مشاوره برندگان لاتاری

اقامت ترکیه با خرید خانه و ملک + اخذ پاسپورت ترکیه

خانهمهاجرت و اقامتاقامت ترکیه تضمینیخرید ملک در ترکیه
 • تاریخ بروز رسانی:

ترکیه، کشوری وسیع و چهار فصل، بخاطر نوع موقعیت جغرافیایی خود در جهان از اهمیت بسزایی برخوردار است. از سال 2004، خارجی‌ها به خرید املاک در ترکیه علاقه مند شده‌اند، بطوریکه آمار منتشر شده توسط TAKBIS سیستم اطلاعات ثبت املاک و زمین نشان می‌دهد که به طور فزاینده‌ای سالانه از ملیت‌های مختلف اقدام به خرید املاک و مستغلات در ترکیه می‌شود. در ابتدا، فروش املاک تنها به ملیت‌هایی که با ترکیه توافق متقابل داشتند محدود می‌شد. در سال 2013، دولت ترکیه این قانون را لغو کرد. همین امر موجب شد که بازار فروش املاک به خارجی‌ها تقویت شود. هرساله خرید املاک توسط خارجی‌ها در ترکیه افزایش میابد و این افزایش در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت. دولت ترکیه تا حد ممکن فرایند خرید را برای خارجی‌ها ساده کرده است. اما در عمل هنوز هم بین فرایند خرید املاک توسط ملیت های خارجی‌ و ترک‌ها تفاوت‌هایی دیده می‌شود که در ادامه با آنها اشاره خواهد شد. برای درخواست پاسپورت ترکیه با خرید ملک تضمینی 2021 از خدمات موسسه حامی مهاجر استفاده کنید.

خرید ملک در ترکیه

شرایط و محدودیت های خرید ملک در ترکیه

هر فرد خارجی فقط می‌تواند تا مرز 30 هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند. شهروندان خارجی حق تملک و یا اجاره زمین‌هایی که در مناطق نظامی و امنیتی واقع شده باشند را ندارند. همچنین قرارداد خرید ملک در ترکیه بر اساس شرایط زیر برای ملک‌های مسکونی و تجاری می‌تواند باطل گردد:

 • اگر ملک مورد معامله باعث نقص و یا شکسته شدن قوانین ترکیه شده باشد.
 • عدم تایید ملک یا معامله صورت گرفته از سوی وزارت خانه و ارگان های امنیتی باعث لغو قرارداد می گردد.
 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه ها می تواند موجب باطل شدن مالکیت فرد شود.
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه

خرید ملک در ترکیه

فرآیند پاس دوم ترکیه با خرید ملک 2021

افرادی که تمایل به خرید ملک در ترکیه دارند باید تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید اراضی را داشته باشند.  ایرانی ها جزو افراد مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند. مالک یا وکیل قانونی اش باید درخواست خود را مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند و انجام کارهای اداری پیش از انجام معامله و عقد هرگونه قرارداد به وزارت خانه مربوطه ارائه دهد. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان تعیین شده ، انتقال سند و عقد قرارداد نیز به تاخیر می افتد.

مدارک مورد نیاز برای پاس دوم ترکیه با خرید ملک 2021 در ترکیه

 • دو قطعه عکس 6*4 از فروشنده و مالک
 • مدارک مالک اعم از کارت ملی، پاسپورت و شناسنامه همراه با ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • دو نفر شاهد عادل برای انجام معامله
 • پرداخت عوارض شهرداری برای خرید ملک مورد نظر
 • حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی و تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده
 • حضور مترجم همزمان در صورت آشنا نبودن به زبان ترکی

خرید ملک در ترکیه

دوره‌ی زمانی

هنگامی که فردی ترک ملکی خریداری می‌کند، فرایند پرداخت و امضای سند به ترکی Tapu ، دو یا سه روز به طول می‌انجامد. از طرفی خارجی‌ها معمولاً به خاطر نقل و انتقال پول از حساب‌های خارجی، این فرایند را تفریباً در پنج روز به اتمام می‌رسانند، یعنی دو روز برای مشاهده و عقد قرارداد و سه روز هم بابت انتقال پول، دریافت گزارش تعیین قیمت و درخواست سند.

خدمات پس از فروش

وقتی خود ترک‌ها خانه‌ای خریداری می‌کنند، می‌خواهند بیشتر فرایند خرید را خودشان انجام دهند، تا در هزینه‌ها صرفه جویی شود. آژانس‌های املاک و مستغلات پس از تحویل Tapu، برای شهروندان ترکیه هیچ خدماتی ارائه نمی‌کنند. با این حال، خارجی‌ها ترکی صحبت نمی‌کنند، هیچ اطلاعاتی درباره‌ی دفاتر انتقال و فرایندهای نوار قرمز نداشته و معمولاً برای تکمیل خدمات پس از فروش از مشاور آژانس املاک درخواست می‌کنند.

هزینه‌های خرید ملک

ترکیه سرزمینی وسیع با املاک در دسترس فراوان است. قیمت‌ها در ترکیه در مقایسه با مقاصد توریستی مشهور دیگر مطلوب هستند. اگرچه هزینه‌ها درحال افزایش است اما خرید آپارتمانی دو خوابه و زیبا با منظره‌ی دریا با 100.000 پوند هنوز هم امری ممکن است. از سوی دیگر، خانه‌های بسیاری در بازار وجود دارد که توسط طراحان و معماران شناخته شده‌ی جهانی ساخته شده و در محیطی مجلل و باشکوه واقع شده‌اند. بودجه‌ی شما هرچقدر که باشد، همیشه هزینه‌هایی برای خرید خانه وجود دارد. از جمله این هزینه ها می‌توان به حق تمبر، 3% ارزش تخمین زده‌شده‌ برای ملک، حدود 1000 پوند حق‌الزحمه قانونی، 3% حق‌الزحمه آژانس املاک و حدود 500 لیر برای کارهای مختلف اداری اشاره کرد. هزینه‌های جاری مالکیت املاک و مستغلات در ترکیه بخصوص در مقایسه با فرانسه و اسپانیا واقعاً پایین هستند.

مدارک مورد نیاز

برای خرید ملک در ترکیه به گذرنامه و شماره مالیات محلی خود نیاز دارید، همچنین برای باز کردن حساب بانکی هم به آنها نیاز خواهید داشت. به منظور تشخیص هویت هم به چند عکس گذرنامه نیاز پیدا خواهید کرد.

مالیات‌های بر سود سرمایه

در ترکیه اگر خانه‌ی خود را برای پنج سال و یا بیشتر نگه دارید، مالیات‌ بر سود سرمایه رایگان خواهد شد. اگر تصمیم بگیرید که در پنج سال اول خانه‌ی خود را بفروشید، به طور متغییر برای هر ملک، حدود 15% مالیات بر سود لحاظ می‌شود. برای فهمیدن تاریخ دقیق خرید ملک، باید تاریخ سند را بررسی کنید. مبلغ پرداختی مورد نیاز با کم کردن ارزش اصلی ملک از ارزش مقیاسی ملک بدست می‌آید. مالیات بر سود سرمایه میزان سود حاصله از فروش ملک است. 

یک آژانس مشاور املاک معتبر و شناخته شده انتخاب کنید

متاسفانه بسیاری از مشاورین املاک در ترکیه اعتبار خوبی ندارند، چراکه کم کاری کرده و با خریداران خارجی صادق نیستند. به همین دلیل ممکن است داستان‌های مختلفی در مورد کلاهبرداری، دروغ، هزینه‌های خرید، هزینه‌های اضافی و از دست دادن پول بشنوید. داستان‌های بسیاری در مورد خریداران بین المللی شنیده‌ایم که مبلغ قابل توجهی پول از دست داده‌اند، یا اینکه نمی‌توانند برای خدمات پس از فروش به مشاور املاک خود اعتماد ورزند.

همچنین لازم است که درمورد انجام هرگونه کار با راننده تاکسی‌ها، پیش‌خدمت‌ها و مشاورین املاک آگاه باشید. معمولا این افراد به شما خواهند گفت که یک برادر، دوست یا عمویی دارند که در کار بساز و بفروش آپارتمان فعالیت داشته اما خودشان به صورت کارمزد کار می‌کنند، چراکه تجارت قانونی ندارد. توجه داشته باشید که این افراد علاقه‌ای به حمایت از حقوق خریداران ندارند.

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر