20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه چیست؟

چالیشما ایزین: چیستی، شرایط و گرفتن آن با حامی مهاجر

یکی از موضوعات مهم و ضروری برای کسانی که به روش‌های مختلف به ترکیه سفر کرده‌اند و تصمیم دارند به مدت طولانی در این کشور اقامت داشته باشند، پیدا کردن شغل در ترکیه و داشتن اجازه کار است. اگر قصد دارید در کشور ترکیه مشغول به کار شوید، نیاز به اجازه وزارت کار و تامین اجتماعی خواهید داشت و باید برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید. چالیشما ایزین ترکیه یا چالیشما ایزنی ترکیه کارتی است که با شما با دریافت آن اجازه دارید تا در خاک این کشور مشغول به کار شوید.

در این مقاله قرار است به "چالیشما ایزین چیست؟" بپردازیم و آن را تعریف نموده، درباره شرایط گرفتن اجازه کار در ترکیه، چگونگی دریافت و مدارک لازم برای گرفتن کارت چالیشما ایزین ترکیه صحبت کنیم و معنی لغوی آن را شرح دهیم. همچنین درباره اشتباه رایج "چالیش مایزین ترکیه" رفع ابهام کنیم و در آخر به سوالات متداولی مانند "ایزین یعنی چه؟" و سوالات درباره در مورد گرفتن چالیشما ایزین پاسخ دهیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت با سابقه و متخصص در زمینه فعالیت‌های همچون اخذ اقامت ترکیه، تحصیل در ترکیه (رشته های پزشکی، مهندسی و ...)، خرید ملک در ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه بوده و در صورتی که قصد اقامت و دریافت اجازه کار در ترکیه با کارت چالیشما ایزین را دارید می‌توانید با شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

چالیشما ایزین چیست؟

چالیشما ایزین ترکیه به کارتی گفته می‌شود که برای دریافت اجازه کار در ترکیه به فرد متقاضی داده می‌شود. در واقع بر اساس قانون کار ترکیه تمام اتباع خارجی برای اینکه بتوانند در کشور ترکیه مشغول به کار شوند، باید از وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) اجازه کار بگیرند که این اجازه در قالب کارت چالیشما ایزین است.

در صورت عدم رعایت این قانون، کار کردن فرد بدون داشتن این کارت به منزله‌ی کار به صورت غیرقانونی بوده و تبعات جبران‌ناپذیری دارد و منجر به دیپورت او و جریمه سنگین برای شرکت استخدام‌کننده می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید : زندگی در ترکیه چگونه است؟

چالیشما ایزین یا چالیشما ایزنی؟

ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که معنی لغت چالیشما چیست و ایزین یعنی چه؟ قبل از آن باید بگوییم که کلمه صحیح اجازه کار در ترکیه "چالیشما ایزنی" بوده و تفاوت این کلمه با چالیشما ایزین به علت دستور زبان ترکی است. اما در نهایت کلمه چالیشما ایزین ترکیه در بین فارسی‌زبانان جا افتاده است.

کلمه "چالیشما" به معنی کار و کلمه "ایزین" یا "ایزنی" به معنای اجازه است. در نتیجه چالیشما ایزین یعنی اجازه کار. احتمالا نحوه نوشتاری "چالیش مایزین ترکیه" را در متون مختلف دیده باشید. در نظر داشته باشید این نحوه نوشتار صحیح نیست و به اشتباه رایج شده است.

مزایای دریافت چالیشما ایزین ترکیه

قطعا گرفتن چالیشما ایزین در کنار اجازه کار، مزایای دیگری نیز دارد. پس از تعریف چالیشما ایزین ترکیه و رفع ابهام درباره نحوه نوشتار آن، در این بخش به مزایای این کارت می‌پردازیم. مهمترین مزیت گرفتن اجازه کار در ترکیه این است که می‌توانید از این طریق اقامت کاری دریافت کنید. فواید دیگر چالیشما ایزین به شرح زیر است:

 • بعد از 5 سال کار متوالی در ترکیه امکان دریافت اقامت دائم را خواهید داشت.
 • دریافت بیمه SSK (از معتبرترین شرکت‌های بیمه در ترکیه) بدون کسر شدن مبلغی از حقوق شما
 • داشتن شرایط مناسب کار با توجه به تخصص شما و افزایش درآمد با کسب تجربه، تحصیل و سطح توانایی بیشتر

مهم ترین مزیت چالیشما ایزین ترکیه

شرایط گرفتن اجازه کار در ترکیه

روش‌های مختلفی برای گرفتن چالیشما ایزین وجود دارد. فرد متقاضی از روش‌های زیر می‌تواند برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نماید:

 • پیدا کردن کارفرما برای استخدام
 • اجازه کار مستقل
 • ثبت شرکت در ترکیه

در صورتی که قصد دارید به عنوان کارمند در ترکیه مشغول به کار شوید، باید از طریق سازمان یا شرکت مورد نظر دعوت به کار شوید و درخواست اجازه کار شما باید توسط کارفرما تایید شود. برای ثبت شرکت نیز نیاز به شرایط خاصی است و بهتر است در این مورد برای مشاوره ثبت شرکت و کارفرمایی اقدام نمایید.

در کل شرایط گرفتن اجازه کار در ترکیه به شرح زیر است:

 • ارائه بیمه درمانی معتبر
 • ارائه مدارک تحصیلی و یا رزومه معتبر
 • داشتن حداقل 6 ماه اقامت توریستی (البته برای کشور ایران این مورد لازم نیست چون ایرانیان نیازی به ویزا برای رفتن به ترکیه ندارند)
 • دعوت‌نامه از طرف کارفرما (درصورتی که قصد اشتغال به عنوان کارمند را دارید.)

نکته مهم: در برخی مشاغل مانند خدمات درمانی، نظامی و حقوقی امکان کار برای اتباع خارجی وجود ندارد، مگر در شرایط خاص. بهتر است فرد متقاضی کار در ترکیه تسلط کافی بر زبان ترکی داشته باشد.

انواع اجازه کار در ترکیه چیست؟

انواع اجازه کار در ترکیه چیست؟

بعد از عنوان شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه، در این بخش به انواع روش‌های دریافت اجازه کار در ترکیه می‌پردازیم. در کل برای هر نوع اشتغالی، چه برای کارمندان و کارفرمایان و چه برای شغل‌های پروژه‌ای و موقت باید کارت چالیشما ایزین ترکیه را داشته باشید. در ادامه به بررسی روش‌های دریافت و انواع اجازه کار می‌پردازیم.

دریافت اجازه کار برای مدت محدود در ترکیه

اجازه و دریافت چالیشما ایزین ترکیه برای کار موقت به شخصی اعطا می‌شود که درخواست اجازه کار او از طرف کارفرما حداکثر تا یک سال مورد تایید قرار می‌گیرد. بعد از پایان مدت این مجوز، فرد می‌تواند برای تمدید آن درخواست کند و در صورت واجد شرایط بودن، مجوز اجازه کار برای 2 سال و در زمان درخواست تمدید برای بار دوم نیز تا سه سال تمدید خواهد شد.

توجه کنید که برای تمدید درخواست خود فقط می‌توانید با همان کارفرما که اقدام به دریافت اجازه کار کردید، ادامه همکاری داشته باشید.

دریافت اجازه کار برای مدت نامحدود در ترکیه

در صورتی که فرد اقامت دائم در ترکیه و یا حداقل به مدت هشت سال اجازه کار در ترکیه را داشته باشد، می‎تواند برای دریافت اجازه کار در ترکیه برای مدت نامحدود و یا اصطلاحا کار دائم اقدام نماید.

کسانی که مجوز کار نامحدود را در کشور ترکیه دارند، می‌توانند از بسیاری از مزایای شهروندان ترکیه برخوردار باشند. البته تا زمانی که شهروندی ترکیه دریافت نکرده‌اند، از تمام حقوق قانونی شهروندی در کشور ترکیه بهره‌مند نخواهند بود.

دریافت اجازه کار مستقل در ترکیه

اجازه کار به صورت مستقل به همه اتباع خارجی اعطا نمی‌شود و فرد تحت شرایط خاصی می‌تواند از این امکان بهره‌مند شود. همچنین این مجوز به طور نامحدود ارائه نمی‌شود و تنها برای مدت مشخصی اعتبار دارد. برای اعطای اجازه کار مستقل فرد متقاضی، موارد زیر بررسی می‌شوند:

 • میزان تحصیلات
 • مشارکت یا تخصص در حوزه علم و فناوری
 • توانایی و تجربه کاری
 • اگر سهام‌دار یک شرکت خارجی هستید، میزان سرمایه‌ای که در ترکیه سرمایه‌گذاری خواهید کرد

کارت فیروزه‌ای اجازه کار در ترکیه چیست؟

کارت فیروزه‌ای اجازه کار در ترکیه چیست؟

اخیرا طرح کارت فیروزه‌ای (Turkuaz Kart) از سوی دولت ترکیه اجرا شده است که هدف آن جذب نیروهای با صلاحیت و نوابغ در زمینه‌های مختلف علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری و همچنین سرمایه‌گذاران با توجه به دستاوردهای ایشان است.

این کارت به اتباع خارجی اعطا می‌شود و دارای مزایا هم برای خود فرد متقاضی و هم برای خانواده او به همراه دارد، از جمله تشویق‌ها و حمایت‌های دولتی، دریافت شهروندی پس از 3 سال، برخورداری از کلیه حقوق مربوط به مالکیت املاک و مستغلات و ... .

مدارک لازم برای گرفتن چالیشما ایزین ترکیه

مدارک لازم برای گرفتن چالیشما ایزین ترکیه

در این بخش مدارکی که معمولا برای دریافت چالیشما ایزین ترکیه موردنیاز است را عنوان می‌کنیم. توجه داشته باشید که هنگام درخواست برای گرفتن اجازه کار باید تمام مدارک موردنیاز شما آماده باشد.

مدارک اولیه برای گرفتن چالیشما ایزین یا ایزنی: (البته اگر شما به عنوان سرمایه گذار یا کارآفرین اقدام نمایید، ممکن است مدارک دیگری علاوه بر موارد زیر موردنیاز باشد)

 • فایل عکس پرسنلی (عکس شخص باید حداکثر برای 6 تا 8 ماه قبل باشد)
 • مدرک تحصیلی اصلی یا موقت معتبر
 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزای کار
 • یک نسخه از قرارداد کاری (با امضای کارفرما و فرد متقاضی)
این مقاله هم برای شما کاربردی است : بهترین شهرها برای کار و زندگی در ترکیه

دریافت چالیشما ایزین برای دانشجویان در ترکیه

دریافت چالیشما ایزین برای دانشجویان در ترکیه

تا این بخش از مقاله در مورد چالیشما ایزین ترکیه و مزایای دریافت کارت چالیشما ایزین و انواع اجازه کار توضیح داده و مدارک لازم برای گرفتن چالیشما ایزین ترکیه را نیز عنوان کردیم. در این قسمت از مقاله در مورد امکان و چگونگی درخواست اجازه کار برای دانشجویان در این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بر اساس قوانین جدید بین المللی کار در ترکیه، دانشجویان بین المللی در مقاطع کاردانی و کارشناسی امکان کار به صورت تمام وقت را ندارند و پس از گذراندن 1 سال از تحصیل خود می‌توانند حداکثر تا 30 ساعت در هفته کار کنند. اما دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی دانشجویان بین المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند برای کارت چالیشما ایزین ترکیه اقدام نمایند.

قوانینی که دانشجویان باید برای اجازه کار در ترکیه رعایت کنند:

 • دانشجویان باید اقامت خود را در صورت لزوم تمدید نمایند.
 • فرد متقاضی اجازه کار نباید در محل کار غیرقانونی شاغل باشد در غیر این صورت مجازات خواهد شد.
 • همانطور که قبلا ذکر کردیم هر فردی که قصد اشتغال در ترکیه را دارد در صورتی که بدون اجازه کار کند، از ترکیه دیپورت و اخراج خواهد شد. دانشجویان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در صورتی که در مورد تحصیل در ترکیه برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیاز به اطلاعات دارید به مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه مراجعه فرمایید. 

هزینه گرفتن چالیشما ایزین ترکیه چقدر است؟

هزینه گرفتن چالیشما ایزین ترکیه چقدر است؟

هزینه‌های فرایند دریافت اجازه کار در ترکیه، از جمله مواردی است که حتما باید مدنظر قرار دهید. هزینه اصلی برای گرفتن چالیشما ایزین ترکیه، هزینه‌ای است که شخص باید به اداره کار کشور ترکیه بپردازد. مراحل دیگر دارای هزینه‌های قابل توجهی نیستند.

البته توجه کنید که هزینه‌های مسکن و گذران زندگی در ترکیه جدا بوده و این مبالغ را باید حتما در نظر داشته باشید. هزینه گرفتن چالیشما ایزین ترکیه اعلام شده در سال 2022 به شرح زیر است. البته با توجه به اینکه در حال حاضر تورم در کشور ترکیه بالاست، قیمت حدودی برای این کارت در نظر گرفته شده است.

مبلغ حدودی (لیر)

عنوان

1300 تا 1400

اجازه کار موقت به مدت 1 سال

2700 تا 2800

تمدید اجازه کار موقت به مدت 2 سال

4100 تا 4200

تمدید اجازه کار موقت به مدت 3 سال

13800 تا 14000

اجازه کار دائم

160

هزینه کارت

معافیت اجازه کار در ترکیه چیست؟

برخی افراد طبق قانون جدید منتشر شده توسط اداره مهاجرت ترکیه، برای اشتغال در ترکیه در محدوه زمانی مشخص با توجه به نوع فعالیتشان نیازی به اجازه کار نخواهند داشت. برای این منظور شخص باید وارد سایت معافیت الکترونیکی وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) شده و درخواست معافیت خود را در صورت واجد شرایط بودن ثبت کند.

معافیت اجازه کار در ترکیه چیست؟

معافیت اجازه کار برای چه کسانی است؟

 • اشخاص در صورتی که در زمینه‌های علمی، فرهنگی و هنری فعالیت کنند، تا یک ماه می‌توانند از قانون معافیت مجوز کار استفاده کنند.
 • اگر افرادی در زمینه ورزش فعالیت کرده و خدمات ارائه می‌دهند، به مدت 4 ماه از دریافت اجازه کار معاف هستند.
 • اشخاصی که از طرف سازمان‌های عمومی در کشور ترکیه در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی یا هنری دعوت می‌شوند، تا 6 ماه از گرفتن اجازه کار و چالیشما ایزین ترکیه معاف خواهند بود.
 • در صورتی که فرد یا شرکتی قصد برگزاری نمایشگاه و یا انجام امور گردشگری را دارد، می‌تواند به مدت 6 ماه از معافیت اجازه کار بهره‌مند شود.
 • دانشجویان خارجی (دانشجویانی که در خارج از کشور ترکیه تحصیل می‌کنند) اگر قرار باشد برای گذراندن دوره کارآموزی به ترکیه بیایند، می‌توانند تا زمانی که در ترکیه کارآموز هستند، از معافیت دریافت اجازه کار در ترکیه استفاده نمایند.
 • دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز از اجازه کار ترکیه معاف هستند.
این مقاله هم برای شما کاربردی است : راهنمای کامل خرید از ترکیه و استانبول

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به موضوع چالیشما ایزین ترکیه بپردازیم، در مورد معنای کلمه‌ چالیشما و اینکه "ایزین یعنی چه؟" صحبت کرده و همچنین در مورد عبارت اشتباه "چالیش مایزین ترکیه" رفع ابهام کردیم. سپس مزایای گرفتن چالیشما ایزین را عنوان کرده، انواع اجازه کار، شرایط و مدارک لازم برای گرفتن چالیشما ایزین ترکیه را توضیح دادیم.

همچنین توضیح دادیم که دریافت اجازه کار در ترکیه برای دانشجویان بین المللی براساس مقطع تحصیلی چه شرایطی دارد. در پایان نیز هزینه تقریبی کارت چالیشما ایزین ترکیه را بر اساس نوع اجازه کار عنوان کردیم.

در صورت تمایل به اقدام برای اخذ اقامت ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و اجاره خانه در ترکیه و سایر خدمات موسسه حامی مهاجر از طریق شماره 02148000957 با کارشناس ما در تماس باشید.

سولات متداول در زمینه چالیشما ایزین

چرا باید چالیشما ایزین بگیریم؟

اتباع خارجی در ترکیه و یا خارج از ترکیه برای اشتغال در این کشور باید اجازه کار یعنی چالیشما ایزین را از طرف وزارت کار ترکیه دریافت کنند.

اگر چالیشما ایزین نداشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که چالیشما ایزین نداشته باشید و برای کار و اشتغال به هر نحوی اقدام نمایید، عواقب جبران‌ناپذیری در بر خواهد داشت و از کشور ترکیه دیپورت و اخراج خواهید شد.

اگر کیملیک کارت داشته باشیم باز هم نیاز به چالیشما ایزین داریم؟

بله، کیملیک کارت فقط برای اجازه اقامت صادر می‌شود و جهت اشتغال باید دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید.

بدون چالیشما ایزین نمی‌توان کار کرد؟

خیر، در صورتی که بدون چالیشما ایزین در ترکیه مشغول به کار شوید و با اقرار شما و یا هر نحوی به کار شما پی برده شود از کشور ترکیه دیپورت خواهید شد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0