20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط کار در استانبول

اینجا حامی مهاجر است؛ مرجع مقاله درباره مهاجرت

برای اینکه در استانبول مشغول به کار شوید باید دو شرط برقرار باشد یعنی در کاری تخصص داشته باشید و به زبان ترکی نیز مسلط باشید، مسلط بودن به زبان انگلیسی امتیاز محسوب می‌شود. در این صورت شانس شما برای یافتن شغل بیشتر خواهد شد. در حال حاضر به دلیل جنگ و شرایط کشور سوریه و مهاجرت مردم به ترکیه، شرایط برای یافتن کار سخت تر از قبل شده است. با این حال اگر به زبان ترکی تسلط داشته باشید کار شما راحت‌تر‌ خواهد بود. ضمن اینکه پس از اخذ اقامت از طریق کار در ترکیه می‌توانید اقدام به دریافت تابعیت این کشور نمایید.
 
در 3 حالت می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید:
  • سرمایه گذاری و ثبت شرکت
  • اشتغال قانونی در استانبول
  • اشتغال غیر قانونی در استانبول

اشتغال در استانبول از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

ساده‌ترین راه برای اینکه در استانبول کسب درآمد کنید اشتغال از طریق سرمایه‌گذاری است. اینکه چه میزان سرمایه نیاز دارید و چه کسب و کاری می‌توان ایجاد کرد را نمی‌توان توضیح داد. این مسئله‌ کاملا پیچیده است زیرا قوانینی که برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه وضع می‌شود دائما در حال تغییر است. در تمام دنیا می‌توانید از راه سرمایه‌گذاری اقدام به ایجاد شغل کنید. این قانون در کشور ترکیه نیز وجود دارد. همچنین می‌توانید از این راه اقامت کاری ترکیه را اخذ کنید.

اشتغال قانونی در استانبول

در صورتیکه که به زبان ترکی مسلط باشید کار برای شما بسیار راحت خواهد بود چون که می‌توانید برای شرکت‌های ترک در استانبول رزومه ارسال کنید. اگر با زبان انگلیسی نیز آشنا باشید برای شما یک امتیاز محسوب می‌شود. همینطور اگر تخصص شما مورد نیاز این شرکت‌ها باشد شما به مصاحبه دعوت می‌شوید و اگر بتوانید کارفرما را قانع کنید که تخصص شما نیاز شرکت او را برطرف می‌کند، شانس این که جایگاه شغلی را بگیرید بالا می‌رود. بعد از گذراندن این مراحل، کارفرما با شما قرارداد می‌بندد و نامه‌ای از طرف شرکت به شما داده می‌شود تا از طریق آن بتوانید به اداره مهاجرت بروید و اقامت کاری ترکیه را دریافت کنید. این قراردادها معمولا 1 ساله، 3 ساله و 6 ساله هستند، در صورتی که کارفرما از شما رضایت داشته باشد قابل تمدید است.

اشتغال غیر قانونی در استانبول

بیشتر ایرانیان به این شکل در استانبول مشغول به کار هستند. در صورتی که کارفرما با شما قرارداد نبندد، نامه مراجعه به اداره کار را به شما ندهد اما شما را استخدام کند، کار شما شکل غیرقانونی پیدا خواهد کرد. در قانون ترکیه، کارفرما به ازای استخدام 1 کارمند خارجی باید 5 کارمند ترک استخدام کند، این مسئله باعث می‌شود کارفرمایان ترک مایل نباشند کارمند خارجی و غیر ترک استخدام کنند. باید توجه کنید که در این حالت چون قراردادی بین شما و کارفرما منعقد نمی‌شود حق و حقوق شما به راحتی قابل سلب خواهد بود در نتیجه قادر به شکایت نخواهید بود و امنیت شغلی نیز نخواهید داشت. کارهای غیرقانونی در ترکیه صرفا برای گذراندن زندگی روزمره مناسب است زیرا حقوق پایینی دارند.
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 0