50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شرایط کار در ارمنستان

نکته: حامی مهاجر فاقد مجوز کاریابی بین‌المللی است و این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده است.

اقتصاد ارمنستان به طور سنتی مبتنی بر صنایع سنگین بوده و صنایع نساجی و فرآوری مواد شیمیایی به عنوان صنایع اصلی شناخته می شوند. با این حال، از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی ، ارمنستان به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود بوده و اکنون این سرویس تقریباً 45٪ از کل تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. سایر بخش های مهم اقتصادی ارمنستان صنعت و کشاورزی هستند که به ترتیب 35٪ و 19٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند.

اگر اقتصاد ارمنستان پس از به دست آوردن استقلال دوره بی ثباتی را تجربه کرده است، از سال 1995 تاکنون شاهد رشد مداوم بوده و به سرعت در حال تبدیل شدن به یک نیروگاه اقتصادی در منطقه است و اکنون در فهرست شاخص های آزادی اقتصادی در رتبه 28 جهان بالاتر از اتریش، فرانسه، پرتغال و ایتالیا قرار دارد. مهاجران شاغل در ارمنستان تمایل به اشتغال در بخش های خدماتی یا صنعتی دارند و فراخوان برای معلمان انگلیسی هر روز در ارمنستان بیشتر می شود.

درباره کشور ارمنستان

ارمنستان یک کشور در حال توسعه و دارای اقتصاد سریعا در حال رشد است. در نتیجه، ارمنستان در شاخص سهولت انجام فعالیت های تجاری مرتباً بالاتر از اکثر همسایگان خود قرار دارد. ارمنستان از لحاظ کار و فناوری همچنین از نظر اقتصادی بسیار پیشرفت کرده است. یک سیستم بانکی پایدار و شبکه جهانی بازرگانان ارمنی که در مراکز مالی جهان کار می کنند مزیت اقتصادی بالایی نسبت به همسایگان برای ارمنستان فراهم می کنند. دسترسی آسان به اعتبار، استقبال زیاد از سرمایه گذاران خارجی و یک سیستم مالیاتی مؤثر، همراه با سطح بهره وری بالا، راه اندازی و مدیریت یک پروژه تجاری جدید را نسبتاً هموار می کند. این مسیری را فراهم کرده است که ارمنستان به یک مرکز مالی منطقه ای در حال رشد تبدیل شود. از این رو، فرصت های بی شماری برای سودآوری بلند مدت در بخش هایی مانند خدمات مالی، فناوری اطلاعات، گردشگری، معدن و کشاورزی وجود دارد.

مزیت های سرمایه گذاری در ارمنستان

مهمترین مزیت برای سرمایه گذاری در ارمنستان نیروی کار کم هزینه و باکیفیت است. بهترین شیوه های بین المللی در تولید و مدیریت مشاغل و همچنین امور مالی و حقوقی در ارمنستان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از متخصصان جوان در دانشگاه های برتر ایالات متحده و اروپا تحصیل کرده اند و تجربه کار در شرکت های خارجی را بدست آورده اند. این کمک می کند تا شکاف بین ارمنستان و اقتصاد های توسعه یافته کمتر شود.

مهاجران که مایل به کار در ارمنستان هستند، برای این کار به مجوز کار احتیاج دارند. ارمنستان قبلاً هیچ سیاستی در رابطه با جابجایی اشخاص و مجوزهای کار اعمال نکرده بود، اما اخیراً قوانینی را وضع کرده است که خارجی ها را ملزم به درخواست اقامت و مجوزهای کار قبل از عزیمت به ارمنستان می کند. فرد خارجی باید قبل از عزیمت به ارمنستان از طریق سفارت محلی یا کنسولگری محلی برای اجازه کار خود در ارمنستان درخواست کند.

قوانین عمومی اشتغال  در ارمنستان

علی رغم فقدان اتحادیه ها، حقوق کارمندان در ارمنستان بسیار خوب تامین شده است. قوانین کار به طور کلی به نفع کارگران است. ارمنستان موافقت نامه های بین دولتی برای تنظیم مهاجرت کار با روسیه، اوکراین، ترکمنستان، گرجستان و قطر را امضا کرده است. مدارک، آموزش و گواهینامه های ارمنی در همه این مکان ها به رسمیت شناخته می شوند.

در صورت دریافت ویزای مربوطه و اجازه نامه،  شهروندان خارجی مجاز به کار دارای شرایط مشابه شهروندان ارمنستانی در کار خواهند بود. این قانون جدید نقش دولت در روابط اشتغال را کاهش می دهد و تأکید بیشتری بر روابط قراردادی بین کارمند و کارفرما می کند. هر فرد در ارمنستان دارای سابقه کار یا کارت سابقه خدمت است که شامل مطالبی در مورد شرایط اشتغال و نام کارفرمایان قبلی اوست.

مدت زمان کار در ارمنستان

هفته کاری عادی 40 ساعت است (حداکثر 8 ساعت در روز). همچنین کار نمی تواند بیش از 48 ساعت در هفته یا 12 ساعت در روز باشد ( با احتساب اضافه کاری). ساعات کار شبانه نیز از 22:00 تا 6:00 است.

ممکن است فرد از سن 14 سالگی با رضایت والدین یا در سن 18 سالگی که به سن قانونی رسیده است در ارمنستان فعالیت خود را آغاز کند. افراد 14 تا 16 ساله فقط می توانند در کار موقت شرکت کنند که هیچ گونه آسیبی به شخص وارد نمی کند. افراد 14 تا 16 ساله باید حداکثر 24 ساعت در هفته کار کنند، در حالی که 16-18 ساله ها می توانند حداکثر 36 ساعت در هفته کار کنند.

قرارداد کاری در ارمنستان

قراردادهای کاری همیشه باید بین کارمند و کارفرما امضا شود. قرارداد ها می توانند برای مدت کوتاه یا مدت طولانی باشند. یک قرارداد باید شامل تاریخ و محل دقیق انعقاد قرارداد، کلیه اسامی مرتبط با کارمند، کارفرما و سازمان، تاریخ شروع کار، موقعیت و وظایف، حقوق و نحوه تعیین آن باشد. هیچ کار اضافی نمی تواند به کارمند خارج از آنچه که در بندهای قراردهای ذکر شده است، داده شود.

دستمزد

بدون توجه به جنسیت برای کار مشابه باید دستمزد مشابه در نظر گرفته شود. حداقل دستمزد در سال 55000 واحد پولی ارمنستان است. کلیه دستمزدها باید به واحد پولی ارمنستان (AMD) پرداخت شود و سایر ارزها غیرقانونی تلقی می شوند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0