20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

قوانین جدید گردشگری در کشور دبی

با تعدیل قوانین سختگیرانه­ مصرف الکل و انتشار خبر اعطای مجوز مشروب به مسافران خارجی، مراسم نوشیدن شامپاین در جمع گردشگران با شور و هیجان برپا خواهد شد. طبق قوانین جدید، گردشگران غیرمسلمان می­توانند درخواست مجوز 30 روزه­ ای دهند که به آ­ن­ها اجازه­ی خرید الکل از فروشگاه­های معینی را به همراه یک برگ آیین­ نامه­ رفتاری حاوی بندهایی درخصوص مشروب­ خواری متعهدانه می­دهد. "سرعت تغییر" یکی از معدود مقادیر ثابت در اماراتِ سریعاً درحال توسعه بوده­ است که از جماعت خواب­ آلوده ماهیگیر به این پایتخت جهانی در اواخر قرن بیستم سرایت­ کرد. توسعه و پیشرفت ازآن­پس باشتاب ادامه­ پیداکرده­ است در فرهنگ و آداب و رسوم و نیز خطوط هوایی و ساحلی. البته منطقه­ خلیج فارس هنوز از لحاظ اجتماعی محافظه­ کار است اما تحولات دهه ­های گذشته زندگی را برای گردشگران خارجی تسهیل می­کند. نگاهی به چند امکان جدید بیندازیم.

صاحب شرکت خود باشید

امارات متحده­ عربی این شرط که همه­  بیزینس­ ها می ­بایست حداقل 51 درصد در مالکیت یک اماراتی باشد را لغوکرده ­است که این حق مالکیت کامل شرکت در امارات را به یک خارجی می­دهد. محدودیت­ ها در صنایعی از قبیل اکتشاف نفت و صنایع امنیتی هم­چنان پابرجاست اما بخش­ هایی نظیر حمل ­ونقل، هتلداری و حتی کاوش فضایی در دسترس همه­ مهاجران هست.

حق اقامت بلندمدت مطمئن

امارات متحده به خارجی­ها اقامت دائم نمی­دهد و برخی از کارکنان خارجی و دانشجویان از سیستم ویزاهای کوتاه­ مدت که به آن­ها امنیت کم و امکان برنامه ­ریزی اندکی برای آینده می­دهد مستأصل شده ­اند. دولت امارات متحده­ی عربی حالا با ایجاد ویزاهای پنج ساله و ده ساله که سرمایه ­گذاران، کارآفرینان، پزشکان، کارشناسان فرهنگی و هنری و دانشجویان ممتاز می ­توانند آن را درخواست­ دهند و خانواده­ هایشان را نیز پوشش­ دهند، به این مسأله پاسخ داده ­است. البته میلیون­ها کارگر خارجی که آن معیارها را احرازنمی ­کنند واجد شرایط نیستند. دانشجویان با معدل ممتاز حداقل 3.75 جزو افراد واجد شرایط ویزای بلندمدت در امارات هستند.

دریافت فاند برای استارت­اپ (کسب ­وکار)

امارات به ­عنوان بخشی از استراتژی خود برای پیشرو شدن دبی در مقام یک بازیکن جهانی در تجارت و تکنولوژی، چند برنامه­ تسهیلاتی با بودجه­ی عالی در حمایت از کارآفرینانی که ایده­ های تجاری نوآورنه­ روبه رشد دارند، راه­ اندازی کرده­است. این برنامه­ ها عمدتاً بر شرکت­های تحت تملک اماراتی ­ها تمرکز دارند اما در سال­های اخیر برخی از مهم­ترین برنامه­ ها برای سایر ملیت­ها هم باز شده­اند. از جمله فاند نوآوری محمد بن رشید به ارزش 2 میلیارد درهم (544 میلیون دلار).

تسخیر راه­های زیرزمینی و راه­های آبی

زمانی به­ نظر می­ رسید عبور و مرور در امارات بدون ماشین ممکن نیست اما این دیدگاه درحال تغییر است. متروی دبی در سال 2009 افتتاح شد و یک سیستم حمل­ ونقل همگانی مناسبِ یک کلان­ شهر مدرن با خطوط الحاقی که قراراست پیش از نمایشگاه 2020 افتتاح شود، فراهم­ کرده­است. همچنین حمل­ ونقل عمومی تا راه­های دریایی، با ورود تاکسی­ ها و اتوبوس­های آبی در امتداد خطوط ساحلی گسترش پیداکرده­است.

زندگی در خانه­ های مجهز به انرژی تجدیدپذیر

دبی با وجود آب ­وهوایی آفتابی در تمام طول سال در استقبال از پتانسیل ­های انرژی خورشیدی نسبتاً کند عمل­کرده­است. اما حالا امارات با طرح­هایی برای نصب پنل­ های خورشیدی در 10 درصد خانه­ های امارات و اولین آپارتمان­ های خورشیدی بازار درحال جبران زمان ازدست­ رفته است. این امکانات با پارک فوق­ العاده عظیم خورشیدی 13.6 میلیارد دلاری دردست احداث که قادر به تجهیز 1.3 میلیون خانه است قراراست گسترش ­یابند درحالی­که قیمت­ ها نیز کاهش ­پیدا می­ کنند.

دریافت درمان­ های پزشکی پیشگام و پیشرفته

گردشگری پزشکی، بیزینسی به­ سرعت فزاینده با نرخ رشد گزارش­شده­ی سالانه 13 درصد در دبی است و قراراست 500 هزار توریست بین المللی در حوزه­ی سلامت را در سال 2021 جذب­کند. انستیتوهای برجسته­ هم­چون کینگ کالج اکنون بخشی را در شهر طلا (City of Gold) راه­اندازی کرده­اند. دبی با امکانات سطح بالا و دولتی که درصدد جذب پزشکان است، این روزها ازلحاظ درمان­ های پیشرفته از جمله اعضای مصنوعی سه ­بعدی چاپ شده شناخته ­می­شود.

هیجان­ های مجازی

دبی طلیعه ­دار نوآوری­ه ای واقعیت مجازی است و طیف وسیعی از هیجانات فوق­ العاده و مبهوت­کننده را عرضه ­می­کند. گردشگران می ­توانند هوانوردی شبیه­ سازی­شده در iFly Skysiving simulation، خلبانی جت مجازی با Emirates A38 Experince، بازی در مسابقه­ اتومبیلرانی در Dubai Autodrom و یا ستاره­ شدن در فیلم­ های پرفروش حادثه­ مثل The Void: Ghostbusters Dimension را در Hub Zero تجربه کنند.

پیاده­ روی روی آب

جزیره­ مصنوعی پالم جمیرا در 2006 عملیاتی شد و پروسه­ طاقت ­فرسای بیرون­ کشیدن خشکی از دریا از آن پس ادامه ­دارد. پیشروی در طراحی­ های عظیم مانند مجمع الجزایر "جهان" (The World) دراثر بحران جهانی اقتصادی به تعویق­ افتاد اما "تفریحگاه قلب اروپا"ی آن اکنون دردست احداث است و جزایر جدید نظیر جزیره­ آب­ های آبی که در سال 2018 برای عموم افتتاح شد همچنان درحال پیدایش از دل اقیانوس هستند.

دیدن دبی پیش از آن­که دبی شود

سرعت سرسام ­آور تغییر و تحول دبی ممکن­ است باعث ­شود فکرکنید دبی یک­ شبه سربرآورده­است اما این شهر تاریخچ ه­ای دارد که دولت بسیار مشتاق است توجه همگان را به آن جلب­ کند. منطقه­ تاریخی احیاشده­ رنگ­ وبوی دبی در هیئت پیشینش را می­دهد به ­عنوان یک بندر ماهیگیری محقر با موزه­ها و نمایشگاه ­هایی که جزئیات شیوه­ ساده­ زندگی متداول پیش از عصر نفوذ آسمان­ خراش­ها را به ­تصویرمی­ کشد.

گشت ­وگذار در شهر با دوچرخه

دبی به­ صورت سنتی مقصدی اقامتی برای دوچرخه­ سوران به­ حساب­ می ­آید اما ایجاد فضاهای اختصاصی بدون ماشین و مسیرهای دوچرخه ­سواری در شهر و بیابان، گشتن آن را با دوچرخه راحت­ تر می­کند. افزایش تدارکات­چی­ های متخصص، مسابقات محبوب و طرح­های تعطیلاتی دوچرخه­ سواری کمک­ کرده­ است که این فعالیتِ پیش­تر در حاشیه ­قرارگرفته، به یک جریان اصلی بدل شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0