کار در ترکیه 2021

شرایط کار در ترکیه

کار در ترکیه شرایط خاصی دارد که می توانید با رعایت کردن آنها و درخواست ویزای کار در ترکیه ، در آن کشور مشغول به کار شوید. فرصت های شغلی برای مهاجران در ترکیه محدود است. مهاجران خارجی در شغل های پزشکی یا حقوقی نمی توانند مشغول به کار شوند و بسیاری از کارهایی که در دسترس هستند حقوقشان ناچیز است و همچنین قانون مشابهی وجود دارد که مشخص می کند در صورت داشتن کسب و کار برای خودشان، چه خدماتی را اجازه دارند ارائه بدهند.

به این علت است که بعضی از خدمات (مانند خطوط تلفن ثابت) در انحصار دولت ترکیه هستند. مهاجرانی که با ساکنین ترکیه ازدواج کرده اند یا تابعیت ترکیه را دارند شامل محدودیت قوانین کار نمی شوند، هرچند اگر آنها به زبان ترکی روان صحبت نکنند، گزینه های آنها هم محدود خواهد بود.

کار در ترکیه برای مهاجران

اکثر مهاجرانی که متقاضی کار در ترکیه هستند، با امنیت کار می کنند و وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه در دو سال گذشته 104915 پروانه کار را تصویب کرده است.با وجود نداشتن بیمه و دریافت حقوق ناچیز ، در سالهای گذشته ، بسیاری از خارجی ها به طور غیرقانونی وارد ترکیه شده و مشغول به کار شده اند. البته این شرایط به لطف قوانین جدید در سال های اخیر بهبود یافته است.

شغل های غیر مجاز مهاجران برای کار در ترکیه

فعالیت مهاجران در بخش هایی از جمله امنیت ، دریانوردی ، پرستاری ، دندانپزشکی ، دامپزشکی و داروخانه ممنوع است. آنها همچنین نمی توانند در دفتر اسناد رسمی و امور حقوقی کار کنند.

شغل های مجاز مهاجران برای کار در ترکیه

برخی از افراد خارجی می خواهند با استفاده از زبان مادری خود یک راهنمای تور باشند. این کار به چندین سال آموزش نیاز دارد. کارهای فصلی مانند مشاوره سفر یا کارمند در هتل ها برای خارجی ها مناسب است.

بسیاری از مهاجران در شعبه های ترکی شرکت های خارجی، سفارت خانه های خارجی یا سازمانهای غیردولتی  (NGO)مشغول به کار هستند. مشاغل آموزش زبان در سرتاسر ترکیه زیاد است و در حد گذراندن زندگی پول پرداخت می کنند. اگر شما انگلیسی روان صحبت می کنید، ممکن است بتوانید تدریس خصوصی انگلیسی داشته باشید (در حدود 30 لیر ترکیه در ساعت درآمد خواهید داشت).

کار در حوزه گردشگری برای مهاجران

کار در ترکیه در حوزه گردشگری بسیار مشکل می باشد و اکثر کارفرمایان (حداقل در رستوران، کافه ها و مغازه های دیگر) ترجیحا از انگلیسی زبانان با حقوق بسیار ناچیز استفاده می کنند. مشاغل در هتل ها و مسافرخانه ها حقوق بهتری دارند اما آنها کمتر در دسترس هستند.برخی از مهاجرانی که به شرایط کار در ترکیه اشراف دارند، پایتخت را برای باز کردن آژانس های مسافرتی شخصی انتخاب می کنند. مثل همه سرمایه گذاری های کوچک تجاری، آنها به آسانی خودشان را نمی بازند و در اکثر موارد موفق می شوند.

سایر مشاغل برای مهاجران

مهاجران همچنین می توانند به عنوان روزنامه نگار یا پرستار بچه برای کار در ترکیه اقدام کنند، هرچند شغل های روزنامه نگاری نسبتاً کمیاب است ولی موقعیت پرستاری بچه ها خواهان زیادی دارد.صرف نظر از جایی که می خواهید کار کنید، تسلط بر زبان ترکی یک سرمایه و دارایی بزرگ است.

جستجوی کار در ترکیه

بهترین اقدام برای کار در ترکیه این است قبل از رسیدن به ترکیه یک شغل را برای خود پیدا کنید که این امر باعث افزایش شانس ، برای بدست آوردن به موقع ویزا و اقامت می باشد. اگر شما به دنبال تدریس زبان انگلیسی هستید، سایت  Dave´s ESL Cafe و TEFL لیست های جدیدی از مشاغل را ارائه می کنند. روزنامه ها و مجلات بین المللی با بخش های آگهی ممکن است لیستهای کار در ترکیه را داشته باشند. اگر قبل از ورود به ترکیه، شغلی نداشته باشید، برای یک ماجراجویی خودتان را آماده کنید.

کار نیمه وقت در ترکیه

کار در ترکیه به صورت نیمه وقت بخصوص در گردشگری، در سراسر ترکیه در دسترس است. برای به حداکثر رساندن شانس خود برای یافتن کار در ترکیه، در مارس یا آپریل، به ترکیه مهاجرت کنید.

اگر شما در یک شهر بزرگ کار می کنید، ممکن است آگهی های استخدام در خوابگاه های دانشجویی پیدا کنید. در غیر اینصورت، کافه ها، رستورانها، هتل ها و کلوب ها را ببینید،هرجا که ممکن است نیاز به نیرو داشته باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از مشاغل نیمه وقت به صورت نقدی پرداخت می شود و کارفرمایان از ویزای کار حمایت نمی کنند. شما باید آگاه باشید که در بسیاری از موارد شما به طور قانونی کار می کنید و نباید انتظار حمایت از کارفرمایان را داشته باشید.

 

آموزش زبان انگلیسی در ترکیه

اگر به عنوان معلم زبان تمایل به کار در ترکیه دارید، مدارس و آموزشگاه هایی هستند که به افراد با مدارک رسمی و گواهی نامه تدریس نیاز دارند. اگر شما احساس می کنید که دارای صلاحیت هستید به چند آموزشگاه (مدارس خصوصی) سر بزنید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت، یک کپی از مدرکتون، گواهی نامه تدریس (در صورت امکان)،رزومه و یک عکس با سایز پاسپورت همراه دارید. آموزشگاه ها اغلب معلمان بدون گواهی نامه رسمی تدریس را استخدام می کنند. در نهایت مدارس زبان کوچکتر و خصوصی تر را چک کنید.

صدها مورد از اینها در سراسر ترکیه وجود دارد، در حالیکه برخی از آنها به شدت به مدارک رسمی نیاز دارند، و برخی دیگر با شخصیت اجتماعی و مدرک دانشگاهی راضی خواهند بود. همانند کار نیمه وقت آگاه باشید که بسیاری از مدارس زبان (خصوصا مدارس کوچکتر) ممکن است از ویزای کار در ترکیه برای شما حمایت نکنند. اگر این مورد اتفاق بیفتد شما باید هر سه ماه ترکیه را ترک کنید و سپس مجدداً به ترکیه بیایید تا بصورت قانونی بتوانید در کشور باقی بمانید. دقت کنید که بپرسید آیا قبل از اینکه شغلی را قبول می کنید اجازه کار دریافت خواهید کرد یا خیر.

مشاغل دیگر برای کار در ترکیه

اگر شما قصد دارید به عنوان پرستار بچه کار کنید، پورتال های آنلاین Angelo-Nannies می تواند به شما کمک کند تا جایی را برای کار در ترکیه پیدا کنید. به پرستار بچه نسبتاً حقوق خوب پرداخت می شود (البته در مقایسه با کارکنان بار و رستورانها) و اغلب آنها از سوی خانواده های ترکی اسکان داده می شوند. انتظار می رود که ساعت های طولانی را کار کنند. این تجربه با هر کارفرما فرق می کند. شغل های گوناگون به صورت آنلاین در JobLink ترکیه ارسال می شود و اینها شامل موقعیتهای کسب و کار و فن آوری هستند. در نهایت شما ممکن است بخش های آگهی را در مجلۀ مهاجرین از قبیل Land of lights که معمولاً به انجمن های محلی خدمت می کنند را چک کنید.

درخواست های شغلی برای کار در ترکیه

صاحبان رستورانها و هتل ها برای کار در ترکیه از شما سوالی در مورد رزومه، نامه پوششی (کاور لتر) یا ارجاع دهنده نمی پرسند. به احتمال زیاد آنها براساس ظاهر یا یک گفتگوی کوتاه شما را استخدام یا رد می کنند. در این نوع مشاغل، برداشتِ اول، همه چیز است. اگر به زبان ترکی حرف بزنید و خودتان را اجتماعی و پرانرژی نشان دهید ، شانس بیشتری برای کار در ترکیه خواهید داشت. صاحبان رستوران و هتل ها، مهاجرانی را استخدام می کنند که مشتریان را جذب کنند و به همین جهت زنان جوان و جذاب خارجی شرایط مناسبی را برای کار پاره وقت خواهند داشت. برخی از مدارس زبان به همین شیوه استخدام خواهند کرد، اما برای اکثر مشاغل شما باید یک درخواست ارائه دهید.

 

درخواست های رسمی کار در ترکیه

اجزای اساسی یک درخواست کار در ترکیه همانند بسیاری از کشورهاست. یک نامه پوششی (cover letter) و یک تاریخچه مختصری از زندگی و CV تهیه کنید. برنامه تحصیلی باید حدود یک صفحه باشد (در دو صفحه اگر کاملا ضروری باشد) و باید به خوبی سازماندهی شده باشد و خواندن آن اسان باشد. علاوه بر اسم شما و اطلاعات تماس باید فهرست کار و تجربیات آموزشی به ترتیب زمانی، در سوم شخص مفرد نوشته شده باشد. همچنین شامل اطلاعات تماس و کارفرمایان گذشته باشد. کارفرمای احتمالی شما ممکن است با آنها تماس بگیرد. اگر اطلاعات تماس مرجع را در رزومه خود ذکر نکنید، کارفرمای شما احتمالاً به شما شک خواهد کرد.

درخواست های رسمی آنلاین کار در ترکیه

بعضی از موقعیت ها به شما اجازه می دهد تا آنلاین درخواست کار در ترکیه کنید. این روش در ترکیه محبوب شده است. اگر درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال می کنید، مطمئن باشید که فرمت رزومه شما با اسکن کردن یا دیجیتالی شدن برایش مشکلی ایجاد نخواهد شد. در نهایت، درخواست خود را با زبان مناسب ارسال کنید. اگر شما برای یک شرکت غربی که در ترکیه شعبه دارد درخواست می فرستید باید زبان انگلیسی شما خوب باشد. اگر می خواهید برای کارفرمای ترکیه کار کنید که به طور خاص با بازار ترکیه همکاری می کند، بهتر است که رزومه و نامه پوششی شما به زبان ترکی ترجمه شود.

مصاحبه شغلی برا ی کار در ترکیه

در مصاحبه برا ی کار در شرکت های ترکی درست رفتار کنید. لباس رسمی بپوشید و توجه خاصی به زمان داشته باشید. زمانی که به سوالات پاسخ می دهید، مودب و کامل باشید اما از صحبت های بی مورد و انحصاری اجتناب کنید. مصاحبه کننده مطمئناً در مورد مهارتهای زبان ترکی و پیشبرد زندگی خود در ترکیه سوال می پرسد. صادقانه پاسخ دهید.

قراردادهای کاری ترکیه

قانون کار در ترکیه (TLC) به کارفرما یک فرصت آزمایشی 2 ماهه می دهد (در طی این مدت ممکن است بدون جریمه به کار شما خاتمه دهد) قبل از اینکه با شما قراردادی ببندد. به همین ترتیب، شما هم آزاد هستید که کارفرمای خود را بدون جریمه یا اطلاع قبلی در طول دوره آموزشی ترک کنید. قرارداد باید تایم مرخصی، ساعات کاری، حقوق و مزایا را مشخص کند. هرگونه مزایای اضافی در قرارداد شما باید ذکر شود. قراردادها همچنین الزامات مورد نیاز کارفرما را مشخص می کنند.

 

قانون کار در ترکیه (ساعت، فرهنگ، شرایط کاری)

قانون کار در ترکیه ، ساعت کاری را 45 ساعت در هفته تعیین می کند. شرکتهای بزرگ از ساعت 8 و نیم صبح تا 17 دوشنبه تا جمعه باز هستند هرچند که این اغلب بسته به شغل تغییر می کند. علی رغم این قانون، یک هفته کار استاندارد در ترکیه وجود ندارد. در حالیکه کارمندان شرکتها می توانند 45 ساعت در هفته با اضافه کاری کم کار کنند، اما مهاجرانی که در صنعت گردشگری کار می کنند (بخصوص در بار و رستوران) ممکن است ساعتهای طولانی تری را به خود اختصاص دهند. کارگران ترکی در سن 15 سالگی واجد شرایط اشتغال کامل هستند. کودکان 13 ساله واجد شرایط برای اشتغال پاره وقت هستند تا زمانی که کار فیزیکی برای آنها سخت نباشد و همچنین آنها در مدرسه حضور دارند.

مرخصی و تعطیلات کار در ترکیه

اکثر شرکتهای ترکی در یکسال دو هفته تعطیلات دارند و ناامید کننده است که برای کارگران نیمه وقت یا معلمان زبان انگلیسی اعمال نمی شود. این گروه یک روز در هفته باید باقی بمانند. کارگران خارجی نباید انتظار همه تعطیلات غربی (از قبیل کریسمس و عید پاک) را داشته باشند، مگر اینکه آنها در شرکتهای بزرگ بین المللی کار کنند. با این حال مرخصی برای تعطیلات ترکی صادر می شود، مگر اینکه شما در صنعت گردشگری کار کنید. اگر چنین است شما باید منتظر فصل زمستان باشید. بسیاری از کارکنان نیمه وقت هفت روز هفته را در طول فصل شلوغ گردشگری تابستان کار می کنند.

مجوز کار در ترکیه

هر خارجی ای که در ترکیه کار می کند، مستلزم اجازه کار معتبر است. این مجوزها توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود. بیشتر مهاجران باید برای مجوز کارشان همزمان با ویزای کاری اقدام کنند. این بدین معنی است که ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت یا کنسولگری ترکیه درکشور خودتان ارائه می دهید، درحالیکه کارفرمای شما مدارک مورد نیاز را به MLSS ارسال می کند. با این وجود ممکن است درخواست برای مجوز کار از داخل ترکیه باشد. مهاجران واجد شرایط انجام چنین کاری هستند اگر قبلاً مجوز اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باقیمانده داشته باشند. مهاجرانی که به عنوان توریست وارد ترکیه می شوند واجد شرایط اجازۀ کار نیستند.

 

روند درخواست مجوز کار در ترکیه

برا ی کار در ترکیه صرف نظر از اینکه از داخل یا خارج ترکیه برای مجوز کار درخواست می کنید، شما احتیاج دارید که یک قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی داشته باشید. هنگامی که شما و کارفرمایتان درخواست خود را ارائه کردید، MLSS  بین نود روز این درخواست را بررسی خواهد کرد. اگر درخواست شما تایید شده باشد، شما باید به صورت حضوری به سفارت ترکیه بروید تا مهر مجوز و ویزای کار در ترکیه، در پاسپورت شما زده شود. اگر از داخل ترکیه درخواست می کنید، می توانید مجوز خود را از دفتر MLSS  در آنکارا پیگیری کنید. سرانجام باید ظرف 30 روز از زمان ورود خود به ترکیه درخواست اجازۀ اقامت کنید. درخواست خود را در ایستگاه پلیس محلی شعبه مهاجران در نزدیک به محل کارفرمای خود بدهید. شما اجازۀ کار کردن ندارید تا زمانیکه ویزا، مجوز کار و اجازۀ اقامت خود را بدست آورید.

تمدید مجوز کار در ترکیه

مجوزهای کار در ترکیه در ابتدا برای مدت یکسال صادر می شود. اگر احتیاج به تمدید مجوز کار در ترکیه دارید که حتماً همینطور خواهد بود، اگر در عرض یک ماه و نیم مجوز کار شما در آخرین لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه بود ، درخواست خودتان را ارائه دهید. مجوز کار تمدید شده برای دو سال معتبر است. اگر شما برای تمدید دوم (بعد از دو سال) درخواست دهید، این مجوز برای سه سال اعتبار خواهد داشت. هنگامی که شما 8 سال به طور قانونی در ترکیه زندگی و کار کرده باشید، شما واجد شرایط برای اپلای مجوز کار در ترکیه به صورت نامحدود (دائمی) هستید. برای درخواست اجازه کار مستقل از طریق وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا اقدام کنید.

کار در ترکیه در زمان تحصیل

متاسفانه دانشجویان بین المللی، هیچ حق قانونی برای کار در ترکیه به خصوص در دفاتر دولتی یا خصوصی ندارند. با این حال دانشگاه های ترکیه راه هایی برای پژوهشگران خارجی گشوده است. هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی کارکنان غیرترکی را استخدام می کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0