اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک (راهنمای کامل طبق قوانین جدید)

راهنمای فرآیند خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت (قوانین جدید)

اگر به دنبال آن هستید که اقامت یا پاسپورت (حق شهروندی) یک کشور دیگر را دریافت نمایید، مطمئنا خرید خانه در ترکیه یکی از سریع‌ ترین ، ارزان ترین و بدون دردسرترین روش ها برای اخذ اقامت و پاسپورت است.

ایرانیان به راحتی می‌توانند با خرید خانه، اقامت ترکیه را به دست آورند و در صورت خریداری ملک در ترکیه بالاتر از یک قیمت مشخص، حتی امکان دریافت پاسپورت کشور ترکیه با خرید خانه نیز وجود دارد. به همین دلیل است که خرید ملک یکی از روش های محبوب اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به شمار می‌رود.

در این مقاله همه چیز درباره خرید خانه و ملک در ترکیه را برای شما بیان کنیم و توضیح دهیم که چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟ به جز این موارد، قوانین خرید ملک در ترکیه، مزایا و معایب خرید مسکن در ترکیه و هزینه های خرید خانه در ترکیه نیز بررسی خواهد شد.

اقامت ترکیه برای ایرانیان با خرید خانه

بر طبق قوانین ترکیه، ایرانیان اجازه خرید ملک در ترکیه را دارند و تقریبا می‌توانند در تمام شهرها و مناطق ترکیه، خانه خریداری کنند. به طوری که آمار منتشر شده توسط سیستم اطلاعات ثبت املاک و زمین TAKBIS نشان می‌دهد، ایرانیان در طی 8 سال اخیر بیش از 11 هزار میلیارد دلار در ترکیه ملک خریداری کرده‌اند.

همین آمار نشان می‌دهد که اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک برای ایرانیان محبوبیت بیشتری نسبت به سایر روش های مهاجرتی دارد و افراد زیادی نیز هستند که به دنبال کسب آگاهی درباره این موضوع هستند.

طی سال اخیر قوانین اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه، تغییر کرده است. در این مقاله همه چیز بر اساس قوانین جدید اقامتی ترکیه بررسی خواهد شد. پس برای به روزرسانی اطلاعات خود، حتما تا انتهای مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت و پاسپورت با خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی اقامت ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر، می‌توانید با شماره 02148000957تماس بگیرید. پاسخگوی شما هستیم!

شرایط جدید اقامت ترکیه با خرید ملک

 • طبق قوانین جدید برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنتالیا، ازمیر و... حداقل قیمت خرید ملک باید ۷۵ هزار دلار باشد.
 • برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در شهرهای کوچک، حداقل قیمت خرید خانه به ۵۰ هزار دلار کاهش می‌یابد.
 • برای اخذ اقامت ترکیه، امکان خرید ملک از یک ایرانی یا فرد خارجی دیگر را دارید.
 • اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان، ویلا و خانه معمولی امکان‌پذیر است. فقط ملک شما باید دارای ماهیت مسکونی باشد.
 • کارت اقامت ترکیه برای صاحب خانه و همسر و فرزندان زیر 18 سال او صادر می‌شود.

قوانین خرید ملک در ترکیه

 • خریدار می‌تواند مالک زمین و ساختمان باشد. یعنی بدون هیچ شرطی، مالک عرصه و عیان خانه خود هستید.
 • ایرانی ها در ترکیه می‌توانند هر نوع ملکی از جمله زمین، خانه و ملک تجاری را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه در مناطق نظامی-امنیتی را ندارند.
 • ملک خریداری شده توسط خارجی‌ها در ترکیه، تحت حمایت قانون ارث است و در صورت فوت مالک، خانه به وارثان او می‌رسد.
 • در هنگام فروش خانه، هیچ اجبار و شرطی وجود ندارد. شما می‌توانید خانه خود را با قیمت مورد نظر و به هر شخصی بفروشید.
 • افرادی که در ترکیه ملکی با ارزش بالاتر از 400 هزار دلار خریدار می‌کنند، می‌توانند پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند. ولی برای دریافت پاسپورت ترکیه تا 3 سال حق فروش یا واگذاری خانه خود را ندارند.
 • اتباع خارجی و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه، مجاز به خرید قسط خانه در ترکیه هستند.
 • خارجی‌ها مجاز هستند تا سقف ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کنند.
 • خارجی‌ها فقط مجاز هستند که تا سقف ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری کنند.
 • افراد خارجی که زمینی می خرند تا ملک بسازند باید طی دو سال این کار را انجام دهند.

مراحل خرید خانه در ترکیه ( از صفر تا صد)

مراحل خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه از راه‌ های متفاوتی امکان‌پذیر است. به طوری که برخی افراد حتی بدون حضور در ترکیه و از طریق ارائه وکالت، اقدام به خرید خانه می‌کنند. ولی اگر بخواهیم مراحل رایج خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان را بیان کنیم. مراحل زیر پیش روی شما خواهد بود.

انتخاب بهترین شهر برای خرید ملک در ترکیه

این یک انتخاب کاملا شخصی و از مهم‌ترین مراحل خرید خانه در ترکیه است. همانطور که گفتیم با خرید خانه در شهرهای کوچک ترکیه، با پرداخت حداقل 50 هزار دلار می‌توانید کارت اقامت ترکیه (کیملیک کارت) را دریافت کنید. این در حالی است که برای اخذ اقامت از طریق خرید خانه در شهرهای بزرگ ترکیه، باید خانه‌ای به ارزش حداقل 70 هزار دلار بخرید.

همه چیز به بودجه، سبک زندگی و سلیقه شما برمی‌گردد. ولی برای تصمیم‌گیری بهتر درباره این موضوع، توصیه می‌کنیم که حتما مقاله معرفی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی، کار و تحصیل را بخوانید.

انتخاب و رزرو پروژه ملکی در ترکیه

بعد از انتخاب شهر برای خرید خانه در ترکیه، باید در محله‌های گوناگون شهر به دنبال خانه یا پروژه مناسب باشید. توصیه می‌کنیم که این کار را به صورت شخصی انجام ندهید. قوانین خرید خانه در ترکیه با ایران متفاوت است و امکان سواستفاده و کلاهبرداری توسط سودجویان وجود دارد. در انتهای مقاله تعدادی از روش‌های کلاهبرداری در معاملات ملک ترکیه را توضیح می‌دهیم.

ولی در کل حتما از خدمات موسسات معتبر برای پیدا کردن ملک در ترکیه استفاده کنید. چرا پس از انتخاب خانه مورد نظرتان، باید مبلغی را به عنوان هزینه رزرو پرداخت کنید و هزینه رزرو خانه در ترکیه غیر قابل برگشت است.

اخذ اکسپرتیز ریپورت (گزارش ارزشیابی)

از کجا بفهمیم نرخی که فروشنده یا بنگاه معاملات ملکی اعلام می‌کند، نرخ واقعی خانه در ترکیه است؟ دولت ترکیه برای جلوگیری از سودجویی، دریافت گزارش اکسپرتیز را برای خرید و فروش ملک توسط خارجی‌ها، اجباری کرده است.

گزارش ارزش گذاری ملک براساس سن بنا ، محله ، امکانات ملک و… را که از طرف کارشناسان رسمی ارائه می شود، گزارش اکسپرتیز می گویند.

دریافت اسکپرتیز ریپورت برای خرید خانه در ترکیه، حدود دو روز به طول می‌انجامد. این گزارش حدود 20 الی 35 صفحه است که شامل موارد زیر می‌شود:

• تصاویر معتبر

• اطلاعات سند مالکیت

• اطلاعات مکانی ملک

• اطلاعات فنی و وضعیت بدهی ارائه شده توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر

• تخمین قیمت و همچنین قیمت املاک مشابه در نزدیکی ملک مورد معامله

انتقال پول از ایران به ترکیه برای خرید خانه

برای خرید قانونی ملک در ترکیه، باید وجه معامله از حساب بانکی خریدار یا نماینده قانونی او به حساب بانکی فروشنده انتقال داده شود. این موضوع نگرانی اصلی ایرانیانی است که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند. چرا که با وجود تحریم‌های شدید، افتتاح حساب بانکی در کشورهای خارجی برای ایرانیان بسیار سخت شده است.

این نگرانی قابل درک است، ولی باید بگوییم که این مشکل قابل حل است و اگر از طریق موسسه حامی مهاجر برای خرید خانه در ترکیه اقدام کنید. کارشناسان مجرب ما کارهای افتتاح حساب بانکی و انتقال پول را نیز برای شما انجام خواهند داد.

بعد از افتتاح حساب بانکی در ترکیه، می‌توانید وجه معامله را از طریق صرافی یا به صورت نقدی و حواله به حساب بانکی خود انتقال دهید و مراحل خرید ملک در ترکیه را ادامه دهید.

انجام کارهای دفاتر اسناد رسمی و سند زدن

بعد از انجام دادن مراحل بالا، به مرحله پایانی و بسیار مهم سند زدن خانه در ترکیه می‌رسیم. توصیه همیشگی ما این است که به هیچ وجه این مرحله را بدون مشاوره با کارشناسان معتبر انجام ندهید، چرا که به علت متفاوت بودن قوانین ثبت سند در ایران و ترکیه، امکان ایجاد مشکل برای شما وجود دارد.

برای آگاهی بیشتر شما باید بگوییم که در ترکیه به سند رسمی ملک تاپو (Tapu) می‌گویند. اینکه این سند از چه قسمت‌های تشکیل شده و چه چیزهایی در آن وجود دارد، در مقاله همه چیز درباره تاپو یا سند ملک در ترکیه بخوانید. در این بخش فقط قصد داریم، به روال ادارای خرید خانه در ترکیه بپردازیم.

برای انجام کارهای اداری سند زدن، باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. در ترکیه به دفاتر اسناد رسمی، نوتر گفته می‌شود و روزی که با صاحب خانه برای معامله ملک توافق کرده‌اید، اصطلاحا روز نوتر نامید می‌شود.

در روز معامله خریدار و فروشنده در دفتر نوتر حضور پیدا می‌کنند. طبق قانون در روز معامله باید یک مترجم رسمی مورد تایید وزارت دادگستری ترکیه، در دفتر نوتر حضور داشته باشد. دفاتر نوتر موظف به اجرای قانون هستند، در صورتی که این مترجم وجود نداشت یا رسمی نبود، می‌توانید به آن اعتراض کنید و حق قانونی خود را طلب کنید.

توصیه می‌شود که حتی اگر به زبان ترکی مسلط هستید، تمام مراحل اداری را در کنار مترجم رسمی و به صورت قانونی انجام دهید تا هیچ مشکلی به وجود نیاید. پس از اینکه همه چیز طبق روال انجام شد و انتقال پول نیز در حضور نمایندگان قانون انجام شد. طرفین قرارداد را امضا می‌کنند و فرآیند انتقال مالکیت خانه انجام خواهد شد.

به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز در ترکیه

بعد از انجام مرحله به نام زدن تاپو باید به ادارات آب، برق و ... مراجعه کنید و انشعابات خانه را به نام خود بزنید. بر خلاف ایران، در کشور ترکیه حتما باید این کار را انجام دهید و در غیر این صورت نمی‌توانید از این خدمات شهری استفاده کنید.

در صورت تمایل برای انجام صفر تا صد مراحل خرید ملک در ترکیه، می‌توانید از خدمات موسسه حامی مهاجر استفاده کنید. کارشناسان مجرب حامی مهاجر نه تنها در تمام مراحل در کنار شما هستند، بلکه برای شما تور ویژه‌ای تدارک دیده خواهد شد و با این تور می‌توانید از تمام پروژه‌های فروش ملک دیدن کنید و با شرایط آن‌ها آشنا شوید. برای ارتباط با حامی مهاجر فقط کافی است با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

نکات مهم خرید خانه در ترکیه

نکات مهم خرید خانه در ترکیه

در این بخش به نکات مهمی برای خرید مسکن در ترکیه اشاره می‌شود که در صورت عدم آگاهی از آن‌ها، احتمال به مشکل خوردن شما وجود دارد.

اطلاع دقیق از هزینه خرید ملک در ترکیه

برای بودجه بندی و تخمین هزینه خرید خانه در ترکیه، فقط قیمت خانه را در نظر نگیرید. هزینه های جانبی دیگری همچون هزینه سند، مالیات و ... وجود دارد که می‌تواند قابل توجه باشد. بنابراین اگر به صورت شخصی برای بازدید یک ملک می‌روید. حتما تمام هزینه‌های جانبی را سوال کنید. در ادامه مقاله هزینه های خرید خانه در ترکیه توضیح داده شده است.

نحوه بیان متراژ خانه در ترکیه

بر خلاف ایران، در ترکیه برای بیان متراژ خانه‌ها از دو اصطلاح متراژ نِت و متراژ بروت استفاده می‌شود. در ترکیه خانه را بر حسب متراژ بروت خریداری می‌کنید و در هنگام فروش نیز با همین متراژ آن را به فروش می‌رسانید. در نتیجه باید تفاوت این دو شاخص را بدانید.

متراژ نت ملک در ترکیه چیست؟

متراژ نِت، تمام بخش هایی از خانه را شامل می‌شود که قابل پا گذاشتن و قابل استفاده بوده و توسط دیوارها احاطه شده باشد. به عبارت دیگر دیوارها، زیر کابینت‌ها و تمام جاهایی که استفاده مفید ندارد، در متراژ نت محاسبه نمی‌شوند.

متراژ بروت ملک در ترکیه چیست؟

متراژ بروت علاوه بر سهم مالک از متراژ نت خانه، سهم او از راهرو، پارکینگ، فضاهای مشترک مثل آسانسور، سالن ورزشی و … را نیز شامل می‌شود.

به قسمت ایپوتک (ipotek) در تاپو توجه کنید

در سند تاپو بخشی با عنوان ایپوتک (ipotek) وجود دارد. اگر سند خانه به بانک، سازنده یا هر شخص دیگر بدهکاری داشته باشد، در قسمت ایپوتک سند (تاپو) نوشته خواهد شد. بنابراین هنگام خرید ملک در ترکیه حتما توجه کنید که تاپو مورد معامله دارای ایپوتک نباشد.  

مشخص یا نبودن محل پارکینگ در خانه های ترکیه

در بیشتر مجتمع ها و پروژه های مسکونی ترکیه، محل پارکینگ برای ساکنین مشخص نمی‌شود. اگر مشخص بودن محل پارکینگ برای شما مهم است، حتما قبل از خرید خانه در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید.

چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟

برای اخذ کارت اقامت ترکیه با خرید خانه، حداقل ارزش ملک شما (بر اساس گزارش اکسپرتیز) باید به شکل‌های زیر باشد:

 • در صورت خرید خانه در شهرهای بزرگ همچون استانبول، آنکارا، ازمیر و...، باید حداقل ارزش خانه شما 70 هزار دلار باشد.
 • در صورت خرید خانه در شهرهای کوچکی همچون دنیزلی و...، باید حداقل ارزش خانه شما 50 هزار دلار باشد.

بنابراین طبق قوانین اقامتی جدید ترکیه، دیگر امکان اخذ اقامت با خرید ملک ارزان در ترکیه وجود ندارد. در صورتی که خانه خریداری شده دارای این شرایط قیمتی باشد. مالک آن می‌تواند برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه اقدام کند.

مراحل اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

 • سند خانه یا تاپو را دریافت کنید.
 • خانه خود را در مقابل زلزله بیمه کنید. به این بیمه در ترکیه داسک گفته می‌شود.
 • با به همراه داشتن سند تاپو، داسک و پاسپورت به شهرداری منطقه خود مراجعه کنید و پس از انجام کارهای اداری، دو مدرک تاپو دوام بلگه سی و نوماراتاژ خانه خود را دریافت کنید.
 • بعد از دریافت این مدارک، باید از اداره مهاجرت وقت مصاحبه دریافت کنید که به آن راندوو گفته می‌شود. در روز مصاحبه همراه با این مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کنید و درخواست اقامت خود را ارائه دهید.

بعد از انجام این مراحل، معمولا در ابتدا به شما اقامت یکساله داده می‌شود و می‌توانید در سال‌های بعد آن را تمدید کنید. توجه کنید که برای کار کردن در ترکیه با این نوع اقامت، حتما باید مجوز کار در ترکیه یا چالیشما ایزین دریافت کنید.

در صورتی که قصد دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه با خرید ملک را دارید، باید ارزش خانه یا خانه‌های خریداری شده توسط شما (بر اساس اکسپرتیز ریپورت) بیشتر از 400 هزار دلار باشد. در ادامه مقاله به صورت خلاصه درباره شرایط اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک صحبت کرده‌ایم.

اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان نیز امکان پذیر است ؟

برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک هیچ محدودیتی در نوع مسکن خریداری شده وجود ندارد. شما می‌توانید در ترکیه آپارتمان و یا ویلا خریداری کنید و اخذ اقامت تركيه با خريد آپارتمان کاملا امکان‌پذیر است.

تنها نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت کارت اقامت ترکیه با خرید خانه، کاربری ملک خریداری شده باید حتما مسکونی باشد.

هزینه‌ های خرید ملک و آپارتمان در ترکیه

همانطور که در بخش های قبلی هم گفتیم، علاوه بر قیمت خرید خانه در ترکیه، هزینه‌ های دیگری همچون هزینه سند، مالیات و ... وجود دارد که می‌تواند سهم قابل توجهی در هزینه خرید ملک در ترکیه داشته باشد. بنابراین در این بخش هر دو این هزینه ها بررسی شده است.

قیمت خرید ملک در ترکیه به پول ایران

قیمت خانه در ترکیه به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهری که در آن قصد خرید خانه دارید
 • محله‌‌ای که خانه شما در آن واقع شده است. (به مرکز شهر نزدیک است؟ به دریا چطور؟ و ...)
 • نوساز بودن یا قدیمی بودن مسکن
 • دسترسی به امکانات شهری از جمله مدارس، بیمارستانها، مراکز خرید
 • دسترسی به سیستم حمل و نقل شهری مانند مترو ، متروبوس و…
 • امکانات خانه (پارکینگ، باشگاه و استخر اشتراکی و...)
 • شرکت سازنده‌ی پروژه و معماری خانه
 • طبقه‌ای که واحد شما در آن قرار گرفته است.
 • ویو واحد شما )رو به جنگل، دریا، محوطه درختکاری شده و...)

در جدول زیر می توانید قیمت متوسط ملک در شهرهای مختلف ترکیه را به لیر و تومان را مشاهده کنید.(قیمت‌های جدول زیر به صورت میانگین است.)

قیمت متوسط خرید ملک در ترکیه به تومان
 (به ازای هر متر مربع)

قیمت متوسط خرید ملک در ترکیه به لیر
 (به ازای هر متر مربع)

نام شهر

حدود 45 میلیون و 600 هزار تومان

حدود 22 هزار و 789 لیر

استانبول

حدود 20 میلیون و 514 هزار تومان

حدود 10 هزار و 257 لیر

آنکارا

حدود 35 میلیون و 816 هزار تومان

حدود 17 هزار و 908 لیر

ازمیر

حدود 40 میلیون و 714 هزار تومان

حدود 20 هزار و 357 لیر

آنتالیا

حدود 24 میلیون و 638 هزار تومان

حدود 12 هزار و 319 لیر

بورسا

حدود 21 میلیون و 796 هزار تومان

حدود 10 هزار و 898 لیر

آدانا

حدود 22 میلیون و 358 هزار تومان

حدود 11 هزار و 179 لیر

دنیزلی

حدود 37 میلیون تومان

حدود 18 هزار و 496 لیر

آیدین

سایر هزینه های خرید خانه در ترکیه

هزینه های خرید خانه در ترکیه

علاوه بر هزینه ای که برای خرید خانه در ترکیه می‌پردازید، هزینه های قابل توجهی نیز هنگام معامله ملک وجود دارد که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. در این بخش به معرفی و توضیح این هزینه‌ ها خواهیم پرداخت.

هزینه تاپو یا سند خانه

هزینه تاپو 4 درصد ارزش خانه مورد معامله است و باید به اداره تاپو پرداخت شود. اگر این هزینه پرداخت نشود، روند انتقال سند نیز انجام نخواهد شد. برخی اوقات خریدار و فروشنده توافق می‌کنند که این هزینه را به صورت نصف نصف پرداخت کنند. برخی اوقات نیز پروژه‌ای که خریداری می‌کنید، معاف از هزینه تاپو است.

مالیات KDV خرید ملک در ترکیه

نرخ مالیات KDV برای خرید خانه در ترکیه متفاوت و مطابق جدول زیر است :

نوع و متراژ ملک

میزان مالیات KDV برای خرید ملک

املاک مسکونی با متراژ نت کمتر از 150 متر

1 درصد از هزینه کل خانه

املاک مسکونی با متراژ نت بیشتر از 150 متر

8 تا 18 درصد از هزینه کل خانه

تمام املاک تجاری

18 درصد از هزینه کل ملک

البته ایرانیانی که این دو شرط را دارند، می‌توانند تحت هر شرایطی فقط 1 درصد مالیات KDV بپردازند:

 • تا به حال اقامت ترکیه را دریافت نکرده باشند.
 • تا به حال هیچ ملکی در ترکیه خریداری نکرده باشند.

مالیات بر سود سرمایه در ترکیه (VDT)

مالیاتی که در ترکیه و کشورهای اروپایی وجود دارد و شاید برای ایرانیان ناشناخته باشد، مالیات بر سود سرمایه است. چنانچه شما در ترکیه ملک، طلا ، خودرو و ... خریداری کنید و در هنگام فروش آن سود کنید، باید قسمتی از سود خود را به شکل مالیات به دولت ترکیه بدهید. برخی این مالیات را مالیات فروش خانه در ترکیه نیز می‌نامند.

در ترکیه اگر خانه‌ خود را برای پنج سال و یا بیشتر نگه دارید، مالیات‌ بر سود سرمایه به شما تعلق نمی‌گیرد. ولی اگر تصمیم بگیرید که در پنج سال اول خانه‌ خود را بفروشید، به طور متغییر برای هر ملک، حدود 15% مالیات بر سود لحاظ می‌شود. برای فهمیدن تاریخ دقیق خرید ملک، باید تاریخ ثبت سند را بررسی کنید. همانطور که گفتیم مالیات بر سود سرمایه، فقط بر روی سودی که از فروش ملک به دست آورده‌اید اعمال می‌شود.

هزینه های اداری خرید خانه در ترکیه

 • هزینه دفاتر اسناد رسمی (نوتر)
 • هزینه مترجم رسمی
 • هزینه کارشناسی ملک
 • هزینه بیمه ساختمان در برابر زلزله (هزینه بیمه DASK)

برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد مخارج زندگی در ترکیه، می‌توانید مقاله هزینه های زندگی در ترکیه و مقاله میزان درآمد در ترکیه را بخوانید.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

چگونگی دریافت پاسپورت ترکیه با خرید خانه

در میان تمام کشورهای جهان، آسان ترین روش اخذ شهروندی یا پاسپورت دوم مربوط به کشور ترکیه است. شما می‌توانید با خرید یک خانه با ارزش بالای 400000 دلار در ترکیه، در مدت بسیار کم (در حدود چند ماه) حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده تحت پوشش ( همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ) دریافت نمایید. چند تابعیتی بودن در کشور ترکیه مجاز است، بنابراین شما به صورت همزمان می‌توانید شهروند ترکیه و شهروند ایران باشید.

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید خانه خود را با شرایط زیر بخرید:

 • ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از 400 هزار دلار باشد.
 • می‌توانید چند ملک خریداری کنید و وقتی ارزش آن‌ها به بالای 400 هزار دلار رسید، برای اخذ پاسپورت اقدام کنید، ولی باید توجه کنید که همه این ملک‌ها باید در یکسال خریداری شوند.
 • خانه باید به صورت نقد خریداری شود.
 • در صورتی که در یک پروژه، خانه را به صورت اقساطی خریداری می‌کنید، در همان زمان نمی‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. باید اقساط خود را به صورت کامل پرداخت کنید و سپس از شرکت سازنده پروژه موافقت نامه رسمی دریافت کنید. (بعضی شرکت ها موافقت نامه نمی‌دهند. چون الزام قانونی برای آن‌ها وجود ندارد، پس در این زمینه حتما محتاط باشید.)
 • برای اخذ پاسپورت ترکیه، سه مالک قبلی خانه‌ای که خریداری کرده‌اید، نباید خارجی باشند. (برای اخذ اقامت چنین شرطی وجود ندارد)
 • تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که به منظور دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت. (برای اخذ اقامت چنین شرطی وجود ندارد)
 • اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • هیچ نیازی نیست که برای دریافت پاسپورت، در کشور ترکیه زندگی کنید. بدون حضور در ترکیه مشکلی برای حق شهروندی شما رخ نخواهد داد.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع روش های دریافت پاسپورت ترکیه و مراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک می‌توانید مقاله راه های اخذ پاسپورت ترکیه را بخوانید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

 • فرآیند اداری دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک ارزان و سریع است و در کمتر از چند ماه صورت می‌پذیرد. این یکی از مزایای بزرگ خرید ملک در ترکیه است که در هیچ کشور دیگری با این سرعت و هزینه صورت نمی‌پذیرد.
 • اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خریداری شده خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • نیازی به حضور در ترکیه نیست، می‌توانید خرید خانه در ترکیه را با وکیل انجام دهید. ولی برای اخذ اقامت یا پاسپورت باید یک سفر چند روزه به ترکیه داشته باشید.
 • بنا بر قوانین ترکیه خانه خریداری شده توسط شما قابلیت به ارث رسیدن را دارد.
 • با دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک، هیچکس نمی‌تواند از ورود شما به کشور ترکیه جلوگیری کند و شما عملا شهروند ترکیه به حساب می‌آیید.
 • با اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک، می‌توانید در این کشور کار کنید و هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.
 • سفر به ترکیه بدون ویزا امکان‌پذیر است، بنابراین هر وقت که تمایل داشتید می‌توانید خود را با یک پرواز به ترکیه برسانید.
 • ارزش پول کشور ترکیه تفاوت کمی با ارزش پول ایران دارد، به همین دلیل می‌توانید با مبالغ مناسب در این کشور خانه بخرید.
 • ترکیه کشوری بسیار خوش آب و هوا و توریستی است، بنابراین می‌توانید خانه یا ویلای رویایی خود را در این کشور پیدا کنید.

معایب خرید ملک در ترکیه

 • در صورتی که خانه خود را در کمتر از مدت 5 سال پس از خرید بفروشید، مشمول مالیات بر سرمایه خواهید بود که در بخش‌های بالاتر درباره آن صحبت کردیم.
 • زیاد بودن هزینه‌های جانبی خرید خانه در ترکیه (همچون هزینه سند، مالیات و...). البته پروژه هایی هم وجود دارد که از این هزینه‌ها معاف هستند.
 • در صورتی که ناآگاهانه و از طریق موسسات نامعتبر برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید، امکان کلاهبرداری وجود دارد. در مورد کلاهبرداری خرید ملک در ترکیه در قسمت های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

کلاهبرداری خرید ملک در ترکیه

کلاهبرداری های رایج هنگام خرید ملک در ترکیه (مراقب باشید)

وقتی ترک‌ها خانه‌ای خریداری می‌کنند، برای صرفه جویی در هزینه ها، بیشتر فرایند خرید را خودشان انجام دهند. در نتیجه آژانس‌های املاک و مستغلات کشور ترکیه پس از تحویل سند یا Tapu، هیچ خدمات دیگری ارائه نمی‌کنند.

متاسفانه بسیاری از مشاورین املاک در ترکیه اعتبار خوبی ندارند، چراکه کم کاری کرده و با خریداران خارجی صادق نیستند. به همین دلیل ممکن است تجربه های گوناگونی در مورد کلاهبرداری، دروغ، هزینه‌های خرید، هزینه‌های اضافی و از دست دادن پول بشنوید. تعدادی از کلاهبرداری های رایج فروش خانه در ترکیه به شرح زیر است:

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان

در سال‌های گذشته می‌توانستید اقامت ترکیه را با خرید ملک ارزان نیز به دست آورید، اما طبق قانون جدید اقامتی ترکیه، حداقل قیمت خرید خانه برای اخذ اقامت، 50 هزار دلار است. بنابراین مراقب باشید که با وسوسه خرید ملک ارزان در ترکیه به دام افراد سودجو نیافتید.

خرید املاک داری بدهی

همانطور که در بخش‌های بالا توضیح دادیم، در سند یا تاپو، بخشی به نام ایپوتک وجود دارد که بدهی‌های خانه در آن نوشته شده است. اگر یک خانه دارای بدهی به شما فروخته شود، شما مسئول بدهی‌های خانه هستید.

خرید از افراد ممنوع المعامله

فردی که طبق قانون ترکیه ممنوع المعامله است، نمی‌تواند هیچ سندی را به نام شما انتقال دهد. بنابراین برخی از این افراد با سواستفاده از خریداران خارجی، مبلغی را به صورت پیش پرداخت دریافت می‌کنند و بعد از آن احتمال دارد دچار اتلاف هزینه و وقت شوید.

خرید ملک در ترکیه بدون توجه به مقدار مالکیت

افراد خارجی به دلیل عدم تسلط به زبان ترکی و ناآگاهی از عبارات حقوقی، گاها به وجود عبارت TAM HISSE BEDELI (معادل صد در صد سهم ملک) در متن سند، بی‌توجهی می‌کنند. به همین دلیل امکان دارد ملکی به شما فروخته شود که دارای شریک است و شما مالک صد در صد دارایی خود نباشید. به همین دلیل است که توصیه می‌شود حتما معامله را در حضور مترجم رسمی انجام دهید تا از همه چیز آگاهی داشته باشید.

با توجه به موارد گفته شده، توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، حتما این کار را از طریق موسسات معتبر مهاجرتی انجام دهید. برای خرید ملک در ترکیه باید قوانین حقوقی خرید و فروش خانه در ترکیه را بدانید، بدهی های خانه را بررسی کنید و همه چیز را درست و قانونی انجام دهید.

چرا که اگر مشکلی در فرآیند خانه شما وجود داشته باشد، نمی‌توانید پاسپورت و اقامت ترکیه را اخذ کنید و در یک کلاهبرداری خرید ملک در ترکیه به دام خواهید افتاد.

کارشناسان حامی مهاجر در تمام مراحل خرید خانه در ترکیه، از جستجوی خانه متناسب با بودجه شما تا اخذ پاسپورت ترکیه پشتیبان مشتریان خود هستند. در صورتی که قصد خرید خانه در ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور را دارید، به وسیله شماره 02148000957 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ترکیه در بین کشورهای جهان ساده ترین قوانین صدور اقامت از طریق خرید ملک را دارد. شما می‌توانید با خرید هر نوع خانه در ترکیه، به سادگی اقامت ترکیه را دریافت کنید. چنانچه خانه ای به ارزش بیش از 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده‌تان خواهید داشت.

سعی ما در این مقاله ارائه یک راهنمای کامل برای خرید ملک در ترکیه بود که همه چیز از مراحل خرید ملک گرفته تا هزینه های خرید خانه در ترکیه را پوشش دهد و علاوه بر این شما را راهنمایی کند که چگونه می‌توانید از طریق خرید ملک اقامت یا پاسپورت ترکیه را اخذ کنید.امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کاملی ارائه کرده و آگاهی شما در این زمینه را افزایش دهیم.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت و پاسپورت با خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی اقامت ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید. پاسخگوی شما هستیم!

پاسخ به سوالات متداول خرید ملک در ترکیه

در صورت خرید ملک در ترکیه به صورت شریکی، آیا همه شرکا پاسپورت دریافت می‌کنند؟

تا چند ماه قبل قانون به این شکل بود که اگر چند شریک با هم یک خانه در ترکیه خریداری می‌کردند، به ازای هر سهم 400 هزار دلاری از خانه، پاسپورت ترکیه صادر می‌شد. مثلا با خرید یک خانه 800 هزار دلاری، هر دو شریک می‌توانستند پاسپورت را برای خود و خانواده‌شان اخذ کنند. اما این قانون دیگر وجود ندارد و حتی اگر خانه 1 میلیون دلار نیز خریداری کنید، فقط به یک خانواده پاسپورت داده می‌شود.

امکان خرید ملک اقساطی در ترکیه وجود دارد؟

بله. امکان خرید قسطی ملک در ترکیه نیز وجود دارد، ولی برای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه به این شکل باید حتما نکات گفته شده در مقاله را مد نظر داشته باشید.

هزینه های خرید خانه در ترکیه به پول ایران چقدر است؟

در این مقاله هم قیمت خرید خانه در ترکیه و هم هزینه های جانبی آن بیان شده است. برای دیدن جزییات حتما مقاله را بخوانید.

با خرید خانه از یک ایرانی، امکان دریافت اقامت ترکیه را دارم؟

بله. با خرید خانه از یک خارجی، امکان دریافت اقامت ترکیه را دارید، ولی برای اخذ پاسپورت ترکیه باید حتما ملک را از یک خارجی بخرید.

آیا پس از خرید ملک در ترکیه، امکان فروش آن را دارم؟

بله. هیچ محدودیتی برای فروش ملک در ترکیه ندارید. فقط اگر قصد اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک را دارید، حتما باید سه سال آن خانه را نگه دارید و از فروش آن خودداری کنید.

امکان اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه ارزان در ترکیه وجود دارد؟

طبق قانون جدید حداقل ارزش خانه برای اخذ اقامت ترکیه باید 50 هزار دلار باشد.  
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3
ناشناس
آیا این امکان وجود دارد که با قراردادی سوری با مالک قیمت خانه را 250000 دلار نشان دهیم و مالیات مربوطه را بر عهده بگیریم؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. خیر. ارزش خانه ای که خارجی ها خریداری می&zwnj;کنند، توسط گزارش اکسپرتیز مشخص می&zwnj;شود. این گزارش توسط نهادهای رسمی آماده می&zwnj;شود و امکان تبانی برای تغییر ارزش خانه در آن وجود ندارد.</p>
ناشناس
باتشکر ازطلاعات خوبی که در اخیار گذاشتید بفرمایید اگر خرید ملک بنام زن باشد آیا به شوهر وی نیز اقامت می دهند؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. بله. مشکلی در این زمینه وجود ندارد.</p>
ناشناس
سلام خسته نباشید ، الان خانه خریداری شده به ارزش بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار تکلیف اقامت فرزندان بای ۱۸ سال چطوریه ، اونا چطوری میتونن اقامت اخذ کنن ، ممنون میشم جواب بدید.
کارشناس حامی مهاجر
<p>سلام. وقت بخیر. فرزندان بالای 18 سال باید از طریق روش های دیگر، (همچون اقامت تحصیلی) اقامت ترکیه را اخذ کنند.</p>