50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

کار در ایتالیا

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

اگر علاقه‌مند به زندگی در ایتالیا و کار درایتالیا هستید بهتر است ابتدا کمی از شرلیط کار در ایتالیا را بدانید.

در یک نگاه:

 • ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ در سطح جهان است که بخش بزرگی از خدمات که 75 درصد از تولید ناخالص داخلی ملی را تشکیل می دهد. ایتالیا با سهم 2.5 درصدی از اقتصاد جهانی هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است. این اقتصاد به شدت خدمات محور است. در مقایسه با سایر اقتصادهای مشابه، ایتالیا مشاغل بزرگ بین المللی کمتری دارد اما شرکت های کوچک و متوسط بسیار بیشتری دارند.
 • اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا قبل از شروع کار در ایتالیا باید درخواست مجوز کار کنند.
 • زنان در ایتالیا مجاز به پنج ماه مرخصی زایمان هستند: دو ماه قبل از زایمان و سه ماه بعد از آن.
 • انگلیسی در تمام ایتالیا مانند سایر کشورهای اروپایی به طور گسترده ای صحبت نمی شود ، بنابراین یادگیری مقداری ایتالیایی قبل از سفر شما یک ضرورت است.

صنایع اصلی ایتالیا عبارتند از: تولید خودرو، مواد شیمیایی، مواد غذایی و مد. در سال 2016 طبق آمار - تقریباً 50 میلیون نفر – از جهان از ایتالیا بازدید کردند که گردشگری را به یکی از مهمترین صنایع این کشور تبدیل کرده است. به نظر می رسد گردشگری صنعتی تثبیت شده در ایتالیا است و تخمین زده می شود که تعداد بازدید کنندگان تا چند سال آینده رشد خود را ادامه دهند. ایتالیای شمالی به طور کلی ثروتمندتر و صنعتی تر است و مشاغل بیشتری را در بخش خدمات ارائه می دهد، در حالی که جنوب روستایی کمتر ثروتمند و دارای نرخ بیکاری بیشتر است. کشاورزی نقش مهمتری در مناطق جنوبی دارد.

تبدیل به یک شهروند رسمی شوید!

قبل از شروع کار در ایتالیا، باید حتماً شماره تأمین اجتماعی و بیمه درمانی تهیه کنید. درخواست کارت تأمین اجتماعی فقط یک بار است که می توانید در موسسه ی ملی تأمین اجتماعی ایتالیا این درخواست را انجام دهید. البته هنگام کار در ایتالیا، به طور خودکار توسط کارفرمای خود در تأمین امنیت اجتماعی ثبت نام می شوید. اگر کار شما در حوزه ی خود اشتغالی است، باید خود با تامین اجتماعی تماس بگیرید. هزینه های تأمین اجتماعی بر اساس درآمد و نوع کار متفاوت است.

برای افراد عضو اتحادیه ی اروپا و یا حوزه شنگن نیاز اخذ اجازه ی کار نیست. اگر شهروند کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن نیستید، باید از طریق نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا درخواست ویزای کار از وزارت امور خارجه کنید.

کلیه اتباع غیر اتحادیه اروپا باید در طی هشت روز از زمان ورود خود برای اجازه اقامت درخواست کنند. اجازه ی اقامت در مدت 120 روز ممکن است صادر شود.

پیدا کردن کار معمولاً برای مهاجران شاغل در ایتالیا پیچیده تر است. اولویت در فرصت های شغلی به ایتالیایی ها داده می شود. بنابراین، اگر بتوانید مهارت خاصی را در زمینه ای ارائه دهید شما همان مزایای کارمند را دریافت خواهید کرد.

مشاغل زنانه

در ایتالیا زنان و مردان از حقوق قانونی برابر برخوردارند. با این حال، بهتر است مهاجران بدانند که اختلاف حقوق کمی بین زن و مرد وجود دارد. اما این اختلاف حقوق جنسیتی در ایتالیا یکی از کمترین ها در اتحادیه اروپا است، یعنی 5.5٪ در مقایسه با میانگین اتحادیه اروپا که 16.3٪ است. در کل زنان پنج ماه مرخصی زایمان دریافت می کنند: دو ماه قبل و سه ماه پس از تولد فرزندشان. زنان شاغل ممکن است پس از تولد فرزندشان به مدت یک سال اخراج نشوند. با این وجود انتظار می رود که آنها پس از زایمان به سرعت راه های مراقبت از کودک را پیدا کنند و به کار بازگردند.

آداب و رسوم تجاری سنتی در ایتالیا

اگر مطمئن نیستید که هنگام معامله با شرکای تجاری ایتالیایی چگونه عمل کنید، نکات زیر را با دقت بخوانید:

 • ایتالیایی ها تمایل دارند کارها را با افرادی انجام دهند که آنها را می شناسند و به آنها اعتماد دارند.
 • ایتالیایی ها برای سلسله مراتب ارزش قائل هستند؛ آنها به قدرت و سن احترام می گذارند.
 • اگر در جلسه هستید، همیشه انتظار نداشته باشید که توافق حاصل شود. جلسات به طور کلی بیشتر درباره تبادل ایده ها است.
 • در شمال ایتالیا، مردم اغلب بلافاصله به کار مشغول می شوند، در حالی که در جنوب ایتالیا صحبت های کوچک قبل از مذاکرات تجاری انجام می شود. آماده باشید تا در مورد خانواده و کشور مبدا خود صحبت کنید.
 • مطمئن باشید که لباس بی عیب و نقصی پوشیده اید، زیرا ایتالیایی ها تمایل دارند که از نظر ظاهری درباره مردم قضاوت کنند.

به زبان ایتالیایی صحبت کنید و به خوبی ارتباط برقرار کنید

برای یافتن کار در ایتالیا دو جنبه مهم وجود دارد: صحبت کردن به زبان ایتالیایی و روابط عمومی. اگر قصد عزیمت به ایتالیا را دارید اما هنوز شغل خود را پیدا نکرده اید، یک راه حل کوتاه مدت خوب برای کسانی که به خوبی انگلیسی می دانند، این است که برای مدتی تدریس زبان انگلیسی را انجام دهند. بسیاری از آموزشگاه های زبان در سراسر ایتالیا غالباً به دنبال معلمان جدید هستند و این امکان را به شما می دهند تا ضمن کسب درآمد، در ایتالیا مستقر شوید.

نکاتی برای کارجویان در ایتالیا

اگر نمی خواهید زبان انگلیسی تدریس کنید و دوست دارید در جستجوی مشاغل دیگر تلاش کنید، در اینجا نکاتی ذکر شده است.

 • رزومه خود را به ایتالیایی ترجمه کنید. اگر به زبان ایتالیایی مسلط نیستید، ارزش دارد که پولی را برای یک مترجم حرفه ای هزینه کنید.
 • در مورد مهارت های زبان ایتالیایی خود صادق باشید، زیرا کارفرمایان احتمالاً شما را در مصاحبه ای به آزمایش می رسانند.
 • فهرست مشاغل محلی و منطقه ای را در روزنامه ها بررسی کنید و همچنین به صورت حضوری به شرکت ها مراجعه کنید. افراد تمایل دارند چهره ها را به جای نام به خاطر بسپارند و ایجاد تصویر شخصی در یک کارفرما ممکن است در دراز مدت به شما سود برساند.
 • مطمئن باشید که تمام مدرک دانشگاهی و گواهینامه های خود را به ایتالیایی ترجمه کرده اید.

شرایط کار در ایتالیا

دستمزد

قانون ایتالیا به صراحت بیان کرده است که حقوق پرداخت شده به کارمندان باید به صورت پرداخت نقدی باشد و مدت زمان خدمت که حقوق را مشخص می کند، تعیین شده باشد. همچنین ارزش اضافه کاری، طبق قوانین ایتالیا مشخص شود. علاوه بر این ، قانون ایتالیا سالانه سیزده پرداخت را تعیین کرده است، و سالی یک بار به مناسبت تعطیلات کریسمس که معمولاً مربوط به پاداش کارمندان است، دستمزد پرداخت می شود. در رم میانگین دستمزد ماهانه 1400 یورو است.

حداکثر ساعت کار در هفته

میانگین زمان کار هفتگی نمی تواند از 48 ساعت بیشتر باشد، اضافه کاری باید در مدت 4 ماه محاسبه شود.

اضافه کاری

نیازهای یک شرکت خاص ممکن است در شرایط استثنایی و یا به صورت گاه به گاه، کارکنان را ملزم به کار فراتر از ساعات کاری معمول خود کند. در صورت عدم وجود قانون جمعی، اضافه کاری فقط مشروط بر توافق بین کارفرما و کارمند و برای یک دوره که بیشتر از 250 ساعت در سال نیست، خواهد بود. قانون مقرر كرده است كه اضافه كار از طریق افزایش حقوق محاسبه و پرداخت شود.

تعطیلات

کارمندان سالانه 4 هفته تعطیلات، به علاوه 11 تعطیل رسمی دارند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0