20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

حکم دادگاه عالی و بن سوم ترامپ

26 جون 2018 - به روز رسانی

دادگاه عالی رای نهایی را به نفع ترامپ صادر کرد. برای مطالعه نحوه معافیت از حکم بن سوم ترامپ مقاله مرتبط را مطالعه کنید. برای مطالعه تاریخچه و حکم ممنوعیت ترامپ در گذر زمان نیز به مقاله مرتبط مراجعه کنید.

دادگاه عالی آمریکا، با رای قاطع، حکم اولیه به اجرای فرمان ممنوعیت سفر ترامپ داد.

چهارم دسامبر 2017، هر نه نفر قاضی توافق کردند تا حکم ممنوعیت سفر ترامپ برای شش کشور که یکی از آنها ایران است اجرایی شود. این حکم در شرایطی اجازه اجرایی شدن به حکم ممنوعیت سفر به آمریکا برای شش کشور میدهد که بخشی از آن اجرایی نشود. البته لازم به توضیح است که سه قاضی از نه قاضی ( توماس، آلیتو، گوروش )، اجازه اجرای کامل حکل ممنوعیت را دادند و شش قاضی فقط بخشی از حکم ممنوعیت سفر ترامپ را تایید کردند.
دادگاه عالى آمريكا در راى خود در مورد فرمان ترامپ يك حكم بينابينى و تا حدودى گيج كننده و شايد قابل تفسير داد. در حکم اولیه نوشته شده تا پاييز كه كامل ‏به پرونده رسيدگى كنند، اجراى "بخشهايى" از فرمان كه معلق شده بود ميتواند دوباره از سر گرفته شود. اين "بخشها" شامل چه كسانى ميشود؟
‏شامل شهروندان ايران و ٥ كشور ديگر كه هيچ ارتباط یا پيوندى با آمريكا ندارند. حالا اين هيچ پيوندى به چه معناست؟ مثلا اگر دانشجويى از دانشگاهى پذيرش داشته باشد اين پيوند است؟ يا مادرى كه ميخواهد به ديدار فرزندش بيايد؟ ‏در چنين شرايطى معمولا اين مجريان قانون (مامور ويزا كه مصاحبه ميكند) تبديل به تفسير قانون ميشوند. كه آيا فرد پيوند دارد يا نه. ‏در قسمتی از حکم حكم مثلا نوشته رابطه مادر با فرزند يا داماد یا عروسش "پيوند" محسوب ميشود.در همين جا مثالهاى ديگر "پيوند" را هم داده: كسى كه يك شركت آمريكايى بهش كار داده يا دانشگاهى براش پذيرش تحصيل يا دعوت سخنرانى فرستاده. چیزی که محرز است بن شامل حال کسانی که ویزا دارند و یا رابطه/پیوندی با ایالات متحده دارند، نمی شود.
قضات دادگاه عالی، بدون تجزیه تحلیل بیانیه های انتخاباتی ترامپ و بدون در نظر گرفتن بیانیه های توییتری ترامپ رای به اجرای بخشی از این حکم ممنوعیت سفر ترامپ دادند. در عوض روی این نکته تاکید کردند که دولت برای تامین امنیت کشور نیاز به ابزاردارد و این حکم ممنوعیت سفر یکی از همین ابزار است. با شرایط موجود، رئیس جمهور ترامپ میتواند این ممنوعیت را در برابر تمام بیگانگانی که ارتباطی با ایالات متحده آمریکا ندارند اجرا کند. نکته در رابطه با این ارتباط این است که قابل تفسیر است نه ارتباط خاص. به این معنا که شاید افسر کنسول یا سفارت که مسئول صدور ویزاست میتواند این حسن رفتار نسبت به ایالات متحده یا ارتباط را تایید یا رد کند. این موضوع واقعا سردرگمی ایجاد خواهد کرد که چه کسی چنین ارتباطی با آمریکا دارد، عدم وضوح این بخش باعث شده کسی نتواند صحبت دقیقی از آنچه اتفاق خواهد افتاد انجام دهد اما آنچه تاکید مجدد شده است این بوده که ترامپ این حق را دارد از این ابزار برای دفاع از امنیت ملی ایالات متحده آمریکا بهره مند شود. و دادگاه، اقای ترامپ را در این رابطه محق دانست.
اما در مورد مخالفان این حکم انچه مهم است این است که آنها از موضع خود پایین نیامده و در طوفانی توییتری اعلام به مبارزه در دادگاه عالی برای مقابله با این حکم کرده اند. این حکم مخالفان زیادی دارد و لازم به ذکر است که این فقط حکم مقدماتی بود که ترامپ را پیروز نسبی میدان کرد.
دعوای حقوقی بین ایالت هاوایی و دولت است. دادگاه عالی آمریکا مسئول رسیدگی به این دعواست. حکم دادگاه عالی باید تا انتهای جون 2018 اعلام شود.
در حال حاضر که این مقاله نگالشته میشود، همه منتظر حکم نهایی دادگاه عالی هستیم تا وضعیت بن سوم ترامپ برای همیشه مشخص شود.

اگر حکم دادگاه عالی به نفع هاوایی باشد

در این صورت بن سوم پایان می یابد و تمام درخواست هایی که به دلیل بن سوم رد شدند امکان تجدید نظر خواهند داشت به شرطی که از سال مالی 2018 عبور نکرده باشند.

اگر حکم دادگاه عالی به صورت نسبی باشد

در این صورت باید منتظر حکم بود تا نسبت به معافیت های اعلامی اقدام کرد، بسیار محتمل است که معافیت هایی در برابر بن سوم ترامپ تعریف شود. پس از مشخص شدن این معافیت ها، میتوان اقدام به تهیه درخواست و مدارک مربوط به معافیت کرد. پیش از این نیز معافیت هایی مانند ارتباط با نهادهای آمریکایی وجود داشت که در مورد بن اول و دوم قابل استفاده بود.

اگر حکم دادگاه عالی آمریکا به نفع دولت باشد.

در این صورت باز هم نباید نا امید بود. بر اساس قانون ملیت و مهاجرت شما متقاضای ویزا هستید و بر اساس ابلاغ 9645 ترامپ فعلا صدور ویزا مشروط به شرایطی سخت است. طی یک سال اول ریاست جمهوری ترامپ، سه بار ابلاغ جدید صادر شده و در بین هر دو ابلاغ شرایط به حالت اول برگشته. ابلاغ ها اصولا کوتاه مدت و با تاریخ انقضا هستند. به طور کلی نباید بر اساس ابلاغی خاص تصمیم گرفت. شما بر اساس قانون ملیت و مهاجرت آمریکا عمل کنید و هر لحظه منتظر ابلاغ جدیدی باشید. این یک قاعده کلی است. البته در نظر داشته باشید در ابلاغ بن سوم یا PP9645 تاریخ انقضایی تعریف نشده است اما به این معنا نیست که باید دائمی باشد.

نتیجه گیری از بن سوم و حکم دادگاه

هر حکمی که صادر شود، اگر برنده لاتاری هستید، طبق روال عادی به تکمیل پرونده خود بپردازید، اگر در زمان مصاحبه ای که برای شما ترتیب داده میشود، ابلاغی خاص وجود داشت، در صورتی که شرایط معافیت داشتید، مدارک لازم را تهیه و یک درخواست معافیت یا waver application تنظیم کنید ( به کمک وکیل یا کارشناس مهاجرت ) سپس به مصاحبه بروید. اگر شرایط معافیت نداشتید میتوانید از رفتن به مصاحبه انصراف دهید یا زمان مصاحبه را عقب بیاندازید تا شرایط مهیا شود. در صورتی که در زمان مصاحبه شما هیچ ابلاغی فعال نباشد، بدون استرس به ویزا خواهید رسید.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
علی مرادی
سلام سوال دارم . من هیچکس رو داخل آمریکا ندارم .آیا میشه قطعا کاری انجام داد؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. روز بخیر. این مقاله قدیمی است و برای زمان ترامپ است. در حال حاضر برندگان لاتاری، می‌توانند بدون داشتن اسپانسر یا فامیل درون آمریکا، ویزا دریافت کنند و به این کشور مهاجرت کنند.