20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بررسی کامل شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

کار در ترکیه: بررسی کامل شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

شما هم مثل صدها ایرانی دیگر! می‌توانید گزینه کار در ترکیه را انتخاب کنید. فقط یک شرط دارد؛ در نود درصد مواقع باید به زبان ترکی مسلط باشید. چون کارفرمایان این کشور بیشتر طالب کارمندی هستند که به‌صورت سلیس و روان به این زبان صحبت کنند.

ترکیه جای خوبی برای زندگیست اگر این شانس را داشته باشید که شغل مناسب خود را پیدا کنید. آب‌وهوای عالی همراه با جاذبه‌های شهری بی‌شمار همچنین نزدیکی آن با ایران به همه سختی‌های مهاجرت می‌ارزد. همه این مزایا در کنار داشتن درآمد مناسب و شرایط شغلی ایده‌ئال معنا پیدا خواهد کرد. اول الفبای مهاجرت کاری به ترکیه را بشناسید بعد به جزئیات قانون و مقررات می‌پردازیم.

شرایط کار در ترکیه

کار در ترکیه برای ایرانیان اصول و ویژگی‌های خاصی دارد که می‌توانید با رعایت کردن آنها و درخواست ویزا، در آن کشور مشغول به کار شوید. قبل از هرچیز به‌صورت گزیده، شرایط کاری را در این کشور بررسی کرده‌ایم:

شرایط عمومی کار در کشور ترکیه

میانگین حقوق ماهانه

18000-8000 لیر

میانگین هفتگی ساعت کاری

45 ساعت

پیش نیاز

ویزای کار- مجوز کار

مشاغل مورد نیاز

تجارت، گردشگری، فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات و خدماتی

تعداد مجاز مرخصی

14 تا 26 روز در سال

میزان مالیات بر درآمد

15 تا 40 درصد با توجه به میزان حقوق

شغل‌ های مورد نیاز در ترکیه

ترکیه رو به پیشرفت است و هر روز فهرست جدیدی از مشاغل مورد نیاز این کشور منتشر می‌شود. اولین شغل پرطرفدار در حوزه گردشگری قرار می‌گیرد که پیش‌شرط اساسی آن تسلط به زبان انگلیسی و ترکی است. برای همین است که بسیاری از ایرانیان در این زمینه سرمایه‌گذاری خرد و کلان انجام داده‌اند. بنابراین کار در استانبول برای ایرانیان در آژانس‌های گردشگری و توریستی طرفداران زیاد دارد.

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

کشور ترکیه در زمینه فناوری اطلاعات برنامه‌ریزی بلند مدت کرده است. پس این شاخه تخصصی پیشنهادهای شغلی ایده‌ئالی را در اختیار مهاجران متخصص خصوصا ایرانیان قرار می‌دهد.

مشاغل فنی و خدماتی نیز همیشه بازار کار خود را دارد. خصوصا مشاغلی چون جوشکاری، نجاری، کاشی‌کاری، مهمانداری، لوله‌کشی و غیره ... در صدر فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور قرار گرفته است.

مشاغل آموزش زبان در سرتاسر ترکیه زیاد است و در حد گذراندن زندگی پول پرداخت می‌کنند. اگر شما انگلیسی روان صحبت می‌کنید، ممکن است بتوانید تدریس خصوصی انگلیسی داشته باشید (در حدود 30 لیر ترکیه در ساعت درآمد خواهید داشت).

آیا پزشکان می‌ توانند به ترکیه مهاجرت کنند؟

درحال‌حاضر کشور ترکیه با کمبود پزشک مواجه است. بنابراین فرصت خوبی برای پزشکان ایرانی است که به این کشور مهاجرت کنند. اما اشتغال در این حرفه چندان آسان نیست. چون اجازه کار در بیمارستان دولتی را ندارند. همچنین تحصیل پزشکی در ترکیه نیز شرایطی دارد که ما در مقاله‌ای جداگانه به آن پرداخته‌ایم. فعلا پیش‌شرط‌های شغل پزشکی در این کشور برای مهاجران را در تصویر زیر ببینید:

شرایط شغل پزشکی در ترکیه برای مهاجران

تدریس زبان انگلیسی در ترکیه

اگر به عنوان معلم زبان تمایل به کار در ترکیه دارید، مدارس و آموزشگاه‌هایی هستند که به افراد با مدارک رسمی و گواهی‌نامه تدریس نیاز دارند. البته برخی از آموزشگاه‌ها اغلب معلمان بدون گواهی‌نامه رسمی تدریس را نیز استخدام می‌کنند.

دقت داشته باشید که بسیاری از مدارس زبان (خصوصا مدارس کوچکتر) ممکن است ویزای کار شما را پوشش ندهند. یعنی با وجود ارائه قرارداد کاری شاید نتوانید ویزای کاری بگیرید. اگر این مورد اتفاق بیفتد شما باید هر سه ماه، ترکیه را ترک کنید و سپس مجدداً به ترکیه برگردید. بنابراین قبل از اینکه شغلی را قبول کنید باید از شرایط دریافت مجوز کار مطمئنن باشید.

شغل های غیر مجاز مهاجران برای کار در ترکیه

فعالیت مهاجران در بخش‌هایی از جمله امنیت، دریانوردی، پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروخانه ممنوع است. آنها همچنین نمی‌توانند در دفتر اسناد رسمی و امور حقوقی کار کنند. اما براساس قانون کار ترکیه، استفاده از متخصصان خارجی در مؤسسات بهداشتی ترکیه ممنوعیتی ندارد.

مراحل پیدا کردن کار در ترکیه

هم به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت حضوری می‌توانید در ترکیه کار پیدا کنید. اگر در این کشور حضور ندارید، سایت‌های آنلاین کاریابی می‌توانند کمک‌تان کنند. اگر هم در ترکیه حضور دارید نیز باید به موسسات کاریابی مراجعه کنید یا به شرکت‌ها و فروشگاه‌های مطرح بروید و فرم درخواست کار را پر نمایید. 

مرحله بعدی بستن قرار داد کاری است. اول باید بررسی کنید که آیا شغل موردنظرتان در فهرست مشاغل مجاز دریافت مجوز و ویزای کاری وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشت، می‌توانید برای بستن قرارداد کاری اقدام کنید. سپس قرارداد کاری به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید تا مقدمات صدور مجوز کار و ویزای کاری انجام شود.

هنگامی‌که به دنبال شغل هستید، تسلط نسبی به زبان ترکی یک مزیت بزرگ است. پیشنهاد ما به شما این است که برای ویزای دوره زبان ترکی درخواست دهید. مدت این ویزا یکساله است و در این بین می‌توانید ترکی یاد بگیرید و به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب باشید. وقتی شغل رویایی خود را پیدا کردید، برای ویزا و مجوز کار اقدام کنید. نام دیگر مجوز کار چالیشما ایزین است قبل از هرچیز باید درباره مزایای چالیشما ایزین اطلاعات کسب کنید.

مراحل پیدا کردن شغل در ترکیه

معرفی سایت های کاریابی ترکیه

امروزه سایت‌های کاریابی کار همه را آسان کرده است. دیگر لازم نیست در ترکیه حضور داشته باشید. قبل از آنکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، می‌توانید برای انتخاب شغل خود اقدام کنید:

 • لینکدین

لینکدین یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌هایی است که افراد و شرکت‌ها را گرد هم می‌آورد. همچنین فرصت‌های زیادی برای افرادی که می‌خواهند در ترکیه کار کنند، دارد.

 • Kariyer.net

این پلتفرم سالهاست به‌عنوان پلتفرم جستجوی شغلی در کشور ترکیه شناخته می‌شود. بسیاری از آگهی‌های استخدام برای خارجی‌ها نیز در این پلتفرم درج می‌شود.

 • Indeed

درواقع، یک پلت فرم جهانی کاریابی است که فرصت‌های شغلی را برای خارجی‌هایی که می‌خواهند مهاجرت کاری کنند، ارائه می‌دهد. کافیست کشور مدنظر خود را انتخاب کنید.

 • Dave´s ESL Cafe و TEFL

اگر به‌دنبال تدریس زبان انگلیسی هستید، این سایت‌ها لیست‌های جدیدی از مشاغل این حوزه را ارائه می‌کنند.

 • Angelo-Nannies 

اگر شما قصد دارید به عنوان پرستار بچه کار کنید، پورتال‌های آنلاین Angelo-Nannies می‌تواند به شما کمک کند تا جایی را برای کسب درآمد پیدا کنید. 

 • JobLink

شغل‌های گوناگون به صورت آنلاین در JobLink ترکیه ارسال می‌شود و اینها شامل موقعیت‌های کسب‌وکار و فن آوری هستند.

سایت های کاریابی در ترکیه

قانون کار در ترکیه

قانون کار ترکیه (TLC) به کارفرما یک فرصت آزمایشی 2 ماهه می‌دهد تا مهارت کاری کارمند خود را بسنجد. همچنین در طی این مدت ممکن است بدون جریمه به کار شما خاتمه دهد. این فرایند قبل از عقد قرارداد کاری است و شما هم این اختیار را خواهید داشت دوره کارآموزی خود را ترک کنید بدون آنکه مشمول جریمه شوید.

قراردادهای کاری باید زمان مرخصی، ساعات کاری، حقوق و مزایا را مشخص کنند. همچنین هرگونه مزایای اضافی و تمامی الزامات مورد نیاز کارفرما در آن وجود داشته باشد.

قوانین کاری کشور ترکیه

برای استخدام اتباع خارجی در ترکیه داشتن مجوز کار الزامی است.

در صورت عدم اخذ مجوز کار، اشتغال اتباع خارجی ممنوع و مشمول جریمه اداری می‌شود.

باید حداقل پنج شهروند ترکیه در شغل موردنظر شاغل باشند.

کسانی‌که حداقل 8 سال اجازه کار قانونی داشته باشند، می‌توانند برای درخواست اجازه کار دائم اقدام کنند.

پناهندگان می‌توانند با مدرک هویتی که از اداره مدیریت مهاجرت گرفته‌اند در کشور ترکیه مشغول به کار شوند.

مرخصی و تعطیلات کاری در ترکیه

اکثر شرکتهای ترکی در یکسال، دو هفته تعطیلات دارند. متاسفانه این قانون برای کارگران نیمه‌وقت یا معلمان زبان انگلیسی اعمال نمی‌شود. همچنین کارگران خارجی نباید انتظار تعطیلات رسمی جهانی (از قبیل کریسمس و عید پاک) را داشته باشند. مگر اینکه آنها در شرکتهای بزرگ بین‌المللی کار کنند.

مدارک مورد نیاز برای کار در ترکیه

برای گرفتن مجوز و ویزای کاری حتما مدارک زیر را آماده کنید:

 • قرار داد کاری امضاء شده

 • اصل پاسپورت
 • مدارک هویتی
 • عکس پاسپورتی (4 قطعه)
 • نامه گواهی سلامت
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی
 • پرینت حساب (برای اثبات تمکن مالی)
 • رزومه شغلی
 • نامه درخواست برای اجازه کار
 • مدارک هویتی شخص همراه

پس از یافتن شغل در ترکیه باید نامه‌ای از کارفرما دریافت کنید. درواقع این نامه شما را برای اخذ مجوز کار تایید می‌کند. سپس آن را باید به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه دهید تا مجوز برای شما صادر شود. این اجازه کار قابل تمدید است و باید 15 روز قبل از تاریخ انقضاء آن مجددا برای انجام این فرایند اقدام شود.

مدارک مورد نیاز برای کار در ترکیه

**نکته: دانشجویان حق درخواست ویزای کار ترکیه را ندارند. همچنین برای مشاغل تخصصی تسلط به زبان ترکی و داشتن اقامت توریستی الزامی است.

چه گفتیم و چه خواندیم؟

با نکات طلایی کار ترکیه آشنا شدید؟ حالا دیگر می‌دانید که مشاغل مجاز و غیرمجاز برای مهاجران چیست و پیش‌نیازهای دریافت یک شغل مناسب در این کشور شامل چه مواردی می‌شود. حالا وقت آن است که درباره بهترین موسسه مهاجرتی در ایران صحبت کنیم. موسسه‌ای که در کارش حرفه‌ای است و حتی یک شعبه در کشور ترکیه دارد.

کارشناسان موسسه حامی مهاجر شما را در جریان شرایط اقامت در ترکیه قرار می‌دهند و در فرایند کاریابی و اخذ ویزای کار راهنمایی‌تان می‌کنند. کافی‌ست تلفن را برداشته و 02148000957 را شماره‌گیری کنید. چند قدم با مشتریان خوش‌شانس ما فاصله دارید.

سوالات متداول کار در ترکیه

این موضوع سوال‌برانگیز است. چون با قانون و مقررات مرتبط است و استثنائات زیادی دارد. برخی فقط به‌دنبال دریافت جوابی مختصر و مفید هستند. برای همین است که این بخش را آورده‌ایم تا پاسخ‌های کوتاه و دقیق را به کاربران ارائه دهیم. 

آیا ترکیه برای کار خوب است؟

بله. اخیرا این کشور برخی از مشاغل را از لیست مشاغل ممنوعه برای مهاجران خارج کرده است. همچنین پلی بین آسیا و اروپا است و موقعیتی مناسب برای مهاجرت به اروپا فراهم می‌کند. تمدید ویزای کار نیز چندان سخت نیست و بعد از 8 سال اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

شغل های مجاز مهاجران برای کار در ترکیه چه مشاغلی هستند؟

بسیاری از مشاغل در فهرست مشاغل مجاز مهاجران قرار دارند. از جمله آنها می‌توان به تدریس زبان‌های خارجی، تورلیدری گردشگری، فناوری اطلاعات، تجارت و بازاریابی و عموم مشاغل خدماتی اشاره کرد.

شغل های غیرمجاز مهاجران برای کار در ترکیه چه مشاغلی هستند؟

مشاغل غیرمجاز برای مهاجران شامل پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی، دریانوردی، مشاغل امنیتی و تکنسین داروخانه می‌شود. همچنین کار کردن در دفاتر اسناد رسمی نیز برای مهاجران ممنوع است. اشتغال در مشاغل پزشکی و حقوقی نیز منوط به معادل سازی مدارک و دریافت تاییدیه از نهادهای رسمی مربوطه در ترکیه است.

حداقل مدرک تحصیلی برای گرفتن کار در ترکیه چیست؟

حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است. اما مشاغل زیادی وجود دارد که احتیاجی به ارائه مدرک تحصیلی نیست و فقط داشتن تجربه کاری کفایت می‌کند. این مشاغل شامل طراحی مد و لباس، بازاریابی، بازاریابی دیجیتال، مترجم، مدیریت رستوران، عکاس و غیره.. است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 17 | کل دیدگاه های تایید شده: 2
سمیرا
من قصد دارم در رشته پزشکی در ترکیه درس بخوانم. آیا موقعیت کار دانشجویی برای من وجود داره؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام

بله حتما وجود دارد. بعد از فارغ‌التحصیلی هم شما موقعیت های شغلی مناسبی خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کار دانشجویی در ترکیه را بخوانید. 

وحید عبدی
من نما کار هستم نمای ساختمان آیا کار هست در ترکیه
کارشناس حامی مهاجر

معمولا کارهای فنی خواهان زیادی در ترکیه و سایر کشورها دارد. 

کارشناس حامی مهاجر

معمولا کارهای فنی خواهان زیادی در ترکیه و سایر کشورها دارد.