50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
ویزای SB1 یا ویزای بازگشت مقیم دائم به آمریکا

به عنوان دارنده گرین کارت، قبل از اینکه ایالات متحده را به هر دلیلی ترک کنید، باید مطمئن شوید که سفر شما تأثیر منفی بر وضعیت اقامت دائم شما نخواهد گذاشت.

شما اگر کمتر از یکسال را در خارج از آمریکا باشید، برای ورود مجدد فقط نشان دادن گرین کارت خود برای ورود کافی است.

اما اگر شما بیش از یکسال را در خارج از ایالات متحده باشید، برای ورود مجدد نیاز به دریافت مجوز ورود دارید.  

در صورتی که شما بیش از دوسال را در خارج از ایالات متحده باشید، برای ورود مجدد نیاز به ویزای sb1 دارید.

ما دراین مقاله قصد داریم درباره ویزای sb1 آمریکا صحبت کنیم. شرایط دریافت ویزای sb1 آمریکا و نحوه دریافت این ویزا را بررسی خواهیم کرد و همچنین توضیحاتی درباره مدارک و هزینه‌های مورد نیاز برای دریافت ویزای sb1 آمریکا خواهیم داد. در آخر نیز درباره اقدامات پس از رد شدن ویزای sb1 صحبت خواهیم کرد و به سوالات متداول درباره ویزای sb1 پاسخ خواهیم داد.  

موسسه حامی مهاجر تخصص و تجربه‌ای طولانی در زمینه اخذ ویزای توریستی آمریکا، مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا، مشاوره برندگان لاتاری و پیکاپ ویزا دارد. برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به آمریکا می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ویزاهای آمریکا، مقاله انواع ویزای آمریکا را بخوانید.

 

ویزای SB1 آمریکا چیست؟

ویزای مهاجرتی بازگشت مقیم دائم (SB-1 ) به افراد دارای گرین کارت که زمان طولانی را خارج از ایالات متحده بوده اند، اجازه می‌دهد تا به ایالات متحده بازگردند و وضعیت اقامت دائم خود را ازسر بگیرند.  هر دو مقیم دائم قانونی ایالات متحده (LPRs) و مقیم مشروط (CRs) می توانند برای ویزای SB-1 درخواست دهند. این افراد باید ثابت کنند که بازگشت به ایالات متحده در آن زمان برای آنها امکان پذیر نبوده است.

شرایط دریافت ویزای SB1 آمریکا

افرادی واجد شرایط دریافت ویزای sb1 هستند که:

 • قبل از اینکه ایالات متحده را ترک کنند، وضعیت اقامت دائم(گرین کارت) را داشتند.
 • زمانی که ایالات متحده را ترک کردند، قصد بازگشت به ایالات متحده را داشتند.
 • این زمانی را که خارج از ایالات متحده سپری کردند به دلیل عواملی خارج از کنترل یا مسئولیت آنها بود.
 • در خارج از کشور سابقه کیفری نداشته باشند. (به این نکته توجه داشته باشید که افرادی که در خارج از کشور سابقه کیفری داشته باشند، ممکن است دیگر واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی آمریکا نباشند)

نحوه اقدام برای ویزای SB1

اگر تصمیم دارید برای ویزای مهاجرتی SB-1  درخواست دهید، باید در سفارت یا دفتر کنسولی ایالات متحده درخواست خود را ثبت کنید. دفتر امور کنسولی، توصیه می کند که حداقل سه ماه قبل از سفرخود به آمریکا برای دریافت ویزای sb1 درخواست دهید.

این فرآیند شامل تکمیل دو فرم مهاجرت و شرکت در مصاحبه کنسولی خواهد بود:

تکمیل فرم DS-117

برای دریافت ویزای sb1 ابتدا باید فرم DS-117 را تکمیل و ارسال کنید. هنگامی که فرم DS-117 را تکمیل کردید، باید مدارکی را ارائه دهید که واجد شرایط بودن خود را برای وضعیت SB-1 اثبات کند. برای اثبات می‌توانید از مدارکی مانند فرم I-151، I-551، مجوزهای ورود مجدد، بلیط هواپیما، مهر گذرنامه برای اثبات تاریخ سفر به خارج از ایالات متحده، اظهارنامه مالیاتی یا شواهد روابط اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی با ایالات متحده استفاده کنید.

همچنین باید مدارکی را ارائه دهید که ثابت کند اقامت بیش از حد شما در خارج از ایالات متحده، به دلیل شرایطی خارج از کنترل شما بوده است. این اسناد ممکن است شامل اثبات ناتوانی پزشکی، اشتغال در یک شرکت آمریکایی یا محدودیت‌های سفر در طول همه‌گیری کووید-19 باشد. تمام اسنادی که ارائه می‌دهید بعداً به شما بازگردانده می شود اما بهتر است که از مدارک خود یک کپی برای خود داشته باشید.

پس از ارسال فرم DS-117، یک افسر کنسولی فرم و اسناد شما را بررسی می کند تا تصمیم بگیرد که آیا واجد شرایط وضعیت SB-1 هستید یا خیر. به یاد داشته باشید که حتی اگر واجد شرایط وضعیت SB-1 هستید، برای دریافت ویزای SB-1 نیز باید واجد شرایط ویزای مهاجرتی ایالات متحده باشید. اگر در طول مدت اقامت خود در ایالات متحده یا خارج از ایالات متحده واجد شرایط نبوده اید، ویزا دریافت نخواهید کرد.

تکمیل فرم DS-260 و شرکت در مصاحبه

دراین مرحله نیز شما باید فرم DS-260 را تکمیل کنید و برای مصاحبه سفارتی آماده شوید. همچنین سفارت یا کنسولگری ایالات متحده شما را از دستورالعمل های مرحله بعدی فرآیند درخواست ویزای مهاجرتی SB-1 مطلع می کند. به طور معمول، قبل از مصاحبه ویزا، سفارت یا کنسولگری ایالات متحده دستورالعمل هایی را برای معاینه پزشکی شما، از جمله فهرستی از تمام واکسیناسیون های لازم برای ورود به ایالات متحده، به شما ارائه می دهد. همچنین برخی از مدارک مورد نیاز را از شما می‌خواهند که هنگام مصاحبه همراه خود داشته باشید.

مدارک ویزای SB1 آمریکا

مدارک مورد نیاز برای ویزای sb1 آمریکا

برای دریافت ویزای sb-1 مدارک زیر مورد نیاز است:

 • مدارک آخرین سفر شما به خارج از ایالات متحده (مانند بلیط هواپیما یا مهر روی پاسپورت شما)
 • اثبات وضعیت دائمی شما در ایالات متحده(داشتن گرین کارت) و تمایل شما برای بازگشت دائمی. این شامل اظهارنامه مالیاتی، فیش حقوقی، مکاتبه با خانواده شما است که هنوز در کشور آمریکا زندگی می کنند.
 • شواهد معتبری از دلایل عدم امکان ورود مجدد به کشور
 • پاسپورت
 • عکس
 • فرم تکمیل شده DS-117
 • فرم تکمیل شده  DS-260
 • کارت اقامت دائم (فرم I-551)
 • مجوز ورود مجدد (در صورت وجود)

هزینه ویزای SB1 آمریکا

هزینه دریافت ویزای SB1 

برای درخواست ویزای SB-1، باید دو هزینه جداگانه پرداخت کنید. اولین هزینه، هزینه تشکیل پرونده برای فرم DS-117 است. هزینه فرم DS-117  درحال حاضر 180 دلار است. هزینه دومی که باید بپردازید، هزینه پردازش درخواست ویزای مهاجرت به مبلغ 205 دلار است. شما این هزینه‌ها را به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده پرداخت خواهید کرد.

اگر درخواست ویزای SB-1 تایید نشود چه اتفاقی می افتد؟

کنسولگری یا سفارت ایالات متحده ممکن است تشخیص دهد که فرم DS-117 و مدارکی که ارائه کردید، شمارا برای دریافت ویزای sb1 واجد شرایط نمی‌کند زیرا اقامت دائم خود را در آمریکا رها کرده‌اید. اگر نمی توانید مدارک کافی مبنی بر ایجاد اقامت در خارج از کشور ارائه دهید، باید برای بازگشت به ایالات متحده برای ویزای مهاجرتی جدید درخواست دهید. شما باید تحت همان دسته و بر اساس همان درخواست اصلی مهاجرت خود اقدام کنید. بهتر است در این فرآیند با یک کارشناس مهاجرتی باتجربه مشورت کنید.

سخن پایانی

دراین مقاله به بررسی ویزای sb1 آمریکا پرداختیم. درباره شرایط دریافت ویزای sb1 آمریکا صحبت کردیم و نحوه اقدام برای ویزای SB-1 و دریافت آن را بررسی کردیم. همچنین به مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای SB1 پرداختیم و هزینه‌های مورد نیاز را بررسی کردیم. در آخر نیز درباره اقدامات پس از رد شدن ویزای sb-1 توضیحاتی ارائه دادیم.

درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول درباره ویزای Sb1 آمریکا

مدت زمان دریافت ویزای sb1 آمریکا چقدر است؟

پردازش ویزای SB1 و زمان انتظار معمولاً کوتاه‌تر از سایر درخواست‌ها است. تعیین زمان دقیق آن باتوجه به موارد مختلف متفاوت است اما به طور کلی، بین 3 تا 6 ماه طول می کشد تا درخواست شما توسط UCSIS بررسی و پردازش شود.

ویزای sb-1 چقدر اعتبار دارد؟

ویزای sb1 آمریکا به مدت دو سال اعتبار دارد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای SB1 چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای SB1 شامل مدارکی از جمله :پاسپورت، تکمیل فرم DS-117 و سایر مدارکی که در متن مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0