تابعیت اسپانیا

امروزه افراد بسیاری خواهان تابعیت اسپانیا هستند. به دلیل سطح علمی و تحصیل در اسپانیا و شرایط اقامت اسپانیا ، هر سال افراد بسیاری از سراسر جهان متقاضی دریافت تابعیت اسپانیا هستند. برای آگاهی از شرایط تابعیت اسپانیا می بایست قوانین جدید مهاجرت به اسپانیا را بدانید. قوانین مربوط به تابعیت اسپانیا در قانون مدنی این کشور آمده است، که این مقررات در سال 1990 و 1995 میلادی تغییر یافت.

شرایط اخذ تابعیت اسپانیا

  • فرد متقاضی باید تا سن 21 سالگی حداقل 10 سال اقامت داشته باشد.
  • فرد متقاضی باید حداقل به مدت 6 سال در یک مدرسه در اسپانیا تحصیل کرده باشد و تحصیلات خود را به پایان برساند.

تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند

شرایط دریافت تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند از مسائل بسیار مهم می باشد، لذا تولد در کشور اسپانیا باعث تابعیت اسپانیا نمی شود، مگر برای اطفالی که از والدین نامعلوم  و بدون تابعیت متولد شده باشند.

 تابعیت اسپانیا از طریق اعمال اصل خون

  • قانون خون و خاک از مسائم مهم در تابعیت اسپانیا می باشد، اشخاص از طریق اعمال خون دارای تابعیت اسپانیا می شوند.
  • طفلی که یکی از والدین وی تابعیت اسپانیا را داشته باشد.
  • طفلی که از والدین غیر اسپانیایی، که یکی از آن ها در اسپانیا متولد شده باشد.

 تابعیت اسپانیا از طریق تقاضا

  • کسانی که تابعیت اسپانیا را ندارند، در صورتی می توانند تابعیت این کشور را به دست آورند که، 10 سال در اسپانیا اقامت داشته باشند.
  • کسانی که تبعه کشورهایی مانند فیلیپین یا آمریکای شمالی که قبلا جزو مستمرات اسپانیا بوده اند، بعد از دو سال اقامت در اسپانیا می توانند تابعیت اسپانیا را دریافت کنند.
  • کلیه کسانی که در کشور اسپانیا متولد شده اند.
  • کسانی که با تبعه اسپانیایی ازدواج کنند.
  • کسانی که در خارج از اسپانیا از پدر و یا مادر اسپانیایی متولد شده اند.

 تابعیت مضاعف در اسپانیا

کشور اسپانیا با برخی کشورها مانند شیلی، بولیوی، اکوادور، کاستاریکا، گواتمالا، نیکاراگوئه، پاراگوئه، پرو، جمهوری دومینیکن، آرژانتین و هندوراس معاهده ای تنظیم نموده که چنانچه اتباع این کشور ها در اسپانیا اقامت نمایند و تابعیت اسپانیا را بدست آورند، نیازی به از دست دادن تابعیت اصلی خود نیستند و همچنین در مورد اتباع اسپانیا که قصد دریافت تابعیت یکی از کشورهای نامبرده را داشته باشند، نیازی به ترک تابعیت اسپانیا را ندارند.
نکته قابل توجه، اتباع کشور های دیگر بغیر از کشورهای فوق چنانچه قصد اخذ تابعیت اسپانیا را داشته باشند، باید تابعیت اصلی خود را ترک نموده تا بتوانند تابعیت اسپانیا را دریافت کنند.

 از دست دادن تابعیت اسپانیا

تابعیت اسپانیا ممکن است از طریق دو روش از دست برود:
 
1.ترک ارادی تابعیت
2.سلب تابعیت اسپانیا
 
 ترک ارادی تابعیت اسپانیا در قانون اجازه داده شده است و برای ترک تابعیت این کشور متقاضی باید از دولت تقاضای ترک تابعیت نموده و پاسپورت اسپانیایی خود را تحویل مقامات دهد. هرگاه تبعه اسپانیا به صورت اختیاری تابعیت کشور دیگری را بغیر از کشور هایی که دولت با آن ها معاهده امضا نموده است، بگیرد، تابعیت اسپانیایی وی سلب خواهد شد.

 مزایای اخذ تابعیت اسپانیا

افرادی که تابعیت اسپانیا را دارند، امکان کار در اسپانیا را دارند و همچنین این امکان را دارند که در سایر کشور های عضو شینگن به کسب و کار بپردازند. همچنین برای این گونه از افراد که تابعیت اسپانیا را دارند، امکان شرکت در انتخابات اسپانیا و همچنین انتخابات دیگر کشورها نیز وجود دارد.

 معایب اخذ تابعیت اسپانیا

یکی از معایب تابعیت اسپانیا این است که قانون دو تابعیتی در کشور اسپانیا به غیر از کشورهایی که معاهده با اسپانیا انجام داده اند، پذیرفته نیست و اشخاصی که تابعیت کشور دیگر را دارا هستند و سپس تابعیت اسپانیا را اخذ می نمایند، باید تابعیت دیگر خود را منحل کنند و فقط تابعیت اسپانیا را دارا باشند.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0