لوگو موسسه مهاجرتی حامی مهاجر

کاری هایی که گردشگران اکنون می توانند در دبی انجام دهند و قبلا نمی توانستند

با تعدیل قوانین سختگیرانه­ مصرف الکل و انتشار خبر اعطای مجوز مشروب به مسافران خارجی، مراسم نوشیدن شامپاین در جمع گردشگران با شور و هیجان برپا خواهد شد. طبق قوانین جدید، گردشگران غیرمسلمان می­توانند درخواست مجوز 30 روزه­ ای دهند که به آ­ن­ها اجازه­ی خرید الکل از فروشگاه­های معینی را به همراه یک برگ آیین­ نامه­ رفتاری حاوی بندهایی درخصوص مشروب­ خواری متعهدانه می­دهد. "سرعت تغییر" یکی از معدود مقادیر ثابت در اماراتِ سریعاً درحال توسعه بوده­ است که از جماعت خواب­ آلوده ماهیگیر به این پایتخت جهانی در اواخر قرن بیستم سرایت­ کرد. توسعه و پیشرفت ازآن­پس باشتاب ادامه­ پیداکرده­ است در فرهنگ و آداب و رسوم و نیز خطوط هوایی و ساحلی. البته منطقه­ خلیج فارس هنوز از لحاظ اجتماعی محافظه­ کار است اما تحولات دهه ­های گذشته زندگی را برای گردشگران خارجی تسهیل می­کند. نگاهی به چند امکان جدید بیندازیم.

صاحب شرکت خود باشید

امارات متحده­ عربی این شرط که همه­  بیزینس­ ها می ­بایست حداقل 51 درصد در مالکیت یک اماراتی باشد را لغوکرده ­است که این حق مالکیت کامل شرکت در امارات را به یک خارجی می­دهد. محدودیت­ ها در صنایعی از قبیل اکتشاف نفت و صنایع امنیتی هم­چنان پابرجاست اما بخش­ هایی نظیر حمل ­ونقل، هتلداری و حتی کاوش فضایی در دسترس همه­ مهاجران هست.

حق اقامت بلندمدت مطمئن

امارات متحده به خارجی­ها اقامت دائم نمی­دهد و برخی از کارکنان خارجی و دانشجویان از سیستم ویزاهای کوتاه­ مدت که به آن­ها امنیت کم و امکان برنامه ­ریزی اندکی برای آینده می­دهد مستأصل شده ­اند. دولت امارات متحده­ی عربی حالا با ایجاد ویزاهای پنج ساله و ده ساله که سرمایه ­گذاران، کارآفرینان، پزشکان، کارشناسان فرهنگی و هنری و دانشجویان ممتاز می ­توانند آن را درخواست­ دهند و خانواده­ هایشان را نیز پوشش­ دهند، به این مسأله پاسخ داده ­است. البته میلیون­ها کارگر خارجی که آن معیارها را احرازنمی ­کنند واجد شرایط نیستند. دانشجویان با معدل ممتاز حداقل 3.75 جزو افراد واجد شرایط ویزای بلندمدت در امارات هستند.

دریافت فاند برای استارت­اپ (کسب ­وکار)

امارات به ­عنوان بخشی از استراتژی خود برای پیشرو شدن دبی در مقام یک بازیکن جهانی در تجارت و تکنولوژی، چند برنامه­ تسهیلاتی با بودجه­ی عالی در حمایت از کارآفرینانی که ایده­ های تجاری نوآورنه­ روبه رشد دارند، راه­ اندازی کرده­است. این برنامه­ ها عمدتاً بر شرکت­های تحت تملک اماراتی ­ها تمرکز دارند اما در سال­های اخیر برخی از مهم­ترین برنامه­ ها برای سایر ملیت­ها هم باز شده­اند. از جمله فاند نوآوری محمد بن رشید به ارزش 2 میلیارد درهم (544 میلیون دلار).

تسخیر راه­های زیرزمینی و راه­های آبی

زمانی به­ نظر می­ رسید عبور و مرور در امارات بدون ماشین ممکن نیست اما این دیدگاه درحال تغییر است. متروی دبی در سال 2009 افتتاح شد و یک سیستم حمل­ ونقل همگانی مناسبِ یک کلان­ شهر مدرن با خطوط الحاقی که قراراست پیش از نمایشگاه 2020 افتتاح شود، فراهم­ کرده­است. همچنین حمل­ ونقل عمومی تا راه­های دریایی، با ورود تاکسی­ ها و اتوبوس­های آبی در امتداد خطوط ساحلی گسترش پیداکرده­است.

زندگی در خانه­ های مجهز به انرژی تجدیدپذیر

دبی با وجود آب ­وهوایی آفتابی در تمام طول سال در استقبال از پتانسیل ­های انرژی خورشیدی نسبتاً کند عمل­کرده­است. اما حالا امارات با طرح­هایی برای نصب پنل­ های خورشیدی در 10 درصد خانه­ های امارات و اولین آپارتمان­ های خورشیدی بازار درحال جبران زمان ازدست­ رفته است. این امکانات با پارک فوق­ العاده عظیم خورشیدی 13.6 میلیارد دلاری دردست احداث که قادر به تجهیز 1.3 میلیون خانه است قراراست گسترش ­یابند درحالی­که قیمت­ ها نیز کاهش ­پیدا می­ کنند.

دریافت درمان­ های پزشکی پیشگام و پیشرفته

گردشگری پزشکی، بیزینسی به­ سرعت فزاینده با نرخ رشد گزارش­شده­ی سالانه 13 درصد در دبی است و قراراست 500 هزار توریست بین المللی در حوزه­ی سلامت را در سال 2021 جذب­کند. انستیتوهای برجسته­ هم­چون کینگ کالج اکنون بخشی را در شهر طلا (City of Gold) راه­اندازی کرده­اند. دبی با امکانات سطح بالا و دولتی که درصدد جذب پزشکان است، این روزها ازلحاظ درمان­ های پیشرفته از جمله اعضای مصنوعی سه ­بعدی چاپ شده شناخته ­می­شود.

هیجان­ های مجازی

دبی طلیعه ­دار نوآوری­ه ای واقعیت مجازی است و طیف وسیعی از هیجانات فوق­ العاده و مبهوت­کننده را عرضه ­می­کند. گردشگران می ­توانند هوانوردی شبیه­ سازی­شده در iFly Skysiving simulation، خلبانی جت مجازی با Emirates A38 Experince، بازی در مسابقه­ اتومبیلرانی در Dubai Autodrom و یا ستاره­ شدن در فیلم­ های پرفروش حادثه­ مثل The Void: Ghostbusters Dimension را در Hub Zero تجربه کنند.

پیاده­ روی روی آب

جزیره­ مصنوعی پالم جمیرا در 2006 عملیاتی شد و پروسه­ طاقت ­فرسای بیرون­ کشیدن خشکی از دریا از آن پس ادامه ­دارد. پیشروی در طراحی­ های عظیم مانند مجمع الجزایر "جهان" (The World) دراثر بحران جهانی اقتصادی به تعویق­ افتاد اما "تفریحگاه قلب اروپا"ی آن اکنون دردست احداث است و جزایر جدید نظیر جزیره­ آب­ های آبی که در سال 2018 برای عموم افتتاح شد همچنان درحال پیدایش از دل اقیانوس هستند.

دیدن دبی پیش از آن­که دبی شود

سرعت سرسام ­آور تغییر و تحول دبی ممکن­ است باعث ­شود فکرکنید دبی یک­ شبه سربرآورده­است اما این شهر تاریخچ ه­ای دارد که دولت بسیار مشتاق است توجه همگان را به آن جلب­ کند. منطقه­ تاریخی احیاشده­ رنگ­ وبوی دبی در هیئت پیشینش را می­دهد به ­عنوان یک بندر ماهیگیری محقر با موزه­ها و نمایشگاه ­هایی که جزئیات شیوه­ ساده­ زندگی متداول پیش از عصر نفوذ آسمان­ خراش­ها را به ­تصویرمی­ کشد.

گشت ­وگذار در شهر با دوچرخه

دبی به­ صورت سنتی مقصدی اقامتی برای دوچرخه­ سوران به­ حساب­ می ­آید اما ایجاد فضاهای اختصاصی بدون ماشین و مسیرهای دوچرخه ­سواری در شهر و بیابان، گشتن آن را با دوچرخه راحت­ تر می­کند. افزایش تدارکات­چی­ های متخصص، مسابقات محبوب و طرح­های تعطیلاتی دوچرخه­ سواری کمک­ کرده­ است که این فعالیتِ پیش­تر در حاشیه ­قرارگرفته، به یک جریان اصلی بدل شود.


دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0
مطالب مرتبط
سه شنبه 12 اسفند 1399
جاهای دیدنی آتن

آتن پایتخت کشور تاریخی یونان است و نام این شهر پرآوازه از آتنا ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است. مساحت شهر آتن در حد ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
موزه های مغولستان

موزه‌های مغولستان، از ترافیک و زندگی شهر فرار کنید و کاخ مجلل و لوکس یک پادشاهی را در موزه کاخ باگد خان مغولستان، کاخ زمستانی آخرین خان مغ ...

ادامه مطلب
سه شنبه 12 اسفند 1399
شهر بارسلونا

در این مقاله تلاش بر این است که بهترین رستوران ها، غذاها و جاذبه های گردشگری شهر بارسلونا را برای شما علاقه مندان به این شهر به اشترک گذاری ...

ادامه مطلب