آمستردام

آمستردام یکی از مهم‌ترین شهرهای هلند و نیز از مهم‌ترین شهرهای کوچک جهان است. از کانال‌های آبی گرفته تا موزه‌های معروف و مناظر تاریخی، همه از عجایب و زیبایی‌های این شهر کوچک بشمار میروند. فرهنگ غنی، شب‌زنده‌داری، رستوران‌های بین‌المللی، و حمل‌و‌نقل خوب از ویژگی‌های اصلی آمستردام می‌باشند. آمستردام به لطف کانال‌های گسترده ترافیک کمی دارد. این‌کانال‌ها همچنین به یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت هلند تبدیل شده‌اند و قایق‌رانی در آن‌ها یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید دراین شهر انجام دهید. آمستردام همچنین به پایتخت دوچرخه‌سواری دنیا معروف شده و دوچرخه‌سواری در آن بسیار متداول و پرطرفدار است و همین امر باعث شده آلودگی و ترافیک در آن که حدود 40 سال پیش از شلوغ‌ترین و پرترافیک‌ترین شهرهای هلند بود بسیار کاهش یابد. مهم‌ترین جاذبه توریستی آمستردام موزه‌های آن است. تعداد موزه‌هایی که دراین شهر قرار دارد بسیار زیاد است که موزه ریجکس، ون گوک، و اشتدلیک از مهم‌ترین آن‌هاست. علاوه بر این‌ها پارک وندل، و میدان دام نیز از دیگر جاذبه‌های توریستی آمستردام محسوب می‌شوند.
 

آرنهم

شهر آرنهم از باستانی‌ترین شهرهای هلند است و قدمت آن به حدود 70 هزار سال می‌رسد. اولین استقرار انسان در آرنهم به 1500 سال و تاریخ اولین سکونت به حدود 500 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. آرنهم یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هلند است که در شرق این‌کشور و سمت راست رودخانه راین واقع شده است. فاصله این‌شهر از آمستردام 1 ساعت و دسترسی به آن بسیار آسان است. آرنهم سرسبز، خلاق، مرکز فرهنگ، و دارای تاریخ غنی است. از جاذبه‌های گردشگری‌این شهر می‌توان به موزه فضای باز هلند، پل جان فراست، موزه ایربورن، پارک ملی هوگ ولو، موزه برونبریک، قلعه دوروت و ... اشاره کرد.
 

دلفت

دلفت شهری کوچک و قدیمی است که قدمت آن به 750 سال پیش بازمی‌گردد.  دلفت در غرب هلند قرار گرفته است و یکی از زیباترین و قدیمی ترین شهرهای هلند به شمار می‌رود. خیابان‌های آرام، کانال‌های زیبا، سرامیک‌های آبی و سفید که شهرت جهانی دارند، موزه‌ها، و کلیساهای قدیمی‌این شهر را به یکی از شهرهای توریستی هلند تبدیل کرده‌اند. این شهر آرام محل مناسبی است برای فرار از شلوغی‌های آمستردام و پر از دوچرخه و مسیرهای دوچرخه‌سواری است به طوری که همه جای شهر را میتوان با دوچرخه گشت زد و از آن لذت برد. دانشگاه دلفت نیز یکی از عواملی است که باعث شهرت شهر دلفت شده است. این‌دانشگاه 160 سال پیش با عنوان آکادمی سلطنتی مهندسی عمران ساخته شد و هم اکنون با 17000 دانشجو، دلفت را تبدیل به یک شهر دانشگاهی کرده است.
 

گرونینگن

شهر گرونینگن یکی از شهرهای هلند واقع در شمال این کشور و مرکز استانی به همین نام می‌باشد. گرونینگن مرکز اقتصادی-فرهنگی شمال هلند به شمار می‌رود و بیشتر شهرت آن به دلیل وجود دانشگاه گرونینگن است که باعث بالا رفتن جمعیت دانشجوی اِین شهر شده است. این‌دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند است و نیز یکی از بزرگ‌ترین آنهاست. جمعیت گرونینگن بالای دویست هزار نفر است که نیمی از آن را افراد زیر 35 سال تشکیل میدهد. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به بازار ماهی، موزه هنرهای معاصر گرونینگن، برج کلیسای مارتینی، ساختمان قدیمی ایستگاه راه‌آهن، ساختمان تالار شهر، و ساختمان تالار موسیقی اشاره کرد. گرونینگن به علت داشتن منابع گازی زیرزمینی از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است.
 

لاهه

لاهه یکی از شهرهای هلند و مرکز استان هلند جنوبی است. لاهه در غرب کشور هلند قرار دارد و یکی از مقرهای سازمان ملل متحد می‌باشد. به طوری که ستاد چند موسسه این سازمان در آن قرار گرفته و تمام امور مهم و جدی کشورداری را به عهده دارد و همین امر باعث شده لقب "پایتخت حقوقی جهان" به این شهر تعلق بگیرد. لاهه از نظر مساحت پس از آمستردام و روتردام سومین شهر بزرگ هلند و از نظر جاذبه‌های گردشگری دومین شهر آن محسوب می‌شود. پارک‌های عمومی، خیابان‌های پیچ‌درپیچ در کنار معماری قدیمی عمارت‌های قرن 17، گالری‌ها و موزه‌ها، ساحل زیبا و دوست داشتنی از جذابیت‌های شهر لاهه به شمار می‌آیند که هر گردشگری را درهر فصلی مجذوب خود می‌کنند. لاهه زمستان‌های سختی ندارد و مردم آن به ندرت شاهد بارش برف هستند. در فصل تابستان نیز ساحل لاهه پذیرایی گردشگرانی است که این‌شهر را برای تفریح انتخاب کرده‌اند. اما بهترین زمان برای سفر به لاهه بهار و پاییز است وشرایط اب و هوایی بسیار مطلوبی را در این فصل‌ها تجربه خواهید کرد.
 

آیندهوون

آیندهوون یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هلند است که در جنوب این کشور و کنار رودخانه دامل قرار دارد. محلی‌ها آن را شهر نور می‌نامند، زیرا محل تولد شرکت فیلیپس است و یک بنای یادبود نیز در نزدیکی این شرکت توسط پسر موسس شرکت فیلیپس ساخته شده. لقب دیگر آیندهوون "وینست ونگوک" می‌باشد زیرا این نقاش مشهور در روستایی نزدیک به آیندهوون به نام نوئن زندگی می‎‌کرد. این روستا در هشت کیلومتری شمال شرقی آیندهوون قرار دارد و هم‌اکنون به روستای "ون‌گوک" معروف شده و منزل شخصی او خود از جذابیت‌های توریستی این منطقه به شمار میرود. آیندهوون یکی از نیروگاه‌های صنعتی کشور هلند و نیز یک شهر دانشگاهی محسوب می‌شود. علاوه‌براین، موزه‌های هنری، کلیساهای تاریخی، و  پارک‌های زیبا این‌شهر را به یک شهر توریستی زیبا تبدیل کرده است.
 

ماستریخت

ماستریخت یکی از قدیمی‌ترین شهرهای هلند است که در جنوب این کشور قرار دارد. این شهر بیش از دویست هزار نفر جمعیت دارد و قدمت آن به زمان رومی‌ها بازمی‌گردد. ماستریخت مرکز استان لیمبورگ است که در دو سوی رودخانه ماس توسعه یافته. وجود رودخانه باعث صنعتی شدن این منطقه و سهولت تبادل کالا با هند، بلژیک، و آلمان شده و به دلیل موقعیت استراتژیک ماستریخت یک پادگان نظامی در آن دایر کرده‌اند. از انجایی که ماستریخت بعد از نایخمن، قدیمی‌ترین شهر هلند است بیشتر آثار باستانی و ملی این کشور را درخود جای داده است. دانشگاه ماستریخت بزرگترین دانشگاه جنوب هلند و تازه تاسیس‌ترین دانشگاه هلند محسوب میشود. بازدید از کلیسای سنت یانس کرک، قلعه نظامی سنت پیتر، تونل‌های زیرزمینی، و قایق‌سواری در رودخانه ماس از جذابیت‌های بی‌نظیر ماستیخت به شمار میرود.
 

نایخمن

شهر نایخمن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای هلند واقع در جنوب شرق این کشور است. نایخمن شهری است در استان Gelderland که در نزدیکی مرز آلمان قرار دارد. نایخمن حدود 170 هزار نفر جمعیت دارد و تاریخ آن به بیش از 2000 سال پیش از دوره امپراطوری رومن در قاره اروپا بازمیگردد. محله تاریخی old town یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی نایخمن است که قدمت بخش‌هایی از آن به زمان ایجاد اولین سکونت‌گاه‌های انسانی در این منطقه میرسد. امروزه محله‌های جدید، خیابان‌های سنگفرش، بلوارها و پارک‌های زیبا ترکیبی چشم‌نواز از معماری قدیمی و مدرن را ایجاد کرده‌اند که باعث شده این‌شهر به یک مقصد توریستی ایده‌آل برای گردشگرانی که به دنبال آرامش و زیبایی هستند تبدیل شود.
 
 

روتردام

روتردام یکی از زیباترین شهرهای هلند، دومین شهر بزرگ آن واقع در استان هلند جنوبی است. تاریخ اولین سکونت در این شهر به سال 900 میلادی در کنار رود روته بازمیگردد. روتردام بزرگ‌ترین بندر اروپاست و نسبت به دیگر شهرهای هلند خارجی‌ های بیشتری‌ در آن سکونت دارند و حدودا 50 درصد جمعیت آن را غیرهلندی‌ها تشکیل داده‌اند. روتردام آب و هوای معتدل اقیانوسی دارد و هوای آن به دلیل نزدیک بودن به ساحل نسبت به سایر مناطق کشور ملایم‌تر است. مردم روتردام در تمام فصول، حتی تابستان، شاهد بارش باران هستند اما میزان بارش برف بسیار کم است و به ندرت درفصل زمستان اتفاق میفتد. بهترین فصل برای بازدید از روتردام بهار و تابستان است. بازدیدکنندگان میتوانند در این فصل‌ها از جاذبه‌های گردشگری این‌شهر مثل خانه‌ های مکعبی، پل اراسموس، مسجد مولانا، برج یوروماست، کلیسای سنت لورنس دیدن کنند.
 

اوترخت

شهر اوترخت یکی از شهرهای هلند و مرکز استان اوترخت است. اوترخت چهارمین شهر بزرگ هلند است و در 45 کیلومتری جنوب آمستردام قرار دارد. فاصله این شهر تا آمستردام با قطار حدود 30 دقیقه است و همین امر باعث شده که گردشگران زیادی برای دیدن کانال‌های آبی و معماری جذاب آن سفری کوتاه به این شهر داشته باشند. این شهر مرکز اصلی سیاسی، فرهنگی، و اقتصادی هلند بوده و امروزه ساختمان‌های قرون وسطایی زیبا که توسط کانال‌های آب احاطه شده‌اند اوترخت را به یک شهر گردشگری تماشایی تبدیل کرده است. آب و هوای اوترخت گرم و مرطوب است و حتی در ماه های خشک نیز بارندگی زیادی دارد. بهترین زمان سفر به این شهر تیر ماه است زیرا در این ماه هوا بسیار ملایم و دلپذیر می‌شود، اما آبان ماه به دلیل بارندگی زیاد زمان مناسبی برای سفر نمیباشد.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1