اخذ اقامت صربستان

کشور صربستان برای مهاجران، کشوری محبوب به شمار می آید و برای اخذ اقامت صربستان راه های متفاوتی وجود دارد. این راه ها از طریق اخذ اقامت صربستان از طریق کار، اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل، اخذ اقامت صربستان از طریق خرید ملک، اخذ اقامت صربستان از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت صربستان از طریق ازدواج هستند.

درباره صربستان

کشور صربستان واقع در جنوب اروپا است که بخش جنوبی جلگه پانونی و جنوب شبه جزیره بالکان را در برگرفته است. صربستان در شمال با کشور مجارستان، در شرق با رومانی و بلغارستان، در جنوب با مقدونیه و مونته نگرو و در غرب با کرواسی و بوسنی هم مرز است. پایتخت کشور صربستان شهر بلگراد است و زبان رسمی مردم صربستان، صربی می باشد. مساحت این کشور 88.361 کیلومتر مربع و جمعیت صربستان حدود 7 میلیون نفر است.

اخذ اقامت صربستان از طریق کار

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت صربستان از طریق کار را دارند، به مجوز کار نیاز دارند. مجوز کار را نباید با مجوز اقامت اشتباه گرفت. انواع مجوز کار وجود دارد و در یک بازه زمانی مشخص فرد می تواند یک نوع مجوز کار در اختیار داشته باشد. مجوز کار برای شما امکان کار برای کارفرمایی را فراهم می کند. این مجوز به افراد زیر تعلق می گیرد:
 • خارجیانی که مجوز اقامت دائم داشته باشند
 • خارجیانی که پناهنده صربستان باشند
 • خارجیانی که به دسته خاصی تعلق داشته باشند
در صورتی که قصد اقامت صربستان از طریق کار را دارید باید دعوت نامه کاری از طرف کارفرمایی داشته باشید. کارفرما باید اطمینان حاصل کند که نیروی کار صربی برای کار مورد نظر شما وجود ندارد و سپس اقدام به جذب افراد خارجی کند. برای صرفه جویی در زمان می توانید همزمان با درخواست مجوز اقامت از کارفرما بخواهید تا فرایندهای مربوط به کار را انجام دهد. پس از گذراندن این مرحله می توانید به سفارت صربستان مراجعه و مجوز کار را دریافت کنید. باید توجه داشته باشید که در صربستان تنها می توانید در زمینه ای فعالیت کنید که مجوز آن را دریافت کرده اید.

اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل

سیستم آموزش عالی صربستان با استانداردهای اروپایی مطابقت دارد و از سیستم انتقال اعتبار اروپایی (ECTS) استفاده می کند. دانشگاه های صربستان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا خدمات تحصیلی ارائه می کنند و بیشتر رشته ها به زبان صربستانی ارائه می شوند. دانشگاه های صربستان از مقطع کارشناسی ارشد رشته های گوناگونی شامل برنامه های مدیریتی، بانکی، اقتصاد، علوم سیاسی، هنر، کشاورزی، ارتباطات، علوم رایانه و مهندسی را ارائه می دهند. متقاضیان اخذ اقامت صربستان از طریق تحصیل می توانند با یک ویزای توریستی وارد صربستان شوند و درخواست ویزای تحصیلی کنند. مدت زمان دریافت این ویزا معمولا 3 هفته است و امروزه همه دانشجویان جدید تحت برنامه های اصلاح شده در همه موسسات آموزش عالی صربستان تحصیل می کنند.
 • تحصیل در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال
 • تحصیل در مقطع فوق لیسانس 1 تا 2 سال
 • تحصیل در مقطع دکتری حداقل 3 سال طول

شرایط پذیرش دانشجو در صربستان

الزام اولیه برای ورود به مقطع لیسانس و برنامه های یکپارچه، اتمام تحصیلات متوسطه و گذراندن آزمون ورودی است. آزمون های ورودی معمولا در اوایل ماه جولای و اوایل ماه سپتامبر برگزار می شود. رتبه بندی داوطلبان بستگی به آزمون ورودی و موفقیت در سطح تحصیلات قبلی دارد.

هزینه تحصیل در صربستان

هزینه تحصیل در صربستان در دانشگاه های دولتی، معمولا به صورت رایگان می باشد، اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه ای پرداخت کنید که می تواند تا 20000 یورو باشد.

اخذ اقامت صربستان از طریق خرید ملک

برای اخذ اقامت صربستان از طریق خرید ملک باید در بخش املاک صربستان سرمایه گذاری نمایید. هزینه های این روش به تعداد افراد خانواده متفاوت خواهد بود. متقاضی باید یک ملک مورد تایید در شهر بلگراد، پایتخت این کشور خریداری کند. در این صورت فرد تا سه سال اجازه فروش ملک را نخواهد داشت. هزینه های اقدام برای این روش از حداقل 100000 یورو برای متقاضی و همسرش تا 500000 یورو متغیر است. علاوه بر این هزینه ها، هزینه اضافی هم به ازای هر فرزند دریافت می شود که چیزی در حدود 25000 یورو است. جمع هزینه های یک فرد متقاضی اخذ اقامت صربستان از طریق خرید ملک چیزی حدود 132500 یورو می باشد که شمال موارد زیر است:
 • هزینه های خدمات دولت
 • هزینه خرید ملک
 • دستمزد وکیل
 • هزینه بررسی پیشینه

اخذ اقامت صربستان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت صربستان از طریق سرمایه گذاری در کشور صربستان در حال رشد است، به این خاطر است که به زودی صربستان عضو اتحادیه اروپا خواهد شد. علاوه بر فرد متقاضی، افراد واجد شرایط برای اخذ اقامت صربستان از طریق سرمایه گذاری عبارتند از:
 • همسر متقاضی
 • فرزندان (زیر 25 سال)
 • والدین (بالای 65 سال)
حداقل مبلغ سرمایه گذاری در صربستان 100000 تا 500000 یورو برای متقاضی و همسر می باشد. اگر از طریق سرمایه گذاری واجد شرایط تجاری انجام شود، علاوه بر شرایط سرمایه گذاری، هزینه های دولتی برای فرزندان زیر 25 سال وجود دارد که بری هر فرزند مبلغ 25000 یورو در نظر گرفته شده است. هزینه های سرمایه گذاری در صربستان به صورت زیر می باشد:
 • هزینه دولت
 • مطالبات مستمر
 • هزینه وکیل

اخذ اقامت صربستان از طریق ازدواج

ورود به صربستان برای ازدواج نسبتا آسان است و این فرآیند سریع و ساده است و نیاز به مدارک زیادی نیست. برای ازدواج در صربستان هر دو فرد باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشند و در حال حاضر امکان ازدواج همجنسگرایان در صربستان وجود ندارد. متقاضیان ازدوواج در صربستان هر دو باید مجرد باشند و هر دو باید بتوانند بر اساس اراده خود عمل کنند و همسر آینده نباید ارتباط فامیلی با متقاضی ازدواج داشته باشد. برای فرد خارجی، قوانین مانند قوانین کشور خودش است، ولی اگر در کشور متقاضی خارجی ازدواج همجسنگرایان آزاد باشد، باز هم نمی تواند این کار را در صربستان انجام دهد. وقتی که به روابط دارای میان همسران میرسیم، قانون صربستانی ها ممکن است با قوانین کشور شما متفاوت باشد. هر دارایی که فردی قبل از ازدواج داشته و یا به آن رسیده است، در زمان ازدواج نیز این دارایی ها مختص به خودش است و همسر نمی تواند هیچ ادعایی نسبت به این دارایی ها داشته باشد. در زمان ازدواج تمام درآمد ها بین طرفین مشترک است.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1