20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
تمدید اقامت توریستی کانادا برای ایرانیان (قوانین جدید)

در این روزها بحث قانون جدید ویزای توریستی کانادا بسیار داغ است و سوال به وجود آمده برای متقاضیان این است که با ویزای توریستی کانادا چقدر می‌توانیم در این کشور بمانیم یا به اصطلاح بهتر، مدت اقامت توریستی کانادا چقدر است؟
در این مقاله به صورت کامل توضیح می‌دهیم که طبق قوانین جدید با ویزای توریستی چقدر می‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید و برای تمدید اقامت توریستی کانادا باید چه کارهایی انجام دهید. همچنین در این مقاله توضیحات کاملی در مورد مدرک ویزیتور رکورد کانادا (Visitor record) ارائه خواهیم کرد. بنابراین اگر قصد تمدید اقامت توریستی در کانادا را دارید، حتما تا انتهای این مقاله با حامی مهاجر همراه باشید.
حامی مهاجر کارگزار رسمی ویزا در ایران است. در صورتی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا یا آمریکا را دارید، فقط کافی است که با شماره 02148406 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان حامی مهاجر بهره‌مند شوید. پاسخگوی شما هستیم.

مدت زمان اقامت توریستی کانادا

درست است که اعتبار ویزای کانادا به اندازه اعتبار پاسپورت شماست و برای ایرانیان می‌تواند تا 5 سال هم اعتبار داشته باشد، ولی اگر با ویزای توریستی وارد کشور کانادا شوید، دارای اقامت توریستی هستید و بعد از ورود به کانادا فقط به مدت 6 ماه می‌توانید در این کشور اقامت توریستی داشته باشید. اگر این مدت اقامت برای شما کافی نیست، می‌توانید آن را تمدید کنید.

تمدید اقامت توریستی کانادا

برای تمدید اقامت توریستی کانادا، نیاز به گرفتن مجوزی به نام ویزیتور رکورد (Visitor record) دارید. که در بخش‌های بعد آن را توضیح خواهیم داد. اداره مهاجرت کانادا در تاریخ 28 فوریه 2023 قانونی را برای حمایت از ایرانیان تصویب کرد که تا 28 فوریه 2024 اعتبار دارد و شامل دستورالعمل‌هایی است که باعث رایگان و آسان شدن تمدید اقامت توریستی کانادا برای ایرانیان می‌شود.
این قانون شامل بندهای زیر برای اقامت توریستی ایرانیان در کانادا می‌شود :
•    ایرانیانی که با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌اند، می‌توانند درخواست ویزیتور رکورد داشته باشند. درخواست های ایرانیان با سرعت و اولویت بررسی می‌شود و از پرداخت هرگونه کارمزد و هزینه معاف است.
•    ایرانیانی که اقامت توریستی کانادا را دارند، می‌توانند درخواست مجوز کار آزاد (اوپن ورک پرمیت کانادا) داشته باشند. این درخواست ها نیز در اولویت بررسی می‌شود و از پرداخت هزینه معاف هستند.
•    ایرانیانی که درخواست ویزیتور رکورد و تمدید اقامت توریستی آن‌ها در حال بررسی است، مشکلی برای ادامه حضور در کانادا ندارند. (حتی اگر مدت اقامت توریستی آن‌ها تمام شده باشد.)
در نتیجه با توجه به قانون جدید، ایرانیان می‌توانند اقامت توریستی خود را به مدت طولانی‌تر تمدید کنند یا با گرفتن اجازه کار آزاد، مشغول کار در کانادا شوند. بنابراین امکان حضور بلند مدت ایرانیان در کانادا با ویزای توریستی فراهم شده است

ویزیتور رکورد چیست؟

همانطور که در بخش‌های قبل نیز توضیح دادیم، اگر با ویزای توریستی وارد کانادا شوید، در حالت عادی فقط 6 ماه می‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید (حتی اگر چند سال هم از اعتبار ویزای توریستی شما باقی مانده باشد.)

برای تمدید اقامت توریستی خود در کانادا، باید درخواست مجوزی به نام ویزیتور رکورد داشته باشید. Visitor record مدرکی کاملا متفاوت از ویزای توریستی کانادا است و به شکل یک سند جداگانه به شما داده می‌شود. ویزیتور رکورد دارای یک تاریخ انقضاست و با گرفتن آن به شما اجازه داده می‌شود که تا مدت اعتبار ویزیتور رکورد در کانادا اقامت داشته باشید.

توجه کنید که از ویزیتور رکورد نمی‌توانید به عنوان مجوزی برای ورود به کانادا استفاده کنید و این مدرک فقط برای استفاده در داخل خاک کانادا صادر شده است.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزیتور رکورد

تبدیل ویزای توریستی کانادا به مجوز کار آزاد

در بخش قبل توضیح دادیم که ویزیتور رکورد یک مدرک جداگانه است و به پاسپورت شما چسبانده نمی‌شود. در نتیجه تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزیتور رکورد، اصطلاح درستی نیست. شما باید ویزیتور رکورد را درخواست کنید. برای درخواست ویزیتور رکورد می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید :

  • هنگام ورود به کانادا و هنگام ملاقات با افسر مرزی درخواست ویزیتور رکورد داشته باشید و به افسر بگویید که قصد دارید بیشتر از 6 ماه در کانادا اقامت توریستی داشته باشید.
  • بعد از ورود به خاک کانادا و حداقل سی روز قبل از پایان مهلت اقامت توریستی خود، درخواست صدور ویزیتور رکورد را به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای تمدید اقامت توریستی کانادا

مدارک مورد نیاز برای تمدید اقامت توریستی کانادا زیاد نیست و شامل دو مورد زیر است :

  • پاسپورت
  • مدرک مربوط به معافیت از هزینه تمدید اقامت : برای ایرانیان نیاز به مدرک خاصی نیست، فقط یک نامه بنویسید و در آن اشاره کنید که با توجه به قانون جدید از پرداخت هزینه معاف هستید. توجه کنید که برای استفاده از این معافیت، باید پاسپورت شما معتبر باشد. (یعنی تاریخ انقضای آن نگذشته باشد.)

سخن پایانی
در این مقاله تمام مطالبی که مورد نیاز برای تمدید یا تبدیل اقامت توریستی کانادا، توضیح داده شد. ابتدا در مورد اقامت توریستی صحبت کردیم و سپس بیان کردیم که ویزیتور رکورد چیست و برای تمدید اقامت توریستی کانادا باید چه کارهایی را انجام داد.  
اگر با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌اید و قصد دارید به مدت طولانی‌تری در این کشور اقامت داشته باشید، حتما این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات کافی درباره این موضوع به دست آورید.
حامی مهاجر کارگزار رسمی ویزا در ایران است. در صورتی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا یا آمریکا را دارید، فقط کافی است که با شماره 02148406 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان حامی مهاجر بهره‌مند شوید. پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0