20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جاهای دیدنی کانادا

سفر به کانادا یکی از بهترین تجربه‌های هر انسان است. در اینجا بخشی از جاهای دیدنی کانادا را معرفی می‌کنیم.

پارک ملی گروس مورن  Gros Morne

پارک ملی گروس مورن یک میراث جهانی یونسکو با وسعت 1805 کیلومتر مربع، مجموعه‌ای بی‌نظیر از شگفتی‌ها و لذت‌ها که دومین پارک بزرگ ملی در آتلانتیک کاناداست. این پارک نام خود را از دومین قله بلند کوه نیوفاندلند که در پارک قرار دارد، می‌گیرد و معنای فرانسوی آن " کوه بزرگ ایستاده به تنهایی " می‌باشد. این پارک نمونه‌ای نادر از روند رانش اقلیمی است. شکل‌گیری سنگ‌های پارک توسط زابرت (Robert Stevens) و هارولد (Harold Williams) انجام شده است که شامل: پوستۀ اقیانوسی، سنگ گدازه‌ای که بر اثر فرآیند رانش تکتونیک صفحه‌ای ایجاد می‌شود، گرانیت پرکامبرین و سنگ‌های آتش فشانی پالئوزوئیک است.
 •  کاوش در Tablelands
 •  تور فانوس دریایی Lobster
 •  پیاده‌روی کنار آبشارهای Baker's Brook
 •  در جستجوی گوزن شمالی
 • دیدن کشتی غرق شده که الهام بخش آهنگ معروف محلی است
 • حیات وحش در پارک شامل سیاه گوش، خرس سیاه، خرگوش قطبی، سمور و گوزن شمالی می‌باشد. در منطقه ساحلی  نهنگ و اردک‌های دریایی از جمله اردک جلف وجود دارد.

 

خلیج فاندی Bay of Fundy

خلیج فاندی یکی از هفت شگفتی در آمریکای شمالی است. جذر و مد در زمین، نادرترین نهنگ‌های جهان، مواد معدنی نیمه گرانبها و فسیل‌های دایناسور، همۀ این چیزها، کارشناسان هیئت بین‌المللی را در سال 2014 متقاعد ساخت تا خلیج فاندی را به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان انتخاب کنند. فاندی یک محیط ساحل منحصربفرد است که بین خط استوا و قطب شمال در ساحل شرقی خیره کنندۀ کانادا واقع شده است. دو بار در روز، 160 میلیارد تن آب دریا در خارج و داخل خلیج فاندی بالا می‌آید یعنی بیشتر از جریان ترکیبی رودخانه‌های آب شیرین جهان! بهترین مکان برای تجربۀ جذر و مد، خلیج فاندی است که بالاترین جذر و مد محیط زیست در جهان است. این منطقه جغرافیای ساحلی مجزا دارد که در اطراف دو حوضۀ بالای خلیج واقع شده است. جذر و مد در این منطقه ساحلی به حداکثر 16 متر می‌رسد که این ارتفاع یک ساختمان پنج طبقه است. بازدیدکنندگان در 24 ساعت می‌توانند دو تا جذر و مد بالا و پایین فوق‌العاده را مشاهده کنند. زمان بین جذر و مد به طور متوسط 6 ساعت و 13 دقیقه است. زمان جذر و بعد تقریبا یک ساعت روز بعد تغییر می‌کند.
 
 

کلگری استمپید Calgary Stampede

هر سال در ماه جولای، میلیون‌ها نفر از مردم به پارک کلگری استمپید که یکی از جاهای دیدنی کانادا است، می‌آیند تا در بزرگترین نمایش سوار کاری جهان و فعالیت‌های محبوب مردم مانند مسابقه شیکاگو، انواع کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های کشاورزی شرکت کنند. ریشه‌های این رویداد به سال 1912 می‌رسد، زمانی که یک آمریکایی به نام گای وادیک Guy Weadick، یکی از موفق‌ترین شعبده بازها، از برگزاری یک رویداد با نام "استمپید" برای ناپدید شد غرب قدیم حمایت کرد. دست کم هفت فیلم در سال 1950 در استمپید فیلمبرداری شد. سودآورترین آن فیلم صامت استمپید کلگری 1925 بود که چند دقیقه از نمایش سوارکاری استفاده کرد و در سراسر امریکای شمالی برای مردم به نمایش گذاشته شد.
 
 

بندرگاه داخلی ویکتوریا  Victoria's Inner Harbour

بندرگاه داخلی ویکتوریا مرکز این شهر فوق‌العاده توریستی می‌باشد که توسط ساختمان‌های جذاب، آثار تاریخی و ستون‌های توتم خیره کننده احاطه شده است، بندرگاه داخلی یک جاذبۀ رایگان ویکتوریاست که برای لذت بردن از آن زمان زیادی لازم است. پیرامون بندرگاه حدود دو کیلومتر جادۀ گرانیتی و سیمانی است و سپس از هر دو طرف به ساختمان‌های قدیمی قرن‌های مختلف ادامه می‌یابد. ساختمان‌های مجلس بریتیش کلمبیا در انتهای بندرگاه داخلی قرار دارد و شما آزادانه می‌توانید در این ساختمان فوق‌العاده قدیمی قدم بزنید. هتل زیبای ملکه  Empress در کنار بندر قرار دارد که یک هتل لوکس است، همچنین یک موزۀ رایگان در طبقۀ پایین آن وجود دارد. شما می‌توانید در راهروهای پایینی قدم بزنید و مصنوعات و منوهای هتل را از سال 1800 نگاه کنید.
اگر شما از جلوی هتل ملکه خارج و به سمت بندرگاه داخلی بروید، می‌توانید مجسمۀ باابهت و بزرگ کاپیتان کوک را ببینید. فقط پنج دقیقه پیاده‌روی از مجسمۀ کاپیتان کوک به موزۀ سلطنتی شگفت‌انگیز قبل از میلاد مسیح وجود دارد. این موزۀ شگفت‌انگیز مجموعۀ بی‌نظیری از تاریخ محلی را از هزاران سال پیش تا دهه‌های اخیر در اختیار دارد. هیچ جایی در جهان وجود ندارد که بتوانید چنین مجموعه‌ای نفس‌گیر از ستون‌های توتم را پیدا کنید. اگر به سمت چپ در جهت ساختمان‌های مجلس بروید و امتدا خط ساحلی (اسکله) را دنبال کنید، یک پیاده‌روی خیلی زیبایی حدود سی دقیقه در پیش دارید که به اسکلۀ ماهیگیری می‌رسید. از اسکله می‌توانید پیاده‌روی خود را برای چند کیلومتر ادامه دهید. چشم‌انداز بعدی لبۀ موج شکن اوگدن Ogden است. یک راه عبور سیمانی عظیمی وجود دارد که شما مستقیماً به داخل اقیانوس سقوط می‌کنید. در طول قدم زدن در این گذرگاه غواصان و ماهیگیران زیادی را مشاهده می‌کنید.
 
 

آبشار نیاگارا  Niagara Falls

در مرز بین‌المللی بین ایالت انتاریو کانادا و نیویورک آمریکا سه ابشار وجود دارد که در مجموع به آنها آبشار نیاگارا گفته می‌شود. ترتیب بزرگترین تا کوچکترین آبشارها به صورت زیر می‌باشد: آبشار نعل اسبی، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس آبشار نعل اسب در مرز امریکا و کانادا و آبشار آمریکایی کاملاً در سمت ایالت متحده قرار دارد که توسط جزیرۀ گوت Goat به معنی بز از هم جدا شده‌اند. همچنین آبشار نقاب عروس در سمت ایالت متحده است با جزیرۀ لونا Luna از از آبشار امریکایی جدا شده است. در نگاه اول گردشگران ارتفاع هر دو آبشار نعل اسبی و آمریکایی را در یک سطح می‌بینند در صورتی که ارتفاع آبشار نعل اسبی حدود 57 متر و ارتفاع آبشار آمریکایی حدود 30 متر می‌باشد و این بخاطر وجود صخره‌های بزرگی است که در بستر آبشار آمریکایی قرار دارد. به دلیل فرسایش زیاد خاک در آبشار آمریکایی این آبشار شکل w را به خود گرفته است، که مهندسان توانستند با تحقیقات زیاد در برخی از نواحی، روند فرسایش خاک را تا حدود زیادی کاهش دهند. آبشار نیاگارا بر روی نیاگارا قرار دارد و پس از زهکشی کردن آب دریاچۀ ایری به دریاچۀ انتاریو می‌ریزد. آبشار Angel در ونزوئلا از آبشار نیاگارا بلندتر است اما مقدار جریان زیاد آب آبشار نیاگارا باعث شده که این آبشار چشمگیر شود. به طور کلی عرض آبشار نیاگارا حدود 1039 متر است.
 
 

برج سی ان Cn Tower

تفکر اصلی در مورد برج سی ان در سال 168 اتفاق افتاد زمانی که راه‌آهن کانادا قصد ساخت یک پلتفرم مخابراتی رادیو و تلویزیون را برای کمک و خدمت به منطقه تورنتو به خصوص نشان دادن قدرت صنعت کانادا داشت. این طرح در چند سال آینده تکامل یافت و در سال 1972 پروژۀ رسمی شد. اعضای تیم پروژه شرکت مهندسی NCK به عنوان مهندس سازه و رهبری تیم طراحی برعهدۀ ادوارد آر بالدوین بود. برای بخش پی این بنا، چند سوراخ بسیار بزرگ در کنار ساحل انتاریو کَنده و حدود 62 هزار تن خاکبرداری شد، سپس با بتن و فولاد این سوراخ‌ها پر شد. حدود شش متر در هر روز بتن ریزی انجام شده است و بخاطر کم شدن انحراف سازه‌ای و ضمانت قائم بودن آن، از وسایل اپتیکی بسیار دقیق استفاده شد. همچنین علاوه بر آسانسور، 2570 پلۀ فلزی در داخل شافت ساخته شد. از جاذبه‌های این برج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- لبه‌های برج Edge Walk
- کف شیشه‌ای Glass Floor
- پوستۀ اسمان Sky Pod
- رستوران گردان 360 درجه
 
 

شهر قدیمی کبک Vieux-Quebec

چشم‌انداز خیابان‌های سنگی، کلیساهای برجسته، صدای شوخی و خندۀ گردشگران فرانسوی، بوی نان تازه و پنیر تند، شیرینی‌های رولتی و طعم کرمی قهوه لاته؛ همیۀ اینها حواس شما را به فرانسه می‌برد، اما اشتباه می‌کنید شما در کُبِک کانادا هستید! شهر کبک مدت زمان طولانی زیر سایۀ همسایۀ خود یعنی مونترال قرار داشت، اما جشن 400 سالگی آن، در سال 2008 آن را در مرکز توجه و دید قرار داد. از آن به بعد گردشگران زیادی برای دین جذابیت‌های میراث جهانی یونسکو در این شهر جمع می‌شوند. پس از عبور از دیوارهای محکم قدیمی کبک، نقاشی‌های روی دیوار از ساختمان‌های نانوایی‌های خانگی، اغذیه و مشروب فروشی و بوتیک‌ها را در قرن 17 و 18 می‌بینید. در هر گوشه‌ای از شهر کبک میراث ارزشمندی وجود دارد.
 
 

استنلی پارک Stanley Park

استنلی پارک یک جای دنج و یکی از جاهای دیدنی کانادا در میان چشم‌انداز شهری ونکوور است. این پارک در یک شبه جزیره در ضلع شمال غربی مرکز شهر ونکوور قرار دارد که یکی از مهمترین مقصد توریستی شهر می‌باشد و هر سال حدود 8 میلیون بازدید کننده دارد. برخلاف دیگر پارک‌های بزرگ شهری، پارک استنلی توسط معمار منظر بوجود نیامده است، بلکه بر اثر تکامل فضای جنگل و شهر در طول چندین سال ایجاد شده است. اکثر سازه‌های ساختمانی بین سال‌های 1911 و 1937 تحت توانایی و نظر سرپرست راولینگ Rawlings ساخته شده است و تفریحات و جاذبه‌های دیگر نظیر نمایشگاه خرس قطبی، اکواریوم و قطار مینیاتوری پس از جنگ اضافه شده است. تقریباً نیم میلیون درخت با ارتفاع 76 متر و صدها سال سن در پارک وجود دارد. ده مورد زیر را در پارک استنلی از دست ندهید:
 •  دور زدن با دوچرخه یا پیاده در سد دریایی پارک
 •  مسیرهای پیاده‌رئی پارک
 •  ستون‌های توتم
 • آکواریوم ونکوور
 •  قطار مینیاتور
 •  پارک آبی و استخر روباز، سواحل پارک استنلی
 •  مرداب گمشده
 •  تفریحات سرگرمی و ورزشی
 • تئاتر تابستانی در زیر ستاره‌ها

 

خرس‌های قطبی چرچیل Polar Bears

چرچیل یکی از معدود سکونت‌های انسانی است که در آن خرس‌های قطبی وحشی دیده می‌شود. هزاران توریست از اطراف جهان هر پاییز برای دیدن این حیوانات عظیم به اینجا سفر می‌کنند. زمان مشاهدۀ نخست در ماه اکتبر و نوامبر است، زمانی که خرس‌ها از محل سکونت تابستانی‌شان به محل شکار فُک آبی برمی‌گردند- هر زمستان روی خلیج هادسون Hudson یخ بسته می‌شود. همچنین می‌توانید خرس‌ها را در تابستان و زمستان ببینید. روش‌های مختلفی برای دیدن خرس‌های قطبی چرچیل وجود دارد. وسیلۀ نقلیه محلی تندرا که برای حرکت‌های آرام روی برف و یخ، محافظت از مسافران کنجکاو و یا خرس‌های گرسنه طراحی شده است. شما همچنین می‌توانید در اتاق‌های کرایه‌ای در طبیعت (همراه با حصار محافظ) بمانید که بر روی مسیر مهاجرت خرس‌ها ساخته شده است. یا در مسیرهای از قبل مشخص شده پیاده‌روی کنید. این حیوانات دیدنی عظیم هستند. خرس‌های قطبی نر می‌توانند تا 600 کیلوگرم و قد 3 متر رشد کنند. همچنین می توانند با سرعت و مهارت عجیبی حرکت کنند. با حس بویایی حساس، آنها شکارچیان ماهری هستند که می‌توانند بو و رایحه را از 30 کیلومتری تشخیص دهند. خرس‌های قطبی هیچ دشمن طبیعی ندارند بنابراین از هیچ چیز نمی‌ترسند.
 
 

پارک ملی بنف Banff National Park

در سال 1883، در دامنۀ کوه‌های کانادا، سه کارگر راه‌آهن یک چشمۀ آب گرم طبیعی را کشف کردند و از همان جا استارت پارک زده شد. اولین توریست‌ها از طریق راه‌آهن اقیانوس آرام کانادا برای دیدن پارک ملی بنف که اولین پارک ملی کانادا و سومین در جهان بود، به آنجا می‌آمدند. امروزه از فرودگاه بین‌المللی کلگری با رانندگی از بزرگراه Trands، حدود نود دقیقه تا این پارک راه است. قایق سواری در مناطق حفاظت شدۀ دریاچۀ Vermilion ، غارنوردی، کوهپیمایی، تله کابین که یکی از بهترین راه‌های تماشای کوه راکی است، هلیکوپتر سواری، بازی گلف، اسب سواری ، قایق سواری در امواج خروشان(rafting از سرگرمی‌های تابستانی پارک ملی بنف می‌باشد. سرگرمی‌های زمستانی پارک شامل هلی اسکینگ (اسکی سواری با کمک هلیکوپتر)، سورتمه سواری، یخ نوردی، تماشای زندگی جانوری می‌باشد.
از دیگر جاهای دیدنی کانادا میتوان، کانال ریدیائو، اتاوا (شهر اسکیت سوارها)، پارلیامنت هیل (مظهر معماری گوتیک)، پل معلق کاپیلانو و .... را نام برد.
 
 
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0