اقامت جمهوری چک

جمهوری چک در اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور مرزهای خود را با آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان به اشتراک می گذارد. روش های مختلفی برای اقامت جمهوری چک وجود دارد که در ادامه به قوانین و همچنین شرایط اقامت جمهوری چک خواهیم پرداخت.

اقامت دائم جمهوری چک

شما باید تمام الزامات مورد نیاز خود را در فرم درخواست خود ارائه کنید. با این حال باید همیشه اصل با کپی اسناد مدارک را تائید کنید. تمامی مدارک ارائه شده باید به طور رسمی به زبان چک ترجمه شود. درخواست باید به صورت شخصی در سفارت جمهوری چک ثبت شود. اگر مشکلی در پرونده شما به وجود آید، کارمند وزارت امور داخله برای رفع مشکل به شما کمک خواهد کرد. زمانی که درخواست شما مورد قبول واقع شود، از طرف سفارت با شما تماس خواهند گرفت و اقامت دائم جمهوری چک نیز صادر می شود. وزارت امور خارجه بعد از دریافت اقامت دائم شما، به دفتر مرکزی اداره کل بیمه اطلاع خواهد داد و شما به طور خودکار وارد لیست بیمه شدگان جمهوری چک خواهید شد. عواملی که باعث خواهند شد درخواست اقامت دائم جمهوری چک رد شود:
 • درخواست های جعلی یا تغییر در داده های متقاضی
 • در مورد ازدواج چند زنی، متقاضی اقامت دائم جمهوری چک فقط می تواند همراه با یک زن زندگی کند.
 • متقاضی که نتواند هزینه های زندگی خود را پرداخت کند.
 • داشتن سابقه کیفری
 • متقاضیانی که از یک بیماری جدی رنج می برند.
 • متقاضی که به هر دلیلی امنیت کشور را تهدید کند یا به طور جدی نظم عمومی را مختل کند.

قوانین اقامت جمهوری چک

قوانین اقامت کوتاه مدت جمهوری چک

اقامت کوتاه مدت، اقامت حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه است. (توجه داشته باشید مدت اقامت با توجه به تمبر ورود و خروج حساب می شود). برای اهداف چنین اقامت کوتاه مدت، شهروندان کشورهای غیر اروپایی نیاز به دریافت ویزا دارند. اعطای ویزای کوتاه مدت به صلاحیت وزارت امور خارجه جمهوری چک می باشد و شما می توانید ویزای کوتاه مدت و یا تمدید ویزا را در سفارت جمهوری چک انجام دهید.

قوانین اقامت بلند مدت جمهوری چک

درخواست برای ویزای طولانی مدت بیش از 90 روز می باشد و می توانید در سفارت جمهوری چک در کشور خودتان اقدام کنید. شما باید درخواست را در فرم تکمیل شده همراه با تمام الزامات لازم توسط قانون تنظیم کنید. هزینه اقامت بلند مدت جمهوری چک مبلغ 44 دلار آمریکا می باشد. تمام اسناد ارائه شده باید به طور رسمی به زبان چک ترجمه شوند. همراه با درخواست برای ویزای بلند مدت شما باید اسناد زیر را ارائه کنید:
 • یک اسناد مسافرتی (اصل)
 • 1 قطعه عکس
 • اثبات محل اقامت
 • سند به منظور اهداف اقامت
 • اثبات منابع مالی
بر اساس درخواست شما موظف به ارائه اسناد بیشتری هستید.

شرایط اقامت جمهوری چک

اقامت طولانی مدت جمهوری چک

شما می توانید اجازه اقامت طولانی مدت در جمهوری چک داشته باشید اگر شرایط زیر را داشته باشید:
 • بیشتر از 90 روز در جمهوری چک اقامت داشته باشید
 • قصد دارید که به طور موقت و بیشتر از یک سال در جمهوری چک زندگی کنید.
 • و اگر هدف اقامت شما بدون تغییر باقی بماند (برای مثال، کارت آبی، کارت کارمند، اعضای خانواده یا دانشمندان می باشد).
در موارد ذکر شده بالا درخواست برای اجازه اقامت طولانی مدت جمهوری چک را می توانید از کنسولگری جمهوری چک اقدام نمائید. متقاضی اقامت جمهوری چک موظف است که 120 روز قبل از اتمام تاریخ ویزا، در صورت ماندن در جمهوری چک ویزای خود را تمدید نماید. این درخواست باید به وزارت کشور تحویل داده شود. ارسال درخواست برای اجازه اقامت طولانی مدت جمهوری چک با هزینه اداری مواجه است. هزینه های درخواست اقامت طولانی مدت جمهوری چک مبلغ 66 دلار آمریکا می باشد.

گرین کارت جمهوری چک

از تاریخ 24 ژوئن 2014 دیگر نمی توان برای کارت سبز درخواست کرد. این نوع مجوز با یک کارت کارمند جایگزین شد.

کارت کارمند جمهوری چک

کارت کارمند یک نوع مجوز برای اقامت طولانی مدت در جمهوری چک است که در آن هدف اقامتی طولانی تر از 3 ماه برای اشتغال می باشد. کارت کارمند اغلب برای مدت زمان همکاری کارفرما و کارمند صادر می شود و بیش از 2 سال اعتبار ندارد. اما بارها و بارها می توان آن را تمدید کرد. کارت کارمند برای متقاضیانی در نظر گرفته شده است که شهروند اروپایی نیستند. شهروندان اروپایی می توانند از کارت آبی استفاده نمایند. هزینه کارت کارمند 66 دلار آمریکا است.

مدت زمان بررسی پروسه کارت کارمند جمهوری چک

مهلت تصمیم گیری در مورد درخواست برای کارت کارمند 60 روز است. ولی در موارد بسیار پیچیده ممکن است تا 90 روز نیز طول بکشد.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0