20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ اقامت ایتالیا

چرا اقامت در ایتالیا؟

اخذ اقامت ایتالیا در شمار محبوب‌ ترین و پر طرفدارترین درخواست‌های اقامت در جهان می‌باشد. بیشترین درخواست‌های اقامت ایتالیا در دسته‌های تحصیلی و اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری می‌باشد. جهت اخذ اقامت ایتالیا راه‌های متنوعی برای افراد با شرایط متفاوت وجود دارد که از جمله آنها می توان به درخواست اقامت از طریق تحصیل، کار، تجارت، سرمایه گذاری، مهاجرت، ازدواج و تولد فرزند را عنوان نمود.
افراد متقاضی و علاقه‌مند به دریافت اقامت ایتالیا باید تابع قوانین ایتالیا بوده، حسن رفتار داشته و مسلط به یکی از زبان‌های رایج در این کشور اعم از انگلیسی، ایتالیایی و … باشند. قوانین و مقررات تابعیت و اقامت ایتالیا مانند خیلی از کشورهای اروپایی مبتنی بر اصل خون بوده گرچه در بعضی موارد اصل خاک نیز اعمال می‌گردد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری با خرید ملک

دولت ایتالیا این امکان را برای افراد خارجی فراهم کرده است که درصورت تمایل برای خرید ملک می‌توانند با اخذ ویزا وارد خاک ایتالیا شده و چند ملک را بازدید و خرید نمایند. شرط این امر، اخذ ویزای سیاحتی است. در این مورد متقاضی باید برای ویزای سیاحتی اقدام نماید. شرط گرفتن این ویزا داشتن دعوتنامه بنگاه معاملات ملکی است که مدیریت کار خرید ملک شما را انجام خواهد داد. عملیات فوق به شما اجازه می‌دهد تا یک ویزای ۹۰ روزه که برای مدت ۶ ماه معتبر است، بدست آورید در حقیقت به این مجوز، یک مجوز تجاری اطلاق می‌گردد.
زمانی که شما ملک مورد نظر خود در ایتالیا را یافتید و آن را خریداری نمودید، می‌توانید مجوز اقامت ایتالیا را بدست آورید همچنین شما می‌توانید ویزای توریستی شینگن را نیز تهیه نمایید. مدت اعتبار مجوز اقامت شما ۵ سال می‌باشد.

سرمایه گذاری به روش ثبت شرکت

1- ثبت شرکت تازه تاسیس

شرکت مسئولیت محدود: حداقل ده هزار یورو برای تاسیس این نوع شرکت در ایتالیا لازم هست. سهامداران براساس سهم‌شان مسئولیت دارند.
تعاونی: این نوع از شرکت اساساً برای تجارت‌های بزرگ طراحی شده است و حداقل دو سهامدار لازم است که باید 120 هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند. سرمایه نیز به سهام تقسیم می‌شود که می‌تَواند در بازار سهام اظهار شود.
ظرفیت و مشارکت کلی : این نوع شرکت ایجاب می‌کند که حداقل دو شخص یا دو شخص حقوقی با یکدیگر شریک  شده و یک قراردادی برای فعالیت تحت نام یک شرکت امضا کنند. هیچ سرمایه اندکی هم مورد نیاز نیست. در این صورت که یک مشارکت کلی وجود دارد، همه اعضا با مسئولیت کامل می باشند. بعد از ثبت شرکت شخص باید برای معاینات و آزمایشات پزشکی مراجعه نماید و بعد از حساب بانکی خود پرینت تهیه کنید و تمام مدارک را برای صدور ویزا به سفارت ارائه نماید تا ویزای مخصوص سرمایه گذاری در پاسپورت الصاق شود .
 
 

2- خرید شرکت آماده

حالت دومی که برای افرادی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در ایتالیا هستند وجود دارد و روشی ساده‌تر به نظر می‌رسد و آن این است که شخص یک شرکت آماده و شرکتی که در حال فعالیت می‌باشد را خریداری نماید که به این روش shelf company گفته می‌شود. خرید یک شرکت آماده بهترین جایگزین برای یک سرمایه گذار خارجی است که می‌خواهد فعالیت خود را فوراً در ایتالیا آغاز کند. به جای صرف هزینه و وقت و تشریفات بوروکراتیک برای ثبت یک شرکت، می‌تَوان یک شرکت آماده به کار را خریداری نمود. البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده سرمایه گذاری شخص  را تحت تاثیر قرار ندهد. از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی‌انجامد و شخص میتواند به سرعت شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کند.

اقدامات پس از خرید شرکت

در صورت خرید هریک از انواع شرکتها، می توان حتی نام شرکت را به دلخواه خود تغییر داد. بعد از ثبت شرکت  جدید می توان مجوزهای فعالیت را دریافت کرد و مدیریت جدید، اسناد شرکت جدید شامل شرکت نامه و اساسنامه را امضا خواهند کرد. بعد از امضای اسناد از سوی مدیران جدید و گشایش حساب بانکی می تَوان فعالیت شرکت را به صورت طبیعی آغاز نمود. مهمترین جنبه خرید شرکت آماده، انتقال سهام از صاحب اولیه به سهامداران فعلی است  که در محضر رخ می‌دهد و تثبت تغییرات در ثبت شرکتهای ایتالیا خواهد بود. طبیعتا این روش مستلزم هزینه بیشتری می‌باشد به علت این که شرکتی که در حال سود دهی می‌باشد فروخته خواهد شد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

هرگاه تبعه خارجی با تبعه ایتالیا صرف نظر از جنسیت وی ازدواج نماید بعد از دوسال اقامت می‌تواند تابعیت و اقامت ایتالیا را کسب نماید. اما چنانچه این زن و شوهر دارای فرزند اعم از فرزند اصلی خود یا فرزند خوانده باشند مدت زمان اقامت به یکسال و نیم کاهش پیدا می‌کند.
با توجه به قواعد و نظام حقوق بین الملل خصوصی که توسط اکثریت کشورهای جهان پذیرفته شده است و کشور ایتالیا هم از این قاعده مستثنا نمی‌باشد در صورتی که یک فرد با اتباع کشور ایتالیا (چه مرد و چه زن) ازدواج کند، می‌تواند در خواست اقامت دائم ایتالیا را نماید و پس از گذراندن حداقل دو الی سه سال شخص تبعه خارجی می‌تَواند به واسطه ازدواج با تبعه ایتالیایی درخواست پاسپورت و تابعیت ایتالیا را داشته باشد.

مدارک لازم اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

قانون مدنی ایتالیا امکان ازدواج یک شهروند و تبعه خارجی با مرد یا زن ایتالیایی یعنی اتباع ایتالیا را منوط به مدارک زیر مجاز می‌کند :
  • گواهی تولد و مدارک تولد فرد که به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و مورد تایید سفارت باشد.
  • مدارک شناسایی و پاسپورت فرد متقاضی اقامت ایتالیا که دارای اعتبار باشد.
  • مدارکی مبنی بر اینکه فرد منعی برای ازدواج ندارد مثل اینکه در عقد زوجیت فرد دیگر نباشد.
  • گواهی‌ها و مدارک مذکور بالا هر دو باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود و به آفیس محلی و افسر دولت ارائه شود تا درخواست اعلان ازدواج در کلیسا پذیرفته شود .همچنین دو مدرک دیگر ممکن است نیاز به ارائه داشته باشد یکی اینکه بستگان و اطرافیان زوج و زوجه گواهی و شهادت بدهند که ازدواج آنها بر پایه روابط واقعی است دوم اینکه مدارک و گواهی‌هایی مبنی بر وجود رابطه عاطفی بین طرفین وجود داشته باشد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

تحصیل در ایتالیا به واسطه هزینه بسیار پایین و شهریه‌ تقریباً رایگان و همچنین سطح بالای علمی دانشگاه‌های آن باعث شده است تا دانشجویان و علاقه‌مندان زیادی از سرتاسر دنیا هر ساله خواهان دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل باشند. شرایطی که در حال حاضر در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد سبب شده است تا متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا اَز طَریقِ تحصیل، بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به اقامت این کشور دست یابند. تحصیل در ایتالیا را در یک مقاله جداگانه با همین عنوان، به طور کامل توضیح داده‌ایم
 
 

اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار

فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت 4 تا 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا می‌گردد. شایان‌ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره‌وقت، نیمه‌وقت یا کار دانشجویی حدوداً 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار می‌باشند. کشور ایتالیا دارای سه نوع ویزای کار می‌باشد: 

ویزای کار نیازمند  (JOB Offer)   

در این نوع ویزای کار فرد باید JOB OFFER مربوطه را داشته و این کارفرما اول باید به مدت سه ماه آگهی در کشور ایتالیا داده اگر فرد مناسب با آن شغل در کشور ایتالیا موجود نبود به مدت سه ماه دیگر آگهی شغل مربوطه را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا داده و بعد از این مدت اگر فردی در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای انجام این شغل مناسب نبود و شرایط موجود در آگهی را نداشت، کارفرما می‌تواند این فرد را استخدام نماید.

ویزای کار تعطیلات (holiday visa)

شهروندان کشورهای نیوزلند، کره جنوبی، استرالیا در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر به این خواهند بود که برای مدت یک سال ویزای تعطیلات کار کشور ایتالیا را اخذ نمایند. شهروندان کشور کانادا نیز از سنین بین ۱۸ تا ۳۵ سال می‌توانند به مدت ۲ سال ویزای تعطیلات کار را اخذ نمایند.

 ویزای جستجوی کار

ویزای جستجوی کار نیز به مدت ۶ ماه می‌باشد و فرد می‌تواند در طول این مدت به جستجوی کار در کشور ایتالیا بپردازد و پس از پیدا کردن کار اقامت مربوطه را اخذ می‌نماید.

مزایای اخذ اقامت ایتالیا

به طور خلاصه، کسب اقامت ایتالیا دارای مزایایی می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • دسترسی به مزایای پزشکی که شامل مراقبت‌های پزشکی مجانی است.
  • دسترسی به مزایای تحصیلی که شامل آموزش سطح بالای مجانی بالقوه است.
  • دسترسی به حق سرمایه‌گذاری اقتصادی که تنها شامل شهروندان اتحادیه اروپا می‌باشد.
  • تکمیل آسان نیازهای خرید ضروری برای خرید املاک در ایتالیا.
  • توانایی انتقال شهروندی (ایتالیا و اتحادیه اروپا) به تمام بچه های زیر ۱۸سال و به صورت خودکار
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 0