20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

روش های اخذ مجوز اقامت دائمی در فرانسه

اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید باید به فکر کسب اقامت دائمی و یا شهروندی فرانسه باشید. اقامت دائمی فرانسه به شما حق زندگی دائمی و کار کردن را می دهد. اگر چه هم با داشتن اقامت دائمی و هم با داشتن شهروندی شما قادر به زندگی طولانی مدت در فرانسه خواهید بود، اما شما تنها با وجود شهروندی  می توانید در انتخابات فرانسه شرکت کنید. اقامت دائمی به مدت ده سال معتبر است و پس از این دوره شما بایستی آن را تمدید کنید. از مزایا داشتن اقامت دائمی فرانسه، سفر آزادانه بدون نیاز به پاسپورت به کشور های عضو اتحادیه ی اروپاست. اگر شما فرانسه را بیش از دو سال پیاپی ترک کنید حق اخذ اقامت دائم را از دست خواهید داد. این مقاله راه های گوناگون اخذ اقامت دائمی و شهروندی  فرانسه را برسی می کند.

اخذ اقامت دائمی و شهروندی فرانسه از طریق پذیرش تابعیت

قبل از اینکه بتوانید از طریق پذیرش تابعیت برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت اقدام کنید، شما باید یک مجوز ورود به فرانسه و یا یک ویزای معتبر داشته باشید. سپس، برای شروع پروسه اخذ این مدارک به نزدیک ترین کنسولگری محل زندگی خود مراجعه کنید. این فرایند برای شهروندان آمریکایی حدودا دوهفته و برای دیگر ملیت ها حداکثر دو ماه به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم فرانسه از طریق پذیرش تابعیت

 • یک پاسپورت معتبر
 • تکمیل نمودن فرم درخواست به انضمام درخواست اقامت طولانی مدت
 • هشت قطعه عکس برای هر فرد
 • ضمانت مالی (برای مثال نامه ای از بانک که ثابت کند شما استطاعت مالی کافی برای زندگی در فرانسه را دارید و یا ثابت کند شما دارای حقوق باز نشستگی هستید)
 • یک مدرک بیمه درمانی که شما را در تمام امور پزشکی مورد نیاز در فرانسه تحت پوشش قرار دهد
 • مدرک اثبات اقامت و اسکان در فرانسه، که می تواند یک اجاره نامه باشد

زندگی به مدت پنج سال پیاپی در فرانسه

این یک پیش نیاز اساسی برای اخذ اقامت دائم از طریق پذیرش تابعیت است. هرچند برای اخذ شهروندی، گذراندن دو سال تحصیلات عالیه در فرانسه این مدت پنج ساله را به دو سال کاهش می دهد.

امضای قرارداد پذیرش و ادغام (همخوانی با جامعه فرانسه)

این مدرک توسط آژانس مهاجرتی فرانسه، برای اطمینان از سازگاری ملیت های مختلف با جامعه فرانسه ارائه می شود. شما به هنگام اقامت این مدرک را امضا می کنید، این مدرک تا یک سال معتبر خواهد بود. پس از امضای آن، دولت فرانسه شما را از جهت دارا بودن ملزومات این قرار داد بررسی می کند.

ملزومات این قرارداد

ملزومات این قرارداد شامل موارد زیر است.

 • یک آزمون شفاهی و کتبی از زبان فرانسوی می باشد. اگر شما در سطح مطلوبی نباشید باید در کلاس های رایگان آموزش زبان فرانسه شرکت کنید.
 • تکمیل آموزش های اجتماعی - هدف از این آموزش ها بالا بردن آگاهی شما نسبت به مسائلی همچون یکسان بودن حقوق زن و مرد و آزادی های اساسی است. شرکت در این اموزش ها برای شما هزینه ای به همراه نخواهد داشت.
 • شرکت در جلساتی که به شما اطلاعاتی از قبیل چگونگی دسترسی به خدمات عمومی، مسکن، مراقبت های درمانی و مراقبت از کودکان داده می شود این کلاس ها نیز الزامی و رایگان هستند.

ارسال درخواست اقامت دائم

پس از اینکه شما ملزومات درخواست از طریق پذیرش تابعیت را کسب کردید شما باید درخواست خود را به انضمام مدارک مورد نیاز به اداره محلی که در آن زندگی می کنید تحویل دهید. این مدارک شامل موارد زیر می باشد.

 • کارت ملی و یا پاسپورت
 • شناسنامه
 • مدرکی که ثابت کند شما در آدرس ارائه شده زندگی می کنید.
 • سند ازدواج
 • همچنین شما باید ثابت کنید که در فرانسه به استخدام کاری درآمده اید و سابقه کیفری ندارید.

شرکت در مصاحبه ها و انجام امور اداری

محتویات درخواست شما توسط پلیس، اداره شهرداری و یا دیگر سازمان های دولتی جمع آوری می شود. چنانچه آن ها نیاز به کسب اطلاعات بیشتری داشته باشند این امر را به آگاهی شما خواهند رساند.

اخذ شهروندی از طریق تولد

اگر شما از والدین خارجی در فرانسه متولد شده اید، قادر به درخواست برای شهروندی خواهید بود. فردی که در فرانسه به دنیا آمده است و پدر و مادر وی فرانسوی نمی باشند در 16 سالگی می تواند درخواست شهروندی فرانسه را بدهد و در 18 سالگی تمام مزایا وحقوق شهروندی را کسب کند. به این شرط که ثابت کند از سن 11 سالگی فرانسه محل اقامت اصلی وی (حداقل به مدت 5 سال) بوده است. برای اثبات این موضوع می توانید:

 • یک سند مالکیت و یا اجاره نامه خانه یا آپارتمان ارائه دهید.
 • از قبوض مالیات و یا رسیدهای خدماتی استفاده کنید.
 • رونوشت های مدرسه ای که در آن تحصیل کرده اید را ارائه دهید.

نوشتن درخواست نامه برای گواهی تابعیت

برای نوشتن درخواست اقامت دائم و شهروندی برای کودکی که خارج از فرانسه متولد شده است اما والدین وی فرانسوی الاصل هستند، شما باید گواهی تابعیت را به دست آورید ( این گواهی را می توانید از دادگاه محلی که در آن زندگی می کنید اخذ کنید). اگر شما در فرانسه زندگی نمی کنید می توانید این فرم را از اداره بین المللی درخواست کنید.

اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

اگر شما شهروند فرانسه نیستید اما حد اقل چهار سال است که با یک شهروند فرانسوی ازدواج کره اید، می توانید برای اخذ شهروندی فرانسه درخواست دهید. شیوه درخواست شما همانند درخواست شهروندی از طریق پذیرش تابعیت و تولد خواهد بود. لازم به ذکر است قبل از ارائه ی درخواست شما باید حداقل یک سال کامل در فرانسه زندگی کرده باشید و به هنگام درخواست شما همچنان همسر قانونی یکدیگر باشید. ارائه مدرک شهروندی زوج شما به هنگام درخواست الزامیست. در صورتی که شما همسر خارجی یک فرد فرانسوی هستید، آژانس مهاجرتی فرانسه از شما می خواهد که این قرارداد را امضا کنید همچنین شما باید در آزمون شفاهی و کتبی زبان فرانسوی و آموزش های اجتماعی فرانسه شرکت کنید.

اخذ شهروندی با خدمت در لژیون خارجی فرانسه

برای درخواست استخدام در لژیون خارجی فرانسه، که یک یگان نظامی است و از سراسر جهان کارمند و سرباز استخدام می کند، شما باید واجد شرایط جسمی و پزشکی و حقوقی زیر باشید:

 • از لحاظ حقوقی شما باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید. همچنین توانایی خواندن و نوشتن به زبان مادری خود را حفظ کرده باشید.
 • الزامی است که سن شما در بازه هفده سال و شش ماه تا سی و نه سال و شش ماه قرار داشته باشد.
 • از لحاظ پزشکی شما نباید سابقه بیماری های ماندگار از جمله سرطان، ضعف شنوایی و ضعف بینایی داشته باشید. جراحی هایی مؤثر در عملکرد بدن، آسیب دیدگی غضروف زانو، فقدان انگشت و جابجای کاسه ی زانو نیز مانع استخدام شما خواهند بود.

پر کردن فرم درخواست

 در این مرحله شما باید به یکی از شعبه های ثبت نام لژیون مراجعه کنید. در آنجا شما یک فرم درخواست دریافت می کنید و سپس درخواست تان را می نویسید. این فرایند تقریبا دو روز به طول می انجامد. پس از آن که نامه درخواستتان را ارسال نمودید شما برای شرکت در آزمون اولیه به  پاریس و یا اوباگان فرستاده می شوید. آزمون اولیه ممکن است دو هفته طول بکشد.

 • در اولین مرحله از این سنجش، شما در یک آزمون تست انگیزه شرکت می کنید که در آن میزان انگیزه شما برای خدمت سنجیده می شود.
 • سپس یک تست اولیه ورزشی جهت تست میزان توانایی و استقامت جسمانی از شما گرفته می شود.
 • در مرحله سوم یک تست پزشکی جهت اطمینان از دارا بودن حداقل سلامت جسمی از شما گرفته می شود

پس از موفقیت در آزمون اولیه

بعد از امضا قرارداد خدمت پنج ساله، شما برای آزمون اصلی به مرکز استخدام اوباگان فرستاده می شوید و در آنجا در آزمون های روانشناسی و شخصیت شناسی و تست هوش شرکت می کنید. این فرایند ممکن است دو هفته به طول بیانجامد. اگر شما در ازمون امتیاز لازم را کسب کنید دوره ی خدمت پنج ساله ی شما شروع می شود. در غیر این صورت شما به خانه فرستاده می شوید.

خدمت کردن در لژیون خارجی فرانسه برای سه ماه

پس از دوره دیدن، خدمت سه ساله شما در یکی از 11 سازمان خارجی فرانسه شروع می شود. پس از سه سال خدمت شما می توانید برای اقامت دائمی فرانسه درخواست دهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 0