20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بهترین شهر برای زندگی در ترکیه

چنانچه کشور ترکیه را برای کار یا زندگی انتخاب کرده باشید و یا چنانچه فقط قصد گردشگری در ترکیه را داشته باشید، احتمال زیاد برای شما سوالی پیش آمده است که بهترین شهرهای ترکیه کدام هستند و آیا کشور ترکیه برای زندگی مناسب است یا خیر. در این مقاله قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار را مورد بررسی موشکافانه و دقیق قرار دهیم.

در این مطلب سعی کرده‌ایم جزیی‌ترین مشخصه‌های زندگی ، کار و گردشگری را در بهترین شهرهای ترکیه تشریح کنیم. در این بررسی‌ها حتی به جزییات ریزی همچون میزان آلودگی هوای شهرها ، میزان درآمد متوسط مردم شهر ، وضعیت سرعت اینترنت و نقاط دیدنی و مزیت‌های زندگی در این شهرها پرداخته شده است. بنابراین در انتهای این متن قادر خواهید بود، بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را انتخاب کنید و با گسترده کردن دامنه گردشگری خود در کشور ترکیه، بهترین مناطق ترکیه برای زندگی را ببینید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه، متخصص اموری همچون مهاجرت به ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه ، اخذ انواع ویزای ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه است. چنانچه در این زمینه‌ها احتیاج به مشاوره و یا کمک ما داشتید، می‌توانید با شماره 02148406 ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

بهترین شهرهای ترکیه برای کار و زندگی

بهترین شهرهای ترکیه

در این مقاله سعی شده است به شهرهایی پرداخته شود که بیشتر آن‌ها از لحاظ جمعیتی بزرگترین و محبوب‌ترین شهرهای ترکیه هستند و هر کدام آ‌ن‌ها از لحاظ مشخصه‌های گوناگونی از زندگی شهری همچون امنیت، آب و هوا، میانگین سالانه آلودگی هوای شهر، امکانات رفاهی و تفریحی، متوسط درآمد و هزینه‌های مردم شهر، سرعت اینترنت، امکانات آموزشی و درمانی ، میزان تسلط مردم شهر به زبان انگلیسی ، میزان ترافیک شهری ، چگالی جمعیت و اماکن دیدنی شهر مورد بررسی کامل گرفته‌اند.

شهرهایی که در این مقاله به آن پرداخته شده است، از نظر مشخصه‌های بالا، بهترین شهرهای ترکیه برای کار و زندگی هستند و سعی شده است که با انتخاب این شهرها از سراسر نقاط جغرافیایی کشور ترکیه به گسترده بودن بازه تصمیم‌گیری شما کمک شود. در این مطلب ده شهر استانبول، بدروم، آنتالیا ، آدانا ، غازی عینتاب ، آلانیا ، ازمیر ، آنکارا ، بورسا و قونیه مورد بررسی کامل قرار گرفته‌اند.

 با خواندن کامل این مقاله، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام شهر ترکیه برای زندگی و کار مناسب است؛ در انتهای مبحث هر شهر نیز مزایا و معایب زندگی در آن شهر به صورت خلاصه بررسی شده است. چیزی که این مطلب را جالب‌تر می‌کند، شنیدن نام شهرهایی از کشور ترکیه است که شاید تا کنون آن‌ها را نشنیده باشید ولی بهترین مناطق ترکیه برای زندگی هستند.

می‌توانید قبل از خواندن ادامه این مطلب و خواندن جزییات شهرهای برتر ترکیه، مقاله زندگی در ترکیه را بخوانید و ابتدا با حالت کلی زندگی در کشور ترکیه آشنا شوید، این کار به درک بهتر مطالب نوشته شده در این مقاله کمک زیادی خواهد کرد.

توضیح مختصری درباره تقسیمات استانی کشور ترکیه

یک نکته مهم قبل از انتخاب کشور ترکیه برای زندگی ، آشنایی با تقسیمات استانی این کشور و موقعیت استان‌های آن است. کشور ترکیه به وسیله مصوباتی که در کنگره جغرافیای سال 1941 تصویب شد، به هفت ناحیه یا اقلیم (به ترکی : bölge ) تقسیم‌بندی شده است. این تقسیم‌بندی براساس اقلیم و شرایط جغرافیایی مناطق شکل گرفت و هر ناحیه نیز دارای چندین استان است.

به طور کلی ترکیه دارای 81 استان است، نام شهرهای مرکزی همه این استان‌ها، با نام استان یکسان است. تنها سه استان ختای، قوجا ایلی و سقاریه، اینگونه نیستند و نام مراکزشان به ترتیب شهرهای انتاکیه، ایزمیت و آداپازاری نام دارد. در تصویر زیر نیز می‌توانید مکان جغرافیایی هر کدام از این استان‌ها را بر روی نقشه ترکیه مشاهده کنید.

تقسیمات استانی کشور ترکیه

بنابراین برخی اسامی که ما در این مقاله به عنوان شهرهای برتر ترکیه ذکر می‌کنیم، نام شهرهای مرکز استان است و ارتباطی با استان ندارد. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار خواهیم پرداخت.

شهر استانبول

کلانشهر استانبول ( به ترکی: İstanbul ) قلب کشور ترکیه و پرجمعیت‌ترین شهر آن است. این کلانشهر بزرگ با جمعیت حدودی 15 میلیون نفر در شمال غرب کشور ترکیه قرار گرفته است. در شمال این شهر دریای سیاه و در جنوب این شهر دریای مرمره قرار دارد.

رودخانه‌ای از میان این شهر عبور می‌کند و دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند. این رودخانه تنگه بُسفُر (Bosphorus) نام دارد و ترک‌‌ها به آن استانبول بوغازی (به معنای تنگه استانبول یا گلوی استانبول) می‌گویند. این رود زیبا شهر استانبول را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می‌نماید. قسمت غربی این شهر قسمت اروپایی استانبول و قسمت شرقی این شهر قسمت آسیایی استانبول نام دارد. برای درک بیشتر می‌توانید تمام مطالب گرفته شده درباره جغرافیای شهر استانبول را در تصویر زیر مشاهده کنید.

جغرافیای شهر استانبول

استانبول شهری بسیار بزرگ و توریستی است که قلب گردشگری ترکیه شناخته می‌شود. استانبول دارای جنبه‌های فرهنگی و تاریخی بیشماری است که همراه با مناطق مسکونی مدرن و همه جانبه این شهر را به یک کلانشهر شگفت انگیز با طبیعت زیبا و مناظری استثنایی و پرزوق و برق تبدیل کرده است. قسمت اروپایی این شهر شامل مناطق تاریخی و گردشگری این شهر است، به همین دلیل قسمت مدرن و گران این شهر محسوب می‌شود، قسمت آسیایی این شهر هم شامل بافت قدیمی این شهر است. در ادامه بیشتر در مورد محله‌های مهم استانبول صحبت خواهیم کرد.

محله ‌های مهم شهر استانبول

محله ‌های مهم شهر استانبول در دو طرف معروف این شهر قرار گرفته‌اند. در جدول زیر می‌توانید نام محله‌های مهم شهر استانبول در قسمت‌های اروپایی و آسیایی این شهر را مشاهده کنید.

قسمت اروپایی استانبول

قسمت آسیایی استانبول

·         محله فاتیح : بافت تاریخی شهر در این محله قرار دارد و اماکن مشهور تاریخی همچون ایاصوفیه ، مسجد سلطان احمد، بازار بزرگ، کاخ توپ قاپی و مسجد آبی در این محله قرار دارند.

·         محله بی اوغلو : پر از مراکز خرید بزرگ است. میدان تکسیم، خیابان استقلال و برج تاریخی گالاتا در این محله قرار دارند.

·         محله شیشلی (Şişli) : محله‌ای ثروتمند و قلب مد و فشن استانبول است. تقریبا تمام برندهای معروف لباس و کافه‌های مشهور را می‌توان در این محله پیدا کرد.

·         محله بشیکتاش : محله‌ای دارای بازارهای سنتی که مردم زیادی برای خرید خواربار روزانه خود به آن مراجعه می‌کنند.

·         محله کادیکوی (Kadiköy) : به دلیل قیمت‌های مناسب اجناس، رستوران‌ها و هتل معروف است.

·         محله اوسکودار (Üsküdar) : بافت قدیم و اصیل شهر استانبول در این محله قرار دارد.

 

معمولا محله‌های اروپایی استانبول مکان بازدید و رفت و آمد توریست‌ها هستند، به همین دلیل ترافیک ماشین‌ها در این محله‌ها بیشتر است. از طرف دیگر به دلیل همین قضیه امکانات و دسترسی‌های شهر همچون فرودگاه‌ها اکثر در قسمت اروپایی شهر واقع شده است.

قسمت اروپایی استانبول از لحاظ هزینه‌های زندگی گران‌تر است و بافتی مدرن دارد. کرایه منزل در محله‌های مشهور قسمت اروپایی از 300 دلار در ماه شروع شده و در برخی از خیابان‌های محله‌های ثروتمندنشین همچون شیشلی حتی به هزاران دلار نیز می‌رسد.

قسمت آسیایی شهر استانبول از لحاظ هزینه‌ها ارزانتر است، اما بافت خانه‌های این مناطق قدیمی است و زندگی عادی و اصیل مردم ترکیه در این قسمت بیشتر جریان دارد. از آنجا که بیشتر امکانات شهری در قسمت اروپایی قرار گرفته‌اند، دسترسی این قسمت به مدرسه‌های خوب، فرودگاه‌ها و ... کمتر است. بنابراین بسیاری از مهاجران به دلایل متنوع مانند دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر به همه چیز از جمله فرودگاه آتاتورک و سومین فرودگاه استانبول ،تمایل زیادی به سکونت در بخش اروپایی دارند.

آب و هوای شهر استانبول

آب و هوای شهر استانبول معتدل است، دمای هوا در فصل زمستان به صورت میانگین بین 7 تا 12 درجه سانتی‌گراد در نوسان است. در تابستان نیز دمای هوا به صورت میانگین بین 29 تا 30 درجه سانتی‌گراد در نوسان است. میزان رطوبت هوای این شهر نیز مناسب بوده و به صورت میانگین سالانه بین 58 تا 70 درصد در نوسان است.

میزان بارش‌های سالیانه در شهر استانبول کم است و مقدار بارش‌ها به صورت میانگین حداکثر 47 میلی‌متر در ماه ژانویه و حداقل 7 میلی‌متر در ماه سپتامبر است. کیفیت هوای شهر هم همانند تمام کلانشهرهای دیگر جهان ماه‌های بسیار کمی در وضعیت پاک قرار می‌گیرد و به صورت میانگین سالیانه، شاخص آلودگی هوای کلی این شهر بر روی 110 AQI قرار می‌گیرد که میزان این آلودگی تقریبا به معنای کشیدن یک نخ سیگار در هر روز است.

در تصویر زیر می‌توانید جزییات مشخصه‌های آب و هوای شهر استانبول همچون دمای هوا، رطوبت، میزان بارندگی و کیفیت هوا را برای هر ماه از سال مشاهده کنید.

آب و هوای شهر استانبول

امکانات رفاهی شهر استانبول

شهر استانبول یک کلانشهر بزرگ است و بدیهی است که از لحاظ امکانات شهری بهترین شهر ترکیه برای زندگی و کار است. این شهر دارای دو فرودگاه بین‌المللی است که یکی از آن‌ها فرودگاه بسیار بزرگ آتاتورک است. تعداد بیمارستان‌های این شهر و کیفیت ارائه درمان در آن‌ها عالی است. امکانات آموزشی و تحصیلی این شهر نیز خوب و در آن مدارس دولتی و خصوصی و بین‌المللی زیادی وجود دارند که تدریس در آن‌ها حتی به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود.

 میانگین سرعت اینترنت در این شهر 10 مگابایت بر ثانیه و خوب است. وای فای رایگان نیز در سطح شهر به اندازه مناسب وجود دارد. کیفیت آب لوله‌کشی این شهر برای مصارف خوراکی و پخت و پز مناسب نیست و فقط برای شستشو مناسب است.

متوسط درآمد و هزینه‌های مردم در شهر استانبول

همانطور که گفته شد، استانبول شهری با دو ناحیه اروپایی و آسیایی است، خانه‌های ناحیه آسیایی معمولا آپارتمان‌های قدیمی هستند و به جهت بافت قدیمی این ناحیه، هزینه اجاره خانه در این نواحی کمتر است. ناحیه اروپایی و محله‌های آن ساختمان‌های مدرن‌تری دارند، اما بسته به چشم‌انداز خانه‌ها و خیابانی که خانه در آن قرار دارد، ممکن است اجاره ماهانه یک آپارتمان یک خوابه جمع و جور از 300 تا هزاران دلار در نوسان باشد.

به طور میانگین هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه جمع و جور در مرکز این شهر، 241 دلار در ماه است. میانگین هزینه زندگی ماهانه برای مهاجران 691 دلار در ماه و برای افراد بومی این کشور 353 دلار در ماه است. افراد خارجی نیز اجازه خرید ملک در این شهر را دارند.

متوسط درآمد در شهر استانبول 9160 لیر در ماه و به صورت سالانه 110000 لیر است. میانگین کمترین میزان درآمد در این شهر 2320 لیر در ماه و میانگین بیشترین میزان درآمد نیز 40900 لیر در ماه است. به طور کلی استانبول از لحاظ میانگین درآمد، بهترین شهر ترکیه است. بنابراین در انتخاب کشور ترکیه برای زندگی اگر معیار فقط درآمد ماهانه باشد، می‌توان استانبول را یکی از بهترین مناطق ترکیه برای زندگی دانست، اما فراموش نکنید که هزینه‌های زندگی در این شهر نیز به تبع درآمد بالاتر و توریستی بودن، بالاست و باید به این نکته نیز توجه داشته باشید.

مکان‌های دیدنی و تفریحی شهر استانبول

در واقع استانبول قلب گردشگری ترکیه است و دارای جنبه‌های فرهنگی و تاریخی بیشماری است که همراه با مناطق مسکونی مدرن و همه جانبه این شهر را به یک کلانشهر شگفت انگیز با طبیعت زیبا و مناظری استثنایی و پر زوق و برق تبدیل کرده است.

این شهر پر از کافه‌ها و رستوران‌‌ها، مراکز خرید بزرگ و برند است. تنگه زیبای بسفر در میان این شهر، وجود سواحل زیبای دریای مرمره در جنوب این شهر، اماکن تاریخی بسیار زیبای این شهر همچون مسجد ایاصوفیه، بازار بزرگ تاریخی، مسجد آبی، مسجد سلطان احمد، برج گالاتا و ... در این شهر وجود دارد و برخی از میادین و خیابان‌های این شهر همچون میدان تکسیم و خیابان استقلال شهرت جهانی دارد.

بنابراین از لحاظ اماکن تفریحی تنوع بسیار زیادی در شهر استانبول وجود دارد، بنابراین با زندگی در این شهر همواره امکانی برای تفریح و گذران اوقات فراغت وجود خواهد داشت.

چگالی جمعیت و وضعیت اجتماعی شهر استانبول

استانبول با جمعیت 15000000 نفر پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود، چگالی جمعیت در این شهر بسیار بالاست و به ازای هر شخص فقط 100 مترمربع فضا وجود دارد. بنابراین شما با شهر بسیار شلوغی مواجه هستید، ترافیک ماشین‌ها در نقاط مرکزی این شهر بسیار بالاست. این شهر مردم خونگرم و مهمان نوازی دارد، اکثریت مردم شهر با زبان انگلیسی آشنایی مناسبی دارند. 

مزایا و معایب زندگی در شهر استانبول در یک نگاه

✅مزایا

❌معایب

✅ بالا بودن درآمد نسبت به شهرهای دیگر ترکیه

✅ اینترنت سریع

✅ امکانات تفریحی و سرگرمی زیادی دارد

✅ بیشتر افراد جهان آمدن به اینجا را دوست دارند

✅ مردم خونگرم و پیدا کردن سریع دوست

✅ راه‌اندازی کسب و کار در این شهر راحت است

✅ کیفیت بالای آموزش

✅ دارای بیمارستان‌های بزرگ

✅ جاده‌ها بسیار امن هستند

✅ آشنایی بیشتر مردم شهر با زبان انگلیسی

 

❌ در زمستان‌ها سرد است

❌ بالا بودن هزینه نسبت به شهرهای دیگر ترکیه

❌ در زمستان‌ها بسیار مرطوب است

❌ شلوغ و پرجمعیت است

❌ آزادی بیان ضعیف است

❌ ترافیک بالا در مناطق مرکزی شهر

❌ برای زنان امن نیست

❌ مصرف زیاد دخانیات توسط مردم

 

 

شهر بدروم

بدروم یکی از شهرهای استان موغله ( به ترکی: Muğla ) است که در جنوب غربی کشور ترکیه و در سواحل دریای اژه قرار گرفته است. بدروم مکان مناسبی برای افرادی است که به استانداردهای بالای زندگی علاقه دارند، این شهر دارای منطقه‌ای با لنگرگاه‌های زیبا، مناظر زیبای دریای اژه و خانه‌های مدرن است.

بدروم دارای یک منطقه آبی با محیط تمیز، ایمن و زیبا است. این شهر با امکانات تفریحی بیشمار یک مکان گردشگری و تفریحی برای مسافران و گردشگران و مهاجران است. آب و هوای خوب مدیترانه‌ای و داشتن مردمی با فرهنگ بالا و غنی یکی از دلایل تمایل افراد برای اقامت و مهاجرت به این شهر بشمار می‌رود. این شهر مهد موسیقی ترکیه است و بهشتی زیبا برای علاقه‌مندان به موسیقی است.

نقشه شهر بدروم ترکیه

آب و هوای شهر بدروم

آب و هوای شهر بدروم تقریبا گرم است، دمای هوا در فصل زمستان به صورت میانگین بین 13 تا 17 درجه سانتی‌گراد در نوسان است، در نتیجه این شهر در زمستان آب و هوای دلچسبی دارد؛ اما در تابستان دمای هوا به صورت میانگین بین 31 تا 34 درجه سانتی‌گراد در نوسان است و بنابراین این شهر تابستان‌های گرمی دارد. میزان رطوبت هوای این شهر نیز مناسب بوده و به صورت میانگین سالانه بین 52 تا 62 درصد در نوسان است.

میزان بارش‌های سالیانه در شهر بدروم در ماه‌های پاییز و ابتدای زمستان زیاد است، اما در سایر ماه‌های سال بارش زیادی نداریم. به صورت کلی مقدار بارش‌های شهر بدروم به صورت میانگین حداکثر 153 میلی‌متر در ماه ژانویه و حداقل صفر میلی‌متر در ماه آگوست است.

در تصویر زیر می‌توانید جزییات مشخصه‌های آب و هوای شهر بدروم همچون دمای هوا، رطوبت و میزان بارندگی را برای هر ماه از سال مشاهده کنید.

 

 وضعیت آب و هوای بودروم

امکانات رفاهی شهر بدروم

با توجه به بالا بودن قشر جوان در بدروم ایجاد فضای آموزشی و دانشجویی در شهر بدروم بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین دولت ترکیه به شدت در تلاش است تا نیازهای آموزشی و تحصیلی مهاجران و اقامت کنندگان را نیز برآورده نماید. از این رو مدارس خصوصی با کیفیت بسیار بالا و معروف در این شهر مستقر هستند که از نمونه آنها می‌توان به مدرسه مرمره اشاره نمود.

بدروم دارای یک فرودگاه بین المللی بسیار مجهز است، اما تعداد بیمارستان‌ها و کیفیت ارائه خدمات در آن‌ها ضعیف است. میانگین سرعت اینترنت 9 مگابایت بر ثانیه و نسبتا ضعیف است و وای فای رایگان در سطح شهر نیز به اندازه مناسب وجود دارد.

متوسط درآمد و هزینه‌های مردم در شهر بدروم

اقتصاد این شهر بیشتر بر روی رستوران‌ها ،هتل‎ها و کافه‎ها متمرکز شده است که در میان آن‌ها می‌توان به مشاغلی مانند تدریس و گردشگری و کار در روزنامه‌ها و اینترنت اشاره نمود که اقتصاد این منطقه را رقم می‌زنند. این شهر یکی از مهاجرپذیرترین شهرها می باشد که افراد با هزینه‌ای مناسب می‌توانند آپارتمان و یا خانه‌ای مناسب در آن پیدا کنند.

به طور میانگین هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه جمع و جور در مرکز این شهر، 121 دلار در ماه است. میانگین هزینه زندگی ماهانه برای مهاجران 296 دلار در ماه و برای افراد بومی این کشور 198 دلار در ماه است. افراد خارجی نیز اجازه خرید ملک در این شهر را دارند. متوسط درآمد در شهر بدروم نیز 2559 لیر در ماه است.

به طور کلی بدروم از لحاظ ارزان بودن هزینه‌های زندگی، یکی از بهترین شهرهای ترکیه است. بنابراین در انتخاب کشور ترکیه برای زندگی اگر معیار فقط ارزان بودن هزینه‌های زندگی باشد، می‌توان بدروم را یکی از بهترین مناطق ترکیه برای زندگی دانست، اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که به میزان پایین بودن هزینه‌ها، میانگین درآمد در این شهر نیز پایین است.

مکان‌های دیدنی و تفریحی شهر بدروم

بدروم دارای اماکن تفریحی و گردشگری متنوعی مانند قایقرانی و قدم زدن در سواحل زیبای دریای اژه می‌باشد. این شهر دارای قدمتی باستانی بوده که برخی از آثار آن از طولانی بودن عمر این شهر سخن می‌گوید. در این شهر مقبره‌ای 43 متری وجود دارد که به عنوان گواهی شگفت انگیز برای این شهر تاریخی و باستانی قلمداد می شود.

این مناظر باستانی علت اصلی مهاجرت و اقامت در بدروم نیست و عوامل دیگری نیز مانند زیبایی بیش از حد سواحل این شهر، چشم‌اندازهای دلنواز و بی‌نظیر، هزینه‌های پایین زندگی، فضایی مطلوب و شیرین به همراه کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید و وجود جشنواره‌های متعدد از اصلی‌ترین دلایل سفر به بدروم بشمار می‌آیند.

از جمله مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرامگاه هالیکارناسوس از عجایب هفتگانه دنیای باستان
 • دروازه میندوس از دوره هخامنشی
 • قلعه بدروم و موزه باستان‌شناسی زیر آب
 • آمفی تئاتر هالیکارناسوس

جمعیت و وضعیت اجتماعی شهر بدروم

این شهر کوچک است و تنها 38000 نفر جمعیت دارد. بنابراین می‌توانید از خلوتی این شهر لذت ببرید. مردم این شهر مهاجرپذیر هستند و با زبان انگلیسی آشنا هستند، میزان ترافیک شهری نیز به دلیل خلوتی شهر کاملا مناسب است.

 

مزایا و معایب زندگی در شهر بدروم در یک نگاه

✅مزایا

❌معایب

✅ زندگی در این شهر بسیار ارزان است

✅ در بهار گرم است

✅ عموما کیفیت هوای خوبی دارد

✅ وسیع است و شلوغ نیست

✅ مردم خونگرم و پیدا کردن سریع دوست

✅ راه‌اندازی کسب و کار در این شهر راحت است

✅ کیفیت بالای آموزش

✅ جاده‌ها بسیار امن هستند

✅ آشنایی بیشتر مردم شهر با زبان انگلیسی

✅ شهری فوق العاده برای دوستداران موسیقی

✅ دارای سواحل بسیار زیبا و چشم نواز

 

 

 

 

❌ سرعت اینترنت بسیار ضعیف است

❌ امکانات تفریحی و سرگرمی چندانی ندارد

❌ در تابستان‌ها گرم است

❌ آزادی بیان ضعیف است

❌ میانگین درآمد در این شهر پایین است.

❌ برای زنان امن نیست

❌ مصرف زیاد دخانیات توسط مردم

 

 

شهر آنتالیا

 آنتالیا نیز یکی دیگر از بهترین شهرهای ترکیه می‌باشد که در جنوب این کشور و در میان سواحل فوق‌العاده شگفت‌انگیز دریای مدیترانه و رشته کوه‌های توروس واقع شده است. این شهر به دلیل سواحل بسیار زیبای خود محبوبیت زیادی میان گردشگران دارد.

نقشه آنتالیا بر روی نقشه ترکیه

آب و هوای شهر آنتالیا

آب و هوای شهر آنتالیا گرم است، دمای هوا در فصل زمستان به صورت میانگین بین 13 تا 19 درجه سانتی‌گراد در نوسان است، در نتیجه این شهر در زمستان آب و هوای دلچسبی دارد؛ اما در تابستان دمای هوا به صورت میانگین بین 33 تا 39 درجه سانتی‌گراد در نوسان است و بنابراین این شهر تابستان‌های بسیار گرمی دارد. میزان رطوبت هوای این شهر نیز مناسب بوده و به صورت میانگین سالانه بین 51 تا 63 درصد در نوسان است.

میزان بارش‌های سالیانه در شهر آنتالیا در ماه‌های ژانویه، فوریه، ژوئن و دسامبر زیاد است، اما در سایر ماه‌های سال بارش زیادی نداریم. به صورت کلی مقدار بارش‌های شهر آنتالیا به صورت میانگین حداکثر 191 میلی‌متر در ماه ژانویه و حداقل 4 میلی‌متر در ماه آگوست است. کیفیت هوای شهر آنتالیا در 80 درصد ماه‌های سال آلوده است و به صورت میانگین سالیانه، شاخص آلودگی هوای کلی این شهر بر روی 139 AQI قرار می‌گیرد که میزان این آلودگی تقریبا به معنای کشیدن دو نخ سیگار در هر روز است.

در تصویر زیر می‌توانید جزییات مشخصه‌های آب و هوای شهر آنتالیا همچون دمای هوا، رطوبت، میزان بارندگی و کیفیت هوا را برای هر ماه از سال مشاهده کنید.

 

 وضعیت آب و هوای آنتالیا

امکانات رفاهی شهر آنتالیا

تعداد بیمارستان ها و کیفیت ارائه درمان در شهر آنتالیا مناسب است. امکانات آموزشی و تحصیلی این شهر در حد متوسط است، میانگین سرعت اینترنت نیز 9 مگابایت بر ثانیه و خوب است و امکان دسترسی به وای فای رایگان به میزان زیادی وجود دارد. این شهر همچنین دارای یک فرودگاه بین‌المللی است که با جابجایی سالانه بیش از 8 میلیون مسافر، یکی از بزرگترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود.

متوسط درآمد و هزینه‌های مردم در شهر آنتالیا

به طور میانگین هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه جمع و جور در مرکز این شهر، 91 دلار در ماه است. میانگین هزینه زندگی ماهانه برای مهاجران 504 دلار در ماه و برای افراد بومی این کشور 214 دلار در ماه است. افراد خارجی نیز اجازه خرید ملک در این شهر را دارند.

متوسط درآمد در شهر آنتالیا 7630 لیر در ماه و به صورت سالانه 91600 لیر است. میانگین کمترین میزان درآمد در این شهر 1930 لیر در ماه و میانگین بیشترین میزان درآمد نیز 34100 لیر در ماه است. به طور کلی آنتالیا از لحاظ زیبایی و چشم‌نوازی مناظر، یکی از بهترین شهرهای ترکیه است. بنابراین در انتخاب کشور ترکیه برای زندگی ، اگر معیار انتخاب شهری با چشم‌اندازها و مناظر زیبا باشد، می‌توان آنتالیا را یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار دانست.

مکان‌های دیدنی و تفریحی شهر آنتالیا

مناطق سرسبز و چشم اندازهای بی نظیر، آنتالیا را به یک شهر توریستی بسیار زیبا مبدل کرده است و با جاذبه‌های فراوان خود سالانه گردشگران و مهاجران زیادی را به سمت این شهر پرهیجان می‌کشاند. آنتالیا دارای بناهای تاریخی و باستان‌شناسی متنوع است که معروف‌ترین آن‌ها مسجد مراد پاشا، برج قدیمی ساعت، بنای تاریخی ییلی و شهر قدیمی کالجی است.

این شهر همچنین دارای مراکز خرید بیشماری است که به راحتی می توانید اجناس باکیفیت و با قیمت مناسب برای خود فراهم نمائید. با وجود اینکه آنتالیا شهری شلوغ و پرجنب و جوش است اما محیط بسیار متمایزی دارد که بسیاری از مهاجران با ملیت‌های مختلف را برای زندگی به این شهر کشانده است.

سواحل لارا و کنییالتی در تابستان مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد اما برخلاف مکان‌هایی که در سواحل اژه ترکیه واقع شده، مرکز شهر آنتالیا به دلیل زمستان‌های معتدل در تمام سال برای گردشگری باز می‌باشد. یکی دیگر از مناظر بسیار زیبای آنتالیا آبشار فوق العاده جذاب Düden است.

هتل‌های لوکس و جذاب با اقامتگاه‌های بسیار زیبا و همچنین سواحل نیلگون مدیترانه با مناظر بکر و طبیعی، آنتالیا را به بهشتی واقعی مبدل کرده است که سالانه گردشگران و مهاجران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

سواحل موجود در آنتالیا

 • ساحل چیرالی
 • ساحل آدراسان
 • ساحل الیمپوس
 • ساخل کمییالیتی
 • ساحل پاتارا
 • ساحل لارا

مناطق گردشگری آنتالیا

 • موزه آنتالیا
 • اسکله قدیمی دروازه هاردیان
 • مناره ییولی
 • قلعه رومیان
 • آسپندوس(آمفی تئاتر رومی)
 • ترمسوس (بنای تاریخی بازمانده از حمله یونانیان و رومیان)

چگالی جمعیت و وضعیت اجتماعی شهر آنتالیا

جمعیت شهر آنتالیا 1000000 نفر است. مردم این شهر مهاجرپذیر هستند، اما بر خلاف شهرهای توریستی دیگر آشنایی کافی با زبان انگلیسی ندارند. آنتالیا با جمعیتی که دارد، یک شهر خلوت محسوب می‌شود و بنابراین میزان ترافیک شهری مناسبی دارد.

مزایا و معایب زندگی در شهر آنتالیا در یک نگاه

✅مزایا

❌معایب

✅ زندگی در این شهر بسیار ارزان است

✅ امکانات تفریحی و سرگرمی زیادی دارد

✅ در بهار گرم است

✅ وسیع است و شلوغ نیست

✅ مردم خونگرم و پیدا کردن سریع دوست

✅ راه‌اندازی کسب و کار در این شهر راحت است

✅ کیفیت بالای آموزش

✅ بیمارستان‌های نسبتا خوبی دارد

✅ جاده‌ها بسیار امن هستند

✅ وجود سواحل شگفت انگیز دریای مدیترانه

 

❌ اصلا امن نیست

❌ سرعت اینترنت بسیار ضعیف است

❌ در زمستان‌ها سرد است

❌ در تابستان‌ها بسیار گرم است

❌ در زمستان‌ها بسیار مرطوب است

❌ آزادی بیان ضعیف است

❌ هوا این شهر در اکثر ماه‌های سال آلوده است.

❌ آشنایی مردم با زبان انگلیسی کم است

❌ برای زنان امن نیست

❌ مصرف زیاد دخانیات توسط مردم

 

 

شهر آدانا

آدانا پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه و مرکز استان آداناست که در سی کیلومتری سواحل دریای مدیترانه و بر روی رود سیهان بنا شده است. این شهر که در کناره جنوبی کشور ترکیه واقع شده است، بیش از 3000 سال عمر دارد و قدمت برخی از آثار آن به دوران نوسنگی باز می‌گردد. این شهر با داشتن صنعت‌هایی همچون پارچه و صنایع فرآوری غذا، سهم مهمی در اقتصاد ترکیه دارد و حاصلخیزترین زمین‌های ترکیه در این شهر قرار گرفته‌اند.

آب و هوای شهر آدانا

آب و هوای شهر آدانا بسیار گرم است، دمای هوا در فصل زمستان به صورت میانگین بین 13 تا 18 درجه سانتی‌گراد در نوسان است، در نتیجه این شهر در زمستان آب و هوای دلچسبی دارد؛ اما در تابستان دمای هوا به صورت میانگین بین 38 تا 43 درجه سانتی‌گراد در نوسان است و بنابراین این شهر تابستان‌های سوزانی دارد. هوای این شهر در اکثر ماه‌های سال مرطوب است و در تابستان بسیار شرجی می‌شود، رطوبت هوای این شهر به صورت میانگین سالانه بین 64 تا 74 درصد در نوسان است.

میزان بارش‌های سالیانه در شهر آدانا در ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس، ژوئن و دسامبر زیاد است، اما در سایر ماه‌های سال بارش زیادی نداریم. به صورت کلی مقدار بارش‌های شهر آدانا به صورت میانگین حداکثر 155 میلی‌متر در ماه ژوئن و حداقل 5 میلی‌متر در ماه آگوست است. کیفیت هوای شهر آدانا مناسب است و به صورت میانگین سالیانه، شاخص آلودگی هوای کلی این شهر بر روی 60 AQI قرار می‌گیرد.

در تصویر زیر می‌توانید جزییات مشخصه‌های آب و هوای شهر آدانا همچون دمای هوا، رطوبت، میزان بارندگی و کیفیت هوا را برای هر ماه از سال مشاهده کنید.

 

 آب و هوای شهر آدانا

امکانات رفاهی شهر آدانا

آدانا دارای یک فرودگاه بین‌المللی خوب و فعال است، تعداد بیمارستان‌ها و کیفیت ارائه خدمات درمانی در این شهر عالی است. امکانات آموزشی و تحصیلی در حد متوسط است و میانگین سرعت اینترنت 10 مگابایت بر ثانیه و خوب، اما دسترسی به وای فای رایگان در سطح شهر کم است.

متوسط درآمد و هزینه‌های مردم در شهر آدانا

به طور میانگین هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه جمع و جور در مرکز این شهر، 79 دلار در ماه است. میانگین هزینه زندگی ماهانه برای مهاجران 386 دلار در ماه و برای افراد بومی این کشور 182 دلار در ماه است. افراد خارجی نیز اجازه خرید ملک در این شهر را دارند.

متوسط درآمد در شهر آدانا 6690 لیر در ماه و به صورت سالانه 80300 لیر است. میانگین کمترین میزان درآمد در این شهر 1690 لیر در ماه و میانگین بیشترین میزان درآمد نیز 29900 لیر در ماه است. به طور کلی آدانا از لحاظ هزینه اجاره مسکن، یکی از بهترین شهرهای ترکیه است. بنابراین در انتخاب کشور ترکیه برای زندگی ، اگر معیار انتخاب شهری با نرخ اجاره خانه ارزان باشد، می‌توان آدانا را یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار دانست.

مکان‌های دیدنی و تفریحی شهر آدانا

همانطور که گفتیم آدانا شهری با قدمت سه هزار ساله است. بنابراین برخی آثار تاریخی به جا مانده در آن قدمتی باستانی دارند. به طور کلی از آثار شاخص تاریخی این شهر می‌توان به مسجد سابانچی، پل سنگی باستانی این شهر، خرابه‌های شهر باستانی آناوارزا و خرابه‌های شهر باستانی شار اشاره کرد. در تصویر زیر می‌توانید مسجد زیبای سابانچی و پل سنگی این شهر را در یک قاب مشاهده کنید. ‌