20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

لندن

شهر جادویی لندن برای هرکَس با هر سلیقه‌ای جذابیت‌های منحصربفردی دارد. شهر لندن مجموعه‌ای متمرکز از انواع قصرهای سلطنتی، کاخ‌ها و کلیساها، ویرانه‌های روم باستان و اماکن دیدنی دیگر می‌باشد.

تاریخچه لندن

اولین بار که نام این شهر در منابع تاریخی دیده می‌شود مربوط به دوران پس از فتح بریتانیا توسط روم می‌شود. این شهر توسط رومی‌ها با نام لاندینیوم بنا شد و 17 سال با این نام زنده بود. در سال 61 پس از میلاد این شهر در حمله قبایل بومی با خاک یکسان شد. در سده دوم پس از میلاد لندن رومی حدود 60 هزار نفر جمعیت داشت. اما با افول قدرت امپراتوری روم این شهر کم‌کم از سوی ساکنانش ترک شد و در قرن 5 پس از میلاد بسیاری از ساکنانش آن را ترک گفته بودند. در سده ششم میلادی، آنگلوساکسون‌ها شهر دیگری درکنار لاندینیوم ساختند و آن‌را لاندنویک نام‌ نهادند. این شهر هم در سال 851 توسط وایکینگ‌ها با خاک یکسان شد. بیست سال بعد از آن آلفرد کبیر شاه جدید انگلیس صلح برقرار کرد و این شهر را دوباره به درون دیوارهای دفاعی لندن رومی منتقل کرد.
 
 
 
این شهر پس از آن ایلدویچ نام گرفت که به معنای شهر قدیمی بود. این شهر تا قرن ده دوباره به دست وایکینگ‌ها افتاد و دوباره انگلیسی‌ها آن را پس گرفتند. در قرن ده لندن شهر مهمی در انگلیس محسوب می‌شد اما با این حال مرکز حکومت در وینچستر قرار داشت.  در قرون وسطی و با پادشاه شدن ویلیام فاتح شهروندان لندن دارای امتیازات ویژه‌ای شدند. در سال 1097 ویلیام دوم قصر جدیدی در کنار شهر لندن ساخت که وستمینستر نام گرفت و مقر حکومت را در آن قرار داد که هنوز هم مقر پادشاهی انگلیس است. در قرن دوازدهم وستمینستر و لندن به واسطه بزرگ شدن به هم رسیدند و بالاخره وینچستر را کنار زدند و به عنوان پایتخت انگلیس شناخته شدند. تا قرن چهاردهم روز به روز بر تعداد ساکنان این شهر افزوده می‌شد.
 
 

غذاهای سنتی لندن

فیش اند چیپس

هیچ غذایی به اندازه فیش اند چیپس حس و حال بریتانیا را منعکس نمی‌کند. این غذا را به طور سنتی با نخود له شده‌ای که با نمک و سرکه طعم دار شده، می‌خورند.
 
 

کباب یکشنبه با پودینگ یورکشایر

انگلیسی‌ها ساندی روست را روزهای یکشنبه می‌خورند. این غذا از گوشت کبابی و سیب‌زمینی کبابی تهیه می‌شود و آن را همراه با پودینگ یورکشایر، سوسیس، سبزیجات (زردک، ذرت شیرین، کلم دکمه‌ای، لوبیا قرمز، نخودفرنگی، هویج و بروکلی) و سس گریوی سرو می‌کنند. برای تهیه کباب از انواع گوشت بوقلمون، گوساله، مرغ و بره می‌توان استفاده کرد.
 
 

اِتون مس

یک دسر خوشمزه و ساده است که نام خود را از یک مدرسه پسرانه پر اعتبار گرفت. این دسر شگفت‌انگیز از خامه، توت فرنگی و میرَن خرد شده (crushed meringue) درست می‌شود و از خوراکی‌های کلاسیک این کشور به شمار می‌آید.
 
 

 بَنگِرز و پوره

یک غذای کلاسیک دیگر با سیب‌زمینی له شده به عنوان کنار غذا است. این غذا از سوسیس و سیب‌زمینی تهیه شده و از خوردنی‌های خوشمزه‌ بریتانیایی به حساب می‌آید که سیر شدن، رضایت‌مندی و گرم شدن در یک روز سرد لندن را برایتان تضمین می‌کند.
 
 
 
از دیگر خوراکی‌ها میتوان؛ کاکلِز، صبحانه انگلیسی کامل، پودینگ تافی، چای بعد از ظهر، بیف ولینگتون، پای‌ و کورنیش پاستی را نام برد.

جاهای دیدنی لندن

هاید پارک Hyde Park

هاید پارک بزرگ‌ترین پارک سلطنتی لندن  به شمار می‌رود. این پارک به 3 پارک سلطنتی دیگر لندن متصل می‌باشد که از ورودی کاخ کنزینگتون تا کاخ باکینگهام یک زنجیره را تشکیل می‌دهند. هنری هشتم در سال 1536، این پارک را از کلیسای وست مینستر تحویل گرفت و مدت‌ها از آن به عنوان زمین شکار استفاده می‌کرد. درنهایت هاید پارک را در سال 1637 بر روی عموم مردم باز گذاشتند که خیلی سریع به یکی از پارک‌های معروف و محبوب در میان مردم تبدیل شد و در طول تاریخ، چندین مجسمه و فواره نیز به آن اضافه کردند که باعث جذابیت بیشتر و تنوع تفریحات آن شده است.
 
 
 
عمده شهرت هاید پارک بدلیل میکروفن آزاد بودن آن است. ضلع جنوب شرقی پارک که به نام "هاید پارک کرنر" معروف است جایی است که شما آزادید هر اعتراض و حرفی دارید در کمال آزادی بیان کنید. شما می‌توانید آنجا بروید و از ته دل فریاد زده و به شاه و ملکه و زمین و زمان هر بدو بیراهی می‌خواهید بگویید. جاهای معروفی مثل دریاچه سِرپنتین و آبنمای یادبود دیانا، پرنسس ولز، باغ گل رز، مجسمۀ سرنیتی، مجسمه آشیل، فوارۀ شوق زندگی، درخت اصلاح طلبان در آن قرار دارد.
 
 

وست‌مینستر Westminster

وست‌مینستر به‌عنوان قطب سیاسی لندن شناخته می‌شود و پارلمان بریتانیا در کاخ وست‌مینستر قرار دارد.  این کاخ یکی از مشهورترین و بزرگترین کاخ های شهر لندن است، که بیش از ۱۰۰ راه پله بزرگ دارد و توسط آنها اتاق های طبقات مختلف به هم مربوط شده اند.  سبک معماری کاخ وست مینستر گوتیک بود که یکی از معروف ترین سبک ها در قرن ۱۵ بوده و سبک نئوگوتیک نیز در قرن ۱۹ دوباره رواج پیدا کرد. معماران این بنای با ارزش تمام شهر را برای پیدا کردن سنگی مناسب جهت به کار بردن در نمای بنا استفاده کردند، اما در نهایت متوجه شدند که این سنگ در برابر آلودگی هوا مقاومت کافی را ندارد و در نتیجه در سال ۱۹۸۱ آن‌ها را بازسازی و بعضی قسمت‌ها را با سنگ‌های بهتری جایگزین کردند. سه برج بلند در کاخ وست مینستر وجود دارد: برج ویکتوریا، برج الیزابت یا ساعت بیگ بن، برج مرکزی.
 
 
 
کلیسای وست‌مینستر نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی لندن است که در این محله قرار دارد. کلیسای وست‌مینستر در لندن محل تاج‌گذاری، برگزاری مراسم عروسی و تدفین پادشاهان انگلیس و خاندان سلطنتی به حساب می‎آید که در میان بناهای مذهبی دیگر در جهان، شهرت بسیاری پیدا کرده است.
 
 

چشم لندن London Eye

در جنوب شهر لندن کنار رود تیمز چرخ و فلکی به نام چشم لندن London Eye و نام چرخ هزاره در کشور انگلیس مشهور است. چشم لندن، نماد ملی محسوب می‌شود و ابتکار و موفقیت انگلیس در زمینۀ تکنولوژی قرن ۲۱ میلادی را به نمایش می‌گذارد. این چرخ و فلک، ۱۳۵ متر ارتفاع دارد.
 
 
 
این چرخ و فلک بزرگ، ۳۲ محفظه‌ ی کپسول مانند را در بر می‌گیرد که نمادی از ۳۲ منطقه‌  لندن هستند و از داخل آنها می‌‌توانید به دورنمای بی‌‌نظیر شهر دسترسی داشته باشید. این محفظه‌ها از ۱ تا ۳۳ شماره ‌گذاری شده‌‌اند و محفظه‌ شماره ۱۳ را حذف کردند تا برایشان بد شانسی نیاورد. چشم لندن، بیش از ۴۰ جایزه‌ مختلف را از لحاظ معماری و به خاطر نقش مؤثرش در صنعت گردشگری لندن به خود اختصاص داده است. درون هر کدام از محفظه‌های شیشه‌ای سیستم گرمایش و سرمایشی مخصوصی وجود دارد تا در روزهای سرد و گرم سال مسافران بتوانند از آن بهره ببرند.
 
 

کاخ باکینگهام Buckingham Palace

قبل از اینكه اسم كاخ روی این عمارت گذاشته شود، اهالی لندن این مكان را به نام "خانه باكینگهام" می‌شناختند؛ خانه‌ای بزرگ كه در سال ١٧٠٣ به دستور دوک باكینگهام ساخته شد. حدود ۶۰ سال بعد از این‌كه دوک باكینگهام در زمین آبا و اجدادی‌اش این ملک را ساخت، پادشاه جرج سوم این خانه را از آن خودش كرد و آن را دو دستی به ملكه شارلوت تقدیم كرد. بعد از آن به این ملک "خانه ملكه" می‌گفتند اما ملكه شارلوت حتی یک روز را هم در این ملک نگذراند تا اینكه در قرن ١٩ میلادی، ملكه ویكتوریا نخستین سلطنت‌نشینی بود كه این ملک را به عنوان خانه خود انتخاب كرد. بعد از این بود كه عنوان كاخ باكینگهام به این ملک داده شد و حالا قرن‌ها است كه كاخ خانواده سلطنتی بریتانیا محسوب می‌شود. 
 
 
 
به طور کلی کاخ باکینگهام لندن دارای ۷۷۵ اتاق، شامل ۱۹ اتاق دولتی و ۷۸ حمام  و اتاقهای دیگر است. یکی از پر طرفدارترین قسمت‌های کاخ باکینگهام لندن اتاق تاج و تخت است که در آن می‌توان تخت‌های سلطنتی و متعلقات گرانبهای آن را دید. همچنین یکی از زیباترین قسمت‌های این کاخ پلکانی طلایی رنگ و منحصر به فرد می‌باشد که جهت ساخت آن از برنز استفاده شده است.
 
 

تاور بریج  Tower Bridge

پل برجی لندن یکی از معروفترین پلهای لندن انگلستان است که بر روی دریاچۀ Havasu ساخته شده است. تاور بریج، تلفیقی از پل معلق و اهرمی محسوب می‎شود و 2 برج را دربرمی‌گیرد که برج‌های این پل دارای معماری گوتیک است.  برج‌های این پل را با دو گذرگاه افقی در سمت بالا به هم متصل کرده‌اند تا فشاری که از بخش معلق آن به بنا وارد می‎شود را تاب بیاورند. دستگاه‌ها و محور اهرم‌ها نیز در پایین هر کدام از برج‌ها قرار گرفته‌اند که پل، به کمک آن‌ها باز و بسته می‌شود.
 
 
 
تاور بریج به طور کل، 240 متر عرض دارد و ارتفاع برج‌های آن به 65 متر می‎رسد. پل اهرمی یا همان دهانه‌ مرکزی (فاصله‌ بین دو برج)، 61 متر است و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده که تا 86 درجه بالا می‎روند و کشتی‌ها از میان آن‌ها عبور می‌کنند. نام این پل بر گرفته از نزدیکی آن به برج لندن است.  در ساختار این پل رنگ‌های قرمز، سفید، آبی و آبی روشن بکار رفته که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
 
 
 
کَمدِن تاون، سوهو، میدان ترافالگار، هَمپستید هیث، رودخانه‌ی تیمز از دیگر جاهای دیدنی لندن می‌باشد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0