به این شرط که ادامه تحصیل آن‌ها پس از گذراندن دوره یادگیری زبان انگلیسی یا برنامه ESL باشد. برنامه ESL یا برنامه انگلیسی به عنوان زبان دوم یک دوره 1 تا 5 ترمه است.

درخواست برای شرکت در برنامه ESL باید ضمن ارائه درخواست ویزای تحصیلی کانادا ارائه شود، دانشجویان در صورتی که نمره قابل قبول در برنامه ESL بگیرند اجازه شرکت در کلاس‌های دانشگاه را پیدا خواهند کرد. به زبان ساده شما درخواست می‌دهید که زبان انگلیسی را در خود کانادا یاد بگیرید، سپس می‌توانید تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنید. این امکان برای کسانی است که آزمون آیلتس را سخت یا بیش از حد چالش ‌برانگیز می‌دانند.

تحصیل کارشناسی در کانادا بدون مدرک زبان

در حالت عادی تحصیل در مقطع کارشناسی در اکثر دانشگاه‌های کشور کانادا نیاز به مدرک زبان دارد. برای پذیرش در این مقطع بهتر است حداقل نمره 6.5 برای آیلتس و یا تافل با نمره حداقل 85 را داشته باشید (تعداد بسیار محدودی از دانشگاه‌ها حداقل نمره 105 برای دولینگو را قبول می‌کنند). اگر بدون مدرک زبان برای اخذ پذیرش و ویزا اقدام کنید، می‌توانید در دوره‌های یادگیری زبان انگلیسی در کانادا شرکت کنید که مستلزم هزینه اضافه است. همان‌طور که اشاره کردیم این دوره‌ها تحت عنوان ESL برگزار می‌شود و بین 1 الی 5 ترم است همچنین حضور در دانشگاه‌های کانادا مستلزم کسب نمره قابل قبول در این دوره است. برای کسب اطلاعات بیشتر، شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا را مطالعه کنید.

پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا بدون مدرک زبان

پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا بدون مدرک زبان شرایط دشوارتری دارد. با این حال دانشگاه‌هایی وجود دارند که شرایط پذیرش بدون مدرک زبان را در مقطع کارشناسی ارشد فراهم کرده باشند. مراحل این نوع پذیرش کاندیشنال در دوره کارشناسی ارشد همانند دوره کارشناسی است و مستلزم شرکت در دوره‌های ESL است.

پذیرش دکتری در کانادا بدون مدرک زبان

بطور کلی حداقل مدرک مورد نیاز برای مقطع دکترا، مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ها و موضوعات مرتبط است. برخلاف برخی از دانشگاه‌های سایر کشورها ورود به مقطع دکترا بلافاصله بعد از مقطع کارشناسی ارشد امری نادر و سخت است. بعضی از دانشگاه‌ها دانشجویان را مجاز می‌کنند تا در دوره دکترا شرکت کنند ولی طول دوره دکترا را افزایش می‌دهند تا عدم شرکت در دوره آموزش اضافی مقطع کارشناسی ارشد را جبران کنند.

پذیرش در مقطع دکترا خصوصاً در کانادا رقابتی است و حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این مقطع 3 از 4.33 در مقطع ارشد تعیین شده است. سطح زبان مورد نظر برای پذیرش در این مقطع متغیر است و سطح مشخصی برای آن وجود ندارد.

مدارس کانادا بدون مدرک زبان

مدارس کانادا به‌دلیل نیاز نداشتن به مدرک زبان، متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. یکی دیگر از دلایلی که والدین جهت تحصیل در مدارس کانادا برای فرزندان خود اقدام می‌کنند، اجازه دریافت ویزای همراه پدر و مادر است.

 

دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان

دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان

اگر از سطح قابل قبولی در تسلط به زبان انگلیسی برخوردار هستید، اما تا به حال در آزمون‌های تافل آیلتس یا دولینگو شرکت نکرده‌اید و به هر دلیلی تمایلی ندارید که در این آزمون‌ها شرکت کنید، برای ارتقا دانش در کانادا می‌توانید دانشگاه‌هایی را جستجو کنید که مدرک زبان نمی‌خواهند. اگر از سایت‌های دانشگاه‌ها بازدید کنید می‌توانید دانشگاه‌هایی را پیدا کنید که اشاره‌ای به مدرک آیلتس، تافل یا غیره نکرده‌اند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان برای کسانی است که به دلیل رشته، شغل، کشورهایی که در آن‌ها زندگی کرده‌اند و دلایل دیگر، تسلط قابل قبولی در زبان انگلیسی دارند و دلیلی ندارد که برای آزمون‌هایی مانند آیلتس وقت صرف کنند و همچنین می‌دانند که می‌توانند در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنند و مشکلی نخواهند داشت. در زیر می‌توانید چند نمونه از این دانشگاه‌ها را مشاهده کنید:

 • دانشگاه کنکوردیا (Concordia)
 • کالج کامبرین (Cambrian)
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Newfoundland)
 • دانشگاه رجینا (Regina)
 • دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan)
 • دانشگاه وینیپگ (Winnipeg)
 • دانشگاه براک (Brock)
 • دانشگاه کارلتون (Carleton)

تحصیل در کبک بدون مدرک زبان

مردم کبک به زبان اصلی خود یعنی فرانسوی صحبت می‌کنند و ارتقا دانش در کبک از ابتدایی تا متوسطه به زبان فرانسوی انجام می‌شود. در کالج‌ها و دانشگاه‌های کبک، تدریس به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی است. بنابراین قبل از پذیرش، این مورد را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرایط تحصیل در کانادا به زبان فرانسوی را مطالعه کنید.

اما در کبک چطور؟ آیا مهاجرت تحصیلی به کبک، بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

آموزش در کبک کانادا بدون آیلتس دیگر مشکل بزرگی نیست. زیرا اکثر دانشگاه‌های کانادایی واقع در کبک از شرایط آیلتس چشم پوشی کرده‌اند اگر متقاضی بتواند مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز خود را با مدارک جایگزین آیلتس ثابت کند.

آزمون‌های جایگزین آیلتس مورد قبول دانشگاه‌های کبک

 • DET: مدرک دولینگو
 • TOFEL: مدرک تافل
 • PTE: مدرک پیرسون
 • CAEL: آزمون زبان انگلیسی دانشگاهی کشور کانادا
 • CANTEST: آزمون کانادایی انگلیسی برای محققان و کارآموزان
 • CPE: زیرمجموعه آزمون‌های کمبریج سطح C2
 • CELPIP: آزمون زبان سلپیپ
 • CAE: یکی از آزمون های دانشگاه کمبریج سطح C1
 • AEPUCE: برنامه آکادمیک انگلیسی برای ورود به دانشگاه و کالج

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

 • مدرک شناسایی معتبر به جهت درخواست ویزای کانادا (شناسنامه، پاسپورت)
 • مدرک شغلی معتبر برای اخذ ویزای کانادا
 • معادلسازی تمامی مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزا توسط شرکت های معتبری همچون WES
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی ( فقط پول نقد)
 • تکمیل و بررسی فرم اطلاعات شخصی جهت درخواست ویزای کانادا
 • ارائه پرینت از مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 • پاسپورتی که منقضی نشده باشد (اگر پاسپورت قدیمی دارید و مهر ویزای کشورهای دیگر در آن ثبت شده است، حتما آن را ارائه دهید)
 • استادی پلن (study plan) که توسط موسسه حامی مهاجر نوشته می‌شود.
 • چند قطعه عکس با ابعاد پاسپورتی

برای پذیرش در مقطع لیسانس و ارشد که نیاز به رزومه (CV) و انگیزه نامه (SOP) است، موسسه حامی مهاجر این دو مورد را برای همه افراد تنظیم می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که برای پذیرش در مقطع ارشد، علاوه بر ریز نمرات مدارک قبلی، رزومه، انگیزه نامه و مدارک شناسایی، نیاز به توصیه نامه دارید. اگر مقاله ای هم دارید حتما ارائه دهید.

مدارک لازم برای موسسات آموزشی کبک

علاوه بر موارد گفته شده، افرادی که اقامت دائم کانادا ندارند یا شهروند کانادا نیستند، و می‌خواهند بیشتر از 6 ماه در کبک تحصیل کنند، باید گواهی CAQ (گواهی پذیرش از کبک) و مجوز تحصیل دریافت کنند.

برای این منظور دانشجو با نوشتن نامه پذیرش برای درخواست  Certificate of Acceptance of Quebec، نشان می‌دهد که در یکی از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه مورد پذیرش قرار گرفته است. توجه کنید که باید قبل از آمدن به کبک این درخواست از طریق MIDI داده شود.

هزینه تحصیلی بدون مدرک زبان در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان انگلیسی تنها یک تفاوت قابل توجه با تحصیل عادی در کانادا دارد. یعنی هزینه کلاس‌های فشرده زبان یا برنامه‌های ESL که در بالا به آن اشاره کردیم. شما می‌توانید در مقاله هزینه ادامه تحصیل در کانادا در سایت حامی مهاجر، به تفصیل از هزینه‌های هر مقطع تحصیلی و ایالت‌های مختلف کانادا مطلع شوید.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

سخن پایانی

کانادا به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته می شود که بیش از 223 دانشگاه دولتی و خصوصی و تقریباً 15000 برنامه تحصیلی را در خود جای داده است. با اینکه داشتن مدرک زبان انگلیسی، یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های رتبه بالای کانادا است، ولی بعضی از دانشگاه‌ها دانشجویان بین‌المللی را بدون مدرک زبان می‌پذیرند.

پیشنهاد ما به کسانی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، آمریکا یا اروپا هستند، این است که به تنهایی اقدام نکنند و پرونده خود را به مشاوران حرفه‌ای مهاجرت بسپارند. اگر شما متقاضی ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان باشید، شرایط ویژه‌ و پیچیده‌تری خواهید داشت. یک مشاوره خوب می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی شما را دگرگون کند، درحالی که یک اشتباه می‌تواند فرصت‌ تحصیل این کشور را از شما بگیرد.

سوالات متداول

آیا هزینه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بیشتر است؟

بله، زیرا هزینه کلاس‌های فشرده زبان نیز به آن‌ها اضافه می‌شود. البته اگر بخاطر داشتن تحصیلات قبلی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان از مدرک زبان معاف نشده باشید.

ارزش مدرک تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان پایین است؟

فرقی ندارد، شما به دوره‌های دانشگاهی وارد نمی‌شوید مگر در زمانی که نمره زبان مورد نظر را کسب کنید. این نوع مهاجرت فقط به شما امکان می‌دهد قبل از شروع تحصیلات در کانادا زبان بیاموزید.

آیا همه دانشگاه های کانادا تحصیل بدون مدرک زبان را قبول می‌کنند؟

خیر، اما به این معنا نیست که مجبور هستید دانشگاه سطح پایینی را انتخاب کنید.

پذیرش تحصیلی دکتری بدون مدرک زبان در کانادا چگونه است؟

تحصیل در درمقطع دکترا در کانادا نیازمند مدرک زبان است و بدون مدرک زبان ممکن نیست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0